BenQ 5550T i 6550T

BenQ 5550T i 6550T

Nastavljamo sa testiranjem BenQ serije skenera. Ovoga puta izdvojili smo dva mainstream modela koja pretenduju na prosečnu kancelarijsku i kućnu upotrebu. Dizajnerska rešenja su potpuno različita, dok su im specifikacije na prvi pogled identične...

    Sadržaj

      Darko Angeleski
      BenQ 5550T i 6550TU našem prošlogodišnjem testu družili smo se sa prvim predstavnikom skenera pod novim brendom poznatog tajvanskog proizvođača perifernih uređaja. Danas su pred nama dva jeftinija predstavnika iz Value i Deluxe kategorije:

      Value Series

      Osnovne karakteristike:

      5550T

      CCD, 1200x2400ppi, USB 2.0, 3 easy-control tastera, TMA adapter

      Deluxe Series

      Osnovne karakteristike:

      6550T

      CCD, 1200x2400ppi, USB 2.0, 5 easy-control tastera, TMA adapter

      Ovi modeli namenji su manje zahtevnim korisnicima koji ne jure svaki piksel i kojima je prvenstveno potrebna funkcija skeniranja bez preteranog zalaženja u sve tajne tehnološkog postupka. Iako danas 3D skeneri preuzimaju popularnost koju su nekada davno uživali njihovi 2D rođaci (dok ih nije savladala digitalna revolucija), na tržištu i te kako i za njih ima mesta. Na prvi pogled, oba modela sa današnjeg testa imaju identične specifikacije i paušalno bismo rekli da je u pitanju istovetan uređaj upakovan u dva različita kućišta. A da li je baš tako otkrićemo u narednom testu…

      Sadržaji pakovanja i uporedne specifikacije
      Oba skenera dolaze u vrlo sličnim pakovanjima, mada je model 6550T za nijansu duži i nešto veće težine. Na radnom stolu razlike u veličini skoro i da ne postoje, mada se vizuelni utisak u potpunosti razlikuje. Oba modela karakteriše identičan način rada, mada buka koju proizvode nije previše iritirajuća.

      BenQ 5550T

      BenQ 5550T

      BenQ 5550T je evidentno jeftiniji model, pre svega zbog materijala koji je upotrebljen u njegovoj izradi. U pitanju je standardno jeftina plastika koja se koristi i kod modela konkurentnih proizvođača, ali to i nije presudno u ovom cenovnom razredu. Kresanje budžeta je zahvatilo i prednji panel, koji poseduje svega 3 funkcijska tastera, koji sada poseduju čvrsti “klik” u odnosu na 7550T, mada je i njihova izrada neprecizna. U sredini iznad njih je smešten indikatorski zeleni LED.

      BenQ 5550T

      BenQ 5550T

      U pokretnoj stranici je implemntiran adapter za negative što je po našem mišljenju daleko lepši i praktičniji sistem u odnosu na 6550T. Nedostatak je u tome što ovaj adapter nije prekriven, tako da se vidi u toku skeniranja manjih dokumenata kod preview funkcije.

      BenQ 6550T

      BenQ 6550T

      BenQ 6550T je prilično neobičnog dizajna, nekima će se dopasti totalni retro-look poput računarskih komponenti 80-tih, dok se nekima ovakva ideja ipak neće učiniti privlačnom. Bilo da su vam proradile emocije i nostalgija za nekim davno-prošlim vremenima ili ste u ovom trenutku osetili odbojnost najvišeg stepena, 6550T u praksi deluje sasvim ok. Mali minus je vrlo glatka plastika sklona elektricitetu, tako da će se prašina na ovog lepotana nesumnjivo lepiti.

      BenQ 6550T

      BenQ 6550T

      Tasteri su dosta bolji u odnosu na 5550T, preciznog su “klik” tipa sa kratkim hodom, a tu je naravno i plavičasti LED. Pokretna stranica je nešto teža u odnosu na slabiji model zbog drugačijeg materijala izrade, sa klasičnom plastificiranom maskom i sunđerastom podlogom, mada još jednom naglašavamo da je prava šteta što u nju nije ugrađena i TMA lampa. A lampa? Mmm…

      BenQ 6550T TMA adapter

      BenQ 6550T TMA lampa

      Reakcija kolega (i koleginice :)) kada su u redakciji ugledali ovaj neobični dodatak glasila je: – “A šta je ooovo? Čemu to sluuži?” – “Veruj mi, ne želiš da znaš”, usledio je mudri odgovor. Hi-tech Advanced Technology. 🙂

      BenQ 5550T

      BenQ 6550T

      Da, da, totalno retro. Adapter više liči na dodatak za Commodore 64 ili Amigu, negoli savremeni PC. Ipak, po mnogim lokalnim trgovinama su i dan-danas u opticaju ručni bar-kod skeneri, pa zašto onda ne bi mogao i jedan TMA adpter na sličan fazon? Montaža i upotreba pozadinske lampe u priloženo plastično ležište je vrlo jednostavna, pa ko voli – nek izvoli.
      BenQ 5550T & 6550T

      Model

      5550T

      6550T

      Tip skenera

      ravan (flatbed)

      ravan (flatbed)

      Senzor

      CCD

      CCD

      Optička rezolucija

      1200 ppi

      1200 ppi

      Mehanička rezolucija

      2400 ppi

      2400 ppi

      Bit depth (Color)

      48 bit (input) / 48 bit (output)

      48 bit (input) / 48 bit (output)

      Bit depth (Grayscale)

      16 bit (input) / 16 bit (output)

      16 bit (input) / 16 bit (output)

      Vreme pregleda (Preview)

      ~5 sec. (A4)

      ~5 sec. (A4)

      Vertikalno postavljanje

      ne

      ne

      Interfejs

      USB 2.0 Hi-Speed

      USB 2.0 Hi-Speed

      Max. veličina dokumenta

      214 x 294 mm (8.4″ x 11.6″)

      214 x 294 mm (8.4″ x 11.6″)

      TMA adapter

      1 x 35 mm negativ, 1 x 35 mm slide * TMA ugrađen u pokretnu stranicu

      1 x 35 mm negativ, 1 x 35 mm slide * TMA kao eksterni dodatak

      Brzina skeniranja 35mm negativa

      1200ppi: ~70 sec.

      1200ppi: ~70 sec.

      Funkcijski tasteri

      3

      5

      Potrošnja energije

      16 V, 0.9 A

      12 V, 1.25 A

      Generisana buka

      < 50 dB

      50 dB (operation), 20 dB (standby)

      Dimenzije (D x W x H)

      412 x 258 x 73 mm

      442 x 259 x 73.3 mm

      Masa

      2.2 kg

      2.5 kg

      Podržani operativni sistemi

      Windows 98SE/ME/2000/XP

      Windows 98SE/ME/2000/XP

      MiraScan interfejs
      Svi BenQ skeneri stižu sa uobičajenim paketom softvera. 5550T dolazi sa skromnijim paketom sporednih alata, dok se uz 6550T isporučuju još i ArcSoft Photo Impression i ArcSoft PhotoBase. Ipak, drajveri i centralna MiraScan aplikacija su ono što vam zaista treba. Instalacija omogućava potpunu slobodu što se tiče svih opcionih komponenti.

      Za vlasnike nekadašnjih Acer modela, popularna “Mira” nije nikakva novina. U pitanju je najnovija inkarnacija u verziji 6 koja donosi dosta poboljšanja. MiraScan je istovremeno i Twain interfejs i stand-alone aplikacija. To u praksi znači da se identični interfejs upotrebljava bilo da skener koristite iz nezavisnog softvera (ACDSee, Photoshop itd.) ili iz same MiraScan aplikacije što je u startu velika prednost. Program poseduje 3 različita moda: Button, Wizard i Classic. Button mod (prikazan na donjoj slici) omogućava konfiguraciju funkcijskih tastera koji se nalaze na prednjem panelu skenera. U slučaju 5550T postoje 3, dok u slučaju 6550T postoji 5 grupa, respektivno. Opcije nisu detaljne, obzirom da upotreba skenera putem fizičkih tastera prilagođena početnicima, odnosno pojednostavljenoj upotrebi kada želite hitni sken. Button panelu pristupate preko standardnog Programs foldera, a dovoljno ga je iskonfigurisati na početku ili ostaviti default vrednosti kao što je prikazano u animaciji.

      Konfiguracija tastera (5550T)

      Pokretanjem MiraScan ikonice preko vašeg desktopa pokrećete Miru u stand-alone režimu. Klikom na donji simbol paralelnih strelica (Switch button) prelazite u Wizard ili se vraćate u napredniji Classic mod.

      Wizzard mode

      Classic mod je ono što nas najviše interesuje. Sa leve strane se nalazi izdvojeni Toolbox prozor sa najčešće korišćenim opcijama prilikom skeniranja dokumenata. Toolbox sadrži praktično sve neophodne alate počev od osnovnih za pojedinačne selekcije, zumiranje, hardversko zumiranje (Zoom Scan), dodavanje ili oduzimanje proizvoljnog broja selekcija, lenjir (Ruler) sa skalom u pikselima, inčima ili centimetrima, rotaciju, ogledalo (flip) i negativ efekte.

      Classic mode

      Settings Meni na desnoj strani sadrži tri tab polja. U prvom tabu se nalaze osnovna polja za podešavanja parametara skeniranja (Color/BW/Grey/48bit režim, rezolucija, tip i veličina dokumenta, descreen), kao i polje u kome možete manuelno uneti veličinu dokumenta (piksel, inč ili cm) ili podesiti skaliranje u procentima. Drugi tab se zajedničkim imenom naziva Color Adjust u okviru kojeg se nalaze novih 5 pod-tabova sa različitim filterima za korekciju boja, kontrast, osvetljaj… Korektna implementacija ovih filtera je od esencijalne važnosti, obzirom da u mnogim situacijama morate korigovati osetljivost senzora pre samog skeniranja.

      Na svakoj pojedinačnoj strani postoje Load/Save, Reset i Reset All tasteri. Load i Save služe za učitavanje i snimanje konfiguracionih fajlova na proizvoljnoj lokaciji svih predefinisanih vrednosti konkretnog filtera. Reset vraća klizače i vrednosti na default (nulti) nivo, a Reset All vraća svih 5 filter menija na nulte vrednosti jednim potezom. Poslednji, treći tab pod nazivom Job Occasion služi za podešavanje akcije koja će se izvršavati nakon postupka skeniranja (npr. snimanje fajla na predefinisanu lokaciju, otvaranje u odabranom foto-editoru, prosleđivanje do E-mail klijenta itd.). Job Ocassion meni je prisutan isključivo u stand-alone modu, obzirom da kada se MiraScan pokrene preko Twain aquire opcije iz nekog nezavisnog programa, svi skenirani fajlovi se automatski prosleđuju do te aplikacije.

      U gornjem levom uglu iznad Preview površine postoji klasičan meni sa 4 polja: File, Config, Special i Help. U okviru File menija postoje Load/Save/Reset komande koje služe za snimanje “master” konfiguracionih preseta u kojima se pamte sva podešavanja tabova, preview pozicije i menija. Reset vraća stanje na fabrički preset. Config meni sadrži Auto Preview, Auto Function i Preview Resolution komande. Special meni u slučaju 6550T sadrži dva predefinisana efekta koja su u startu isključena. Color Matching je blaga Auto-color korekcija i prilično je korisna, dok je Faded Color Compensation dosta agresivniji i koji nas nije naročito impresionirao. U slučaju 5550T postoji samo Color Matching filter, mada to može biti i posledica različite revizije softvera. Inače, ovi algoritmi funkcionišu isključivo u kolor modu kod skeniranja reflektivnih dokumenata.

      Auto Function u okviru pomenutog Config menija sadrži napredne opcije za podešavanje Auto Crop, Auto Rotate i Auto Type funkcija. Auto Type automatski određuje Color/BW/Gray mod na osnovu Preview funkcije i analize sadržaja (ukoliko je u pitanju tekst na beloj pozadini automatski će biti setovan BW mod i sl.), a ukoliko vas ponuđena automatika ne zadovoljava možete je u potpunosti isključiti.

      Preview Resolution omogućava izbor rezolucije pregleda. Fabrički je setovan 30 ppi (kako bi inicijalni sken stao u preview prozor), ali se može izabrati bilo koja vrednost sve do 150 ppi.

      Šta reći na samom kraju prikaza MiraScan interfejsa? U pitanju je odličan upravljački softver koji se može zateći u ovoj cenovnoj kategoriji. Brojne opcije i pregledan meni koji vam se posle svega par minuta korišćenja prosto uvlači pod kožu. Ipak, ima nekoliko nedostataka koji se mogu doraditi u narednim revizijama. Preview prozor je, na žalost, fiksne veličine i kod prvog zuma već morate skrolovati što u nekim slučajevima postaje zamorno (naročito ako su dokumenti većeg formata). Druga zamerka se odnosi na nedostatak Unsharp Mask filtera, mada ovi skeneri interno primenjuju određenu dozu oštrenja tako da ta funkcija i nije neophodna. Poslednji nedostatak ogleda se u tome da nakon upotrebe hardveskog zuma Mirror/Flip opcije iz nekog razloga postaju nedostupne (zasivljene).

      Kramer protiv Kramera

      Kod skeniranja invertovanog teksta na crnoj pozadini, 5550T je postigao prilično čudan rezultat. Prirodno tamna pozadina je previše osvetljena i usput je poprimila zelenkastu boju! Na žalost, filteri vam ne mogu pomoći da ostvarite prirodnu boju i teksturu papira (osim da klipujete već preosvetljeni deo do crne) jer smanjivanjem kontrasta i osvetljaja vršite korekciju već poremećenih tonalnih nivoa. Ovo je nešto što smo primetili i kod naprednijeg 7550T modela i sumnjamo da je “neukroćena” softverska obrada po sredi.

      BenQ 5550T

      BenQ 6550T

      Posledica “volšebne” obrade je gubitak prirodnog kontrasta i odnosa boja kod skeniranog teksta u slučaju 5550T.

      BenQ 5550T

      BenQ 6550T

      Na donjoj slici je prikazan dotični efekat preosvetljavanja. Izvan selekcije je ono što senzor skenera zaista vidi, ali kada definišete selekciju, softver automatski izvrši korekciju bez obzira na to što su svi filteri isključeni i resetovani. Evidentno je da softver automatski vrši prepoznavanje i neku vrstu backlight korekcije koja se iz samog softvera ne može isključiti, a pogotovu naknadno neutralisati ponuđenim filtrima. Nadamo se da će se ovo korigovati u narednim revizijama drajvera i softvera, jer definitivno nije u pitanju hardverski nedostak. Iako i model 6550T poseduje identičan algoritam, kod njega ova pojava nije previše naglašena.

      Kod skeniranja detalja u punoj rezoluciji 6550T je ponovo odneo pobedu. Sken je ipak nešto oštriji i delimično kontrastniji što je sveukupno doprinelo boljem vizuelnom utisku (kliknite za primere u punoj rezoluciji).

      BenQ 5550T (detalj 1200 ppi, 2.07 MB)

      BenQ 6550T (detalj 1200 ppi, 1.38 MB)

      Kramer protiv Kramera (2)

      Fotografija 9x13cm (300ppi)
      Na našim primerima su korišćena fabrička setovanja, ali je evidentno da postoje suptilne razlike u procesiranju. BenQ 5550T daje sasvim solidan rezultat koji smo do sada susretali kod većine skenera u ovoj klasi, dok je i rezultat 6550T dobar, mada je kontrast malo izraženiji. Oba skenera poseduju malo više šuma nego što bismo želeli da vidimo, kao i veću saturaciju. Color Matching opcija je dosta blaga kod 5550T i savetujemo vam da je uglavnom držite aktivnom (posebno jer koriguje nivoe crne), dok je dotični algoritam nešto agresivniji kod 6550T modela.

      BenQ 5550T

      BenQ 6550T

      Negativ 35mm (1200ppi)
      1200 ppi je u principu nedovoljna rezolucija za skeniranja negativa i dovoljna je tek za 10×15 cm (u idealnom slučaju). Postavlja se pitanje zbog čega je ova funkcija uopšte implementirana kod ovih modela? Ipak, zgodno je posedovati je i pored činjenice da danas postoje znatno ozbiljniji modeli za tu namenu. Ono što je nama bilo posebno interesantno je činjenica da su oba modela sa današnjeg testa skeniranje negativa obavila za skoro čitav minut kraće u odnosu na 7550T pri istoj rezoluciji.

      BenQ 5550T

      BenQ 6550T

      Što se rezultata tiče situacija je prilično različita. Zamolićemo vas da zanemarite tonalnu razliku kod gornjih primera (pokušali smo da koristimo slična setovanja za Curve filter koliko je to bilo moguće), ali ono što je evidentno je znatno čistiji sken sa primetno manje šuma kod 5550T (neočekivano?) koji je samim tim izvukao i više detalja. 6550T je postigao slabiji skor.

      Ko je pobednik?

      Da, zaista, na kraju treba proglasiti pobednika i logično gubitnika, kao što naš podnaslov sugeriše. Na samom početku, dok skenere još nismo ni otpakovali iz kutija, pomislili smo da će razlike biti ili zanemarljive ili da će jači model prirodno u svemu biti superioran. Kako je naš test odmicao, postajalo je jasno da trka neće biti jednostavna. Oba skenera su veoma brza, koriste CCD tehnologiju sa maltene identičnom specifikacijom, MiraScan interfejs… i makar što se user experience-a tiče oni su zaista potpuno jednaki.

      5550T je u principu vrlo korektan i relativno jednostavno dizajnirani skener (baš kakav mi volimo), ali sa jednom nezgodnom manom. Pomenuti algoritam koji se ne može isključiti (a koga smo kritikovali još tokom testiranja 7550T) i ovde uzima maha, doduše u nešto blažoj meri. Prilikom skeniranja tekstualnih dokumenata na dominantno beloj pozadini softver ima tendenciju da klipuje nivoe svetlih nijansi do nivoa apsolutno bele i pri tom pojačava neprirodni kontrast i akcentuje gubitak finih detalja. Prilikom skeniranja crne bespotrebno izdiže tamnije delove koji poprimaju zelenkastu nijansu (ova nijansa potiče od zelenkastog premaza stakla). Drugim rečima, onemogućava vam da bez akrobacija sa Curve ili Levels filterima postignete što prirodniji rezultat. Ovo definitivno nije nedostatak hardvera, već je isključivo posledica softvera. Kod fotografija se ovo i ne primećuje u toj meri, osim kod specifičnih slučajeva sa dosta tamnijih delova. Rešenje je u iščekivanju neke novije revizije Mire ili u nekoj nezavisnoj aplikaciji.

      6550T nije ispoljio pomenuti nedostatak, koji je zahvaljujući tome i prikazao pravu moć hardvera. Crna je (skoro) crna, dok klipovana bela i dalje postoji ali u nešto manjoj meri. Skeniranje teksta je veoma dobro, reprodukcija boja je zadovoljavajuća (iako je primetna saturacija za oko +25%, baš kao i kod 5550T), a i oštrina je na strani ovog modela koji izvlači primetno više detalja. Oba modela su u jednostavnom kolor-testu prikazala manje-više identične količine šuma (i to iznad proseka), ali je 6550T prilikom skeniranja negativa za rezultat postigao primetno slabiji skor sa manje detalja i primetno većom količinom šuma. Eh, upravo tu leži problem i uzrok našeg dvoumljenja: Kako presuditi? Još jednu stavku kod 6550T ne možemo zaboraviti, a to je “ono”. Na šta li su dizajneri u BenQ-u mislili prilikom projektovanja ovog modela, kada su se odlučili za pomalo komičnu i ekscentričnu implementaciju TMA adaptera? Po našem skromnom mišljenju, dotični adpater je bespotrebni teret i daleko elegantnije bi bilo implementirati lampu u pokretnu stranicu kao kod 5550T ili 7550T. Doduše, uvek se možete hvalisati pred prijateljima da je u pitanju specijalni skener DNK ili uređaj za čitanje s dlanova (kod komšinice…). Ono što vas u ovom trenutku eventualno može odvratiti od kupovine jednog od ova dva modela je odsustvo drajvera za Vistu (u trenutku pisanja ovog testa).

      Bilo kako bilo, ukoliko bismo birali skener za klasičnu upotrebu u ekonomskoj klasi između ova dva modela, a sa kojim bi prvenstveno skenirali reflektivna dokumenta (knjige, časopise, fotografije) naš izbor bi definitivno pao na 6550T. Ali ni 5550T uopšte nije loš, problem koji smo uočili može biti i problem loše fabričke kalibracije našeg primerka, a ne generalna odlika čitave serije. U prvoj rundi pobednik je bio 6550T, ali je 5550T dobio drugu rundu testova u koima je postigao čistiji rezultat prilikom skeniranja negativa (za šta možda treba okriviti neobični adapter kod 6550T) i za to mu se mora odati priznanje. Skenere za potrebe testiranja ustupio “Kimtec

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test