Filip Majkić
Uporedni test notebook računara skupljih od 90 hiljada dinara, Q3 2010.
Logičan završetak našeg serijala uporednih testova notebook računara započetog još prošle godine, imajući u vidu postavljane kriterijume i postepeno idenje od najpristupačnijih ka skupljim modelima prenosnih računara jeste – prikaz najskupljih modela. Dakle, na red su došli notebook računari, koje smo okupili u jedinstvenu „preko 90k dinara“ kategoriju. Iskreno, razmatrali smo opciju da ovu kategoriju podelimo na još dve – recimo, do 120-130 hiljada dinara i preko toga. Međutim, više razloga nas je nateralo da sve notebookove skuplje od 90 hiljada dinara prikažemo „đuture“. Pre svega, najprostiji razlog je bio što je – pitanje da li bismo uopšte uspeli da nađemo dovoljno notebook računara tih klase da napravimo dva uporedna testa. Dalje, cene notebook računara su u takvom padu da se došlo dotle da je ta suma, koja je do pre samo koji mesec bila ekvivalent jednoj hiljadi evra, granica koja odvaja računare više klase (bez obzira na dimenzije, namenu, upotrebljivost) od ostalih računara. Konačno, ipak je vreme da okončamo naš serijal uporednih prikaza koji kao osnovni parametar uzimaju cenu.
Upravo stoga ne treba ovaj prikaz shvatiti kao prikaz računara istih klasa i mogućnosti. Naravno da se mašine od 95 i 165 hiljada dinara razlikuju po karakteristikama, hardveru, nameni, izgledu, i čemu već sve ne, do te mere da ih je teško direktno ih uporediti. Ovaj prikaz treba shvatiti kao našu želju da vam pomognemo da sagledate šta u ovom trenutku imate da kupite za “ozbiljne” pare, da se tako izrazimo, na našem tržištu. Da li oni koji žele najbolje imaju odgovarajući izbor, kakva je ponuda ovakvih računara po brendovima, imaju li se čime podičiti velika imena IT sveta u Srbalja, a da to nisu zaostali modeli sa lagera kojima cena nije spuštena na vreme ili koji nisu uklonjeni iz cenovnika? Koliko je ko brzo i hitro reagovao da osveži svoju ponudu, i konačno, koliko domaći distributeri i maloprodaje imaju hrabrosti da se uopšte upuste u prodaju ovakvih računara? Moramo priznati, kada sagledamo stanje stvari, u današnje vreme je prilična odgovornost naručiti desetak prenosnih računara ceno po 1000-1500 evra. Ukoliko se ne rasprodaju po hitnom postupku, čak 10-15 hiljada evra je u toj sitaciji praktično “zarobljeno” na stanju, a cene padaju li, padaju. Tempo izbacivanja noviteta je nikad brži. Ko će biti u stanju da ga isprati, i šta kupci na domaćem tržištu mogu imati od toga? Istina, ovaj tempo čini kupovinu računara najviše klase, tako reći, najneisplativijom investicijom. Međutim, niko ne može poreći da bi upravo računar visoke klase želeo na svom stolu ili u svom krilu.
Testiranje, specifičnosti
Odmah na početku smo shvatili da ovaj uporedni test po mnogo čemu ne može biti ekvivalentan prethodnim uporednim testovima. Pođimo najpre od prostog broja modela. Najveća domaća maloprodaja, Gigatron, koja name je bila partner na prethodnim uporednim testovima, je jednostavno bila suočena sa situacijom da vrlo malo toga ima da nam ponudi. Uprkos velikim problemima, učinili su velike napore da za potrebe testa isporuče jedan broj modela, naročito modele kompanije Sony, na čemu im se posebno zahvaljujemo. Tada smo pozvali u pomoć nekoliko lokalnih kancelarija koje su bile u prilici da nam ponude modele koji bi se uklapali u naš koncept testa – što se na kraju pretvorilo u potvrdu da se neki od modela koje smo ranije testirali i dalje nalaze u aktuelnoj ponudi, nakon čega nam je preostalo da ih uvrstimo u ovaj prikaz.
Ovo je inače i tema za razmišljanje vas, kao naših čitalaca – da li, kada, kako, koliko i kome verovati kada sledeći put budete čitali bombastične naslove poput “60 notebook računara”, “Veliki test 30 netbuk mašina”, “Ultimativan izbor od 45 mejnstrim laptopova” i slično. Mi smo odlučili da se i dalje pridržavamo ranije ustanovljenog koncepta da na našem sajtu ne može da se pojavi ništa što nije prošlo kroz naše ruke. I knjiga je u ovako velikoj klasi spala na ispod deset slova. To nije sve što se na tržištu nudi, ali se posebno u ovoj klasi sve nudi sporadično, po porudžbini, sa toliko malo komada u opticaju. Zaboravite na ravnomernu zastupljenost brendova, zaboravite na pogodno odabrane, reprezentativne primerke, ovde smo bukvalno stavili sve što se u datom trenutku moglo obezbediti.
Testiranja smo vršili pod Windows 7 operativnim sistemom, koji dolazi uz sve računare. Sam broj testova smo sveli na relativan minimum, odnosno najmanji zajednički sadržilac, i to iz više razloga. Prvo i osnovno, čemu testiranje u test programima koji manje-više testiraju iste stvari i prikazuju slične odnose rezultata? Drugo, smatrali smo da u jednom uporednom testu nema potrebe za test-programom koji neosnovano favorizuje jednu platformu, pa smo stoga u startu eliminisali SiSoft Sandra benchmark program iz uporednih prikaza. Treće, zašto bismo čitaoce opterećivali ogromnim brojem teško razlučivih brojki, podataka i tabela? Ovako smo se opredelili za PCMark Vantage (CPU, Memory, HDD testovi…), 3DMark 06 (3DMarks, CPU testovi), Cinebench CPU rendering, NucleaRus Multi Core, HD Tune i test baterije. Zašto smo se opredelili za 3DMark 06, iako postoje i naprednije verzije? Da bismo održali kontinuitet sa prethodnim uporednim testovima i obezbedili da vrlo jasno i direktno možete da uporedite rezultate koje ovi računari ostvaruju. Od narednog uporednog testa ćemo najverovatnije koristiti 3DMark Vantage.
Konačno, shvatili smo da moramo napraviti otklon od dosadašnjeg sistema ocenjivanja. Jednostavno, nije bilo poente direktno porediti računare sa ovako različitim karakteristikama i performansama. Mi smo svojevremeno ustanovili tabele sa bodovanjima. Međutim, to je imalo smisla u situaciji kada smo pokušavali da objektivno sagledamo razlike između računara slične cene, na primer između notebook-a od 48 i 42 hiljade dinara. Porediti, recimo, notebook od 95 hiljada i 160 hiljada dinara je nešto sasvim drugo. Kada smo pokušali da rasporedimo bodove, shvatili smo da je to nemoguće učiniti, a zadržati širu objektivnost. Da li je u redu da jedan notebook, iako predstavlja vrh u svojoj kategoriji, dobije mali broj bodova, manji nego recimo što bi na prethodnim testovima dobili računari niže klase, iako je sam vrh u svojoj kategoriji, samo zato što postoji još bolji i ubitačniji model? Ili da među njima budu male cenovne razlike, pa da ispada da je besmisleno kupovati bilo šta što je iole skuplje? Prosto, došli smo u višestruku dilemu.
Tu dilemu smo otklonili na sledeći način: ovog puta nema tabela sa brojem bodova. Ionako tu tabelu niste mogli tek tako rastumačiti ukoliko niste detaljno čitali tekst i shvatali šta ona reprezentuje. Umesto toga, o svakom računaru smo dali naš završni utisak na kraju priče o istom, gde smo u najkraćem sumirali koje su im prednosti, uz navođenje eventualnih mana. Naravno, na kraju teksta ćete i ovom prilikom naći naše preporuke, odnosno nagrade za modele koji su se po nečemu izdvojili od konkurencije. Smatramo da će ovakav način prikazivanja biti realniji, jasniji, jezgrovitiji i prijemčiviji i za one koji detaljno čitaju sve, i za one koji samo žele da ovlaš bace pogled na testirane modele.
Toshiba Tecra S11-124
Tecra serija prenosnih računara kompanije Toshiba je usmerena prema profesionalnim korisnicima. Sa snažnim hardverom, vrlo konzervativnim dizajnom, specifičnošću u vidu mat ekrana, ali i grafičkim kartama uglavnom namenjenim profesionalnom tržištu (uglavnom Nvidia Quadro modeli), ovi mobilni računari se u punom smislu te reči mogu nazvati mobilnim radnim stanicama. Snažan hardver doprinosi pozitivnom utisku, a moramo konstatovati da se za Tecra računar sa vrhunskim hardverom nekada izdvajalo i preko 2000 evra. No, vreme i tržište čine svoje. Naravno, postoji mnoštvo varijanti u kojima možete doći do Tecra računara, ima i povoljnijih, ali sa slabijim hardverom ili slabijim mogućnostima. Šta karakteriše model S11 (sa sufiksom 124), koji se našao na našem testu?
Specifikacija:
Toshiba Tecra S11-124
LCD
15,6″, 1366 x 768, mat ekran
Procesor
Intel Core i5 520M (2,40 GHz)
Grafika
Nvidia Quadro NVS 2100M, 512 MB
Sistemska memorija
4 GB
Hard disk
320 GB (Hitachi, 5400 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi
(3+1) x USB 2.0, 1 eSATA/USB combo port, FireWire, Serial port, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 5-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera 1,3 megapiksela, trackpoint
Operativni sistem
Windows 7 Professional
Masa
2,54 kg
Dimenzije
374 x 250 x 33.4 mm
Cena
93,990 dinara
Garancija
36 meseci
Tecra je namenjena poslovnim korisnicima, pa tako ovaj model karakteriše konzervativan dizajn. To ne znači da se pomaci ne mogu registrovati, naprotiv. Tako imamo da su ivice računara zaobljene, a na poklopcu zatičemo teksturisanu, neravnu površinu. Laptop je potpuno crne boje i zrači elegancijom, ali i diskretnošću. Nema razmetanja sa LEDovima i drugim šljaštećim detaljima. Ekran stiže u 16:9 formatu, što je neizbežnost u današnje vreme. Dijagonala ekrana je 15,6 inča, rezolucija je 1366 x 768 piksela, a karakteriše ga LED pozadinsko osvetljenje. Istovremeno, ekran nema nikakav sjajni premaz, što je sjajna vest za poklonike čiste slike i prikaza. U unutrašnjosti se nalazi tastatura, koja – pomalo neobično za 15,6-inčni format računara – nema numerički deo. Odluka da se ne implementira numerički deo tastature je tim čudnija ako imamo u vidu njegovu orijentaciju prema poslovnim korisnicima. Tastatura ima naša slova i vrlo je korektna, mada ne izaziva neko preterano oduševljenje. Tačped je u dnu, a njegovi tasteri su metalik sive boje. Između tastera se nalazi i skener otisaka prstiju. Podržan je i trackpoint. Zanimljivo je da iznd tastature zatičemo dva tastera za prečice i dva tastera za povećavanje i smanjivanje jačine zvuka.
Notebook nudi Core i5 mobilni procesor, odnosno Core i5 520M koji radi na 2,4 GHz i raspolaže sa 3 MB L3 keš memorije. Radi se o procesoru koji je deo Arrandale platforme, odnosno 32-nanometarskoj iteraciji Core tehnologije procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerima i DDR3 memorijama. Radi na 1066 MHz FSB-u. Tecra S11 ima 4 GB memorije. Toshiba je za ovaj notebook upotrebila hard disk kompanije Hitachi, koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu, sa 8 MB bafera. Takođe, primetimo da disk podržava Toshiba Easy Guard tehnologiju, koja detektuje pad i gasi disk kako bi se sprečilo oštećenje podataka. Uz to, podržan je širok spektar tehnologija za zaštitu od krađe, što je takođe od velike važnosti na korporativnim prenosnim računarima. Napomenimo i prisustvo eSATA/USB combo porta, serijskog porta koji itekako može biti od koristi u poslovnom okruženju, ali i malo iznenađenje u vidu mini-FireWire konektora.
Tecra S11 stiže sa Windows 7 Professional operativnim sistemom, što je u skladu sa očekivanjima. Uz to, Toshiba tradicionalno isporučuje notebook-ove sa dosta pratećeg softvera, među kojima ima vrlo korisnih alatki sa jedne strane, ali sa druge i dosta trial softvera. Uz računar smo dobili bateriju od 55 Wh, koja obezbeđuje niti sjajnih niti razočaravajućih četiri sata autonomije. Ostajke nam da spomenemo još dve pozitivne i jednu negativnu stavku. Pođimo od negativne – na desnoj strani računara su smeštena dva USB porta koji su smešteni na donjoj strani, tako da postoji mogućnost da će korisnik doći u problem prilikom korišćenja miša ukoliko se tu budu držali “ispupčenije” stvari. U pluseve ubrajamo Sleep & Charge, odnosno mogućnost punjenja USB uređaja i kada je računar ugašen (pod uslovom da je i dalje priključen na struju), kao i ogroman korisnički priručnik sa više stotina strana, natrpan korisnim savetima i objašnjenjima, i sve to na srpskom jeziku. Trenutno je i dalje na snazi promotivna No Matter What garancija sa svim svojim pogodnostima, što je još jedan plus za potencijalne kupce da se okrenu prestižnom japanskom proizvođaču, odnosno njegovim proizvodima. Spomenimo i da je garancija na Tecra računare tri godine, godinu ili dve više nego na ostale Toshiba modele.
Završni utisak: Tecra je ostala dosledna sebi. Konzervativno nastrojen biznis računar, osvežen poslednjom hardverskom platformom. Za poslovne korisnike veoma dobar izbor, za one koji ne podnose glossy ekrane tako reći jedini. Sveukupno solidan računar, koji cilja specifičnu publiku.
Toshiba Satellite P500-190
Luksuzna multimedija za svakoga – to je upravo moto Satellite P500 računara. Radi se o velikom računaru, solidne hardverske snage i karakteristika, koji je istovremeno i desktop replacement naprava. To postaje jasno čim se ugleda ovaj nežni džin, čija dijagonala iznosi čak 18,4 inča. Istovremeno, ovo je jedan od retkih prenosnih računara na našem tržištu koji dolazi sa ni manje ni više nego Blu-ray drajvom. Kod mnogih laptopova se on navodi kao opcija, ali je malo ko zaista voljan da ga ponudi krajnjem kupcu, imajući u vidu da podiže cenu računara u odnosu na standardnu konfiguraciju sa DVD pisačem. No, Toshiba se ne libi da to učini i svakako pozdravljamo potez, ma koliko nam bilo čudno što jedna Toshiba nudi Blu-ray uređaje (setite se ratova formata i velike Blu-ray vs HD-DVD bitke, pri čemu je Toshiba bila jedan od vodećih promotera ovog drugog standarda, sada već davno zaboravljenog…).
Specifikacija:
Toshiba Satellite P500-190
LCD
18,4″, 1680 x 945
Procesor
Intel Core i5 520M (2,40 GHz)
Grafika
Nvidia GeForce GT 330M, 1 GB GDDR3
Sistemska memorija
4 GB
Hard disk
640 GB (Toshiba, 5400 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
Blu-ray čitač (snima po DVD i CD medijima)
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi
(3+1) x USB 2.0, 1 eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Masa
4,4 kg
Dimenzije
442 x 295 x 42 mm
Cena
108,990 dinara
Garancija
24 meseca
Hardverski, ovaj računar je prilično sličan već opisanom Tecra S11 modelu. Procesor i čipset su isti, a sve ostalo makar slično. Tako i ovde zatičemo Core i5 520M koji radi na 2,4 GHz i raspolaže sa 3 MB L3 keš memorije. Radi se o procesoru koji je deo Arrandale platforme, odnosno 32-nanometarskoj iteraciji Core tehnologije procesora sa integrisanim memorijskim kontrolerima i DDR3 memorijama. Sama platforma koristi HM55 čipset kao svoju osnovu. Satellite P500 ima 4 GB memorije. Toshiba je za ovaj notebook upotrebila hard disk sopstvene izrade, kapaciteta 640 GB, koji se vrti na 5400 obrtaja u minutu, sa 8 MB bafera. Itekako vredno spomena je prisustvo brojnih portova i priključaka, pa tako zatičemo četiri USB porta (od čega je jedan combo eSATA/USB port), FireWire, HDMI izlaz za lako povezivanje sa displejima nove generacije i izbacivanje i slike i zvuka na eksterni uređaj preko jednog kabla i tako dalje. Za grafiku je zadužena Nvidia GeForce GT 330M grafika, koja koristi sopstvenih 1 GB GDDR3 memorije (i može da pozajmi dodatnu količinu memorije od sistemskog RAM-a, po potrebi).
Ekran je 18,4-inčni, sa TruBrite tehnologijom (u prevodu, sa glossy premazom) i 16:9 formatom. Ono što je pomalo čudno jeste rezolucija ekrana, koja je vrlo nestandardnih 1680 x 945 piksela. Full HD je tako blizu, a tako daleko, zar ne? Spoljašnjost stiže u vidu nove iteracije Fusion Finish stila, sa glossy premazom, koji zatičemo i po unutrašnjosti laptopa. Prisutne su i sitne šare, koje doprinose estetskom ugođaju. Nažalost, poklopac (na kome se nalazi velika Toshiba oznaka) nema nikakav pričvršćivač, što nam se ne dopada kod laptopova ovakve dijagonale. Tastatura ima numerički deo i naša slova, ali generalno nismo previše oduševljeni njome.
Ne samo da je iza tastatura koje imamo priliku da viđamo na konkurentskim modelima, već uočavamo i određeni stepen ugibanja. Jeste tastatura veoma nalik na one kakve Toshiba forsira već duži niz godina, ali možda bi bilo dobro da se tu i tamo načini ozbiljniji kompromis sa novim trendovima. Sa druge strane, sa svojim pozadinskim osvetljenjem bele boje, tastatura će se sigurno dopasti svima koji cene estetski užitak. Tačped podržava multi-tač tehnologije, ali sam po sebi nije ništa posebno. Njegova površina je prilično mala, a naročito ako imamo u vidu veličinu tastera tačpeda, koji su ogromni.
Jednostavno rečeno, ovo je mašina za svakodnevnu eksploataciju i multimedijalnu uživanciju, na kojoj se može ponešto i odigrati vrlo udobno, uz sasvim solidan kvalitet izrade, izuzmemo li tastaturu. Levo od tastature je multimedijalni Dashboard sa nekoliko osnovnih kontrola, a tasteri na tom delu, kao i drugi indikatori, svetle vrlo dopadljivim belim pozadinskim osvetljenjem. Treba spomenuti i Harman Kardon zvučnike natprosečnog kvaliteta, koji dodatno doprinose uživanju u muzici i videu. Uz računar se isporučuje baterija od 44 Wh, koja omogućava računaru nešto ispod tri sata autonomije (preciznije, oko dva sata i pedeset minuta). Za ovakav računar, teško da će biti potrebna veća autonomija, iskreno rečeno, a bez strujne utičnice ćete ga koristiti samo sporadično, pa će baterija uglavnom služiti poput kakvog UPS-a. Ponovimo pozitivne stvari koje smo zatekli još kod Tecra S11 modele, a koje zatičemo i ovde – Sleep & Charge portovi, veliki i obiman korisnički priručnik na srpskom jeziku, kao i pogodnosti No Matter What garancije.
Završni utisak: P500 je utegnuti i doterani džin. Idealan desktop replacement za one kojima igranje nije toliko visoko na listi prioriteta. Šteta je što nema Full HD ekran, već je zaostao za tako malo piksela po dužini i visini. Dobra izrada, klasičan dizajn, solidan hardver i mogućnosti, to su karakteristike ovog notebook računara.
Toshiba Qosmio X500-11X
Slavni Qosmio brend Toshiba i dalje rezerviše za posebne, luksuzne modele koji predstavljaju sam vrh ponude i istovremeno su odličan izbor za zahtevne igrače i/ili poklonike multimedijalnih sadržaja. I u konkretnom slučaju pokazuje se tako. Igrom slučaja, prethodno testirani Satellite P500 i Qosmio X500 modeli su bukvalno izrađeni na istim osnovama. Kada se stave dva računara jedan pored drugog, njihove zajedničke karakteristike itekako dolaze do izražaja – nimalo slučajno. Isti oblik, iste proporcije, isti raspored, isti Dashboard, ista tastatura, isti Harman Kardon zvučnici. No, Qosmio X500 je poprilično unapređena verzija Satellite P500 modela, što se takođe odmah da naslutiti. Ne samo po izgledu, već i kada vidimo o kakvom se hardveru radi. A hardver je poprilično “nabrijan”…
Specifikacija:
Toshiba Qosmio X500-11X
LCD
18,4″, 1680 x 945
Procesor
Intel Core i7 720QM (1,6 GHz)
Grafika
Nvidia GeForce GTS 360M, 1 GB GDDR5
Sistemska memorija
8 GB
Hard disk
2 x 500 GB (Hitachi, 7200 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
Blu-ray čitač
Izgled? Dizajn? Isti kao kod Satellite P500 modela. Međutim, ovaj put se radi o nešto “vatrenijoj” varijanti, u kombinaciji crne i crvene boje, sa velikim Qosmio simbolom na gornjem delu, sa crvenim bokovima, te sa pozadinskim osvetljenjem u crvenoj umesto u beloj boji. Tu je i veliko napajanje, koje je popriličnih dimenzija i težine. Hardversku osnovu računara čini kombinacija PM55 Express čipseta i Intel Core i7 720QM procesora. Čipset je dizajniran tako da omogući slične funkcije koje omogućava desktop pandan P55, sa kojim se pojavio gotovo paralelno. Sa procesorom smo se već sreli, ali to ne menja naše ushićenje, imajući u vidu da se radi o najbržem procesoru koji je dizajniran za potrebe mobilnog tržišta. Core i7 720QM radi na 1,6 GHz. Ako vam se ovo čini kao malo, varate se, iz nekoliko razloga. Prvo i osnovno, performanse ne moraju zavisiti od radnog takta. Drugo, brojni Nehalem procesori (arhitektura na kojoj se baziraju svi modeli koji nose oznaku Core iX, bez obzira da li su namenjeni desktop ili laptop tržištu), a među njima i model koji se nalazi u NX90J računaru, podržavaju Turbo Boost tehnologiju.
Radi se o, najprostije rečeno, automatskom povećavanju radnog takta u slučajevima kada ne postoji potreba za simultanim obrađivanjem više aplikacija, već je jedno jezgro dovoljno da obavi sav posao. Tada se ostala jezgra isključe i poveća radna frekvenca onog koje je aktivno. U konkretnom slučaju, na ovaj način se maksimalno može doći do 2,8 GHz! Procesor je četvorojezgaran, ali podržava Hyper-Threading, tako da može obrađivati do osam thread-ova simultano. Ima 6 MB Smart Cache memorije, 774 miliona tranzistora, izrađuje se u 45-nanometarskom proizvodnom procesu, a njegova termalna disipacija je deklarisana na 45 W, što je poprilično za mobilno tržište. Stoga je u startu jasno da je i po tom kriterijumu namenjen prevashodno masivnijim računarima, sa dobrim hlađenjem, gde postoji potreba za visokim nivoom performansi.
Računar je opremljen sa čak 8 GB DDR3 memorije! To je više nego dovoljno da podmiri potrebe svih vrsta korisnika, a naročito – igrača! Igrački karakter mašini daje GeForce GTS 360M grafička karta. Iako se u suštini radi o rebrandiranoj GTS 260M karti sa nešto višim radnim taktovima, i dalje se radi o odličnom rešenju za igranje igara, kakvih nema napretek kada govorimo o prenosnim računarima. Koristi 1 GB sopstvene GDDR5 memorije. Još dve poslastice imamo u vidu Blu-ray drajva, kao i dva hard diska koji se vrte na 7200 obrtaja u minutu, kapaciteta po 500 GB (odnosno, ukupno 1 TB).
Utisci po pitanju unutrašnjosti i tastature / tačpeda su identični kao i kod Satellite P500, sa tom razlikom da ovde između tastera tačpeda postoji skener otisaka prstiju. Pa sad, ako vam prija specifična kombinacija crne i crvene boje, to bi bilo to. Autonomija je posebno slaba i iznosi svega dva sata i petnaest minuta, ali baš kao i kod prethodnog modela, i ovde ističemo da ćete to pre koristiti kao UPS nego za ozbiljan rad u pokretu. Sleep & Charge portovi, veliki i obiman korisnički priručnik na srpskom jeziku, kao i pogodnosti No Matter What garancije su i dalje tu, a napomenimo da se na ovaj laptop daje trogodišnja garancija, što je primetno bolje od kraće, jednogodišnje ili dvogodišnje garancije. Kod ovakvog laptopa, objektivno, postoji samo jedan vid strahovanja – kakva mu je kultura rada. Korisnici mogu biti potpuno mirni, jer je notebook što se toga tiče fantastičan. Nema bojazni od vrtložnog rada kulera i velike buke, od brujanja, pregrevanja, podrhtavanja – svaka čast kompaniji Toshiba na dizajnu ovog laptopa, koji nije bilo nimalo lako izvesti. Napajanje je veliko i poprilično teško, što je i razumljivo.
Završni utisak: Qosmio je bio i ostao je vrh ponude japanskog proizvođača. Toshiba se nije libila da ugradi izuzetan hardver, praćen veoma dobrim dizajnom i detaljima koji predstavljaju neku vrstu otklona od klasičnih modela. Ipak, i dalje se radi samo o detaljima, odnosno ipak fali određena doza ekskluzivnosti prepoznatljive na prvi pogled. Šteta je što ekran nije Full HD, ali konfiguracija je vrhunska. Od vas zavisi da li spadate u one kojima ipak treba nešto više, ili je X500 upravo to što vam je potrebno.
HP Pavilion dv6-2180sm
Još jedan naizgled stari znanac na testu. HP u ovoj klasi nudi Pavilion dv6, sa sufiksom 2180sm. I na prošlom uporednom testu smo imali model iste familije (dv6), ali sa sufiksom 2160m. Šta može ponuditi model koga danas testiramo? Pavillion serija notebook računara kompanije HP je sinonim za multimedijalnu klasu uređaja. Svakako je njena popularnost uticala na to da HP pod hitno osveži svoju ponudu najnovijom Intel Calpella mobilnom platformom, odnosno 32-nanometarskim Arrandale procesorima. Sama spoljašnjost se nije mnogo menjala, ako je uopšte u odnosu na raniju dv6 garnituru. Inače, multimedijalan karakter ovog notebook-a je naglašen i kroz prisustvo ultra-tankog Media Center daljinca, koji je takvog oblika i tako je dizajniran da se može smestiti u u principu ne toliko puno korišćeni ExpressCard slot. Takođe, tu je i krpica za čišćenje, čije prisustvo uvek pozdravljamo.
Specifikacija:
HP Pavilion dv6-2180sm
LCD
15,6″, 1366 x 768, mat ekran
Procesor
Intel Core i5 430M (2,26 GHz)
Grafika
Nvidia GeForce GT 320M, 1 GB GDDR3
Sistemska memorija
6 GB
Hard disk
320 GB (WD, 7200 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi
(2+1) x USB 2.0, 1 eSATA/USB combo port, VGA izlaz, HDMI izlaz, FireWire, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 megapiksela
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Masa
2,88 kg
Dimenzije
378.5 x 258 x 34 mm
Cena
95,990 dinara
Garancija
12 meseci
Espresso varijanta šara u kombinaciji sa crnom bojom i kvalitetnom izradom su veliki aduti ove serije notebook računara. Sa dv modelima smo se već susretali, kako dv2 (12-inčni), tako i upravo dv6 (16-inčni), tako da ste dosta i sami mogli da pročitate. Računar Raspolaže Bright-View ekranom sa LED pozadinskim osvetljenjem, dijagonale 15,6 inča i rezolucije 1366 x 768 piksela, u 16:9 formatu. Njegova tastatura se proteže preko cele širine unutrašnjeg dela računara, a poseduje i odvojeni, numerički deo, kao i naša slova. Tačped je blago izmešten prema levoj strani i podržava multitač tehnologiju.
HP ovaj računar bazira na HM55 čipsetu, u kombinaciji sa Arrandale procesorima, kao i na poslednjoj seriji (rebrandiranih) Nvidia grafičkih karti. Konkretno, koriste se Core i5 430M procesor, koji radi na 2,26 GHz (FSB od 1066 MHz, 3 MB keš memorije), kao i GeForce GT 320M grafička karta sa 1 GB sopstvene GDDR3 memorije. Računar ima na raspolaganju 6 GB DDR3 memorije, te brz disk kapaciteta 320 GB, koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu. Spomenimo VGA i HDMI izlaze, FireWire i eSATA konektore, te standardno prisutne Gigabit Ethernet, Bluetooth i WiFi Draft N. Jednostavno rečeno, ovo je mašina za svakodnevnu eksploataciju i multimedijalnu uživanciju, na kojoj se može ponešto i odigrati, uz veoma solidan kvalitet izrade. HP standardno “obogaćuje” operativni sistem pratećim aplikacijama, a tako je i ovog puta. To ipak nimalo ne smeta računaru da “leti” u praksi. Zvučnici su takođe natprosečnog kvaliteta, a jačina zvuka se može kontrolisati preko posebno implementiranog bara koji je osetljiv na dodir i koji se nalazi iznad tastature. Uz računar serijski ide šestoćelijska baterija od 47 Wh, sa kojom smo ubeležili autonomiju od tri sata i dvadeset minuta.
Ovde ćemo zastati na sekund i vratiti se na prethodni uporedni test, gde smo isprobali sličan model, takođe dv6 oznake 2160m. Možda nije fer porediti ovaj model sa onim iz prethodnog uporednog testa, ali ćemo to ovom prilikom učiniti zbog ogromne sličnosti između ovih računara, te ćemo proceniti njihove upotrebljivosti u odnosu na cenu. Gledano u odnosu na njega, ne vidimo previše razloga za doplatu od skoro 20 hiljada dinara. Razlika je u minimalno bržem procesoru i prisustvu 6 GB RAM memorije (naspram 4 GB). Ostatak konfiguracije je identičan, baš kao i veličina, dizajn i raspored, te zaista gledano sa aspekta upotrebljivosti ne vidimo šta to specijalno možete učiniti sa ovim laptopom u odnosu na prethodnika. To ne znači da je Pavilion dv6-2180sm loš, naprotiv, on je odličan. Međutim, smatramo da je sa tolikom razlikom u ceni uređaj koji smo isprobali na prošlom testu izuzetno sličan, a da je opet bolja kupovina.
U konkretnom slučaju, za ovaj laptop dobijate dodatnu garanciju u vidu Pickup and Return Service-a, što je takođe nešto što treba istaći. HP je obezbedio da korisnici ne moraju da učine ništa više od poziva na odgovarajući telefon da bi realizovali svoju garanciju – korak koji je vredan hvale.
Završni utisak: Pavilion dv6 je žrtva našeg koncepta testiranja, gde smo razdvajali modele po cenovnoj granici. Familija je postavljena da pokriva širok spektar tržišta, a model na našem testu je upao u kategoriju gde ga dočekuju prave zveri. Radi se o veoma dobrom računaru usmerenom prevashodno prema korisnicima kojima je multimedija najvažniji aspekat primene. Nažalost, „vuče“ isti dizajn kao i njegovi pristupačniji rođaci. To što smo smatrali vrlinom kada smo testirali pristupačnije modele, naspram kojih su bili skromniji računari drugih proizvođača, sada praktično smatramo manom, jer model na testu posmatramo nekim drugim očima. Ipak, onu najvažniju bitku, sa samim sobom, dv6-2180sm – naš je utisak – gubi. Jednostavno, ne nudi dovoljno više u odnosu na modele koji dolaze pod istim, dv6 brendom, primetno su jeftiniji, a sa zanemarljivim razlikama.
Asus G73J
Tajvanski Asus nastupa oštro i sa visoko podignutim gardom u svim kategorijama, a naročito u domenu luksuznih prenosnih računara. Svesni da su najjači modeli prenosnika istovremeno i najbolja reklama za modele niže klase, forsiraju agresivan nastup i jedinstveni dizajn, u kombinaciji sa izuzetnom hardverskom snagom. Model G73J je najbolja potvrda takvoj tvrdnji. Radi se o vrhunskom, izuzetno brzom notebook računaru, koga smo imali priliku da prikažemo i u nešto opširnijoj i detaljnijoj verziji. Da li će se naš utisak o njemu zadržati i sada, kada imamo priliku da ga direktno suprotstavimo modelima koji su mu ipak ozbiljnija konkurencija?
Specifikacija:
Asus G73J
LCD
17,3″, 1920 x 1080
Procesor
Intel Core i7 720QM, 1,60 GHz
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 5870, 1 GB
Sistemska memorija
8 GB DDR3
Hard disk
640 GB kao 2 x 320 GB (Hitachi, 7200 RPM, 16 MB keš, SATA)
Optički uređaj
HL-DT-ST DVDRAM (LG DVD pisač, 8x)
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR
Konekcije, portovi, razno
4 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, ExpressCard, LAN konektor, 8-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium, ExpressGate
Masa
3,4 kg
Dimenzije
415 x 320 x 19-22 mm
Cena
160,000 dinara
Garancija
2 godine (1 godina garancije na bateriju)
I u sred leta na +38 stepeni korisnik će se vrlo lako smrznuti od samog pogleda na fantastičnu konfiguraciju. O procesoru smo već detaljno pričali i nema razloga da se ponavljamo. ATI Mobility Radeon HD 5870 grafički čip je do pre neki dan bio i zvanično najsnažniji grafički čip na mobilnom tržištu. Trenutno je to mobilna verzija GF100 čipa, makar u teoriji jer laptopove sa istim nećemo videti još nekoliko meseci. Uz snažnu DirectX 11 grafiku dodajte brze 7200 rpm diskove, 8 GB RAM memorije, te ekstravagantan i robustan dizajn praćen brojnim unapređenjima, Full HD ekran…impresivno, zar ne?
Ono po čemu se izdvajaju Asus notebook računari visoke klase jeste jedinstveni dizajn. Asus je dizajn koncept bazirao na čuvenom američkom avionu F-117, poznatom po svojoj oznaci Stealth. Inspirisan savremenom tehnologijom, potrebom za tišinom i razornom moći, novi G73J predstavlja pridošlicu u Republic of Gamers seriju proizvoda, namenjenu igračima, overklokerima i entuzijastima. Nismo “overklokerima” rekli po navici, već i zbog konkretnog proizvoda, ali o tome u daljem tekstu. Računar je jednostavno – prelep! Asus je poslušao komentare zajednice, koja je dala svoje sugestije, te uklonio sve glossy površine sa inicijalne verzije, ostavivši tako vrhunski spoj tvrde, ojačane plastike, gumiranih površina i materijala za koje vam, iskreni da budemo, nismo ni u stanju potvrditi o čemu se tačno radi. Ono što znamo je da je sve spojeno vrhunski, kako u smislu toga kako deluje kao celina, tako i u smislu da su sami spojevi napravljeni besprekorno.
Velike površine naslona za dlanove, koji se uspinju kako se ide prema zadnjem delu, takođe zakošene površine koje dodatno pomažu ergonomiji i naslanjanju na dlanove, čiklet tastatura zajedno sa sve numeričkim delom, veliki tačped (sa multitač podrškom, dabome) i zvučnici iznad tastature, koji su svi dizajnerski perfektno usklađeni. Čisto, pregledno, savršeno! U gornjem desnom uglu se nalazi taster za paljenje, a u gornjem levom još nekoliko tastera, koji služe za isključivanje ono malo “svetala” na laptopu, ali i za – overklokovanje! I to, u ovom slučaju, ne samo centralnog procesora, ali o tome nešto kasnije. Ekran je oivičen frejmom tamno sive/crne boje. Ispod njega je Asus simbol, a iznad njega web kamera sa mikrofonom.
Kultura rada je potencijalno najbolnija tema ovog laptopa. Istovremeno, to je i područje gde je laptop najviše zablistao, a kada naprava zablista tamo gde to od nje najmanje očekujete, znate da se radi o izuzetnom proizvodu. Jednostavno, Asus inženjerima – svaka čast! Ovaj fenomenalno dizajniran proizvod kompletnu toplotu izbacuje pozadi kroz velike otvore pomoću velikih kulera, i dodirna površina u unutrašnjosti je potpuno hladna i usred “vrtenja” zahtevnih testova! Neki delovi tastature su mlaki u takvim uslovima, ali to je i normalno, jer tastatura ne može baš toliko da se izoluje kao ostatak računara. Ali ponavljamo, mlaki, i to jedva! Ne možemo ni dok ovo kucamo da se načudimo kako im je to uspelo, imajući u vidu šta se nalazi ispod haube, ali uspelo im je. Naravno, kuleri se “zalete” kada se računar optereti (na primer, zahtevnom igrom) i tada postoji jedan nivo buke, ali on nikada ne postaje piskav ili reskast, ne smeta, već se radi o prijatnom huku u najgorem slučaju. U uslovima nezahtevnog korišćenja – sve to nestaje!
Završni utisak:
Asus G73J je vrhunski laptop koji ne osvaja samo brutalnom snagom, već i inovativnošću i onim što je, u krajnju ruku, najbitnije – ukupnim utiskom o proizvodu, koji ostaje kada se “slegne” inicijalna fama. Ovaj notebook se ne diči samo performansama, već i kvalitetom izrade, završnom obradom, dizajnom, kulturom rada. Kao i – posebnošću. Ono što fali Qosmio X500 modelu, Asus G73J zadovoljava u startu – na prvi pogled će svakome biti jasno da je ovo čak par stepenica iznad snažnog laptopa. Naravno, to zadovoljstvo valja adekvatno platiti…
Asus NX90J
Ako smo za prethodni Asus računar rekli da se izdvaja po jedinstvenom dizajnu i izradi, šta tek onda reći za tako poseban NX90J? I ovaj vrhunac multimedijalnog notebook računara smo imali priliku da detaljno ispitamo u zasebnom testu, a ovde ćemo se ponovo osvrnuti na najbitnije stavke. Radi se o veoma posebnom računaru, koji praktično i nema konkurencije osim samog sebe, imajući u vidu njegovu specifičnost i njegove posebne odlike…
Specifikacija:
Asus NX90J
LCD
18,4″, 1920 x 1080, LED backlit
Procesor
Intel Core i7 Q720, 1,6 GHz
Grafika
Nvidia GeForce GT 335M
Sistemska memorija
6 GB DDR3
Hard disk
2 x 500 GB, 2,5”, 8 MB keša, 7200 rpm
Optički uređaj
DVD RW, slot-in
Mreže
Gigabit LAN, Wireless LAN 802.11n
Konekcije
2 x USB 3.0, (1+1) x USB 2.0, 1 x eSATA/USB 2.0 combo, VGA izlaz, HDMI izlaz, čitač kartica, audio izlazi, Bluetooth, web kamera
Ostalo
Hibridni TV tjuner, veliki Bang & Olufsen zvučnici
Operativni sistem
Windows 7 Ultimate, 64-bitni
Masa
4,8 kilograma
Cena
199,900 dinara
Garancija
24 meseca
Odmah na početku recimo šta to izdvaja NX90J od drugih računara. Pre svega ostalog, to su vrhunski dizajn, ugrađeni Bang & Olufsen zvučnici, kao i novi kontrolni sistem za dva tačpeda, koji unosi prilično drugačiji doživljaj u svakodnevno korišćenje računara. Sve to prati vrhunski hardver. Možda najinteresantnija stavka za naše čitaoce jesu – zvučnici. Kao što možete videti sa fotografija, NX90J ima „proširenja“ sa svake strane u vidu zvučnika. Tražite kvalitetan zvuk? Na laptopu ne može bolje. Stručnjaci svetski poznatog brenda Bang & Olufsen su tražili rešenje večite dileme „kako u mali prostor smestiti kvalitetan zvučnik i kako ga uklopiti u stil prenosnog računara.“ Njihov odgovor držimo u rukama, i malo je reći da smo zapanjeni.
Na ovaj laptop je jednostavno potrebno određeno privikavanje, po mnogim aspektima. Čim se laptop izvadi iz kutije, odmah je jasno da se radi o veoma posebnom proizvodu, kako u smislu stila, tako i u smislu mogućnosti koje pruža korisniku. Nesvakidašnji dizajn će odmah upasti u oči. Za njega je zaslužan glavni dizajner kompanije Bang & Olufsen, Dejvid Luis. On se rukovodio idejom da korisnici koji žele da kupe veći laptop istovremeno žele da on zauzme centralnu poziciju u dnevnoj sobi, te da se svojim dizajnom mora uklopiti u moderno svakodnevno okruženje. Rezultat je u praksi takav da imamo uređaj vrhunske izrade, urađen od ispoliranog aluminijuma, ispoliranog do te mere da se u poklopcu, kao i u naslonima za dlanove, čovek može bez ikakvih problema ogledati kao u ogledalu. Na ovo zaista nismo navikli, niti smo očekivali da će sve delovati kao da je od stakla (a srećom je od neuporedivo čvršćeg aluminijuma). Zaklopljen, uređaj odozgo izgleda neobičo širok, a uskoro ćete shvatiti i zašto.
Ono na šta će korisnici najviše morati da se priviknu su ipak – zvučnici. Ne u smislu zvuka, već u smislu uklapanja u dizajn notebook-a i posledica koje imaju na njegov oblik, odnosno našu percepciju kako bi jedan prenosni računar trebao da izgleda. Umesto sakrivanja zvučnika, oni upravo dolaze u prvi plan. Montirani su levo i desno od ekrana, proširijući tako ionako pozamašan poklopac 18,4-inčnog laptopa. Ovo nije laptop koji je preporučljivi držati na boku. Nije se zaboravilo ni na njegovu donju stranu, koja je izrađena od glatke plastike visokog kvaliteta. Baterija se ne može izvaditi, što je još jedan podatak koji korisnici moraju imati u vidu. NX90J, po očekivanjima, raspolaže mnoštvom portova, među kojima zatičemo i dva USB 3.0 porta, ali i eSATA i HDMI, dok je optički uređaj slot-in tipa. Na raspored portova imamo malo zamerku usled toga što se veliki broj njih nalazi na desnoj strani, što može poprilično smetati korisniku koji koristi miša.
Unutrašnjost je takođe vrlo specifična. Nasloni za dlanove su prostrani i ponovo izrađeni od ispoliranog aluminijuma, pogodni da se ogledate u njima. Pogledom na unutrašnjost zatičemo još jednu značajnu novinu koju uvodi NX90. Nema klasičnog tačpeda, već imamo dva tačpeda na neuobičajenoj lokaciji. Naime, levo i desno od tastature se nalaze velike površine, svaka sa dva tastera ispod sebe, koji su u stvari tačpedovi. Podržavaju i multi-tač tehnologiju, tako da korisnici mogu da koriste i tu pogodnost. Sistem je naizgled pomalo čudan, ali u praksi funkcioniše odlično i uživali smo u korišćenju na taj način, više nego ikada na tačpedu, što zbog prirodnijih položaja samih ruku, što zbog kvalitetnog ugođaja i velikih površina. Sa druge strane, zbog toga je morao biti načinjen određeni kompromis u tom smislu da ovaj računar, iako se radi o 18,4-inčnom modelu, ne raspolaže numeričkim delom tastature. Sama tastatura je, pak – fantastična! Svaki taster je individualno montiran. Tasteri su tanki i srednjeg hoda. Iznad tastature je skup multimedijalnih tastera, zajedno sa tasterom za paljenje, ali i tasterom koji omogućava lako “šaltovanje” između režima rada, predefinisanih u Power4Gear aplikaciji. Sve u svemu, rad na ovom uređaju, na čiju hardversku snagu uopšte nije potrebno trošiti reči, je izuzetno prijatno iskustvo.
Završni utisak: Asus NX90J je fantastičan laptop, ali jednostavno nije za svakoga. Pomera granice ostvarenog, ali istovremeno menja koncept prenosnog računara kakav znamo, tako da će korisnici morati da prave kompromise, ali ovaj put ne sa performansama ili upotrebljivošću, već pre svega sa svojim shvatanjem i doživljajem notebook računara.
Fujitsu LifeBook T5010
Kao što smo rekli u uvodu testa, nije nam bio cilj da testiramo i isprobamo slične računare, već da vam dočaramo šta sve možete kupiti za, uslovno rečeno, ozbiljan novac. Tako nam se u koncept uklapa i još jedan naizgled neobičan prenosni računar, specifičan po svojoj usmerenosti prema posebnoj kategoriji kupaca, a koga smo takođe ne tako davno isprobali. Za njega će najzainteresovanija biti preduzeća, odnosno korisnici kojima je od esencijalne važnosti da svoj posao obavljaju u pokretu, i to tako da se posao obavlja unosom putem ekrana osetljivog na dodir. Jer je T5010 upravo takav računar…
Specifikacija:
Fujitsu LifeBook T5010
LCD
13,3″, 1280 x 800, touchscreen, multitouch
Procesor
Intel Core 2 Duo P8800, 2,66 GHz, 3 MB L2, 1066 MHz FSB
Čipset
Intel GM45+ICH9-M
Grafika
Intel GMA 4500M HD
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
Hitachi 160 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA, šok senzor)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth, 3G/UMTS
Konekcije, portovi
3 x USB 2.0, VGA izlaz, ExpressCard, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera
Dodatno
Dock sa 4 USB 2.0 porta, LAN portom, DVI, VGA i HDMI izlazima
Operativni sistem
Windows Vista Business (stiže sa kuponom za apgrejd na Windows 7)
Dimenzije
319 x 244 x 36,5 mm
Masa
2 kilograma
Cena
170,000 dinara
Garancija
2 godine (opciono moguće produžiti garanciju)
Pod geslom „12 godina iskustva, 19 generacija unapređenja“, Fujitsu je dočekao novu iteraciju razvoja convertible računara, spreman da je obogati poslednjim „krikom mode“, odnosno čipovima i tehnologijama novije generacije i ponudi tržištu. Ipak, treba imati u vidu da se radi o specifičnim računarima za posebnu klasu korisnika. Uglavnom je namenjen poslovnim korisnicima, šefovima i rukovodiocima, ali i ostalima koji vode evidencije ili im je zbog prirode posla potrebna kombinacija snažnog i pouzdanog računara koji se može nositi u ruci i kojim se može rukovati pomoću kontrole dodirom, odnosno pomoću olovke. LifeBook T5010 je poslovna mašina od glave do pete i to pokazuje na svakom koraku – ozbiljnošću dizajna, paketom koji se isporučuje uz njega, izborom softvera… No, glavna stvar jeste u načinu korišćenja samog računara. Ako želite, možete ga koristiti kao i bilo koji drugi notebook, ali ga isto tako možete pretvoriti u tablet, na kome ćete informacije unositi pomoću olovke.
Pogledajmo samo deo pakovanja. Za početak, tu je Docking station, koji proširuje opseg mogućnosti ovog računara. On donosi dodatne USB portove i praktično sve vrste video izlaza. No, ono najlepše je svakako Modular Drive Bay. U praksi, zahvaljujući modularnosti istog, možete koristiti optički drajv, ili ga pak zameniti dodatnim hard diskom, ili dodati pomoćnu bateriju, koja je inače deo paketa koji smo dobili! I nakon svega toga, možete se jednostavno opredeliti da u slot ne ubacite – ništa, već samo da ga pokrijete plastičnom pregradom koja se isporučuje, štedeći tako na masi i dobijajući na portabilnosti. Zgodno, zar ne? Pogledajmo na kakav se hardver oslanja T5010.
Mašina je relativno konzervativna, hardverski gledano, što opet nimalo ne iznenađuje. Računar se bazira na Intel Centrino vPro platformi, čiju osnovu čine čipovi kompanije Intel. Sufiks vPro označava da se radi o sertifikovanoj platformi namenjenoj biznis korisnicima, sa dodatnim mogućnostima kao što su administriranje sa daljine, naprednom zaštitom protiv krađe i implementacija Trusted Platform modula. CompuTrace BIOS će omogućiti praćenje računara i vraćanje istog pravim vlasnicima. Srce sistema jeste GM45 čipset sa integrisanom grafikom. Procesor je Core 2 Duo P8800. Radi se o 45-nanometarskom dvojezgarnom procesoru, koji radi na 2,66 GHz, ima 3 MB L2 keš memorije i radi na 1066 MHz FSB-u. Sveukupno, sasvim snažna mašina za nešto što se nosi u ruci. Za grafiku je zadužen Intel 4500M HD čip, integrisan u northbridge, koji pozajmljuje deo sistemske memorije.
Unutrašnjost je pregledna i jasna, sa sivim naslonima za dlanove i crnom tastaturom. Tastatura otporna na tekućine je urađena u tipičnom Fujitsu stilu – tvrdi dugmići srednjeg hoda, kruta tastatura bez ikakvog savijanja, solidnog osećaja u kucanju. Touchpad je takođe interesantan i veoma solidnog povratnog osećaja. Olovka, kao još jedan input mehanizam, je takođe standardna, izrađena je od plastike i veoma male mase. Daju se četiri rezervna vrška koji služe za input. Ispod ekrana se nalazi nekoliko komandi, koje ćete koristiti u slučaju kada je računar prebačen u tablet režim, odnosno kada ekran nije u klasičnom notebook položaju, već zarotiran i položen preko tastature, tako da ostane jedini način za unos podataka. Iznad ekrana se nalazi web kamera od 1,3 megapiksela.
Kada uređaj “preklopite” i prebacite ga u tablet mod, dolaze do izražaja njegove jedinstvene mogućnosti. Unos komandi pomoću prsta ili olovke je nešto što pruža daleko intimniji odnos sa računarom, odnosno iskustvo u korišćenju. Ne kažemo da je bolje ili gore, jednostavno je – drugačije. Neizostavno, dodali bismo, u slučaju da imate potrebe za takvim nečim – poput npr. prepoznavanja rukopisa, pa da se možete potpisivati na dokumenta i slično. Tu je i virtuelna tastatura, koja će olakšati rad. Dual digitizer funkcija koju T5010 podržava omogućava operacije upotrebom dva prsta, kao što su paniranje, zumiranje, skrolovanje i slično.
Završni utisak: Fujitsu LifeBook T5010 je računar koji će zanimati mali broj ljudi, ali će onima kojima je namenjen biti nezamenjiv. Radi se o solidno koncepiranoj poslovnoj alatki koja nije namenjena ostvarivanju visokih performansi, ali koja mora biti pouzdana i bazirana na proverenoj platformi. Individualni korisnici će je zaobilaziti u širokom luku zbog slabog odnosa cene i performansi, poslovni korisnici će je koristiti zbog značajnih mogućnosti koje se mogu iskoristiti.
Sony VAIO EA1S1
Prošla je prava večnost otkako smo na testiranju imali jedan VAIO računar. Jedan od modela koje smo obezbedili za potrebe ovog prikaza jeste VAIO model iz EA serije, sa sufiksom 1S1. Reč je o moderno dizajniranom notebook računaru, koji je prilagođen ljubiteljima multimedijalne zabave, ali i koji cilja grupu korisnika kojima su petnaestice (i veći) preveliki, te stoga nepodesni za nošenje, a trinaestice su im suviše male za rad. Pogađate, radi se o 14-inčnim notebook računarima.
Specifikacija:
Sony VAIO EA1S1
LCD
14″, 1600 x 900
Procesor
Intel Core i3 330M, 2,13 GHz
Grafika
ATI Mobility Radeon HD 5145, 512 MB
Sistemska memorija
4 GB DDR3
Hard disk
Seagate 500 GB (5400 RPM, 8 MB keša, SATA)
Optički uređaj
DVD RW
Mreže, povezivanja
Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth
Konekcije, portovi
3+1 x USB 2.0, eSATA/USB combo port, ExpressCard slot, VGA izlaz, HDMI izlaz, LAN konektor, čitač kartica, audio konektori, web kamera
Operativni sistem
Windows 7 Home Premium
Dimenzije
345 x 238 x 27,1 mm
Masa
2,35 kilograma
Cena
98,990 dinara
Garancija
12 meseci
Odmah u startu ćete lako uočiti živu, gotovo napadnu boju. VAIO EA modeli su dostupni u velikom broju jarkih boja – osim tradicionalnih crnih, belih i sivih modela, na raspolaganju su plavi, crveni, pink, zeleni…Mi smo imali priliku da odmaramo oči na modelu zelene boje. Istina je da se čovek navikne na taj doživljaj u roku od dva dana, ali je svakako interesantno videti koliki broj korisnika bi se nakon toga mogao vratiti na neki monotono dizajniran prenosni računar metalik sive boje. Notebook je zaista “fensi”, sa svojim teksturama i gradacijom zelene boje, koja nije uniformna, već se po predefinisanoj šemi menja od svetlo do tamno zelene i natrag. U kompaniji ovo nazivaju Arrabesque dizajnom. Zaista, kada se korisnik sretne sa ovakvim računarom najbolje shvati da nije sve u performansama i megahercima. Sony je uvek bio prepoznatljiv po toj noti, ali ju je isto tako i adekvatno naplaćivao…
Što se hardvera tiče, nema većih iznenađenja kada su čipovi u pitanju. Dvojezgarni Core i3 330M procesor radi na 2,13 GHz i ima 3 MB keš memorije, obezbeđujući adekvatnu podlogu za nezahtevne, ali i nešto zahtevnije primene. Na raspolaganju je 4 GB DDR3 memorije, hard disk kapaciteta 500 GB, ali i ATI Mobility Radeon HD 5145 grafika sa 512 MB sopstvene memorije. Radi se o rebrandiranoj Radeon HD 4570 karti, sa nešto višim radnim taktovima, koja uprkos tome što je deklarativno član Radeon HD 5000 serije ne podržava DX11, već “samo” DX10.1. Ipak, na sve multimedijalno potrebe će više nego adekvatno odgovoriti. Zanimljivo je da, iako je notebook relativno manjih dimenzija, nije bilo previše kompromisa oko portova. Na raspolaganju su 4 USB porta (od toga jedan USB/eSATA combo port), kao i HDMI izlaz za lako izbacivanje slike i zvuka na eksterni displej. Dali bismo i jednu primedbu glede rasporeda USB portova, pošto se na desnoj strani dole nalazi čak tri porta, što može praviti smetnju onima koji koriste miša.
Gde još ovaj računar briljira, osim kada je reč o dopadljivosti? Njegov ekran je odličan, za početak. Iako ima minimalni glossy nanos, on je vrlo diskretan i ne smeta, a performanse su odlične. Čak je i rezolucija neuobičajeno visoka za ovakvu mašinu – 1600 x 900 piksela. Zanimljivo je da preko naslona za dlanove zatičemo sloj – da li providnog stakla ili plastike, ne možemo biti potpuno sigurni. Tastatura je izvanredna! Radi se o modernoj tastaturi čiklet tipa sa individualno montiranim tasterima. Međutim, ovde moramo dati primedbu – naime, pojedine oznake, posebno na tastaturi, su vidljivo – italijanske! Nažalost, kako je dizajn više nego udarni adut ove mašine, italijanske oznake na pojedinim tasterima narušavaju tu skladnu celinu, što se nas tiče. Naravno, i dalje se radi o standardnoj tastaturi sa klasičnim rasporedom konektora, ali ipak…Računar stiže sa baterijom od 3500 mAh, odnosno 39 Wh, koja omogućava nešto preko tri sata autonomije. Iskreno, očekivali smo više, ali šta da se radi.
Završni utisak: Sony VAIO EA notebook računari su namenjeni korisnicima koji vode računa o stilu, žele da se njihovi uređaji razlikuju od mase sterilnih modela, onima kojima su petnaestice prevelike a trinaestice premale, te onima kojima trebaju laptopovi sa odličnim ekranom. I pri svemu tome, prilično su okrenuti multimediji. Sony se u mnogo navrata pokazao kao kompanija koja je u stanju da napravi posebne računare, a model na našem testu je svakako takav. Nije bez mana – raspored USB konektora je mogao biti bolji, a pojedine oznake po tastaturi su na italijanskom jeziku. No, svakako se radi o vrlo atraktivnoj kupovini, koja svoje opravdanje ne traži samo u onome što se nalazi “pod haubom”.
Rezultati
Toshiba Tecra S11-124
Toshiba Satellite P500-190
Toshiba Qosmio X500-11X
HP Pavilion dv6-2180sm
Asus G73J
Asus NX90J
Fujitsu LifeBook T5010
Sony VAIO EA1S1
PCMark Vantage – Score
4820
5032
5779
5469
5888
5256
3224
4870
PCMark Vantage – Gaming
3236
6458
7456
4296
8002
5116
1017
3703
PCMark Vantage – Memory
3247
3312
4266
3260
4113
3578
2445
2866
PCMark Vantage – Productivity
3304
3340
4570
4656
4381
4141
2878
4018
PCMark Vantage – HDD
3112
3314
4030
3700
3784
3349
3071
3057
Cinebench 10 CPU rendering
6790
6806
8337
6509
8313
9858
5475
5592
NucleaRus Multi Core
10451
10522
12391
9705
11704
12311
9247
8521
3DMark 06 Score
3444
7088
10449
4387
11896
7452
962
4294
3DMark 06 CPU Score
2707
2668
3038
2539
3044
2896
1988
2261
HDTune Average Transfer Rate
60.5 MB/s
67.3 MB/s
82.0 MB/s
71.2 MB/s
77.3 MB/s
71.2 MB/s
60.9 MB/s
62.4 MB/s
Autonomija
4h
2h 50min
2h 15min
3h 20min
2h 10min
2h 05min
4h 45min
3h 05min
Zaključak
Kao i uvek u uporednom testu, ovo je mesto gde sumiramo utiske i nagrađujemo najbolje. Svojevremeno smo za G73J napisali da je vrhunski laptop koji ne osvaja samo brutalnom snagom, već i inovativnošću i onim što je, u krajnju ruku, najbitnije – ukupnim utiskom o proizvodu, koji ostaje kada se “slegne” inicijalna fama. I dalje smo na tom stanovištu. Reč je o vrhunskom proizvodu koji se izdvaja ne samo svojim hardverom, inače fantastičnim, već i drugim parametrima, poput dizajna, kulture rada i osećaja u radu. Stoga od nas sasvim zasluženo dobija najveće priznanje – Editor's Choice.
Asus G73J – Benchmark Editor’s Choice Award
S ozbirom na cene, razlike u performansama i mogućnostima, procenili smo da nema puno smisla davati Best Buy nagradu, jer je teško proceniti šta bi ovde objektivno trebala biti najbolja kupovina. Da li to može biti laptop koji je odličan, i koji košta 100 hiljada dinara, ali koji nije pogodan za igranje, na primer? Smatramo da ne. No, rešili smo da damo dva Highly Recommended priznanja modelima koji problematici skupog i kvalitetnog laptopa pristupaju sa drugačijih strana.
Toshiba Qosmio X500 – Benchmark Highly Recommended Award
Prvo od njih ide, sasvim logično, za Toshiba Qosmio X500. Vrhunski notebook u svakom pogledu, kome najveće priznanje na testu izmiče za dlaku. Druga Highly Recommended nagrada ide za Sony EA model, oznake 1S1. Reč je o računaru sjajnog dizajna (nekada je mnogo teže uspeti da klasičan laptop izdvojite iz „šume“ sličnih modela nego kreirati neki ekstravagantan model, koji će međutim biti usmeren prema malom broju korisnika), sjajnog balansa između mogućnosti, karakteristika, kvaliteta izrade i – dopadljivosti, sa odličnim ekranom kao šlagom na torti.
Sony VAIO EA1S1 – Benchmark Highly Recommended Award
Pobednicima čestitamo, a u dogledno vreme ćemo ponovo ispitati tržišnu ponudu. Do narednog uporednog testa, želimo vama i nama prijatan odmor.
Toshiba, Sony i HP notebook računare na test ustupio Gigatron.
Asus notebook računare na test ustupio ASUS.
Fujitsu notebook računar na test ustupio Fujitsu.