Uporedni test notebook-ova do 800E

Uporedni test notebook-ova do 800E

Budućnost PC računara definitivno pripada notebookovima a njihova popularnost je svakim danom sve veća. Pokušali smo da damo odgovor na pitanje: koji jeftini prenosni računar odabrati u rangu cena do osam stotina evra? Konkurencija je velika, a iza atraktivnih cena katkad se krije i nešto drugo...

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Da su prenosni računari budućnost, da će u najskorijem vremenu pomračiti slavu desktopa i da je samo pitanje koliko će korisnika uopšte imati potrebu za naj, naj performansama, suvišno je pominjati. Popularnost notebook računara iz dana u dan sve je veća, a o prednostima koje oni donose u odnosu na računare uz koje smo (makar većina nas) kompjuterski odrasli, nepotrebno je govoriti. Iz dana u dan svedoci smo situacija u kojima se sve veći broj korisnika odlučuje da pri kupovini računara, svoje poverenje ukaže upravo ovoj vrsti. A to je sasvim logično….

       

      Nekako baš u vreme neposredno uoči ovog testa, dosta vremena sam proveo u diskusiji kako sa kolegama novinarima, tako i sa ljudima iz branše: šta će se desiti sa desktop-om i šta to možemo očekivati u nekoj bližoj budućnosti. Naravno, razlike u stavovima su dosta oprečne, logično…a šta se dešava na tržištu? Ako krenemo od onog najdominantnijeg na svetu, a to je naravno američko, primetićemo da su tokom pre-prethodnih božićnih praznika i velike tradicionalne kupovine (dakle u decembru 2005.) po prvi put notebookovi po broju prodatih komada nadmašili desktop-ove. Situacija se dodatno promenila u prethodnoj, 2006. godini, kada se na ukupnom, godišnjem nivou desilo isto to – da je njegovo veličanstvo notebook postao najprodavaniji proizvod u segmentu PC računara. Naravno, odnos se u korist prenosnih računara menja i u ostalim delovima svetskog tržišta i ove odnose sa izvesnim zakašnjenjem možemo očekivati prvo u razvijenim zapadnim zemljama a nije tako daleko ni dan kada će se to desiti i kod nas. Dve ili tri godine, najviše…

      Kada je situacija na domaćem tržištu u pitanju, 2006-tu je, kao i onu prethodnu, obeležio veliki porast broja prodatih notebook računara. Dakle, možda jedini proizvod koji je zabeležio rast prodaje u, po IT sektor katastrofalnoj 2005-oj godini, bio je upravo notebook  računar. U tako lošoj godini, neka istraživanja dovode do rezultata i cifre od oko 25 hiljada prodatih računara ovog tipa. Dodatni porast beležimo u prethodnoj, po IT biznis znatno stabilnijoj godini, u kojoj je, a to smo pominjali u jednom od prethodnih testova, jedan MSI kao apsolutni novajlija na tržištu, prodao skoro tri hiljade računara ovog tipa! Logično je da su oni koji su već ustoličeni na domaćem tržištu kao lideri, a to su u prvom redu HP, Fujitsu Siemens, IBM (Lenovo) i ASUS, dodatno podigli svoje rezultate jer su jednostavno, tržište i njegovi zahtevi diktirali takav razvoj situacije.  Dodajmo svemu tome da su se veliki svetski lideri u ovom segmentu – Dell, ACER i Toshiba, i na našem tržištu znatno bolje pozicionirali nego prethodnih godina, dolazimo do zaključka da je i kod nas ovo tržište prosto eksplodiralo, sa tendencijom daljeg porasta.

      A koliko je to u brojkama?

      Jednostavno rečeno, mogao bih i ja to ovom prilikom da nagađam, kao što i većina drugih nazovi poznavalaca tržišta, realno rečeno – nagađa. Da baš ne kažem da svi mi nagađamo, ali… Tužno je da ni nakon ovolikih godina nemamo konkretne cifre u ovom sektoru, IT biznisu koji bi po količini tačnih informacija trebalo da prednjači. A tako nije…

      Čuveni IDC čije analize i istraživanja koriste najveće svetske kompanije je od pre par godina pozicioniran i ovde, a gospodin Milovan Matijević  koji se nalazi na njegovom čelu, za procene količine prodatog hardvera, softvera i usluga u domenu IT-ja ulaže ogroman napor da te rezultate dovede u oblast približno tačnih – Sizifov posao, moramo priznati. Međutim, svi ti podaci ne mogu nikako doći do stepena tačnosti koji bi svi mi želeli da znamo. Na žalost, Srbija je i dalje poligon preko koga se „peru“ količine (reexport) a bez jasnog stavljanja na uvid kompletne carinske dokumentacije odnosno podrške Privredne komore koja se bavi trivijalnim stvarima bez konkretnog učinka, praznim pričama unedogled, nećemo daleko odmaći… I dalje će se statistički podaci bazirati na rekla – kazala činjenicama a statistički podaci na osnovu uvoznih podataka govoriti da je recimo jedan od najprodavanijih monitora u Srbiji, onaj koji nigde ne možete da kupite. Ko razume o čemu autor želi da govori, shvatiće…

      Dakle, nagađaćemo i mi…i pretpostaviti na osnovu onoga što smo mi imali prilike da saznamo u internim krugovima u IT branši, da je porast prodaje u 2006-oj iznosio preko 50 procenata. To nam govori da smo sasvim sigurno došli do količine od preko 40 hiljada prodatih notebookova u prethodnoj godini.  Malo ili mnogo?

      Prodavci kažu da uvek može više…

      Čime se bavite i treba li vam notebook?

      Nakon uvodnog dela, dolazimo do konkretnog zahteva našeg testa i pokušaja preporuke nekog od modela za koje govorimo da spadaju u rang povoljne kupovine…treba vam računar a ne možete da se odlučite da li je pravi izbor za vas desktop ili notebook? Ovo pitanje je izuzetno složeno a mi ćemo pokušati da razrešimo neke od dilema. Pozabavićemo se prvo, da ga tako nazovemo, privatnim sektorom, odnosno onima koji primera radi kupuju svoj prvi računar ili jednostavno, žele naslednika svoje „mašine“ koju je vreme pregazilo…

      Prvo i osnovno, čime se bavite i koliko članova porodice će se tim računarom koristiti? Kakva su vaša (njihova) interesovanja, starosna struktura je takođe vrlo važna; koliko svog posla donosite svojoj kući? To su samo neka od pitanja koja morate postaviti pred sebe i pokušati da na njih razumno odgovoite. Jer upravo od količine razuma zavisi da li ćete pravilno investirati, odlučiti se za notebook ili desktop računar. Svakako, fancy je imati notebook, ali da li odgovara (ili ĆE odgovarati u nekoj bližoj budućnosti) vašim potrebama?

      Ono što sasvim sigurno ide u prilog potencijalnim kupcima notebook računara jeste situacija na softverskom tržištu, odnosno njegovo evidentno kaskanje za razvojem hardvera. Pet i kusur godina čekali smo da se najveći proizvođač softvera smiluje i ponudi nam na korišćenje novi operativni sistem, koji istini za volju nije doneo spektakularna poboljšanja niti glad za nekim prevelikim hardverskim resursima. To u startu znači da ste eventualnom kupovinom notebooka makar 3-4 godine mirni što se tiče nekog uobičajenog korišćenja računara, onakvog kako ga koristi barem 90 procenata računarske populacije.

      Publika ovog testa jeste upravo ta kategorija korisnika: dakle, pretpostavimo da vam računar služi za internet odnosno elektronsku poštu, rad u nekom od office-olikih dokumenata, malo multimedije, da povremeno odgledate DVD (ili Divx) film, da se vaše eventualno igranje završava na nekim od jednostavnijih i nezahtevnih naslova, ili pak želite da odradite kod kuće nešto što na poslu niste stigli. I naravno, da svoj računar uvek možete poneti sa sobom, na vikend ili letovanje, kako bi uvek bili u stanju da budete u konatktu sa eventualnim hitnim obavezama – ukoliko sebe vidite kao ovakvog korisnika, desktop vam zaista nije potreban i slobodno možete nastaviti čitanje testa, pa možda i pronaći eventualno računar za sebe.

      Drugo pitanje prilikom kupovine notebook računara svakako je isplativost – jer, uz sav pad cena i mogućnost kupovine prenosnog računara po ceni koja je koliko do juče bila nezamisliva, desktop računar sa većim monitorom, bržim procesorom, više memorije, jačom grafikom i više prostora na hard disku, još uvek se može jeftinije pazariti. Dakle, šta vam je potrebno? Morate popričati prvo sa sobom, razložiti činjenice i pokušati sa percepcijom događanja u nekoj bliskoj budućnosti. Rastu li vam deca, da li ćete biti u stanju da i sutra share-ujete svoj jedini računar u skladu sa njihovim sutrašnjim zahtevima i realnim potrebama? Ovo je samo jedno od mnogih pitanja…

      Upravo zato i tema ovog testa jesu računari koji spadaju u klasu jeftnijih – u skladu sa aktuelnom situacijom na tržištu, mogućnostima nekakvog prosečnog potrošača, ograničili smo njihovu cenu na dinarsku protivvrednost od 800 (osam stotina) evra, sa PDV-om, naravno.

      Klasifikacija, uslovi testa

      Inicijalna namera prilikom osmišljavanja ovakvog testa bila je „multimedijalni notebook“ za opšte namene, računar koji bi svojim mogućnostima na pravi način izašao u susret potrebama više korisnika; zamislimo primera radi jednu prosečnu srpsku porodicu sa njihovim uobičajenim potrebama. Međutim, već letimičan pregled ponude domaćih distributera doneo je nešto jasniju sliku: u osam stotina evra teško da će se uklopiti baš ovakvi zahtevi, čast izuzecima…

      Ostalo nam je da se poslužimo onim što nam je na raspolaganju, pravila imamo, na potezu su distributeri odnosno produkt menadžeri koje smo pozvali u pomoć. Jedan računar po brendu, odluka koji će to notebook biti, prepuštena je upravo onima koji su za to u svojim firmama zaduženi. Na ovaj način hteli smo i da se lišimo sopstvene odgovornosti za pitanje „zašto ovaj a ne onaj model“ i pružimo jednostavno mogućnost onima koji se ovim poslom bave i od njega zarađuju, da za potrebe testa pošalju računar koji će, naravno u skladu sa cenom, biti po njihovom mišljenju, najjači adut u takmičenju sa modelima ostalih proizvođača. Koliko će im to poći za rukom, zavisilo je naravno, u prvom redu od njihove kreativnosti i načina razmišljanja – da ne zaboravimo nikako ni tih pola sata vremena koje treba utrošiti prilikom donošenja odluke. A grešaka je u pojedinim situacijama bilo, po nama barem, no to već ostavljamo na čast produkt menadžerima i njihovim nadređenima.

      Da bi prikupili osam modela različitih proizvođača, bilo nam je potrebno, verovali ili ne, skoro dva meseca. Upravo je toliko vremena proteklo od inicijalnog maila našeg hardverskog urednika u kome se domaće firme pozivaju na ovakav test: obrazloženja za zakašnjenje kretala su se u granicama od opravdanosti do trivijalnosti, ali to je samo još jedan od rezultata poslovnosti našeg tržišta u globalu. To nije pitanje koje bismo mi trebali da rešavamo već oni koji vode firme u kojima su zaposleni, ali bi u nekoj bliskoj budućnosti bilo jako lepo da vidimo poboljšanje odnosa prema medijima u smislu zainteresovanosti za potrebe testa, tok testiranja, pružanje dodatnih informacija i slično. Tako nešto, naravno, po pravilu izostaje ali polako, još smo mladi, naučićemo valjda…mi smo u svakom slučaju, bili istrajni u naporima da svi vodeći brendovi na ovom tržištu budu zastupljeni; zbog ogromnog zakašnjenja izvinjavamo se svima onima koji su se momentalno odazvali našem pozivu za ovaj test i zahvaljujemo na njihovoj poslovnosti u radu.

      Objektivnost je naša obaveza i u ovom, kao i svakom drugom testu, rezultatima svakako na kraju svi ne mogu biti jednako zadovoljni, ali za nauk sebi i pokolenjima :), verujem da će već sa nekim narednim testom ovog tipa, sve to daleko bolje izgledati.

      Pravila, pravila

      Moramo napomenuti da uporedni test osam notebook računara nije isto što i jedinačni prikaz nekog od modela. Ovakav test zahteva na svome kraju konkretne odluke, konkretne rezultate i stoga smo već u samom startu bili svesni ogromne odgovornosti koje se prihvatamo: a to je, glasno i jasno reći, ovaj predstavlja najbolju kupovinu, ovaj preporučujemo posebno, itd…

      Da bi tako nešto bilo moguće, morao je biti napravljen plan testiranja i vrednovanja svega viđenog na testu, i u skladu sa time, u saradnji sa hardverskim urednikom Delimirom Tasićem osmišljena je strukturalna podela vrednovanja određenih karakteristika računara dospelih na test.  Ovakav način ocenjivanja pokušaćemo da primenimo i u svim budućim (uporednim) testovima notebook računara na našem sajtu, te da tim postupkom definišemo naša jedinstvena pravila koja će i nama ali i čitaocima olakšati shvatanje svih bitnih faktora od kojih zavisi konačna ocena koju će neki model dobiti na našem testu. Većina voli konkretne brojke, konkretnu ocenu, i mi ćemo od sada, pa nadalje, pokušati da im po tom pitanju izađemo u susret.

      Sa koncepcijom našeg načina vrednovanja neki se neće složiti i to je sasvim razumljivo: ono što je nekome od izuzetne važnosti drugi i ne primećuju, nekome je potpuno svejedno da li će uz računar dobiti operativni sistem, prateće utility-je ili dodatni softver jer je navikao da ga „nabavlja“ po ceni jednako nula. Sa druge strane, sve to je samog proizvođača koštalo određeni iznos i nosi adekvatan udeo u ceni…

      Sa mnogo različitih parametara smo se uhvatili ukoštac i konačan rezultat donešen je na osnovu naših višegodišnjih iskustava u  testiranju ove vrste računara.  Evo i pokušaja da vam u kratkim crtama objasnimo kako smo i na koji način vrednovali određene kategorije.

      1. Performanse – 25 poena

      Neki kažu da je sve u brzini; sa time ćemo se delimično složiti i ovoj kategoriji dodeljujemo najveći broj poena na testu. Uzalud sve hvale ako računar ne radi dovoljno brzo i onemogućava vas da svoj posao uradite dovoljno brzo.  Od ukupnih 25 poena, po 10 nose procesorska snaga i grafičke mogućnosti, dok 5 poena prepuštamo „storidžu“…

      Obratite pažnju da rezultati dobijeni u ovom konkretnom testu neće poneti veliki broj poena, jer šta će se desiti ako se „sutra“ prihvatimo uporednog testa znatno snažnijih, i naravno, skupljih modela? Ovaj test ipak obuhvata donji segment aktuelne ponude i shodno tome pokušavamo da ga na pravi način i vrednujemo…

      2. Autonomija – 10 poena

      Iako pojedina istraživanja govore da se čitavih 90 procenata notebook računara u svetu uglavnom koristi dok su priključeni na mrežno napajanje, svakako da je autonomija u radu jedan od najbitnijih parametara za vrednovanje kvaliteta određenog laptopa. Uzalud svi kvaliteti ako vam baterija “iscuri” za tili čas…

      Verovatno da ste svi već navikli da u našim testovima vidite merenje autonomije do stepena ispražnjenosti baterije od 40 procenata; u skladu sa time definisali smo i određeni broj poena za postignute rezultate u ovoj kategoriji:

      – do pola časa – 0 poena
      – 30 do 45 minuta – 1 poen
      – 45 minuta do 1 čas – 2 poena
      – 1h do 1h 15min – 3 poena
      – 1h 15min do 1h 30min – 4 poena
      – 1h 30min do 1h 45min – 5 poena
      – 1h 45min do 2h – 6 poena
      – 2h do 2h 20min – 7 poena
      – 2h 20min do 2h 40min – 8 poena
      – 2h 40min do 3h – 9 poena
      – preko 3 časa – 10 poena

      3. LCD panel – 10 poena

      Većina nas kojima je računar osnovno sredstvo za rad, jako puno vrednuje kvalitet prikaza na ekranu. Sate i sate provodimo uz računar i zaista ne može biti svejedno kakav je kvalitet ekrana. Iz tog razloga punih 10 poena za kvalitet prikaza, odziv, ugao gledanja i maksimalnu raspoloživu rezoluciju

      4. Količina sistemske memorije – 5 poena

      Iako se količina sistemske memorije tokom prethodnih godina baš i nije menjala u skladu sa ostalim hardverskim poboljšanjima, količina memorije u računaru jeste veoma bitna za dovoljno brz rad sistema u celini.

      – 512 MB – 1 poen
      – 1 GB – 3 poena
      – 2 GB – 5 poena

      5. Izrada računara – 25 poena

      Ovaj segment vrednovanja takođe nosi veliki broj poena: svakako da je od izuzetne važnosti kvalitet izrade i dizajn, mogućnosti i kvalitet tastature i touchpada, raspoloživost konekcija. itd.

      – 15 poena – gabariti računara (debljina, težina), kvalitet izrade i upotrebljenih materijala, estetika, čvrstina i kompaktnost, raspored konektora, hlađenje
      – 5 poena – tastatura i touchpad su izuzetno bitni za ugodan rad i efikasnost svakog korisnika
      – 5 poena – konekcije (mogući su i negativni poeni)

      Poslednja grupa zaslužuje posebno pojašnjenje: podrazumevamo da svaki prenosni računar na ovom svetu danas mora imati kako standardni mrežni adapter, tako i mogućnost pristupa wireless mreži. U situacijama da računar ne poseduje mogućnost bežičnog pristupa, može biti “kažnjen” čak i sa tri negativna poena.
      Negativni poeni takođe se dodaju i u situacijama kada nema TV-out priključka (minus 1 poen) ili izlaza za externi monitor – projektor (2 negativna poena), za svaki USB priključak manje, po jedan negativan poen (minimum 3 su definisana kao standard).

      Pozitivne poene u odnosu na standardnu postavku mogu doneti bluetooth (2 poena), infrared (1 poen) odnosno firewire (2 poena), svaki USB više od minimalnih 3 (1 poen) te ukoliko mrežni adapter zadovoljava specifikacije gigabitne mreže (takođe 1 poen).

      6. Dodatni hardver, prateća oprema – max. 10 poena

      Svakako da ne možemo zanemariti želju proizvođača da računar opremi nekim dodatnim mogućnostima kao što su RAID podsistem, TV Tuner, integrisana kamera, mogućnost direktnog pristupa mobilnoj mreži (3G, GPRS), čitač memorijskih kartica, itd.

      Isto važi i za dodatnu opremu koja stiže uz neki od računara, svakako da je lepo kao deo opreme videti kvalitetnu torbu, dobrog miša ili nešto treće…

      7. Softver – 10 poena

      U poslednje vreme svedoci smo da najjeftiniji modeli računara u prodaju stižu bez operativnog sistema ili sa free DOS-om. Svima je jasno zbog čega se proizvođači odlučuju na ovakav korak, naročito na softverski nedefinisanim tržištima kao što je naše. Pa ipak, ne možemo zaobići činjenicu da softver čini važnu stavku u ceni svakog računara: ako je računar x jeftiniji od računara y za recimo 50-ak evra a pri tome su vrlo sličnih specifikacija, prvo na šta ćemo posumnjati je izostanak operativnog sistema…

      Zbog svega navedenog osmislili smo i podkategorije: operativni sistem, prateći utility i dodatni softver…

      – operativni sistem – max 4 poena

      Logično, 0 poena nosi izostanak OS-a ili “privid” uz instalirani Free DOS (računari bez OS-a ovo opet kompenzuju uz nižu cenu). U ovom prelaznom periodu prelaska sa Windowsa XP na Vistu, Win XP će donositi 1 poen za Home, odnosno 2 za Professional varijantu. Tri ili četiri poena odneće računari koji na test stižu sa instaliranim Windows Vista operativnim sistemom. Po ustoličenju Viste kao standardnog operativnog sistema koji stiže uz računare, i ova klasifikacija će pretrpeti određene izmene po kojima će naravno, Ultimate edition nositi maksimalnih 4 poena.

      – prateći pomoćni programi – 3 poena

      U našim testovima uvek pominjemo načine na koje sam proizvođač pomaže korisniku da kupljeni računar koristi na efikasniji i jednostavniji način. I u ovaj segment podrške ugrađen je nečiji trud, koji u slučajevima kod pojedinih proizvođača, ima svoju nezanemarljivu vrednost. Po tim “detaljima” se jako dobro prepoznaju oni koji propagiraju kvalitet i uloženi trud – mi smo tu da to i pozdravimo kroz odgovarajući broj zasluženih poena

      – dodatni softver – 3 poena

      Kućnim korisnicima možda će manje značiti dodatni softver koji stiže uz računar; međutim, u business okruženju gde sve mora biti legalno, svakako da licencirani antivirus (naravno, odobren od strane vašeg admnistratora) ili neki od programa druge vrste, dobijaju na značaju

      8. Garancija- 5 poena

      Poslednja kategorija koju ocenjujemo jeste garantni rok koji kupcu nudi domaći distributer za kupljeni računar, odnosno specifična servisna podrška…

      – 1 godina garancije – 1 poen
      – 2 godine garancije – 2 poena
      – 3 godine garancije – 3 poena
      – 5 godina garancije – 5 poena

      U odnosu na celokupnu inicijalno zamišljenu priču oko “vrednosti” garancije, došlo je do određenih pomeranja uslovljenih upravo poslednje predstavljenim računarom na našem sajtu: Toshiba Tecra A8 stiže sa neverovatnih 5 godina garancije odnosno povraćajem celokupnog iznosa i popravljenog računara ukoliko se kvar dogodi u prvoj godini trajanja garantnog roka! Ili, šta reći za MSI-jev servis u zagarantovanih 72 časa? Svakako da će ovi parametri u očima kupca u vremenu koje dolazi imati sve veću težinu i to je svakako vrlo pohvalno: znamo da je naše tržište po ovim pitanjima, u vremenu koje je za nama bilo (pa i sada, na žalost) na izuzetno niskom nivou, dok je na zapadu to odvajkada bio izuzetno bitan faktor, u trenutku kada kupac donosi odluku.

      Servisnu podršku nemamo realnih mogućnosti da ocenjujemo u nekim drugim situacijama osim navedenih, radi se, znaju svi to vrlo dobro, o vrlo nezahvalnoj obavezi: međutim, preporučujemo da se uvek dobro raspitate o ovim uslovima pre nego odvojite svoj teško stečeni novac za računar. U pojedinim slučajima, situacija je katastrofalna, ne verujem da iko može smatrati razumnim servisni rok od mesec dana…kada svi mediji redom budu davali određenu važnost ovom segmentu usluga, te kada na pravi način po ovom pitanju edukuju svoje čitaoce, verujemo da će se i ovo, kod nas vrlo bolno pitanje, rešavati na adekvatan način.

      Nadamo se da ćete se, makar delimično, složiti sa svim iznesenim podacima; jednostavno je nemoguće definisati tačna pravila a mi smo do naših pokušali da dođemo na osnovu dva parametra: iskustva i objektivnosti!

      U slučaju ovog testa, dobijeni broj poena svakog računara biće na adekvatan način upoređen sa njegovom maloprodajnom cenom; na osnovu ove komparacije donećemo i određene zaključke. Krećemo sa prikazom modela koji su se našli na testu…

      ACER Aspire 5101AWLMi

      Domaći distributer nam je za potrebe ovog uporednog testa dostavio vrlo dopadljivi model iz njegove poznate, i više puta na našem sajtu predstavljene, Aspire serije. Radi se o računaru vrlo prepoznatljivog Acer-ovskog dizajna , baziranom na AMD platformi.  Ovaj model će, pretpostavljamo, među čitaocima ovog testa, prvenstveno pronaći uporište među onima koji žele da pomire potrebe posla i kućne upotrebe, budući da ima nešto bolje performanse od konkurenata, prvenstveno u pogledu multimedijalnih mogućnosti.

      U skladu sa time, ovaj računar pristigao je na test sa Windows XP Media Center Edition verzijom operativnog sistema što je opet za pohvalu; međutim, iskreno govoreći, reklo bi se da to sada već liči na čišćenje lagera, budući da je Vista već tu. Iako po ovom pitanju bolji od konkurencije, moramo konstatovati da je ovo prvi notebook računar koji je pristigao na naš test sa ovim operativnim sistemom, što sasvim ide u prilog konstataciji s početka pasusa. Jer ipak, kroz naš test lab ipak je do sada prošlo mnoštvo prenosnih računara sa znatno izraženijim multimedijalnim sposobnostima nego što je ovaj Aspire, pa ipak nisu stizali sa Windows XP MCE OS-om…

      Srce ovog računara predstavlja 64-bitni AMD Turion procesor brzine 2 GHz a sistem je opremljen sa 512 MB radne memorije.  Hard disk od 60 GB zadovoljiće potrebe većine korisnika a ATi-jev Radeon X1300 (sa 128 MB sopstvene memorije) bi trebalo da bude onaj mali tas na vagi koji bi trebalo da prevagne u korist ovog računara kada su u pitanju oni kojima je multimedija na srcu. Ono što je nekarakteristično za ovu klasu a što posebno pohvaljujemo kada je ovaj računar u pitanju, jeste implementacija Bluetootha.

      ACER je oduvek bio prepoznatljiv po dobrom kvalitetu izrade, lepom dizajnu i dobrom odnosu onoga što nudi u odnosu na količinu novca koju treba izdvojiti. Tako je bilo i ovog puta, jer Aspire 5101AWLMi prosečnom korisniku za uloženi novac, bez ikakve sumnje donosi adekvatno kvalitetan i dobro odmeren proizvod.

      Galerija:

      Specifikacije:
       

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      AMD Turion 64 MK36

      Brzina procesora

      2 GHz

      Čipset

      Ati Xpress200 (RS480)

      Grafika

      ATi Mobility Radeon X1300

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo)

      Hard disk

      Toshiba MK6034GSX – 60 GB

      Optički uređaj

      Matshita DVD-RAM UJ-850

      Modem

      HDAUDIO Soft Data Fax Modem

      LAN

      Realtek RTL8139

      Wireless LAN

      Atheros AR5005G

      Konekcije

      Bluetooth, card reader, 4x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Windows XP Media Center Edition

      Prateći utility

      ACER Empowering Technology

      Softver

      CyberLink Power DVD & Power Producer, NTI CD&DVD Maker, Norton Anti Virus

      Težina

      2.78 kg

      Dimenzije

      358×269 x 33.8 mm

      Garancija

      12 meseci

      Cena

      790 E

      Dobavljač

      CT Computers

      ASUS A9Rp

      O uspesima ASUS-a u mobile segmentu bespotrebno je trošiti reči, samo ćemo još jednom uputiti sva priznanja za ukupni rad i uspehe koji su ASUS doveli u red proizvođača prenosnih računara od klase i poverenja. Konkurenciji se ovom prilikom suprotstavio računar iz A9 serije, ne tako prestižne kada je ponuda ovog proizvođača u pitanju.

      Ovo je jedan od dva računara na testu koji stiže sa (nekada) standardnim 4:3 LCD panelom i maksimalnom rezolucijom 1024×768 piksela: kvalitet slike sasvim solidan, ali jedan negativan poen upravo iz prethodno navedenog razloga. To ovaj računar čini, da tako kažemo, nešto gabaritnijim i manje elegantnim od ostatka konkurencije, mada generalno možemo konstatovati da ovaj računar ima neki sopstveni identitet, i da ga nikako ne možemo svrstati u manje lepe. Kada smo već kod panela, reći ćemo da samo ASUS, Dell i MSI u ovoj konkurenciji nude OSD prikaz na ekranu, prilikom podešavanja nekih osnovnih funkcija (osvetljenje, zvuk), dok se posebnost ASUS A9Rp modela ogleda u tome što isto to važi kada korišćenjem Power 4 Gear aplikacije, želite da promenite režim rada računara; vrlo lepo grafički izvedeno…

      Tastatura i touchpad kod ovog računara su izvedeni vrlo dobro, dopao nam se takođe položaj i izgled tastera i kontrolnih lampica koji su pozicionirani tik iznad tastature. I ovaj računar, na žalost “krasi” osnovni minimum konekcija i to je prava šteta. Takođe, ukupni, vrlo solidan utisak o izradi, kvalitetu i uopšte gledano, dizajnu, narušava težina koja je za 400 grama veća od prvog narednog konkurenta na ovom testu.

      Performanse ovog računara su nekako u zlatnoj sredini, što se i moglo očekivati već na osnovu specifikacija koje prate model A9Rp: Intel Celeron M440, ATi-jev čipset, 512 MB RAM-a i 60 GB hard disk je nekako i prosečna, najčešće viđana konfiguracija na ovom testu. Jedina konkretna primedba odnosi se na izbor Hitachi-jevog nešto sporijeg hard diska, koji radi na već zaboravljenih 4200 rpm i realno, kaska za konkurencijom. Autonomija tek u granicama proseka, do stepena ispražnjenosti baterije od 40 procenata, ASUS A9Rp jedva je “prebacio” nešto preko jednog časa.

      Kako smo već navikli kada je ASUS u pitanju, i ovaj računar stiže bez operativnog sistema ali korisnik uz računar ipak dobija sasvim solidan softverski paket. Pomoćni programi još uvek nisu na nivou ACER-a, Toshibe ili Lenova, ali lepo je videti da se sve više i o tome vodi računa. Kao i uz mnoštvo drugih modela iz ponude ASUSTeK-a, i uz A9Rp korisnik dobija torbu za nošenje i miša, što je sasvim lep dodatni paket opreme.

      I pored nekoliko (osnovanih) kritika, ukupni utisak o ovom računaru je sasvim zadovoljavajuć, te nikako ne možemo reći da ne predstavlja vrlo solidan izbor za prosečnog korisnika. Ni 24 meseca garancije koliko ASUS nudi, u odnosu na konkurente čiji je prosek 12 meseci, nikako nije za bacanje!
       

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      ASUS A9Rp

      LCD

      15″ XGA

      Wide LCD

      Ne

      Procesor

      Intel Celeron M440

      Brzina procesora

      1.86 GHz

      Čipset

      ATi RS400

      Grafika

      ATi Radeon Xpress 200M (integrisana)

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo)

      Hard disk

      HTS421260H9AT00 – 60 GB

      Optički uređaj

      Matshita DVD-RAM UJ-850S

      Modem

      Motorola SM56

      LAN

      Realtek RTL8139

      Wireless LAN

      ASUS 802.11b/g

      Konekcije

      Card reader, 3x USB

      Maksimalna rezolucija

      1024 x 768

      Operativni sistem

      Ne

      Prateći utility

      ASUS Power 4 Gear

      Softver

      Nero 7.5 OEM, ASUS DVD, Cyber Link Power Director & Media Show

      Težina

      3.26 kg

      Dimenzije

      332×287 x 35.6 mm

      Garancija

      24 meseca

      Cena

      649 E

      Dobavljač

      Kimtec

      Dell Inspiron 1501

      Godine su (na žalost), bile potrebne kako bi uspostavili saradnju sa jednim od domaćih distributera koji na ovim prostorima predstavljaju najvećeg svetskog proizvođača prenosnih računara, američki Dell. Da ironija bude veća, baš prvi model koji je pristigao na naš test, zasnovan je na AMD platformi, iako je upravo strategija gospodina Majkla Della da svoje potpuno poverenje godinama ukazuje isključivo Intelu, dugo vremena bila predmet velikih diskusija. Bilo kako bilo, AMD sada usko sarađuje sa Dellom, a konačno se i neki od računara ovog proizvođača našao na našem testu.

      Belu boju ne viđamo baš tako često na prenosnim računarima jer je sama po sebi vrlo nekarakteristična kada je uopšte gledano, tehnika u pitanju (naravno, ne mislim na belu tehniku 🙂 Put od sjaja do očaja je vrlo kratak, ali smatram da je u slučaju Dell-ovog Inspirona 1501 on vrlo dobro usmeren. Ovaj računar se od ostalih koji su se našli na ovom testu, svojim dizajnom jasno ističe; moje skromno mišljenje jeste da se u tome uspelo na pravi način. Bela sa srebrnom, srebrna sa crnom, sve zajedno nije lako ukomponovati ali na primeru ovog računara vidimo da to ipak nije nemoguće. Inspiron 1501 je sasvim svoj, i potpuno drugačiji od, dobrim delom uniformisane konkurencije.

      Sam računar svojom kompaktnošću izgleda prilično uverljivo, mada na prvi pogled deluje nešto glomaznije. Prikaz na ekranu vrlo dobar što možemo konstatovati i za tastaturu (jedina tastatura sa našim slovima), touchpad sa velikim poljem, precizan, ali sa vrlo labavim tasterima koji jedini odskaču od celokupne priče oko kvaliteta izrade. Raspored konektora vrlo solidan ali se nekim raskošjem konekcija Inspiron 1501 baš i ne može pohvaliti. Četiri USB-a, to nam se dopada, tu je i čitač memorijskih kartica, ali osim ostalih standardnih priključaka kao kod svakog računara, svaka priča se na tome i završava.

      Ovo je jedan od dva računara na ovom testu koji stiže sa dvojezgarnim procesorom, samo što je ovde, kako smo to već pomenuli, reč o AMD-ovoj platformi: AMD Turion 64 x2 TL-56 je već viđan na našim testovima prenosnih računara i predstavlja sasvim solidno rešenje. Set čipova je očekivano, ATi-jev Xpress 200; uz 512 MB memorije pod Windowsom XP ovaj računar se ponaša vrlo žustro i odaje jako dobar utisak brzine. Poseban kvalitet računara u ovoj klasi, jeste hard disk od čak 120 gigabajta čime se od konkurenata jasno odvaja…

      Reč dve o performansama: Inspiron 1501 se zahvaljujući prvenstveno Turion x2 procesoru po svemu viđenom našao u gornjem domu kada su rezultati u pitanju. Ono što nas je posebno zapanjilo jeste rezultat trajanja baterije koji je značajno odskočio od svih konkurenata. Preko 2 sata rada do stepena napunjenosti od 40 procenata jeste zaista vrlo dobar rezultat, u šta se i sami možete uveriti ako pogledate zbirne rezultate ovog testa – ovim je konačno razbijena predrasuda (i u mojoj glavi, moram priznati) da AMD bazirani notebookovi ne mogu ostvariti značajnije rezultate kada je potrošnja u pitanju…

      Računar stiže bez operativnog sistema kao i dobar deo konkurencije; nema dodatnih aplikacija ako izuzmemo simpatični Dell Quick Set utility. Posebno ćemo pomenuti garantni rok: domaći distributer uz ovaj računar nudi specijalnu garanciju od 36 meseci što ovaj računar čini zaista dobrom ponudom!

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      Dell Inspiron 1501

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      AMD Turion 64 x2 TL-56

      Brzina procesora

      1.8 GHz

      Čipset

      ATi Xpress200 (RS480)

      Grafika

      ATi Radeon Xpress 1150 (integrisana)

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo)

      Hard disk

      Samsung HM120JI – 120 GB

      Optički uređaj

      TSSTcorp TS-L632D

      Modem

      Conexant V.92

      LAN

      Broadcom 440x 10/100

      Wireless LAN

      Dell Wireless 1390 WLAN

      Konekcije

      Card reader, 4x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Free DOS

      Prateći utility

      Dell Quick Set utility

      Softver

      Ne

      Težina

      2.81 kg

      Dimenzije

      356×265.5 x 36 mm

      Garancija

      36 meseci

      Cena

       

      Dobavljač

      List

      Fujitsu Siemens Amilo La1703

      Jako nas je zanimalo, koji će to računar stići na ovaj test od strane dve godine zaredom, najprodavanijeg brenda notebook računara na srpskom tržištu. Domaći distributer, tačnije rečeno jedan od domaćih distributera, opredelio se za model La1703 koji nas, moramo to odmah priznati, nije previše oduševio; u stvari…

      Kućište računara izrađeno je od mat crne plastike, koja, moramo to reći, izgleda prilično jeftino i nedopadljivo. Igrati se sa crnom bojom kada je tehnika u pitanju, nije jednostavan zadatak – pogotovo kada želite da napravite jeftin proizvod. Crno i jeftino, jednostavno je nespojivo! Kako to neuspešno može da izgleda, najbolje se vidi upravo na primeru ovog računara.
      A to je samo početak…tastatura i touchpad, ništa više od osnovnog minimuma. Jedini računar na testu koji je pokazivao evidentne tragove zagrevanja na “radnoj površini”, levo od touchpada, tamo gde se nalaze ruke korisnika. Optiarc-ov DVD drajv tokom rada jednostavno trese čitav računar, vibrira, kao da neko tamo u fabrici nije dobro pričvrstio šrafove. Konekcije minimalne, samo ono što “mora” da bude prisutno – negativna 2 poena u ovom delu ocenjivanja su dobijeni rezultat. Pa uz sve to, jedina dva USB porta koje ovaj računar nudi, pozicionirani su baš tamo gde bi trebao da bude miš prilikom rada – kao da slobodnog mesta nije bilo u izobilju? Jedan jedini taster nalazi se na ovom računaru i to onaj za njegovo pokretanje, LED indikatori utopljeni u opšti loš utisak…ccc

      Sa hardverske strane gledano, poverenje je ukazano dovoljno snažnom AMD Turion procesoru, na ne malo iznenađenje, u kombinaciji sa VIA veznom logikom koju baš i ne viđamo tako često kada su testovi prenosnih računara po sredi. Ovakvo rešenje se međutim pokazalo izuzetno lošim kada je grafika u pitanju, obzirom na jako loš nivo performansi, najslabiji na testu, a ovaj računar je jedini koji zbog ovih okolnosti nije uspeo da do kraja “izvrti” sve testove (PC Mark 05). Index za grafiku pod Vistom iznosi 1.0 – znači minimalne mogućnosti. Ni po pitanju autonomije ovaj računar se proslavio nije, zabeleživši ukupno drugi po redu najslabiji rezultat ukupno gledano.
      Svetlu tačku ovog računara predstavlja gigabajt radne memorije (jedini uz MSI VR600 koji stiže sa “giga” RAM-a) te odlične karakteristike u radu sa hard diskom – da ne bude baš sve tako crno.

      Amilo La1703 jedan je od dva računara prispela na test sa najnovijim Windows Vista operativnim sistemom – naravno, u njegovoj najslabijoj i najjeftinijoj verziji, Home Basic, te ovde (konačno) beležimo dosta pozitivnih poena. Takođe, ni naslovi kao što su Win DVD 8.0 i Norton Internet Security 2007 nikako nisu za bacanje, ali i dalje je neverovatno da tako veliki proizvođač nema neke svoje osnovne utility-je kojima bi korisniku olakšao rad sa računarom…

      Mnogo što-šta vezano za ovaj računar uticalo je da se on objektivno nađe na samom dnu lestvice kada je ovaj test u pitanju! Niko ne može da kaže da FSC nema bolji i povoljniji računar u svojoj ponudi jer to dobro znamo iz dosadašnjih iskustava…

      Galerija:

      Specifikacije:
       

       

      Fujitsu Siemens Amilo La1703

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      AMD Turion MK36

      Brzina procesora

      2 GHz

      Čipset

      VIA ID0336 – VT8237A south

      Grafika

      VIA Chrome9 HC IGP (integrisana)

      Sistemska memorija

      1024 MB (oba slota popunjena)

      Hard disk

      ST980811AS – 80 GB

      Optički uređaj

      Optiarc DWD RW AD-7540A

      Modem

      Motorola SM56

      LAN

      VIA Rhine II

      Wireless LAN

      FSC WLAN 802.11b/g (SiS163u)

      Konekcije

      2x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Basic

      Prateći utility

      Ne

      Softver

      Win DVD 8.0, Norton Internet Security 2007

      Težina

      2.7 kg

      Dimenzije

      356×250 x 36.7 mm

      Garancija

      12 meseci

      Cena

      65.600 din

      Dobavljač

      Pakom

      HP Compaq nx7300

      Navikli smo nekako da se iza proizvoda koji se nalaze na “akciji” krije nešto u pozadini: međutim, HP-ov model nx7300 koji se već neko vreme prodaje u jednom od cash & carry lanaca prodavnica po ceni od 49.999 dinara + PDV, nikako ne predstavlja prevaru…čak štaviše.

      HP je, jedini na ovom testu, ponudio računar sa “punokrvnim” Intel Core 2 Duo Merom procesorom: u pitanju je CPU T5500, doduše najslabiji procesor iz Core 2 Duo serije; međutim, i to je ovom računaru bilo dovoljno da kada su procesorski testovi u pitanju, odnese ubedljivu pobedu na našem uporednom testu. Sistem sa i945GM čipsetom i 512 MB sistemske memorije ostavio je na ovom testu izuzetno povoljan utisak i nametnuo se kao sjajno rešenje kada je u pitanju klasičan office računar. Kada bi ga isključivo iz ovog ugla posmatrali, odneo bi bez ikakvih problema ubedljivu pobedu nad konkurencijom.

      Jer, računar iz HP-ove serije 7 nudi ipak viši nivo kvaliteta u odnosu na osnovne verzije prenosnih računara poznatog proizvođača. Elegantan dizajn, pravi poslovni, jako dobra izrada, vrlo dobar ekran, odlični tastatura i touchpad. Za ispunjavanje Centrino specifikacije nedostajao je samo “originalni” Intel Wireless adapter umesto Broadcom-ovog, no zadovoljenje ovakvog uslova bi ovaj računar verovatno odvelo i u višu cenovnu klasu. Kupcu na računaru neće pisati da je reč o Centrino platformi, ali će isti raditi ništa lošije…

      Kao i dobar deo drugih računara prispelih na ovaj test, stiže bez operativnog sistema – tačnije rečeno, tu je Free DOS. Međutim, ono što nam se nikako nije dopalo, jeste odsustvo bilo kojeg drajvera ili aplikacije uz ovaj računar! Uz svu hrpu raznoraznih (bespotrebnih) warranty prospekata i CD-a sa raznim licencnim i sigurnosnim informacijama, da bi se ovaj računar “poterao” potrebno je downloadovati par stotina megabajta raznih drajvera odnosno određenih aplikacija. Ovo smatramo zaista bespotrebnim maltretiranjem kupca i kada je u pitanju ocena za garanciju i servisnu podršku, ovaj računar dobija minus 1 poen na našem testu! I drugi računari su dospeli na ovaj test bez instaliranih operativnih sistema, pa smo regularno uz njih dobijali sve potrebne drajvere i prateće aplikacije. Kupili ste računar ali sa njime ništa ne možete, bez računara kojim ćete “skinuti” drajvere ili bez pomoći prijatelja… A da ne govorimo o tome da se na linku ne nalaze svi potrebni drajveri, već ih sami morate potražiti na drugoj lokaciji (drajveri za Intel čipset, na primer).

      Ali da zaključimo: kada bi se rukovodili isključivo potrebom za dobrim i kvalitetnim notebook računarom prvenstveno namenjenom poslovnim obavezama, HP nx7300 bi u ovoj konkurenciji bio definitivno izbor broj 1. No pravila ista važe za sve, ista su definisana pre nego je ijedan notebook zakoračio u Bench kancelariju, pa je HP-ova uzdanica (ne)zasluženo izgubila veliki broj poena na sitnicama (koje život znače).

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      HP nx7300

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T5500

      Brzina procesora

      1.66 GHz

      Čipset

      Intel i945GM

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo)

      Hard disk

      Fujitsu MHV2080BH – 80 GB

      Optički uređaj

      TSSTcorp TS-L632D

      Modem

      Agere Systems

      LAN

      Broadcom

      Wireless LAN

      Broadcom 802.11g

      Konekcije

      Firewire, 3x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Free DOS

      Prateći utility

      Ne

      Softver

      Ne

      Težina

      2.54 kg

      Dimenzije

      357×260 x 26 mm (front)

      Garancija

      12 meseci

      Cena

      58.990 din

      Dobavljač

      CT Computers

      Lenovo 3000 C200

      Po prvi put se na našem testu našao jedan Lenovo (ex.IBM) notebook računar koji po malo čemu sledi tradiciju slavnih predaka. Ova opaska prvenstveno se odnosi na dizajn ovog računara koji ni po čemu ne liči na tradicionalni black design po kojem je IBM dugi niz godina bio posebno prepoznatljiv. Radi se o klasičnoj office mašini koju od standardnog, konfekcijskog dizajna, razlikuje samo pokušaj proizvođača da sivilo i „suvoparnost“ razbije pojedinim detaljima narandžaste boje – moramo reći, ne mnogo više od simpatičnog…

      Mnogi će se zapitati da li je tastatura na nivou slavnih prethodnika: reći ćemo da jeste dobra, ali ne i na nivou starije, i skuplje “braće”. Touchpad je pak dosta lošiji, bez scroll funkcije. Nešto slično bi se moglo reći i za ukupni utisak o ovom računaru, po malo čemu bi se moglo reći da je izdanak iste “škole” – no opet, i cenom je od navedenih računara dosta povoljniji.

      Jedan od dva računara na testu bez wide ekrana je upravo Lenovo C200: nemamo previše posebnih utisaka o nekakvom kvalitetu prikaza sem da isti svrstamo u red sasvim prosečnih. Po pitanju konekcija možemo biti sasvim zadovoljni: lepo je videti 4 USB porta ali nekako ne možemo biti oduševljeni njihovim položajem budući da se nalaze na ne baš sjajnoj poziciji. Pohvaljujemo svakako prisustvo firewire-a i čitača memorijskih kartica.

      Lenovo C200 opremljen je realno, najslabijim procesorom na ovom testu; Intel Celeron M420 objektivno kaska za ostalima, ne puno ali primetno. Ostatak manje više standardan, i945GM, čipset, 512 MB memorije i vrlo pristojan “hard” od 80 GB. Po pitanju autonomije u radu, Lenovo C200 je sa rezultatom od skoro sat i po, zauzeo odlično drugo mesto.

      Računar dolazi sa preinstaliranim Windows XP Home operativnim sistemom, vrlo solidnim softverskim paketom i odličnim Lenovo care utility-jem što mu je ovom segmentu ocenjivanja, omogućilo sasvim dobar broj poena.

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      Lenovo C200

      LCD

      15″ XGA

      Wide LCD

      Ne

      Procesor

      Intel Celeron M 420

      Brzina procesora

      1.6 GHz

      Čipset

      Intel i945GM

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo)

      Hard disk

      HTS541080G9SA00 – 80 GB

      Optički uređaj

      Matshita DVD-RAM UJ-850

      Modem

      Agere Systems

      LAN

      Realtek RTL8139

      Wireless LAN

      Broadcom 802.11g

      Konekcije

      Firewire, card reader, 4x USB

      Maksimalna rezolucija

      1024×768

      Operativni sistem

      Windows XP Home

      Prateći utility

      Lenovo Care

      Softver

      Norton Internet Security, PC-Doctor 5, WinDVD i WinDVD creator. Diskeeper lite, Roxio lite

      Težina

      2.8 kg

      Dimenzije

      nepoznat podatak

      Garancija

      12 meseci

      Cena

      60.000 din

      Dobavljač

      BS Processor

      MSI VR600

      Najmlađi po stažu kada je tržište notebookova u pitanju, svakako je MSI koji je pak, prošle godine zabeležio na našem tržištu iznenađujuće dobre rezultate; to je prvenstveno postignuto zahvaljujući modelima koji su nudili vrlo dobar odnos cene i kvaliteta. To nekako govori da bi upravo u ovakvom jednom testu, MSI trebao da bude na visini zadatka…

      Već prvi pogled na računar jasno govori o izuzetno velikoj sličnosti modela VR600 koji se našao na našem testu, sa nedavno prikazanim modelom Crystal, ukrašenim Swarovski kristalima. Sličnost je izuzetno velika, da ne kažemo baš da su identični; MSI ima svakako još puno posla pred sobom kada je izgradnja sopstvenog identiteta u pitanju. Jer, čak i jedan gigant poput LG-ja morao je da zatraži usluge jedne od dizajnerskih kuća iz Italije kako bi na pravi način parirao konkurenciji, odnosno kako bi od nje bio uspešniji.

      Sa hardverske strane gledano, ovo je jedan od retkih MSI računara koji se našao u našim rukama a koji je baziran na Intel platformi; već smo nekako navikli na kombinaciju MSI – AMD pa model VR600 predstavlja blago osveženje. Računar je baziran na standardnoj Intel i945GM platformi sa integrisanom grafikom, Celeron procesoru i opremljen je sa vrlo dobrih 1 GB radne memorije što je u današnje vreme za svaku pohvalu.
      Kada su konekcije u pitanju, MSI u ovoj klasi zaista ima čime da se pohvali i po tom pitanju nalazi se u samom vrhu na ovom testu: čak četiri USB porta, tu su firewire i čitač memorijskih kartica, a samo je MSI VR600 od svih pristiglih modela na test, ponudio i S-video izlaz. Takođe, ovo je i jedini model koji je na testu zaslužio dodatni poen za gigabitni ethernet.

      Full size tastatura u ovoj klasi predstavlja pravo iznenađenje i trenutno predstavlja unikatnu mogućnost MSI prenosnih računara; mada sama tastatura nije u rangu sa boljima, dodatni poen ide za inovativnost koju će svakako umeti da cene oni koji puno barataju sa brojevima. Tasteri na touchpadu su možda previše tvrdi, ali samo polje je dovoljno veliko i poseduje scroll funkciju. Pohvaljujemo set tastera za brzi pristup pojedinim funkcijama. Ekran možemo rangirati u klasi “solidan”, sa OSD prikazom.

      Visok plasman kao i u slučajevima nekih drugih, onemogućen je apsolutnom nulom kada je u pitanju softverski deo ocenjivanja: bez operativnog sistema, pomoćnih programa i pratećeg softvera. Međutim, tu su dodatni poeni za prateći paket opreme u kome se nalaze torba za notebook i miš. Garancija od 24 meseca i garantovana popravka neispravog računara u roku od samo 72 časa, sjajni su aduti MSI-ja i po ovome je ovaj proizvođač u Srbiji, jedan od onih koji prednjači.

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      MSI VR600

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Celeron M 430

      Brzina procesora

      1.73 GHz

      Čipset

      Intel i945GM

      Grafika

      integrisana

      Sistemska memorija

      1024 MB (proširivo)

      Hard disk

      WDC WD800BEVS-22RST0 – 80 GB

      Optički uređaj

      Optiarc DVD RW AD-7530A

      Modem

      Agere Systems

      LAN

      Realtek RTL8168 gigabit ethernet

      Wireless LAN

      802.11g Mini Card Wireless

      Konekcije

      Firewire, card reader, S-video out, 4x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Ne

      Prateći utility

      Ne

      Softver

      Ne

      Težina

      2.5 kg

      Dimenzije

      358×259 x 34 mm

      Garancija

      24 meseca, 72h pick up & return servisna podrška

      Cena

      58.029 din

      Dobavljač

      Pakom

      Toshiba Satellite L30 – 113

      Po poslednjim (ne)zvaničnim rezultatima, Toshiba se pozicionirala na mesto broj tri po uspešnosti na našem tržištu. Imali smo nebrojeno puta prilike da se uverimo u fantastične modele ovog proizvođača; čast Toshibe na ovom testu branio je model L30 iz Satellite serije – po rečima domaćeg distributera, to je u ovom momentu testa bio jedini model koji je odgovarao specifikaciji testa, to jest njegova cena je ispod granice od osam stotina evra…

      Reč je o računaru klasičnog izgleda koji po malo čemu podseća na karakterističan dizajn Toshiba prenosnih računara. Solidan 15.4 inčni ekran, te tastatura i touchpad na zadovoljavajućem nivou, bitne su karakteristike ovog računara. Interesantno je da ovaj računar poseduje jedan jedini, i to teško primetni taster za uključivanje: ni traga mogućnostima brzog pozivanja određenih aplikacija. Zameramo na minimalnim mogućnostima kada su konekcije u pitanju: samo dva USB porta, nema TV-outa, nema firewire-a, niti čitača memorijskih kartica. Klasičan entry level model i time je sve rečeno. Takođe, nije nam se dopalo ni pitanje hlađenja: s vremena na vreme, bez obzira radi li računar nešto “konkretno”,procesorski kuler će se na mah prilično glasno uključiti, kao da “diše”, a to deluje prilično iritirajuće.

      Kombinaciju Intel Celeron procesora i ATi čipseta smo već jednom imali prilike da vidimo tokom ovog testa, na primeru ASUS-ovog modela. Sasvim solidno rešenje, za nijansu bolje od Intelovog i945 čipseta, makar kada govorimo o 3D mogućnostima. Uporedimo li performanse postignute na testu, videćemo da je Toshiba Satellite postigla nešto bolje rezultate od ASUS-ovog pandana i pored nešto sporijeg Celeron procesora – dosta se, očito radilo na dobroj optimizaciji. I ovaj računar nam stiže sa 60 gigabajtnim hard diskom i 512 MB memorije, uz napomenu da postoje još čitava tri prazna memorijska slota čime se ovaj računar može dodatno unaprediti.

      Uzmemo li u obzir da Satellite L30 stiže sa preinstaliranim Vista Home Basic operativnim sistemom i da pod njime evidentno “štuca” u radu, prethodno izneseni podatak nije od malog značaja. Kada smo već kod pitanja performansi, ne možemo da ne pomenemo katastrofalan rezultat po pitanju trajanja baterije do njenog nivoa napunjenosti od 40 procenata: rezultat od 42 minute i 56 sekundi je skandalozno loš, i dva puta ponovljen tokom testiranja. Čudno, obzirom na ranija, vrlo dobra iskustva sa notebookovima ovog proizvođača.

      I ovom prilikom pohvalićemo odličan paket Toshiba utility-ja, a ni free softver koji stiže uz ovaj računar nikako nije za bacanje: Ulead DVD Movie Factory, InterVideo WinDVD i Norton Internet Security važe za sasvim solidne naslove, naročito ako ih dobijete – gratis!

      Sve u svemu, obzirom na reputaciju proizvođača, od njegovog predstavnika na ovom testu, ipak smo nekako više očekivali…

      Galerija:

      Specifikacije:

       

      Toshiba Satellite L30

      LCD

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Celeron M 430

      Brzina procesora

      1.73 GHz

      Čipset

      ATi RS400

      Grafika

      Ati Radeon Xpress 200M ( integrisana)

      Sistemska memorija

      512 MB (proširivo, 3 slota slobodna)

      Hard disk

      HTS541060G9SA00 – 60 GB

      Optički uređaj

      Matshita DVD-RAM UJ-850S

      Modem

      Toshiba modem

      LAN

      Realtek RTL8139

      Wireless LAN

      Atheros AR500G

      Konekcije

      2x USB

      Maksimalna rezolucija

      1280×800

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Basic

      Prateći utility

      Toshiba utilities

      Softver

      Ulead DVD Movie Factory, InterVideo WinDVD, Norton Internet Security

      Težina

      2.74 kg

      Dimenzije

      358×262 x 37 mm

      Garancija

      12 meseci

      Cena

      52.999 din

      Dobavljač

      CT Computers

      Uporedne specifikacije

      Evo i pregleda uporednih specifikacija osam notebook računara koji su se našli na našem testu…

       

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      LCD

      15.4″ WXGA

      15″ XGA

      15.4″ WXGA

      15.4″ WXGA

      15.4″ WXGA

      15″ XGA

      15.4″ WXGA

      15.4″ WXGA

      Wide LCD

      Da

      Ne

      Da

      Da

      Da

      Ne

      Da

      Da

      CPU

      AMD Turion 64 MK36

      Intel Celeron M440

      AMD Turion 64 x2 TL-56

      AMD Turion 64 MK36

      Intel Core 2 Duo T5500

      Intel Celeron M420

      Intel Celeron M430

      Intel Celeron M430

      Brzina CPU-a

      2 GHz

      1.86 GHz

      1.8 GHz

      2 GHz

      1.66 GHz

      1.6 GHz

      1.73 GHz

      1.73 GHz

      VGA

      ATi Mobility Radeon X1300

      ATi Radeon Xpress 200M

      ATi Radeon Xpress 1150

      VIA Chrome9 HC IGP

      Intel i945GM

      Intel i945GM

      Intel i945GM

      Ati Radeon Xpress 200M

      Sistemska memorija

      512 MB

      512 MB

      512 MB

      1 GB

      512 MB

      512 MB

      1 GB

      512 MB

      Hard disk

      60 GB

      60 GB

      120 GB

      80 GB

      80 GB

      80 GB

      80 GB

      60 GB

      USB

      x4

      x3

      x4

      x2

      x3

      x4

      x4

      x2

      Firewire

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Da

      Da

      Da

      Ne

      TV-out

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Da

      Ne

      Bluetooth

      Da

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Ne

      Mem. card reader

      Da

      Da

      Da

      Ne

      Ne

      Da

      Da

      Ne

      Max. rezolucija

      1280×800

      1024×768

      1280×800

      1280×800

      1280×800

      1024×768

      1280×800

      1280×800

      Operativni sistem

      Win XP MCE

      Ne

      Free DOS

      Vista Home Basic

      Free DOS

      Win XP Home

      Ne

      Vista Home Basic

      Težina

      2.78 kg

      3.26 kg

      2.81 kg

      2.7 kg

      2.54 kg

      2.8 kg

      2.5kg

      2.74 kg

      Dimenzije

      358×269 x 33.8 mm

      332×287 x 35.6 mm

      356×265.5 x 36 mm

      356×250 x 36.7 mm

      357×260 x 26 mm (front)

       

      358×259 x 34 mm

      358×262 x 37 mm

      Garancija

      12 meseci

      24 meseca

      36 meseci

      12 meseci

      12 meseci

      12 meseci

      24 meseca

      12 meseci

      Cena

      790 E

      649 E

       

      65.600 din

      58.990 din

      60.000 din

      58.029 din

      52.999 din

      Kontakt

      CT Computers

      Kimtec

      List

      Pakom

      CT Computers

      BS Processor

      Pakom

      CT Computers

      Napomena: cene su izražene u dinarima, ili evrima, u zavisnosti od informacije dobijene od distributera

      Rezultati testiranja

      Na red dolaze rezultati testiranja dobijenih na osnovu standardnih benchmarking programa koje uobičajeno koristimo kada je ovaj tip računara u pitanju.

      PC Mark 2002 – Battery test

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      Battery

      1h 13m 59s

      1h 04m 30s

      2h 4m 21s

      51m 35s

      1h 16m 35s

      1h 27m 56s

      1h 14m 46s

      42m 56s

      PC Mark 05

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      PC Mark 05 overall

      2298

      2015

      2677

      N/A

      2936

      1897

      1939

      2064

      CPU

      2703

      3052

      3504

      2907

      4243

      2642

      2865

      2824

      Memory

      2949

      2622

      2784

      3397

      3330

      2467

      2633

      2497

      Graphics

      1665

      939

      926

      N/A

      901

      787

      741

      875

      HDD

      2965

      2565

      3264

      4012

      3558

      3474

      3969

      3399

      SiSoft Sandra 2007

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      CPU

      7008 – 5886

      6353 – 4698

      12995 – 10952

      7109 – 6011

      15210 – 10535

      5424 – 4003

      5907 – 4354

      5879 – 4314

      CPU Multimedia

      18162 – 19627

      14564 – 19787

      33691 – 36641

      18551 – 20143

      91607 – 49389

      12428 – 16876

      13495 – 18326

      13468 – 18295

      Memory

      3616 – 3646

      2920 – 2922

      3358 – 3363

      4579 – 4552

      3397 – 3397

      2957 – 2939

      2957 – 2941

      2890 – 2893

      Cache (mb/sec)

      5844

      5121

      8646

      6554

      14106

      6343

      6560

      5231

      3D Mark serijal

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      3DMark 2005

      1682

      564

      631

      319

      453

      382

      385

      574

      CPU Score

      3706

      2948

      3802

      3126

      3501

      2644

      2564

      3023

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      3DMark 2003

      3393

      1270

      1402

      594

      1316

      1167

      1024

      1262

      CPU Score

      727

      545

      681

      400

      555

      466

      476

      575

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      3DMark 2001

      9184

      4486

      4583

      2958

      5287

      4454

      4298

      4585

      HD Tach

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      HD Tach (MB/sec)

      30.6

      29

      31.4

      37.1

      31.4

      30.1

      37.7

      29.9

      Ocene

      Evo konačno i dobijenih razultata, ocenjenih na osnovu uslova i pravila testiranja sa strane 4 ovog uporednog testa. Obratite pažnju prvenstveno na boldovane brojeve jer njihov zbir daje konačan rezultat testiranja. Kategorije ocena koje zavise od nekoliko različitih parametara su takođe “zadebljane” a u prilogu možete videti i kako smo ocenjivali pojedine računare i u podkategorijama.

      U pojedinim situacijama gde vam se čini da postoji izvesna nejasnoća u pogledu malog broja poena za određeni model, ne brinite; jednostavno, pronađite objašnjenje na strani na kojoj je konkretni model predstavljen. Trudili smo se da svaku naročito pozitivnu, ili pak negativnu karakteristiku, posebno istaknemo.

       

      ACER Aspire 5101AWLMi

      ASUS A9RP

      Dell Inspiron 1501

      FSC Amilo La1703

      HP nx7300

      Lenovo C200

      MSI VR600

      Toshiba Satellite L30

      Performanse

      9

      6

      10

      6

      10

      6

      7

      7

      CPU

      2

      2

      4

      2

      6

      2

      2

      2

      Grafika

      5

      3

      3

      1

      2

      2

      2

      3

      Hard disk

      2

      1

      3

      3

      2

      2

      3

      2

      Autonomija

      3

      3

      7

      2

      4

      4

      3

      1

      LCD panel

      5

      3

      5

      3

      5

      3

      4

      4

      Količina sistemske memorije

      1

      1

      1

      3

      1

      1

      3

      1

      Izrada računara

      13

      8

      10

      3

      15

      10

      11

      7

      Dizajn

      8

      6

      7

      4

      10

      6

      6

      5

      Tastatura, touchpad

      3

      3

      3

      1

      4

      2

      2

      2

      Konekcije

      2

      -1

      0

      -2

      1

      2

      3

      -2

      Dodatni hw, oprema

      1

      3

      1

      0

      0

      1

      3

      0

      Softver

      6

      3

      1

      5

      0

      5

      0

      7

      Operativni sistem

      2

      0

      0

      3

      0

      1

      0

      3

      Utility

      2

      1

      1

      0

      0

      2

      0

      2

      Prateći sotfver

      2

      2

      0

      2

      0

      2

      0

      2

      Garancija

      1

      2

      3

      1

      1

      1

      3

      1

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      UKUPNO POENA:

      39

      29

      38

      23

      36

      31

      34

      28

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Cena

      790 E

      649 E

      726 E

      65.600 din

      58.990 din

      60.000 din

      58.029 din

      52.999 din

      Kontakt

      CT Computers

      Kimtec

      List

      Pakom

      CT Computers

      BS Processor

      Pakom

      CT Computers

      Kao što možete videti, najbolje ocenjeni notebook u uporednom testu računara osvojio je “samo” 39 poena. Već smo konstatovali da su mnogi od ovih računara, na ovaj ili onaj način “osakaćeni” za neke od mogućnosti koje svaki iole ozbiljniji model poseduje. Jer, ne zaboravite, ove tabele ćemo se pridržavati i u našim narednim testovima prenosnih računara: verujemo da nije daleko dan kada će pojedini modeli biti ocenjivani sa 70, pa i više poena…

      Kada se sve sabere…

      Dolazimo do, većini barem, najvažnije strane na testu, strane koja predstavlja konačne utiske stečene tokom višenedeljnog druženja sa računarima koje smo vam ovom prilikom prikazali. Generalno gledano, slika je donekle i bila očekivana a na konkretnim primerima imali smo priliku da vidimo i kako razmišljaju domaći distributeri, odnosno ljudi zaduženi za ove programe. Ono što je evidentno, jeste da se u ovoj, najnižoj klasi, prvenstveno “gađa” dobra cena kojoj je zadatak da zamaskira ono što se nalazi u backgroundu. Cene koje se završavaju na x9.999 dinara, dokazano je, psihološki pogađaju u centar mete i to je ono što na prvi pogled privlači svakog kupca. Dalje idu “atraktivne”, manje upućenima dovoljno ubedljive specifikacije koje krase svaki od ovih računara u sve brojnijim retail prodavnicama računara i računarske opreme…šareno, atraktivno, lepo upakovano, kupujem!

      Mi smo s naše strane, pokušali da zavirimo ispod haube svake od ovih ponuda, ukažemo na njihove prednosti ali i nedostatke; pokušali smo da pomognemo kupcima pri donošenju odluke, ali istovremeno da definišemo ona pravila koja i ubuduće treba da posluže kao reper prilikom svakog narednog testa ove vrste računara.

      Moraću malo da se našalim: najvišu nagradu “editor's choice” u ovoj klasi nećemo dodeliti jer urednik nijedan od ovih računara sebi ne želi! 🙂 Kriterijumi su ipak nešto viši…no to nas neće sprečiti da dodelimo priznanje “Highly recommended” po našem mišljenju, najboljem računaru u ovoj klasi, a to je, bez ikakve dileme ACER Aspire 5101AWLMi!
       

      ACER Aspire 5101AWLMi – Bench-Market Highly Recommended Award

      Mnogo žešća borba vodila se oko izbora za najbolju kupovinu, budući da je cena u toj klasi bila vrlo važan, ali ne i odlučujući faktor. Na kraju, donešena je odluka da dobije HP nx7300. Ne smemo smeti sa uma da je HP mnogo toga učinio ne bi li objektivno jako kvalitetan notebook, uspeo da smesti u ovaj cenovni razred. Neke stvari nam se nisu dopale, to smo i pomenuli, ali kvalitet modela nx7300 je evidentan, čak i dominantan, i to ne može ostati nenagrađeno…
       

       

       

      HP nx7300 – Bench-Market Best Buy Award

      Glavni utisak nakon testa ove klase uređaja, dakle u pitanju je klasa gde je cena prioritetni faktor, jeste da se dosta veliki deo celokupne priče vrti oko softvera. Čak četiri notebooka, dakle polovina, su na test pristigla bez operativnog sistema, jer Free DOS nikako ne možemo tretirati kao funkcionalni OS. Upravo ta četiri računara (sa izuzetkom ACER-a) su, sa hardverske strane gledano, imale dovoljno prostora da kupcu ponude onoliko više, koliko su poena na ovom testu izgubili zahvaljujući odsustvu softvera. Sa druge strane, dva najslabija računara na testu, jedina su stigla sa novim operativnim sistemom – i to nešto govori.
      Znaju to distributeri vrlo dobro, stoga u klasi jeftinih prenosnih računara sve češće i viđamo modele bez operativnog sistema: prekjučerašnja vest na našem sajtu po kojoj je čak 68 procenata softvera u našoj zemlji nelegalno, jasno pokazuje rupe u sistemu kojima se svi služe, ne bi li ispunili targete proizvođača i zauzeli što je moguće veći tržišni udeo.

      Dopalo nam se to što pojedini proizvođači nude sve bolje garantne uslove, pružaju sve bolju tehničku podršku; to je jedan od nagoveštaja da polako krećemo ka statusu zrelog IT društva, mada je taj put težak i mukotrpan – sve dok se lomi preko glave potrošača. Verujem duboko da je to samo početak onoga što će uslediti u godinama koje su pred nama, godinama koje će dokazati da bez posvećenosti potrošaču i velike brige o njemu, dobri rezultati jednostavno neće biti mogući!

      Računare za potrebe testa ustupili:

      Toshiba, Acer i HP: CT Computers.
      ASUS: Kimtec.
      MSI i Fujitsu-Siemens: Pakom.
      Lenovo: BS Procesor.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi