Dragoljub Radovanović Viewsonic je sada već poznat kao jedan od mnogih proizvođača koji u svojoj ponudi imaju Android tablete, ali jedna od glavnih odlika je njihova uvek pristupačna cena. Android tableti su zamišljeni tako da imaju veoma šarene cenovne kategorije, i kreću se od veoma jeftinih, onih sa dosta umerenom cenom, skupih, pa do veoma skupih modela. Naravno, svakako ćete primetiti razliku u performansama, mogućnostima i kvalitetu, kako se krećete po tim cenovnim kategorijama, ali moramo priznati da se Viewsonic ViewPad 10e čini kao zanimljiv model. On spada u kategoriju tableta sa dosta umerenom cenom, a kada saberemo i oduzmemo njegove prednosti i mane, o kojima ćete čitati u nastavku teksta, možemo reći da je njegova cena pažljivo odabrana i po nama opravdana.
Viewsonic ViewPad 10e je Android tablet sa IPS ekranom dijagonale 9.7 inča. Ovaj tip panela i 4:3 aspekt koji poseduje, do sada nisu bili česti u modelima Android tableta u ovoj cenovnoj kategoriji, ali smo primetili da je na tržištu sve veći broj modela, koji počinju da ih praktikuju. Dakle, radi se o odličnom IPS ekranu, sa veoma širokim uglovima gledanja i rezolucijom od 1024 x 768 piksela . Sam ekran je verovatno i najveća prednost ovog modela, i može se reći da se – ako ni po čemu drugom – barem po njemu može porediti sa iPad-om, koji ima gotovo identične dimenzije, rezoluciju i aspekt – dakle, ViewPad 10e bi smo nazvali iPad-olikim. Procesor koji se nalazi u ViewPad 10e modelu je jednojezgarni ARM Cortex A8 procesor sa frekvencijom rada od 1GHz, tu je i Vivante Corp GC400 grafički čip, tablet poseduje 512MB DDR3 RAM memorije na 667MHz, dok je za potrebe skladištenja podataka odvojeno 4GB. Ipak, zahvaljujući prisustvu microSD slota, ovo veoma skromno skladište možete proširiti kupovinom microSD kartice, veličine do 32GB. Na tabletu se nalazi samo jedna kamera, tačnije prednja, koja ima rezoluciju senzora od 1.3 megapiksela, koja će vam pretežno služiti za video komunikaciju. Tablet možete povezati pomoći miniHDMI porta sa vašim televizorom, i surfovati ili igrati igre na većem ekranu. Pogledajte nešto detaljnije specifikacije u tabeli ispod ovog pasusa.
Viewsonic ViewPad 10e
dimenzije
241.6 x 188.6 x 9.1 mm
masa
620 g
baterija
Li-Polymer 2700 mAh, 20Wh (5.5 sati video reprodukcije)
ekran
9.7″, 1024 x 768 (132 ppi), IPS, 400 nits svetline
kamera
ne
prednja kamera
da (1,3 MP)
procesor
jednojezgarni ARM Cortex A8 procesor 1GHz, Vivante Corp GC400 grafički čip
memorija
512MB RAM, 4GB skladište
proširenje memorije
microSD slot do 32GB
priključak za slušalice
3,5mm
operativni sistem
Android 2.3 (Gingerbread), najavljena nadogradnja na ICS
konekcije
microUSB 2.0, miniHDMI, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g/n
prenos podataka
–
adobe flash
da
GPS
ne
cena
28,999 dinara
Viewsonic ViewPad 10e dolazi u crveno-beloj kutiji, na čijoj se prednjoj strani nalazi slika i ime modela. Na zadnjoj strani kutije mogu se naći detaljnije specifikacije, i na jednoj nalepnici još detaljnije specifikacije uređaja.
Kada smo skinuli gornji poklopac kutije, zatekli smo tablet koji je upakovan u belu mekanu zaštitnu kesicu. Skidanjem gornjeg poklopca kutije zatičemo sam tablet. Ispod njega nalaze se pregrade, u kojima je smeštena prateća oprema i dokumentacija za tablet. Ispod tableta postoje pregrade u kojima je smeštena prateća oprema, tačnije adapter, evropski i američki priključak i microUSB kabl za vezu sa računarom.
Vađenjem iz zaštitne kesice, Viewsonic ViewPad nas je istog trenutka svojim izgledom veoma podsetio na Apple-ov iPad model. Možda “podsetio” nije prava reč koju tražimo, jer je po dimenzijama, obliku i aspektu ekrana, gotovo identičan sa iPad 2 modelom. Ovaj model je dosta tanak, samo 9.1mm, ali nismo preterano oduševljeni težinom od 620g, mada, čak i iPad 2 ima identičnu težinu, možda nekih 20g manje. ViewPad 10e poseduje crne trake oko ekrana, i tanke srebrne linije oko celog okvira. Na prednjoj strani u dnu, nalaze se tri senzora osetljiva na dodir – Menu, Home i Back.
Viewsonic ViewPad 10e možda pokušava da teži kvalitetu izrade koji ima iPad, ali ne možemo reći da je u tome uspešan. Ivice tableta su napravljene od plastike ne tako dobrog kvaliteta, što kvari utisak. Pogledajmo šta se od ulaza i konekcija nalazi na bokovima ovog modela. Pri vrhu leve bočne strane, smešteno je dvodelno dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, koje je pomalo klimavo na dodir.
Sa donje bočne strane, nemamo dugmiće ili ulaze. Sa desne bočne strane imamo samo rupicu mikrofona, i reset dugmence, za koje vam je potrebna spajalica ili nešto slično sa tankim vrhom. Sa gornje bočne strane smeštena je većina konekcija i dugmića. Posmatrajući tablet sa desne ka levoj ivici, imamo ulaz za adapter, microUSB port za vezu sa računarom i 3.5mm ulaz za slušalice.
Odmah do njih nalazi se poklopac ispod koga se nalazi miniHDMI izlaz, slot za microSD karticu, i dugme za uključivanje ekrana, koje nam se nije dopalo. Kako bi ste uključili ekran, morate povući dugmence u levu stranu, a problem je što ćete za ovaj potez morati da koristite nokat. Smatramo da bi prosto dugme na pritisak bilo mnogo pogodnije.
Zadnja strana je izrađena od lakog metala, ali ne celom površinom, već se sa desne strane nalazi plastična traka, koja pomalo škripuće ako je pritisnete jače u određenom delu.
Svesni smo toga da u ovoj cenovnoj kategoriji u kojoj se nalazi Viewsonic ViewPad 10e ne možemo očekivati previše, ali moramo istaći da smo na našem primerku zatekli i deo koji štrči nekoliko milimetara iznad okvira, a situacija je slična još na par mesta. Ukupan kvalitet izrade ovog modela bi smo okarakterisali kao osrednji.
Viewsonic ViewPad 10e dolazi sa Android 2.3 Gingerbread verzijom operativnog sistema, ali dobili smo informaciju da je nadogranja na Ice Cream Sandwich u završnim fazama testiranja, i pitanje je dana kada će ona biti dostupna za ovaj model. Što se tiče našeg mišljenja o ICS-u na ovom modelu, možemo reći da smo blago skeptični zbog jednojezgarnog procesora i 512MB RAM-a, ali sa druge strane, čak i slabiji modeli smartfona su nezvaničnim putem dobili ICS nadogradnju, i na istim on radi korektno, tako da je sasvim moguće da će raditi dobro i na ovom modelu tableta.
Startovanjem tableta dobili smo izbor da li za launcher želimo da koristimo klasični Android launcher, ili ViewScene 3D verziju interfejsa, što je zapravo blago modifikovana verzija SPB Shell 3D interfejsa. Dostupan vam je 3D karusel pogled, između kojeg lako možete prelaziti sa jednog home ekrana na drugi, ili možete koristiti klasično 2D swipe-ovanje.
App drawer dugme se nalazi u donjem desnom uglu ako držimo tablet u nestandardnom horizontalnom položaju, a u donjem levom uglu nalazi se prečica za Browser. Ostatak elemenata ViewScene 3D interfejsa možete naći u našoj Galeriji na dnu stranice.
Naravno, uvek možete odabrati i opciju da ne koristite ViewScene 3D interfejs, tako što ćete uraditi Clear defaults za Home akciju u podešavanjima aplikacija i odabrati klasični Android launcher. Klasični Android Gingerbread launcher verovatno znate kako izgleda sa smartfona, ali Viewsonic je izmenio nekoliko njegovih elemenata.
Jedna od modifikacija uključuje plavu strelicu u gornjem levom uglu ekrana, koju kada pritisnete, propratnom animacijom, otvori se meni za neka od podešavanja, kao što su zaključavanje rotacije, podešavanje nivoa zvuka, osvetljenosti i uključivanje/isključivanje WiFi mreže. Korisne prečice, moramo se složiti.
To nije sve, jer u gornjem desnom delu ekrana pored standardnih dugmića na dodir, imate i softverske dugmiće za Home, Menu i Back.
Jedna od mana ovog tableta, je to što nema zvaničnu Google podršku, tako da na njemu nećete pronaći Android Market (sadašnji Google Play), već aplikaciju koja služi kao alternativa i zove se Mobile1. Na ovom mestu smo pronašli dosta aplikacija (tvrdi se da postoji 200 000) koje postoje na zvaničnom rešenju, ali jednostavno, kako bi se slobodnije izrazili “nije to to”. Na tabletu ćete zateći neke prethodno instalirane aplikacije, kao što su Adobe Reader, Amazon Kindle, ES File Explorer, par igara, portal za dobar broj igara koji možete preuzeti, itd…
Utisak držanja tableta u rukama je uprskos osrednjem kvalitetu izrade bio zanimljiv. Autor teksta je generalno navikao na 16:10 aspekt tableta, tako da je čak i posle više kraćih susreta sa 4:3 tabletima, osećaj i dalje čudan. Tablet je dosta tanak, tako da je to veliki plus, a težina od 620g je prosečna za tablet ove dijagonale. Ono što nas najviše privlači na ovom modelu je njegov odlični IPS ekran. Čak i pri ekstremnno oštrim uglovima gledanja, intenzitet boja i jasnoća slike je ostajala nepromenjena, što će vam svakako značiti pri surfovanju i čitanju elektronskih knjiga.
Rezolucijom od 1024 x 768 piksela generalno nismo zadovoljni, ali pošto je to ista rezolucija koju imaju milioni prodatih iPad tableta, ne možemo reći da je to loša stvar. Ovo je čisto naš utisak, ali smatramo da je 132 piksela po inču ipak malo, i da ivice elemenata i teksta nisu dovoljno glatke. Što se tiče performansi uređaja, moramo priznati da nismo zadovoljni jednojezgarnim procesorom koji ovaj model poseduje. U ovom periodu u razvoju tableta, teži se ka dvojezgarnim i četvorojezgarnim rešenjima, tako da je jednojezgarni procesor pomalo zastarelo rešenje. Smatramo da je Viewsonic-ov potez da na ovom modelu ubaci ViewScene 3D interfejs bio previše optimističan. To rešenje funkcioniše, ali ne najbolje, jer se tablet muči da isprati zahtevne animacije u njemu, tako da celo iskustvo kretanja kroz korisnički interfejs nije previše glatko. Mi vam ipak savetujemo korišćenje klasičnog Android Launchera, ili instaliranje nekog od manje zahtevnih 2D rešenja, kao što su GoLauncher ili ADW Launcher. Iskustvo surfovanja nije bilo baš najbolje na ovom modelu. Problem definitivno leži u jednojezgarnom ARM Cortex A8 procesor 1GHz i veoma slabom Vivante Corp GC400 grafičkom čipu, zapravo oba od kojih imaju dosta niže performanse u poređenju sa tabletima koje smo imali prilike da testiramo do sad, što ćete videti i u rezultatima testova. Konkretna stvar koja nam je smetala pri surfovanju, je ne baš kratko vreme otvaranja stranica i performanse kojom se izvršava navigacija kada je stranica učitana. Tablet se posebno mučio sa stranicama koje u sebi sadrže Flash materijal, tako da je navigacija na takvim stranicama bila veoma spora i otežana. Na stranicama bez Flash materijala, situacija je bila dosta bolja, ali iskustvo je opet bilo nedovoljno glatko. Da li će biti optimizacije u predstojećoj nadogradnji na ICS za ovaj model – nismo sigurni, ali situaciijom kakvu smo zatekli trenutno, možemo reći da nismo zadovoljni. Stvarno šteta, jer otvorene stranice izgledaju odlično zahvaljajući IPS ekranu, ali nema smisla kada živahnost otvaranja i navigacije na njima nije preterano dobra.
Pokušali smo da reprodukujemo visokoprofilni HD materijal, ali samo sa delimičnim uspehom. Uspeli smo da otvorimo većinu materijala u standardnom video plejeru, tako da zaključujemo da podrška za kodeke dobra. 720p visokoprofilni materijal je reprodukovan generalno dobro, ali sa retkim padom u performansama, dakle uz blago štucanje. 1080p visokoprofilni materijal je možda preveliki zalogaj za ovaj model, tako da je frejmrejt snimka bio niži od standardnog, dakle stvari na ekranu su se odvijale sporije nego što trebaju.
Uniformnost pozadinskog osvetljenja nije bila savršena. Tokom prikazivanja potpuno crne pozadine, primetili smo žućkasto probijanje sa leve strane ekrana i duž donje ivice, i nešto blaže probijanje u gornjem desnom uglu. Situaciju našeg testnog primerka, sa nivoom osvetljenja postavljenim na 50 i 100 posto, možete naći u slikama ispod.
Kapacitet baterije od 2700 mAh na tabletu ove dijagonale, nije preterano dobro rešenje. Viewsonic tvrdi da je baterija dovoljna za 5.5 sati rada, na polovini pozadinskog osvetljenja. Mi smo postavili pozadinsko osvetljenje na maksimum, i mučenjem tableta benchmark testovima i surfovanjem, izvukli 3 sata i 40 minuta uključenosti ekrana. Moramo priznati, slab rezultat za tablet ove dijagonale.
Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, netwo 9.7rking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Viewsonic ViewPad 10e je tablet koji je namenjen osobama sa ograničenim budžetom, tako da nemojte očekivati čuda i top performanse od ovog modela, ukoliko planirate njegovu kupovinu. Ovaj model će biti zanimljiv pojedincima koji ne traže previše od svog tableta, i koji ne žele da potroše previše novca na njegovu kupovinu. Stvar koja je ključna kod ovog modela je njegov IPS ekran, a pošto je to glavna komponenta ovakvog uređaja, to je nekome dovoljan razlog da se odluči za kupovinu ovog modela. Dakle, IPS ekran pruža lepe boje i odlične uglove gledanja, uz (ne baš svakom) prijatniji za korišćenje 4:3 ekran.
Tablet je dosta tanak, i veoma je sličan dizajnu iPad-a, ali pored toga, ne možemo reći da mu predstavlja konkurenciju, ni po kvalitetu izrade, ni po performansama. Ipak, čisto sumnjamo da je to i bila Viewsonic-ova namera, pogotovo u ovoj cenovnoj kategoriji. Ukupne performanse tableta nisu preterano visoke, ali za nezahtevno korišćenje će biti dovoljne. Nadogradnja na Ice Cream Sandwich će svakako poboljšati generalni utisak tableta, i učiniti ga privlačnijom kupovinom. Ipak, naš savet za sve pristupačne tablete važi i ovde, pre nego što se odlučite na kupovinu ovog modela, ako ste u mogućnosti, isprobajte ga i sami pre nego što donesete konačan sud, kako biste bili sigurni da li je baš njegov miks osobina onakav kakav vam odgovara. Naročito imamo li u vidu da je cena i više nego povoljna. Prednosti – IPS ekran pruža dobar kvalitet slike – Dosta je tanak i ima kompaktan dizajn – Odlični uglovi gledanja zahvaljujući IPS ekranu – miniHDMI video izlaz Mane – Osrednji kvalitet izrade – Ne tako dobre performanse jednojezgarnog procesora i grafičkog čipa – Nepostojanje zvaničnog Android Market-a (Google Play-a) – Nizak kapacitet i samim tim loše trajanje baterije za uređaj ove dijagonale Cena: 28,999 dinara Uređaj na test ustupio Viewsonic.