Uporedni test: 13-inčni notebook računari

Uporedni test: 13-inčni notebook računari

Dok smo zauzeti posmatranjem šta se dešava na tržištu u celini, ponekada nam promiču dešavanja u okviru samih kategorija, posmatrano na mikro nivou. Stoga smo rešili da novu "sezonu" uporednih testova prenosnih računara otvorimo testom jedne vrlo interesantne kategorije, koja je nekada smatrana za idealnu meru kada se radi o prenosivosti, performansama i opcijama konektivnosti. Na žalost, fokus na ovu kategoriju je usled pojave netbook ra&

    Sadržaj

      Fili p Majkić

      “Trinaestice” su oduvek bile vrlo zanimljive za kupce. Nekada davno (ako se taj izraz može upotrebiti za period od pre nekoliko godina) su ovi računari bili značajno skuplji od ostatka ponude, ali su povremeno postajali sve popularniji. Bili su skuplji jer su u vreme 15″ i većih notebook-ova donosili nešto što je dramatično poboljšavalo koncept laptopa – male dimenzije i masu. Istovremeno, pokazalo se da otprilike baš ovi laptopvi predstavljaju najmanju formu u kojoj se isporučuje “hardver visokih performansi”, kako nazivaju standardne čipoveu mejnstrim kategoriji. Modeli od 11 ili 12 inča su uvek imali određeni kompromis, bila to neophodnost ugrađivanja štedljivih ULV procesora, izostavljanje diskretne grafike, niska rezolucija ekrana, ili premala tastatura, nedovoljno veliki tačped, ili mali broj opcija konektivnosti. Sa padom cena u poslednjih nekoliko godina, laptopovi od 13 inča su postajali sve pristupačniji i pristupačniji, pa su se vremenom iskristalisali na poziciji koju danas drže – kao “najmanji laptopovi visokih performansi”, što ih čini popularnim kod svih korisnika kojima je mobilnost od velikog značaja, i koji ne pate od potrebe za računarima velikih formata, ali im ipak treba mašina solidne hardverske snage.
       

      Ipak, ova kategorija prenosnih računara nije “neranjiva”. U poslednjih nekoliko godina, došlo je do određenih pomeranja koja su potpuno redefinisala pojam mobilnosti. Pojava netbook računara, širenje upotrebe laptopova od 11 i 12 inča zahvaljujući napretku hardvera i pojavama novih ULV platformi, te konačno pojavljivanje tableta u skorije vreme donose neke nove ideje o upotrebi mobilnih kompjutera u svakodnevnom životu i utiču na naše shvatanje i potrebe u tom smislu. Termin “kanibalizacija” je možda malo dramatičan, ali vrlo lepo ilustruje pojavu koja dovodi do smanjivanja prodaje notebook računara visokih performansi usled nuđenja malih, ultra-mobilnih računara ne tako dobrih performansi, ali koji mogu da zadovolje osnovne potrebe i vrlo su pristupačni. Čini se da su upravo 13″ laptopovi ponajviše pogođeni time, iz sasvim očiglednih razloga. Drugi problem koji vidimo u ovoj kategoriji, govoreći striktno iz perspektive neutralnih posmatrača, jeste jednoličnost u mnogim parametrima.

      Jednoličnost može biti i dobra stvar (“sve je slično i sve je dobro” situacija) i indikator zrelosti tržišnog segmenta. Opet, ne treba nam baš svima jedno te isto. Hoćemo, možda, SSD umesto hard diska. Ili, ne želimo ekran rezolucije 1366 x 768 piksela, koji je tako bolno očigledan na (naša procena) preko 90% notebook računara novije generacije, već nam treba ekran više rezolucije. I tako dalje, i tako dalje. Mogu li trinaestice da se izbore za svoje mesto pod suncem u ovako opakoj konkurenciji? Pogledajmo šta je najinteresantnije što se trenutno nudi u Srbiji. Čisto da naglasimo pre nego što nastavimo, za redosled predstavljanja modela na ovom uporednom testu je “kriva” abeceda…

      Acer TravelMate TM8371

       Acer ovaj put istupa sa izrazito poslovnim rešenjem. Radi se o računaru koji je, na prvi pogled, izvanredno prilagođen potrebama malih i srednjih preduzeća, koji se može lako prenositi, a hardverski je dovoljno snažan da lako izađe na kraj sa tipičnim kancelarijskim softverom. Radi se o tankom i lakom modelu, kome je naglasak na štedljivosti i štedljivoj platformi generalno, sa malom potrošnjom i (posledično) velikom autonomijom baterije. Tu je i nekoliko dodataka tipičnih za poslovne korisnike u vidu mat ekrana, skenera otisaka prstiju, mogućnosti opcione nabavke docking station-a. Ipak, za firme će – naročito u ovim kriznim vremenima – biti najinteresantnije da se radi o laptopovima koji su izuzetno povoljne cene!

      Intel Centrino 2 mobilna platforma, kako davno to beše – ili nam samo tako izgleda iz trenutne perspektive. Procesor je Core 2 Duo SU7300 iz tzv. ULV (ultra low voltage) kategorije. Radi se o štedljvim procesorima, kod kojih je izuzetno bitna stavka ušteda energije, a samim tim i niska toplotna disipacija. Ovaj dvojezgarni CPU radi na 1,3 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, 800 MHz FSB, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima termalnu disipaciju od 10 W. Za čipset se koristi Intel GS45 Express rešenje sa integrisanom grafikom, a to je GMA X4500MHD. Za poslovne korisnike, u principu više nije ni neophodno kada govorimo o grafici.

      Specifikacija:
       

      Acer TravelMate TM8371

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glare-type

      Procesor

      Intel Core 2 Duo SU7300, 1,3 GHz

      Čipset

      Intel GS45

      Grafika

      Intel GMA 4500MHD

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, Hitachi)

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth, modem

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica (SD/MS/MMC/xD), web kamera, dock konektor, skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Linpus Linux (non-GUI Linux)

      Masa

      1,65 kilograma

      Dimenzije

      322 x 228 x 23 milimetara

      Cena

      465 evra + PDV

      Garancija

      1 godina

      TravelMate ima dijagonalu od 13,3 inča, te radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Radi se o glare ekranu, bez refleksivnog premaza visokog sjaja, što je vrlo bitna stvar u domenu poslovnih računara. Ipak, iako je mat ekran, ne treba očekivati previše od njega, jer se ne radi o naročito kvalitetnom ekranu. Osvetljenje od svega 200 cd/m2, relativno slabi uglovi gledanja u kombinaciji sa spomenutim faktorima čine da njegove performanse i nisu preterano impresivne. Ipak, skloni smo da kažemo da je u rangu očekivanja, imajući u vidu cenovni razred računara, kao i da je sasvim dovoljan za nezahtevne potrebe. Hard disk ima kapacitet od 320 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optičkog uređaja nema. Ovaj potez je omogućio Aceru da napravi izuzetno tanku i laku mašinu, koja je “lagana već na prvi pogled”, a što poslovnim korisnicima koji su često u pokretu može puno značiti. TM8371 ima tri USB 2.0 porta, VGA izlaz, 4-u-1 čitač kartica, dok se od mogućnosti za povezivanje tu nalaze i Gigabit LAN i WiFi Draft N i Bluetooth. HDMI nije prisutan.
       

      Izostavljanje optičkog drajva ima još neke posledice. Krajnji korisnici mogu da se zabrinu ako se opredele za ovaj računar pošto moraju imati eksternu optiku da bi instalirali Windows OS. Naime, Acer svoj TravelMate TM8371 isporučuje sa Linpux Linux OS-om, što je Linux bez grafičkog interfejsa (da, otprilike nešto kao DOS), te u praksi ne dobijate OS uz njega. Naravno, u pakovanju se nalaze svi potrebni drajveri za funkcionisanje računara pod Windows operativnim sistemom. Kvalitet izrade ne obara sa nogu, ali je sasvim solidan za računar ove cenovne klase. Dominira mat plastika, koja je solidnog kvaliteta te ne zapažamo značajne probleme u izradi. Sitnice poput vrlo blagog ugibanja poklopca su očekivane. TravelMate će vam omogućiti da obavljate širok spektar nezahtevnih poslova, pošto je kao stvoren za nezahtevne primene.

      Verovatno najjača strana ovog računara jeste što se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 5800 mAh. Mi smo uspeli da ostvarimo gotovo 6 sati autonomije, a uz značajnije mere štednje (zatamnjivanje ekrana, isključivanje wireless-a…) gotovo da smemo da potpišemo da biste mogli da dobacite ako ne preko, a ono makar do reklamiranih 8 sati autonomije. U tom pogledu, TM8371 naprosto briljira! Ono gde ne briljira jeste posledica njegovog slabijeg hardvera, pošto kuleri pojačaju rad u situacijama gde se snažniji procesori ne bi ni za 10% opteretili, jer štedljivi i ne tako snažni SU7300 ne može tek tako da se izbori sa raznim zadacima. Opet, u stanju je da pusti HD video, i to je najzahtevnija primena kojom bismo ga opteretili da smo na vašem mestu. Za igranje TM8371 jednostavno nije. U svakom slučaju, Acer je sa ovim računarom odlično demonstrirao kako može izgledati moderan računar za malo ili srednje preduzeće, sa veoma primamljivom cenom.

      Prednosti:

      – Fantastična autonomija
      – Povoljna cena
      – Odnos cene, kvaliteta i performansi
      – Mat ekran…
      – (Uslovno) Nema optički drajv, ali ima malu masu i dimenzije (sami procenite šta je za vas veća prednost/mana)

      Nedostaci:

      – Mat ekran slabih performansi
      – Performanse nisu naročito impresivne, posmatrano van konteksta platforme
      – Nedostaju određeni detalji koji bi privukli i običnog kupca (HDMI, neki moderniji port i sl.)
      – (Uslovno) Nema optički drajv, ali ima malu masu i dimenzije (sami procenite šta je za vas veća prednost/mana)

       

      ASUS U35JC 

      U35 modeli čine jedan od temelja nove linije namenjene, prema navodima same kompanije Asus, “urbanim profesionalcima”. Urbani ili ne, tek njihovi vlasnici će biti u prilici da se podiče ultra-tankim profilom, sasvim solidnim hardverom najnovije generacije baziranim na Intel Calpella platformi i Nvidia Optimus tehnologiji, malom masom i visokim kvalitetom izrade. Što se tiče kvaliteta izrade, Asus već duže u ultra-prenosivim modelima forsira kombinaciju aluminijuma i donjeg plastičnog dela, sa zakrivljenim, gotovo talasastim ivicama, pa je tako i ovog puta. Notebook je kompletno crne boje, ali postoji i verzija metalik-sive boje. Čiste, sjajne površine na gornjem delu dobijaju notu elegancije zahvaljujući blagom prisustvu “kvazinaboranih” površina, koje ostavljaju utisak da je uređaj izrađen od drveta ili sličnog plemenitog materijala. Sve ivice su maksimalno istanjene, što zarad dizajnerskog pristupa, što zarad što značajnije uštede u masi. Jednostavnost i elegancija su odlike dizajna.

      Slično je i u unutrašnjosti, koja je takođe u potpunosti crna. Čiklet tastatura je standard na koji nas je Asus navikao i već neko vreme ubira pohvale zbog toga, a drugačije nije ni ovog puta. Ekran je oivičen okvirom visokog sjaja crne boje, a i samog ga karakteriše “pozamašan” glossy nanos. Tačped je gotovo neprimetno integrisan u naslone za dlanove i tek kada prstom prevlačite preko tog dela postaje vam jasno gde “počinje” tačped, u trenutku kada prst naiđe na hrapaviju površinu koja daje vrlo preciznu povratnu informaciju. Tačped ima samo jedan taster (koji se ponaša kao levo, odnosno desno dugme miša u zavisnosti od toga koji se deo pritisne. Verovatno nije više ni potrebno spominjati multitač podršku. Ukupno gledano, Asus je uspeo da ponudi računar koji je istovremeno privlačan i diskretan, što je dobitna kombinacija za poslovne korisnike, ali svakako i za dobar deo kupaca koji se ne nalazi baš u nekim trendovima koji se forsiraju u poslednje vreme.

      Hardver računara je baziran na Intel Calpella platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, U35JC koristi Intel Core i3 370M, mada je dostupno još nekoliko varijanti, i to sa Core i5 procesorima. Radni takt iznosi 2,4 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Jedan grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip), i njegov radni takt se šeta od 500 do 667 MHz. Drugi grafički čip je diskretni Nvidia GeForce 310M model, koji koristi 1 GB sopstvene memorije. Kako računar podržava Optimus tehnologiju, moguće je „šetati“ između ovih grafičkih čipova u letu, u zavisnosti od potreba i zahtevnosti. Dovoljno za sve sem igranja, barem ako govorimo o igranju novih, zahtevnih igara. Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.

      Specifikacija:
       

      Asus U35JC

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3 370M, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel HM55

      Grafika

      Intel Graphics Media Accelerator HD, Nvidia GeForce 310M (1 GB)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 5-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      1,9 kilograma

      Dimenzije

      322 x 233 x 14,8~24,6 mm

      Cena

      710 evra + PDV

      Garancija

      2 godine (1 godina na bateriju)

      Ekran ima dijagonalu od 13,3 inča. Radna rezolucija ekrana iznosi 1366 x 768 piksela, i ima LED pozadinsko osvetljenje. Ekran ima refleksivni premaz visokog sjaja, te se morate pomiriti sa tim da se radi o glossy ekranu, i to sa znatnim odsjajem. Hard disk ima kapacitet od 500 GB i stiže iz kompanije Samsung, mada to ne mora biti toliko bitno u krajnjoj instanci, jer verujemo da će postojati više serija sa različitim proizvođačima. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nema, na šta ipak gledamo kao na manu, jer smatramo da bi svi 13-inčni laptopovi trebali biti opremljeni ovim uređajem, iako je tačno da u aktuelnom trenutku i sa popularizacijom fleš memorije oni dosta gube na značaju. Asus U35JC ima tri USB 2.0 porta, podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te je moguće preko njega direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Nema ExpressCard slota niti eventualno još neko naprednog konektora (eSATA, na primer), a čitač kartica je 5-u-1 tipa i podržava SD,MMC,MS,MS-Pro,XD formate. Tu su i web kamera od 0,3 megapiksela i audio priključci.
       

      Jedan deo „tajne“ povoljne cene računara je u njegovom operativnom sistemu – on nema operativni sistem. Kao i uvek u ovakvim prilikama, za koji god OS da se opredelite, savetujemo vam instaliranje 64-bitne verzije kako biste mogli da iskoristiti punu količinu memorije. Windows 7 se nameće kao logično rešenje, ali izbor i opredeljenje ostavljamo vama. Mi smo za potrebe testa instalirali Windows 7 Ultimate u 64-bitnoj varijanti. Za sam kraj, spomenimo i Altec Lansing zvučnike natprosečnog kvaliteta. Lepo je videti da Asus obraća pažnje na ovaj poprilično zanemareni segment i to u raznim linijama svojih proizvoda. Asus U35JC se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 4400 mAh. Ostvaruje se autonomija od nešto preko četiri sata, što nije rekord, ali je zaista solidan rezultat. Kada je kultura rada u pitanju, možemo reći da je – moglo i bolje. Za očekivati je da računar malih dimenzija sa mejnstrim hardverskom platformom (dakle, koji ne koristi štedljive LV i ULV čipove) postane mlak nakon intenzivnijeg rada, pa je tako i ovde. Međutim, prava zamerka je buka kulera, koji se pali nedugo nakon što se računar iole optereti i “voli da zahuče”.

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade
      – Odlične performanse
      – Dobar odnos cene i mogućnosti

      Nedostaci:

      – Buka kulera, koji se “zalaufa” vrlo lako
      – Bez operativnog sistema
      – Nema optički uređaj

      ASUS U30JC

      Na model U30JC nije potrebno previše trošiti reči. “Sve je isto, samo njega ima”, u poređenju sa modelom sa prethodne strane, U35JC. Što i ne čudi, jer se radi o sličnim modelima. Naime, oba laptopa su deo iste linije, odnosno iste porodice. Osnovna razlika je u sledećem – U30 ima optički uređaj, odnosno DVD pisač, dok ga U35 nema. To dalje povlači određene razlike u dimenzijama (U30 je nešto većih dimenzija), pošto model koji ima DVD RW standardne debljine mora biti nešto deblji kako bi ga mogao prihvatiti. Dalje, linije i oblik se blago razlikuju, pošto kod U35 dizajneri imaju luksuz istanjivanja i zakošenja linija, što kod U30 ne mogu baš tako slobodno primeniti.

      U mnogo čemu, laptopovi su praktično identični. Zanimljivo je da je model koji je došao kod nas na test i koji se može naći u prodaji metalik sive boje, te da je to direktna razlika u odnosu na testirani U35, ali su i U30 i U35 dostupni i u crnoj i u metalik sivoj verziji. Hard disk je drugačijeg kapaciteta (320 GB u U30 naspram 500 GB u U35) i to je maltene sve po čemu se razlikuju ova dva računara. Pretposlednja sitnija razlika koju uočavamo jeste prisustvo 4-u-1 (umesto 5-u-1) čitača kartica. Poslednja razlika jeste nešto što prirodno proizilazi iz veće debljine, obima, i ugradnje dodatnih uređaja, a to je da je U30JC blago masivniji, te njegova masa iznosi tačno 2 kilograma (odnosno 100 grama je veća u odnosu na U35JC).
       

      Specifikacija:

      Asus U30JC

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3 370M, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel HM55

      Grafika

      Intel Graphics Media Accelerator HD, Nvidia GeForce 310M (1 GB)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 4-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera 0,3 mpx

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2 kilograma

      Dimenzije

      328 x 238 x 20,0~29,5 mm

      Cena

      685 evra + PDV

      Garancija

      2 godine (1 godina na bateriju)

      Šta sve ovo u praksi znači? Pa, znači da laptop zadržava sve pozitivno što smo pohvalili kod U35JC modela. Vrhunska izrada, obilno korišćenje aluminijuma, dizajn i kvalitet izrade, veoma dobre performanse, kao i dobar odnos cene i mogućnosti, solidan ekran – sve su to dobre strane ovog računara. U praksi, međutim, oni pokazuju i gotovo identične mane. Tako U30JC ponovo ne dolazi sa operativnim sistemom, što je doduše i jedan od razloga njegove povoljne cene. Ono što je nešto veći problem jeste što se i na ovom modelu kuler ponaša identično – vrlo se lako zalaufa i nastavlja da radi u “bučnom modu”. Nije strašno, ali nije ni savršeno, viđali smo mnogo bolje izvedena višestepena pojačavanja rada ugrađenih kulera. Konačno, U30JC nudi optički uređaj, u zamenu za nešto veću masu i dimenzije. Skrećemo vam pažnju da, kada to spominjemo, govorimo isključivo u relativnom odnosu prema U35JC modelu sa prethodne strane, dimenzije i masa nisu ništa veće od tipične trinaestice.

      U praksi, ASUS U35JC i U30JC treba gledati kao dve strane iste priče, jer oni to i jesu. Modeli su praktično identičnih karakteristika. Korisnik bira između modela sa optičkim drajvom (čijeg smo sve manjeg korišćenja svi svedoci u proteklim godinama), nešto većih dimenzija i modela praktično identičnih karakteristika, koji nema optički drajv, već manje dimenzije (debljinu), “vitkiju figuru” i nešto manju masu. Pa ko šta voli, nek' izvoli.

      Prednosti:

      – Dizajn, kvalitet izrade
      – Odlične performanse
      – Dobar odnos cene i mogućnosti

      Nedostaci:

      – Buka kulera, koji se “zalaufa” vrlo lako
       – Bez operativnog sistema

      Dell Studio XPS 13

      Američki Dell je stabilizovao ponudu na globalnom nivou, a kod nas se u prodaji mogu naći njihovi Studio XPS modeli. Jedan takav (Studio XPS 13) se našao na našem testu. Za razliku od modela koji su namenjeni prevashodno poslovnim korisnicima, pa i modelima koji su pozicionirani negde između, sa XPS 13 nećete imati nikakvu dilemu – on je namenjen krajnjem korisniku i karakteriše ga vrlo osobeni stil. Ovaj laptop pokazuje svoju visoku klasu već u prvom kontaktu. Skoro potpuno crn, uz pomalo metalik sivih elemenata, sa glossy delovima, XPS 13 ima kućište izrađeno od legure magnezijuma, pri čemu su korišćeni elementi od aluminijuma i kože kako bi utisak bio oplemenjen, a izolacija od toplote bila na visokom nivou. Za umetnički dojam – čista desetka. U pakovanju se isporučuje i sleeve torbica, odnosno mekana obloga pomoću koje možete prenositi ovaj računar.
       

      Međutim, Dell Studio XPS 13 ima jednu stavku koja mora biti istaknuta – njegov hardver se bazira na rešenjima prošle generacije. Srećom, u praksi se pokazuje da zaostaci nisu preveliki, ali korisnik koji daje tako puno novca jednostavno zahteva najnovije. Na testu imamo još jedan računar koji se bazira na starijoj platformi, ali se radi o ULV modelu, pa je stoga razumljivo zašto je to tako, dok XPS 13 karakteriše mejnstrim hardver. Stoga je nepoznanica da li će XPS 13 u očima korisnika biti manje vredan zbog toga što se bazira na Centrino 2, umesto na, recimo, Calpella platformi. Još jednom ponavljamo, zaostaci nisu veliki, u nekim segmentima se i ne vide (pogledati rezultate testiranja), ali…Računar ima 45-nanometarski Core 2 Duo P8700 procesor, dvojezgarni procesor sa 3 MB L2 keš memorije, koji radi na 2,53 GHz. Uz to, za grafiku je zadužen GeForce 210M čip niže klase prošle generacije. No, ovde možete biti potpuno mirni, jer se GeForce 3XXM mobilni čipovi od 2XXM generacije razlikuju po tome što su – dobili nove oznake. Računar koristi 4 GB DDR3 memorije.

      Specifikacija:

      Dell Studio XPS 13

      Ekran

      13,3″, 1280 x 800, glossy, CCFL backlit

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P8700, 2,53 GHz

      Čipset

      Intel PM45

      Grafika

      Nvidia GeForce G210M

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB, 2,5”, 16 MB keša, 7200 rpm

      Optički uređaj

      DVD RW (slot-in type)

      LAN, Bežične konekcije

      10/100 LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konektori

      (1+1) x USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, DisplayPort, ExpressCard slot, FireWire, 8-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera 2 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Ultimate

      Masa

      2,2 kilograma

      Dimenzije

      319 x 236 x 22,6~34,3 mm

      Cena

      920 evra + PDV

      Garancija

      60 meseci

      Kako nastavljamo da razmatramo karakteristike računara, nailazimo na još pluseva i minuseva, od kojih su neki nesporni, a neki zavise od ugla gledanja samih korisnika. Na primer, forma računara i rezolucija ekrana su takvi da ovaj ekran od 13,3 inča, nasuprot kompletnoj konkurenciji, ima 16:10 ekran, odnosno 1280 x 800 radnu rezoluciju istog. Za neke korisnike ovo može biti plus, za neke minus. Dalje, ekran nema LED pozadinsko osvetljenje, već CCFL, a pri tome se radi o izrazito glossy ekranu. Iako ekran nije loš, ovo su podaci koje korisnik mora imati u vidu. Hard disk kapaciteta 500 GB se vrti na 7200 rpm (najbrži od svih na testu) i donosi veoma dobre performanse. Optički uređaj je prisutan u vidu ekstravagantnog slot-in tipa DVD rezača (sa prorezom), bez vratanaca. Prisutan je veliki broj raznih portova, ali jako malo najkorišćenijih (USB) portova. Dell Studio XPS 13 ima samo dva USB 2.0 porta, od čega je jedan eSATA/USB combo port. To donekle nadoknađuje prisustvom FireWire konektora, ExpressCard slota, VGA i HDMI izlaza, te DisplayPort video izlaza, što znači da je podržan i standard nove generacije. Sa druge strane, ne podržava Gigabit LAN, već samo 10/100 LAN. Tu je i WiFi Draft N konekcija, kao i Bluetooth. Čitač kartica je 8-u-1 tipa, a rezolucija web kamere iznosi 2 megapiksela i ona podržava raspoznavanje lica. Tu su i audio izlazi.

      Računar je izvanredne izrade i izuzetno je dopadljiv, da ne kažemo da je seksi! Posebno je zanimljivo što se kod Studio XPS linije ne ide na istanjivanje po svaku cenu, ali se uopšte ne ostavlja takav utisak. Tastatura i tačped su vrlo korektni. Što se zagrevanja tiče, korisnik je dobro izolovan od emisije toplote, koja ide na strane notebook-a. Možda će čudno zvučati kada ovo budemo rekli, ali u Studio XPS 13 je lako zaljubiti se! Jednostavno, računar je veoma specifičan u dizajnerskom smislu. U toj varijanti, potpuno sekundarno postaje što nema Gigabit Ethernet, ili što baterija ne traje malo duže. Ne zaboravimo da Dell daje izuzetno dugu garanciju na svoje notebook računare, i da ona iznosi čak 5 godina! To je faktor koji često može biti izuzetno važan prilikom kupovine.

      Prednosti:

      – Specifičan dizajn koji ima potencijal da osvoji na prvi pogled i onoga ko prvi put gleda u računar
      – Kvalitet izrade
      – Dugotrajna garancija

      Nedostaci:

      – Stara platforma
      – Samo 10/100 LAN, svega 2 USB porta
      – Visoka cena

      Fujitsu LifeBook S760

      LifeBook S760 je poslovna mašina od glave do pete. Radi se o 13″ računaru koji se bazira na Intel vPro platformi, koja podrazumeva ugrađenu Intel Anti Theft tehnologiju, na primer. Trusted Platform Module 1.2 je takođe integralni deo platforme, a valja izdvojiti i skener otisaka prstiju, kao i šok senzor za hard disk. Ne zaboravimo i modem! Svakako je retkost u današnje vreme videti ga na notebook računaru. LifeBook S760 nema nikakva ojačanja, posebno kreirane kaveze za interne elemente, gumirane dodatke i slično. Naprotiv, radi se o računaru prilične elegancije, ali i “ranjivog” displeja. U pakovanju zatičemo sleeve torbicu za nošenje ovog elegantnog laptopa. Tu, međutim, nije kraj. Opciono je moguća nabavka dock-a, koji dodaje dodatne portove, ne samo uvećavajući broj standardnih portova (poput USB-ova, na primer), već i dodajući podršku za neke interfejse na koje su krajnji korisnici davno zaboravili (a noviji ih nikada nisu ni upoznali), ali koji su od interesa za funkcionisanje u preduzećima. Tipičan primer je serijski port. Dobijaju se još eSATA, DVI izlaz, paralelni port…Takođe, Fujitsu omogućava korisnicima da prilagode računar sopstvenim potrebama kroz opciju ugradnje optičkog uređaja, dodatnog hard diska ili dodatne baterije. Podrazumevana konfiguracija stiže sa optičkim drajvom. Zahvaljujući modularnom mehanizmu, on se začas može zameniti dodatnom baterijom, zarad ostvarivanja još bolje autonomije, ili dodatnim diskom, zarad veće količine prostora.

      Specifikacija:

      Fujitsu LifeBook S760

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glare-type, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i5 520M, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel QM57

      Grafika

      Intel HD (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      2 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, Hitachi)

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, 802.11b/g/n, UMTS/3G, Bluetooth, modem

      Konektori

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, audio konektori, 4-u-1 čitač kartica (SD/MS/MS Pro/MMC), Smart Card (ExpressCard slot), modemski konektor, web kamera 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,9 kilograma

      Dimenzije

      314 x 222 x 31 milimetara

      Cena

      Od 1200 evra

      Garancija

      1 godina

      Fujitsu se opredelio da konkretan model bazira na Intel QM57 Express čipsetu. Izbor za CPU je pao na Intel Core i5 520M, brzi mobilni procesor koji radi na 2,4 GHz i ima 3 MB keš memorije. Ekran ima dijagonalu od 13,3 inča, te radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Takođe, ima LED pozadinsko osvetljenje, ali nema refleksivni premaz visokog sjaja, što je vrlo bitna stvar u domenu poslovnih računara. Drugim rečima, radi se o mat ekranu. Hard disk ima kapacitet od 320 GB i u pitanju je disk kompanije Hitachi, Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm, a već smo spomenuli šok senzor, koji doprinosi zaštiti podataka. Optički uređaj je prisutan u vidu DVDRW-a, a već smo rekli da se radi o modularnom rešenju umesto koga je moguće ugraditi dodatnu bateriju ili hard disk.

       

      Fujitsu S760 ima tri USB 2.0 porta, od toga jedan sa AnyTime Charge funkcijom, koja omogućava punjenje uređaja čak i kada je računar ugašen. Na raspored dva USB porta na desnoj strani imamo primedbu, jer su postavljeni jedan iznad drugog, što onemogućava istovremeno korišćenje gabaritnijih naprava. Zatičemo Gigabit LAN, Bluetooth, Sierra Wireless Gobi 2000 (UMTS), kao i WiFi Draft N konekcije. Takođe, tu su i VGA izlaz i HDMI izlaz, preko koga je moguće direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Za zvuk, kada ga već pominjemo, je zadužen Realtek ALC269 čip. Tu su i čitač kartica 4-u-1 tipa koji podržava SD/MS/MS Pro/MMC formate, web kamera rezolucije 2 megapiksela, kao i audio priključci. Fujitsu LifeBook PH530 stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, u Professional varijanti. Važno je naglasiti da je model sa našeg testa došao sa potpuno lokalizovanim Windows operativnim sistemom, odnosno OS-om na srpskom jeziku.

      Ekran je mat tipa, bez refleksnog premaza, što je vrlo bitna stavka kod poslovnih korisnika, a mi bismo dodali i da podiže utisak u našim očima, jer nismo ljubitelji glossy ekrana. Odnos strana je 16:9, rezolucija je 1366 x 768. Implementirana je Edge LED tehnologija, zahvaljujući kojoj, u kombinaciji sa mat ekranom i vrlo dobrim osvetljenjem, S760 može veoma udobno da se koristi i napolju, u uslovima nešto jačeg osvetljenja, za razliku od mnogih notebook-ova. Ne treba tražiti ultra-preciznu reprodukciju boja jer to nećete dobiti ni na jednom notebook računaru (makar koji je u Srbiji u prodaji), ali su živahnost prikaza, jasnoća, reprodukcija boja i uglovi gledanja na sasvim pristojnom nivou. Tastatura je solidna i udobna za kucanje, premda nemamo nekih posebnih utisaka ni za nju ni za tačped. Solidni su, nisu od onih koji oduševljavaju. Utisak pomalo kvari deo iznad tastature sa dodatnim komandama, koji se primetno ugiba. Tačped pomalo zbunjuje zbog kružnog dela koji preuzima uloge skrolovanja i rotiranja.

      LifeBook S760 se isporučuje sa šestoćelijskom baterijom od 5800 mAh. Mi smo uspeli da ostvarimo 3 sata i 40 minuta, što je opet sasvim zadovoljavajuć rezultat. Ponovimo da se autonomija može produžiti kroz dodavanje dodatne baterije umesto optičkog drajva. Što se tiče kulture rada, laptop se ne greje posebno jer jednostavno nema značajnijih potrošača u njemu, sa izuzetkom procesora. Takođe, zvuci koji se emituju (u praksi, buka kulera) su u nivou očekivanih. Nema piskavih i čudnih zvukova koji bi indicirali neki problem, prevashodno u dizajnu i izradi. U svakom slučaju, računar ima veoma solidne mogućnosti, ali je prevashodno orijentisan prema biznis korisnicima. Lep primer upotrebe 13″ laptopa u domenu poslovnih rešenja.


      Prednosti:

      – Ugrađene tehnologije neophodne za biznis (Intel Anti Theft, TPM, vPro)
      – Odlična kultura rada
      – Vrlo dobra autonomija
      – Ekran

      Nedostaci:

      – Samo jedna godina garancije
      – Krhki displej
      – Određeni detalji (deo iznad tastature, kružni “pomoćni tačped”)
      – Samo 2 GB RAM-a

      HP ProBook 4320s

      Sa modelima ProBook serije kompanije HP smo se već susretali. U više navrata smo konstatovali da se radi o tipičnim biznis mašinama, ali i uočili da nude određene pogodnosti korisnicima koje ih mogu svrstati u red računara za krajnje korisnike. ProBook računari moraju da budu dorasli velikom izazovu, kakav predstavlja korporativno tj. biznis tržište. Međutim, istovremeno, HP nije zapostavio i neke druge stvari, kao što su veliki broj podržanih portova, moderni “1-click” tačpedi, HDMI izlazi, kvalitetni ekrani. Sve to ih čini podjednako upotrebljivim i za “obične smrtnike”. Kada se još na to doda robustan dizajn, dobijamo ozbiljnog konkurenta za najviši plasman.
       

      HP ProBook 4320s je zaista robustan na prvi pogled. Kada pogledate njegove dimenzije i uporedite sa drugim modelima sa ovog testa, možda i neće delovati tako. Međutim, njegov dizajn je “glavni krivac” za ovakav utisak, pošto je lišen bilo kakvih ambicija prema istanjivanjima, oblim ivicama i ćoškovima i tome sličnim stvarima na kojima današnji consumer proizvodi insistiraju. To i nije tako čudno, imajući u vidu da su ciljna kategorija poslovni korisnici, ali i dalje postoji jedan krug korisnika kojima se ovakav pristup itekako dopada. Windows 7 operativni sistem stiže u Professional varijanti, kako i priliči prevashodno poslovnoj mašini. HP nudi korisnicima set softvera koji imaju najrazličitije namene, od kontrolisanja parametara rada računara, preko power management-a, do više opcija koje se mogu pokazati korisnim. Tu su HP Recovery Manager, HP QuickLook, Roxio Creator Business Edition, HP SoftPaq Download Manager, HP protect Tools, Device Acces Manager, McAfee Security, File Sanitizer, i tako dalje. Drajv u svim ProBook računarima podržava hardversku enkripciju, a tu je i 3D Guard mehanizam koji štiti disk od oštećenja u slučaju da dođe do pada.

      Hardver računara je baziran na Intel Calpella platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom. U konkretnom slučaju, 4320s koristi Intel Core i3 330M, mada je dostupno još nekoliko varijanti, i to sa Core i3 i i5 procesorima. Radni takt iznosi 2,13 GHz, a radi se o dvojezgarnom procesoru sa 3 MB keš memorije. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip). Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.

      Specifikacija:

      HP ProBook 4320s

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glare, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i3 330M, 2,13 GHz

      Čipset

      Intel HM57

      Grafika

      Intel HD (integrisana u procesor)

      Sistemska memorija

      3 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konektori

      (3+1) x USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard slot, 5-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera 2 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,05 kilograma

      Dimenzije

      324 x 228 x 27 mm

      Cena

      710 evra

      Garancija

      1 godina

      Ekran je verovatno najjači adut ovog notebook-a. Osim dijagonale od 13,3 inča, ima radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela, i radi se o mat ekranu, bez refleksivnog premaza visokog sjaja, ali sa LED pozadinskim osvetljenjem. Međutim, tu (srećom) nije kraj, već se radi o ekranu zaista odličnih karakteristika, dobrih boja, dobrih uglova gledanja, odličnih performansi. Jednom rečju – voleli bismo da ovakve ekrane vidimo na svim notebook računarima. Hard disk ima kapacitet od 320 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj je prisutan u vidu DVD RW-a. ProBook 4320s ima četiri USB 2.0 porta, od čega je jedan eSATA/USB combo port, podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te je moguće preko njega direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Zatičemo i ExpressCard slot, čitač kartica je 5-u-1 tipa i podržava SD,MMC,MS,MS-Pro,XD formate. Tu su i web kamera od 2 megapiksela (sa podrškom za tehnologiju raspoznavanja lica) i audio priključci.

      Računar je odlične izrade, što nas je pomalo iznenadilo. Kada smo testirali veće varijante ProBook linije, uglavnom smo na izradu imali određenih primedbi, ponajviše zbog savijanja/ugibanja i čudnih krckanja tokom rada laptopa, što kod 13″ modela nismo uopšte primetili. Obilno korišćenje aluminijuma, tastatura koja je otporna na prolivanje tekućina, sjajan multitač tačped, već spomenuti odlični ekran bez refleksivnog premaza, samo su neke od stvari koje krase ProBook 4320s. Ako bismo morali da izdvajamo najbolju karakteristiku računara, to bi svakako bio odličan ekran! Ipak, svesni smo da će se, makar kada su krajnji korisnici u pitanju, dosta toga svesti na utisak o dizajnu. Nekima će se dopadati, nekima će biti odbojan. Korisnici koji biraju računare po nekim drugim karakteristikama, pretežno hardverskog tipa, će vrlo lako moći da pronađu obilje pozitivnih osobina i mogućnosti, koje su tim pre impresivnije jer su “upakovane” u tako malu formu kakva je 13″ notebook.

      Prednosti:

      – Ekran
      – Kvalitet izrade
      – Solidne performanse
      – Širok spektar podržanih opcija konektivnosti za 13″ laptop
      – Tastatura, tačped

      Nedostaci:

      – (Uslovno) Dizajn bi mogao da odbije neke krajnje korisnike
      – Samo jedna godina garancije

      MSI X-Slim X360

      Sa MSI modelima X-Slim serije smo se već susretali, pa čak i sa modelom identične oznake. Međutim, brojne stvari su nas zaintrigirale već u samom startu kada smo dobili kutiju. Za početak, informacije o hardveru su sugerisale da se radi o ULV platformi najnovije generacije, sa Core i5 procesorom u štedljivoj varijanti! Dalje, kada smo otvorili pakovanje, suočili smo se sa najpljosnatijom i najširom baterijom (uzgred, spomenimo da se radi o 4300 mAh / 64 Wh bateriji) koju smo ikada videli. Konačno, ovaj X-Slim nije ni po izgledu sličan onom koji smo svojevremeno detaljno testirali. Šta još donosi novo X360, a da nije sleeve mekana torbica za nošenje, koja je takođe integralni deo paketa?

      Na spoljnoj strani notebook računara zatičemo šare (Color film print technology), koje se protežu i po unutrašnjosti. Osnovna razlika između šara spolja i u unutrašnjosti jeste što su unutra i reljefne, dok spolja nisu i služe za vizuelno, ali ne i taktilno zadovoljstvo. Za razliku od prethodnika u X-Slim seriji, novi X360 nije metalik sive boje, već crne/tamno sive. Odmah upadaju u oči tanke ivice. One su zaista izuzetno tanke, kao što možete da vidite na priloženoj slici, premda se to iz dimenzija možda ne bi dalo tek tako zaključiti, imajući u vidu da se linije postepeno “udebljavaju” kako se ide prema sredini notebook-a. U unutrašnjosti imamo veliki tačped (podržan multitač), kao i čiklet tastaturu. Moramo reći da tastatura nije oduševila, pošto se blago ugiba. Ekran je relativno solidan, te uprkos refleksivnom sloju pruža zadovoljavajuće performanse u pogledu živahnosti boja i uglova gledanja. Treba li uopšte spominjati da je rezolucija 1366 x 768 tačaka?

      Specifikacija:

      MSI X-Slim X360

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i5 520UM, 1,06 GHz

      Čipset

      Intel HM55

      Grafika

      Intel HD (integrisana u procesor)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      Nema

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth

      Konektori

      2 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 2-u-1 čitač kartica, audio izlazi, web kamera 1.3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      1,7 kilograma

      Dimenzije

      330 x 225 x 19,8~29,9 mm

      Cena

      796 evra + PDV

      Garancija

      2 godine

      Hardver je posebna priča. X-Slim X360 se bazira na ULV platformi najnovije generacije. Nova generacija ULV procesora donosi više tehnoloških unapređenja u odnosu na prethodnu. Pored 32-nm naspram 45-nm izrade, tu je integracija Intel grafičkog čipa u sam procesor, umesto u čipset, te integracija memorijskog kontrolera (takođe u procesor), koja doprinosi spuštanju latencije, poboljšavanju performansi i dodatno doprinosi uštedi. Sada umesto dva ili tri glomazna čipa znatnije potrošnje dobar deo poslova obavlja jedan, i to primetno efikasnije, samim tim sa manjom potrošnjom. U konkretnom slučaju, koristi se Intel Core i5 520UM procesor, koji radi na 1,06 GHz, ima 3 MB keš memorije i termalnu disipaciju od 18 W, što je duplo manje od standardnog Core i5 procesora. Uz sve to, ovaj dvojezgarni procesor podržava Hyper Threading, tako da se mogu izvršavati do 4 thread-a istovremeno. Takođe, treba istaći da u Turbo režimu rada diže radni takt do 1,86 GHz! Grafika je integrisana u procesor, a ovde je njen radni takt spušten kako bi se dodatno uštedelo. Mogli bismo da nabrajamo još neke stvari, ali u tabeli vidite sve informacije koje treba znati, nema se u tom smislu puno toga dodati ili oduzeti. Primetimo da računar ima samo dva USB porta.

      Gde vidimo potencijalni problem? Kultura rada je potencijalna rak rana mašine. Uz Turbo režim rada, koji se aktivira kada se obrađuje zahtevna aplikacija, potrošnja skače zajedno sa radnim taktom i kuler postaje primetno bučniji. Do ovoga dolazi i kada je zahtevnost na iole višem nivou, te neminovno sledi značajno povećanje broja obrtaja kulera, koje sluh jasno registruje. Nasloni za dlanove i tačped tada postaju mlaki, što je drugi problem, a koji opet prati prvi. X-Slim X360 svakako ima vrlo zanimljiv dizajn i određene karakteristike koje se mnogima mogu dopadati, ali kada se sve sabere i oduzme, korisnicima trebaju ULV mašine zbog dobre kulture rada i malog zagrevanja. Ovde je ispalo da je koncept što drastičnijeg istanjivanja u stvari glavni krivac što iskustvo korišćenja računara nije još bolje nego što jeste, a svakako bi moglo biti. U nezahtevnim režimima korišćenja, pak, ovu stvar nećete ni osetiti.

      Zbog čega do toga dolazi? Vratimo se na priču o procesoru i njegovom Turbo režimu. Nešto kasnije ćete videti u rezultatima testova da ova konfiguracija ne zaostaje previše za ostalima, a to je zato što se u testu, koji simulira obradu zahtevne aplikacije procesor overklokuje sa 1,06 na 1,86 GHz! Trebamo li da objašnjavamo dalje? Međutim, šta dobijate? Sa jedne strane, dobre performanse kada vam one trebaju, ali uz određenu buku tokom obrade. Sa druge strane, solidno trajanje baterije. MSI deklariše autonomiju na 9 časova, što je uobičajen potez na koji smo već navikli. Međutim, autonomija je zaista sasvim solidna. Uz računar ide i famozni ECO Engine, pomoću koga možete optimizovati potrošnju u zavisnosti od vaših potreba. Kako god, možete računati da će računar biti u stanju da “izvuče” oko 5 sati autonomije, što može ići i malo gore i malo dole, u zavisnosti od načina korišćenja. Za kraj, spomenimo da Full HD reprodukcija ide bez ikakvih problema.

      Prednosti:

      – Solidan pomak performansi u ULV domenu
      – Autonomija
      – Dizajn

      Nedostaci:

      – Problematična kultura rada
      – Izrada je u pojedinim detaljima mogla biti bolja
      – Samo dva USB porta

      Toshiba Portege R700

      Toshiba takođe istupa sa vrhunskim modelom namenjenim prevashodno poslovnim korisnicima. Međutim, u skladu sa modernim trendovima, ni Toshiba ne dozvoljava sebi da plasira na tržište računar koji se ne može podjednako udobno koristiti od strane raznih profila korisnika, kućnih ili poslovnih. Svi znamo da u današnje vreme mnogi od nas koriste računare i za poslovne i za kućne vidove upotrebe. Portege R700 je upravo takav model. Moderan, sveobuhvatan, sa svim što vrhunski računar treba da ima. Fantastičan dizajn i kvalitet izrade, odličan ekran, divan na oko, tačped solidne veličine (za 13″ mašinu), odlična tastatura u čiklet stilu sa našim slovima, dobro poznat Toshiba softver za podešavanje i kontrolu određenih aspekata rada računara, veliki broj podržanih konektora i portova…sve su to mogućnosti i karakteristike ovog računara. Da ne zaboravimo da spomenemo Sleep & Charge USB portove, koji omogućavaju da se USB uređaji pune i kada je računar ugašen, kao i podršku za docking station, koji donosi nove opcije za korišćenje, prevashodno bitne za poslovne korisnike.

       

      Ono što nam deluje posebno interesantno jeste da, u neku ruku, i u pozitivnom smislu, Toshiba Portege R700 gotovo da ne liči na Toshiba notebook! Tanki, laki laptop, sa maksimalno istanjenim ivicama i mat – a ne glossy – površinama. Moramo priznati da smo se pomalo čudno osećali kada smo ga izvadili iz kutije. Gotovo da bismo se zapitali da li je to pravi računar, da nije bilo ogromnog Toshiba natpisa na poklopcu. Dizajn je izuzetan, kvalitet izrade odličan zahvaljujući korišćenju aluminijuma i magnezijuma. Računar dolazi sa Windows 7 Professional operativnim sistemom. Disk ima zaštitnu funkciju “parkiranja glave” u slučaju detekcije vibracija. Odmah ispod Space tastera se nalazi taster za (de)aktivaciju tačpeda, u slučaju da korisnik to želi, a između tastera tačpeda je smešten skener otisaka prstiju.

      Hardver – opet slična priča. Bazira se na Intel Calpella platformi. Osnovu čini HM55 čipset u kombinaciji sa Arrandale 32-nanometarskim procesorom, a u konkretnom slučaju, Portege R700 Intel Core i5 450M koji radi na 2,4 GHz. Ima 3 MB keš memorije. Zahvaljujući podržanom Turbo režimu rada, radni takt se može podići do 2,66 GHz u slučaju da postoje odgovarajući uslovi. Nije previše, ali je svaki pomak dobrodošao, a pride ne preti da značajnijom emisijom toplote poremeti termalnu sliku laptopa. Maksimalna toplotna disipacija je deklarisana na 35 W. Kako je podržan Hyper-threading, fizička jezgra nude mogućnost simultanog obavljanja četiri thread-a. Grafički čip je integrisan u samom procesoru (Intel HD grafički čip). Računar koristi 4 GB DDR3-1066 sistemske memorije.

      Specifikacija:

      Toshiba Portege R700

      Ekran

      13,3″, 1366 x 768, glare, LED backlit

      Procesor

      Intel Core i5 450M, 2,4 GHz

      Čipset

      Intel HM55 Express

      Grafika

      Intel HD (integrisana u procesor)

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB, 2,5”, 8 MB keša, 5400 rpm

      Optički uređaj

      DVD RW

      LAN, Bežične konekcije

      Gigabit LAN, Wireless 802.11 bgn, Bluetooth, 3G

      Konektori

      (2+1) x USB 2.0, eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard slot, čitač kartica, audio izlazi, web kamera 2 mpx, skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,7 kilograma

      Dimenzije

      316 x 227 x 17~26 mm

      Cena

      1085 evra

      Garancija

      3 godine

      Ekran je među najjačim adutima ovog notebook-a. Dijagonala i rezolucija su standardni (13,3″, 1366 x 768 piksela), a radi se o mat ekranu, bez refleksivnog premaza visokog sjaja, ali sa LED pozadinskim osvetljenjem. Karakteristike su odlične, od uglova gledanja, preko reprodukcije boja, živahnosti prikaza do uniformnog osvetljenja – za jedan laptop ekran. Hard disk ima kapacitet od 500 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj je prisutan u vidu DVD RW-a, i to specijalno tankog kako bi se uklopio u dizajn notebook-a. R700 ima tri USB 2.0 porta, od čega je jedan eSATA/USB combo port, podržava Gigabit LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth. Ima VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te je moguće preko njega direktno izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Zatičemo i ExpressCard slot, čitač kartica, web kameru i audio priključke.

      Šta reći? Toshiba je jedan od najskupljih računara na testu – i to sa punim pravom, dodali bismo. Vrhunski dizajn, kvalitet izrade, odličan hardver, sve se to nalazi u izuzetno dopadljivom pakovanju i doprinosi kreiranju posebnog miksa. Toshiba je odradila odličan posao. Ne zaboravite i prednosti No Matter What garancije, koja i dalje važi, i odnosi se i na model sa ovog testa.

      Prednosti:

      – Ekran
      – Kvalitet izrade
      – Dizajn
      – Performanse
      – Tastatura, tačped

      Nedostaci:

      – Visoka cena
      – Bez ozbiljnijih nedostataka

      Rezultati testova

      Trenutak istine je došao. Kod notebook računara, testiranje nije baš tako jednoznačno u smislu da natrag dobijamo jasnu i nedvosmislenu brojku koja je ekvivalent performansama komponenti. Proizvođači imaju razna podešavanja u BIOS-u, ugrađuju brže ili sporije memorije raznih latencija, isporučuju notebook-ove sa operativnim sistemima ili bez njih, pri čemu su neretko laptopovi opterećeni bloatware-om. Ipak, u ovom slučaju, razlike zaista nisu velike kada govorimo o performansama, sa izuzetkom ULV i standardnih platformi. Laptopovi imaju relativno sličan hardver. Pogledajte koji se rezultati ostvaruju, a posledica veoma sličnih brojki jeste da ćemo u zaključku ipak daleko više pažnje posvećivati dizajnu, izradi, ceni, nego klasičnim performansama – sa izuzetkom trajanja baterije, što je jedan od krucijalnih faktora.

      Rezultate smo dali u obliku slike koja predstavlja tabelu unošenu po modelima i sprovedenim testovima, kao i u vidu grafikona za svaki od korišćenih testova. Koji god način pregledanja/poređenja da vam je lakši, slobodno ga iskoristite.

       

       

      Rezultati testova u tabeli – kliknite za uvećanje ako vam je lakše da ovako uporedite računare sa testa

       

      (Tako reći) Zaključak

      Vreme je da prelomimo i izdvojimo laptopove koji su, po našem mišljenju, najbolji. Težak zadatak, imajući u vidu slične karakteristike računara. Ruku na srce, svaki od modela se po nečemu ističe i verovatno se radi o najizjednačenijem uporednom testu do sada. No, kandidata je osam, a nagrada tri. Pa da pređemo na biranje modela koji su, po našem mišljenju, skrenuli pažnju na sebe određenim karakteristikama i mogućnostima, te proglašavanje dobitnika priznanja…uskoro. Ipak, želimo da najpre na ovom mestu damo par generalnih primedbi i izložimo određene stvari koje smo uočili ili ih primećujemo već neko vreme.

      Sa jedne strane, veoma smo zadovoljni raznovrsnošću koja je demonstrirana modelima koje smo imali na testu. Ne mislimo samo na hardver – koji i nije baš toliko raznovrstan. Zadovoljni smo što vidimo da ima najraznovrsnijih računara osmišljenih za različite primene u ovako specifičnoj formi. Tu su i skupi i jeftini poslovni računari, i multimedijalni laptopovi, i modeli pogodni za korišćenje u kući i kancelariji podjednako, i ultra-štedljivi laptopovi i modeli sa mejnstrim platformama, i “dopadljivo-šašavi” modeli i strogo poslovni modeli. U svakom slučaju, trinaestice su tu da podmire široki krug korisnika. Dopada nam se i zrelost koju je 13-inčna forma dostigla, i koja joj omogućava da se u toj formi nađu laptopovi pogodni za praktično bilo koji vid primene – osim igranja (ipak je forma takva da onemogućava implementiranje snažnijeg grafičkog čipa kao još jednog značajnog potrošača). Još jednu stvar uočavamo – proizvođači pokušavaju da naprave laptopove koji su podjednako upotrebljivi i u kući i u kancelariji. To je sasvim evidentno, makar na primeru modela sa našeg testa.
       

      Šta nam se nije previše dopalo? Pa, ako ne preterana uniformnost po pitanju hardvera, a onda svakako po pitanju određenih osobina. Najviše nam je “bola oči” rezolucija ekrana koja je kod svih modela bila ograničena na 1366 x 768 (sa izuzetkom Dell laptopa, koji dolazi u starijoj formi sa 16:10 stranicama, ali na kraju izlazi na isto). Voleli bismo da neko nudi makar 1600 x 900 rezoluciju, jer je sa novim Windows operativnim sistemima i mogućnostima prilagođavanja koje oni sa sobom nose rezolucija prestala da bude “zakovana” za dimenzije ekrana. Dabome, uvek će se naći poneka aplikacija koja pravi problem ako se povećaju fontovi, na primer, ali ostavimo korisnicima da brinu o tome. Autor ovih redova je imao priliku da radi za 13″ laptopom rezolucije 1600 x 900 i, iako ne smatra da bi ona trebala biti standard, zaista bi želeo da se u prodaji nađe i poneki model sa ovakvom mogućnošću. Dalje, pokazalo se da “istanjivanje po svaku cenu” nije nešto na čemu treba apsolutno insistirati. Do određene mere – da, svakako, ali ne nauštrb funkcionalnosti.

      Gloria victoribus, vae victis!
       

       

      Nagrada Best Buy: Acer TravelMate TM8371

      Nagradu Best Buy dodeljujemo najpristupačnijem računaru na našem testu, ali ne samo zbog toga. Oni koji prate naše uporedne testove znaju da ne postoji ta nagrada koja mora da se dodeli jer je potrebno da bude prisutna u testu, već proizvodi moraju nečim konkretnim da je zasluže. Dešavalo se da Best Buy ili Editor's Choice ne dodelimo, da imamo dve Highly Recommended nagrade i slično. Acer TravelMate TM8371 je ne samo bio najpristupačniji laptop testa, već je pokazao da poslovno rešenje osmišljeno van nekih ustaljenih, konvencionalnih razmišljanja, može itekako da rezultuje primamljivim proizvodom pogodnim za korišćenje u raznim preduzećima, ali i van njih. Pored povoljne cene, ovaj računar se pokazuje i kao pravi štediša, nudeći najdužu autonomiju od svih računara na testu, a istovremeno je i najlakši, te stoga potpuno dominira u kategoriji mobilnosti, uprkos tome što je srce sistema iz prošle generacije. Za preduzeća – gotovo pa idealno, posebno u teškim ekonomskim prilikama kakve vladaju u Srbiji. Stoga, Acer TravelMate TM8371 model sasvim zasluženo odnosi Best Buy nagradu.
       

       

      Nagrada Highly Recommended: HP ProBook 4320s

      Preporuka u ovom slučaju znači veoma puno. Do poslednjeg trenutka se HP ProBook 4320s vodio kao jedan od dva glavna kandidata za najprestižnije priznanje – Izbor Urednika, odnosno Editor's Choice. Ipak, to priznanje mu je izmaklo prvenstveno usled nešto konzervativnijeg dizajna, ali i kraćeg garantnog perioda. Dobre performanse, solidne opcije konektivnosti, ali i odličan mat ekran su glavni aduti HP ProBook 4320s notebook računara. I ovde se radi o laptopu namenjenom prevashodno malim i srednjim firmama, ali koji je sasvim pogodan i za ličnu upotrebu, odnosno krajnjeg korisnika. Generalno dobar balans ga izdvaja iz ponude, te tako HP ProBook 4320s dobija naše Highly Recommended priznanje.
       

       

      Nagrada Editor's Choice: Toshiba Portege R700

      Ko se pokazao najboljim? U ovoj ponudi – Toshiba, sa svojim Portege R700 modelom. Radi se o vrhunskom računaru fantastičnih karakteristika. Istina je da ga treba adekvatno platiti, ali od ponuđenih modela smatramo da boljeg nema. Fantastičan mat ekran, ali i veoma dobre performanse u kombinaciji sa inovativnim i dopadljivim, modernim dizajnom, za koji ne možemo reći da je svakodnevna pojava u Toshiba asortimanu su izbacili ovaj računar u prvi plan. Iako je i ovaj računar u principu poslovna mašina, itekako je pogodan za upotrebu od strane bilo kakvog profila korisnika. Vrhunska izrada, vrhunski dizajn, vrhunsko iskustvo i iskreno zadovoljstvo u korišćenju. Potpuno zasluženo, Toshiba Portege R700 odnosi Editor's Choice nagradu našeg uporednog testa 13-inčnih notebook računara.

      Čestitamo firmama koje su kreirale pobedničke računare, ali i svim ostalim! Borba je bila izuzetna i trajala je do poslednjeg momenta, te su često odlučivali sitni detalji. Ako i kada se odlučite na kupovinu, ne zaboravite da konsultujete i naš detaljni pregled garancija i podrške vezanih za notebook računare na srpskom tržištu! Imajte u vidu da je nekada dodatna godina u garantnom roku daleko važnija od procesora bržeg 100 MHz. Nije sve u onome što se vidi na prvi pogled. Želimo vam srećnu kupovinu ukoliko budete kupovali novi računar, a mi ćemo se u dogledno vreme javiti sa novim uporednim testom, kako bismo vam olakšali izbor ili kako bismo jednostavno ljubiteljima tehnologije pružili interesantno štivo za čitanje. Do skorog viđenja!

      ASUS U35JC na test ustupio Asus.
      ASUS U30JC i Acer TravelMate TM8371 na test ustupio ComTrade.
      Dell Studio XPS 13 ustupio DirectLink.
      Fujitsu LifeBook S760 na test ustupio Fujitsu.
      HP ProBook 4320s na test ustupio HP.
      MSI X-Slim X360 na test ustupio Alti.
      Toshiba Portege R700 na test ustupila Toshiba.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi