ViewSonic ViewPad 10s

ViewSonic ViewPad 10s

ViewSonic je već neko vreme prisutan na tržištu tableta, prvo svojim 10-inčnim ViewPad 10 modelom koji je imao dva operativna sistema (Windows 7 i Android), pa zatim manjim, 7-inčnim ViewPad 7 modelom. Sada je na red došao još jedan model od 10 inča, ViewPad 10s. Ovaj tablet je čistokrvni Android, ali ono što ga čini posebno interesantnim jeste činjenica da je baziran na NVidia Tegra 2 platformi, trenutno jednoj od najmoćnijih platformi u tablet svetu. Sve to je spakovano u cenovno relativno pristupačan paket, a mi smo bili u prilici da proverimo kako se VIewPad 10s ponaša u praksi

    Sadržaj

      Bojan Dančuo Tableti su uređaji koji su u poslednjih godinu dana polako izašli iz Star Trek univerzuma i sišli među nas. Neko može da smatra da su manje ili više korisni, SF fanovi su odavno maštali o takvim spravama, a tradicionalisti ih posmatrali samo kao skupe igračke, ali činjenica je da tableti postaju sve moćniji i sve pristupačniji. ViewSonic se već pre nekog vremena odvažio da isprati trendove i uplovi u tablet vode, a od skoro se u njegovoj ponudi našao i ViewPad 10s, uređaj koji je već našao put do našeg tržišta i izborio se za svoje mesto među kupcima svojim performansama i korektnom cenom od 33.000 dinara.

      ViewPad 10s je baziran na NVidia Tegra 2 platformi koja je specijalno razvijena za uređaje kao što su pametni telefoni, PDA uređaji i tableti. Tegra je zapravo ceo sistem na jednom čipu u kojem se nalaze integrisani CPU, GPU, severni i južni most, kao i memorijski kontroler. Naglasak prilikom projektovanja Tegra platforme je na maloj potrošnji energije i visokim performansama prilikom audio i video reprodukcije. U konkretnom slučaju uređaja koji je pred nama, to znači da ga pokreće dvojezgarni ARM procesor, NVidia GPU, 512 MB RAM-a, a sve to je spakovano u kućište sa 10,1-inčnim kapacitivnim ekranom osetljivim na dodir rezolucije 1024×600 piksela. Tablet ima i HDMI izlaz koji podržava rezolucije do 1080p, 802.11b/g Wi-Fi, Bluetooth 2.1, prednju 1.3 Mpix kameru, i microSD slot (u paketu je kartica od 16GB). ViewPad 10s dolazi sa Android 2.2 Froyo operativnim sistemom, ali ViewSonic je u pregovorima sa Google-om i čim se za time ukaže prilika korisnici će dobiti besplatan upgrade na Android 3.0. Verzija koju smo imali na testu ima samo Wi-Fi, a očekuje se da će u sledećih nedelju-dve na naše tržište stići i 3G verzija. Pogledaćemo u sledećoj sekciji malo detaljnije hardver ovog tableta. ViewPad 10s je sa prednje strane vrlo uniformnog izgleda. Crni ram se proteže neprekinut duž celog oboda i nema nijedno dugme na sebi, a jedini detalj koji odskače ja sočivo kamere. Na dnu je vidljiv konektor koji služi za povezivanje sa docking station-om ili nekim drugim eventualnim dodatkom koji ViewSonic izbaci u budućnosti. 

      Sa zadnje donje strane su dva zvučnika koji daju stereo zvuk. Ne postoji kamera sa zadnje strane, što će nekome možda zasmetati, mada smo mi mišljenja da slikanje i tableti i ne idu baš zajedno.

      Svi bitni tasteri i konektori su raspoređeni duž gornje i desne ivice tableta, pa se tako sa gornje strane nalaze Home/Power dugme, prekidač za zaključavanje rotacije displeja (korisna stvar), kao i Back taster.

      Sa desne strane se nalaze volume +/- tasteri, 3,5mm konektor za slušalice, konektor za napajanje, kao i HDMI konektor, pun USB konektor i microSD slot, koji su sakriveni ispod poklopca.  


      Pun USB konektor znači da na ovaj tablet možete priključiti svakakve uređaje, počevši od USB stick-ova (maksimalno do 64GB kapaciteta), pa do tastature i miša! Nažalost, eksterni hard disk koji smo probali (sa sopstvenim napajanjem, da ne bude zabune) nije radio, a vrlo je verovatno da je problem u kapacitetu koji nije podržan. Pored toga što je ovaj USB koristan, sa njim dolazi i jedan problem koji se ogleda u činjenici da nismo imali muško-muški USB kabl ovog tipa, tako da nismo mogli da povežemo tablet direktno sa računarom. Ovakvi kablovi postoje, ali su prilično retki i izuzetno je mala verovatnoća da ga neko već poseduje kod kuće. Mišljenja smo da bi ViewSonic trebalo da uključi ovaj kabl u pakovanje ili barem da ponudi kupcu odmah na licu mesta da ga kupi uz njega.
       
      Specifikacija:  

      ViewSonic ViewPad 10s

      Dimenzije

      275,5mm x 178,5 mm x 14,5 mm

      Težina

      730g

      Komunikacija (Wi-Fi model)

      Wi-Fi (802.11b/g), Bluetooth 2.1

      Procesor

      1GHz NVIDIA Tegra 250 SMP Dual-Core ARM Cortex A9

      Memorija

      512 MB RAM, 512 MB NAND storage, microSD do 32GB (dolazi sa karticom od 16GB)

      Operativni sistem

      Android 2.2 Froyo

      Baterija

      3300 mAh 7.4V Li-Ion, Idle sa uključenim LCD-om: do 7,5 sati; Audio reprodukcija: do 16 sati; 1080p video reprodukcija: do 6,5 sati

      Napajanje

      Full Range AC adapter 3W AC in 100-240V, 50-60Hz DC output 12V 1A 12W

      Displej

      10″ LED kapacitivni TFT, widescreen 1024×600

      Prednja kamera

      1,3 megapiksela

      Audio

      dva zvučnika od po 1,5W, ugrađeni mikrofon

      Senzori

      G senzor

      Podržani multimedijalni formati
      Video: H.264 ,MPEG-4 ,DivX/Xvid 4/5/6 compatible 1080p HD Profile, H263,Motion JPEG Audio: AAC LC, AAC ,eAAC+ , AAC+,AMR-NB,AMR-WB,BSAC,MP3, OGG Vorbis Fotografije: JPEG, GIF, PNG, BMP

      Podržani formati dokumenata
      Word, Excel, PowerPoint, PDF

      Konektori i slotovi
      Power microSD card slot HDMI port USB 2.0 port (do 480Mbps) 3.5mm audio line out

      Cena
      33.000 din (sa porezom)

      ViewPad 10s dolazi sa Android 2.2 Froyo operativnim sistemom i nažalost od samog starta je očigledno da ga ovaj sistem dosta ograničava jer nije predviđen za tablet uređaje, već za veličine ekrana na mobilnim telefonima. ViewSonic je očigledno odlučio da ne čeka na Google i njegov Android 3.0 Honeycomb, već da uređaj izbaci sada, a prvom zgodnom prilikom da omogući korisnicima da ga nadograde na novu verziju. Tegra 2 hardver je svakako tome dorastao, tako da će Honeycomb savršeno dopuniti ovaj tablet. U međuvremenu, moramo da ocenimo softver ovakav kakav je, pa ćemo opisati kako to funkcioniše u onoj verziji koja je došla do nas. 

       
      Glavni ekran je modifikovan u odnosu na stock Android 2.2 i na gornjoj strani ima smešten taskbar sa home, menu i back softverskim tasterima, kao i sat i standardna obaveštenja koja funkcionišu kao i na verziji za mobilne telefone. Sa desne strane se nalaze tri prečice koje su lako dostupne palcu desne ruke kada držite tablet. Prečice vode do web pretraživača, spiska aplikacija i podešavanja za Wi-Fi. Sa donje strane se nalazi još 7 prečica za koje je ViewSonic smatrao da će vam biti korisne. Sam Home ekran je podeljen na 5 ekrana kojima se možete kretati prevlačenjem prstom u stranu i na koje možete izvlačiti prečice i widget-e.  

       
      Prvi problem sa ovim blago modifikovanim Froyo interfejsom je u tome što widget-i očigledno nisu svesni prostora koji imaju na raspolaganju. Tako smo recimo dodali dva widget-a Pulse news reader-a i iako je očigledno bilo još mesta na ekranu, operativni sistem nam nije dozvoljavao da ih dodamo više. Još jedan prilično nezgodan problem se ogleda u tome što je Android 2.2 predviđen za uređaje koji poseduju standardna 4 hardverska tastera (Home, Menu, Back i Search), a ViewPad 10s ih ima samo dva. Gornji bar poseduje softverski Menu taster, ali pošto Android 2.2 za razliku od 3.0 nije projektovan tako da ga stalno drži na vrhu, bićete u situaciji da neka aplikacija zauzme ceo ekran i da ne postoji nikakav način da pozovete njen meni. Ovo će sve naravno biti rešeno kada se pojavi unapređenje OS-a na Android 3.0, ali do tada može da izazove dosta frustracija kod korisnika.  

      Web pretraživač je svetla tačka ovog sistema i radi zaista brzo i glatko uz punu Flash podršku. Sam Flash koji dolazi uz njega je optimizovan za ovaj uređaj i ne preporučuje se instalacija neke druge verzije preko postojeće. Čini se da je kod kvaliteta Flash prikaza malo zakinuto na račun brzine, jer je prikaz pikselizovaniji nego na desktop pretraživaču, ali to u toku rada ne smeta. YouTube radi bez ikakvih problema, kao i svi drugi Flash sadržaji koje smo probali.

       
      Preinstalirana aplikacija za pregled slika sadrži neku varijantu Cooliris interfejsa koji atraktivno izgleda i brzo radi, ali nije baš 100% stabilan. Ugrađeni audio plejer je sasvim očigledno ostao prilagođen za manje rezolucije mobilnih telefona, pa je veliki deo ekrana ostao neiskorišćen. Video plejer je takođe vrlo siromašan opcijama i ne podržava titlove.

       
      Naravno, moguće je instalirati neki drugi video plejer koji ima više opcija, ali tu dolazimo do sledećeg krupnog problema sa Android-om 2.2 na ovom uređaju… na njemu ne postoji Android Market. Maket ne postoji zato što Google odbija da sertifikuje uređaje od 10″ sa Android 2.2 operativnim sistemom, jer smatra da on nije predviđen za njih. Da bi bar delimično zaobišao taj problem, ViewSonic je ponudio neku vrstu svog marketa koji je zapravo proxy do pravog, ali sa vrlo ograničenim izborom aplikacija u odnosu na njega.  

      Više od 80% aplikacija na koje smo navikli na ostalim Android uređajima koje koristimo, nismo našli na ovom marketu. Na njemu se ne mogu pronaći ni Adobe PDF Reader ni Documents to Go koji su prilično potrebni, a iz nekog razloga ne dolaze ni unapred instalirani na ovom tabletu. Srećom, ViewSonic je na svom sajtu u resources sekciji omogućio download apk fajlova sa instalacijama tih i još mnogih drugih korisnih programa, ali je činjenica da će se prosečan korisnik teško setiti da ih potraži tamo. Uz malo truda postoji mogućnost da se instalira i klasičan Android Market, kao i neki od custom rom-ova koji su se u međuvremenu pojavili na Internetu i koji dodaju nove mogućnosti, ali pravo rešenje će biti tek prelazak na Android 3.0. Iskustvo sa ovim tabletom tokom testa je bilo interesantno i puno raznih dobrih, ali i loših utisaka. Tablet je vrlo brz u velikom broju operacija, ali zato ume s vremena na vreme da se zaglavi u nekim stvarima bez nekog očiglednog razloga. Mogućnost povezivanja na monitor ili TV putem HDMI-a daje vam mogućnost da ga iskoristite za surfovanje Internetom, gledanje filmova, pa čak i igranje na velikom ekranu. Standardni USB port takođe otvara mnoge mogućnosti vezivanja raznih periferija, ali u isto vreme komplikuje povezivanje sa računarom jer kabl potreban za to ne dolazi uz tablet, a nije ga tako lako nabaviti.
       

       
      Ono što moramo da pomenemo kao veliki nedostatak hardvera jesu vrlo loši uglovi pod kojima ekran daje odgovarajuće boje. Očigledno je ViewSonic odlučio da uštedi na nekim stvarima da bi učinio uređaj cenovno pristupačnijim, pa je u ViewPad 10s ugrađen TN displej vrlo diskutabilnih performansi. Kada ga posmatrate pod uglom od 90% sve je naravno u redu, ali čim ga nagnete malo kod tamnijih nijansi već dolazi do negativnih promena. Ova pojava je toliko izražena da smo imali problema prilikom fotografisanja da nađemo ugao pod kojim će boje biti dovoljno verne.

       
      Iskustvom surfovanja na ovom tabletu smo bili vrlo zadovoljni. Flash je radio bez problema, a rezolucija je bila sasvim dovoljna da nikada nismo imali potrebe za zumiranjem delova strane kako bismo pročitali tekst.

       
      Čitanje teksta i dokumenata je sasvim prijatno, mada je zbog veličine malo nezgodno držati ovaj tablet jednom rukom. Widescreen format ekrana je malo neprirodan za čitanje knjiga, jer je prikaz u horizontalnom modu nizak, dok je u vertikalnom strana uža nego što bi trebalo da bude. Ipak, to je više stvar navike i nije ni u kom slučaju predstavljalo problem što se preglednosti tiče. Kao i kod svih ostalih tableta, nemojte očekivati ugodno čitanje na suncu. Za to služe ebook reader-i. Moramo da zamerimo na tome što Adobe PDF Reader i Documents to Go nisu inicijalno instalirani i neprijatno smo se iznenadili kada smo probali da otvorimo PDF fajl prvi put, očekujući da bi to moralo da radi “out of the box”.

      Unos teksta je jednostavan zahvaljujući jako prostranoj on-screen tastaturi, a svakako vam savetujemo da probate da povežete pravu fizičku tastaturu preko USB-a, ako budete u prilici da koristite ovaj tablet za unos veće količine teksta.

       
      S obzirom na to da je ovaj tablet baziran na NVidia tehnologiji i sadrži njihov mobilni GPU, moramo pomenuti igre koje zaista impresivno izgledaju i rade na ovoj mobilnoj platformi. Od skoro je aktivan i Tegra Zone na kojem su izdvojene igre kreirane ciljano za Tegra uređaje, a baza igara će se samo povećavati. “Klasične” igre takođe rade vrlo glatko i potpuno je drugačije iskustvo igrati npr. Angry Birds na ekranu ovolike rezolucije koji vam omogućava da vidite i praćku i prasiće koje gađate istovremeno. Jedini problem sa igranjem igara je onaj koji muči i sve druge tablete, a to su kontrole. On-screen kontrole umeju da budu vrlo nezgrapne i nezgodne. Ono što ide ViewPad-u 10s u prilog je to što poseduje USB, pa nije isključeno da bi čak i neki gamepad mogao da proradi i koristi se za igranje, u slučaju da se to rešenje adekvatno softverski podrži.  

       
      Trajanjem baterije nismo baš bili preterano zadovoljni, pogotovo činjenicom da tablet dosta troši u standby modu. Nemojte očekivati da ga napunite ujutru i da vas popodne sačeka pun. Takođe, video reprodukcija je u našem slučaju trošila više nego što je deklarisano u specifikacijama uređaja, verovatno zato što video koji smo pustili nije bio hardverski ubrzan, pa se oslanjao na CPU.  

       
      Tegra 2 na papiru podržava zaista impresivan broj formata, ali naš testni MKV x264 je seckao, tako da ne očekujte da ćete moći svu svoju kolekciju filmova bez problema puštati na njemu. Očigledno tu postoji dosta rupa u hardverskoj podršci, koje su opet verovatno problem vezan za softver i vrlo moguće da će biti ispravljene u nekom trenutku.  

       

       
      Na kraju testa, ostali smo sa pomešanim utiscima. Da li je hardver mogao biti bolji? Mogao je. Po ovoj ceni? Nema šanse. Da li je softver mogao biti bolji? Mogao je. Dobra vest je da će i biti bolji, pri tome po istoj ceni uređaja i za trenutne i za buduće korisnike, čim Honeycomb zakuca na vrata. ViewSonic ViewTab 10s je vrlo interesantan tablet koji pruža dosta u svom cenovnom rangu. Tegra 2 platforma tek stiže u velikom broju uređaja, tako da će podrška za nju samo postajati sve veća, kao i prateće aplikacije i igre koje su prilagođene njoj. Hadrverski, glavna naša zamerka se odnosi na loš ekran, koji je očigledno posledica potrebe da se cena tableta učini konkurentnijom. Sa tim rezonovanjem ne možemo da se ne složimo, jer je cena ovog uređaja za red veličine manja od dolazeće konkurencije koja je zasnovana na toj istoj Tegra platformi. 

       
      Trenutno najveći problem ovog tableta leži u softveru. Android 2.2 prosto nije u startu predviđen za ovaj tip uređaja i bez drastičnih zahvata na interfejsu neke osnovne funkcionalnosti su ugrožene. Opet, krupni zahvati na interfejsu obično povlače druge probleme vezane za kompatibilnost sa aplikacijama, pa je ViewSonic ovom prilikom našao neki srednji put koji je doveo do funkcionalnog rešenja, ali sa manama koje se ispoljavaju prilično često. Veliki broj problema će biti rešen dolaskom Android 3.0 operativnog sistema, koji ViewSonic razumljivo želi što pre da isporuči svojim korisnicima i aktivno radi na tome, ali trenutak kada će se to desiti zavisi prvenstveno od Google-a. Ono što je sigurno jeste da kupac ViewPad-a 10s može da očekuje unapređenje softvera čim se za to stvore uslovi, tako da se ne treba pribojavati toga prilikom razmatranja kupovine.  

       

      Dobra vest, koju smo dobili direktno iz kancelarije ViewSonic-a kod nas, jeste da će u roku od nedelju dana na naše tržište stići i 3G model ovog tableta, kao i docking station koji donosi mogućnost punjenja, kao i HDMI izlaz i čak tri USB porta koji uz tastaturu i miša mogu ovaj tablet pretvoriti skoro u desktop računar. Cena docking station-a će po poslednjim informacijama biti oko 2700 dinara. Ako želite tablet zasnovan na novoj i jakoj Tegra 2 platformi, od koje se dosta očekuje u budućnosti i koja garantuje da ćete sigurno imati veliku zvaničnu i nezvaničnu podršku u dolazećim mesecima, a spremni ste da prenebregnete loš ekran i trenutne softverske probleme, teško ćete naći tablet koji će vam pružiti bolji odnos cena/performanse. Prednosti: – Vrlo moćna Tegra 2 platforma – HDMI i USB konektori Nedostaci: – Loš ekran – Softverski problemi vezani za Android 2.2 Uređaj na test ustupio ViewSonic.
       
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi