Nebojša Rašković
Canon i HP foto-štampači
Velika dostupnost kvalitetnih digitalnih fotoaparata i pojava novih verzija programa za obradu fotografija, čiji interfejs je sve lakši za korišćenje uslovili su sve bolju i veću ponudu foto-štampača, koji su isključivo namenjeni štampanju fotografija dimenzija 10 x 15 cm. Ideja proizvođača je da zbog ovih uređaja odlazak u foto-radnju postane retkost. Međutim, u celoj toj priči postavlja se pitanje koliko je upotreba ovih uređaja isplativa, gledano sa ekonomskog aspekta. To je jedno od pitanja kojim ćemo se ozbiljnije pozabaviti u nastavku teksta. Prava ekspanzija malih foto-štampača počela je krajem 2005 i početkom 2006 godine, da bi oni danas postali veliki hit u svetu. Kada su se pojavili, prvi modeli su bili jako skupi i realno gledano teško su mogli da pariraju po kvalitetu fotografskim radnjama, dok sada imam prilično drugačiju situaciju kada je sam kvalitet otiska upitanju. Pored pomenutog, ključni faktor zašto su oni ostali pomalo u senci (pogotovo na ovom području) jeste i njihova cena, kao i cena po dobijenom otisku, koja je bila više nego ''paprena''. Godine pred nama verovatno će promeniti stvar u korist ovih mašina, a ono što je već sada evidentno je činjenica da se ove vrste foto-štampača daleko više prodaju, poređeno na npr. period pretprošle i prošle godine. Na domaćem tržištu moguće je pronaći dve vrste ovakvih uređaja – prva koja je zasnovana na kapljici (inkjet tehnologija, odnosno mastilu i druga čiju osnovu čini dye-sublimation štampa. Posle povlačenja Samsunga iz proizvodnje dye-sub foto-printera, Canon je u toj oblasti preuzeo dirigentsku palicu i svi trendovi koji su sada aktuelni u svetu delo su ovog proizvođača. Upravo iz tog razloga smo se odlučili da se bolje upoznamo sa tri tek promovisana modela, koji će se u trenutku objavljivanja ovog teksta naći i u rafovima naših PC šopova.
Ono što je bitno naglasiti, a vezano je za sam proces day-sublimation štampe je to da se kod ove tehnologije kao potrošni materijal koristi poseban papir, koji nije isti kao i foto-papir za inkjet printere. Nosač boja nije kertridž, već ribon koji čini folija, na kojoj se nalaze trake podeljene na tri boje (plava, ljubičasta i žuta, dok se crna dobija njihovom kombinacijom), kao i deo s kojeg se na fotografiju prenosi protektivni (zaštitni) sloj. Štampanje se obavlja u nekoliko prolaza, tako što papir i traka prolaze ispod termalne glave za štampanje. Glava sadrži hiljade grejnih elemenata koji se greju u 256 nivoa. U zavisnosti od toga koliko se ti elementi ugreju, boje će se više ili manje prilepiti na papir. Boja je providna tako da se željeni tonovi dobijaju kombinacijom tri osnovne (gore pomenute) boje u različitim intenzitetima. Iz perspektive običnog posmatrača to izgleda ovako – prvo se štampač zagreva do određene temperature, zatim valjci uvlače papir i posle prvog prolaza na papir je nanesena žuta boja. Papir se vraća nazad i u drugom prolazu se nanosi ljubičasta, zatim lava i na kraju, u četvrtom prolazu zaštitni sloj. Sama zaštita će čuvati fotografije mnogo godina od vlage, svetlosti i drugih spoljnih uticaja, a što se samog kvaliteta štampe tiče, on je u rangu sa slikama razvijenim u foto-laboratoriji i u tom pogledu day-sub foto-printeri su najdalje otišli.
Ništa manje interesantna i dalje nije inkjet štampa, međutim na tom polju se već duže vreme stagnira, bar kada govorimo o malim foto-printerima. HP je tu jedini poslednjih par godina pokušao da pogura stvari na bolje i ono što je zanimljivo uspeo je. Njegova Photosmarth A familaja foto-printera, pokupila je veliki broj pristalica širom sveta, a ono što će posebno obradovati sve njihove kupce jeste lansiranje većeg broja novih proizvoda i zantno unapređenje postojećih. Dva udarna modela ovog giganta (koja su promovisana još prošle godine, a ove dobila niz novih unapređenja), su bili gosti naše redakcije i tokom testiranja nas veoma prijatno nas iznenadili.
Canon Selphy CP750
Sa Canon Selphy CP750 dye-sublimation štampačom smo prvi put imali prilike da se susretno nedavno, na jednoj većoj promociji Canon printera gde je između ostalog predstavljenja i čitava nova paleta proizvoda baziranih na pomenutoj tehnologiji. Makroskopski posmatrano testirani model podeseća na malu kocku sa velikim displejom na sredini. Svi Selphy foto-štampači se isporučuju u malenim kutijama, koje su veoma lepo dizajnirane, sa jasno ispisanim karaktristikama za svaki od printera. Sadržaj ambalaže u kojoj dolazi testirani je standardan za ovakvu vrstu proizvoda i pored pomenutog, donosi još par manjih višejezičnih uputstava za korišćnje, brošuru o štampaču, ribon, instalacioni disk, originalnu garanciju i paket sa 10 listova dye foto-papira.
Po dimezijama (179.0 x 127.1 x 63.0 mm) ovaj model je veoma sličan svom nešto starijem bratu (Selphy CP740). Teži svega 960 grama i u radu je veoma tih i stabilan, što je glavna zasluga prenosnog mehanizma poslednje generacije i dobrog rasporeda vitalnih jedinica uređaja. Sa prednje strane uočavamo čitač memorijskih kartica (sa tri ulaza za različite vrste-tipove), IrDA (infra crveni prijemnik) i PictBrigde port, koji je prekriven manjom gumenom maskom, koja ga štiti od spoljnih uticaja, pre svega prašine i drugih mikročestica. Ispod čitača kartica pozicionirana je ulazno-izlazna fioka, čiji je kapacitet na žalost skromnih 20 listova, tj. deset prima ulazna, a deset izlazna. To je ujedno jedna od većih mana CP750 štampača, koji je po performansama poprilično ispred sličnih rešenja na proizvodu.
Kao i kod većine dye-sublimation printera, tako i kod testiranog zatičemo fioku za ribon smeštenu sa desne strane, a raspoložive konekcije sa lave. Verovatno se pitate zašto je to tako? Odgovor je veoma jednostavan – zbog postavljanja odogvarajuće boje u položaj za nanošenje. Ovakvom postavkom se postižu mnogo veće brzine formiranja otiska i što je najbitnije ravnomernije nanošenje boja u odnosnu na rešenja sa vertikalnom postavkom ribona. Od konekcija pored pomenutog PictBridge porta (za direktno štampanje sa kompatibilnih uređaja) i IrDA konekcije na raspolaganju je još i standardna USB 2.0 veza i opcione interkacija preko Bluetooth adaptera (BU-20) i WiFi modula(WA-1E). Selphy CP750 manipuliše rezolucijom od 300 x 300 dpi, što će vam se možda učiniti malo, ali to je daleko od istine, jer treba imati na umu daje ovo posebna tehnologija, kojoj nije potrebna neka ekstremna rezolucija da bi postigla dobre ili pak vrhunske rezultate u radu, što su uostalom pokazali i svi naši testovi kvaliteta.
Za svoju neverovatno lakoću korišćenja Selphy CP750 treba da zahvali ugrađenom LCD displeju veličine 2.4″ i odlično realizovanom softveru, koji nudi pregršt opcija za brzu manipilaciju slikama koje se žele štampati. Vrlo je bitno napomenuti da je softver tokom testiranja bio stabilan i da ni jednog jedinog trenutka nije pokazao nikakve znakove bagovitosti, koji bi eventualno mogli uticati i na izlazni kvalitet štampe. Kontrolna tabla je takođe lepo osmišljena i sastoji se od 9 tastera, plus četiri navigacijska, kojima je omogućeno kretanje kroz menije i opcije. Ostaje žal što ovaj model nismo imali duže na testu od par sati koliko nam je bio dostupan, jer verujemo da se u podopcijama softvera, krije pravo malo bogatstvo setovanja za poboljšanje kvaliteta ostiska. Što se tiče održavanja Selphy CP750 spada u grupu štampača, koja vam može oduzeti najviše 20-tak minuta mesečno i to sve zahvaljujući svom kompaktnom izgledu.
Specifikacija – Canon Selphy CP750
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
www.canon-europe.com
Vrsta proizvoda
Foto-štampač
Naziv proizvoda
Canon Selphy CP750
Metoda štampe
Dye-sublimation
Maksimalna rezolucija
300 x 300 dpi
Podržani medijumi i kertridži
Postcard dmenzije
148 x 100 mm – (KP-36IP, KP-72IP, KP-108IP)
Wide dmenzije
100 x 200 mm – (KW-24IP)
L dmenzije
119 x 89 mm – (KL-36IP)
Credit Card dmenzije
86 x 54 mm – (KC-36IP)
Credit Card Stickers dmenzije
86 x 54 mm – (KC-18IF)
Mini Stickers dmenzije
22.0 x 17.3 mm – (KC-18IL)
Kertridž (Ribon)
Uključen u okviru pakovanja
Dugotrajnost otiska
100 godina
Brzina štampe
Postcard dmenzije
Približno 58 sekundi
Wide dmenzije
Približno 73 sekundi
L dmenzije
Približno 50 sekundi
Credit Card dmenzije
Približno 31 sekundi
Credit Card Stickers dmenzije
Približno 31 sekundi
Mini Stickers dmenzije
Približno 31 sekundi
Štampanje
Modeli štampe
Borderless, Bordered, Date Print, DPOF Image Print, File Name Print, Fixed Size Layout, ID Photo Print, Image Optimization, Movie Print, My Colors modes, Red -eye correction, Single Image Print, Trimming Print, 2-up, Index print
Metodi štampe
Direktna štampa sa kamere
Canon Direct Print compliant, PictBridge compliant
Direktna štampa sa memorijske kartice
Podržani formati: Compact Flash, Memory Stick, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick DUO, Microdrive, miniSD Card, mini SDHC memory card, Multimedia Card, Multimedia Card plus, Multimedia Card mobile, SD memory card, SDHC Memory card, RS-MMC, microSD memory card, microSDHC memory card, Multimedia Card micro, Memory stick micro, xD-Picture Card
Direktna štampa sa mobilnog telefona
Preko opcionog Bluetooth adaptera (BU-20), Preko IrDA (infracrvenog) adaptera
Štampa sa kompjutera
Preko USB veze
Interfejsi
Kamera
Integrisani USB kabl (Mini-B), USB A ulaz na printeru, WiFi IEEE 802.11b (preko opcionog adaptera WA-1E)
Kompjuter
USB, B tip porta
LCD displej
LCD displej
Da
Veličina
2.4″ TFT
Podržani Operativni Sistemi
PC
Windows 2000 SP4 / XP (SP1-2)/Vista
Macintosh
Mac OS X v10.3 – v10.4
Softver
Pretraga i štampa
PC: ZoomBrowser EX, Easy-PhotoPrint, PhotoStitch, EOS Utility
Mac: ImageBrowser, PhotoStitch, EOS Utility
Drajveri
PC/Mac
Izvor energije
AC Power
Da
Baterijsko pakovanje
Opciono
Potrošnja
Približno 4W (stanje mirovanja),
Približno 60W (u toku štampanja)
Fizičke specifikacije
Dimenzije
179.0 x 127.1 x 63.0 mm
Težina
960 grama
Kapacitet ulazne fioke
10 listova papira
Kapacitet izlazne fioke
10 odštampanih fotosa
Preporučena maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om
159 €
Sadržaj pakovanja
Selphy CP750, ribon, 10 listova papira, višejezično uputstvo za korišćenje, brošura o proizvodu, instalacioni disk, kabl sa adapterom za napajanjei originalna garancija
Canon Selphy CP760
Kako po radnim karakteristikama, tako i vizuelno Selphy CP760 je dosta sličan svom prethodniku. Ovaj dye-sublimation foto-štampač je projektovan iz želje da se kupcima ponudi što povoljnije rešenje, koje će moći da ostane u klasi najboljih po pitanju kvaliteta štampe i brzine formiranja otiska. Pošto je dosta jeftiniji od modela CP750 pitali smo se gde je to onda Canon zakinuo kako bi mogao da bude što konkurentniji. Nismo morali dugo da tražimo odgovor, bio nam je pred očima – u kvalitetu izrade i zakidanju pojedinih funkcija. Iako nam se na pvi pogled učinilo da je po tom pitanju ovaj foto-štampač možda za nijansu lošiji od prethodnika, kada smo ga uzeli u ruke i dodirnuli njegovu površinu, sve nam je bilo jasno. Istina, budući kupci ovog modela nemaju razloga za brigu jer je u biti opet reč o sjajnom proizvodu, kod koga je samo sam finiš nešto drugačiji (da ne kažemo lošiji), kao i kvalitet upotrebljene plastike.
Pakovanje u kom dolazi je manje više identično prethodniku, kako po vizuelnom identitetu, tako i po sadržaju. Pored samog štampača, tu su još, par uputstva napisanih na više jezika, mala brošura o printeru, kabl sa adapterom za napajanje, instalacioni disk, ribon i originalna garancija. I ovaj mališa štampa u rezoluciji od 300 x 300 dpi i otisak veličine Postcarda (prema navodima proizvođača, a iz Draft moda) formira za nešto manje od jednog minuta (tačnije za približno 52 sekunde). Njegova ulazna fioka može da primi maksimalno 10 listova papira, koliko je otisaka moguće skladirati i na izlaznom tray-u. Ima izveden čitač kartica (sa podrškom za sve akuelne vrste) i PictBridge port, što ga u radu čini potpuno samostalnom jedinicom. Ukoliko ipak poželite da ga povežete sa PC-jem na raspolaganju vam stoji USB 2.0 veza. Opciono mu se može omogućiti i interakcija preko Bluetooth ili WiFi adaptera, što smatramo više nego pohvalnim potezom proizvođača, shodno da se nalazi cenovnom rangu ispod 100 €.
Pored kvaliteta izrade, još jedna stavka koja CP760 izdvaja od modela CP750 je broj opcija koji nudi softver. Kako bi se testirani ipak i strukturno razlikovao od prethodnika dizajneri i inžinjeri u Canon-u su se oslučili da ukinu određeni broj mogućnosti u okviru samog uslužnog softvera na štampaču. Tu pre svega mislimo na sekciju za editovanje, koja je ostala uskraćena za niz naprednih funkcija, kao i broj filtera, kojih je u konkretnom slučaju znatno manje. Zanimljivo je da ostavljena puna podrška za uklanjanje crvenih očiju, kao i sekcijaza fino podešavanje grayscale palete. I testirani primerak se u radu pokazao maksimalno stabilno i brzo, čak i u radu sa jako detaljno zahtevnim slikama.
Canon Selphy CP760 nije previše probirljiv foto-štampač, bar po pitanju operativnih sistema sa kojima sarađuje. Na spisku podržanih su sve aktuelene Windows platforme, kao Mac OSX počevši od verzije 10.3. Na svim našim brzinskim testovima se pokazao solidno, mada je na polju kvaliteta u više navrta znao da kiksira, ali o tome više kada na red dođu sami testovi. Po pitanju održavanja spada u jako zahvalne uređaje. Iako je njegova površina materijalizovana od bele plastike, ista je veoma laka za održavanje, jer je blago obrušena, što je idealno za mikrofiber krpicu i slična rešenja na bazi mikrofibera. Za sva unutrašnja čićenja štampača savetujemo obavezno detaljno proučavanje pratećeg uputstva.
Specifikacija – Canon Selphy CP760
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
www.canon-europe.com
Vrsta proizvoda
Foto-štampač
Naziv proizvoda
Canon Selphy CP760
Metoda štampe
Dye-sublimation
Maksimalna rezolucija
300 x 300 dpi
Podržani medijumi i kertridži
Postcard dmenzije
148 x 100 mm – (KP-36IP, KP-72IP, KP-108IP)
Wide dmenzije
100 x 200 mm – (KW-24IP)
L dmenzije
119 x 89 mm – (KL-36IP)
Credit Card dmenzije
86 x 54 mm – (KC-36IP)
Credit Card Stickers dmenzije
86 x 54 mm – (KC-18IF)
Mini Stickers dmenzije
22.0 x 17.3 mm – (KC-18IL)
Kertridž (Ribon)
Uključen u okviru pakovanja
Dugotrajnost otiska
100 godina
Brzina štampe
Postcard dmenzije
Približno 52 sekundi
Wide dmenzije
Približno 65 sekundi
L dmenzije
Približno 43 sekundi
Credit Card dmenzije
Približno 25 sekundi
Credit Card Stickers dmenzije
Približno 25 sekundi
Mini Stickers dmenzije
Približno 25 sekundi
Štampanje
Modeli štampe
DPOF Image Print, File Name Print, Fixed Size Layout, ID Photo Print, Image Optimization, Movie Print, Single Image Print, Trimming Print, 2-up, Index print
Metodi štampe
Direktna štampa sa kamere
Canon Direct Print compliant, PictBridge compliant
Direktna štampa sa memorijske kartice
Podržani formati: Compact Flash, Memory Stick, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick DUO, Microdrive, miniSD Card, mini SDHC memory card, Multimedia Card, Multimedia Card plus, Multimedia Card mobile, SD memory card, SDHC Memory card, RS-MMC, microSD memory card, microSDHC memory card, Multimedia Card micro, Memory stick micro, xD-Picture Card
Direktna štampa sa mobilnog telefona
Preko opcionog Bluetooth adaptera (BU-30)
Štampa sa kompjutera
Preko USB veze
Interfejsi
Kamera
Integrisani USB kabl (Mini-B), USB A ulaz na printeru, WiFi IEEE 802.11b (preko opcionog adaptera WA-1E)
Kompjuter
USB, B tip porta
LCD displej
LCD displej
Da
Veličina
2.5″ TFT
Podržani Operativni Sistemi
PC
Windows 2000 SP4 / XP (SP1-2)/Vista
Macintosh
Mac OS X v10.3 – v10.4
Softver
Pretraga i štampa
PC: ZoomBrowser EX, Photo Express LE
Mac: ImageBrowser
Drajveri
PC/Mac
Izvor energije
AC Power
Da
Baterijsko pakovanje
Opciono
Potrošnja
Približno 4W (stanje mirovanja),
Približno 60W (u toku štampanja)
Fizičke specifikacije
Dimenzije
180 x 126.7 x 73.1 mm
Težina
900 grama
Kapacitet ulazne fioke
10 listova papira
Kapacitet izlazne fioke
10 odštampanih fotosa
Preporučena maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om
99 €
Sadržaj pakovanja
Selphy CP760, ribon, 10 listova papira, višejezično uputstvo za korišćenje, brošura o proizvodu, kabl sa adapterom za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
Canon Selphy CP770
Najneobičniji Canon dye-sublimation štampač sa kojim smo imali priliku da se družimo u proteklom periodu je Selphy CP770. Pored toga što ovaj model odlikuje potpuno nesvakidašnji izgled (oblika kofice), tako ga krase i veoma dobre brzinske karakteristike. Po dimenzijama (248 x 156.4 x 77.3 mm) i težini (1060 grama) je najveći dye-sublimation printer na ovom testu. Otisak formira u rezoluciji od 300 x 300 dpi i koristi ribon poslednje generacije, koji obećava visok kvalitet štampe i jako dug životni vek otiska (do 100 godina). Sadržaj pakovanja u kom dolazi je isti kao i kod prethodnika, pa da se ne ponavljamo po tom pitanju.
Materijalizovan je u kombinaciji bele i narandžaste boje i kada je nedavno predstavljen novinarima u svetu izazvao je koliko uzdahe, toliko i negodovanje. Pojednci su rekli kako je reč o vizuelno jako lepo rešenom foto-štampaču, dok su drugi upravo kritikovali njegov dizajn, navodeći priču na temu dečjeg i neozbiljnog pristupa njegovoj spoljašnjosti. Naše mišljenje je da je ipak reč o jako simptičnom proizvodu, koji ako ništa drugo onda bar “na oko” teško ostavlja ravnodušnim (bilo u jednom ili drugom kontekstu). Sve što je neophodno za brzo i jednostavno pravljenje fotografija je tu, počevši od čitača kartica, pa sve do PictBridge porta i infracrvenog prijemnika.
Kontrolni panel koji poseduje je dobro rešen, ali u smislu funkcionalnosti prilično zaostaje za modelom CP750. Veličina LCD displeja (2.5″) je dovoljna za većinu operacija koje podržava, s tim da ovde imamo veću primedbu kada je upitanju njegov rad. Naime, kada je štampač direktno vezan na izvor sve funkcioniše besprekorno, dok je pri iniciranju rada sa baterijom situacija dosta drugačija. Dešavalo nam se da čak printer i ugasi u pola štampanja, što nas je dodatno zabrinulo. Malo smo prošetali netom i saznali da nismo jeinstven slučaj, već da postoji veći broj korisnika sa ovakvim problem. Ipak, za postojeći ima leka, a sastoji se u nadogradnji postojećeg softvera novom verzijom koja rešava sporni problem u sinhronizaciji uređaj-baterija. Uz testirani dolazi baterija, ali samo za pojedine držae, gde je isti osetno skuplji. Kod nas se ovaj model može naći i u jednoj i u dugoj varijanti, a naš stav generalno je da ako ne putujete i ne štampe u prirodi izbegnete kupovinu iste, u svakom drugom slučaju, plus ide na stranu baterije. Kada smo već kod nje, ističemo da je sa full punjenjem izžala štampanje 14 fotosa i tom prilikom displej nismo gasali po iniciranju štampe, pa dobijeni rezultat smatramo odličnim.
U realnom radu, CP750 je prilično tih štampač. Kompatibilan je sa svim Windows OS-ovima, uključujući i Vistu. Na pratećem disku dolazi i logistika za Mac platformu (OS X v10.3 – v10.4). Veće ograničenje testiranog modela je ulazno-izlazni blok, koji može da skladira maksimalno 20 listova papira (veličine 10 x 15 cm) i to deset u samoj ulaznoj fioci i deset na izlaznom tray-u. Nešto složenija konstrukcija koju ima CP750 zahtevaće od potencijalnog kupca nešto više angažovanja oko čišćenja, ali ukoliko tražite jedan ovako neobičan foto-štampač i uz to još želite visoke radne karakteristike, onda će vam održavanje predstavljati dodatno zadovoljstvo. Sa preporučenom maloprodajnom cenom od približno 139 € Selphy CP770 ima mogućnost da se dobro kotira na tržištu, a u tome ćemu dodatno pomoći i jako dobar kvalitet fotografija koje pravi.
Specifikacija – Canon Selphy CP770
Proizvođač
Canon
Web strana proizvođača
www.canon-europe.com
Vrsta proizvoda
Foto-štampač
Naziv proizvoda
Canon Selphy CP770
Metoda štampe
Dye-sublimation
Maksimalna rezolucija
300 x 300 dpi
Podržani medijumi i kertridži
Postcard dmenzije
148 x 100 mm – (KP-36IP, KP-72IP, KP-108IP)
Wide dmenzije
100 x 200 mm – (KW-24IP)
L dmenzije
119 x 89 mm – (KL-36IP)
Credit Card dmenzije
86 x 54 mm – (KC-36IP)
Credit Card Stickers dmenzije
86 x 54 mm – (KC-18IF)
Mini Stickers dmenzije
22.0 x 17.3 mm – (KC-18IL)
Kertridž (Ribon)
Uključen u okviru pakovanja
Dugotrajnost otiska
100 godina
Brzina štampe
Postcard dmenzije
Približno 52 sekunde
Wide dmenzije
Približno 65 sekundi
L dmenzije
Približno 43 sekunde
Credit Card dmenzije
Približno 25 sekundi
Credit Card Stickers dmenzije
Približno 25 sekundi
Mini Stickers dmenzije
Približno 25 sekundi
Štampanje
Modeli štampe
DPOF Image Print, File Name Print, Fixed Size Layout, ID Photo Print, Image Optimization, Movie Print, Single Image Print, Trimming Print, 2-up, Index print
Metodi štampe
Direktna štampa sa kamere
Canon Direct Print compliant, PictBridge compliant
Direktna štampa sa memorijske kartice
Podržani formati: Compact Flash, Memory Stick, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick DUO, Microdrive, miniSD Card, mini SDHC memory card, Multimedia Card, Multimedia Card plus, Multimedia Card mobile, SD memory card, SDHC Memory card, RS-MMC, microSD memory card, microSDHC memory card, Multimedia Card micro, Memory stick micro, xD-Picture Card
Direktna štampa sa mobilnog telefona
Preko opcionog Bluetooth adaptera (BU-30)
Štampa sa kompjutera
Preko USB veze
Interfejsi
Kamera
Integrisani USB kabl (Mini-B), USB A ulaz na printeru, WiFi IEEE 802.11b (preko opcionog adaptera WA-1E)
Kompjuter
USB, B tip porta
LCD displej
LCD displej
Da
Veličina
2.5″ TFT
Podržani Operativni Sistemi
PC
Windows 2000 SP4 / XP (SP1-2)/Vista
Macintosh
Mac OS X v10.3 – v10.4
Softver
Pretraga i štampa
PC: ZoomBrowser EX, Photo Express LE
Mac: ImageBrowser
Drajveri
PC/Mac
Izvor energije
AC Power
Da
Baterijsko pakovanje
Opciono
Potrošnja
Približno 4W (stanje mirovanja),
Približno 60W (u toku štampanja)
Fizičke specifikacije
Dimenzije
248 x 156.4 x 77.3 mm
Težina
1060 grama
Kapacitet ulazne fioke
10 listova papira
Kapacitet izlazne fioke
10 odštampanih fotosa
Preporučena maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om
139 €
Sadržaj pakovanja
Selphy CP770, ribon, 10 listova papira, višejezično uputstvo za korišćenje, brošura o proizvodu, kabl sa adapterom za napajanje, instalacioni disk i originalna garancija
HP Photosmart A626
HP je već duži vremenski period jedan od najzapaženijih proizvođača malih foto-štampača. Ovaj gigant se isključivo posvetio rešenjima zasnovanim na kapiljici iako je u par navata pokušao da radi i na razvoju day-sub printera. Veliki broj modela koje je HP lansirao u proteklim godinama postali su hit u svetu, pa je tako sredinom prošle i početkom tekuće rešio da predstavi još par zanimljivih rešenja, od kojih smo mi imali priliku da se bolje upoznamo sa dva jako zanimljiva foto-printera, koja se u biti više razlikuju vizuelno, nego po svojim performansama i krajnjim dometima. Predstavjamo vam modele HP Photosmart A626 i Photosmart A826.
HP Photosmart A626 je prvi mali foto-štampač koji je uspeo da podigne na noge sve zaljubljenike u ovakvu vrstu gadgeta, kako po svom jako dopadljivom izgledu, tako i po izuzetnim radnim karakteristikama. U osnovnoj postavci je izrađen u kombinaciji crne i tamno plave plastike, koja je blago obrušena, kako bi mogla što jednostavnije i lakše da se održava. Postoji verzija i u kombinaciji belih i sivih elemenata, ali je za sada ona dostupna samo na Američkom tržištu. Kako saznajemo, to je i jedina razlika. Kutija u kojoj se isporučuje ovaj lepotan je jako malih dimenzija, što samo po sebi govori da je i sam uređaj skromnih dimenzija (konkretno 252 x 222 x 132 mm). Teži svega 1.52 kg, što ga čini jednim od najlakših u svojoj klasi. Jednostavan dizajn i veoma dobar raspored svih ključnih komponenti čine ga jednostavni i lakim za rukovanje, što će posebno ceniti korisnici koji se po prvi put susreću sa jednim ovakvim printerom – proizvodom. Sa svoje prednje strane ima izveden čitač memorijskih kartica i PictBridge port, koji mu omugućavaju potpuno nezavisno funkcionisanje, bez potrebe za posredovanjem računara. Za formiranje otiska koristi samo jedan tri-kolorni kertridž i u stanju je da štampa u rezoluciji od 4800 x 1200 dpi. Fotografiju veličine 10 x 15 cm (prema specifikacijama) može da materijalizuje za približno 39 sekundi (Draft mod), dok je kod printa iz nešto više podržane rezolucije (primer Photo mod) to vreme daleko veće (oko 78 sekundi).
Testirani model ima izveden 4.8″ displej (vidljiva površina 3.5″) osetljiv na dodir, koji se u radu pokazao veoma fleksibilnim, bar po pitanju osetljivosti. Dok smo kod pojedinih HP-ovih modela (sa kojima smo se ranije susretali) imali problema po pitanju reagovanja displeja na dodir olovke ili prsta, ovde to nije bio slučaj. Sve je savršeno funkcionisalo i što je najbitnije željene operacije su se gotovo trenutno izvršavale bez potrebe za bilo kakvim čekanjem. Photosmart A626 za to može da zahvali jako dobroj sinhronizaciji između svih vitalnih komponenti štampača i samog prenosnog mehanizma. Uređaj e u radu veoma tih, a kod štampanje iz maksimalno podržanih modova, gotovo nečujan.
Dobar hardver, treba da prati i lepo osmišljen softver, a po tom pitanju se nije moglo bolje. Sve funkcije koje dolaze u okviru softvera, a na samom štampaču su jako lepo raspoređenje i dostupne iz svega par klikova, što će posebno ceniti manjevešti korisnici. Omogućen je veliki broj operacija, amićemo ovoga puta izdvojiti samo par bitnih, koje se tiču poboljšanja kvaliteta fotografija. Pored odabira rezolucije u kojoj se želi štampati, moguće je definisati i vrstu papira, kao i potrošnju mastilu. Takođe, ponuđene su opcije za postavljanje okvira slikama, izbor mono ili kolor otiska, kao i niz drugih naprednih setovanja za boje. Mi smo se tokom testiranja malo igrali sa pomenutim podešavanjima, pokušavajući da iz maksimalne rezolucije, a sa raspoloživim kertridžom izvučemo još koji otisak više i u tome smo uspeli, tako da savetujemo da obavezno dobro proučitesvako od ponuđenih setovanja za kvalitet i potrošnju boje.
Za formiranje otiska Photosmart A626 koristi jedan tri-kolorni kertridž oznake HP 110, koji je baziran na Vivera tehnologiji, o kojoj smo u više navrata pisali, a koja je zadužena za postizanje što realističnijih i dugovečnijih otisaka. Kako saznajemo, taj period ide i do 100 godina. Ako poželite da štampač povežete sa računarom na raspolaganju vam stoji USB 2.0 veze ili neka od opcionih mogućnosti (npr. Bluetooth interakcija, preko posebnog adaptera). Kompatibilnost sa svim aktuelnim Windows (uključujući i Vistu) i Macintosh platformama se podrazumeva. Jednostavna konstrukcija, donela je i jednostavno održavanja, koje se svodi na uklanjanje prašine i drugih prljavština sa makroskopski vidljivih površina. Za detalje o čišćenju, savetujemo konsultovanje pratećeg elektronskog uputstva.
Specifikacija – HP Photosmart A626
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Vrsta proizvoda
Thermal Inkjet foto-štampač
Naziv proizvoda
Photosmart A626
Raspoloživ broj mlaznica
600
Brzina štampe
Draft – približno 39 sekundi,
Fast Normal – približno 39 sekundi,
Normal – približno 53 sekunde,
Best – približno 78 sekundi
Rezolucija štampe
4800 x 1200 dpi
Podržani operativni sistemi
Windows XP Home, Windows XP Professional, Windows Vista, Mac OS X v10.3.9, Mac OS X v10.4
Minimalni sistemski zahtevi
Windows: 900 MB slobodnog prostora na disku za Windows Vistu, za ostale sisteme: 350 MB slobodnog prostora za instalaciju softvera, CD-ROM ili DVD-ROM drive,
Windows Vista: 800 MHz 32-bit (x86) ili 64-bit (x64) procesor (1 GHz procesor, 1 GB memorije);
Windows XP (Home, Professional): bilo koji Intel Pentium II, Celeron ili kompatibilni procesor, 233 MHz (Pentium III 300 MHz ili brži); Windows XP Professional x64: bilo koji AMD Athlon 64, AMD Opteron, 256 MB RAM-a (512 MB preporučljivo)
Macintosh: G3 procesor (G4 preporučljivo), Mac OS X v10.3.9, v10.4, 128 MB RAM (256 MB preporučljivo), 300 MB slobodnog prostora na čvrstom disku
Memorija
64 MB
Jezik printera
HP PCL 3 GUI
Preporučena težina media
HP Advanced Photo Paper: 10 x 15 cm
Kertridž u upotrebi
HP 110 Tri-kolor
Veličina media
Standard: 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 10 x 30 cm, Custom: 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 10 x 30 cm
Kapacitet ulazne fioke
20 listova
Kapacitet izlazne fioke
20 odštampanih fotografija
Potrošnja
25 W
Interfejsi i konekcije
USB 2.0, PictBridge, čitači memorijskih kartica, opciono: HP BT450 Bluetooth Wireless printer adapter (Q6398A), HP BT500 Bluetooth USB 2.0 Adapter (Q6273A), HP Wireless Printing Upgrade Kit (Q6259A)
LCD displej
Da
Veličina LCD-a
12 cm
Softver
HP Photosmart software
Dizmenije
252 x 117 x 132 mm
Težina
1.52 kg
Radna temperatura
od 5 do 40 ° C
Preporučena radna temperatura
od 15 do 35 ° C
Temperatura za čuvanje
od -30 do 65 ° C
Preporučena vlažnost vazduha
od 20 do 80% RH
Preporučena maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om
127 €
Sadržaj pakovanja
Photosmart A626, kertridž HP 110 Tri-kolor, brošura o proizvodu, olovka za manipulaciju po displeju, veći broj višejezičnih uputstava, originalna garancija, instalacioni disk i kabl sa adapterom za napajanje
HP Photosmart A826
Po radnim karakteristikama vrlo sličan prethodnom modelu je Photosmart A826. Pomenuti štampač odlikuju nešto veće dimenzije (263 x 384 x 324 mm) i težina od 2.63 kilograma. Dolazi u skoro duplo većoj ambalaži poređeno sa A626 foto-štampačem, koja pored samog proizvoda donosi još veći broj višejezičnih uputstava, olovku za ispis po displeju, brošuru o printeru, tri-kolorni kertridž i kabl sa adapterom za napajanje. Svojim izgledom ovaj štmpač podseća na malo veću kutiju za hleba, što je ponajviše zasluga vertikalno postavljene ulazne fioke. Ista može da primi maksimalno 100 listova foto-papira veličine 10 x 15 cm, mada su podržani i veći medijumi (13 x 18). Proizvođač savetuje štampu na preporučenim HP-ovim pairima, mada smo mi imali priliku da otiske formiramo i na foto-papirima drugih proizvođača (u konkretnom slučaju sa Canon potpisom) i u startu moramo priznati da smo bili prilično zadovoljni istim. Na izlaznom tray-u prema navodima proizvođača može da stane ista količina odštampanih fotosa, s tim da ovde imamo jednu veću zamerku koja se tiče same prihvatne površine. Nakon što smo odštampali 20-tak fotosa dogodilo se da se slike razliju po stolu na kom smo testirali uređaj.
Posmatrajući uređaj sa prednje strane, prvo što se uočava je blok na kome su izvedeni čitač kartica i PictBridge port. Ugrađeni čitač je kompatibilan sa gotovo svim aktuelnim standardima kartica (preko četiri raspoloživa slota), što direktno, što preko adaptera. U radu je nešto sporiji, što se prilično da osetiti kada se preko displeja listu slike sa mnogo detalja. Međutim, mišljenja smo da to nije neka prevelika mana, prvenstveno iz razloga što će retko ko imati potrebu da baš ultra brzo odštampa neku fotografiju. Čak i ako se javi ta potreba, na raspolaganju je uvek PictBridge, koji u kombinaciji sa nekom Flash memorijom poslednje generacije postiže jako lepo brzinske rezultate. Razlike u brzini štampe su primetne i kada se printiranje inicira sa nekog PC-ja, pa smo upravo iz tog razloga sve brzinske testove pokrenuli i sa Flash memorije i sa računara. Proizvođač za HP Photosmart A826 navodi brzinu štampanje fotografije iz Draft moda za 39 sekundi, dok je vreme čekanja nešto duže kada se otisak materijalizuje iz viših rezolucija (npr. iz Photo moda 79 sekundi). Maksimalno podržana rezolucija u kojoj Photosmart A826 formira fotos je 4800 x 1200 dpi, što je više nego dovoljno i za prilično detaljne i strukturno složene fotke.
Displej štampača je veličine 7″, od kojih je 5.6″ vidljivo. Ekran je pored dobre osetljivosti na priloženu olovku, blago osetljiv i na dodir prsta, mada je naš savet da u radu obavezno upotrebljavate stajlus. Softver koji koristi testirani je isti kao na modelu A626 i po broju funkcija se ne razlikuju, apsolutno ni u jednom segmentu, što znači da je omogućeno fino definisanje kvaliteta štampe, vrste papira na kome će se formirati otisak i same potrošnje mastila. Svi Photosmarth A printeri koriste jedan tri-kolorni kertridž oznake 110, koji na raspolaganju ima 2.5 ml mastila, što omogućava štampanje do 35 fotosa u maksimalnoj rezoluciji. Glava štampača raspolaže sa 600 mlaznica, a u okviru setovanja štampača postoji opcija za fino čišćenje mlaznica. Savetujemo da povremeno (npr. na 60-70 otisaka) obavezno odradite čišćenje kako bi ista postigla što bolji kvaitet fotografija i sprečila eventualno zapušavanje mlaznica.
Održavanje printera je prilično jednostavno i ne iziskuje neki preterani angažman osim u situacijama kada se jako mnogo štampa i kada može doći do eventualnog rasipanja manje količine mastila, pa nije na odmet povremeno proveriti blok u kome se nalazi kertridž. Ostatak se svodi na uklanjanje prašine i prljavštine sa vidljivih delova i prenosnih mehanizama, gde bi eventualno mogla da izazove zastoj u radu ili pad u kvalitetu otiska. Uputstvo o održavanju jednice se nalazi na pratećem disku i naš savet je da ga obavezno proučite pre bilo kakve intervencije.
Specifikacija – HP Photosmart A826
Proizvođač
HP
Web strana proizvođača
Vrsta proizvoda
Thermal Inkjet foto-štampač
Naziv proizvoda
Photosmart A826
Raspoloživ broj mlaznica
600
Brzina štampe
Draft – približno 39 sekundi,
Photo – približno 79 sekundi
Rezolucija štampe
4800 x 1200 dpi
Podržani operativni sistemi
Windows XP Home, Windows XP Professional, Windows Vista, Mac OS X v10.3.9, Mac OS X v10.4
Minimalni sistemski zahtevi
Windows: 900 MB slobodnog prostora na disku za Windows Vistu, za ostale sisteme: 350 MB slobodnog prostora za instalaciju softvera, CD-ROM ili DVD-ROM drive,
Windows Vista: 800 MHz 32-bit (x86) ili 64-bit (x64) procesor (1 GHz procesor, 1 GB memorije);
Windows XP (Home, Professional): bilo koji Intel Pentium II, Celeron ili kompatibilni procesor, 233 MHz (Pentium III 300 MHz ili brži); Windows XP Professional x64: bilo koji AMD Athlon 64, AMD Opteron, 256 MB RAM-a (512 MB preporučljivo)
Macintosh: G3 procesor (G4 preporučljivo), Mac OS X v10.3.9, v10.4, 128 MB RAM (256 MB preporučljivo), 300 MB slobodnog prostora na čvrstom disku
Memorija
64 MB
Jezik printera
HP PCL 3
Preporučena težina media
HP Advanced Photo Paper: 10 x 15 cm
Kertridž u upotrebi
HP 110 Tri-kolor
Veličina media
Standard: 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 10 x 30 cm, Custom: 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 10 x 30 cm
Kapacitet ulazne fioke
100 listova
Kapacitet izlazne fioke
100 odštampanih fotografija
Potrošnja
16 W (u radu)
24 W (maksimalna potrošnja u radu)
4.3 W (u fazi mirovanja)
6.7 W (u fazi buđenja)
Interfejsi i konekcije
USB 2.0, PictBridge, čitači memorijskih kartica, opciono: HP BT450 Bluetooth Wireless printer adapter (Q6398A), HP BT500 Bluetooth USB 2.0 Adapter (Q6273A), HP Wireless Printing Upgrade Kit (Q6259A)
Podržane memorijske kartice
CompactFlash Type I and II, Magic Gate, Memory Stick,
Memory Stick Duo (with adapter), Memory Stick Pro, Secure
Digital/MultiMediaCard, Mini SD (with adapter), xD-Picture Card
LCD displej
Da
Veličina LCD-a
12 cm
Softver
HP Photosmart software
Dizmenije
263 x 384 x 324 mm
Težina
2.63 kg
Radna temperatura
od 5 do 40 ° C
Preporučena radna temperatura
od 15 do 35 ° C
Temperatura za čuvanje
od -30 do 65 ° C
Preporučena vlažnost vazduha
od 20 do 80% RH
Preporučena maloprodajna cena sa uračunatim PDV-om
165 €
Sadržaj pakovanja
Photosmart A826, kertridž HP 110 Tri-kolor, brošura o proizvodu, olovka za manipulaciju po displeju, veći broj višejezičnih uputstava, originalna garancija, instalacioni disk i kabl sa adapterom za napajanje
Brzina štampe
Test slika 1
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
61.2
63.3
63.5
43
44.2
Normal
67
68.3
69
58.5
56.6
Best
92.5
95.1
97
86.2
83.4
Test slika 2
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
65
67.2
69.2
45.5
44.3
Normal
71.1
74.4
77.1
64.3
62.1
Best
95.3
101.4
103
91
89.6
Test slika 3
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
64.1
65.3
67.1
45
44
Normal
70.5
71.2
74.5
63.2
61.5
Best
93
97
100.1
87.4
83.1
Test slika 4
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
70.7
72.5
74
49
47.3
Normal
78.3
80.1
82.3
72.5
70.5
Best
101
102.4
105
96.1
93.2
Test slika 5
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
71.5
73.3
74.5
51.2
50.1
Normal
79
82
84.1
74.4
72
Best
101.3
104
106.3
98
91.1
Test slika 6
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
72
74.6
76.1
53
52.2
Normal
80.1
82.5
85.5
75.3
74
Best
101.5
105.3
107
98.6
93
Test slika 7
Mod štampe
Selphy CP750
Selphy CP760
Selphy CP770
Photosmart A626
Photosmart A826
Brzina štampe u sekundama
Draft
76
78.2
80
58.4
56.6
Normal
85.3
88.1
92.4
79.2
77.3
Best
104.1
108
109.6
103
98.4
Kvalitet štampe
Test slika 1
Test slika 2
Test slika 3
Test slika 4
Test slika 5
Test slika 6
Test slika 7
Zaključak
Iako foto-štampači nisu nov izum na tržištu, tek ovo novo, potpuno digitalno doba nudi velike potencijale pomenutoj tehnologiji/ama. Nema sumnje da će se na tržištu iz dana u dan pojavljivati sve bolje i novije verzije foto-štampača sa sve nižim cenama i pristupačnijim repromaterijalom. I kao takvi ovi uređaji će biti dostupni velikom broju ljubitelja kvalitetne fotografije. Dye-sublimation printerima predviđamo jako svetlu budućnost, bez obzira što je reč o prilično sporim štampačima, koji bar duži vremenski period neće moći drastičnije da ugroze svoju mlaznu braću (po tom pitanju). Posmatrano iz drugog ugla oni ipak nude nešto bolji kvalitet otiska, što smo mi iskreno i očekivali imajuću u sećanju jako lepa iskustva sa prethodnim modelima koji su nam dolazili iz Canon-ovih laboratorija. Inkjet modeli će ostati bolji izbor u segmentu brzine i upravo u tom delu će tražiti pu i opstanak na tržištu.
Kada podvučemo crtu, ono što većinu kupaca ipak najaviše zanima je njihova cena, koja je rapidno pala za poslednjih godinu dana. Većina od vas se verovatno sada pita koji model izabrati od ova pet i za koju tehnologiju se odlučiti. Selphy CP 760 je najjeftiniji model na testu – košta približno oko 100 evra, ali nudi i mnogo manje mogućnosti u odnosu na CP750 i CP770. Cena potrošnog materijala za sve day-sub printere je malo ispod 1000 dinara za ribon sa 50 listova papira (zavisi od distributera). Na osnovu toga lako je izračunati cenu jedne fotografije. Iako je materijalizovanje fotografija u profesionalnim fotolaboratorijama skoro duplo jeftinije, ovi štampači nude jednostavnu i brzu izradu izuzetno kvalitetnih fotografija u kućnim uslovima. To isti važi i za inkjet štampače, s tim da kod njih treba uzeti u obzir nešto duži eksploatacioni vek. Izbor je samo na vama.
Canon foto-printere na test ustupio Canon
HP foto-štampače na test ustupio HP