Filip Majkić
Kada je Asus svojevremeno predstavio koncept prvog Eee PC računara, ni sama kompanija nije očekivala kakav će bum to napraviti u svetu PC industrije. Mali prenosni uređaji su postali pravi hit, evoluirajući vremenom, nudeći sve više, “rastući” u svim pravcima i sazrevajući kao platforma. Od pretežno Linux mašina do današnjeg gotovo obaveznog Windows 7, od 7 inča do današnjih praktično standardnih 10 inča, od jednojezgarnih do dvojezgarnih procesora, od integrisane grafike do ION modela, od jedva dovoljnih do multitač tačpedova, od neuglednog dizajna do pravih modnih bisera, netbook računari su doneli brojne pogodnosti u živote korisnika. Ipak, da se ne lažemo, najosnovnija i najvažnija njihova karakteristika je – da su jeftini. Kao takvi pogodni su kao pomoćni računari, uređaji koje nosimo na put, mogu se uzeti i na poklon…Pokrivaju cenovni rang od tek nešto malo preko 200 evra za osnovne modele, pa sve do uređaja koji koštaju koliko prilično snažni laptopovi.
Ipak, pred netbook računarima je veliki izazov. Nekada gotovo eksponencijalno rastuća, danas je ovo kategorija sa samo konstantnim rastom, i to ne preterano velikim. “Kanibalizovanje” notebook računara od njihove strane je uticalo da velika imena PC industrije dogovore “obuzdavanje” ovih naprava, kroz držanje posebnih specifikacija koje su ih značajno usporile i smanjile tempo pristizanja novih mogućnosti i hardvera. Istovremeno, značajan pad cena klasičnih notebookova i pojavljivanje tableta ih je veoma ugrozilo, pa je i budućnost neizvesna, makar na duge staze. Ko zna, možda je ovo labudova pesma netbook računara? A možda će oni dobiti novi podsticaj sa pristizanjem AMD Fusion platforme, od koje se očekuje da donese novi zamajac ovoj platformi i ponudi rešenja koja bi bila vrlo konkurentna, a prema prvim rezultatima i dosta bolja i od Intel procesora i od Nvidia grafike…
No, nama nije cilj da nagađamo šta će biti, jer biće što biti mora. Nama je cilj da vam pomognemo u izboru uređaja i zato smo tu. Bez nekog preteranog okolišanja, prelazimo na predstavljanje najinteresantnijih modela netbook računara. Kontaktirali smo sve vendore i zamolili ih da nam na test ustupe najinteresantnije uređaje, sa posebnim akcentom da bi bilo poželjno da budu obećavajući u smislu novogodišnje kupovne groznice. Prikaze nekih ste već mogli da čitate na našem sajtu, a neke modele ćete sada videti po prvi put, makar na Benchmarku…
Acer Aspire One D255
Acer je među najhitrijima kada se radi o tržišnom plasmanu netbook računara nove generacije. Na test nam je došao novajlija koji se može podičiti dvojezgarnim Atom procesorom. To nije jedino što je u znaku “broja 2”, pošto stiže i sa dva operativna sistema – Windows 7, ali i mobilnim Android OS-om, koga smo navikli da viđamo na nekim drugim tržištima.
Dizajnerski gledano, Aspire One D255 je vrlo lepo uklopljen. Solidne izrade koja se uglavnom oslanja na kvalitetnu plastiku, dominantan osećaj daje kontrast između crnih površina (donja strana laptopa, tastatura i deo iznad nje, okvir oko ekrana) i osnovne boje (poklopac, naslon za dlanove), koja može biti crna, pink, plava, tamno braon…Zahvaljujući većem broju boja, korisnici mogu odabrati šta im se čini pravim izborom po njihovom sopstvenom ukusu. No, ono što je bitno jeste da je netbook prilično istanjen, naročito na prednjoj strani, ivice su zaobljene, a ćoškovi takođe, tik pre završetaka. Rezultat je vrlo dopadljiv prenosni računar, nenametljivog dizajna, koji ne pokušava da se nametne bombastičnim detaljima, već skladno uklopljenim linijama. Na donjoj strani se celom prednjom dužinom prostiru otvori iza kojih se nalaze zvučnici, ali koji služe i kao otvori za ventilaciju, te nema značajnih otvora na bokovima koji bi narušavali dizajn.
Specifikacija:
Acer Aspire One D255
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N550, 1,5 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,2 kilograma
Dimenzije
258 x 185 x 24 milimetara
Cena
29,990 dinara
Garancija
1 godina
Najveća novost su, bez svake sumnje, novi dvojezgarni procesori kompanije Intel. Konkretno, model N550 radi na 1,5 GHz, a pored toga što je dvojezgaran, zahvaljujući Hyper-threading podršci je u stanju da obrađuje do četiri thread-a simultano. Ima 1 MB keš memorije (512 KB po jezgru), izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima toplotnu disipaciju od 8 W, koja je poprilična. Integrisana grafika (kada kažemo integrisana, mislimo na integraciju u sam procesor) je dodatno “usporena” kako bi štedljivost bila na maksimalnom mogućem nivou. Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, te radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Ovaj ekran sa 16:9 odnosom stranica ima LED pozadinsko osvetljenje, ali i refleksivni premaz visokog sjaja, što je praktično konstanta na velikom broju dostupnih netbook računara. Hard disk ima kapacitet od 250 GB i u pitanju je disk kompanije WD. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nije prisutan. Od komunikacionih opcija, zatičemo Wireless Draft N, kao i 10/100 LAN (nažalost, ništa od Gigabit LAN podrške). Acer Aspire One D255 ima tri USB 2.0 porta, i njihov raspored je sasvim korektan. Takođe, tu su i VGA izlaz preko koga je moguće izbaciti sliku na eksterni displej, čitač kartica, audio izlazi, kao i web kamera za komuniciranje preko interneta. Masa računara je prilično mala, dimenzije su takođe manje-više standardne za računar ove klase. Što se operativnih sistema tiče, uz netbook se isporučuju već spomenuti Android, kao i Windows 7 Starter.
Rezultati testova
Acer Aspire One D255
PC Mark 05 – Score
2052
PC Mark 05 – CPU
1780
PC Mark 05 – Memory
2273
PC Mark 05 – HDD
3580
Cinebench 10- OpenGL
271
Cinebench 10 – CPU rendering
1482
NucleaRUS
2476
wPrime (32M)
67,248 sec
HDTune HDD average transfer
52,2 MB/s
Autonomija
6h
Za početak – Android. Radi se o mobilnom operativnom sistemu, koji je pak prilagođen za korišćenje prevashodno na mobilnim telefonima, ekrana do 4 inča i rezolucije do 800 x 480 piksela. Sa jedne strane, pogodno je što korisnici već navikli na Android okruženje ovde mogu da se snađu bez najmanjih problema, i što mogu da koriste poznate aplikacije. Na taj način se proširuje upotrebna vrednost računara. Za razliku od zatvorenih Linux varijanti koje se mogu sresti na modelima konkurenata koji svoje računare njime opremaju, ovde je lako dostupno mnoštvo aplikacija. Na taj način je moguće koristiti pogodnosti Fast Boot sistema. Sa druge strane, prilagođenost OS-a i aplikacija velikom ekranu nije na zavidnom nivou, a i interfejs se ne doživljava na isti način kao kada se radi prstima po ekranu osetljivom na dodir, umesto mišem. Tastatura je odlična, što smo već komentarisali na prvoj strani. Radi se o novom tipu Wave tastature, sa našim slovima i sasvim korektnim doživljajem kada je kucanje u pitanju. Verovatno najbolja tastatura koju smo zatekli na netbook računaru. Nemojte zaboraviti da se i dalje radi o tasterima manjih dimenzija, ali bolji doživljaj na uređaju ovog tipa trenutno ne možemo ni da zamislimo. Tačped je korektan – niti posebno oduševljava, niti razočarava. Ponekad je potrebna nešto veća aktivaciona sila, ali to je sve što mu možemo zameriti. Radi se o sasvim korektnom rešenju. Naravno, podržava multitač komande, što je za svaku pohvalu.
Aspire Aspire One D255 se isporučuje sa, ni manje ni više, baterijom od 6 ćelija, što je za svaku pohvalu u odnosu na baterije sa 3 ili 4 ćelije, kakve se uglavnom isporučuju uz netbook računare. Važno je reći da nismo dobili nikakav sempl ili “fantoma” koji se u ovom obliku neće pojaviti u prodaji, već je laptop uzet direktno iz prodajnog kanala, što znači da se upravo ovakva baterija dobija u prodaji za sumu novca iz tabele. Baterija omogućava i do 6 sati autonomije (nezahtevan rad, uključen WiFi, minimalno zatamnjivanje ekrana). Moguće je povećati taj period kroz postupke kao što su isključivanje WiFi podrške ili značajnije zatamnjivanje ekrana. Rezultat je zaista dobar. Što se tiče kulture rada, nema piskavih i čudnih zvukova koji bi indicirali neki problem u izradi. Međutim, ne spada u najhladnije netbook računare, sa mlakom površinom na levoj strani. Garancija na netbook je godinu dana.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– ima dvojezgarni procesor, što značajno doprinosi udobnosti u radu
– dizajn i izrada veoma dobri, u gornjoj polovini, tastatura odlična
– dva operativna sistema, značajno za one kojima znače Android aplikacije
– dobra autonomija
– dobar balans u globalu
Prednosti:
– Kvalitet izrade, skladan dizajn
– Tastatura
– Dva operativna sistema za one kojima znače neke Android aplikacije
– Ukupan utisak o računaru kao celini
– Dobra autonomija
Nedostaci:
– Bez posebnih nedostataka
Netbook na test ustupio Ewe Comp.
Acer Aspire One Happy
Iz kompanije Acer stiže netbook relativno tipičnih karakteristika, u pomalo netipičnom izdanju. Pravilno procenjujući da većina netbook računara ne može da se smisleno izdvoji specifikacijama i karakteristikama u smislu performansi, u tajvanskoj kompaniji su sve karte bacili na dizajn i izgled, barem kada se o Acer Aspire One Happy (ili, nešto kraće i jednostavnije – Happy One) modelu Acer netbooka radi. Rezultat je model koji je specifičnog dizajna i koji se može nabaviti u nekoliko pastelnih boja. Konkretno, Happy One je dostupan u plavoj, ružičastoj, zelenoj i lila boji, sve u vrlo toplim varijantama. Zanimljivo je da ovaj računar, za razliku od kontrasta primarne boje i crnih detalja, karakterišu detalji (pa i čitave površine) bele boje, pa su tako donji deo računara, bočne ivice, tastatura i okvir oko ekrana – beli.
Računar je dizajnerski vrlo sličan, da ne kažemo identičan Aspire One D255 modelu. Ipak, naizgled je nešto slabijeg kvaliteta izrade, što je i razumljivo. Dolazi sa troćelijskom baterijom od svega 2120 mAh, što se odražava na autonomiju. Sa druge strane, lakše je nositi ga u rukama jer baterija nije značajnije mase. Kada je hardver u pitanju, treba spomenuti jednojezgarni Intel Atom N450 koji radi na 1,66 GHz, Intel GMA 3150 integrisanu grafiku, 10,1-inčni ekran od 1024 x 600 piksela sa vrlo blagim sjajem, 1 GB DDR2 memorije, čitač kartica i tri USB 2.0 porta, te web kameru sa podrškom za 1280 x 1024 rezoluciju. WiFi i LAN su tu, takođe. Ekran je vrlo solidan, i lepo je videti da se nije preteralo sa sjajnim nanosima.
Specifikacija:
Acer Aspire One Happy
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N450, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
160 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter+Android ili Linpux Linux
Masa
1,25 kilograma
Dimenzije
256 x 182 x 25 milimetara
Cena
34,000 dinara (Windows 7 Starter + Android verzija) / Sample (Linux verzija)
Garancija
1 godina
Rezultate testova ovom prilikom nećemo davati, jer smo dobili model koji se bazira na Linuxu, a naši test programi su, dabome, za Windows…opet, možete očekivati da će Windows verzija nuditi performanse identične analognim netbook uređajima sa stanovišta konfiguracije. Spomenućemo samo da baterija traje oko dva i po sata, što je ispod proseka za netbook računare.
Acer Happy One je specifičan po još jednoj stvari – dostupan je u dve verzije kada govorimo o preinstaliranom softveru. Na jednoj strani, imamo kombinaciju Windows 7 Starter OS-a i Androida. Na drugoj, postoji verzija koja dolazi sa Linpus Linux OS-om. Na prvu verovatno nema potrebe da trošimo reči, pa stoga možda nije od zgoreg da se fokusiramo na potonju. Linpus je doživeo popriličan fejslifting od kada smo ga poslednji put probali. Računar poseduje mnoštvo opcija dosta preinstaliranih aplikacija, i može se lako koristiti za sve vidove nezahtevnih potreba (kao, uostalom, i model sa Windowsom). Ovaj put zatičemo i aplikacije za Facebook, Twitter i druge socijalne mreže, više aplikacija iz različitih domena, lepo organizovanih po menijima. Bez obzira da li je reč o kontrolnim aplikacijama, softveru za word ili komunikaciju preko interneta, utisci u samom korišćenju su više nego pozitivni. Možda i idealno rešenje za klince, koji se polako uče radu na računaru. Naravno, ako vas ova verzija ne zadovoljava, uvek se možete opredeliti za Windows 7 Starter varijantu. Važno je spomenuti da ta varijanta takođe dolazi sa Androidom, baš kao i D255.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se dizajnom i pastelnim bojama
– verzija za Linuxom se značajno razlikuje po pitanju organizacije, te svakodnevnog korišćenja usled drugačijeg operativnog sistema
– gotovo se ne razlikuje hardverski, mejnstrim uređaj je u pitanju
– Windows verzija nudi sve što i tipičan netbook
– nudi izbor između Windows i nešto pristupačnije, vrlo upotrebljive Linux verzije
Prednosti:
– Dizajn i upotreba pastelnih boja
– Tastatura
– Solidne karakteristike u domenu kulture rada
– (Uslovno) verzija sa Linuxom ima mnoštvo aplikacija upotrebljivih u samom startu
Nedostaci:
– Autonomija bi mogla biti bolja
Netbook na test ustupio ComTrade Shop.
ASUS Eee PC 1015PEM
Taman na vreme za praznike, Asus je lansirao čitavu gamu novih modela baziranih prevashodno na novoj iteraciji Seashell dizajna. Eee PC 1015PEM izgleda vrlo, vrlo dopadljivo, a nismo ništa manje ni očekivali. Spoljnim delom dominira boja trule višnje (u ponudi je još nekoliko boja – crna, bela, plava). Interesantno je da je plastika na donjem delu računara, umesto da bude kruta i neobrađena na šta smo već navikli, puna reljefnih detalja koji se protežu celom donjom površinom. Tu zatičemo i zvučnike (pri prednjem delu), kao i otvore za hlađenje. U oči nam najviše upada kontrast između prednjeg i zadnjeg dela računara. Prednje i bočne ivice su vrlo, vrlo istanjene, dok je zadnji deo notebook-a masivniji, ali i značajno teži, jer se gro komponenti (bateriju da ne spominjemo) nalazi u tom delu. Rezultat je uređaj prilično neujednačene težine.
Među najbitnijim karakteristikama ovog računara su dvojezgarni procesori kompanije Intel. Konkretno, model N550 koji se koristi u Eee PC 1015PEM modelu radi na 1,5 GHz, a pored toga što je dvojezgaran, zahvaljujući Hyper-threading podršci je u stanju da obrađuje do četiri thread-a simultano. Ima 1 MB keš memorije (512 KB po jezgru), izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima toplotnu disipaciju od 8 W, koja je poprilična. Integrisana grafika je tu, takođe. Sistemska memorija je DDR3 tipa, a ugrađeno je 1 GB iste. Ovakva konfiguracija omogućava primetno komforniji rad u Windows operativnom sistemu i aplikacijama nego u slučaju jednojezgarnog procesora.
Specifikacija:
Asus Eee PC 1015PEM
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N550, 1,5 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela
Operativni sistem
Windows 7 Starter + ExpressGate OS
Masa
1,27 kilograma
Dimenzije
262 x 178 x 23,6 milimetara
Cena
37,990 dinara
Garancija
1 godina
Ponovo standardan deo priče, na koji ste se već navikli (a ponovićemo ga još nekoliko puta). Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, te radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Ovaj ekran sa 16:9 odnosom stranica ima LED pozadinsko osvetljenje, ali moramo naglasiti da se radi o ekranu mat tipa, netipičnom za netbook računare, koji nas je poprilično obradovali. Hard disk ima kapacitet od 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nije prisutan, što je konstanta u netbook svetu. Od komunikacionih opcija, zatičemo Wireless Draft N, kao i 10/100 LAN, ali i Bluetooth 3.0, koji nudi i do 8 puta veći transfer od prethodne iteracije Bluetooth tehnologije. Asus Eee PC 1015PEM ima tri USB 2.0 porta, i njihov raspored je sasvim korektan. Takođe, tu su i VGA izlaz preko koga je moguće izbaciti sliku na eksterni displej, čitač kartica, audio izlazi, kao i web kamera za komuniciranje preko interneta. Masa računara je relativno mala, premda treba voditi računa da je nejednako raspoređena što može odati drugačiji utisak usled koncentracije u zadnjem delu računara. Dimenzije su takođe manje-više standardne za računar ove klase. Što se operativnih sistema tiče, uz netbook se isporučuju ExpressGate instant-on OS kompanije Asus, kao i Windows 7 Starter.
Rezultati testova
Asus Eee PC 1015PEM
PC Mark 05 – Score
2052
PC Mark 05 – CPU
1780
PC Mark 05 – Memory
2273
PC Mark 05 – HDD
3580
Cinebench 10- OpenGL
271
Cinebench 10 – CPU rendering
1482
NucleaRUS
2476
wPrime (32M)
67,248 sec
HDTune HDD average transfer
52,2 MB/s
Autonomija
5h 45min
Rad u Windows OS-u je nešto olakšan u odnosu na standardnu varijantu sa jednojezgarnim procesorom. Čak i u nezahtevnim aplikacijama se oseća pomak, rad je lakši i komotniji kada se, na primer otvori više tabova u browseru, deluje da je lakše kada se aktivira više aplikacija i slično, da je rad “komotniji.” Nažalost, nema ništa od Full HD-a, makar kada se radi o 1080p klipovima – x264 fajlić koji koristimo za testiranje ne može da se pokrene, dok 720p video radi bez problema. Tastatura je vrlo korektna, a reč je o čiklet tastaturi, koja se prostire celom širinom netbooka (93% full tastature). Asus isporučuje 1015PEM sa baterijom od 4400 mAh sa 6 ćelija, i autonomija je veoma, veoma dobra. Što se tiče kulture rada, nema piskavih i čudnih zvukova koji bi indicirali neki problem u izradi, a jedino hard disk nešto intenzivnije radi prilikom butovanja sistema i tada se jasno čuje.Korisnici sa Eee PC 1015PEM modelom dobijaju kvalitetnu mašinu ne samo unapređene hardverske snage, već i vrlo privlačnog dizajna i generalno sa dobrim kvalitetom izrade, koja se jasno uočava kada se netbook uporedi sa mejnstrim primercima netbook računara koji su postojali pre, recimo, godinu i po ili dve.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se dobrim dizajnom
– nudi dvojezgarni procesor, odnosno nešto bolje performanse i udobniji rad
– mat ekran odličnih karakteristika
– solidna tastatura
– dobra autonomija
Prednosti:
– Kvalitet izrade, dizajn
– Natprosečne performanse i udobniji rad
– Ukupan utisak o računaru kao celini
– Mat ekran dobrih karakteristika
Nedostaci:
– Drastično teži u zadnjem delu, što ne mora biti mana, ali pazite kako ga ostavljate pored ivica
Netbook na test ustupio Asus.
ASUS Eee PC 1015PN
Do skora je kombinacija Intel procesora i Intel grafike bila “relativno bezbedna”, ali stanje se poprilično zakomplikovalo. Doskora je ova kombinacija bila relativno bezbedna, jer su oni koji su odlučivali da ponude kombinaciju Intel Atom procesora i Nvidia ION grafike uglavnom to “pakovali” u 12 inča. Međutim, sada se nastupa agresivnije, i očito je došlo vreme za Intel CPU + Nvidia GPU u 10 inča, baš kao u modelu na ovom našem testu. Sa druge strane, AMD najavljuje Bobcat / Fusion rešenja za narednu godinu, koja će prema prvim rezultatima ozbiljno prodrmati ovaj dvojac, nudeći superiorne performanse, makar na papiru. Da li će to biti “plaćeno” na drugoj strani kroz znatno viši stepen zagrevanja ili na neki drugi način, ostaje da se vidi. Tek, ne verujemo da su Intel i Nvidia slučajno dali zeleno svetlo za implementaciju njihovih rešenja u desetoinčne modele mini-prenosnih računara. Jedan takav model vam predstavljamo ovom prilikom, Asus Eee PC 1015PN. ION u 10 inča, to do sada nismo imali.
Istovremeno, ovaj računar je brat-blizanac prethodno opisanog 1015PEM modela. Stoga nećemo ponavljati karakteristike koje su zajedničke. Sve o procesoru, ekranu, konekcijama i slično ste već pročitali, i što je rečeno za 1015PEM važi i za 1015PN. Međutim, istaći ćemo značajne razlike. Najosnovnija, da ne kažemo jedina razlika, potiče iz činjenice da je implementirana diskretna grafika. Reč je o Nvidia ION rešenju, koje “koegzistira” sa grafikom integrisanom u procesor. Na taj način, uređaj podržava kombinaciju integrisane i diskretne grafike. Integrisana grafika je dobro poznati Intel GMA 3150 grafički čip. Diskretna grafika dolazi u vidu ION čipa, koji izrađuje Nvidia, i koji ima 512 MB sopstvene memorije. Ova low-end grafika je u stanju da omogući nove funkcije na netbook-u, od igranja starijih i nezahtevnih igara, pa sve do gledanja Full HD sadržaja.
Specifikacija:
Asus Eee PC 1015PN
Ekran
10,1″, 1024 x 600, mat, LED backlit
Procesor
Intel Atom N550, 1,5 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor), Nvidia ION (diskretna) 512 MB
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, čitač kartica, web kamera 0,3 megapiksela
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,25 kilograma
Dimenzije
262 x 178 x 23,6 milimetara
Cena
42,000 dinara
Garancija
1 godina
U ovim sadržajima možete uživati možda ne u tolikoj meri na malom ekranu netbooka, ali svakako zahvaljujući HDMI izlazu. Eee PC 1015PN je nesvakidašnji i po tome što, za razliku od gotovo svih ostalih modela, ima HDMI priključak, tako da na ovaj način možete izbaciti i sliku i zvuk na eksterni displej. Naravno, prethodno morate da podesite da se Full HD i drugi video sadržaji dekodiraju preko GPU-a. Ove mogućnosti su do skora bile misaona imenica za ovaj segment tržišta, a sada ih po prvi put srećemo u formatu od 10 inča.
Rezultati testova
Asus Eee PC 1015PN
PC Mark 05 – Score
1938
PC Mark 05 – CPU
1766
PC Mark 05 – Memory
2232
PC Mark 05 – HDD
3694
Cinebench 10- OpenGL
996
Cinebench 10 – CPU rendering
1434
NucleaRUS
2395
wPrime (32M)
66,37 sec
HDTune HDD average transfer
61,9 MB/s
Autonomija
do 5h 30min (integrisana grafika) / do 3h (ION grafika)
Sitnica koja delimično kvari utisak je odsustvo Nvidia Optimus podrške, odnosno mogućnosti za “prebacivanje” sa jedne na drugu grafiku u letu. Asus je pokušao da to premosti uključivanjem aplikacije (pogledati sliku iznad), ali postupak promene aktivne grafike zahteva resetovanje računara. Nvidia Optimus zahteva prisustvo Windows Home Premium verzije, dok na Windows 7 Starter ne može da radi. Stoga korisnik mora “peške” da menja grafiku. Usled toga je nešto redukovana i učinkovitost Super Hybrid Engine power managementa, koji bi svakako omogućio “najbolje iz dva sveta” kada bi se promene mogle vršiti u letu. Ovako, bićete prinuđeni da resetujete računar kada želite da koristite “onu drugu” grafiku. Naravno, Nvidia ION je tu ako vam trebaju performanse, Intel grafika ako vam trebaju štedljivost i autonomija uz niži stepen zagrevanja. Na vama je šta ćete koristiti, ali pažljivije razmatrajte svoje potrebe ako vas zamara resetovanje mašine.
Asus Eee PC 1015PN ima jasne prednosti, ali i određene sitnice koje su tu da spreče da iskustvo bude idealno. U principu, brži i hardverski bolji netbook ne možete naći u ovom trenutku, pošto uređaj koristi Nvidia ION grafiku. Takođe, jedinstven je i po tome što je, za sada, jedini netbook u 10-inčnoj formi koji je u ponudi i koji koristi kombinaciju dvojezgarnih Intel Atom procesora i Nvidia ION grafike. Problemčići leže u nešto povišenom stepenu grejanja kada je aktivna ION grafika (očekivano), a samo od vas zavisi koliko vam smeta rešenje koje podrazumeva obavezno resetovanje prilikom promene grafike koju koristite. Ako vam ove stavke ne smetaju, Asus Eee PC 1015PN je pravi izbor za vas i ne morate previše razmišljati, pod uslovom da ste zainteresovani za najbolju stvar. Korisnici dobijaju kvalitetnu mašinu, solidnih mogućnosti, privlačnog dizajna i dobroh kvaliteta izrade.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se dobrim dizajnom
– nudi dvojezgarni procesor, odnosno nešto bolje performanse i udobniji rad
– mat ekran odličnih karakteristika
– solidna tastatura
– dobra autonomija
– Nvidia ION grafika koja omogućava reprodukciju i Full HD video sadržaja
Prednosti:
– Kvalitet izrade, dizajn
– Natprosečne performanse i udobniji rad
– Ukupan utisak o računaru kao celini
– Mat ekran dobrih karakteristika
– Full HD na netbook-u
Nedostaci:
– Drastično teži u zadnjem delu, što ne mora biti mana, ali pazite kako ga ostavljate pored ivica
– Promena grafike koja se koristi zahteva resetovanje računara.
Netbook na test ustupio Asus.
ASUS Eee PC 1008P Karim Rashid Collection
ASUS je ovaj put otišao korak dalje po pitanju dizajna. Kompanija je kreirala netbook koji ćete ili obožavati ili prezirati, ali jedno je sigurno – nećete nikako ostati ravnodušni. Karim Rašid je zaslužan za dizajn ovog netbook računara, koji stiže sa Seashell oznakom, odnosno koji je vrlo jasno usmeren prema damama. Digi-Wave dizajn poleđine ekrana krasi Eee PC 1008P, i jedinstven je u tom smislu. Ova inspiracija dizajnera Karima Rašida u praksi se manifestuje velikim brojem neravnih, naizgled razdvojenih “pločica”, koje odaju utisak kao da je uređaj izrađen od krokodilske kože. I u tom smislu je jasno da 1008P donosi “šik pop glamur” na stolove pripadnica lepšeg pola.
Računar karakteriše standardni 10-inčni format, odnosno LCD ekran sa LED osvetljenjem u kombinaciji sa jednojezgarnim Intel Atom procesorom. Drugim rečima, u hardverskom smislu, Eee PC 1008P i ne ide dalje od mejnstrima, a objektivno, ima li uopšte potrebu za tim? Ne, nikako. Za sve one koje zanimaju hardverski podaci napravili smo tabelu. Ono što će mnogo više značiti korisnicima koji i dalje čitaju ove redove (što znači da su zaintrigirani netbookom) jeste spominjanje detalja koji je specifičan za Eee PC 1008P. Naime, svi portovi i priključci su pokriveni, odnosno imaju poklopac koji je “vezan” za donji deo netbooka. Tako ih možete prekriti kada ih ne koristite i dobiti potpuno skladnu, dopadljivu celinu sa čijih bokova ništa ne “štrči”.
Specifikacija:
Asus Eee PC 1008P
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N450, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, Seagate)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth
Konektori
2 x USB 2.0, 1 x mini-VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,12 kilograma
Dimenzije
262 x 178 x 18 milimetara
Cena
39,990 dinara
Garancija
1 godina
Računar stiže sa dobro sakrivenom baterijom. Naime, ona je “ugurana sa strane”, izuzetno je tanka, i na prvi pogled biste rekli da je nedostupna, odnosno integrisana u računar, te da joj ne možete prići. Možete, uklanjanjem jednog od poklopaca sa desne strane, pritiskanjem dugmeta i izvlačenjem. Radi se o Li-Polymer bateriji, specijalno pravljenoj za 1008P, kapaciteta 2900 mAh, odnosno 31 Wh. Koliki rezultat se ostvaruje kada govorimo o autonomiji, možete videti u tabeli ispod.
Rezultati testova
Asus Eee PC 1008P
PC Mark 05 – Score
1648
PC Mark 05 – CPU
1356
PC Mark 05 – Memory
2862
PC Mark 05 – HDD
4083
Cinebench 10- OpenGL
277
Cinebench 10 – CPU rendering
869
NucleaRUS
1358
wPrime (32M)
117,364 sec
HDTune HDD average transfer
60,2 MB/s
Autonomija
3h 40min
Idealan poklon? Lako je moguće da će mnoge čitateljke sa ovim pasusom zaključiti dalje čitanje ovog uporednog testa. Istovremeno, njihovi momci će nastaviti sa okretanjem strana kako bi pokušali da nađu nešto povoljnije. I jednima i drugima neka je sa srećom. Da se radi o nekom klasičnom netbooku, verovatno bismo vas posavetovali da razmislite da li kupiti ovo, ili neki notebook niže klase. No, klasičan netbook ne bi imao ovoliku cenu, a ovakve stvari se ne kupuju razmatranjem racionalnih parametara. ASUS se postarao da ponudi vrlo jak razlog za kupovinu, a u ovom slučaju to je ekstravagantan dizajn. Karim Rašid je obavio odličan posao, i njegov tim je stvorio kreaciju koja će privlačiti pažnju ma gde da se pojavi, a konkretan model roze boje će naročito biti privlačan damama.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se vrlo atraktivnim dizajnom, usmerenim prema damama
– nudi tipične performanse jer se radi o mejnstrim proizvodu
– portovi prekriveni poklopcima, šik detalj
– jedan USB port manje (dva umesto standardnih tri)
Prednosti:
– Ekstravagantan dizajn
– Solidni ekran, tastatura i tačped
– Kvalitet izrade, solidan kao celina
Nedostaci:
– Potrebno je voditi računa o tome da stalno otvaranje poklopaca radi pristupa portovima ne rezultuje neželjenim odlomljivanjima
– Nešto viša cena (iz sasvim razumljivih razloga)
ASUS Eee PC 1001PX
Već ste verovatno pomislili da smo zaređali sa skupim modelima Asusa, pa da će se niz nastaviti još jednim takvim, ali ćemo morati da vas razočaramo i obradujemo. Razočaramo zato što niste u pravu, obradujemo zato što Asus, kao veliki i ozbiljan proizvođač koji drži do ovog segmenta (uostalom, ova kompanija je i praktično zasnovala koncept netbook računara) ima “za nekoga sve, za svakog ponešto”. Potreban vam je relativno pristupačan netbook manje-više standardnih karakteristika, po pristupačnoj ceni? Asus nudi i to, čak se ne ustručavajući da ponudi uređaj u sklopu Seashell dizajnerskog koncepta. Dakle, iako cena pada ispod 30 hiljada dinara, i dalje su tu elegantne, oble linije sa ukrasnim detaljima.
Konfiguracija se bazira na mejnstrim hardveru za jedan netbook. To u praksi znači da se koristi poslednja generacija Intel Pine Trail platforme, ali u nešto slabijoj varijanti sa jednojezgarnim Atom N450 procesorom. Uz ovaj CPU, koji radi na 1,66 GHz, u računaru možete pronaći i 1 GB DDR2 memorije. Procesor ima 512 KB L2 keš memorije, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip, Intel GMA 3150. Još jedna izrazita prednost ovog računara u odnosu na gro konkurencije je ekran! Radi se o mat ekranu veoma dobrih karakteristika, i vrlo smo prijatno obradovani činjenicom da je isti korišćen u pristupačnom modelu netbook računara.
Specifikacija:
ASUS Eee PC 1001PX
Ekran
10,1″, 1024 x 600, mat, LED backlit
Procesor
Intel Atom N450, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
160 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n
Konektori
2 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows XP Home Edition
Masa
1,2 kilograma
Dimenzije
265 x 165 x 19,8 milimetara
Cena
28,990 dinara
Garancija
2 godine
Za skladištenje podataka se koristi hard disk kapaciteta 160 GB. Reč je o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. Obratite pažnju da Eee PC 1001PX ima dva USB 2.0 porta, što je jedan manje u odnosu na standardna tri USB 2.0 porta. Računar podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, kao i VGA izlaz. Tu je i web kamera.
Rezultati testova
ASUS Eee PC 1001PX
PC Mark 05 – Score
1486
PC Mark 05 – CPU
1315
PC Mark 05 – Memory
2191
PC Mark 05 – HDD
3522
Cinebench 10- OpenGL
276
Cinebench 10 – CPU rendering
837
NucleaRUS
1302
wPrime (32M)
118,644 sec
HDTune HDD average transfer
64,7 MB/s
Autonomija
2h 50min
Šta reći? Računar ima jasne prednosti u vidu povoljne cene, veoma solidnog dizajna, kvalitet izrade netipičan za netbookove niže klase koji su obično izrađeni od jeftine plastike, te veoma dobar mat ekran. Što se rezultata tiče, nema mesta preteranom mudrovanju. Mejnstrim mašina, mejnstrim rezultati, sve je u rangu očekivanja. Baterija od 2200 mAh ne obezbeđuje bog zna kakvu autonomiju, ali koliko para, toliko muzike. Ukupno gledano, radi se o dobroj kupovini, i već sada vidimo jednog jakog kandidata za Best Buy priznanje…Ostaje nam da vidimo da li će se utisak održati do kraja prikaza.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– napredniji dizajn, Seashell koncept
– gotovo se ne razlikuje hardverski, mejnstrim uređaj je u pitanju
– mat ekran
– jedan USB port manje (dva umesto tipična tri)
– stariji Windows XP Home umesto Windows 7 Starter
Prednosti:
– Dizajn, kvalitet izrade
– Tastatura
– Veoma dobar ekran
– Pristupačna cena
Nedostaci:
– Voleli bismo da ima jedan USB port više
– Nevelika autonomija
Netbook na test ustupio Asus.
Dell Inspiron Mini 1018
Veliki američki proizvođač računara je inicijalno kasnio sa ulaskom na netbook tržište, verovatno ne uviđajući zašto korisnicima treba ovakva mašina, ali kada je jednom ušao, redovno se priključuje “zasipanju” celog tržišta novim modelima. Među kreacijama ove firme, poznate po atraktivnom i robusnom dizajnu koji odskače od drugih stvari koje su u Srbiji dostupne, nalazi se model oznake Inspiron Mini 1018. Karakteriše ga mejnstrim hardverska platforma, ali i potpuno nestandardna softverska platforma. Navikli smo na Windows u ovoj ili onoj varijanti na netbook računarima, a oom prilikom smo dobili Ubuntu Linux.
Konfiguracija koristi poslednju iteraciju Intel Pine Trail platforme, odnosno jednojezgarni Atom N455 procesor sa integrisanom GMA 3150 grafikom i 1 GB DDR3 memorije. Sve je smešteno unutar 10-inčnog kućišta. Disk od 250 GB nudi dosta prostora za one kojima je isti potreban, a ekran je glossy tipa i standardne 1024 x 600 rezolucije. Inspiron Mini 1018 je takođe jedan od uređaja koji nude jedan USB port manje od standardnog broja, pa ih tako zatičemo ukupno dva.
Specifikacija:
Dell Inspiron Mini 1018
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N455, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n, Bluetooth
Konektori
2 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Ubuntu Linux
Masa
1,32 kilograma
Dimenzije
268 x 197 x 25,5 milimetara
Cena
26,990 dinara
Garancija
2 godine
Najveću razliku u svakodnevnom korišćenju pravi Ubuntu Linux. Dobra stvar je što se radi o zaokruženoj platformi sa širokom podrškom, jednoj od najkorišćenijih Linux distribucija, sa dobrom podrškom i puno mesta na kojima se možete informisati, ukoliko vam je to neophodno. Istovremeno, zbog prisustva Linux OS-a, nismo mogli da sprovedemo standardnu bateriju testova. Svejedno, dve stvari svakako moramo spomenuti. Prva je rashladni sistem sa bakarnim toplotnim cevkama, koji ne koristi ventilatore! To bi moglo biti interesantno korisnicima koji traže apsolutnu tišinu u radu po bilo koju cenu. Sa druge strane, to rezultuje nešto većim zagrevanjem računara u svakodnevnom radu. Druga stvar je baterija od tri ćelije, sa kojim ostvarujemo autonomiju od oko 3 sata i 20 minuta. Nije šampionski, ali nije ni loš rezultat.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– drugačiji dizajn, sa akcentom na robusnost
– gotovo se ne razlikuje hardverski, mejnstrim uređaj je u pitanju
– jedan USB port manje (dva umesto tipična tri)
– rashladni sitem bez ventilatora
– konsekventno, topao na dodir
Prednosti:
– Dizajn, kvalitet izrade
– Solidna tastatura
– Sistem hlađenja bez ventilatora
– Relativno pristupačan
Nedostaci:
– Voleli bismo da ima jedan USB port više
– Zagrevanje veće od standardnog
Netbook na test ustupio DirectLink.
HP Mini 210 Vivienne Tam Edition
Kompanija HP je najveći proizvođač računara na svetu. U skladu sa tim, nimalo ne čudi što se ovaj gigant PC industrije ističe kao jedan od vodećih promotera lifestyle PC iskustva, te nudi ekskluzivne modele računara, specijalnog dizajna i karakteristika, dorađenog izgleda, prerađenog softvera i slično. Saradnja sa dizajnerima je nešto na čemu PC proizvođači sve više insistiraju u poslednje vreme. Model koji danas imamo na testu je upravo takav, a stiže sa Vivienne Tam potpisom. Računar je korišćen prilikom brojnih modnih revija u svetu, ali i kod nas. Odmah u startu je jasno da je namenjen damama, voljnim da za stil i eleganciju zavuku ruku nešto dublje u džep. Da se ne lažemo, takvih ima mnogo. Koliko su one voljne da to učine za jedan računar, to je drugo pitanje. Ali, ako ne budu to učinili za Mini 210 Vivienne Tam Edition, pitanje je da li će to učiniti za bilo koji računar. Jedno je jasno – nova HP kreacija nije za svakoga.
Hardver računara je veoma nalik na nešto na šta smo navikli od Pine Trail modela nove generacije. Ipak, razlika ima, i one su dovoljne da se računari razlikuju od većine modela u ponudi. Mini 210 koristi NM10 čipset, te Atom procesor oznake N470. U odnosu na N450 on ima nešto brži radni takt, koji iznosi 1,83 GHz (naspram 1,66 GHz kod N450 procesora). Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, ima 512 KB L2 keš memorije, jednojezgaran je, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip, što je posebno zanimljivo. Radi se o Intel GMA 3150 grafičkom čipu, kako glasi njegova zvanična oznaka. Kao član GMA 3000 serije, poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, ali i da je njegov radni takt 200 MHz.
HP Mini 210 Vivienne Tam Edition
LCD
10,1″, 1024 x 768, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N470, 1,83 GHz
Grafika
Intel GMA 3150, integrisna u CPU
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
320 GB, 2,5”, 7200 rpm
Mreže
10/100 LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth
Konekcije
3 x USB 2.0, VGA izlaz, 5-u-1 čitač kartica, LAN konektor, audio izlaz, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium, 32-bitni
Masa
1,22 kg
Dimenzije
268 x 178 x 22,9 mm
Cena
45,990 dinara
Garancija
1 godina
Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, odnosno kompletan računar stiže u prepoznatljivom 10-inčnom formatu. Radna rezolucija ekrana iznosi 1024 x 600 piksela, a on podržava LED pozadinsko osvetljenje. Ekran je BrightView Infinity, kako ga HP naziva. Glare je tipa, što znači da ima refleksivan premaz visokog sjaja. Korisniku je na raspolaganju 1 GB DDR2 RAM memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk koji za razliku od većine modela u ovoj kategoriji radi na 7200 obrtaja u minutu (naspram uobičajenih 5400 rpm). Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku, koji ima 8 MB bafera i SATA interfejs, ali i natprosečan kapacitet od 320 GB (do sada smo navikli na do 250 GB). Novi Mini 210 ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, te Bluetooth 2.1+EDR. Ima VGA izlaz, kao i audio izlaze, pa sliku ili zvuk možete izbaciti na eksterni displej ili zvučnike. Tu je i nezaobilazni čitač kartica 5-u-1 tipa.
Ipak, ono što čini razliku jeste dizajn, osećaj posebnosti, užitak u radu, kvalitet izrade, kao i dorađeni softver. To je ono gde Mini 210 želi da se pokaže. Šik dizajn, tople boje i dominantna tema leptira je ono što će privući pažnju osoba nežnijeg pola, u kombinaciji sa činjenicom da se radi o mini-kompjuteru u pravom smislu te reči, prenosnom računaru malih dimenzija koji omogućava lak rad i ne opterećuje kretanje svojom masom ili dimenzijama, što će reći da je idealan partner za dame. Korisnici će naći više preinstaliranih aplikacija, uglavnom multimedijalne prirode, uključujući i kontrolne aplikacije za lako i brzo podešavanje rada, QuickWeb za instantni čet, QuickSync za sinhronizaciju ili MediaStream za slušanje muzike. Naći ćete i jedinstvene desktop teme, kao i wallpaper-e inspirisane „leptir“ dizajnom, koji dominira kompletnom mašinom. Ono što je veoma bitno jeste naglasiti osećaj „utegnutosti“ kada držite netbook prstima. Da, Mini 210 je izrađen od plastike, ali je ona visokog kvaliteta, i korišćen je finiš koji će vam pružiti drugačiji osećaj pod prstima u odnosu na onaj koji možete očekivati od standardnog „plastikanera“. Baterija će trajati oko tri i po sata, a radi se o troćelijskom modelu. Kultura rada je izvanredna. Malo smo se plašili da će 7200 rpm hard disk uticati da mašina „brunda“, ali to nismo osetili u realnom radu. Ekran je takođe veoma dobrih karakteristika, a refleksivni premaz će ovde delovati kao plus, u skladu sa ostatkom mašine i njenim dizajnom. Računar stiže sa Windows 7 operativnim sistemom, ali ne Starter verzijom, koju zatičemo u brojnim netbook modelima, već se radi o Home Premium varijanti, i to u 32-bitnom izdanju. HP u svojoj ponudi ima još nekoliko varijanti Mini 210 računara, nešto drugačijeg dizajna.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se atraktivnim dizajnom
– gotovo se ne razlikuje hardverski, mejnstrim uređaj je u pitanju
– ima nešto brži hard disk, procesor zanemarljivo brži (jednojezgarni)
– okrenut damama
Prednosti:
– Dizajn
– Kvalitet izrade
– Solidni ekran, tastatura i tačped
– Specifičnosti računara i osećaj ekskluzivnosti
Nedostaci:
– (Uslovno) Računar nije za svakoga
– Visoka cena
MSI Wind U160
Pogledajmo „istini u oči“ i suočimo se sa pitanjem – koji je kriterijum za izbor netbook računara? Ne, to nije hardver, niti su to specifikacije, jer su one mahom identične, niti je to neka specijalna karakteristika ovih računara. Odlučujući kriterijum za ubedljivo najveći broj kupaca ovih sprava je – izgled! Dizajn je taj koji odlučuje. MSI u aktuelnoj generaciji nije “bombardovao” tržište novim modelima kao što je to bio slučaj u nekim ranijim periodima, ali je među prvima ponudio svoj model, i on se i dalje vrlo dobro kotira. MSI je kreirao vrlo zanimljiv računar, koji je odavao poreklo robusnog, kvalitetnog pretka kada se radi o obliku, ali koji je istovremeno dosta tanji i moderniji nego što je bio slučaj sa prethodnikom.
Konfiguraciju računara ste do sada već solidno upoznali. Tu je jednojezgarni Atom N450 procesor, koji radi na 1,66 GHz. Zajedno sa NM10 čipsetom, disipacija procesor-čipset kombinacije iznosi 7 W. Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskom proizvodnom procesu. Radi na 1,66 GHz, uz maksimalnu toplotnu disipaciju od 5,5 W. Ima 512 KB L2 keš memorije, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip. Tu su 1 GB DDR2 memorije, čitač kartica. Ekran je vrlo solidan, i lepo je videti da se nije preteralo sa sjajnim nanosima.
Specifikacija:
MSI Wind U160
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N450, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, WD)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,2 kilograma
Dimenzije
265 x 165 x 19,8 milimetara
Cena
38,000 dinara
Garancija
2 godine
Korisniku je na raspolaganju 1 GB DDR2 RAM memorije. Za skladištenje podataka se koristi hard disk kapaciteta 250 GB. Radi se o standardnom 2,5-inčnom disku koji se vrti na 5400 rpm, ima 8 MB bafera i SATA interfejs. MSI Wind U160 ima tri USB 2.0 porta, podržava 10/100 LAN, kao i WiFi Draft N konekcije, kao i VGA izlaz. Ovde treba istaći da web kamera ima rezoluciju od 1,3 megapiksela, a računar dolazi zajedno sa Webcam Companion, Visual Effect2 i Print Creation softverom. Takođe, sistem prepoznavanja lica preko web kamere se može koristiti za logovanje na računar.
Rezultati testova
MSI Wind U160
PC Mark 05 – Score
1507
PC Mark 05 – CPU
1322
PC Mark 05 – Memory
2394
PC Mark 05 – HDD
4062
Cinebench 10- OpenGL
272
Cinebench 10 – CPU rendering
848
NucleaRUS
1311
wPrime (32M)
123,364 sec
HDTune HDD average transfer
63,7 MB/s
Autonomija
5h 20min
Zaštitni znak Wind serije su i dalje kvalitetna tastatura i tačped. Tastatura se prostire preko cele unutrašnje površine, a radi se o čiklet tastaturi. Touchpad takođe pohvaljujemo, pre svega zbog veoma solidne površine sa dobrim povratnim feedback-om, ali i multi-touch podrške. Tastatura je izuzetno prijatna za kucanje kada se jednom naviknete. Ekran je sasvim dobar! Glossy efekat je minimalizovan, veoma svetao i živahnih boj. Računar se ne zagreva previše, s tim što povremeno dođe do situacije da površine na levoj strani postanu mlake nakon intenzivnije upotrebe, a tu se nalazi i otvor za ventilaciju. Takođe, treba istaći da je Wind U160 bešuman, odnosno da nema mesta za kvrckanja, šuštanja i pojačani rad kulera bez ikakvog vidljivog razloga. Stoga, kultura rada dobija najviše ocene.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– izdvaja se atraktivnim dizajnom
– gotovo se ne razlikuje hardverski, mejnstrim uređaj je u pitanju
– atipična boja, koja će se korisniku ili veoma dopasti, ili mu biti prilično odbojna
– prednost u vidu fenomenalne 2 godine garancije, inače retkost u netbook svetu
Prednosti:
– Dizajn, kvalitet izrade
– Tastatura
– Veoma dobar ekran
Nedostaci:
– Skuplji u odnosu na konkurenciju koja ima slične karakteristike
Netbook na test ustupio MSI.
ViewSonic ViewBook VNB107
Kompanija ViewSonic je iznenadila mnoge kada je pre izvesnog vremena objavila da će ući na tržište mobilnih računara. Proizvođač, poznat pre svega po kvalitetnim monitorima, je odlučio da mora ući na tržište laptopova i netbookova, iz prilično prostog razloga – to se dobro prodaje. Odmah u startu su lansirani vrlo zanimljivi modeli, od kojih su neki doneli vrlo interesantan balans između osobina, zapretivši daleko poznatijim imenima mobilnog tržišta, “gurajući se” u (cenovne, po osobinama ili performansama) segmente u kojima je postojao nepopunjen prostor. Netbook računari su svakako interesantna stvar za “šire narodne mase” zahvaljujući povoljnoj ceni, maloj masi i lakoj upotrebi. Takvu šansu firma kao što je ViewSonic ne propušta…
Nova mašina kompanije ViewSonic se ne ističe nekim naročitim dizajnom u smislu upadljive elegancije ili ekstravagantnosti, ali se zato ne može reći da nije učinjen napor da se računar izdvoji iz proseka. Svi ivice su zaobljene, a uređaj ima gornji deo koji je izrađen od plastike glossy crne boje. Sa jedne strane, vizuelno će delovati atraktivnije “na prvu”, sa druge, vrlo lako će se prljati i ostavljaćete otiske prstiju po uređaju, pošto je sjajni sloj izrazite debljine. Na sjajno crnom poklopcu se ističe simbol kompanije ViewSonic. Naspram glatke crne plastike poklopca, bokovi i donji deo su izrađeni od nešto kruće i grublje plastike. Na jači pritisak, poklopac će se blago ugibati, što je opet u rangu očekivanog. Sve u svemu, standardna izrada za mainstream netbook, kakav je VNB107. Model na našem testu je crne boje, ali postoje još i bela, plava i crvena varijanta.
Specifikacija:
ViewSonic ViewBook VNB107
Ekran
10,1″, 1024 x 600, glossy, LED backlit
Procesor
Intel Atom N455, 1,66 GHz
Grafika
Intel GMA 3150 (integrisana u procesor)
Sistemska memorija
1 GB DDR3
Hard disk
250 GB (2,5″, 8 MB keša, 5400 RPM, Samsung)
Optički uređaj
Nema
LAN, Bežične konekcije
10/100 LAN, 802.11b/g/n
Konektori
3 x USB 2.0, 1 x VGA, audio konektori, čitač kartica, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Starter
Masa
1,5 kilograma
Dimenzije
263 x 180 x 34 milimetara
Cena
24,999 dinara
Garancija
2 godine
Računar se bazira na Pine Trail platformi kompanije Intel. U pitanju je druga generacija Intel Atom platforme, i to osvežena verzija, koja podržava DDR3 memoriju. Jednojezgarni Intel Atom N455 radi na 1,66 GHz, ima 512 KB L2 keš memorije, a zahvaljujući Hyperthreading podršci u stanju je da simultano obrađuje 2 thread-a. U njemu je integrisan memorijski kontroler, ali i grafički čip. Radi se o Intel GMA 3150 grafičkom čipu, kako glasi njegova zvanična oznaka. Kao član GMA 3000 serije, poznato je da ovaj grafički čip podržava DirectX 9c, da ima 2 pikselna pajplajna, ali i da je njegov radni takt 200 MHz. VNB107 ima 1 GB DDR3 memorije, standardno za netbook mašine. Ekran ima dijagonalu od 10,1 inča, te dobro poznatu radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela. Ovaj ekran sa 16:9 odnosom stranica ima LED pozadinsko osvetljenje. Hard disk ima kapacitet od 250 GB, a radi se o uređaju kompanije Samsung. Reč je o standardnom 2,5-inčnom disku, sa 8 MB keš memorije, koji se vrti na 5400 rpm. Optički uređaj nije prisutan, što je standardno u netbook svetu. Od komunikacionih opcija, zatičemo Wireless Draft N, kao i 10/100 LAN (nažalost, ništa od Gigabit LAN podrške).
Rezultati testova
ViewSonic ViewBook VNB107
PC Mark 05 – Score
1620
PC Mark 05 – CPU
1274
PC Mark 05 – Memory
2133
PC Mark 05 – HDD
3578
Cinebench 10- OpenGL
292
Cinebench 10 – CPU rendering
752
NucleaRUS
1699
wPrime (32M)
115,955 sec
HDTune HDD average transfer
58,5 MB/s
Autonomija
2h 35min
ViewSonic ViewBook VNB107 ima (ponovo, za netbook svet) standardna tri USB 2.0 porta, i njihov raspored je sasvim korektan. Takođe, tu su i VGA izlaz preko koga je moguće izbaciti sliku na eksterni displej, čitač kartica, audio izlazi, kao i web kamera za komuniciranje preko interneta. Masa računara nije baš mala, i navikli smo da uređaj ove kategorije bude oko 200-300 grama lakši, dok su dimenzije manje-više standardne. Debljina je prilična, ali je osećaj prisutnosti iste umanjen dizajnerski kroz blage, spuštajuće linije. Windows 7 Starter je standardna opcija za netbook računare nove generacije, i zatičemo ga i ovde.
Ekran je relativno solidan za jedan netbook računar, sa glossy nanosom diskretnog intenziteta, što pozdravljamo. Tastatura i tačped su nešto drugačija priča. U principu, tastaturi ne fali ništa preterano, ali uz brojne modele koji koriste čiklet, pa čak i wave tastature, zaobljene i udubljene, ergonomski prilagođene tastere i slično, tipična, ravna tastatura deluje bledunjavo. Tačped, nažalost, moramo da okarakterišemo kao loš, jer je vrlo neodzivan. Što se kulture rada tiče, na jedan aspekat imamo zamerku, na drugi nemamo. Nema primetnog zagrevanja, što smo i očekivali. Sa druge strane, buka ventilatora je uočljiva. Baterija koja ide uz računar ima kapacitet od 2200 mAh i obezbeđuje oko dva i po sata rada, što nije naročit rezultat, naročito u vremenu kada konkurentski uređaji mogu da se pohvale autonomijama koje se polako približavaju dvocifarnim brojevima časova. Sa druge strane, garancija je sjajna! ViewSonic nudi dve godine garancije na VNB107 računar, što je dvostruko više od garancije koju nude svi ostali proizvođači za netbook kategoriju. Sve pohvale sa te strane.
U odnosu na “tipičan netbook”:
– gotovo se ne razlikuje, jer je mejnstrim uređaj
– dizajn i izrada u donjoj polovini
– prednost u vidu fenomenalne 2 godine garancije, inače retkost u netbook svetu
Prednosti:
– Dve godine garancije
– Solidan ekran
– Kontrolna aplikacija
– Dobra kupovina, bez obzira na pojedine mane
Nedostaci:
– Nešto viši stepen buke
– Tastatura i tačped slabiji deo računara
– Glossy površine se lako prljaju
Netbook na test ustupio ViewSonic.
Zaključak
Ostalo nam je da proglasimo pobednike našeg prikaza. U ovako “stisnutoj” kategoriji, gde nema naročitog prostora za egzibicije, podvig je sve što odskače od ustaljenog i već viđenog. Moramo reći da smo bili u velikoj dilemi šta i kako činiti, vezano za cenu. Istina je da je ovo test netbook računara, ali da su neki od njih toliko otišli sa cenom iznad većine, da se za te pare komotno može kupiti “ozbiljan” notebook, koji predstavlja nešto drugačiji računar, donosi nove/drugačije mogućnosti i tako dalje. Na kraju smo prelomili da posmatramo netbook računare kao da su jedini prenosni računari na svetu. Suviše bi (ne)poznatih bilo u jednačini da smo uzeli različite kriterijume i ubrajali uređaje drugih kategorija. Uostalom, ovo je uporedni test netbook računara, zar ne? Pogledajmo kakvi su naši završni utisci.
Nagradu Editor's Choice dodeljujemo, potpuno zasluženo, ASUS Eee PC 1015PN modelu. Jeste da je najskuplji, ali istovremeno i nudi najviše. Zahvaljujući diskretnoj grafici u stanju je da pušta filmove visoke definicije bez problema, odlikuje ga prisustvo HDMI priključka, tu je Seashell dizajn, sasvim solidna tastatura, a šlag na torti je mat ekran. Zaista kompletan paket. Cena je visoka, ali ko želi najbolji netbook, ovo je taj, makar od onih koje smo imali priliku da isprobamo tokom testiranja. Eee PC 1015PN nudi najviše u tehnološkom smislu, kao i najviše mogućnosti od svih netbook računara koji su se našli na našem testu. U tekstu smo izložili koje su njegove jasne prednosti, i ako vam one znače, nema potrebe da dalje razmišljate.
Dolazimo do Acer Aspire One D255 modela, koji je svakako pokazao puno. Fantastičan, skladan dizajn (subjektivno, najbolji od ponuđenih modela), odličan kvalitet izrade za netbook, najbolja tastatura, pa čak Android operativni sistem pored standardno prisutnog Windows OS-a, sve su to vrlo jaki aduti računara. Ipak, možda je i najveći adut bio taj što je cenovno on daleko približniji ostalim računarima netbook klase. Na kraju smo prelomili da Editor's Choice ipak ode računaru koji je pokazao tehnološki najviše, bez obzira na cenu, ali nismo želeli da dozvolimo da ovako odlično balansiran uređaj prođe nezapaženo. Pored toga što je Acer Aspire One D255 pokazao veoma puno, njegova cena je jedva nešto viša od najjeftinijih modela, a smatramo da svakako vredi i više od razlike u novcu koji je za njega potrebno izdvojiti. Stoga smo odlučili da mu dodelimo potpuno zasluženu Best Buy nagradu. Ovaj računar nije najpristupačniji na našem prikazu, ali u odnosu cena-kvalitet donosi veoma mnogo u odnosu na konkurenciju.
Partnerima se zahvaljujemo na angažovanju i učestvovanju na našem uporednom testu netbook računara.
Asus Eee PC računare ustupio Asus.
Acer Aspire One D255 ustupio Ewe.
Acer Aspire One Happy ustupio ComTrade Shop.
Dell Inspiron Mini 1018 ustupio DirectLink.
MSI Wind U160 ustupio MSI.
ViewSonic ViewBook VNB107 ustupio ViewSonic.