ViewSonic ViewPad 7

ViewSonic ViewPad 7

Nakon pojavljivanja desetoinčnog modela tableta, ViewSonic je najavio da ćemo ubrzo videti i model manjih dimenzija. Obećano - ispunjeno, i pred nama je ViewPad 7, sedmoinčni (kako mu i ime sugeriše) tablet kompanije ViewSonic koji se bazira na Android platformi. Da li je ViewSonic "pogodio" sa ovim uređajem i njegovom cenom, ili ga je upravo pozicionirao u limbo, na tržišno mesto koje je malo kome interesantno? Otkrijmo...ViewPad familija će se sastojati iz više modela, od kojih smo ViewPad 10 već imali priliku da probamo. Radilo se o tabletu sa dva operativna sistema, odnosno Windows 7 i Android kombinacijom

    Sadržaj

      Filip M ajkić ViewPad familija će se sastojati iz više modela, od kojih smo ViewPad 10 već imali priliku da probamo. Radilo se o tabletu sa dva operativna sistema, odnosno Windows 7 i Android kombinacijom, koja se u hardverskom smislu bazirala na Intel Atom platformi, sličnoj onome što možemo videti u tipičnim netbook računarima. Ovaj put se vrši blagi otklon u pravcu koji češće asociramo sa mobilnim tržištem. Novi ViewPad je manji, lakši, sa hardverom koji je pogodniji za mobilnu upotrebu (ARM procesor) i fokusiran na Android operativni sistem. Drugim rečima, nešto slično kao Samsung Galaxy Tab, ali duplo jeftinije. No, ima li razlika i kakvih u korisničkom iskustvu? Da li je baš sve toliko slično? Pokušaćemo da odgovorimo na ta pitanja, posebno imajući u vidu da se radi o proizvodu kompanije koja na našem tržištu ima zavidnu reputaciju. Odmah u startu da naglasimo da se očekuje da će cena ViewPad 7 tableta iznositi oko 400 evra.

      O konceptu tableta ste već mnogo puta imali priliku da čitate na ovim stranicama, pa nema potrebe da se previše ponavljamo. Nema nikakve sumnje da je pred ovim uređajima budućnost. Oni će u dogledno vreme dopuniti spektar računara koje koristimo u domovima, ali i van njih, “zagrabivši” svoj udeo i od notebook i od netbook računara, iako su u principu kategorija za sebe. Prema njima će, vrlo osnovano nagađamo, veliki broj korisnika u nekom trenutku preusmeriti svoja novčana sredstva, želeći da stekne mogućnost udobnog korišćenja koju oni nude u svemu onome što u ovom trenutku nazivamo “nezahtevna primena računara”. Kada je konkretan model na našem testu u pitanju, radi se o klasičnom Android tabletu dijagonale 7 inča, jednom od malobrojnih modela koji su zaista i dostupni u svetu, a kod nas da ne spominjemo, sa potpunom Google podrškom koja uključuje preko potrebni Market. Standardna verzija softvera sa kojom tablet dolazi je Android 2.2 Froyo, dok je ekran kapacitivni. Kada su u pitanju bitnije karakteristike, izdvojićemo odmah na početku da uređaj ima dve kamere kako bi obezbedio mogućnost video poziva, a svakako je važno spomenuti i podršku za 3G. Uz to model standardno podržava GPS, WiFi i Bluetooth, kao i Google mobilne servise, proširivu memoriju…Više o svemu ovome u sekciji o hardveru. ViewSonic ViewPad 7 smo dobili kao sempl, u pakovanju zajedno sa elementima koji će biti deo standardnog paketa. Unutra zatičemo strujni adapter za punjenje, USB kablić i bubice. USB kabl koristite za sinhronizaciju, ali i za punjenje baterije, imajući u vidu da istu možete dopunjavati i preko USB porta. Konačno, standardan deo paketa jeste i zaštitna torbica, koja vam omogućava da bolje štitite tablet od habanja, da uvek imate mesto gde možete da ga odložite, kao i da vam olakša nošenje uređaja sa sobom. Uz pretpostavljenu visoku mobilnost, pošto se radi o napravi sa ekrnaom od 7 inča, ovakav dodatak je uvek više nego dobrodošao. Nismo dobili nikakvo uputstvo za korišćenje, premda treba očekivati da će u finalnom pakovanju istog biti. 

      Spoljašnjost, dizajn Dosta toga ste već mogli da vidite sa fotografija. U principu, tablet karakterišu crne površine, koje su u kontrastu sa metalik sivom “lajsnom” koja se proteže duž svih bočnih ivica. Tablet je izrađen od kvalitetne plastike, koja dominira svim površinama. Dizajnerski, ViewPad 7 je – očekivan. Nešto slično smo već upoznali u prikazu ViewPad 10 modela, a sada dobijamo manji model. On je kontrukcijski čvršći i deluje solidnije izrađen. Nema nikakvih krckanja ni pod jačim pritiskom. Ukupno gledano, dizajn je čist, pregledan, jasan i intuitivan, što će reći da služi funkcionalnosti.  

      Bokovi metalik sive boje sadrže razne konektore, poklopce, prekidače. Poleđina je izrađena od glossy plastike i nagađamo da će morati biti često čišćena. Na njoj se nalazi i kamera od 3 megapiksela, koja služi za snimanje fotografija i videa. Ivice su blago zaobljene. Gornja površina, uključujući i ekran, prekriva uniforman sloj koji štiti ekran. Ispod ekrana se nalaze standardni Android tasteri, kao i jedan “vanstandardan”. Ovi tasteri su osetljivi na dodir i neprimetno integrisani u površinu uređaja, kao što smo navikli kod telefona i drugih Android tableta. Iznad ekrana se nalazi web kamera od 0.3 megapiksela, koja služi za komunikacije i video pozive.  

      Na levoj ivici se ne nalazi hardverski reset, mikrofon, kao i priključak za slušalice i USB konektor. Nalazimo da je položaj priključka za slušalice mogao biti i bolji (tj. da se isti smesti na gornju ili donju ivicu). Na donjem delu je zvučnik, a zanimljivo je da se zvučnik nalazi i na gornjem delu, tik pored tastera za paljenje.  

      Desna ivica privlači posebnu pažnju. Tu su smešteni tasteri za pojačavanje zvuka, kao i poklopac koji prikriva ono što će mnoge interesovati. Naime, ispod njega su smeštena ležišta za SIM karticu, odnosno za microSD memorijsku karticu. Zahvaljujući tome, možete uživati u potpunoj internet slobodi ma kuda da idete, odnosno možete da koristite tablet i poput telefona, što nagađamo da nećete često činiti (ipak je uređaj preveliki), ali neće škoditi podrška. Kada se radi o microSD kartici, maksimalan podržani kapacitet iznosi 32 GB. Ono što smo zapazili jeste da je ugrađenih 512 MB fleš memorije apsolutno nedovoljno, što će mnoge aplikacije jasno i sugerisati i tražiće SD karticu. Stoga, u startu bi valjalo obezbediti dodatnu memoriju za ViewPad 7. Ispitajmo sada hardver ViewSonic ViewPad 7 tableta. Spomenuli smo da ekran ima dijagonalu od 7 inča, a zanimljivo je da je njegova rezolucija 800 x 480 piksela, sa 16 : 9 odnosom stranica. Sa jedne strane, očito je da ViewSonic nije išao na usiljeno povećavanje rezolucije, nepraktično i ne baš sasvim prilagođeno aplikacijama koje su upravo sve listom optimizovane za 800 x 480 na trenutnoj Android reviziji. Stoga, veći broj zamerki glede neprilagođenosti i nepostojanja skaliranja koje smo davali na druge tablete ovde jednostavno ne stoje. Sa druge strane, onda se ViewPad 7 u suštini ne razlikuje od “skaliranog telefona”, odnosno predstavlja u smislu ekrana i rezolucije uvećani smartfon. 

      Srce sistema čini ARM11 procesor, koji radi na svega 600 MHz. Verovatno je svima poznato da procesori na 1 GHz predstavljaju neku vrstu standarda prema kome se vrše optimizacije platformi i da su prisutni u većini telefona više klase. Sistemske memorije ima 512 MB. Kada je interna memorija u pitanju, već smo spomenuli da ViewPad 7 ima 512 MB fleš memorije. Međutim, ona je u startu zauzeta i aplikacije će “zakukati” za SD karticom kako bi mogle da skladište informacije. Maksimalan kapacitet kartice koju možete koristiti na ovom tabletu iznosi 32 GB (SDHC format). Specifikacija:  

      ViewSonic ViewPad 7

      Ekran
      7″, 800 x 480, LCD, glossy, multitač, kapacitivni

      Procesor/grafika
      ARM11, 600 MHz

      Skladišna memorija
      512 MB, proširivo za do 32 GB preko microSDHC kartice

      Sistemska memorija
      512 MB

      WiFi
      Wi-Fi (802.11a/b/g/)

      Bluetooth
      Da

      Kamere
      Frontalna 0.3 mpx za video pozive Na zadnjoj strani 3 mpx za slike i video

      Čitanje
      Podržane e-reader funkcije

      Baterija
      3240 mAh (oko 4-6 sati kontinualnog rada po deklaraciji, u praksi po našem iskustvu oko 8 sati)

      Audio
      Zvučnici, 3.5-mm konektor, mikrofon

      Senzori
      G-Sensor, E-Compass sensor, Ambient light sensor

      Operativni sistem
      Android 2.2

      Dimenzije
      179.4 x 110 x 11.5 milimetara

      Masa
      375 grama

      Cena
      Oko 400 evra

      Garancija
      1 godina

      WiFi je neizostavan na uređajima ovog tipa, pa ga tako i ovde zatičemo. Bluetooth je ugrađen i to u verziji 2.1, GPS je podržan, a famozne kamere su tu, na radost mnogih korisnika koji u izostavljanju ove stavke vide veliku manu ranih tableta. Uređaj sa našeg prikaza raspolaže frontalnom kamerom od 0.3 megapiksela, odnosno zadnjom kamerom od 3 megapiksela za snimanje fotografija i videa. Tablet se isporučuje sa Li-Polymer punjivom baterijom od oko 3240 mAh, koja je prema specifikacijama dovoljna za oko “4 do 6 sati kontinualnog rada”. Neka naša procena je da je ViewSonic bio relativno konzervativan sa ovim brojkama (ili ga mi jednostavno nismo dovoljno opteretili), te da možete očekivati autonomiju koja je oko 2-3 sata duža od ove, te iznosi oko 8 sati. Naravno, imajte u vidu da će trajanje baterije umnogome zavisiti od načina na koji koristite uređaj, nivoa osvetljenja i slično. Masa uređaja iznosi 375 grama. Utisci Ekran Nalazimo da je ekran najčešće najkontroverznija stavka u tabletima ove, prve generacije, a neko naše iskustvo nam pokazuje da je to uvek iz drugačijih razloga. Ništa čudno, imajući u vidu da ekran određuje i format i upotrebljivost i prenosivost uređaja, utičući na sve druge vidove upotrebljivosti. Sa widescreen odnosom stranica smo se odavno pomirili, iako smo mišljenja da on nije najsrećniji izbor za uređaje kao što su tableti. No, masovna produkcija nas je tu ućutkala i već se mirimo sa pretpostavkom da ćemo u narednom periodu upravo ovakve naprave gledati sve češće. Tableti se drže uspravno, i kao takvi, pogodniji bi bili za korišćenje ako bi ekrani bili nešto širi, no…  

       
      No, ovde je ključna boljka što rezolucija ne donosi nikakvu prednost u odnosu na klasični telefon. Ekran je nešto veći i jasniji u smislu da ćete objekte lakše uočavati, ali ima manju gustinu tačke u odnosu na “tipičan” ekran mobilnog aparata više klase. Sa druge strane, zbog toga neće dolaziti do problema sa skaliranjem i drugih boljki koje stižu otuda što se optimizacija Android aplikacija listom vrši za 800 x 480 rezoluciju. Spomenimo da se radi o kapacitivnom ekranu sa multitač podrškom. Sa te strane, nemamo zamerki. Što se samog ekrana tiče, niti smo oduševljeni, niti posebno razočarani. Baš kao što smo odustali od nade da neće veliki broj mainstream proizvođača koristiti klasične widescreen ekrane, isto tako smo odustali od nadanja da tableti mainstream proizvođača neće dolaziti sa LCD ekranima slabijih uglova gledanja i osvetljenja. Ponovo, imamo situaciju da se radi o napravi koja se puno “vrti kroz ruke” i kod takve naprave nije isto kao kod uređaja sa manje ili više fiksiranim ekranima (netbook, notebook…) kod kojih nađete idealan položaj i manje-više ga se držite. Kao što je i prethodna priča o ekranu imala dva lica, tako ga ima i ova – ne treba očekivati da će konkurenti imati naročito bolje ekrane. Jednostavno, ovakvi ekrani će biti mainstream, sa par desetina tačaka više ili manje u širinu i visinu. OS, aplikacije ViewSonic ViewPad 7 stiže sa Android 2.2 Froyo operativnim sistemom. U pitanju je klasičan Android OS sa pratećim interfejsom. Spominjali smo pristup Android Marketplace-u, odnosno tonama i tonama najrazličitijih aplikacija raznovrsnih namena. Tablet dolazi sa par desetina bazičnih aplikacija, što će vam biti sasvim dovoljno da započnete druženje sa ViewPad 7 uređajem. Zanimljivo je da po priključivanju tableta na PC imate mogućnost da koristite alatku za sinhronizaciju vaših kontakata i kalendara, koju nismo viđali na drugim sličnim proizvodima. Na taj način možete brzo i lako prebaciti najpotrebnije informacije iz Outlook-a.  

      Raspored i način korišćenja su vrlo logični i sa te strane poznati svakome ko je ikada radio u Androidu. Pretpostavljamo da ste već čitali naše brojne prikaze u ovom domenu, pa vas nećemo zadržavati preteranim objašnjenjima vezanim za Android tastaturu, dodavanje novih radnih površina, Home ekran, “panes”, načinima preraspodele i slično. Samo nebo je granica, uz hiljade i hiljade aplikacija koje možete koristiti. Nema nikakvih posebnih dodataka nativnom Androidu u tom smislu koji bi menjali ili uticali na korisničko iskustvo. O utiscima vezanim za interfejs i korišćenje nešto kasnije. Web Browsing je svakako prijatno iskustvo na ViewPad 7 tabletu, ali morate biti spremni na horizontalno skrolovanje ako ga držite uspravno, zbog male rezolucije. Kao i sve ostalo u Androidu, i browsing je jednostavan, lak i intuitivan, pretraga interneta je izuzetno zadovoljavajuće iskustvo i zahvaljujući podršci za multitač komande vrlo ćete lako postati “ovisni” o browsingu gde “stalno nešto čačkate i dodirujete”. Za trenutak, odmaknimo se i dajmo i konceptualnu sugestiju. Ceo internet na dohvat ruke je svakako nešto što ovaj uređaj čini privlačnim samim po sebi. Moćna alatka za udoban browsing i ekran većih dimenzija su svakako uvek zanimljiva stavka. Uvek je lepo imati čitav web na dlanu.  

      Korišćenje, interfejs, udobnost U ovom domenu tablet briljira, kao i većina njegovih rođaka. Čitanje knjiga? Čitanje stripova? Gledanje filmova? Sve se to može sa ovom napravom, i mnogo više od toga. Sve zavisi od vas, vaše volje da malo istražujete i eksperimentišete sa aplikacijama. Verujte, isplati se. Ništa ne može opisati osećaj kada shvatite da vam je spravica koju držite u rukama ispunila dan. Takva je upravo situacija sa svakim tabletom, nezavisno od klase, dijagonale, rezolucije, platforme. Oni nisu i neće uneti revoluciju u smislu dodavanja novih tehnoloških opcija, već u aspektu kako i na koji način koristite postojeće tehnologije.  

      Sinhronizaciju vršite nikad prostije – putem direktnog povezivanja na USB računar (prepoznaće se kao Mass Storage Device), ili putem korišćenja memorijske kartice. Zahvaljujući File Explorer fajl menadžeru, vrlo ćete se lako snaći. Naravno, tu je i opcija skidanja nekog drugog fajl menadžera. Imajte u vidu da će sve aplikacije tražiti dodavanje SD kartice, pošto neće imati mesta za rad na internoj memoriji.  Nagađamo da najveći broj problema potiče od procesora. ARM11 na svega 600 MHz je takav da su neke stvari jednostavno preveliki zalogaj za njega. Otuda utisak da bi interfejs mogao biti brži, otuda želja za nešto boljom odzivnošću, otuda usporenja u ponekim aplikacijama, posebno igrama. No, šta je tu je. Akcelerometru isto nekada zatreba poprilična “pomoć” da reaguje i zarotira ekran. Nismo sigurni ni sami zašto je tako, ali se prečesto zbuni kada promenimo orijentaciju tableta i treba mu veoma dugo da reaguje. Spor procesor ili nešto drugo, tek ovo je jedna od stavki koje mogu značajno uticati na iskustvo u korišćenju, naročito ako češće rotirate ekran (npr. prilikom browsinga) pa čekate da se sve prebaci u režim koji želite. Nažalost, tableti još uvek ne mogu da pobegnu iz smartfon zagrljaja, naročito na tržištu kakvo je naše. Gledište na ViewSonic ViewPad 7 će umnogome zavisiti od vaše pozicije glede odnosa tableta i smartfonova i koliko ih uopšte smatrate konkurencijom. Za razliku od ViewPad 10 modela, novi ViewPad 7 ne dolazi sa Windows OS-om ili Atom procesorom, nema video izlaz kojim možete sliku izbaciti na televizor ili monitor, i određene specifičnosti koje doprinose da ga prosto gledate drugim očima, čak i ako ste najzagriženiji pobornik “pa ja to mogu i na svom HTC-u” filozofije. Ukoliko tablete posmatrate skupa sa tržištem telefona, ViewPad 7 nema previše privlačnosti, pošto za slične pare možete da uzmete vrhunski telefon koji, makar u teoriji, nudi praktično iste mogućnosti. Čak i više, imajući u vidu brži procesor u telefonu. Tablet ViewPad 7 po svojim funkcionalnostima i jeste praktično identičan telefonu više klase, sa izuzetkom prisustva ekrana veće dijagonale, odnosno gabarita. 

       
      Situacija se iz korena menja ako posmatrate tablet segment odvojeno od telefona. Tada dobijamo solidan mainstream proizvod, koji je cenovno pozicioniran u zlatnoj sredini. Značajno je kvalitetniji od najjeftinijeg tableta u Srbiji, duplo je skuplji od njega, ali je isto tako i duplo jeftiniji od narednog Android tableta sličnih karakteristika, koji gađa gotovo identičnu ciljnu grupu. U takvoj situaciji, ViewPad 7 postaje vrlo zanimljiv proizvod za sve one koji ne mogu da potroše previše para, a opet nisu dovoljno bogati da bi kupovali najjeftinije stvari. Trenutno u cenovnom rangu u kome je pozicioniran on nema konkurenciju. Situacija će se možda promeniti kada Asus, MSI i slični proizvođači uskoče u tablet segment u značajnijoj meri. Ako tražite baš tablet uređaj, ViewPad 7 bi predstavljao neku vrstu zlatne sredine u ovom trenutku.
       
      Prednosti: – Solidan odnos cene i mogućnosti – Mnoštvo aplikacija najrazličitijih namena koje omogućavaju lako personalizovanje uređaja – Android 2.2 u nativnoj formi koji omogućava toliko primena u vašem džepu – od videa, preko surfovanja, do muzike, radija, čitanja knjiga, gledanja fotografija… – Ekran sa svojom niskom rezolucijom nulifikuje probleme koje Android aplikacije imaju sa ekranima više rezolucije – USB, čitač kartica Nedostaci: – Sporost pojedinih operacija; akcelerator sporo radi, a interfejs bi mogao biti tečniji – Neubedljiv procesor – Ekran slabijih karakteristika i male rezolucije nedovoljan da se napravi značajniji otklon od telefona  – Nabavka memorijske kartice je obavezna Uređaj na test ustupio ViewSonic.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi