Filip Majkić
Tokom ovog prikaza ćemo se puno pozivati na test Satellite U840 ultrabuka, budući da on i 940 dele neke slične principe, a i usled sličnih oznaka i koncepata. Naravno, razlike su velike, dovoljno velike da čak ustvrdimo da su računari namenjeni potpuno različitim grupama korisnika. Neka vas ne zavara veća oznaka, U840 je model više klase u odnosu na U940. Potonji je nastao iz potrebe da se ultrabuk korisnicima približi i cenovno i u svakom drugom smislu, nudeći i dalje dosta toga što ultrabuk i inače nudi, ali po daleko povoljnijoj ceni.
Stoga već u samom startu imamo da je U940 izrađen od plastike – i dalje je to kvalitetna izrada, ali je primarni upotrebljeni materijal plastika, za razliku od U840, koji je izrađen od aluminijuma. Takođe, U840 se može podičiti Radeon diskretnom grafikom, koja svakako pomaže povoljnijem utisku i doprinosi svestranosti računarskih primena, za razliku od U940, koji je isključivo oslonjen na Intelovo integrisano rešenje. Uz neke sitnije razlike u tačpedu i tastaturi, uočljivije razlike u hardveru – naročito kada je CPU u pitanju – te još neke sitnice, kao što su zglopke ekrana, to je sasvim dovoljno za ilustraciju razlike u ukupnom utisku koji računari stvaraju.
Međutim, jedna je stvar teorija, kako to izgleda u praksi i koliko je U940 primamljiv za svoju ciljnu grupu? Ispitujemo na narednim stranicama…
Toshiba Satellite U940 je izrađen od kvalitetne plastike. Ista je naborana na poklopcu i na naslonima za dlanove, i stvara drugačiji osećaj Toshiba računara od onog na koji smo navikli. Do sada su to uglavnom bile uniformno glatke površine, bez najmanjen reljefnog predela, sa glossy ili mat površinama. Kvalitet izrade je na solidnom nivou, budući da nema krckanja, no tu i tamo može doći do ugibanja ukoliko značajnije pritisnete računar. Boja je siva, i naginje ka plavičastoj, usudili bismo se reći – tipična za Toshiba laptop.
Tastatura je čiklet tipa, sa pozadinskim osvetljenjem koje se po potrebi može isključiti. Tačped je klikped tipa i funkcioniše kao jedan veliki taster sa odvojenim zonama za prepoznavanje levog i desnog klika. Sa priloženih fotografija možete steći dobar utisak kako sve to u praksi zapravo izgleda. Za jedan 14-inčni laptop, masa je veoma mala i iznosi 1,72 kilograma – nekih 150 grama više nego kod U840, ali i dalje ispunjava zadatak – da u kombinaciji sa malom debljinom doprinosi opštem utisku tankog i lakog računara visoke mobilnosti. Ovaj osećaj je za ultrabuk bitniji od bilo čega drugog, imajući u vidu tržišno i cenovno pozicioniranje. Ukoliko se ne postigne, teško je opravdati dodatnu investiciju u odnosu na običan laptop; ukoliko se postigne, opravdava gotovo svaku investiciju. Toshiba Satellite U940 to svakako ispunjava
Konektori
Korisnike može radovati činjenica da U940, baš kao i U840, nudi konektore standardne veličine, bez potrebe za korišćenjem adaptera ili konvertora. Svi su smešteni na bokovima, i na njima zatičemo dva USB 3.0 (jedan više u odnosu na U840), jedan USB 2.0, HDMI, SD čitač kartica, LAN port, te audio konektore. Treba istaći da USB portovi podržavaju Sleep’n’Charge funkciju, te se USB uređaji (plejeri, telefoni…) mogu puniti i kada je računar ugašen, dokle god je priključen na strujni adapter.
Hardver, specifikacija
U940 nudi hardver predviđen za pristupačniju varijantu ultrabuk računara. Konkretno, laptop ima Intel Core i3-3217U mobilni procesor. Iako on radi na 1,8 GHz, što je 100 MHz više u odnosu na 3317 (koji, kao što vidite, ima veću brojnu oznaku), nije sve u osnovnom taktu – nije džabe Core i5 (3317) iznad Core i3 (3217) u nomenklaturi. Core i3-3217 nema mogućnost podizanja takta u Turbo režimu, za razliku od Core i5-3317 iz U840 modela, te stoga može da radi samo i isključivo na osnovnom taktu od 1,8 GHz, i stoga je sveukupno sporiji.
Inače, sam CPU je dvojezgarni, 22-nanometarski, sa 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Raspolaže integrisanim Intel HD 4000 grafičkim čipom. On radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. No, ovde dolazimo do karakteristike po kojoj se Satellite U940 razlikuje od U840 modela – on nema diskretnu grafiku. Dok je U840 nudio AMD Radeon HD 7550M, model sa našeg današnjeg testa nudi samo “integrušu”…
[modul]specifikacija=2710[/modul]
Korisniku je na raspolaganju 4 GB DDR3-1600 memorije. Kada je skladišni prostor u pitanju, koristi se koncept SSD keširanja u kombinaciji sa hard diskom. To u praksi znači da je u računaru hard disk kapaciteta 500 GB, a da se za keširanje koristi mSATA SSD od 12 GB (32 GB nominalno, ali je za keširanje dostupno 12 GB). Na taj način bi u teoriji računar trebalo da ponudi korisniku više upotrebnog prostora, u kombinaciji sa zadržavanjem prednosti malog vremena pristupa karakteristične za SSD-ove, a sve skupa po povoljnijoj ceni nego da se implementira samo jedan SSD većeg kapaciteta.
Ekran je “standardne” HD rezolucije od 1366 x 768 piksela. Radi se o ekranu sa anti-glare nanosom, premda je vrlo, vrlo blaga doza refleksije prisutna. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth, te WiDi podrška. Uz računar se isporučuje Windows 8, što je još jedan novitet – U940 prati aktuelne tokove u svetu operativnih sistema. Pretpostavljamo da se nove serije U840 takođe isporučuju sa Windows 8 operativnim sistemom, o čemu ćemo se naknadno raspitati…Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo direktno modele koje smo već toliko puta spominjali – Satellite U940 i Satellite U840. Razlike su jasno vidljive u mnogim stavkama, i U840 uglavnom ima prednost u sintetičkim testovima. Međutim, imajte u vidu da razlika može, ali i ne mora biti izražena u zavisnosti od toga šta radite na računaru, odnosno u zavisnosti od toga koje aplikacije koristite.
Toshiba Satellite U940
Toshiba Satellite U840
Battery Eater – Reader test
6:05
6:35
PC Mark 7
3378
4210
Cinebench 11.5 OpenGL
13,26 fps
12,01 fps
Cinebench 11.5 Rendering
1,74 pts
2,37 pts
Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
27,7 fps
40,2 fps
Unigine (High, 1366 x 768, no AA, no AF)
12,9 fps 326 poena
19,4 fps 489 poena
Nuclear MC
7373
9494
wPrime 32M (sec)
31,628
22,113
HD Tune Transfer (MB/s)
87,4 – HDD 500,7 – SSD
88,8 – HDD 234,4 – SSD
Utisci
Kao što se može očekivati, a što rezultati testiranja i potvrđuju, utisci o radu u Windows okruženju su veoma pozitivni. Zahvaljujući veoma brzom SSD-u koji kešira najkorišćenije fajlove, Windows deluje vrlo odzivno, i generalno gledano je sasvim udoban za korišćenje u svim verzijama ne naročito zahtevnih aplikacija, odnosno da odgovori na potrebe mejnstrim korisnika. Korišćenje raznih aplikacija, kuckanje mejlova, rad u Office okruženjima i tako dalje, tu se i nema naročito previše pričati u odnosu na ranija iskustva.
Toshiba isporučuje svoje računare sa Windows operativnim sistemima sa solidnom količinom propratnog softvera, pa je tako i ovog puta. Među aplikacijama se može pronaći mnoštvo svega i svačega, od Microsoft Office 2010 programskog paketa, preko McAfee Internet Security softvera za zaštitu od malvera, do aplikacija koje ćete vrlo lako i brzo primetiti (recimo, u Tray-u), pa do onih koje nećete primetiti tako lako.
Nekim korisnicima se ne dopada previše količina dodatnog softvera koji Toshiba isporučuje tradicionalno već godinama. Ovde postoji dodatni efekat usled postojanja Windows 8 operativnog sistema, koji će od korisnika svakako tražiti navikavanje. Naše mišljenje o Windows 8 OS-u smo već izrazili u mnogo navrata – on je najpogodniji i “najsmisleniji” kada ima ekran osetljiv na dodir. Ukoliko to nije slučaj, kao što je ovde, stvari postaju dosta “zamršenije” i da li su nešto više pozitivne ili nešto više negativne, dosta zavisi od ugla gledanja samog korisnika.
Ekran je vrlo korektan i solidan. Refleksija je prisutna. Ovde nije upotrebljen anti-glare sloj kao kod U840 modela, te se sasvim jasno radi o glossy ekranu sa refleksijom. Zglopke ekrana su tanke i ispod njega, ostavlja se utisak, kao da “zjapi rupa”. Same zglopke su dosta čvrste i ekran dobro stoji u svakom položaju. Tastatura je veoma dobra (već smo spomenuli belo pozadinsko osvetljenje), a tačped je solidan. Treba spomenuti i da tastatura nudi srpska latinična slova.
Temperature i buka
Load
Idle
Buka
Temeperature možete videti na priloženim slikama u situaciji maksimalnog opterećenja i nezahtvenog rada, i ne iznenađuju, posebno za računar koji je izrađen od plastike, te sa hardverskom konfiguracijom kakvu ima U940. Slično se može reći za buku – ona je u granicama onoga što viđamo kod ultrabukova. Bitno je naglasiti da nema nikakvih “čudnih” zvukova, reskih ili kliktajućih, koji bi indicirali slab kvalitet izrade.
Baterija
Baterija koja se isporučuje omogućava relativno solidnu realnu autonomiju. Ona iznosi 6 sati i 5 minuta u konkretnom slučaju, u režimu u kom ne gasimo nijednu funkciju ili čip, već samo koristimo laptop na bateriji za obične, nezahtevne poslove, kao što je čitanje tekst fajlova ili kuckanje (konkretno, ovog teksta). Baterija od 45 Wh nudi kapacitet od 2770 mAh.
Za Toshiba Satellite U840 smo rekli da se definitivno radi o najsrećnijem kompromisu u smislu balansa na relaciji integrisana-diskretna grafika među ultrabukovima. Model U940 je drugačije koncepiran, i za njega ne možemo reći da je “naj” u nekom pogledu u ultrabuk svetu. Da je najlepši – nije, da je najbrži – nije, da je najtanji – nije, da ima bateriju najdužeg trajanja – nema, da je najkvalitetniji – nije. Opet, on je solidno balansiran, i u kombinaciji sa pristupačnom (govorimo o ultrabuk relacijama, dabome) cenom, može biti dobar izbor mnogim kupcima koji ipak zaziru od preterano tankih i malih mašina, ali žele tanku i elegantnu mašinu. To je dobrim delom omogućeno i zahvaljujući samoj 14-inčnoj formi uređaja.
Korisnik može dobiti mnogo. Tanka i laka četrnaestica ima svojih prednosti u odnosu na manje verzije, kao što su veća tastatura i veća površina ekrana, nevezano za to kolika je rezolucija na njemu. Ne zaboravite, koncept ovog računara jeste da bude primamljiv cenovno za široke krugove kupaca. Uz visok stepen mobilnosti i dobre mogućnosti mašine, to je sasvim dovoljno za široke krugove ciljne publike. Implementirani su portovi pune veličine, što je takođe lepa stvar.
Postoje još neke mane, u zavisnosti od ugla gledanja. Softverski čistunci koji su se i ranije ustručavali od Toshiba računara usled ogromnog broja dodatnih programa koji se isporučuju sa njima sada neće imati razlog za promenu takvog utiska. Čak će i Windows 8 sam po sebi izazvati oprečna mišljenja među čitaocima. Najzad, kao i uvek, želimo rezoluciju veću od 1366 x 768 piksela u premium računaru, posebno što se na 14-inčnoj dijagonali to “oseća”.
Toshiba je, sa druge strane, uspela da uređaj cenovno približi korisnicima koji ultrabuk do sada sebi nisu bili u stanju da priušte. Za relativno skromnu sumu novca, dobijate dobar i zanimljiv 14-inčni računar ultrabuk kategorije. Vrlo ćete ga lako nositi sa sobom, on svakako deluje vrlo elegantno i na pogled i na dodir, i bićete u stanju da svaki vid nezahtevnog zadatka obavite na njemu, uz korektan balans između performansi i prenosivosti.
Ocena: 82%
Prednosti:
– Visok stepen prenosivosti – Ukupan utisak – Dizajn – Povoljna cena (za ultrabuk)
Nedostaci:
– Dosta propratnih aplikacija sa Windowsom – Voleli bismo ekran nešto veće rezolucije – Sporiji od drugih ultrabukova – Plastika umesto aluminijuma
Računar na test ustupio CT Computers.