Darko Angeleski BenQ Scanner 7550TBenQ skeneri su svojevremeno izrađivani pod Acer brendom, ali je nakon preimenovanja tadašnjeg Acer Peripherals Inc. u Acer Communications & Multimedia Inc. juna 2000. godine, restruktuiranja tokom 2000/2001. i novog preimenovanja u sadašnji BenQ, novonastala kompanija praktično “nasledila” pomenuti posao sa skenerima. Kompaniju BenQ, dakle, nikako ne možemo smatrati novajlijom u ovom poslu; naprotiv, ona je u ovom segmentu prisutna još od 1984.
Umesto uobičajenog uvoda, napravićemo kratki pregled aktuelnih modela “nove” kompanije. Još početkom 2004. BenQ je lansirao kompletno novu liniju savremeno dizajniranih skenera, kao i pojedine naslednike starijih modela. Proizvođač ih je razvrstao u četiri osnovne kategorije: Value serija, Slim serija, Deluxe i Film serija:
Value Series
Osnovne karakteristike:
5000
CCD 1200x2400ppi, USB interfejs, 3 easy-control tastera
5550
CCD 1200x2400ppi, USB interfejs, 3 easy-control tastera
5550T
CCD 1200x2400ppi, USB interfejs, 3 easy-control tastera, TMA adapter
Slim Series
Osnovne karakteristike:
5150C
CIS 1200x2400ppi, USB 2.0 interfejs, 5 easy-control tastera
5250C
CIS 1200x2400ppi, USB 2.0 interfejs, 5 easy-control tastera, postolje za vertikalni rad
5260C
CIS 1200x2400ppi, USB 2.0 interfejs, 5 easy-control tastera, postolje za vertikalni rad
Deluxe Series
Osnovne karakteristike:
6550T
CCD 1200x2400ppi, USB 2.0 HiSpeed interfejs, 5 easy-control tastera, TMA adapter
7550T
CCD 2400x4800ppi, USB 2.0 HiSpeed interfejs, 6 easy-control tastera, TMA adapter
7650T
CCD 2400x4800ppi, USB 2.0 HiSpeed interfejs, 6 easy-control tastera, TMA adapter
Film Series
Osnovne karakteristike:
ScanWit 2740s
CCD 2700x2700ppi, 35 mm film scanner, 36 bit, D=3.2max, SCSI II, DigitalICE ®
ScanWit 2750i
CCD 2700x2700ppi, 35 mm film scanner, 36 bit, D=3.2max, USB 2.0 HiSpeed, DigitalICE ®
Verovatno ste iznenađeni Film serijom, čija je proizvodnja obično “rezervisana” za kompanije usko specijalizovane u digital imaging segmentu, a njihova primena prvenstveno namenjena profesionalnim korisnicima i skeniranju transparentnih medija. I ovaj posao je “nasleđen” od Acer-a, pod čijim brendom su ovi modeli inicijalno i objavljeni, uključujući i prvi 2720 model koji je doživeo veliki uspeh usled niske cene i solidnog kvaliteta. U novim modelima je, osim revizije interfejsa, ugrađena i DigitalICE patentirana tehnologija kompanije Applied Science Fiction (Kodak). Model koji vam ovom prilikom prikazujemo potiče iz Deluxe serije i nosi oznaku 7550T.
Izgled, pakovanje i specifikacije BenQ 7550T stiže u standardno koncipiranom pakovanju iznad-prosečne težine. Na kutiji nema preteranog šarenila i dominira plavo-ljubičasta boja koja je postala zaštitni znak kompanije; osim standardne slike uređaja, key-featura, sadržaja, specifikacija i BenQ logoa (sa fontom 720 :-)) nema ničeg posebno interesantnog. Visina i težina uređaja nam nagoveštavaju da se ipak radi o nešto robusnijoj izradi. Dizajn je zaista originalan i dopadljiv, izrada je dosta solidna, a tom utisku najviše doprinosi pokretna stranica sa zaobljenim ivicama i maskom od plavičaste poluprozirne plastike, mada se na fotografijama ne može steći takav utisak (doživljaj uživo je potpuno drugačiji).
Na prednjoj strani se nalaze 5 tastera za pristup uobičajenim stavkama (Scan to Text (OCR), Scan to Email, Scan to Explorer, Scan to Copy, Photo Editing) koji su uokvireni prozirnom teget plastikom, dok je poslednji šesti taster Scan to PhotoFamily smešten na pokretnim vratima (odmah ispod ispisane oznake modela). Tasteri su prilično tvrdi, prave klasičan “klik” i poseduju veoma kratak hôd. U unutrašnjosti iza maske svakog od tastera smeštene su lampice koje ih osvetljavaju kada je skener aktivan. U mirovanju je osvetljen centralni taster, a tokom skeniranja grupa donjih 5 tastera formira efekat “plivajućeg svetla” koji se savršeno uklapa u “svemirski dizajn” ovog modela. Gornji taster je aktivan samo kada je priključena TMA lampa i kada se vrši skeniranje transparentnih materijala.
Na poleđini skenera se nalaze standardni priključci za USB, mrežni AC/DC adapter i TMA lampu, odnosno ART (Auto-Recognition Transparency) adapter kako ga BenQ naziva. “Auto” stoji u nazivu jer je pozicija lampe fiksna, te softver u ovom modu automatski ograničava centralnu površinu koja se skenira. Sa donje strane se nalazi sigurnosni lock-mehanizam koji zaključava pokretne delove skenera, kako se isti ne bi oštetili tokom transporta. Pre nego što započnete sa njegovim korišćenjem, neophodno je da isti odblokirate zakretanjem kružne poluge za 90 stepeni.
Podizanjem pokretne stranice na prvi pogled nećete zateći ništa neobično. Naime, na gornjoj strani se nalazi plastični poklopac koji se skida, a iza njega je smeštena pomenuta TMA lampa površine 12.7 x 15 cm. Njena površina je dovoljna i za skeniranje većih film formata, iako za njih nije obezbeđen odgovarajući nosač. Sa leve i desne strane lampe postoje žljebovi u koje se postavlja izdvojeni plastični nosač. Nosač se može zarotirati za 180 stepeni u zavisnosti od toga da li želite skenirati film negativ ili pozitiv slajdove, dok odgovarajuće plastično ispupčenje na njegovoj kontra strani pravi kontakt na jednim igličastim kontaktom na strani lampe (zapazićete ih na levom udubljenu na pokretnoj stranici kod lampe) i na osnovu kojih softver automatski određuje da li se vrši skeniranje negativa ili pozitiva.
Pokretna stranica je prilično masivna, tako da svojom težinom prirodno deluje na dokumente (knjige, časopise i sl.) i nema potrebe za prevelikim dodatnim pritiskom. Stranica se naravno može skinuti, ali su žljebovi koji upadaju u otvore na poleđini malo zakomplikovani. Kada se vrata postave pod skoro pravim uglom u odnosu na staklenu površ, vrata se moraju lagano izdići i povući unazad, kako bi nosači prošli kroz uzane proreze. Izrada je sasvim solidna, a dizajn sveukupno korektno uklopljen.
Tip skenera
ravan (flatbed)
Senzor
CCD
Optička rezolucija
2400 ppi
Mehanička rezolucija
4800 ppi
Interpolirana rezolucija
19200 ppi
Bit depth (Color)
48 bit (input) / 48 bit (output)
Bit depth (Grayscale)
16 bit (input) / 16 bit (output)
Vreme pregleda (Preview)
6 sec.
Vertikalno postavljanje
ne
Interfejs
USB 2.0 HiSpeed
Max. veličina dokumenta
216 x 297 mm (8.5″ x 11.7″) A4 / Letter
TMA adapter
4x 35 mm
negativ, 4x 35 mm slide, max. 4″ x 5″ veličina medije
Brzina skeniranja 35mm
negativa
1200ppi: 128 sec. 2400ppi: 212 sec.
Funkcijski tasteri
6
Potrošnja energije
12 V, 1.25 A
Dimenzije (D x W x H)
450 x 286 x 105 mm
Masa
3.3 kg
Podržani operativni sistemi
Windows 98SE/ME/2000/XP
Softver U okviru 7550T modela dolazi uobičajeni paket softvera. Instalacija vam omogućava potpunu slobodu što se tiče opcionih komponenti, dok je instalacija drajvera/centralne aplikacije neophodna.
Na prvom disku se nalaze: MiraScan Twain aplikacija, izuzetno detaljno i pregledno uputstvo u pdf formatu podeljeno na sekcije za početnike i naprednije korisnike, MergeMagic alat koji omogućava jednostavno skeniranje A3 formata spajanjem parova A4 stranica, a PhotoFamily stiže iz BenQ softverskog odeljenja i služi za kreiranje i organizovanje porodičnih foto-albuma.
Naravno, tu je i nezaobilazni OCR alat: ABBYY FineReader 5.0 Sprint.
Na drugom disku dolazi paket softvera iz kompanije Ulead, u pitanju je PhotoExpress 5.0 SE koji služi za jednostavnu manipulaciju fotografija, kao i PhotoExplorer 8.0 SE koji služi za pregled, organizaciju i jednostavnu korekciju fotografija i kreiranje foto-albuma. Na prvi pogled, neke funkcije se preklapaju sa PhotoFamily paketom, no moramo razumeti potrebu kompanije da promoviše i svoja sopstvena softverska rešenja.
Ne, nismo ništa izostavili. MiraScan Twain interfejs je svakako centralna aplikacija skenera, koja zbog svoje kompleksnosti zaslužuje posebno poglavlje u našem testu. Na narednoj strani ćemo se pozabaviti detaljnim opcijama ovog odlično koncipiranog alata.
MiraScan Twain interfejs Za vlasnike nekadašnjih Acer modela, popularna “Mira” nije nikakva novina. U pitanju je najnovija inkarnacija u verziji 6.2 koja donosi dosta poboljšanja. MiraScan je i Twain interfejs i stand-alone aplikacija istovremeno. To u praksi znači da se identični interfejs upotrebljava bilo da skener koristite iz nezavisnog softvera (ACDSee, Photoshop itd.) ili iz same MiraScan aplikacije. Program poseduje 3 različita moda: Button, Wizzard i Classic. Button mod (prikazan na donjoj slici) omogućava konfiguraciju funkcijskih tastera koji se nalaze na prednjem panelu skenera. Opcije nisu detaljne, obzirom da je njihova upotreba namenjena apsolutnim početnicima, odnosno pojednostavljenoj upotrebi kada želite hitni sken. Button panelu pristupate preko standardnog Programs foldera, a dovoljno ga je iskonfigurisati na početku ili ostaviti default vrednosti kao što je prikazano u animaciji.
Pokretanjem MiraScan ikonice preko vašeg desktopa pokrećete “Miru” u stand-alone režimu. Pri prvom pokretanju aplikacija radi u tzv. Wizzard modu gde su napredne opcije na desnoj strani panela zamenjene jednostavnijim. Klikom na donji simbol paralelnih strelica (Switch button) prelazite u napredni Classic mod koji vam pruža sve napredne opcije programa.
Classic mod je ono što nas najviše interesuje. Sa leve strane se nalazi izdvojeni Toolbox prozor sa najčešće korišćenim opcijama prilikom selektovanja površina dokumenata. Sadrži praktično sve neophodne alate, počev od osnovnih za pojedinačne selekcije, zumiranje, hardversko zumiranje (Zoom Scan), dodavanje /oduzimanje proizvoljnog broja selekcija, lenjir (Ruler) sa skalom u pikselima, inčima ili centimetrima, rotaciju, ogledalo (flip) i negativ efekte. Zaista pohvalno, ali Mira krije i druga iznenađenja… Settings Meni na desnoj strani sadrži tri tab polja. U prvom tabu se nalaze osnovna polja za podešavanja parametara skeniranja (Color/BW/Grey/48bit režim, rezolucija, tip i veličina dokumenta, descreen), kao i polje u kome možete manuelno uneti veličinu dokumenta (piksel, inč ili cm) ili podesiti relativno skaliranje u procentima. Drugi tab se zajedničkim imenom naziva Color Adjust u okviru kojeg se nalaze novih 5 pod-tabova sa različitim filterima za korekciju boja, kontrast, osvetljaj… Korektna implementacija ovih filtera je od esencijalne važnosti, obzirom da u mnogim situacijama morate korigovati osetljivost senzora pre samog skeniranja. Bez obzira na naknadno korigovanje u nekom moćnom foto-editoru, kvalitativni uticaj ovih filtera se ne može uvek uspešno simulirati. Zbog toga je korektna realizacija i njihova lakoća upotrebe apsolutni imperativ.
Na svakoj pojedinačnoj strani postoje Load/Save, Reset i Reset All tasteri. Load/Save služe za snimanje konfiguracionih fajlova na proizvoljnoj lokaciji svih predefinisanih vrednosti konkretnog filtera, Reset vraća klizače i vrednosti na default (nulti) nivo, a Reset All vraća svih 5 filter menija na nulte vrednosti. Autor ovih redova prosto ne može u dovoljnoj meri naglasiti značaj korektno implementiranih filtera sa kojima u bukvalnom smislu možete postići “čudo” od skeniranih fotografija (tom problematikom ćemo se svakako pozabaviti kasnije). Poslednji, treći tab pod nazivom Job Occasion služi za podešavanje akcije koja će se izvršavati nakon postupka skeniranja (npr.: snimanje fajla na predefinisanu lokaciju, otvaranje u odabranom foto-editoru, prosleđivanje do E-mail klijenta…). Job Ocassion meni je prisutan isključivo u stand-alone modu, obzirom da kada se MiraScan pokrene preko Twain aquire opcije iz nekog nezavisnog programa, svi skenirani fajlovi se automatski prosleđuju do njega. Spomenućemo i donji red sa četiri ikonice: prva je već pomenuti Switch view, “oko” predstavlja Preview funkciju, funkcija simbola skenera je očigledna, a poslednja komanda je Exit.
U gornjem levom uglu iznad Preview površine postoji klasičan Toolbar meni sa 4 polja: File, Config, Special i Help. U okviru File menija takođe postoje Load/Save/Reset komande koje služe za snimanje “master” konfiguracionih preseta u kojima se pamte sva podešavanja tabova, preview pozicije i menija. Reset vraća stanje na fabrički preset. Config meni sadrži Auto Preview, Auto Function i Preview Resolution komande. Special meni sadrži dva predefinisana efekta koja su u startu isključena. Color Matching je zaista blaga Auto-color korekcija i prilično je korisna, dok je Faded Color Compensation dosta agresivniji i koji nas nije naročito impresionirao. Ovi algoritmi funkcionišu isključivo u kolor modu i reflektivnih dokumenata.
Auto Function u okviru pomenutog Config menija sadrži napredne opcije za podešavanje Auto Crop, Auto Rotate i Auto Type funkcija. Auto Type automatski određuje Color/BW/Grey mod na osnovu Preview funkcije i analize sadržaja (ukoliko je u pitanju tekst na beloj pozadini, odabraće BW mod i slično). Na žalost, primetili smo da se povremeno softver samoinicijativno prebacuje BW ili Grey mod i pored isključene Auto Type opcije, ali se ovo dešava samo pri prvom startovanju drajvera i ne ponavlja se često u uzastopnim sesijama.
Preview Resolution vam omogućava da sami odaberete rezoluciju pregleda, default je 30 ppi, ali se može izabrati bilo koja vrednost u opsegu do 150 ppi. Vreme pregleda od svega 6 sekundi (!) za celu površinu ni malo ne zavisi od ovog parametra. Zaista, šta reći za ovu egzotičnost, osim da smo ostali bez teksta?
Grejanje lampe je sasvim uobičajena stavka kod CCD skenera, ali to je po našem skromnom mišljenju mala cena za kvalitet koji ovi tipovi skenera generalno pružaju. Proces zagrevanja je izuzetno kratak i kod ovog modela traje ispod 25 sekundi. Skener poseduje extended time-out period od nekoliko minuta od trenutka poslednjeg skeniranja, nakon čega automatski prelazi u stand-by režim. Primetili smo jedan “bug” koji nam se ponovio nekoliko puta. Nakon završene sesije, skener bi prešao u stand-by režim. Bez gašenja aplikacije (ACDSee i Photoshop) i nakon kraće pauze ponovo bi pokretali Twain interfejs. Međutim, nakon informativne poruke o zagrevanju lampe, skener bi “satima” čekao. Ovo je jedina situacija u kojoj smo iskusili problem, a koji smo elegantno rešavali vađenjem i ponovnim priključivanjem USB kabla, bez restartovanja aplikacija ili drajvera. Skener je, inače, radio apsolutno besprekorno, opterećivali smo ga sa silnim “megabajtima” podataka skeniranjem u visokim rezolucijama i sve je proticalo u najboljem redu.
Šta reći na samom kraju prikaza MiraScan interfejsa? Definitivno jedan od najdetaljnijih, ako ne i najdetaljniji upravljački softver koji se može zateći u ovoj cenovnoj kategoriji. Brojne opcije i pregledan meni koji vam se posle svega par minuta korišćenja prosto uvlači pod kožu. Ipak, ima nekoliko nedostataka koji se mogu doraditi u narednim verzijama. Pre svega, Preview prozor je fiksne veličine i kod prvog zuma već morate skrolovati, što u nekim slučajevima postaje zamorno (naročito ako su dokumenti većeg formata). Druga zamerka se odnosi na nedostatak Unsharp Mask filtera, iako iskreno ni u jednom trenutku nismo osetili potrebu za dodatnim oštrenjem dokumenata. I to bi bilo sve što se tiče “mana” za jednu od najsavršenijih aplikacija koje se besplatno isporučuju uz BenQ skenere!
7550T u akciji Pre svega, ovaj skener je ekstremno brz! Za preview je potrebno svega 6 sekundi, a proporcionalno tome i veće rezolucije zahtevaju kraće vreme za digitalizaciju. Kvalitet skeniranog teksta na tamnijim pozadinama je izuzetnog kvaliteta i oštrine, a DSP procesor ne naglašava kontrast, već zadržava realistični i prirodni nivo osvetljenosti dokumenata. Color Matching algoritam veoma blago naglašava kontrast, pa ga možete skoro uvek držati uključenim, ukoliko vam takav rezultat više odgovara. Napomene: Kliknite na primere za pregled u punoj rezoluciji Primeri su načinjeni u standardnom JPEG formatu (najfinija kompresija) bez procesiranja i efekata, osim ukoliko drugačije nije naznačeno.
Text 300ppi
Text 300ppi (Color Matching)
Kod složenih motiva 7550T je prosto blistao. Postigao je definitivno najbolji rezultat u odnosu na sve skenere koje smo prethodno testirali. Uspeo je da izvuče neverovatnu količinu detalja bez primene bilo kakvog dodatnog oštrenja. Ovde se definitivno pokazala moć ugrađene optike i kvalitet CCD senzora.
Text Pattern 150ppi
I u ovim primerima važi identična priča – odlično definisane konture i neverovatna količina detalja…
Logo 150ppi
BenQ 7550T poseduje sasvim solidnu sposobnost verne reprodukcije boja kada se koriste default setovanja. Fotografija u tom slučaju zadržava prirodni kontrast, dok FCC algoritam za automatsku korekciju nije preterano koristan (u većini slučajeva). Ipak, imali smo pojedine situacije u kojima je FCC algoritam postigao svoj cilj. Sa leve strane je prikazan rezultat postignut na defaultim vrednostima, desno od njega je “približno idealni” rezultat dobijen uz upotrebu MiraScan filtera i naknadnu finu korekciju u Photoshopu, a ispod njih su prikazani rezultati automatizovanih algoritama. Svaki komentar je suvišan…
Fotografije su izuzetno čiste i poseduju nizak nivo šuma. Međutim, ako ste pažljivo pogledali prve primere u punoj rezoluciji, primetili ste i neobične linije (štrafte) kojih, naravno, nema u originalu. Ova pojava se povremeno dešavala kod fotografija (i negativa) i može se dovesti u vezu sa ispravnošću primerka na našem testu (ipak sumnjamo da je ovo opšta odlika ovog modela nakon svega do sada prikazanog). Rešenje problema leži u korišćenju descreen opcije. Descreen poseduje tri preseta (85/175/200 lpi, nema manuelnog izbora) i funkcioniše na “hardverskom” nivou, odnosno ovaj algoritam usporava skeniranje i do 6-7 puta, a rezultati jesu bolji uz ipak nešto manju oštrinu.
fabričke (nulte) vrednosti
savršen rezultat uz manuelnu korekciju
Iako sa fabričkim (nultim) vrednostima reprodukcija boja ne može uvek biti savršena, u pomoć stižu pomenuti filteri za korekciju tonalne karakteristike. Na fabrički predefinisanim vrednostima se obično dešava pomeren Hue za nekoliko stepeni (5-10) u odnosu na idealnu vrednost u konkretnom slučaju, dok u nekim situacijama dominira purpurna u odnosu na zelenu (kao u našim primerima) ili blaga saturacija ili bilo koja kombinacija ovih parametara. Da bi korigovali sva odstupanja potrebno je podesiti odgovarajuće filtere, a uz podešavanje kolor-balansa i neutralnih tonova pre samog skeniranja možete postići neverovatan rezultat! Usput, obratite pažnju na tamnije delove (konkretno drveće), kolorit i impresivnu količinu izvučenih detalja.
7550T u akciji (nastavak) Za skeniranje 35-milimetarskih transparentnih medija se koristi plastični nosač (adapter) koji se veoma jednostavno postavlja ispred TMA lampe uz pomoć plastičnog žljeba. Skener automatski setuje odgovarajući pozitiv ili negativ mod nakon postavljanja adaptera zbog prisutnih igličastih kontakata, preko kojih dobija povratnu informaciju kako je adapter postavljen (ukoliko želite skeniranje većih formata, plastični adapter ne postavljate i u tom slučaju ručno birate Transparency mod u MiraScan meniju). Negativi se zaista lako uvlače u dovoljno širok žljeb, tako da su šanse za njihovo oštećenje minimalne. Obzirom na poziciju adaptera, možete koristiti i “cele rolne” sa filmom (običaj čuvanja negativa koji je naširoko rasprostranjen kod nas), pošto ostatke traka prirodno padaju levo i desno ispod stranice skenera, tako da ih ne možete zgužvati. Skeniranje se obavlja automatski ukoliko je aktivno “auto” određivanje selekcija, tako da u jednom prolazu MiraScan automatski ponavlja postupak skeniranja 4 negativa. Postupak se ponavlja iz razloga što se pre svakog pojedinačnog skena vrši nova kalibracija u trajanju od nekoliko sekundi, čime se obezbeđuje uniformni kvalitet. Brzina skeniranja je veoma dobra, za jedan frejm 35 mm negativa u rezoluciji od 1200 ppi je potrebno 128 sekundi, a za 2400 ppi oko 212 sekundi. Za sva četiri negativa ove brojke treba pomnožiti sa četiri, plus dodati nekoliko sekundi za kalibraciju. Obzirom da se u jednom prolazu potpuno automatizovano mogu skenirati do 4 frejma, proces zaista nije “bolan” i po prvi put možemo reći da je jedan od jeftinijih i pristupačnih skenera ovu funkciju sa aspekta brzine doveo na upotrebljiv nivo. Preview rezolucija je u ovom modu podešena na 120 ppi, a softver automatski invertuje boje i prikazuje korektnu sliku. Kod skeniranja negativa sa 7550T jednostavno ne možete koristiti default vrednosti i očekivati dobar rezultat. Zbog postojanja velikog broja različitih emulzija i tipova negativa, morate primeniti postojeće filtere i prilagoditi osetljivost senzora. U te svrhe je najbolje koristiti Curve grafik ili standardni Levels filter. Postoje i nekoliko predefinisanih algoritama koji će vam poslužiti kao smernica da u relativno kratkom roku podesite pravilnu prenosnu karakteristiku. Na primerima ispod su prikazani rezultati sa predefinisanim “general” algoritmom i naknadno ponovljen sken sa korigovanim nivoima. Descreen opcija nije dostupna kod skeniranja transparentnih materijala.
35 mm Negativ 1200ppi (preset)
35 mm Negativ 1200ppi (sa prethodno korigovanim nivoima)
Za prvo skeniranje negativa smo odabrali “General” algoritam (dobijeni rezultat je prikazan iznad)
Korekcija koju smo primenili u drugom pokušaju (dobijeni rezultat je prikazan iznad)
Identični motiv skeniran sa odštampane fotografije (9x13cm, 300ppi)
Kod skeniranja knjiga sa tekstom na beloj pozadini (gde se zbog relativno tankog papira nazire i tekst sa druge strane) 7550T je postigao prilično “čudan” rezultat. Naime, bela pozadina je skoro potpuno klipovana do nivoa apsolutno bele i to skener radi “svojevoljno”. Na žalost, filteri vam ne mogu pomoći da ostvarite prirodnu boju i teksturu papira sa tekstom, jer smanjivanjem kontrasta i osvetljaja vršite dekompresiju već poremećenih tonalnih nivoa koji se jednostavno ne mogu korigovati.
Knjiga 300ppi (default)
Knjiga 300ppi (na odstojanju 10 mm)
Na donjoj slici je u Preview prozoru prikazan prirodni izgled teksta izvan selekcije i deo teksta uokviren za sken. Evidentno da softver automatski vrši prepoznavanje sadržaja i obavlja klipovanje bele koja se naknadno jednostavno ne može neutralisati ponuđenim filtrima. Klipovanje bele pozadine ili snimanje u Black&White režimu sa threshold parametrom je korisno ukoliko pripremate tekst za OCR ili želite što “čistiji” izgled bele stranice, tako da ovo i ne moramo nužno smatrati nedostatkom (u prvom primeru sa isečkom iz novina BenQ 7550T je pokazao da ipak “zna” kada ne treba koristiti ovakvo procesiranje). Međutim, na našem primeru pomenute knjige se jasno vide i zaostaci prozirnog teksta sa druge strane koji je poprimio plavo-zelenkastu boju, što jednostavno kvari opšti utisak. Nadamo se da će se ovo korigovati u narednim revizijama MiraScan softvera, jer definitivno nije u pitanju hardverski nedostak.
Drugi potencijalni problem koji smo uočili je “preoptimistični” i nedovoljno precizni histogram. Postoji značajna razlika u histogramu koji prikazuje MiraScan softver i Photoshop. Autor ovih redova je ipak sklon da veruje Photoshopu, a ovime se delimično može objasniti i prethodno izneseni problem sa skeniranjem teksta i beličaste pozadine. Tamniji tonovi nisu toliko kritični, koliko je upadljivo klipovanje svetlih, pa treba voditi računa i ostavljati “rezervu” kod skeniranja komplikovanijih slučajeva.
Histogram (MiraScan)
Histogram (Photoshop)
Skeniranje 3D objekata:
Utisci Možda ste čitajući tekst stekli utisak da nam se ovaj skener nije dopao? Naprotiv, ovaj model nas je oduševio i slobodno možemo reći da je u mnogim segmentima ostavio najpozitivniji utisak u odnosu na modele koje smo prikazali u dosadašnjim testovima. Kada uvidimo potencijal nekog uređaja (kao u ovom slučaju) naša očekivanja i kriterijumi koji se pred njim postavljaju postaju veći, pa se po prirodi stvari skreće pažnja na potencijalne nedostatke, umesto da se naglašavaju brojne pozitivne strane kojih ovaj model ima na pretek. Istina, u ovom cenovnom razredu na našem tržištu postoje određeni modeli koji mogu biti potencijalna konkurencija (podrazumevamo istu tehnologiju izrade), ali obzirom da ih još uvek nismo zvanično prikazali, takvo poređenje nema argumentovanu podlogu. Prateći drajver-softver je najsvetlija tačka ovog modela, a i kvalitet ugrađene optike ni po čemu ne zaostaje. Pozitivne strane: + twain aplikacija (drajver) bogata korisnim opcijama + odličan kvalitet skeniranja + realističnost boja + dinamički opseg + izuzetna oštrina i prikaz detalja + velika brzina skeniranja + TMA adapter za automatsko skeniranje 4 slajda ili negativa u jednom prolazu + moderan dizajn + prihvatljiva cena Negativne strane: – algoritam za skeniranje crnog teksta na beloj pozadini (vidi tekst) – povremeno vidljive linije koje zahtevaju upotrebu descreen algoritma koji značajno usporava postupak skeniranja – fiksni preview prozor i ograničeni prostor prilikom zumiranja – sitniji nedostaci MiraScan interfejsa koji će se sigurno unaprediti u narednim verzijama
Kao i kod svakog uređaja, ni ovaj model nije bez mana, ali iskreno smatramo da su ti nedostaci potpuno minorni u odnosu na sve ono što ovaj model pruža; sa kakvom brzinom i lakoćom izvršava funkcije za koje je namenjen na opšte zadovoljstvo vlasnika. Naša iskrena preporuka. Uređaj za potrebe testiranja ustupio distributer BENQ-a za Srbiju, kompanija “Kimtec”