Dragoljub Radovanović Tablet – uređaj koji svakim danom postaje sposobniji za izvršavanje jednostavnih aktivnosti koje normalno vršimo na kućnom računaru. Bilo da je to surfovanje internetom, proveravanje elektronske pošte, upotreba za društvene mreže, gledanje video klipova ili pokretanje korisnih aplikacija – tablet će vam sve to ponuditi, ali i više, bilo da ste smešteni udobno u svojoj fotelji ili ste negde u pokretu. Popularnost tableta raste iz dana u dan, sve je veći procenat stanovništva koji ga poseduje, pogotovo sa stalnim proširivanjem ponude mnogih proizvođača i pojavljivanjem jeftinijih modela. Cene tableta nastavljaju da padaju, dok oni u isto vreme postaju sve moćniji, tako da ćemo u jednom trenutku moći da kupimo tablet sa onakvim hardverom koji je na primer koštao pet stotina evra, za svega dve stotine. Naravno, pošto tehnologija uvek napreduje, uvek će postojati modeli koji će koštati pet stotina evra ili više, ali nama kao korisnicima se pruža veći izbor i sve moćniji hardver za manje novca.
Vodafone Smart Tab 10 predstavlja sam početak pojavljivanja modela koji vam neće izmamiti previše novca iz novčanika, ali da u isto vreme imaju solidan hardver, a sa pojavom četvorojezgarnih tableta, dvojezgarni će biti sve jeftiniji i jeftiniji. Ono što je mnogima bitno pored perfomansi tableta, jeste ipak brend, koji treba da uliva neko poverenje u kvalitet onoga što kupujete. Proizvođač koji stoji iza imena Vodafone možda nije toliko poznat i kvalitetan kao ostali brendovi, ali u više slučajeva sa mobilnim telefonima se pokazao da nudi slične performanse skupljih uređaja, po znatno nižoj ceni. Reč je, naravno, o kineskom proizvođaču mobilnih uređaja ZTE, proizvođaču koji je izgradio svoje ime prodajući low-cost modele telefona solidnih performansi. ZTE je krajem 2011-e godine postao četvrti najveći proizvođač mobilnih uređaja na svetu, uzevši poziciju koju je prethodno držao Apple.
Pogledajmo šta nam to model ZTE Smart Tab 10 zapravo nudi od hardvera. Kao što smo pomenuli, jedan od bitnijih delova hardvera, kao što su procesor i grafički čip, jako su dobri, uzimajući u obzir koliko je sam tablet cenovno pristupačan. U pitanju je dvojezgarni Qualcomm Snapdragon MSM8260 1.2 GHz Scorpion procesor, u standardnoj kombinaciji sa moćnim Adreno 220 grafičkim procesorom. Po pitanju performansi, Scorpion procesor na frekvenciji rada od 1.2 GHz će davati nešto niže rezultate u poređenju sa Cortex A9 1GHz procesorima koji se koriste u Tegra 2 rešenjima, dok je grafički čip Adreno 220 znatno moćniji od Nvidia GeForce GPU rešenja u Tegri 2. Ovo znači da ćete u većini slučajeva dobijati slične CPU performanse Tegra 2 tableta, dok će u grafički zahtevnim operacijama, kao što je gejming i video reprodukcija, pružati mnogo bolje performanse. U prevodu, dobijate slične/bolje performanse od Tegra 2 tableta, po nižoj ceni. Sigurno se pitate “mora da postoji neka začkoljica!?”. Postoji, a o čemu je reč, otkrićemo vam na narednim stranicama teksta, nakon specifikacije.
Vodafone Smart Tab 10
dimenzije
257 x 172 x 11,5 mm
masa
700 g
baterija
Li-Ion 6860 mAh
ekran
10,1″, 1280×800, TFT, 260k boja
kamera
5 MP, autofokus, 720p video snimanje
prednja kamera
da (2,0 MP),
procesor
Dual-core Qualcomm Snapdragon MSM8260 1.2 GHz Scorpion, Adreno 220 GPU
memorija
1 GB RAM, 16 GB storage
proširenje memorije
microSD slot
priključak za slušalice
3,5mm
operativni sistem
Android 3.2 (Honeycomb)
konekcije
40pin USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11 b/g
prenos podataka
HSDPA 900 / 2100
adobe flash
da
GPS
A-GPS
cena
Vip: 1 din – 19.990 din
Vodafone Smart Tab 10 dolazi u velikoj beloj kutiji sa velikom slikom tableta i Vodafone logoom na prednjoj strani, i specifikacijama, ključnim opcijama i još jednom, slikama tableta na zadnjoj strani kutije.
Kada otvorimo gornji deo kutije, čeka nas tablet, smešten u crvenom kartonu. Sa gornje i donje strane postoji prostor u kartonu, kako bi lakše izvadili tablet.
Ispod tog crvenog kartona, nalazi se još jedan crveni karton, ovoga puta sa pregradama koje se otvaraju i u sebi sadrže dodatnu opremu.
Od dodatne opreme dobija se punjač sa USB ulazom, USB kabl sa 40-pinskim konektorom sa druge strane, 3.5mm slušalice jako jeftinog izgleda i lošeg kvaliteta zvuka, uputstva na dva jezika, i ono što nam se dosta svidelo, zaštitna torbica od neoprena, u kojoj ćete nositi vaš tablet.
Prelazimo na sam dizajn tableta. Kada ga posmatramo sa prednje strane, Vodafone Smart Tab 10 nas neodoljivo podseća na Samsung Galaxy Tab 10.1 model, ali tu se sličnost sa pomenutim modelom i završava. Sa svojih 11.5mm debljine nije baš najdeblji tablet koji smo videli, ali svakako nije ni najtanji. Što se tiče njegove težine, on je težak ravno 700g, što ga čini dosta teškim modelom, ali opet, on je 30g lakši od Acer Iconia Tab A500 i 25g lakši od Toshiba AT100 modela.
Po svojim bočnim ivicama i jednim delom na zadnjoj strani, poseduje jako reflektivnu, skoro pa ogledajuću imitaciju “srebra”, u nedostatku bolje komparacije. Njegova zadnja strana je gumirana i na sebi poseduje veliki broj rupica, tako da apsolutno ne postoji mogućnost da vam isklizne iz ruke.
Pogledajmo nešto detaljnije šta se od ulaza i dugmića nalazi na njegovim bokovima. Sa leve bočne strane u vrhu, nalazi se jedan od ukupno dva zvučnika koji postoje na tabletu, kao i 3.5mm ulaz za slušalice ispod njega.
U donjem delu leve bočne strane nalazi se poklopac, ispod koga se nalazi slot za microSD karticu i odmah do njega slot za Sim karticu, koja vam naravno služi za 3G konekciju.
Sa donje bočne strane nalazi se ulaz za 40-pinski konektor, koji će imati dvostroku ulogu punjenja tableta, i njegove komunikacije sa računarom.
Što se tiče zadnje strane tableta, pomenuli smo da je ona gumirana i da na sebi sadrži veliki broj rupica, koje su prisutne kako bi pružile čvršći stisak. Takođe, sa zadnje strane nalazi se i 5MP kamera. Blic nažalost nije prisutan.
Vodafone Smart Tab 10 dolazi sa 3.2 Android Honeycomb verzijom operativnog sistema. Pošto ovaj model itekako ima hardverskih uslova za nadogradnju na Ice Cream Sandwich verziju, sasvim je moguće da će se ona u budućnosti pojaviti dostupnom, ali zvanične najave, kada i da li će je uopšte biti, još uvek nažalost nema. Što se tiče samog interfejsa, on je jako malo promenjen u odnosu na potpuno čistu Honeycomb verziju, i koliko smo mi zaključili, od promena je prisutan samo zanimljiv sat/datum widget i karakteristična sivo-crno-crvena pozadina.
Što se tiče aplikacija, kao prethodno instalirane dolaze aplikacije kao što su AccuWeather, Dropbox, Amazon Kindle, File Manager, Media aplikacija za deljenje sadržaja preko DLNA protokola i aplikacija za poruke (koju ranije nismo viđali na tabletima). Od preinstaliranih igara dostupan vam je Tetris, koji je zapravo demo verzija, ali možete direktno kupiti punu verziju i Need For Speed Shift, takođe demo verzija.
AccuWeather aplikacija vam je do sada definitivno poznata, ona služi za pregledanje vremenske prognoze i raznih podataka tokom dana, ali i vremenske prognoze za celu nedelju.
Media player aplikacija vam dozvoljava da vaše video snimke, fotografije i muziku prosledite na drugi DLNA kompatibilni uređaj, kao što je televizor, blu-ray plejer i slično.
NFS Shift igra vam je sasvim sigurno poznata sa PC-a i nema potrebe dodatno je opisivati. U njoj koristite ugrađeni akcelerometar kako bi upravljali autom.
Verujemo da ste itekako upoznati sa Honeycomb interfejsom iz naših prethodnih testova, ali ćemo svejedno ostaviti još nekoliko fotografija, kako to izgleda na Vodafone Smart Tab 10 modelu.
Pre svega, kada uzmete tablet u ruke, primetićete da je on nešto teži za držanje, što će verovatno praviti problem ako ste planirali da držite tablet jednom rukom u portret režimu. Držanje obema rukama ne predstavlja nikakav problem, ali svakako bi bilo poželjno da je tablet lakši i tanji, čisto da bi se izbeglo nepotrebno zamaranje ruku. Debljina tableta nije preteran problem, ali mi zaista smatramo da je dizajn i privlačnost tableta isto jedna od bitnijih stvari, jer ipak, on će provoditi dosta vremena u vašim rukama. Mada, sa druge strane, Vodafone Smart Tab 10 nam je svejedno pružao dobar utisak dok smo ga držali, gumirana zadnja strana sa rupicama stvarno ostavlja dobar osećaj, i utisak sigurnosti da vam neće iskliznuti iz ruku. Kvalitetom izrade smo bili zadovoljni, on je imao veoma solidnu konstrukciju, tj. bio je čvrst, bez ikakvog škriputanja ili ugibanja plastike. Na početnoj strani teksta, pomenuli smo jednu začkoljicu, za koju smatramo da je veoma važna. Pošto se radi o tablet uređaju, njegova možda najbitnija komponenta je sam ekran, jer ćete uz njega provoditi svih 100% vremena interakcije sa uređajem. Nažalost, on je i najvrednija komponenta u uređaju, a kako bi se postigla nešto pristupačnija cena u poređenju sa zvučnijim proizvođačima, na nečemu je moralo da se uštedi, tačnije nešto je moralo da se žrtvuje, a to nešto je upravo ekran modela Vodafone Smart Tab 10. Ovaj model poseduje 10.1 inčni ekran TFT ekran, rezolucije 1280×800, ali u tome nema ništa čudno i standardno je kod većine tableta – ali ono što nije standardno je njegov kvalitet. Stvar koju smo primetili istog trenutka kada smo po prvi put izvadili i uključili tablet je količina probijanja pozadinskog osvetljenja, na svim ivicama. Viđali smo situacije gde i kod drugih (skupljih) modela postoji probijanje pozadinskog osvetljenja, ali ne u ovoj meri. Situacija na našem primerku je bila sledeća na 100%, 50% i 0% pozadinskog osvetljenja, pa se možete uveriti i sami na slikama ispod.
Druga stvar koju smo primetili kod ekrana modela Vodafone Smart Tab 10, je njegova slabija reprodukcija boja. Ovde nam ne preostaje ništa drugo nego da kvalitet ekrana poredimo sa drugim ekranima tableta koje smo videli, modelima koji su (opravdano) skuplji od Vodafone modela, kao što su Samsung Galaxy Tab 10.1v, Samsung Galaxy Tab 10.1, Asus Transformer TF101 i TF201, Asus Eee Pad Slider, itd. U poređenju sa ovim modelima, Vodafone Smart Tab je pružao dosta ispranije boje, jasno je primećena njihova nedovoljna saturacija, ali takođe, ni dubina crne boje nije ulivala poverenje. Uglovi gledanja su bili prosečni, tako da je slika gubila svoju svetlinu i dolazilo je do promena u nijansama boja, kada smo tablet posmatrali pri nešto oštrijim uglovima.
Još jedna stvar koju smo primetili kao problem sa ekranom je njegovo vreme odziva. Kada kažemo vreme odziva, mislimo na to da je ekran nešto sporiji od onoga što smo videli na drugim modelima, tako da se pri brzim pokretima na ekranu, kao što je skrolovanje stranica na internetu, ili menjanje početnih ekrana, može primetiti ghosting ili trailing elemenata na ekranu. Znajući kakav hardver poseduje ovaj model, očekivali smo da će animacije biti savršeno tečne, ali realnost je bila drugačija. Ono što nas je sačekalo su iseckane animacije pri kretanju između početnih ekrana i ulaženja u App drawer, tako da smo pokušali da snimimo takve performanse, ali ujedno da pokušamo da uhvatimo i pomenuti ghosting/trailing ekrana. Koliko smo bili uspešni u tome možete videti u sledećem klipu:
Srećom, preporukom člana sa našeg foruma da isprobamo novi launcher, situacija je drastično poboljšana. Samim tim, došli smo da zaključka da je za loše performanse animacija zapravo kriv standardni, takozvani stock launcher i da je to softverski problem, nastao prilikom priligođavanja Honeycomb-a ovom modelu. Launchere koje smo mi isprobali su bili ADW EX Launcher, i GO Launcher, koji nije toliko prilagođen za tablet koliko je ADW. Savetujemo vam da sa standardnog laucnhera, obavezno pređete na ADW ili njemu slični, pošto je promena drastična.
Surfovanje internetom na ovom modelu je bilo generalno prijatno iskustvo, ali sa par zamerki. Stranice jesu otvarane veoma brzo, što je za svaku pohvalu, ali kod stranica sa dosta Flash materijala, skrolovanje je bilo dosta otežano i sporo, mada, sa tim problemom se ne srećemo prvi put, već je veoma slična situacija bila i sa Tegra 2 modelima tableta koje smo testirali. Na stranicama koje su imale manje Flash-a, skrolovanje je naravno bilo glatkije. Jedna takođe zamerka, koja nam je takođe zapala za oko, je kao da postoji mala zadrška pri izvršavanju pinch to zoom komande u standardom browser-u. Da li je ovo takođe softerski problem vezan isključivo za standardni Browser, nismo potpuno sigurni, ali smo primetili poboljšanje u DolphinHD browser-u, koji smo preuzeli sa Android Market-a.
Reprodukcija 1080p materijala visokog profila je itekako moguća na Vodafone Smart Tab 10 modelu, tako da su sempl materijali koje smo testirali, bili bez problema i seckanja reprodukovani u Dice Player-u. Ovo je nešto što Tegra 2 modeli ne mogu da postignu, ali zahvaljujući Adreno 220 grafičkom čipu, Vodafone Smart Tab je stekao prednost u ovom polju.
Dužinom trajanja baterije smo bili generalno zadovoljni, i uspevali smo da izvučemo preko sedam sati uključenosti ekrana, na 50% osvetljenja ekrana, standardnim korišćenjem tokom dana. U vreme pravljenja screenshota, ekran je bio uključen ravno 5 sati uz još 28% preostale baterije, tako da prostom matematikom dolazite do tih 7 i kusur sati koje smo pominjali.
Nama bitna stvar u ovom ovoj sekciji je da proverimo kakve će rezultate pružati naš Vodafone Smart Tab 10 model, u poređenju sa Tegra 2 modelom Asus Transformer TF101 modelom, ali usput ćemo i ostaviti rezultate koje je napravio Tegra 3 model Asus Transformer Prime. Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikaciju, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.
Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.
Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.
Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.
CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra.
BrowserMark nije aplikaci ja, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.
Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.
Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
Vodafone Smart Tab 10 je pružao bolje rezultate od TF101 modela u sledećim testovima :
– Vellamo – Antutu – Linpack – Electopia Dok je bio lošiji u sledećim:
– Quadrant – Nenamark – BenchmarkPi – CF-bench – Browsermark – Sunspider Interfejs aplikacije za kameru i njeni efekti su vam sigurno poznati sa prethodnih Honeycomb tableta koje smo testirali, tako da ne vidimo previše potrebe da se zadržavamo na tome. Što se tiče pravljenja fotografija, nedostatak blica će definitivno rezultovati u tome, da vaše fotografije koje ste napravili u prostorijama sa slabijim osvetlljenjem, imaju određenu količinu šuma u sebi. Sa druge strane, fotografije napravljene napolju, sa prirodnim osvetljenjem su ispale i više nego solidne. Količina detalja u njima je bili i više nego zadovoljavajuća za kameru od 5 megapiksela, a druge mane u fotografijama nismo primetili, količina šuma je svedena na minimalni nivo, fotografije su bile oštre i njihov kolorit je bio zadovoljavajuć, mada predeo koji smo fotografisali je pretežno bio pod snegom. Sve u svemu, ukupan kvalitet kamere je bio dosta dobar, i mi smo bili zadovoljni kvalitetom fotografija koje smo njom zabeležili. Ipak, video snimanje nam se nije svidelo. Iako model Vodafone Smart Tab 10 nudi 720p video zapis, njegov kvalitet uopšte nije ličio na HD snimak, pored još jedne bitne nelogičnosti koje ćemo pomenuti. Najpre, o detaljima i oštrini slike koju treba da ponudi 720p snimak nije bilo ni govora. Iako je sama fizička rezolucija snimka 1280 x 720, snimak je više ličio na snimak kakav pruža standardna definicija. To nije bila toliko čudno stvar, koliko je snimak iz nama nepoznatog razloga, zabeležen u 15 frejmova u sekundi, umesto 25 ili 30 frejmova, koje su normalne vrednosti. Pri 15 frejmova u sekundi, video je dosta usporen, i po našem mišljenju neupotrebljiv. Da li je ovo još jedan problem sa softverom uređaja, nismo sigurni, ali pošto smo kasno primetili ovaj problem, nismo mogli da ga detaljno ispitamo jer nam tablet više nije bio u posedstvu. Kad smo već kod softverskih problema, aplikacija za kameru nam se u više prilika ukočila, pružala crni ekran, i jedini lek je bio restartovanja tableta, kako bi ona ponovo radila bez problema. Utisci o kameri su – dobre fotografije, jako loše video snimanje i povremeno “zakucavanje” aplikacije za kameru. Pogledajte screenshot video fajla koji smo napravili, a posle njega možete pronaći uzorke fotografija koje smo napravili.
Primeri fotografija i video snimka:
Testiranje Vodafone Smart Tab 10 modela nam je ostavilo pomešane utisake. Sa jedne strane, tu je prilično dobar procesor i grafički čip, na koji ne možemo da zažmurimo, koji u određenim testovima pružaju i bolje rezultate od Tegra 2 rešenja, dok su u drugim testovima lošiji. Ipak, iako testovi ne pokazuju potpuno jasne rezultate, performanse Adreno 220 grafičkog čipa koji poseduje Vodafone Smart 10 bi trebalo da pruža dva puta bolje grafičke performanse u poređenju sa Tegrom 2, što test Electopia i pokazuje. Sa druge strane, slabiji utisak o ovom modelu najviše ostavlja ekran. Problemi sa probijanjem pozadinskog osvetljenja, ispranošću boja i ghosting-om, je nešto što određeni korisnici neće lako prihvatati. Najzad, treba pohvaliti ovaj model na čvrstini njegove izrade i torbici od neoprena koja dolazi uz njega, nešto na čemu je moglo takođe da se štedi, ali srećom nije.
Postoje određeni softverski problemi koje smo imali na ovom modelu, kao što su loše performanse animacija pri korišćenju stock launcher-a. Srećom, ovaj problem se može ispraviti instaliranjem novog launchera, kao što je na primer ADW EX Launcher. Kvalitet fotografija koje ovaj model tableta može da napravi, ostavio je pozitivan utisak na nas, ali je ipak video snimanje ostavilo negativan utisak, kao i softverski problemi sa aplikacijom za kameru. Trajanje baterije je solidno na ovom modelu, i verujemo da će vas provesti kroz jedan dan, bez potrage za utičnicom, mada sve zavisi od vašeg intenziteta korišćenja. Kao što smo rekli, ima dosta pomešanih utisaka, jer ovaj tablet nudi dobre performanse po niskoj ceni, ali opet, ima dosta stvari koje mogu one izbirljivije korisnike da odvuku od kupovine. Ako možete da progledate kroz prste loš ekran, plus nekoliko softverskih problema, a želite tablet za relativno malo novca kroz Vip Internet mobilni paket, onda je Vodafone Smart Tab 10 rešenje za vas. Za one koji su izbirljiviji i ne mogu da pređu preko ovih nedostataka, možemo preporučiti kupovinu nekog od skupljih modela tableta zvučnijih proizvođača. Najzad, imajte uvek na umu staru izreku – koliko para, toliko muzike. Prednosti: – Dobar procesor i još bolji grafički čip – Veoma solidna konstrukcija – Mogućnost reprodukovanja visokoprofilnog 1080p materijala bez seckanja – Pravi dobre spoljne fotografije – Niska cena Mane: – Loš ekran – Težina i debljina tableta – Softverski problemi – Loše video snimanje Uređaj na test ustupio Vip mobile.