Uporedni test notebook-ova od 50 - 85 hiljada dinara, Q2 2010

Uporedni test notebook-ova od 50 - 85 hiljada dinara, Q2 2010

Nastavljamo naš serijal uporednih testova kategorijom koja će, uvereni smo u to, najveći broj vas najviše zanimati. Isprobavamo laptopove cenovnog ranga od 50 hiljada do 85 hiljada dinara, a za vas smo probrali primerke koji su nam se činili najinteresantnijim. Ovaj prikaz nije mogao doći u boljem, ali ni gorem trenutku. Zašto to kažemo? U toku je veliki prelazak sa starije na noviju iteraciju Core mikroarhitekture. Novi mobilni 32-nanometarski pro

    Sadržaj

      Filip Maj kić

      Uporedni test notebook računara od 50 do 80 hiljada dinara, Q2 2010

      Novi mobilni 32-nanometarski procesori su doneli pravu pometnju, a još uvek se ne može reći da se izašlo iz prelaznog perioda gde Core i7, Core i5 i Core i3 procesori i prateće platforme zamenjuju stare Core 2 Duo i Core 2 Quad modele, zajedno sa njihovim pratećim platformama. Ovaj prikaz nije mogao doći u boljem, ali ni gorem trenutku. Zašto to kažemo? U toku je veliki prelazak sa starije na noviju iteraciju Core mikroarhitekture. Novi mobilni 32-nanometarski procesori su doneli pravu pometnju, a još uvek se ne može reći da se izašlo iz prelaznog perioda gde Core i7, Core i5 i Core i3 procesori i prateće platforme zamenjuju stare Core 2 Duo i Core 2 Quad modele, zajedno sa njihovim pratećim platformama. To je izazvalo tumbanje na kompletnom tržištu, pošto je nastala utrka između proizvođača ko će pre ponuditi više ovakvih modela, odnosno zameniti staro novim.

      To izaziva vrlo nezahvalnu situaciju, gledano sa stanovišta članka kakav je uporedni test koji treba da rezultuje određenom preporukom i ukazivanjem na određene modele ili grupu modela za koje smatramo da su interesantna kupovina u određenom smislu – da li je to zbog performansi, povoljne cene, određene karakteristike ili nečeg četvrtog. Prosto, “tumbanja” su velika i apsolutno je moguće da pre nego što dođe do potpune stabilizacije jednostavno “izroni” neki model koji bi potpuno poremetio sve o čemu pišemo, ili koji bi doneo sasvim novi odnos u neki od spomenutih parametara. Pride, situacija se dodatno komplikuje sa neminovnim spuštanjem cena modela baziranih na starijim platformama, koji sada dolaze u poziciju da korisnicima nude izuzetno dobre performanse za relativno malo novca.

      Sa druge strane, ne postoji veći izazov i prijatnije testiranje, da tako kažemo, nego kada na uporedni test dolaze “glanc nove” platforme! Pravo je uživanje odmah uzeti nekoliko modela, provrteti ih i zaključiti šta nose i donose, koje su im jače a koje slabije strane, šta korisnici mogu da očekuju, da li i kakve pomake nude u odnosu na prethodnu generaciju. Nažalost, za sada je samo Intel izbacio novu platformu, dok će AMD to učiniti tokom aprila i juna. Takođe, očekuje se da u narednom periodu mobilno tržište dobije i DX11 grafiku sa jedne strane (AMD), odnosno novu turu rebrandiranja sa druge strane (Nvidia). Kako bilo, odluka je morala biti donesena i prelomilo se da ovaj put radimo kategoriju u okviru koje ćemo prikazati notebook računare cenovnog opsega od 50 do 85 hiljada dinara. Nisu svi brendovi „opskrbili“ srpsko tržište svojim najnovijim modelima, nažalost, ali je opet sa druge strane naša dužnost da jasno predočimo šta je korisnicima na raspolaganju u ponudi. Za sve koji budu pristigli u nekom narednom periodu, biće još prilike da se dokažu. Sa testovima nećemo stati, i treba računati da ćemo još jedan prikaz ove iste cenovne kategorije uraditi do kraja godine.

      Testiranje, specifičnosti

      Testiranja smo vršili pod Windows 7 operativnim sistemom, koji dolazi uz sve računare. Sam broj testova smo sveli na relativan minimum, odnosno najmanji zajednički sadržilac, i to iz više razloga. Prvo i osnovno, čemu testiranje u test programima koji manje-više testiraju iste stvari i prikazuju slične odnose rezultata? Drugo, smatrali smo da u jednom uporednom testu nema potrebe za test-programom koji neosnovano favorizuje jednu platformu, pa smo stoga u startu eliminisali SiSoft Sandra benchmark program iz uporednih prikaza. Treće, zašto bismo čitaoce opterećivali ogromnim brojem teško razlučivih brojki, podataka i tabela? Ovako smo se opredelili za PCMark Vantage (CPU, Memory, HDD testovi…), 3DMark 06 (3DMarks, CPU testovi), Cinebench CPU rendering, NucleaRus Multi Core, HD Tune i test baterije.

      Konačno, tu je i priča o tome kako smo i od koga uzimali notebook računare za potrebe testa. Pokušaj sa direktnim obraćanjem distributerima se pokazao relativno neuspešnim. Jedan broj njih nije imao adekvatne modele, drugi bi dali ali ne za uporedni test, treći su voljni, ali zato četvrti nemaju konkurentnu cenu, dok peti hoće da daju, ali samo ako od njih uzmemo sve od brendova u ponudi i tako dalje. Pride, to nam je stvaralo organizacione probleme zbog uzimanja sa više mesta, ali i probleme u procenjivanju usled nevolje sa cenama. Distributeri imaju preporučene cene, ali niko i ništa ne obavezuje prodavce da se toga pridržavaju, osim pritiska samih distributera – kojima se oni, opet, ne moraju povinovati. Pa tako imamo situaciju da uređaj kome je preporučena cena 500 evra u praksi nema u slobodnoj prodaji za manje od 560 i slično. Već sama informacija o ceni je izuzetno bitna, a da ne pričamo o procenjivanju odnosa među notebook-ovima na osnovu nje, dodeljivanju nagrada i slično. Za one koji se ne sećaju, imali smo i jedan veliki problem  na prvom uporednom testu pre nekoliko godina (Notebook računari do 800 evra) – jedan distributer je na test poslao računar koga je, pod tim imenom, stvarno bilo u varijanti koja košta 800 evra, ali je konfiguracija istog imena stigla sa značajno snažnijim hardverom. Tako je taj notebook relativno lako pokupio nagradu, a tek nakon toga smo saznali da je cena tog laptopa u toj konfiguraciji preko 1000 evra i da on ne ispunjava kriterijume testa.

      Stoga smo se rešili na drugačiji pristup – sve notebook-ove smo uzeli sa jednog mesta. Ovaj put se radi o domaćoj firmi Gigatron, koja je tehnički partner uporednog testa notebook računara od 50 do 80 hiljada dinara. Gigatron je bio tehnički partner i prethodnog prikaza, odnosno uporednog prikaza ultra-prenosivih notebook računara. Sledeći put će tehnički partner biti neko drugi. Ali, deluje nam da je ovakav pristup zdraviji u startu – šopovi nemaju briga oko brendova, maksimalno su na usluzi, raspoloženi da izađu u susret,  imamo direktne informacije o uslovima prodaje i ceni iz prve ruke, sa tehničke strane nam je lakše da izvedemo celu operaciju nego da idemo na nekoliko mesta ili vodimo računa šta od kog distributera treba uzimati i tako dalje. Utisci su nam bili krajnje pozitivni i ubuduće ćemo verovatno primeniti ovaj recept, tako da ćemo gledati da za neki budući test notebook-ova obezbedimo podršku nekog drugog šopa. Nadamo se da će se uspešna praksa i pozitivna iskustva nastaviti.

      Klasifikacija, uslovi testa, pravila

      Ostalo nam je da se poslužimo onim što nam je na raspolaganju. Jedan do dva računara po brendu, odluka koji će to notebook-ovi biti, prepuštena je upravo onima koji su za to u svojoj firmi zaduženi. Mi smo dali neke preporuke koje bismo modele želeli da vidimo, odgovoreno nam je da su dostupni ti i ti modeli. Na ovaj način hteli smo i da se lišimo sopstvene odgovornosti za pitanje „zašto ovaj a ne onaj model“ i pružimo jednostavno mogućnost onima koji se ovim poslom bave i od njega zarađuju, da za potrebe testa pošalju računar koji će, naravno u skladu sa cenom, biti po njihovom mišljenju, najjači adut u takmičenju sa modelima ostalih proizvođača. Objektivnost je naša obaveza i u ovom, kao i svakom drugom testu. Da li će svi biti zadovoljni, videćemo.

      Svakako da uporedni test notebook računara nije isto što i pojedinačni prikaz nekog od modela. Ovakav test zahteva na svom kraju konkretne zaključke, uporedne rezultate i stoga smo već u samom startu bili svesni ogromne odgovornosti koje se prihvatamo. Već za potrebe prošlog testa morao je biti napravljen plan testiranja i vrednovanja svega viđenog na testu. Još tada je osmišljena strukturna podela vrednovanja karakteristika računara na testu. Mi smo nastavili da primenjujemo tada osmišljen sistem po inerciji, ali ćemo sada morati da izvršimo određene korekcije i revizije. Prošao je određeni protok vremena, neke stvari su se promenile, neke su vremenom naglašene a druge potisnute na same margine. Ipak, mi ćemo ponovo definisati naša pravila koja će i nama i čitaocima olakšati praćenje bitnih faktora od kojih zavisi konačna ocena koju će neki model dobiti na našem testu. Većina voli konkretne brojke, konkretnu ocenu, i mi nastaviti da im po tom pitanju izlazimo u susret.

       Sa koncepcijom našeg načina vrednovanja neki se neće složiti i to je sasvim razumljivo: ono što je nekome od izuzetne važnosti drugi i ne primećuju, nekome je potpuno svejedno da li će uz računar dobiti operativni sistem, nekome je bitan touchpad, nekome nešto treće…Ipak, ono što moramo da naglasimo, a što je najčešći predmet zabuna, jeste da broj bodova nije na skali od 1 do 100, niti konačan broj bodova izražava nekakve procente!!! To je često bio predmet zabune. Ne, to što notebook zabeleži 54 poena nije 54/100, niti 54/X, niti 54%. To je samo broj koji odslikava vrednost nekog računara po našem mišljenju, što znači da je on relativno bolje rešenje od računara koji ima, primera radi, 51 bod. Osim toga, i nadalje ćemo nastaviti da dajemo i strukturu bodova po kategorijama, kako bi korisnici mogli lakše da donose zaključke i uporede odgovarajuće parametre. Ako je jedan notebook imao prednost nad drugim ukupno gledano, a korisnik najviše pažnje poklanja dizajn, njemu će prednost u toj sferi biti bitnija nego ukupan broj bodova sa testa, ostvaren zato što neki notebook ima jaču grafiku, koji port više ili veći disk i slično. Takođe, imajte u vidu da ovde revidiramo pravila za sve buduće notebook testove, a ne samo ovu kategoriju, te da sa tim u vezi ne treba shvatati ova pravila kao nešto što će važiti samo sada. To će se reflektovati i na bodove. Primera radi, i najsnažniji laptop u ovoj cenovnoj klasi neće imati brz procesor, niti iole snažniju diskretnu grafiku, pa u tim kategorijama neće dobiti previše poena. Evo kako smo i na koji način vrednovali određene kategorije.

      1. Performanse – 25 poena

      Neki kažu da je sve u brzini; sa time ćemo se delimično složiti i ovoj kategoriji dodeljujemo najveći broj poena na testu. Uzalud sve hvale ako računar ne radi dovoljno brzo i onemogućava vas da svoj posao uradite dovoljno brzo.  Od ukupnih 25 poena, po 10 nose procesorska snaga i grafičke mogućnosti, dok 5 poena prepuštamo skladištenju podataka.

      Obratite pažnju da rezultati dobijeni u ovom konkretnom testu neće poneti veliki broj poena, jer šta će se desiti ako se „sutra“ prihvatimo uporednog testa znatno snažnijih, i naravno, skupljih modela? Ovaj test ipak obuhvata donji segment aktuelne ponude i shodno tome pokušavamo da ga na pravi način i vrednujemo…

      2. Autonomija – 5 poena

      Svakako da je autonomija u radu jedan od najbitnijih parametara za vrednovanje kvaliteta određenog laptopa. Uzalud svi kvaliteti ako vam baterija “iscuri” za tili čas…Ipak,  u ovom domenu je učinjen uočljiv napredak u godinama koje su za nama. Nešto što smo prosto navikli kao apsolutni minimum je danas dva sata autonomije i ne pamtimo kada smo se susreli sa ispravnim notebook-om koji je nudio manje od toga. To je sasvim solidna i prihvatljiva autonomija koju isporučuju i najsnažniji računari. Sve preko toga – svaka čast! Evo kako smo osmislili ovu kategoriju:

      – do 2 sata – 1 poen
      – 2 sata do 2 sata i 45 minuta – 2 poena
      – 2 sata i 45 minuta do 3 sata i 15 minuta – 3 poena
      – 3 sata i 15 minuta do 4 sata – 4 poena
      – preko 4 sata – 5 poena

      3. LCD panel – 10 poena

      Većina nas kojima je računar osnovno sredstvo za rad puno vrednuje kvalitet prikaza na ekranu. Sate i sate provodimo uz računar i zaista ne može biti svejedno kakav je kvalitet ekrana. Iz tog razloga punih 10 poena za kvalitet prikaza, odziv, ugao gledanja i maksimalnu raspoloživu rezoluciju. Ono što je danas totalni trend jesu glossy ekrani, ali autor ovih redova ne podnosi ekrane sa ogromnim nivoom refleksije, a verujemo da ni veliki broj vas ne voli baš previše da se ogleda u ekranu kao u ogledalu, tako da procena nosi i određenu dozu subjektivnosti.

      4. Količina sistemske memorije – 5 poena

      Količina sistemske memorije se tokom prethodnih godina prilično povećala. Tome je doprinela i kriza kompletne DRAM industrije, koja je praćena dramatičnim padom cena memorija. Danas laptopovi bez problema stižu sa količinama memorije kojih se ni najjači desktopovi ne bi postideli. Naravno, količina memorije je i u slučaju mobilnih računara veoma bitna za rad sistema u celini.

      – 1 GB – 0 poena
      – više od 1 GB, a do 2 GB – 1 poen
      – više od 2 GB, a do 4 GB – 3 poena
      – 4 GB i više – 5 poena

       

      5. Izrada računara – 25 poena

      Ovaj segment vrednovanja takođe nosi veliki broj poena: svakako da je od izuzetne važnosti kvalitet izrade i dizajn, mogućnosti i kvalitet tastature i touchpada, raspoloživost konekcija itd.

      – 15 poena – gabariti računara (debljina, težina), kvalitet izrade i upotrebljenih materijala, estetika, čvrstina i kompaktnost, raspored konektora, hlađenje
      – 5 poena – tastatura i touchpad su izuzetno bitni za ugodan rad i efikasnost svakog korisnika
      – 5 poena – konekcije (mogući su i negativni poeni)

      Prva grupa je u suštini izrazito subjektivna, ali tu nema pomoći. Neko ceni konzervativan dizajn, neko želi samo što manje plastike, nekome treba što tanji laptop jer želi da bude u trendu…Poslednja grupa zaslužuje posebno pojašnjenje: podrazumevamo da svaki prenosni računar na ovom svetu danas mora imati kako standardni mrežni adapter, tako i mogućnost pristupa wireless mreži. Za svaki USB priključak manje, po jedan negativan poen (minimum 3 su definisana kao standard). Svaki preko toga donosi pozitivan poen. Pozitivne poene u odnosu na standardnu postavku mogu doneti bluetooth (1 poen), firewire (1 poen), svaki USB više od minimalnih 3 (1 poen), prisustvo HDMI izlaza takođe je nešto što pozdravljamo (1 poen) i slično.

      6. Dodatni hardver, prateća oprema –5 poena

      Svakako da ne možemo zanemariti želju proizvođača da računar opremi nekim dodatnim mogućnostima kao što su RAID podsistem, TV tjuner, integrisana kamera, mogućnost direktnog pristupa mobilnoj mreži (3G, GPRS) itd. Isto važi i za dodatnu opremu koja stiže uz neki od računara, svakako da je lepo kao deo opreme videti kvalitetnu torbu, dobrog miša ili nešto treće…

      7. Softver – 10 poena

      U poslednje vreme svedoci smo da je broj modela koji stižu sa preinstaliranim operativnim sistemima dominantan, a samo se još na najjeftinijim modelima računara dešava da dođu u prodaju bez operativnog sistema. Takav je slučaj sa ovom kategorijom. Svima je jasno zbog čega se proizvođači odlučuju na ovakav korak. No, nikako nećemo zaobići činjenicu da softver čini važnu stavku u ceni svakog računara. Zbog svega navedenog osmislili smo i podkategorije: operativni sistem i prateći softver.

      – operativni sistem – maksimalno 5 poena

      Logično, 0 poena nosi izostanak OS-a ili “privid” uz instalirani Free DOS (računari bez OS-a ovo opet kompenzuju uz nižu cenu) ili neki Linux ekvivalent bez GUI-ja. Ono što je jako bitno jeste da sada kreiramo stavke za naredni period, u kome će dominirati Windows 7. Stoga smo rešili da vrednovanje bude ovakvo:

      – bez operativnog sistema – 0 poena
      – Bazičan operativni sistem (ograničene mogućnosti, GUI prisutan) – 1 poen
      – Windows XP, Linux, Vista Basic, Windows 7 Starter Edition – 2 poena
      – Windows Vista – 3 poena
      – Windows 7 – 5 poena

      Objašnjenja bi trebala biti jasna sama po sebi. Jednostavno, vrednujemo noviji i moderniji softver više, kao i softver koji zahteva manje navikavanja i prilagođavanja. Ljubitelji Linux operativnih sistema se sigurno neće složiti, a ni autoru ovih redova nije baš svejedno da stavi npr. izuzetni Ubuntu Linux u isti koš sa Windows XP-om, na primer. Ali, naša dužnost je da gledamo stvari iz ugla mainstream kupca. Onaj ko želi Linux i snalazi se u njemu sigurno neće puno pažnje obraćati na to koliko je poena dobio notebook u ovoj kategoriji.

      – prateći pomoćni programi – 5 poena

      U našim testovima uvek pominjemo načine na koje sam proizvođač pomaže korisniku da kupljeni računar koristi na efikasniji i jednostavniji način. I u ovaj segment podrške ugrađen je nečiji trud, koji u slučajevima kod pojedinih proizvođača, ima svoju nezanemarljivu vrednost. Po tim “detaljima” se jako dobro prepoznaju oni koji propagiraju kvalitet i uloženi trud – mi smo tu da to i pozdravimo kroz odgovarajući broj zasluženih poena. Kućnim korisnicima možda će manje značiti dodatni softver koji stiže uz računar; međutim, u biznis okruženju gde sve mora biti legalno, svakako da licencirani antivirus ili neki od programa sličnog tipa dobija na značaju.

      8. Garancija- 5 poena

      Poslednja kategorija koju ocenjujemo jeste garantni rok koji kupcu nudi domaći distributer za kupljeni računar, odnosno specifična servisna podrška. Napominjemo da specifična podrška može doneti dodatne poene, do pet maksimalno. Nije svejedno da li firma garantuje otklanjanje kvara u roku od 72 sata ili čak daje računar na privremeno korišćenje ili ste osuđeni na čekanje u zakonskom roku od 40 dana.

      – 1 godina garancije – 1 poen
      – 2 godine garancije – 2 poena
      – 3 godine garancije – 3 poena
      – 5 godina garancije – 5 poena

      Nama ostaje da se nadamo se da ćete se složiti sa iznesenim podacima. Veoma je teško definisati tačna pravila koja bi imala status apsolutnih za sve notebook računare. Nadamo se i znamo da ćete nam verovati kada kažemo da smo naših pravila pokušali da dođemo na osnovu iskustva i objektivnosti! U slučaju ovog testa, dobijeni broj poena svakog računara biće na adekvatan način upoređen sa njegovom maloprodajnom cenom; na osnovu ove komparacije donećemo i određene zaključke. Konačno, krećemo sa prikazom modela koji su se našli na testu…

      HP ProBook 4520s

      ProBook serija je u suštini namenjena malim i srednjim preduzećima, odnosno korisnicima kojima je potrebna solidna i pouzdana mašina za svakodnevnu eksploataciju. U praksi, HP je otišao korak dalje sa ProBook serijom prenosnih računara, i uneo dosta novina, što je pomalo i netipično za ovu kompaniju. Dizajn je prilično izmenjen u odnosu na ranije SMB modele, a opet vrlo je prepoznatljiv i već na prvi pogled korisnici koji su makar jednom videli ProBook mašinu mogu da je prepoznaju, a oni koji je nisu videli nijednom će sasvim sigurno jasno zapaziti da se radi o modelu koji se izdvaja od velikog broja ponuđenih mašina.

       

      Specifikacija:

       

       

      HP ProBook 4520s

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core i5 520M (2,40 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 4350, 512 MB

      Sistemska memorija

      2 GB

      Hard disk

      250 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (3+1) x USB 2.0, 1 eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, modem, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,4 kg

      Dimenzije

      371.8 x 249.6 x 27.7  mm

      Cena

      78,000 dinara + PDV

      Garancija

      12 meseci

      U suštini, iako je namenjen pre svih poslovnim korisnicima, notebook je vrlo dopadljiv i lako će naći put do srca šireg kruga publike. Tamno braon boje koja se gotovo graniči sa bojom trule višnje, u aluminijumskom kućištu i sa vrhunskim kvalitetom izrade, ProBook 4520s nimalo se ne libi da stane na crtu bilo kome kada je dizajn u pitanju. Raspolaže Illumi-Lite ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem, dijagonale 15,6 inča i rezolucije 1366 x 768 piksela, u 16:9 formatu. Njegova čiklet tastatura se proteže preko cele širine unutrašnjeg dela računara, a poseduje i odvojeni, numerički deo. Tačped je izmešten prema levoj strani i podržava multitač tehnologiju. Indikatori rada, uključujući i veliki taster za paljenje smešten iznad tastature, a “usred” zvučnika, svetle belim pozadinskim osvetljenjem kada su aktivni.

      HP održava reputaciju renomiranog proizvođača time što hitro reaguje na pojavljivanje novih mobilnih platformi. Tako imamo situaciju da ovaj notebook nudi Core i5 mobilne procesore, odnosno konkretno Core i5 520M koji radi na 2,4 GHz i raspolaže sa 3 MB L3 keš memorije. Radi se o procesoru koji je deo Arrandale platforme, odnosno 32-nanometarskoj iteraciji Core tehnologije procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerima i DDR3 memorijama. Interesantno je da notebook ima 2 GB memorije, te da shodno tome koristi 32-bitnu verziju operativnog sistema. HP je za ovaj notebook upotrebio hard disk kompanije Toshiba, koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu i ima natprosečne performanse za notebook tržište, gde dominiraju 5400 RPM diskovi. Takođe, primetimo da disk podržava 3D Drive Guard tehnologiju, koja detektuje pad i gasi disk kako bi se sprečilo oštećenje podataka. Uz to, podržan je širok spektar tehnologija za zaštitu od krađe, što je takođe od velike važnosti na korporativnim prenosnim računarima. Napomenimo i prisustvo eSATA/USB combo porta.

      Usmerenost prema biznis kategoriji upotpunjava prisustvo Windows 7 Professional operativnog sistema. Windows Experience Index iznosi 4,4, odnosno po kategorijama 6,3 za CPU, 5,5 za memoriju, 4,4 za 2D grafiku, 5,9 za 3D grafiku i 5,9 za hard disk. Sve to na skali od 1 do 7,9. HP tradicionalno isporučuje notebook-ove sa dosta pratećeg softvera, među kojima ima vrlo korisnih alatki sa jedne strane, ali sa druge i dosta trial softvera. Uz računar smo dobili devetoćelijsku bateriju od 93 WHr, premda bi serijski verovatno trebala da ide šestoćelijska baterija. Iako HP obećava 8 sati autonomije sa produženom baterijom, mi smo ostvarili 6 sati i 45 minuta, što je izvanredan rezultat i odlična demonstracija izvanredne energetske efikasnosti nove hardverske platforme. HP ProBook 4520s je vrlo interesantna mašina i predstavlja, u neku ruku, klasu za sebe, ostavljajući iza sebe praktično kompletnu konkurenciju u SMB segmentu – za sada. Videćemo kakva će situacija biti kada se tržište dodatno stabilizuje i pristignu noviteti svih proizvođača.

       

      HP ProBook 4520s

      Performanse

      15

      CPU

      7

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      5

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      1

      Izrada računara

      19

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      7

      Garancija

      1

       

       

       

      HP Pavillion dv6-2160em

      Pavillion serija notebook računara kompanije HP je sinonim za multimedijalnu klasu uređaja. Svakako je njena popularnost uticala na to da HP pod hitno osveži svoju ponudu najnovijom Intel Calpella mobilnom platformom, odnosno 32-nanometarskim Arrandale procesorima. Sama spoljašnjost se nije mnogo menjala, ako je uopšte u odnosu na prethodnu dv6 garnituru. Inače, multimedijalan karakter ovog notebook-a je naglašen i kroz prisustvo ultra-tankog Media Center daljinca, koji je takvog oblika i tako je dizajniran da se može smestiti u u principu ne toliko puno korišćeni ExpressCard slot.

      Specifikacija:

       

       

      HP Pavillion dv6-2160em

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core i3 330M (2,13 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 320M, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (3+1) x USB 2.0, 1 eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,88 kg

      Dimenzije

      378.5 x 258 x 34  mm

      Cena

      76,990 dinara

      Garancija

      12 meseci

      Espresso varijanta šara u kombinaciji sa crnom bojom i kvalitetnom izradom su veliki aduti ove serije notebook računara. Sa dv modelima smo se već susretali, kako dv2 (12-inčni), tako i upravo dv6 (16-inčni), tako da ste dosta i sami mogli da pročitate. Računar Raspolaže Bright-View ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem, dijagonale 15,6 inča i rezolucije 1366 x 768 piksela, u 16:9 formatu. Njegova tastatura se proteže preko cele širine unutrašnjeg dela računara, a poseduje i odvojeni, numerički deo, kao i naša slova. Tačped je blago izmešten prema levoj strani i podržava multitač tehnologiju.

      HP ovaj računar bazira na HM55 čipsetu, u kombinaciji sa Arrandale procesorima, kao i na poslednjoj seriji (rebrandiranih) Nvidia grafičkih karti. Konkretno, koriste se Core i3 330M procesor, koji radi na 2,13 GHz, kao i GeForce GT 330M grafička karta sa 1 GB sopstvene GDDR3 memorije. Računar ima na raspolaganju 4 GB DDR3 memorije, te brz disk kapaciteta 500 GB, koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu. Spomenimo VGA i HDMI izlaze, FireWire i eSATA konektore, te standardno prisutne Gigabit Ethernet, Bluetooth i WiFi Draft N.

      Jednostavno rečeno, ovo je mašina za svakodnevnu eksploataciju i multimedijalnu uživanciju, na kojoj se može ponešto i odigrati, uz veoma solidan kvalitet izrade. HP standardno “obogaćuje” operativni sistem pratećim aplikacijama, a tako je i ovog puta. To ipak nimalo ne smeta računaru da “leti” u praksi. Zvučnici su takođe natprosečnog kvaliteta, a jačina zvuka se može kontrolisati preko posebno implementiranog bara koji je osetljiv na dodir i koji se nalazi iznad tastature. Uz računar serijski ide šestoćelijska baterija od 4200 mAh, sa kojom smo ubeležili autonomiju od tri sata i dvadeset minuta.

       

      HP Pavillion dv6-2160em

      Performanse

      11

      CPU

      3

      Grafika

      4

      Hard disk

      5

      Autonomija

      4

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      22

      Dizajn

      13

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      55

      Asus N61JV

      Asus N61JV je pravi pravcati predstavnik nove generacije modernih, kvalitetnih i prilično (za ono što nude) pristupačnih notebook računara. Radi se o računaru multimedijalne kategorije, usmerenog prema korisnicima koji žele zabavu i kojima je potreban računar koji će im to i pružiti. Model N61JV se odlikuje prisustvom Nvidia Optimus tehnologije, koja omogućava korisnicima da biraju da li žele diskretnu ili integrisanu grafiku. U ovom slučaju, kada govorimo o “integrisanoj grafici”, mislimo na grafički čip koji je integrisan u samom procesoru, dok kao diskretno rešenje imamo GeForce GT325M, čip niže klase sa 1 GB GDDR3 memorije, koji predstavlja člana GT300 M serije mobilnih čipova, nastali rebrandiranjem GT200 M serije mobilnih čipova i između kojih nema veće razlike.

      Specifikacija:

       

      Asus N61JV

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core i3 350M (2,26 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GT325M, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      3 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x eSATA, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,8 kg

      Dimenzije

      384 x 265 x 27.9  mm

      Cena

      59,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Laptop je vrlo dopadljive spoljašnjosti i izrađen je od glossy plastike solidnog kvaliteta, crne boje. Iako bi mnogi voleli prisustvo aluminijuma, savetujemo da se obrati pažnja na cenu i sve što laptop nudi. Kako je kvalitet izrade na vrlo solidnom nivou, možemo dati više nego prelaznu ocenu u ovom segmentu. Asus je ovaj računar opremio svime što je potrebno za multimedijalni užitak. Tu su kvalitetni zvučnici koje potpisuje Altec Lansing, sa implementiranim tehnologijama za pojačavanje basa i “Boost DVD” zvuk, multitač tačped, vrlo dobar ekran odnosa stranica 16:9, kao i LED sijalice jarko plave boje, smeštene na bokovima pri delu gde se poklopac spaja sa osnovom. Pride, taster za paljenje je oivičen širokim LED-om bele boje.

      Da je Asus bio vredan po pitanju implementacije novih tehnologija, vidi se i po hardveru ovog računara. Jedna od značajnijih novina jeste i prisustvo USB 3.0 porta na ovom računaru, smeštenog dole levo. USB 3.0 donosi deset puta veći protok u odnosu na USB 2.0 (naravno, da li imate uređaj koji će to iskoristiti to je već drugo pitanje), sa kojim je i kompatibilan unatrag. Platforma je glanc-nova i sveža, i Asusu treba odati priznanje na brzom reagovanju na našem tržištu da ponudi novitete u različitim cenovnim segmentima. Intel HM55 čipset je osnova sistema, koji sačinjavaju, između ostalog, dvojezgarni Intel Core i3 350M sa integrisanom grafikom, koji radi na 2,26 GHz, GeForce GT325 M grafički čip sa 1 GB sopstvene memorije, te disk od 320 GB koji radi na 5400 RPM i sa 8 MB keš memorije. Stvari kao što su Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth, web kamera od 2 megapiksela i slično jesu postale de facto standard, bez obzira o računaru koje klase se radi. Računar se isporučuje bez operativnog sistema, a u pakovanju se isporučuje više aplikacija.

      Čiklet tastatura je u trendu, pa je tako i ovde slučaj, a to isto važi i za multitač tačped. Uz računar se isporučuje šestoćelijska baterija od 4400 mAh, odnosno 48 Wh, koja pruža 2 sata i 15 minuta autonomije. Ne baš sjajno u razdoblju koje obeležava izuzetno visok stepen autonomije, ali to je što je. Trajanje baterije očito nije jača strana ovog računara, ali generalan utisak koji ostavlja je veoma pozitivan.

      Asus N61JV

      Performanse

      9

      CPU

      3

      Grafika

      3

      Hard disk

      3

      Autonomija

      2

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      1

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      39

      Asus UL50Vt

      Pred nama model UL50Vt, koji donosi nekoliko zanimljivih novina i predstavlja nešto specifično u ovoj kategoriji računara. Radi se o tankom i lakom modelu, koji podržava više interesantnih tehnologija. Najznačajnija je, svakako, Nvidia Optimus tehnologija, koja omogućava korisnicima da biraju da li žele diskretnu ili integrisanu grafiku, odnosno da li žele da koriste Intel GMA X4500MHD ili Nvidia GeForce G210M, a izmena je moguća “u letu”, pritiskom na odgovarajući taster notebook računara u gornjem levom uglu, ili pak automatski! Moramo reći da smo veoma obradovani načinom na koji radi. Korisniku je omogućeno da sam odluči da li su mu u datom trenutku bitnije performanse ili štedljivost računara.

      Specifikacija:

       

      Asus UL50VT

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo SU7300 ULV (1,3 GHz)

      Grafika

      Intel  GMA X4500MHD + GeForce G 210M, moguća izmena u letu

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 megapiksela

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,3 kg

      Dimenzije

      386 x 259 x 26.4  mm

      Cena

      69,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Procesor je Core 2 Duo SU7300 iz tzv. ULV (ultra low voltage) kategorije. Radi se o štedljvim procesorima, kod kojih je izuzetno bitna stavka ušteda energije, a samim tim i niska toplotna disipacija. Ovaj dvojezgarni CPU radi na 1,3 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije, 800 MHz FSB, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu i ima termalnu disipaciju od 10 W. Za čipset se koristi Intel GS45 Express rešenje sa integrisanom grafikom, a to je GMA X4500MHD. Alternativno, možete koristiti Nvidia GeForce G210M grafiku, sa 512 MB sopstvene memorije. To je DX10.1 grafički čip kodne oznake GT218, sa 16 šejder procesora, kojima je radni takt značajno uvećan u odnosu na rešenje prethodne generacije, izrađivano u 55-nm tehnologiji (naspram 40-nm u ovom slučaju). Asus se odlučio da notebook opremi DDR3 memorijom, koja stiže u dvokanalnoj 2 x 2 GB konfiguraciji (ukupno 4 GB), a radi se o modulima koji rade na 1066 MHz.

      Ovaj 15,6-inčni računar nudi HD ekran, rezolucije 1366 x 768 piksela, sa odnosom stranica 16:9 i LED pozadinskim osvetljenjem. Disk stiže iz kompanije Seagate, a radi se o modelu koji nudi kapacitet od 500 GB, stiže u 2,5-inčnom formatu, vrti se na 5400 obrtaja u minutu, koristi SATA interfejs i ima 8 MB bafera. Optičkog drajva nema, što i ne čudi, imajući u vidu fokus na uređaj što manje debljine. Svedoci smo trenda da se optika sve manje smatra neophodnom u dobu u kome dominiraju USB periferije i digitalni sadržaji dostupni preko interneta. Tu su i Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR i podrška za WiFi Draft N standard, te HD audio. Sliku na eksterni displej možete izbaciti preko VGA ili HDMI izlaza. Prisutna su i tri USB 2.0 konektora, čitač memorijskih kartica je 5-u-1 tipa (SD, MMC, MS, MS-Pro formati), a tu je i web kamera. Zvučnike potpisuje Altec Lansing (zvanično, radi se o kobrendiranim zvučnicima), a u pitanju su stereo zvučnicima sa SRS Premium Sound sertitikatom. Operativni sistem se ne isporučuje, ali Asus i ovde odlučuje da isporuči više aplikacija na propratnom disku.

      Ice Cool nasloni za dlanove u stvari označavaju da je gornja površina ovde izrađena od aluminijumskih materijala baš kao i poklopac, tako da izoluje korisnika od unutrašnje toplote tačno tamo gde je najbitnije, odnosno gde on vrši najviše interakcije sa računarom. Pokazuje se da je u praksi ovo sasvim tačno. UL50Vt ima “čiklet” tastaturu, odnosno tastaturu gde pojedini tasteri “izviru” iz uniformne podloge. Tastatura ima numerički deo, veliko Enter i naša slova. Takođe, prisutan je i multi-gesture touchpad, koji će vam omogućiti da operacije poput zumiranja, rotacije i slično obavite korišćenjem više prstiju. Windows Experience Index sada daje sledeće ocene: 4,9 za CPU, 5,0 za memoriju, 3,9 za 2D i 3,4 za 3D biznis grafiku, te 5,6 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka najnižoj, tako da u konkretnom slučaju iznosi 3,4. No, situacija je drugačija kada se u igru uključi diskretna grafika. Tada ocene za grafiku rastu na 4,9 za 2D i 5,9 za 3D grafiku, pa tada ukupna ocena ide na 4,9. Baterija od 5600 mAh i 84 Wh daje gotovo 8 sati autonomije, što je rezultat vredan svake hvale (iako ispod 12-časovne autonomije koju Asus reklamira).

      Asus UL50Vt

      Performanse

      9

      CPU

      4

      Grafika

      2

      Hard disk

      3

      Autonomija

      5

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      11

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      1

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      47

      Asus A52JR

      Asus A52JR ima dosta toga zajedničkog sa N61JV modelom, makar gledano spolja (a i slična cena je refleksija toga). Oba računara karakteriše sličan dizajn i sličan kvalitet izrade, kao i usmerenje prema mlađoj populaciji, odnosno multimedijalnoj kategoriji naprava. Crne boje, sa modernim i atraktivnim šarama na gornjem poklopcu, Asus nudi alternativu za širok sloj kupaca. Osim određenih razlika u dizajnu,  koje uzrokuju da je debljina A52JR modela nešto veća, još jedna razlika u spoljašnjosti je uočljiva, a to je da A52JR nema čiklet tastaturu, već klasičnu (koja je i dalje veoma solidna). Multitač tačped je tu, a nasloni za dlanove dizajnerski prate spoljašnjost. Takođe, i ovde zatičemo Altec Lansing zvučnike natprosečnog kvaliteta. Nešto veća debljina se fino neutrališe dopadljivim zaobljivanjem ivica.

      Specifikacija:

       

      Asus A52JR

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core i5 430M (2,26 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 5470, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      2,62 kg

      Dimenzije

      380 x 255 x 34.5  mm

      Cena

      57,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Ispod haube zatičemo kombinaciju najnovije Intelove hardverske platforme i svežu video kartu DirectX 11 generacije. ATI Mobility Radeon HD 5470 pripada donjoj klasi rešenja, ima 1 GB GDDR3 memorije i u stanju je da pozajmi još od sistemske memorije, ali je sasvim adekvatna ovoj cenovnoj klasi i nameni računara, namenjenog prevashodno multimedijalnoj primeni. Procesor je Intel Core i5 430M, dvojezgarni model koji radi na 2,26 GHz, ima FSB od 1066 MHz i 3 MB L2 keš memorije. Disk ima kapacitet od 500 GB. Color-Shine ekran je glare tipa, sa 16:9 formatom i radnom rezolucijom koja je praktično standard u multimedijalnoj klasi računara u nižem segmentu – 1366 x 768 piksela. Ponovo kao standard zatičemo prisustvo Gigabit Ethernet, WiFi Draft N i Bluetooth tehnologija. Koristi se 4 GB memorije, a kako ni ovaj notebook ne ide sa operativnim sistemom (makar u verziji koju smo mi dobili), preporučujemo instaliranje 64-bitne verzije OS-a kako biste bili u mogućnosti da iskoristite pun kapacitet memorije.

      Mi smo laptop probali u kombinaciji sa Windows 7 operativnim sistemom, pod kojim je radio odlično. U principu, dosta toga što smo rekli za N61JV važi i za ovaj model. Radi se o sasvim korektnom računaru, koji će ispuniti veliki deo potreba korisnika. Baterija od 4400 mAh, odnosno 48 Wh, omogućava oko 3 sata i 10 minuta autonomije, što ponovo nije rezultat od koga zastaje dah, ali nije ni stavka koja se može okarakterisati kao lošom.

      Asus A52JR

      Performanse

      13

      CPU

      6

      Grafika

      3

      Hard disk

      4

      Autonomija

      3

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      14

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      1

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      44

      MSI GT628X

      MSI ima dosta toga da ponudi, a specifične tehnologije koje implementira ova kompanija svakako mogu dosta značiti raznim profilima korisnika. Ipak, pođimo od usmerenja – GT628X notebook je gaming notebook, što znači da je njegova orijentacija prevashodno prema igračima. Takav uređaj zahteva grafičku kartu natprosečnih performansi, makar kada se radi o notebook tržištu, i za GT628X u ovom trenutku može da se kaže da je ima. Radi se, naime, o GeForce GTS 160M grafičkoj karti. Iako po nomenklaturi “već zaostaje dve generacije”, radi se o karti identičnoj onoj koja se koristi i u najnovijoj generaciji, usled rebrandiranja u poslednje vreme, kome Nvidia pribegava. Jezgro radi na 600 MHz,  šejderi na 1500 MHz, a memorija na 1600 MHz, te ova karta omogućava sasvim solidno igranje na pomalo već zaboravljenom ekranu 16:10 formata, rezolucije 1680 x 1050 piksela, a video karta pripada srednjoj klasi. Ova stavka je takođe prednost ovog notebook-a u odnosu na većinu testiranih modela.

      Specifikacija:

       

      MSI GT628X

      LCD

      15,4″, 1680 x 1050

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6600 (2,2 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GTS 160M, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      320 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (2+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, modem, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,74 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 35  mm

      Cena

      80,850 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Ostatak računara je nešto konzervativniji kada govorimo o hardveru, a pre svega o procesoru. Koristi se Core 2 Duo T6600 model, koji radi na 2,2 GHz, u kombinaciji sa 4 GB memorije. Hard disk se vrti na 7200 obrtaja u minutu, premda ne impresionira previše performansama u odnosu na današnje 5400 RPM modele.  Ni ovaj računar se ne isporučuje sa Windows operativnim sistemom, a na propratnom disku zatičemo više aplikacija. MSI GT628X nastavlja da koristi već uspostavljeni i sada već (za G seriju MSI notebook računara) prepoznatljivi Flame dizajn. Računar je izrađen od brušenog aluminijuma, ponovo u specifičnoj kombinaciji crvene i crne boje, koja u praksi deluje vrlo lepo, daleko lepše nego na slikama, makar po mišljenju autora. To ne mora da znači da će svi deliti naše mišljenje, ali ono je takvo. Što se kvaliteta izrade tiče, on vas neće oboriti sa nogu kao kod nekih skupljih uređaja, ali je sasvim solidan i primeren cenovnom razredu. MSI je ponovo upotrebio zaštitni znak serije, u vidu eSATA/USB combo porta. Takođe, ima sve što računar ove klase mora imati – VGA i HDMI izlaze, Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth, kao i web kameru.

      ECO Engine tehnologija je i dalje zaštitni znak MSI laptopova. Omogućava korisniku da brzo i lako pritiskom na taster “usmeri” potrošnju prema nekom od 5 načina upotrebe, u zavisnosti od toga da li se računar koristi za igranje, (ne)zahtevan rad, gledanje filma…Takođe, tu je i mogućnost overklokinga procesora (Turbo taster, tj. Turbo Boost tehnologija), pomoću čega dodatno možete poboljšati performanse računara u nekoj zahtevnijoj situaciji. Baterija nije svetla tačka ovako koncepiranim računarima, pa se to potvrđuje i u slučaju GT628X modela. Njegova šestoćelijska baterija od 4800 mAh, odnosno 52 Wh, omogućava tek nešto malo više od dva sata autonomije. Za kraj, pomenimo da se uz laptop na poklon dobija i originalna igra Tomb Raider Underworld.

      MSI GT628X

      Performanse

      15

      CPU

      5

      Grafika

      6

      Hard disk

      4

      Autonomija

      1

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      18

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      2

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      50

      Fujitsu Amilo PI 3560

      Nakon što je preuzeo nemačko odeljenje kompanije Siemens sa kojim je dugo bio u partnerskom odnosu, Fujitsu je krenuo u novu ofanzivu na tržištima mobilnih računara. Ipak, neki postulati ostaju, jer bi momentalan otklon značio potencijalno otuđivanje od formirane baze korisnika. Amilo PI 3560 je notebook računar konzervativnog stila, koji nema ambicija prema preterano dopadljivoj spoljašnjosti sa bombastičnim LED svetlima i slično, niti pati od “anoreksije”, odnosno ne pokazuje nameru da istanjivanjem zadovolji trendove koje su postavili “neki drugi ljudi sa nekih drugih tržišta”…

      Specifikacija:

       

      Fujitsu Amilo PI 3560

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6600 (2,2 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GT240M, 1 GB GDDR3

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (2+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,75 kg

      Dimenzije

      395 x 245 x 37,4  mm

      Cena

      59,990 dinara

      Garancija

      12 meseci

      Fujitsu Amilo PI 3560 koristi Core 2 Duo T6600 procesor, koji radi na 2,2 GHz. Istovremeno, ovaj procesor raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 800 MHz. Na raspolaganju je 4 GB RAM memorije. Hard disk nudi kapacitet od 500 GB i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Uz standardne opcije konektivnosti, istakli bismo eSATA/USB combo port. Ekran je standardan, HD Ready model sa 16:9 stranicama, radne rezolucije 1366 x 768 piksela i glossy tipa. Grafička karta je GeForce GT 240 M. Iako nosi, primera radi, veću oznaku od GeForce GTS 160 M viđene kod prethodnog modela, to ne znači da je brža – naprotiv. Radi se o rešenju niže srednje klase, sa 48 šejder procesora, kao i sa 1 GB sopstvene GDDR3 memorije. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium operativni sistem, a na propratnom disku zatičemo dodatne aplikacije.

      Među zaštitnim znacima kompanije je i tastatura otporna na prolivanje tekućina. Zanimljivo je da je ovo jedan od retkih 15,6-inčnih računara koji nema numerički deo tastature. Sama tastatura je veoma dobra i solidna za kucanje, sa velikim Enter tasterom, iako moramo priznati da po subjektivnom osećaju zaostaje za, recimo, novijim čiklet tastaturama. Nasloni za dlanove su ukrašeni diskretnim šarama pri dnu. Slika je prosečna, niti je naročito bolja niti naročito gora od proseka po bilo kom parametru. Baterija od 4800 mAh (54 Wh) omogućava skoro tri i po sata autonomije, što je sasvim korektan rezultat.

      Fujitsu Amilo PI 3560

      Performanse

      14

      CPU

      5

      Grafika

      5

      Hard disk

      4

      Autonomija

      4

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      13

      Dizajn

      7

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      5

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      47

      Dell Studio 1555

      Američka kompanija ima mnogo toga da ponudi našem tržištu, naročito u Value klasi. Međutim, do nas još uvek nisu stigla osveženja u vidu najnovije generacije bazirane na Core i3 i i5 modelima. Sa druge strane, Dell nudi hardverski sasvim solidne računare, uz “začkoljicu” koja mnogima nedostaje – u izuzetno velikom broju različitih dizajnerskih rešenja. Da li u raznim uniformnim bojama (crvena, plava, bela, crna, zelena…), da li sa diskretnim šarama, da li maštovito, ponekada čak i šašavo obojenih i sa raznoraznim dezenima, Studio 1555 vam sasvim sigurno može ponuditi solidan laptop koji će izazivati pažnju gde god sa njim da krenete. To opet ne bi bila toliko značajna stavka da ostatak konfiguracije nije sasvim solidno odrađen.

      Specifikacija:

       

      Dell Studio 1555

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6600 (2,2 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 4570, 512 MB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (2+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo port, FireWire, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,52 kg

      Dimenzije

      371.6 x 253 x 38.9  mm

      Cena

      66,990 dinara

      Garancija

      36 meseci

      Slično kao i prethodnici, Dell Studio 1555 koristi Core 2 Duo T6600 procesor, koji radi na 2,2 GHz,  raspolaže sa 2 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 800 MHz. Na raspolaganju je 4 GB RAM memorije. Hard disk nudi kapacitet od 500 GB i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Uz standardne opcije konektivnosti, istakli bismo eSATA/USB combo port, kao i prisustvo FireWire priključka. Ekran je standardan, HD Ready model sa 16:9 stranicama, radne rezolucije 1366 x 768 piksela i glossy tipa. Grafička karta je ATI Mobility Radeon HD 4570, koja ima 512 MB sopstvene memorije. Kako se radi o laptopu namenjenom ljubiteljima multimedije, sasvim je adekvatna, iako predstalja rešenje niže klase sama po sebi. Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium operativni sistem, a vredi istaći i obimno i detaljno uputstvo koje stiže uz ovaj računar u pakovanju.

      Dell je pokazao da ume da objedini robustan i dopadljiv dizajn u jednom proizvodu, pa je tako i ovog puta. Računar je estetski gledano identičan Studio liniji sa kojom smo se susretali u prethodnom vremenu. Da li je to dobar recept koji ne treba menjati, tek, Dell se drži svojih postulata. Tu je i za Studio seriju prepoznatljivi slot-in DVD pisač, ali moramo reći da nam se ne dopada previše unutrašnjost računara. Nekako deluje najpraznije i najtmurnije od svih modela koji su na testu. Nasloni za dlanove su sivi i oivičavaju crnu tastaturu. Sa druge strane, nema ni nekakvih blještavih elemenata koji će vam skretati pažnju sa bitnijih aspekata korišćenja računara. Tastatura nema numerički deoi, ali je sasvim prijatna za kucanje. Tačped, u skladu sa aktuelnim trenutkom u multimedijalnom segmentu, podržava multitač tehnologiju.

      Ono što je svakako odlična stvar kod ovog notebook-a je ekran, koji je odličan i koji je jedan od najjačih aduta. Izuzetno dobra reprodukcija boja, nizak nivo refleksije i solidni uglovi gledanja su ipak za malo bolji od dobrog dela konkurencije na testu. Kultura rada je takođe sasvim korektna. Šestoćelijska 56 Wh baterija omogućava oko tri sata i dvadeset minuta autonomije, što je sasvim korektan rezultat. Sveukupno, Dell ima sasvim zanimljivu alternativu, naročito za korisnike kojima je vizuelan stil spoljašnjosti njihovog računara izrazito bitan.

       

      Dell Studio 1555

      Performanse

      13

      CPU

      5

      Grafika

      4

      Hard disk

      4

      Autonomija

      4

      LCD panel

      6

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      15

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      5

      Garancija

      3

       

       

      UKUPNO POENA:

      51

      Toshiba Satellite L500

      Japanska Toshiba je sinonim za kvalitet i pouzdanost mnogima. Međutim, svedoci smo vremena u kome se sve menja vrtoglavom brzinom, pa nije stoga loše s’vremena na vreme ispitivati unapred poznate “istine”, da ne kažemo dogme. Međutim, u slučaju japanskog proizvođača koji već jako dugo čvrsto drži svoju poziciju u top 5 kada govorimo o notebook računarima, neke stvari se zaista ne menjaju. Srećom, upravo one pozitivne.

       

      Specifikacija:

       

       

      Toshiba Satellite L500

      LCD

      15,6″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo T6500 (2,1 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 4650, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      10/100 Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (2+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows Vista Home Premium

      Masa

      2,72 kg

      Dimenzije

      383 x 259 x 35.5  mm

      Cena

      59,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Satellite L500 je još jedan predstavnik klase multimedijalnih računara, te nimalo ne iznenađuje njegova hardverska postavka. Koristi  Core 2 Duo T6500 procesor, koji radi na 2,1 GHz, ima 2 MB L2 keš memorije  FSB od 800 MHz. Mašini je na raspolaganju 4 GB RAM memorije, a hard disk ima kapacitet od 500 GB i vrti se na 5400 obrtaja u minutu. Hard disk podržava Drive Guard tehnologiju koja nakon detekcije pomeranja uređaja “parkira” glavu na bezbedno mesto, kako bi sprečila gubitak podataka. Grafička karta je ATI Mobility Radeon HD 4650, rešenje srednje klase sada već prethodne generacije, koje međutim sasvim fino funkcioniše i dalje, kako za multimedijalne potrebe, tako i za igranje u nezahtevnim naslovima. Ekran dolazi sa rezolucijom od 1366 x 768 piksela, koja gotovo da je sudbina ove klase uređaja. Za opcije konektivnosti i portove bismo mogli reći da su standardni, sa dva izuzetka, jednim dobrim i jednim lošim. Nažalost, Toshiba je ovaj model opremila podrškom za 10/100 LAN, dok je Gigabit LAN izostavljen. Sa druge strane, USB portovi ovog računara podržavaju Sleep & Charge funkciju, koja omogućava da punite uređaje poput mobilnih telefona i plejera čak i kada je računar ugašen.

      Uz računar smo dobili Windows Vista Home Premium operativni sistem. Pored operativnog sistema, Toshiba svoje računare standardno oprema gomilom pratećeg softvera, što sa ciljem obezbeđivanja podrške, što kontrolnog softvera, što dodatnih aplikacija kao što su Skype ili Picasa. Baterija računara od 44 Wh obezbeđuje tačno tri sata autonomije, što je prosečan rezultat. Ono što je ipak osnovni utisak jeste osećaj “prostranosti” kada pristupite unutrašnjosti. Široka tastatura koja se prostire od jednog do drugog kraja računara (sa numeričkim delom, naravno), tasteri koji pokrivaju kompletnu površinu i ne ostavljaju nikakav prostor između, široki taped sa ogromnim tasterima, veliki zvučnici u gornjim uglovima, sve to upotpunjuje spomenuti osećaj.

       

      Toshiba Satellite L500

      Performanse

      13

      CPU

      5

      Grafika

      4

      Hard disk

      4

      Autonomija

      3

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      13

      Dizajn

      8

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      2

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      5

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      46

      Toshiba Satellite A500

      Sada ćemo se pozvati na prethodno opisani Satellite L500 model i jednostavno konstatovati da je A500 sve što je i on, dignuto na viši nivo u praktično svakom segmentu. Ako je L500 solidan multimedijalni laptop, onda je A500 barem veoma dobar, ako ne i odličan. To se čak i ne ogleda toliko u samom hardveru, iako A500 ima nešto bržu grafičku kartu, koliko se vidi spolja, i tokom samog korišćenja ovog notebook računara.

      Specifikacija:

       

       

      Toshiba Satellite A500

      LCD

      16″, 1366 x 768

      Procesor

      Intel Core 2 Duo P7450 (2,13 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 230M, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      (3+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB combo port, FireWire, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Masa

      2,76 kg

      Dimenzije

      384 x 259 x 36.5  mm

      Cena

      74,990 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Tru-Brite ekran ovog računara je, subjektivan nam je utisak, još bolji nego kod prethodnika. Svetliji je i ima bolje uglove gledanja. Takođe, koristi se štedljiviji procesor, što pomaže kod potrošnje i nivoa buke. Grafička karta je takođe nešto snažnija i omogućava relativno lagodno igranje u HD rezoluciji, doduše ne baš najzahtevnijih igara, ali joj to i nije osnovna namena. Sa druge strane, za multimedijalne primene je sasvim dovoljna. Spomenimo i FireWire priključak, uz Gigabit Ethernet, za razliku od L500 modela na kome ih nije bilo. Sleep & Charge funkcionalnost je i dalje tu, kao i USB port viša u odnosu na prethodno opisani modek. Sam računar stiže sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom u startu, takođe sa raznovrsnim aplikacijama.

      Spoljašnjost i unutrašnjost isto tako deluju da pripadaju klasi iznad. Šare su još intenzivnije i lepše uklopljene, laptop je glossy, na bokovima se sreću metalik sive “lajsne” koje prave lep kontrast sa crnom bojom računara. U unutrašnjost, tastatura je još bolja, a tasteri tačpeda su izuzetno velikih dimenzija. Iznad tačpeda je i taster koji služi za njegovu (de)aktivaciju, a tačped je multitač tipa. Iznad tastature se nalaze multimedijalni tasteri osetljivi na dodir, umesto klasičnih kod prethodnog modela. Konačno, sve što svetli svetli jarko belom bojom, koja je izuzetno prijatna. Sami zvučnici su isto tako izuzetni, i radi se o još boljoj varijanti koju potpisuje Harman Kardon i koja zaista ispunjava prostoriju zvukom. Baterija od 4400 mAh omogućava tri sata autonomije. Ukoliko se opredeljujete za kupovinu nekog od ova dva računara, savetujemo vam da dobro osmotrite ponudu, jer postoji mnoštvo modela raznih sufiksa sa manjim i većim hardverskim razlikama u odnosu na testirane modele.

       

      Toshiba Satellite A500

      Performanse

      14

      CPU

      5

      Grafika

      5

      Hard disk

      4

      Autonomija

      4

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      20

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      7

      Garancija

      2

       

       

      UKUPNO POENA:

      59

      Acer Aspire 7736ZG

      Tajvanski Acer je firma u najvećoj ekspanziji na tržištu mobilnih računara. Iako joj je pozicija broj 2 izmakla za dlaku kada govorimo o kompletnom PC tržištu u prošloj godini, u domenu mobilnih računara već planira svrgavanje do juče neprikosnovenog HP-a. Zanimljivo je i da je jedan od osnivača kompanije Acer prognozirao propast velikih američkih proizvođača PC računara (HP, Dell) u narednih desetak godina, usled izostanka “sluha za potrebe tržišta i neadekvatne ponude pristupačnih računara”. No, neka budućnost da odgovore na te tvrdnje, mi se pozabavimo uređajima na testu. Iz Acer-a su nam stigli desktop replacement modeli, da ne kažemo dva džina. Prvi od njih nam stiže pod oznakom Aspire 7736ZG.

       

      Specifikacija:

       

       

      Acer Aspire 7736ZG

      LCD

      17,3″, 1600 x 900

      Procesor

      Intel Pentium Dual Core T4400 (2,2 GHz)

      Grafika

      ATI Mobility Radeon HD 4650, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, modem, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      3,2 kg

      Dimenzije

      395 x 278 x 32.5  mm

      Cena

      56,990 dinara

      Garancija

      12 meseci

      Računar prati linije koje je uspostavilo Gemstone 2 dizajnersko rešenje. Kao sedamnaestica u 16:9 formatu, ova mašina nudi vrlo dobar odnos uloženog novca i onoga šta se dobija. Radi se o multimedijalnoj mašini mainstream kategorije. Ne raspolaže brutalnom hardverskom snagom, ali je ista sasvim dovoljna za svakodnevne nezahtevne operacije, pa čak i poneku igru, kao i reprodukciju HD i Full HD sadržaja, office, i sve druge vidove lične upotrebe. Pretpostavka je da ga nećete previše pomerati sa stola, a solidan ekran visoke rezolucije može puno da znači. Dosta RAM memorije, veliki hard disk solidnih performansi i ATI Mobility Radeon HD 4650 grafika zaokružuju pozitivan utisak. Ne zatičemo egzotične portove poput eSATA ili FireWire, ali najneophodnije je tu, uključujući četiri USB 2.0 porta, kao i Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1, čitač kartica…sa jednim izuzetkom – naime, računar nema ExpressCard slot, što posmatramo kao manu, naročito imajući u vidu njegove dimenzije. Sa druge strane, tu je modem, što će ceniti vlasnici računara kojima je neophodan dial up pristup internetu.

      Kao što smo već konstatovali, računar prati GemStone 2 linije u dizajnerskom smislu. Izrađen je od kvalitetne plastike koja se ne ugiba. Čiklet tastatura je – vrhunska! Zaista je pravo uživanje kucati po njoj, a ima i numerički deo, kao i naša slova. Tačped, sa druge strane, ima relativno tvrde tastere, ili bolje rečeno taster, imajući u vidu da se radi o uniformnom tasteru koji se ponaša kao levo ili desno dugme miša u zavisnosti od toga gde se pritisne. Uz solidne zvučnike, sve spomenuto čini jedno vrlo upotrebljivo i zanimljivo all-round rešenje, namenjeno širokom krugu korisnika. Baterija (Sanyo) od 4800 mAh omogućava tik iznad tri sata autonomije.

       

      Acer Aspire 7736ZG

      Performanse

      12

      CPU

      4

      Grafika

      4

      Hard disk

      4

      Autonomija

      3

      LCD panel

      7

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      17

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      45

      Acer Aspire 8735ZG

      Konačno, stižemo i do ovog džina, većeg člana dvojca Acer računara koji se našao na našem prikazu. Naime, radi se o 18,4-inčnom računaru koji – pogađate – stiže sa velikim Full HD ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem. Radi se o ekranu rezolucije 1920 x 1080 piksela, idealnom za uživanje u filmovima, kao i za potrebe onih koji su navikli da rade pred većim ekranima, u višim rezolucijama. Svakako ne treba zanemariti činjenicu da se radi o stavci koja se tek tako može navesti kao “još jedna kategorija”, imajući u vidu deficitarnost ovakvih ekrana na tržištu. Uređaji sa ovom stavkom imaju jasno određenu ciljnu grupu, i ona traži upravo uređaje sa ovakvim ekranima postavljajući ih kao prioritet, pre brenda ili hardverske konfiguracije.
       

      Specifikacija:

       

       

      Acer Aspire 8735ZG

      LCD

      18,4″, 1920 x 1080

      Procesor

      Intel Pentium Dual Core T4400 (2,2 GHz)

      Grafika

      Nvidia GeForce GT 240M, 1 GB

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      320 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, modem, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      4,1 kg

      Dimenzije

      440 x 300 x 44  mm

      Cena

      66,990 dinara

      Garancija

      12 meseci

      Ponovo zatičemo računar koji ne impresionira posebno procesorskom snagom, ali zato ima sasvim korektan balans, dovoljan za svakodnevne nezahtevne operacije, pa čak i poneku igru, kao i reprodukciju HD i Full HD sadržaja, office, i sve druge vidove lične upotrebe. Doduše, kod igranja na ekranima ovako visoke rezolucije treba biti oprezan – ovo nije igrački notebook, i kao takav nije ni osmišljen da služi u te svrhe. Naravno, moći ćete se poigrati tu i tamo, ali nemojte očekivati da vam zahtevne igre rade preterano dobro u tako visokim rezolucijama koje su vam na raspolaganju. Ovo je pre svega multimedijalni notebook računar u punom i pravom smislu te reči. Nvidia GeForce GT 240M se stara o grafici sa svojih 1 GB memorije. Ponovo ne zatičemo egzotične portove poput eSATA ili FireWire, ali najneophodnije je tu, uključujući četiri USB 2.0 porta, kao i Gigabit LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1, čitač kartica. Nažalost, opet nema ExpressCard slota, a sa druge strane zatičemo modem.

      Aspire 8735ZG takođe prati GemStone 2 dizajnerske linije, s’tim što zakrivljenja i detalji dolaze do manjeg izražaja i imaju nešto manje efekta, imajući u vidu dimenzije. Tastatura je starog tipa, sa malo prostora između samih tastera, što ne znači da je loša. Tačped, međutim, ima veoma tvrde tastere, i prilično je izmešten prema levoj strani. Sve u svemu, radi se o solidno osmišljenoj all-round mašini, koja će ispuniti sve multimedijalne potrebe, kao i potrebe nezahtevnih korisnika. Njena prednost je svakako Full HD ekran, koji joj je istovremeno i najveća mana, usled velikih dimenzija i masivnosti, u zavisnosti od vaših želja i potreba. Ukoliko ne želite računar velikog ekrana, ovo jednostavno nije rešenje za vas. Sa druge strane, ukoliko vam je baš takav računar potreban, onda 8735ZG i nema neku veliku konkurenciju. Baterija (ponovo Sanyo, ista kao i kod prethodnog Acer modela) od 4800 mAh ovaj put omogućava tik ispod tri sata autonomije.

       

      Acer Aspire 8735ZG

      Performanse

      12

      CPU

      4

      Grafika

      5

      Hard disk

      3

      Autonomija

      3

      LCD panel

      8

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      16

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      3

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      45

      Rezultati

       

      HP
      ProBook
      4520s

      HP
      Pavilion
      dv6
      2160em

      Asus
      N61JV

      Asus
      UL50Vt

      Asus
      A52JR

      MSI
      GT628X

      Fujitsu
      Amilo
      PI 3560

      Dell
      Studio
      1555

      Toshiba
      Satellite
      L500

      Toshiba
      Satellite
      A500

      Acer
      Aspire
      7736ZG

      Acer
      Aspire
      8735ZG

      PCMark Vantage
      – Score

      4522

      5039

      4102

      2437

      4028

      4665

      4313

      3453

      3527

      4088

      3643

      3922

      PCMark Vantage
      – Gaming

      3006

      3890

      3004

      1355

      2652

      4572

      3822

      2680

      2889

      3031

      2685

      3677

      PCMark Vantage
      – Memory

      2442

      3079

      2406

      2111

      2411

      2218

      2363

      2318

      2306

      3150

      2354

      2311

      PCMark Vantage
      – HDD

      3834

      4069

      3277

      3254

      3235

      3156

      2952

      2593

      2582

      3161

      2823

      2842

      Cinebench 10
      CPU rendering

      5868

      5484

      5873

      3548

      5422

      4111

      4182

      4072

      4269

      4321

      3850

      3861

      NucleaRus
      Multi Core

      8712

      8280

      7324

      4622

      8544

      7145

      7221

      7078

      7103

      7287

      5647

      5622

      3DMark 06
      Score

      3062

      4322

      4102

      772

      3425

      8650

      3877

      4197

      6051

      6305

      3062

      3678

      3DMark 06
      CPU Score

      2489

      2191

      2047

      1524

      2338

      1812

      1842

      1871

      1877

      1881

      1814

      1822

      HDTune
      Average
      Transfer
      Rate

      75,7
      MB/s

      79,9
      MB/s

      65,5
      MB/s

      61,7
      MB/s

      62,8
      MB/s

      67,0
      MB/s

      58,6
      MB/s

      53,4
      MB/s

      54,4
      MB/s

      54,5
      MB/s

      56,8
      MB/s

      58,1
      MB/s

      Autonomija

      6h
      45min

      3h
      20 min

      2h
      15min

      7h
      45min

      3h
      10min

      2h
      10min

      3h
      25min

      3h
      20min

      3h

      2h
      55min

      3h
      10min

      2h
      50min

      Zaključak

      Došao je trenutak da zaključimo ovaj prikaz, odnosno izdvojimo računare koji, prema mišljenju autora ovih redova, to zaslužuju. To ne znači da će se raditi o najbržim ili po bilo kom drugom kriterijumu “naj” računaru. Posebno kada se radi o tako razuđenoj klasi kao što je ova, stvar je u balansu, detaljima, osećaju u samom radu. Postoje stvari koje tabele ne mogu da dočaraju, pa čak ni naše tabele sa brojem bodova, koje jesu merodavne, ali ne moraju da znače da će vrednost računara biti takva i u očima prosečnog korisnika. Neki laptop može da stekne nedostižnu prednost nad drugim jer isporučuje operativni sistem (5 poena) i dodatni softver (2 poena), i ima veliku autonomiju (5 poena), dok onaj drugi nema operativni sistem, ali nudi dužu garanciju i veći ekran, što je nekom korisniku daleko bitnije od ranije spomenutih stavki. Kada bi tabele sve dočaravale, verovatno se ne bismo zamarali svim ovim pisanjima i razmatranjima, već bismo jednostavno ponudili nekoliko tabela. No, da vas ne zamaramo dalje – evo koji su modeli po našem mišljenju pokazali više od ostalih.

       


      HP Pavilion dv6-2160emBenchmark Editor's Choice Award

      Nagradu Editor’s Choice odnosi HP Pavilion dv6-2160em. Moderan multimedijalni računar koji nema manu ni u jednom aspektu, odlično je balansiran, bazira se na najnovijoj mobilnoj platformi, nudi veoma mnogo, možda ne najviše sa aspekta hardvera od modela sa našeg prikaza, ali svakako ako stvari posmatramo sa aspekta “osećaja pod prstima”, odnosno u samom radu. Naše je mišljenje da ova mašina jednostavno daje najviše od ponuđenih modela sa testa.

       


      Asus N61JV – Benchmark Best Buy Award

      Best Buy nagrada ide za Asus N61JV notebook računar. Isto tako se zasniva na najnovijoj hardverskoj platformi, podržava tehnologiju koja omogućava “šetanje” između integrisane i diskretne grafike, a takođe je dizajniran “svetski. Za sumu koju je potrebno izdvojiti za ovaj računar ostali modeli u toj cenovnoj kategoriji nisu na istom nivou, dok su oni koji bi mogli biti okarakterisani sveukupno boljim – primetno skuplji, pri čemu uz ovaj Asus model stiže i Windows 7 Home Premium, koji nije bio toliko čest na ovom testu koliko smo se nadali, što je svakako dodatna vrednost. Treba li dalje obrazloženje? Očigledan Best Buy u ovoj konkurenciji, i sa naše strane čestitke Asusu na ažurnosti, idenju u korak sa novim tehnologijama, ali i hitrom pokrivanju našeg tržišta interesantnim modelima nove generacije.

      Ova priznanja treba shvatiti uslovno. Raznolikost ponude rezultuje time da će svako naći za sebe ponešto, bez obzira na to koji su uređaji nagrađeni. Više smo nego ubeđeni da će razni profili korisnika moći da pronađu nešto za sebe u ovom velikom cenovnom rangu, i veoma smo svesni da neće svi oni imati iste potrebe i zahteve. Nekome će trebati laptop odlične izrade i želi to da plati, ali ne želi snažnu grafičku kartu po svaku cenu, nekome će trebati tanak i lak laptop, neko će želeti veći ekran, a neko noviji ili snažniji procesor, dok će mu ostale stavke biti sekundarne. Za sam kraj, želimo da vas podsetimo da se ovde nećemo zaustavljati. Svesni smo da nisu svi brendovi stigli da osveže svoju ponudu na našim prostorima, ali nismo mogli unedogled čekati. Svi će oni imati neku novu šansu u narednom krugu, koji će svakako uslediti tokom narednih meseci, kada ćemo se ponovo družiti sa računarima ove kategorije. Do narednog čitanja!

      Notebook računare na test ustupio Gigatron
      HP ProBook 4520s ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi