Darko Angeleski
Canon CanoScan LiDE 60U prethodnom prikazu skenera na BenchMarket sajtu imali ste prilike da upoznate 2 najpopularnija predstavnika LiDE serije (LiDE 35 i LiDE 80), značajnije razlike između konkurentne CIS i CCD tehnologije, kao i osnovne prednosti i nedostatke skenera koji su bazirani na ovim tehnologijama. Da se ukratko podsetimo, CIS (Contact Image Sensor) tehnologija se bazira na upotrebi optičkog senzora koji je smešten blizu same površine koja se skenira, a kao izvor osvetljenja koriste konvencionalne LED diode za svaki od R, G i B kanala posebno. Zbog velike efikasnosti LED osvetljenja, sam skener izrađen u ovoj tehnologiji ne zahteva zaseban izvor napajanja, te je i ukupan broj «žica» potreban za interkonekciju sa računarom sveden na – USB kabl. Skeneri se nalaze non-stop u stand-by režimu (ne poseduju power-off prekidač), maksimalno su pojednostavljeni i gotovo trenutno spremni za rad. Naravno, sami skeneri su značajno manjih dimenzija u odnosu na CCD ekvivalente, te su pogodni za nošenje u sklopu laptop konfiguracija. Nedostaci CIS tehnologije su značajno manji dinamički opseg, zatim (još uvek) manja optička rezolucija skeniranja u odnosu na CCD modele (što je i opravdano, obzirom da je sama tehnologija novijeg datuma), znatno veći kolorni šum CIS senzora i veoma mala fokalna dubina skeniranja, zbog čega ove tipove skenera nije moguće koristiti za skeniranje manjih 3D objekata.
LiDE 60 ima bržu specifikaciju u odnosu na slabijeg predstavnika LiDE 25 zahvaljujući USB 2.0 Hi-Speed interfejsu, dodatni taster za direktno skeniranje u PDF format i mogućnost vertikalnog postavljanja (ali kako se pokazalo u praksi, u određenim situacijama taj položaj je i prilično nezgodan). LiDE 60 je zapravo više blaga modifikacija starijeg LiDE 35 modela u fizičkom izgledu sa osveženom verzijom drajvera i softvera, obzirom na to da su im specifikacije gotovo identične. Prema zvaničnim podacima, LiDE 60 teži oko 1.75 kg, ali smo mi izmerili nekih 150 grama manje. 🙂 Pre nego što krenemo sa detaljnijim upoznavanjem ovog modela, pogledajmo i uporedne specifikacije LiDE 25 i LiDE 60:
CanoScan LiDE 25
CanoScan LiDE 60
Tip skenera
ravan (flatbad)
ravan (flatbad)
Senzor
CIS
CIS
Izvor svetlosti
3-color LED (RGB)
3-color LED (RGB)
Optička rezolucija
1200 ppi
1200 ppi
Mehanička rezolucija
2400 ppi
2400 ppi
Bit depth
(Color)
16 bit input / 8 bit output per channel
16 bit input / 8-16 bit output per channel
Bit depth (Grayscale)
16 bit input / 8 bit output
16 bit input / 8 bit output
Brzina skeniranja
Color :
16 msec/line
(600 ppi)
32 msec/line
(1200 ppi)
Grayscale, B&W :
5.3 msec/line
(600 ppi)
10.6 msec/line
(1200 ppi)
Color :
6.4 msec/line
(600 ppi)
12.7 msec/line
(1200 ppi)
Grayscale, B&W :
3.1 msec/line
(600 ppi)
6.2 msec/line
(1200 ppi)
Vreme pregleda (Preview)
~ 16 sec
~ 9 sec
Vertikalno postavljanje
Ne
Da
Interfejs
USB 1.1
USB 1.1 / USB 2.0
Max. veličina dokumenta
216x297mm (A4 / Letter)
216x297mm (A4 / Letter)
‘EZ’ tasteri
3 (Copy, Scan, EMail)
4 (Copy, Scan, PDF, EMail)
Potrošnja energije
Operation: 2.5 watts
Stand-by: 1.4 watts
Operation: 2.5 watts
Stand-by: 1.4 watts
Dimenzije
256 x 383 x 34 mm
258 x 374 x 40 mm
Težina
~ 1.5 kg
~ 1.75 kg
Što se tiče izlazne dubine (bit depth) od 16 bita po kanalu, u ovom cenovnom razredu to zaista predstavlja čist marketing, obzirom na jeftine A/D konvertore čija je cena drastično pala poslednjih godina. Osnovni i najvažniji element su senzori koji se ugrađuju u skenere nižih cenovnih razreda (ispod 500-1000$) koji ne mogu ni teorijski ispratiti toliki dinamički opseg, te većina ‘korisnih’ bita u ovom slučaju reprezentuje šum. Ipak, 24-bitni rad je za većinu aplikacija u kućnoj upotrebi ili manjoj kancelariji sasvim dovoljan.
Instalacija. Drajveri. Softver
CanoScan LiDE 60 dolazi u veoma kompaktnom «koferčetu» koje teži nepuna 2kg i što ga čini izuzetno pogodnim za transport ukoliko vam se za to ukaže potreba. U pakovanju se, osim kratkog uputstva za instalaciju na desetak svetskih jezika, nalazi i veoma moderan USB kabl (urađen sa providnom izolacijom), plastično postolje za vertikalno postavljanje i dva instalaciona diska sa pratećim drajverima i softverom (sadržaj diskova je praktično identičan – podela je izvršena prema svetskim jezicima, ali se na oba diska nalaze engleske verzije). Procedura montaže je maksimalno jednostavna, sve što je potrebno da uradite jeste da pronađete prikladno mesto za vaš novi hardver, instalirate drajvere i softver, priključite USB kabl i zabava može da počne. 🙂
Sama spoljašnjost je veoma jednostavnog, ali stilizovanog dizajna. Iako je plastika dominantan materijal od kojeg je ovaj skener načinjen, završna obrada je na dosta visokom nivou. Na prednjoj strani postoje četiri ‘EZ’ tastera (Copy, Scan, PDF, EMail) za brz pristup najčešće korišćenim funkcijama (da bi ste aktivirali ove komande morate zadržati pritisak tastera oko jedne sekunde), dok se na poleđini skenera nalazi USB 2.0 priključak. Pozadinski beli papir na pokretnoj stranici naleže na sunđerastu podlogu koja nije baš najsjajnije pričvršćena i deluje nam kao da će se vremenom usled intenzivnije upotrebe odvojiti. Pokretna stranica se inače ne može skidati, ali zato poseduje plastični zglob sa unutrašnje strane (tzv. Z-Lid sistem) preko koga se može izdići oko 3 cm paralelno sa staklenom površinom, što je pogodno kod skeniranja debljih dokumenata (knjiga ili časopisa). Instalacija softvera je maksimalno pojednostavljena i prilično automatizovana, što će vam u startu izuzetno olakšati posao (naročito ako vam je ovo prvi skener sa kojim se susrećete). Nakon ubacivanja diska i odabira jezika iz instalacionog menija (na žalost, nije prisutan srpski) možete odabrati pojedinačne komponente koje želite instalirati po želji. Kompletan paket teži 210 MB što je i uobičajena «težina» softvera koji dolaze uz savremene skenere. Ukoliko vam je potrebno samo skeniranje dokumenata, dovoljno je instalirati (obavezni) ScanGear CS interfejs/drajver i eventualno CanoScan Toolbox aplikaciju, dok su PhotoStudio i OmniPage OCR programi specifičnih namena. Nakon instalacije softvera i obaveznog restarta sistema, skener će pri prvoj upotrebi izvršiti kalibraciju koja može potrajati oko pola minuta.
– ScanGear CS je TWAIN drajver interfejs za skeniranje i prosleđivanje dokumenata na vaš hard disk. ScanGear je standardno dobro koncipiran i poseduje Simple i Advanced modove sa mogućnošću kreiranja predefinisanih podešavanja (presets) koja se najčešće koriste. Multi-page mod se može koristiti za simultano skeniranje više dokumenata i njihovo automatsko ravnanje i kropovanje. ScanGear se (po prvi put) može koristiti i kao stand-alone aplikacija (kao što smo i napomenuli ranije, sa instalacionog diska je dovoljno instalirati ScanGear CS da bi skener bio potpuno funkcionalan). U okviru interfejsa je implementirana QARE (Quality Automatic Retouching and Enhancement) Level 3 tehnologija koja vrši automatsku restauraciju dokumenata, uklanja oštećenja i čestice prašine i vrši korekciju tonalnih nivoa. U okviru Advanced moda postoji priličan broj opcija za podešavanje parametara skeniranja i korekciju dokumenata. ScanGear pamti poslednje korišćena setovanja pri narednom startovanju, kao i poziciju skeniranog dokumenta i njegov raniji preview, što može biti izuzetno zgodno ukoliko greškom obrišete dokument koji niste snimili ili jednostavno poželite da naknadno ponovite skeniranje istog dokumenta u većoj rezoluciji.
– CanoScan Toolbox je matična Canonova aplikacija koja ima za cilj da maksimalno pojednostavi upotrebu skenera. Sve funkcije su podeljene u jednostavne logičke celine i predstavljene ikonicama. Iako je njena instalacija opciona, svakako vam savetujemo da je isprobate jer poseduje dosta zanimljivih i jedinstvenih funkcija.
U okviru svake celine (Copy, Print, Mail, OCR, Save, PDF, Scan 1/2 i Settings) otvaraju se pojedinačni meniji sa detaljnijim opcijama:
Copy
OCR
Save
Scan 1
Scan 2
U okviru Scan 1/2 menija mogu se predefinisati putanje do proizvoljnih aplikacija koje želite da koristite za editovanje skeniranih dokumenata (default je ArcSoft PhotoStudio), što je za apsolutno svaku pohvalu. Canon je uvek bio poznat po izuzetno dobro koncipiranom softveru koji je podjednako upotrebljiv i kod početnika, ali i kod naprednijih korisnika. Scan 1 meni se po defaultu poziva pritiskom ‘EZ’ Scan tastera na prednjem panelu, pri čemu se vrši automatsko skeniranje dokumenta (po prethodno definisanim parametrima), a potom se fajl automatski otvara u PhotoStudio-u.
Settings
Settings meni vam omogućava da rekonfigurišete raspored i funkcije ‘EZ’ tastera na prednjoj strani skenera prema sopstvenim potrebama, što je zaista odličan potez Canon-a koji pozdravljamo. Interesantno je i to da se sva podešavanja (rezolucija, tip dokumenta, putanja snimanja fajla…) u okviru ovih pojedinačnih grupa (Copy, OCR, Mail…) zasebno pamte.
– ArcSoft PhotoStudio je svojevrsna «kopija» Photoshop -a. Program poseduje sve naprednije funkcije, ali i predefinisane opcije za brzu korekciju dokumenata. Obzirom da je softver prvenstveno namenjen obradi fotografija, njegova upotrebna vrednost će dosta zavisiti i od vaših afiniteta, potreba i navika, ali ukoliko vodite računa i o legalnosti vašeg softvera, na ovaj programski paket se ni najmanje ne možemo požaliti – zaista predstavlja Photoshop u malom pakovanju. Meniji su veoma intuitivni sa poznatim nazivima komandi, tako da vam upotreba ovog softvera neće predstavljati problem. Sam program je memorijski malo zahtevan, tako da će se i dokumenti veoma brzo otvarati nakon završenog skeniranja.
– ScanSoft OmniPage SE je dobro poznati OCR program za prepoznavanje karaktera i izuzetno je koristan kod tekstualnih dokumenata koje želite da prebacite u klasičan oblik pogodan za formatiranje. OmniPage je veoma intuitivan i jednostavan za korišćenje, ali će kvalitet originalnog teksta i rezolucija u kojoj isti skenirate i najviše uticati na brzinu kojom ćete dolaziti do željenih rezultata. OCR postupak nije savršen čak ni sa kvalitetnim izvorom tekstualnog materijala i ponekada vam može zadavati velike glavobolje. OmniPage dolazi u tzv. ‘Special Edition’ (SE) verziji programa, a korisnicima se nudi mogućnost upgrejda na Professional verziju (uz određenu doplatu).
– CanoScan Scanning Guide je detaljno uputstvo veoma pregledno organizovano u html obliku, tako da istovremeno možete otvarati više sekcija iz vašeg browsera. U prvim poglavljima su opisani ključni načini za korišćenje skenera, dok su u ostalim pokrivene prateće aplikacije, kao i opšti saveti kojih se treba pridržavati prilikom skeniranja dokumenata i slika.
Kao što vidimo, uz LiDE 60 dolazi prilično bogat softverski paket koji je veoma jasno koncipiran.
CanoScan LiDE 60 u praksi. Utisci
CanoScan LiDE 60 je prilično brz uz solidan kvalitet skeniranja, što i nije neobično, obzirom da ne postoji potreba za grejanjem lampe. Ograničenja CIS tehnologije su i ovde prisutna, ali je u skladu sa visokom funkcionalnošću i cenom to sasvim očekivani kompromis. Canon-ov softver je urađen u potpunom ‘user friendly’ maniru i zaista vam neće zadavati poteškoće u toku korišćenja. Ono na šta bi najviše trebalo da obratite pažnju su sama podešavanja u okviru TWAIN interfejsa (kada savladate Simple mod i pređete na Advanced) i opcije za korekciju kvaliteta skeniranih dokumenata. Ukoliko težite maksimumu koji možete izvući iz vašeg uređaja, sve post-processing opcije bi po pravilu trebalo da ostavite isključene, da bi ste kasnije u softveru preciznije izvršili popravke. U tom smislu, opcija AutoTone može biti korisna, ali i potpuno beskorisna u zavisnosti od primene ili efekta koji želite postići. Kada skenirate tekstualne dokumente na svetlijoj pozadini (koja nije bela), AutoTone ima tendenciju da potpuno klipuje pozadinu do nivoa bele, te će dokumenti izgubiti detalje ili izgledati neprirodno. U slučaju da pripremate dokument za OCR to, pak, može biti korisno. Na nekim od naših primera možete pogledati verzije dokumenata sa i bez uključene AutoTone opcije (sama opcija je po defaultu uključena, ali se naravno može podesiti da bude isključena). Na finim detaljima će se kod uniformnih linijskih i tačkastih površina javljati moire efekat praćen kolornim izobličenjima koje delimično možete ublažiti de-screen opcijom (na račun oštrine) ili selektovanjem veće rezolucije skeniranja (ukoliko je moguće). Na žalost, kod komplikovanijih slučajeva morate koristiti veću rezoluciju kako bi maksimalno ublažili ovaj negativni efekat. Unsharp mask je već priča za sebe, ukoliko težite perfekcionizmu, ovaj post-processing filter ćete mahom držati isključenim, a oštrenje obavljati naknadno prema sopstvenom ukusu. CanoScan LiDE 60 u startu daje prilično oštar sken, tako da je dodatno oštrenje u većini situacija preveliko, te vas prvi rezultati kombinovani sa AutoTone opcijom mogu i razočarati. Kod skeniranja klasičnog teksta, LiDE 60 je pokazao svoju najblistaviju stranu, tekst je veoma dobro definisan na rezolucijama 300-600 ppi, dok se oštrina kod maksimalne rezolucije 1200 ppi delimično gubi u zavisnosti od vrste i kvaliteta skeniranog materijala. Skeniranje uobičajenog teksta malom rezolucijom (75-150 ppi) je jednostavno neupotrebljivo, mada se može koristiti za logoe i krupnije naslove. Zamerka kod skeniranja teksta je pojava vidljivih hromatskih aberacija (naročito kod nižih rezolucija), što je jednostavno posledica LED tehnologije.
CanoScan LiDE 60 – Text (300ppi) (bez procesiranja)
CanoScan LiDE 60 – Text (300ppi) Unsharp Mask
Text CanoScan LiDE 60 – Text (300ppi) AutoTone
CanoScan LiDE 60 – Text (300ppi) AutoTone + Unsharp
CanoScan LiDE60 – Text 150 ppi
CanoScan LiDE60 – Text 300 ppi
CanoScan LiDE60 – Text 600 ppi
CanoScan LiDE60 – Text 1200 ppi
CanoScan LiDE60 – Logo 75 ppi
CanoScan LiDE60 – Logo 150 ppi
CanoScan LiDE60 – Logo 300 ppi
CanoScan LiDE60 – Logo 600 ppi
CanoScan LiDE60 – Logo 1200 ppi
Kod skeniranja fotografija naša najveća zamerka predstavlja manji dinamički opseg koji je (opet) posledica same tehnologije, te su svetli prelazi nesrazmerno izraženi. Vernost boja je solidna, ali ne i ekskluzivna; kod nekih fotografija se primećuje dominacija crvene, dok je balans belog u većini slučajeva «promašen». U tim situacijama je poželjno eksperimentisati sa svim ponuđenim opcijama u okviru Advanced menija, ali se do boljih rezultata može doći i u post-obradi ili korišćenjem preciznijih levels filtera u okviru ScanGear interfejsa (njihova implementacija je zaista pohvalna). Ukoliko posedujete fotografije koje su izrađene u istom periodu (na istim mašinama i sličnim setovanjima), možete napraviti i preset koji će vam dosta olakšati posao. Sve naknadne modifikacije suštinski su ograničene kvalitetnom izvornom slikom. JPEG algoritam vam štedi prostor na disku, ali nije baš sjajno optimizovan, te se kod mnogih fotografija primećuju artefakti kompresije i za ozbiljnije poduhvate je neizbežan TIFF ili sličan nekompresovani format.
CanoScan LiDE60 – AutoTone Off
CanoScan LiDE60 – AutoTone On
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 300ppi (Jpeg)
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 300ppi (Tiff)
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 600ppi (Jpeg)
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 600ppi (Tiff)
|
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 1200ppi (Jpeg)
CanoScan LiDE60 – detalj 2×2 inch 1200ppi (Tiff)
Knjiga
Nedostatak veće fokalne dubine će vam na prelomu stranica kod skeniranja knjiga ponekad zadavati muke. Iako performanse nisu na nivou CCD skenera, rezultati su sasvim upotrebljivi ukoliko niste perfekcionista. Moraćete malo prelomiti knjigu (ili časopis) kako bi strane bolje nalegle na površinu za skeniranje i time izbegli zamućivanje teksta u okolini preloma.
Imajući u vidu prosečnog korisnika kome je ovaj skener prvenstveno namenjen, zaista možemo biti zadovoljni prikazanim. CanoScan LiDE 60 se može odlično snaći i u nekoj manjoj kancelariji, gde je periodično ili dnevno potrebno skenirati određene fakture i proslediti ih e-mejlom, a skener će uvek gotovo trenutno biti spreman za rad. Softver i drajveri su maksimalno korektno napisani i ne bi trebalo da vam prave probleme. Kvalitet skeniranja svakako nije idealan, ali to je ograničenje same tehnologije kojom je skener izrađen, te su jednostavno napravljeni određeni kompromisi. Uz malo utrošenog vremena za upoznavanje njegovih karakteristika i ograničenja – LiDE 60 se može pokazati kao veoma koristan i nezamenljiv prijatelj. Uređaj na test ustupio PC Centar.