Canon CanoScan LiDE 100 i LiDE 200

Canon CanoScan LiDE 100 i LiDE 200

Dva povoljna Canon skenera za koje vam neće biti potrebno dodatno napajanje...

    Sadržaj

      Canon CanoScan LiDE 100 i LiDE 200

      Najezda multifunkcijskih mašina opasno preti da ugrozi postojanje skenera, međutim ove jedinice se bore na taj način što nude veće brzine skeniranja i daleko bolji kvalitet otiska. Na domaćem tržištu se može primetiti pojačana ponuda najrazličitijih vrsta skenera, što kod potrošača budi niz dilema oko odabira pravog. Upravo iz tog razloga smo odlučili da vam predstavimo dva povoljna Canon-ova modela za koje vam neće biti potrebno dodatno napajanje… Dok štampanje predstavlja jedan od najčešćih načina pretvaranja digitalnih podataka u “nešto opipljivo”, postoji potreba i za obrnutim smerom, prebacivanjem sadržaja dokumenta u digitalni oblik. Bilo za potrebe digitalizovanja i arhiviranja papirnih dokumenata i fotografija ili radi prepravki i dalje obrade, skoro svako od nas ima potrebu da neku sliku ili tekst sa papira na neki način prebaci u kompjuter. Kada je tekst u pitanju, postoji mogućnost prekucavanja, ali to je, kao što znamo, sporo i nepouzdano, a takođe je i u potpunoj suprotnosti sa razvojem trendova i načinom razmišljanja savremenog korisnika računara. Za ovu vrstu poslova koristimo posebne uređaje koje nazivamo skenerima. Princip na kojem rade gotovo svi skeneri u suštini je krajnje jednostavan – svetlost koju emituje lampa odbija se od skeniranog uzorka i pada na poseban senzor koji je pretvara u električnu struju. U slučaju transparentnih originala (foto-negativi, slajdovi, filmske trake…) senzor prihvata svetlost koja prolazi kroz original i tako mi dobijamo digitalni otisak.
       

      Na domaćem tržištu prisutni su gotovo svi vodeći proizvođači skenera, sa svojim kompletnim ponudama, a ono što nas je posebno iznenadilo je da je potražnja za njima jako dobra, bez obzira na činjenicu koja kaže da su multifunkcijske mašine sve povoljnije i što nude daleko veći broj funkcija. Glavni razlog zašto je to tako svakako treba tražišti u znatno boljem kvalitetu otiska koji daju samostalni skeneri, kao i u nešto većim radnim brzinama koje postižu. Upravo iz tog razloga odlučili smo se da Vam predstavimo dva nova Canon-ova modela iz popularne LiDE familije.

      Canon je jedan od prvih proizvođača kućnih skenera koji je ozbiljno nastupio na domaćem tržištu. Za poslednjih par godina ova kompanija je po statističkim podacima prodala najveći broj skenera u Srbiji, što uopšte nije slučajno obzirom da ima dobar odnos cena-kvalitet. Najpopularniji su modeli iz LiDE familije, karakteristični po tome što se napajaju preko USB-a, mada se sve više traže i rešenja i iz visoke klase. Na ovom testu imali smo prilike da se družimo sa dva zanimljiva Canon-ova skenera spremna da na brz i jednostavan način digitalizuju aposlutno svaku vrstu štampanog otiska.

      Kao što smo već napomenuli LiDE familija Canon-ovih skenera je jedna od najzaslužnijih za dobro pozicioniranje ove kompanije na globalnom tržižištu i to je upravo ključni razlog zbog kojeg je ona krajem prošle godine obogaćena sa nekoliko novih modela. Jedan od njh trenutno obara sve rekorde u prodaji, a reč je o Canon CanoScan LiDE 100 skeneru koji u biti predstavlja unapređenu 90-ticu. Skener dolazi u pakovanju prilično malih dimenzija i težine svega 1.6 kg, što ga čini izuzetno pogodnim za sve vrste transporta. Svi modeli iz pomenute serije poseduju postolje za vertikalno postavljanje uređaja, pa izuzetak nije ni ovo rešenje, s tim da njegova podloga ima nešto širi oslonac. U dizajnerskom pogledu jedinica je veoma jednostavnog, ali stilizovanog izgleda. Kvalitet izrade zaslužuje sve naše pohvale, a finalna obrada je besprekorna. Operiše rezolucijom od 2400 x 4800 dpi i ono što nam se kod njega nije dopalo je relativno dug period buđenja elektronike, koji ponekad zna da bude i duži od 40 sekundi. Sa druge strane po postizanju pune radne spreme može da iskenira do petnaestak otisaka za 60 sekundi u rezoluciji od 300 dpi, što je dosta dobar rezultat za kategoriju u kojoj se nalazi. Kvalitet skenova je dosta dobar, pogotovo onih sa tekstualnom i grafičkom podlogom, dok je foto reprodukcija na nešto nižem nivou, što je bilo i za očekivati obzirom da se LiDE 100 napaja preko USB porta. Povoljna cena i sveukupno solidni radni rezultati, dovoljan su razlog za našu konkretnu, toplu preporuku!
       

      Canon CanoScan LiDE 200 je po svakom fizičkom detalju preslikani LiDE 100 skener. Suštinski oni se razlikuju samo u brzini skeniranja i nešto višoj rezoluciji (4800×4800 dpi) kojom operiše LiDE 200. Ovaj model daje odličan kvalitet tekstualnih i grafičkih skenova, što je ujedno najčešći zahtev u kancelariji i kućnom okruženju. Prelazi su veoma dobri i nismo uočili nikakve znakove izobličenja slikovnih i grafičkih elemenata. Slova su savršeno verno prebačena u digitalni format bez ijednog jedinog znaka deformiteta ili savijanja. Jedina zamerka sa naše strane se odnosi na prilično agresivan “Auto algoritam”, koji se trudi da poboljša izgled skeniranih dokumenata, ali obično čini suprotno. Isti se može privremeno ili trajno isključiti, a za sve one koji ipak vole da eksperimentišu ponuđen je širok spektar naprednih filtera. Canon LiDE 200 je nešto sporiji pri digitalizovanju fotografija (24 sec.) u odnosu na grafičke i tekstualne strukture (oko 14 sec.), gde ostvaruje znatno bolje prolazno vreme. I jedan i drugi model poseduje po četiri EZ tastera preko kojih se vrši upravljanje svim funkcijama proizvoda. Takođe, važno je reći da oba skenera dolaze sa dosta dobrom softverskom podrškom, lako se instaliraju i još lakše održavaju. LiDE 200 preporučujemo nešto zahtevnijim korisnicima, koji imaju potrebe za skladiranjem ili eventualnom daljom obradom tekstualnih i grafičkih skenova.

      Kvalitet skeniranja

      Altona kolor, CanoScan Lide 100

      Altona mono, CanoScan Lide 100

      Altona kolor, CanoScan Lide 200

      Altona mono, CanoScan Lide 200
       

      Modeli

      CanoScan LiDE 100

      CanoScan LiDE 200

      Altona Measure v.1a

      4

      4

      Altona Technical v.2

      4

      4

      Altona Visual v.2a

      3

      4

      SpancerLab

      4

      4

      Ukupna ocena

      3.75

      4

      Brzinski rezultati
       

      Modeli

      CanoScan LiDE 100

      CanoScan LiDE 200

      Altona test (1 strana, pri max. dpi, sec.)

      73

      54

      SpancerLab test (1 strana, pri max. dpi, sec.)

      56

      38

      Specifikacija LiDE 100
       

      Proizvođač

      Canon

      Web strana proizvođača

      www.canon.rs

      Vrsta proizvoda

      Skener

      Naziv proizvoda

      CanoScan LiDE 100

      Dimenzije (ŠxVxD)

      250x370x40 mm

      Težina

      1,6 kg

      Rezolucija skenera

      2400×4800 dpi

      Brzina skeneranja A4 kolor dokumenta pri 300 dpi

      24 sec.

      Cena sa PDV-om

      60 evra

      Kontakt

      www.canon.rs

      Specifikacija LiDE 200
       

      Proizvođač

      Canon

      Web strana proizvođača

      www.canon.rs

      Vrsta proizvoda

      Skener

      Naziv proizvoda

      CanoScan LiDE 200

      Dimenzije (ŠxVxD)

      250x364x40 mm

      Težina

      1,6 kg

      Rezolucija skenera

      4800×4800 dpi

      Brzina skeneranja A4 kolor dokumenta pri 300 dpi

      14 sec.

      Cena sa PDV-om

      74 evra

      Kontakt

      www.canon.rs

      Za:

      – Jednostavan, ali elegantan dizajn
      – Male dimenzije
      – Napajanje preko USB porta
      – Lako održavanje
      – Solidna softverska podrška
      – Korektna cena

      Protiv

      – Loš kvalitet foto reprodukcije
      – Sporo buđenje elektronike iz stanja potpunog mirovanja

      CanoScan LiDE skenere na test ustupio Canon

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi