Filip Majkić
Toshiba Tecra M9
Naslednik starog Tecra M5 modela je stigao, sa namerom da se (na svetskom nivou) oštro suprotstavi modelima kao što su Dell D630 i Vostro 1400, HP 6910p i Lenovo T61. Intel Centrino vPro nalepnica na njemu jasno stavlja do znanja da se ne radi o laptopu za svakoga, a već letimičan pogled na specifikacije sugeriše da se radi o biznis notebook računaru, koji nije daleko od profesionalnih grafičkih voda. Ono što privlači pažnju jeste Quadro grafički čip kompanije Nvidia. Ipak, da li je ostatak računara u stanju da ispuni potrebe biznis korisnika?
Tecra M9 svakako nije među najlepšim notebook računarima, ali imajući u vidu njenu prevashodnu nameru, nemamo pravo da joj puno zamerimo. Tim pre što dolazi sa polu-ojačanim kućištem, koje je daleko sposobnije da istrpi posledice udarca. Kad smo već tu, pomenimo da računar podržava Intel Active Management Technology (AMT) koji omogućava apdejte i ispravke problematičnih stvari čak i kada je sistem ugašen, Trusted Platform Module, sa biometrijskim senzorom, ali i Toshiba Anti-theft Protection Timer, što podiže bezbednost podataka na visok nivo, adekvatan visokim standardima bezbednosti na biznis polju. To nam donekle i olakšava i otežava preporuku kada se radi o ovom modelu, pošto kombinacija gore pomenutih tehnologija nudi praktično jedinstven uređaj, koji u svojoj cenovnoj klasi nema apsolutno nikakvog konkurenta.
Sam uređaj je baziran na, kao što smo pomenuli, tehnologiji kompanije Intel, što u praksi znači da ga pokreće Core 2 Duo T7500 procesor koji radi na 2.2 GHz, ima 4 MB L2 keš memorije i podržava FSB 800 MHz. Kontrolerska logika dolazi u vidu Intel GM965 Express čipseta, a 2 GB RAM memorije su sasvim adekvatni za većinu zadataka. Nvidia donosi Quadro NVS 130M grafički čip, a kod operativnog sistema takođe nema većih iznenađenja – preinstalirana je Windows Vista u Business varijanti. Notebook dolazi u 14.1” formatu, a njegova težina iznosi 2.32 kilograma, tako da možemo konstatovati da je mobilnost na dovoljno visokom nivou. WiFi podržava Draft N, tako da se ide u korak sa aktuelnim tehnologijama. Bluetooth podrške nema. Hard disk je proizveo Hitachi, a njegov kapacitet iznosi 160 GB i podeljen je u dve particije identičnih kapaciteta.
Toshiba Tecra T9 na testu
Naprava dolazi u standardnom pakovanju kompanije Toshiba, sa strujnim adapterom, finim uputstvom, kratkim pregledom karakteristika i noviteta Windows Vista Business verzije, kao i dva Restore DVD-a, od kojih je jedan za Windows XP Professional, a drugi za Windows Vista Business, tako da se korisnicima nudi izbor u tom smislu, ukoliko ne žele da koriste Vistu.
Dizajn samog računara je najkontroverznija strana ove priče. Sa jedne strane – jednostavan, donekle siromašan i krut, deluje pomalo spartanski. Sa jedne strane imamo u vidu da se radi o biznis laptopu, ali sa druge strane imamo u vidu da konkurentski modeli namenjeni profesionalnom tržištu raspolažu prilično primamljivim dizajnom. Tu se ne radi samo o lepoti, već i o debljini, odnosno dimenzijama – Toshiba Tecra M9 spolja podseća na laptopove od pre godinu ili dve. Sa druge strane, to ima i svoje funkcionalne prednosti, pa tako ne postoji površina sa kojom korisnik može imati kontakt a koja se zagreva. Iako se ne radi o potpuno zaštićenom laptopu u punom smislu te reči, Tecra M9 nudi viši stepen zaštite od običnih notebook računara. Tu su abzorberi za ekran i hard disk, akcelerometar koji štiti podatke sa hard diska tako što automatski detektuje da je došlo do pada i gasi hard disk, te tastatura otporna na tekućine, koje se i u slučaju najveće pažnje mogu lako prosuti po uređaju.
Spoljašnošću dominiraju tamno siva boja kada je reč o gornjoj, odnosno crna boja kada je reč o donjoj strani. Na gornjoj površini je utisnuto ime kompanije Toshiba. Prednja strana poseduje indikatore stanja i rada računara, zatim prekidač za Wireless konekciju, FireWire port, konektore za mikrofon i audio, kao i analogni točkić za podešavanje jačine zvuka, od kog Toshiba ne odustaje. Na levoj strani se nalaze priključak za modem, bezbednosni konektor koji je sastavni deo Trusted Platform Module platforme, otvori za hlađenje, jedan USB 2.0 port, ExpressCard slot i čitač memorijskih kartica. Desna strana je rezervisana za LAN konektor, DVD pisač i još dva USB 2.0 porta. Tradicionalno, ne dopada nam se baš puno postojanje USB 2.0 portova na desnoj strani laptopa blizu prednje ivice, pošto em vuče sa sobom rizik od oštećenja usled sudaranja sa mišem, em ograničava kretanje samog miša. Iznad DVD pisača se nalaze rupice za hlađenje. Na poleđini su smešteni serijski port, kao i VGA izlaz i strujni adapter. Iz nje “štrči” baterija.
Unutrašnjost računara ne izmamljuje uzdahe. Pristup, slično kao i prilikom globalnog dizajna – hladno i efikasno. Primedba na naslone za dlanove i tastaturu jeste da se ugibaju više nego što bi to klasa računara trebala da dopusti, premda ugibanje nije preterano. Touchpad i trackpad čine zajednički kombo, tako da korisnik može birati koji će kontrolni mehanizam koristiti (u slučaju da ne koristi miša, naravno). Touchpad je solidnog kvaliteta i poseduje skrol, premda to nije jasno označeno. Sami tasteri su solidnog kvaliteta, i stičemo utisak kao da radimo na tastaturi 15.4-inčnog laptopa, što je samo po sebi za pohvalu. Naročito prija veliki Enter taster. Iznad tastature se nalaze zvučnici i taster za paljenje i aktiviranje Windows Vista Mobility Center-a, dok se ispod nje nalazi biometrijski senzor. Iznad ekrana (inače veoma dobrog kvaliteta) se ne nalazi nikakva web kamera ili nešto slično – biznis računar u punom smislu te reči…Ponovimo još jednom da je tastatura otporna na tekućine.
Računar, kao što smo već napomenuli, poseduje Windows Vista Business operativni sistem u 32-bitnoj verziji, a dolazi sa restore DVD-ovima za Vistu i za XP. Kada je o performansama reč, uređaj se ponaša u skladu sa hardverskim specifikacijama, odnosno u ravni sa drugim notebook računarima sličnih komponenti. Raspolaže sa sasvim dovoljnom snagom za potrebe svakodnevnog rada u zahtevnim i manje zahtevnim aplikacijama, te donekle nudi mogućnosti neke male mobilne radne stanice. Windows Experience Index je deklarisan na 3.2, odnosno po segmentima – CPU 5.1, RAM 4.7, GPU 3.2, GGPU 4.2 i HDD 4.9. Pored podrške za TPM, tu je Toshiba Anti theft protection timer, koji omogućava da se podaci dodatno zaštite.
Ekran Tecra M9 računara je veoma dobar, rekli bismo standardno dobar za Tecra liniju. Bez glossy sloja, on pruža izuzetno dobar prikaz. Poseduje rezoluciju od 1440 x 900 piksela, što je više nego što pružaju brojni 15.4-inčni modeli notebook računara. Gde je trik? U uglovima gledanja, koji nisu baš najsjajniji, ali ni ne podbacuju preterano, tako da je ekran po tom pitanju takođe u ravni sa ekranima drugih uređaja iste cenovne klase. Kada se radi o zagrevanju, moramo konstatovati da su inženjeri kompanije Toshiba odradili veoma dobar posao, pošto se laptop ne zagreva ni po jednoj površini sa kojom korisnik dolazi u kontakt. Ono što bismo zamerili (donekle) jeste odsustvo Bluetooth tehnologije (premda je ovo klasičan biznis računar, deklarativno bez ikakvih ambicija prema multimedijalnom sadržaju), ali i nešto sporiji hard disk nego što bismo voleli. Radi se o uređaju koji se vrti na 5400 rpm, a koji u praksi ima nešto sporije performanse od većine konkurenata u klasi, a nije mu strano ni povremeno “drljanje”, kada se izrazito čuje.
Druga zamerka bi se odnosila na ipak sada već preterano punjenje operativnog sistema raznim dodacima, uključujući tu i reklame za eBay, Skype, CNN.com i Microsoft Live servise, kao i brojne kontrolne softvere, koji sami po sebi nisu previše komplikovani niti teški za korišćenje, ali koji se često “sukobljavaju po pitanju nadležnosti”. Takođe, voleli bismo da vidimo koji USB port viška, premda se zbog prisustva FireWire-a može “zažmuriti na jedno oko”.
Autonomija računara je izvanredna. Baterija se predala nakon 3 sata i 41 minuta, što je više nego dovoljna autonomija i podatak za svaku pohvalu. Verovatno bismo ovim podatkom bili još više oduševljeni, da Toshiba na zvaničnom sajtu ne drži specifikaciju od 5.2 sata rada sa baterijom koja se isporučuje u ovom paketu – razlika je prevelika…Ipak, i ovo je više nego dovoljno za maksimalnih 10 poena za performanse baterije. Po svemu sudeći, Centrino Duo i Centrino Pro platforme će nas naterati da revidiramo naše kriterijume po ovom pitanju, da i ne govorimo o dolazećoj Centrino 2 (Montevina) platformi. Treba imati na umu da korišćenje bezbednosnih tehnologija, poput akcelerometra i AMT-a dodatno povećava potrošnju.
Specifikacija:
Toshiba Tecra M9
LCD
14.1″
Wide LCD
da
Procesor
Intel Core 2 Duo T7500
Brzina procesora
2.2 GHz ,4 MB L2, FSB800
Grafika
Nvidia Quadro NVS 130M
Sistemska memorija
2 GB DDR2
Hard disk
Hitachi HTS541616J9SA00 (160 GB, 8 MB keša, 5400 RPM, SATA)
Optički uređaj
Matshita DVD-RAM UJ-852S
Modem
Toshiba Software Modem
LAN
Intel 82566MM Gigabit Network Connection
Wireless LAN
Intel Wireless WiFi Link 4965AGN
Konekcije
3 x USB 2.0, 1 x FireWire, SD čitač kartica, Express Card, VGA
Maksimalna rezolucija
1440 x 900
Operativni sistem
Windows Vista Business
Softver
Norton Internet Security 2007, Microsoft Office Trial, Disc Creator, Toshiba softver za kontrolu i podešavanja
Težina
2.32 kg
Dimenzije
334 x 243 x 31.3 mm
Preporučena cena
1280 evra
Garancija
36 meseci, uz mogućnost produžetka na 48 ili 60 meseci!
Rezultati testova
Toshiba Tecra M9
PCMark 05
Score
3628
CPU
5493
Memory
4533
HDD
3967
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
1743 / 4253
NuclearMC
6954
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
20303 / 14167
Multimedia
1211549 / 65926
Memory Bandwidth
3868 / 3878
HDDDrive Index
35 MB/s
3DMark05
3D mark score
1981
CPU score
1981
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
36.9 MB/s
Access Time
16.7 ms
Burst Rate
54.7 MB/s
CPU Usage
8.6%
PCMark 2002
Battery test (40%)
135 min 19 sec
Rezime
Performanse
13
CPU
6
Grafika
4
Hard disk
2
Autonomija
10
LCD panel
5
Količina sistemske memorije
5
Izrada računara
10
Dizajn
5
Tastatura, touchpad
2
Konekcije
4
Dodatni hardver i oprema
1
Softver
5
Garancija
3
UKUPNO POENA:
53
Toshiba Tecra M9 je računar koji je apsolutno usmeren prema biznis korisniku, odnosno prema ozbiljnim korisnicima računara. On ne nudi mladalački dizajn, nema ambicija da se takmiči da bude što tanji, dolazi načičkan tehnologijama koje pomažu zaštiti podataka, sa profesionalnom grafikom i sertifikovan za Centrino vPro tehnologiju. Raspolaže sa dovoljno snage da odgovori svakom izazovu, dolazi u 14.1” formi sa veoma dobrim ekranom, zahvaljujući odličnoj Nvidia podršci ljubitelji alternative (ili oni kojima je tako nešto neophodno) se mogu bez problema odlučiti za neku Linux distribuciju i tako dalje. Ono što svakako izdvaja ovaj računar jeste to što u principu ne postoji računar sličnih karakteristika u toj cenovnoj klasi. Konkurencija u smislu upotrebne vrednosti, koju smo pominjali u uvodu košta par stotina, pa i hiljada evra više. Ako vam treba dobar i pouzdan biznis računar, Tecra M9 je sigurno vredna razmatranja.
Prednosti:
– Specifično mogućnosti biznis računara
– Visok stepen bezbednosti podataka
– Veoma dobre performanse
– Dobar ekran
– Cenovna klasa
Nedostaci:
– Kvalitet izrade je mogao biti i bolji, naročito u unutrašnjosti
– Dizajn bi mogao biti bolji
– Koji USB port viška ne bi škodio
Napomena: Prethodno objavljena informacija, vezana za nepostojanje Bluetooth modula i dužine trajanja garancije je netačna. Toshiba Tecra T9 poseduje Bluetooth modul, dok je standardna garancija 36 meseci, uz mogućnost doplate za garanciju od četiri ili pet godina! Samim tim je i naša ocena ovog računara nešto veća i on sad zaslužuje 53, umesto 50 poena. Izvinjavamo se čitaocima, distributerima i ostalim prodavcima Toshiba računara zbog naše nenamerne greške.
Notebook na test ustupio CT Computers.