Branko Mitić Kada je početkom ove godine Apple predstavio iPad, mnoge su se stvari promenile. Apple je, kao softverska kompanija, poručio da kvalitet tableta treba da se ogleda u softveru, a ne u hardveru. Hardver je, štaviše, bio poznat jer iPad nije doneo nikakve novine u odnosu na iPhone. Šale koje su kružile internetom da je iPad u stvari iPhone koji je stavljen pod presu, nisu bile daleko od istine. Veći ekran kao jedina bitna razlika modernih mobilnih telefona i tableta, učinio je da kupci na tablete gledaju kao na računare bez periferija, a ne kao na glomazne mobilne telefone. Kombinacija izuzetno naprednih softvera za mobilne telefone i novih softverskih rešenje prilagođenih velikom ekranu, učinili su da se iPad i tableti shvate kao ozbiljni uređaji.
Istina, predviđanja da će novi koncept zameniti kućne računare nisu se obistinila, ali su iPad i tableti imali veliki uticaj na prodaju notebook i netbook računara. Ipak, kako je većina ljudi iPad kupila iz čiste radoznalosti, moramo prokomentarisati da je globalna finansijska kriza prošla brže nego što smo očekivali :). Mada većina kupaca komentariše da iPad od pukog hira, ubrzo prelazi u potrebu. Tableti će u svakom slučaju biti sve popularniji, a toga je svestan i Viewsonic, koji je pripremio nekoliko uređaja. Tablet koji danas predstavljamo nosi oznaku ViewPad 10 i ima ekran dijagonale 10,1 inča, kao i dual-boot mogućnosti, pa pored očekivanog Android operativnog sistema, donosi i klasičan Windows 7. Ove dve informacije same po sebi su dovoljne da se mnogo interesovanja podigne oko ovog tableta. ViewPad 10 dolazi u lepo dizajniranoj kutiji, pristojnih dimenzija. Unutar kutije nalazi se sam uređaj, kao i punjač. Punjač podseća na klasičan punjač za laptop, a takav je i priključak, što znači da ViewPad nije moguće puniti putem USB-a. U kutiji se još nalazi uputstvo na dve strane, kao i dva diska. Jedan disk sadrži Windows 7 Home Premium, a drugi drajvere i elektronsko uputstvo za upotrebu. ViewPad 10 nema optički uređaj, ali vam on nije ni potreban, jer oba sistema dolaze preinstalirana, već ovi diskovi služe samo u posebnim slučajevima i tada će vam biti potreban drugi računar. Kada se uzme u ruke, prvi utisak je da je ViewPad 10 jedan od težih tableta koji smo do sada probali. Za to postoje dva opravdanja. Prvo je veliki 10,1″ ekran, koji primetno uvećava dimenzije, a drugi razlog je taj što ovaj tablet podržava i Windows 7, pa je samim tim hardver teži od inače telefonskog hardvera koji se koristi za tablete koji poseduju samo Android.
Masa iznosi 835 grama, a dimenzije su 275 x 170 x 14,5 mm. ViewPad 10 je bogat konekcijama, pa tako sa leve strane poseduje mesto za MicroSD karticu, dva USB porta, mini-VGA priključak, 3,5 mm audio izlaz. Mikrofon i 1,3 MP kamera su takođe prisutni. Uređaj sa gornje i donje strane ima otvore za ventilaciju, a sa zadnje strane se pored još jednog otvora za ventilaciju nalaze i dva zvučnika. ViewPad 10 sa gornje strane poseduje mesto za SIM karticu. Upozoravamo vas da se SIM kartica smešta veoma teško, pa bi tako bilo bolje da pitate prodavca da vam na licu mesta ubaci karticu ili makar pokaže način kako se to ispravno radi, pošto za ovu operaciju ne postoji uputstvo. Sa desne strane, ViewPad 10 ima tri tastera. Jedan služi za paljenje uređaja, odlazak u standby i sl., zavisno od toga u kom se sistemu nalazite i da li se taster drži ili je pritisnut. Srednji taster takođe ima različite fukncije zavisno od sistema, a skrećemo pažnju da donji taster u Windows 7 ima funkciju da pali i gasi bežične uređaje, pa upravo ovaj taster treba pritisnuti kada se Windows 7 požali da nema uključenih bežičnih komponenti.
Materijali od kojih je ViewPad 10 napravljen su dosta kvalitetni i sam uređaj deluje prisojno upakovano. Ipak, sa leve strane uređaja zadnja maska je lošije ležala u odnosu na ostatak uređaja i čulo se krckanje. Moguće da je ovo slučaj samo kod našeg test modela, ali u svakom slučaju ovo treba proveriti prilikom kupovine, da vam kasnije ne bi smetalo. Viewsonic ViewPad 10 ima sledeće tehničke karakteristike: – Intel Atom N455 1.66GHz – 1 GB DDR3 667 – 16 GB SSD – 10″ LED 1024 x 600, kapacitivni ekran – Wireless LAN 802.11N – Bluetooth Kada se uređaj uključi, prvo se vidi klasičan laptop ekran koji vam kaže da pritiskom na poseban taster možete da odete u BIOS. Naravno, za ovu operaciju, ukoliko vam je uopšte potrebna, biće vam neophodna USB tastatura. Posle toga pojavljuje se dual-boot ekran na kome su ponuđeni Android i Windows 7 sistemi. Sistem se pokreće pritiskom na treći taster, a biranje se vrši srednjim tasterom, gde klik menja strelicu na dole, a dugi klik strelicu na gore. Dugujemo vam i kratak opis ekrana. Iako ekran koristi LED osvetljenje, primetno je probijanje sa gornje i donje strane. Ova anomalija se vidi isključivo kod crnog ekrana i vidljiva je u veoma maloj meri. Sam ekran je dosta dobrog kvaliteta, sa odličnim horizontalnim i nešto slabijim vertikalnim uglovima gledanja. Ekran je, kao što je rečeno, kapacitivnog tipa, dijagonale 10,1″ i rezolucije 1024 x 600 (16:9). Prvo smo izabrali Android operativni sistem. U pitanju je prerađeni 1.6 sistem kako bi radio sa x86 hardverom. Sam sistem se podiže izuzetno brzo, mnogo brže nego na bilo kom mobilnom telefonu. Dobra vest je da je ovo daleko najbrži Android uređaj koji smo ikada probali, primetno brži od najboljih Android telefona. Međutim, posle toga kreću problemi.
Kako je u pitanju prerađeni Android, Google aplikacije nisu prisutne. Najveći problem je nedostatak Marketa, a rešenje u vidu App Store aplikacije, koja predstavlja izuzetno osiromašeni Market, nije dovoljna. Dodatan problem je to što dobar deo softvera iz App Store aplikacije neće raditi. Generalno gledano, postoje dva razloga zbog kojeg programi na Android sistemu na ViewPad 10 neće raditi. Prvi razlog je stara 1.6 verzija sistema, a drugi je nestandardna 1024 x 600 rezolucija, koju Android zvanično još uvek ne podržava. Najbolji način da ovaj Android napunite aplikacijama jeste da nalazite .apk fajlove na internetu i da ih ručno instalirate putem ponuđenog file explorera (kasnije možete staviti file explorer po želji). Moramo priznati da je broj aplikacija koje dobro rade, bez ozbira na nestandardnu rezoluciju, dosta dobar što nas je prijatno iznenadilo. Ipak, način na koji se ViewPad 10 puni aplikacijama nije baš lak, pogotovo kada se poredi sa standardnim mobilnim telefonima i ostalim tabletima koji poseduju Market. Android operativni sistem traži eksternu memoriju kako bi ispravno radio. ViewPad 10 ne dolazi sa ovom vrstom memorije, ali sam uređaj poseduje MicroSD slot. Dosta dobra vest je da je moguće koristiti i bilo koji USB fleš, umesto MicroSD kartice i time dobiti potrebnu spoljnu memoriju. Web browser radi dosta dobro i brzo, mada smo primetili problem prilikom unosa adrese u uspravnom položaju sistema. Pinch-to-zoom je prisutan, ali ne radi ni blizu glatko kao kod novijih mobilnih telefona sa Android sistemom. Još jedan problem koji smo otkrili i to veliki, jeste da se ekran ne gasi, niti ga je moguće ručno ugasiti na bilo koji način. Ovo je definitivno veliki propust, za koji nismo našli rešenje. Usledio je restart i biranje Windows 7 operativnog sistema. Podizanje sistema se odvija respektabilno brzo, za šta treba zahvaliti SSD disku. Prvi utisci su da Windows 7 zapravo radi dosta dobro u tablet okruženju. Istina, potrebno je malo više preciznosti, obzirom da je ekran kapacitivan i da se ne koristi stylus.
Čak ni posle dužeg vremena, ViewPad 10 u kombinaciji sa Windows 7 sistemom nije uspeo da nas razočara. 1 GB za zahtevnije stvari može biti malo, ali ukoliko pazite šta vam je pokrenuto, Windows 7 može zadržati vrlo dobre performanse, za šta treba još jednom zahvaliti SSD disku. Naravno, Atom procesor će vas sputavati u radu sa video snimcima većih rezolucija i ozbiljnijih kompresija, a nije baš ni preporučivo pokretati zahtevne igre, pošto ovaj tablet za to nije ni namenjen. Međutim, kada se sve sabere i oduzme, rad u Windows 7 okruženju sa ovim core komponentama i ekranom nije ni malo loše iskustvo, kao što bi se na prvi pogled pretpostavilo. Viewsonic ViewPad 10 ima dosta kvaliteta, ali ti kvaliteti nisu oni koje smo očekivali pre nego što smo uređaj izvadili iz kutije. U vreme kada svi očekuju da vide kako će Android na tabletima odgovoriti na iPad, Android iskustvo na ViewPad 10 tabletu nije ni malo prijatno. Činjenica je da se Android na ovom tabletu može srediti da bude više nego upotrebljiv, ali za to treba imati nešto više znanja i strpljenja. Daleko od toga da će vam biti potrebno ozbiljno linux znanje (mada ni to nije na odmet), ali za prosečnog korisnika, unapređenje Android sistema ovog tableta može biti preveliki zalogaj. Pogotovo što i sistem sam po sebi stiže sa nekoliko grešaka, što zbog nestandardne rezolucije, što zbog x86 prerade.
Mi bismo ViewPad 10 okarakterisali kao Windows 7 tablet, koji po potrebi može koristiti deo Android mogućnosti. Ipak, ViewPad 10 se u Windows 7 okruženju pokazao sasvim lepo, a ujedno moramo priznati da Windows 7 nije uopšte loš sistem za tablet. Poređenje sa iPadom u ovom zaključku treba izbeći. Android sa svojim softverskim problemima (u ovom slučaju) nije ni blizu iOS-u i aplikacijama za isti. Windows 7, iako moćan sam po sebi, nije isti tip sistema kao iOS. Međutim, upotrebna vrednost ViewPad 10 tableta daleko je od male. Uređaj nije toliko multimedijalno atraktivan, ali se može upotrebiti na najrazličitije moguće načine. Da li ćete poslove završavati u Androidu ili Windows 7, to na kraju nije ni bitno. Hardverska snaga i dva ponuđena sistema ovog tableta obećavaju da će ViewPad 10 biti dobra alatka i verni sluga. Za kraj, dodajemo informaciju da će Viewsonic predstaviti novi tablet na CES sajmu koji počinje 6. januara. Za sada je poznato da će to biti model sa Tegra 2 procesorom, da će imati noviju verziju Android sistema i da na našem tržištu neće koštati više od 400 evra sa porezom. Prednosti – veliki i kvalitetan kapacitivni ekran – dva operativna sistema – portovi i proširenja – performanse – mesto za SIM karticu Nedostaci – problemi i nedostaci u Android sistemu – masa – teško postavljanje SIM kartice