Darko Angeleski
Canon LiDE 70Canon na redovnoj bazi osvežava kompletnu gamu svojih proizvoda, a ni skeneri naravno nisu izuzetak. Iako se nekome može učiniti da promene nisu vredne novog konfekcijskog broja, ukoliko se osvrnete nekoliko generacija unazad, promene postaju znatno uočljivije. Nova generacija nam ukratko donosi sve ono što krasi i prethodne modele iz LiDE serije (35 i 60), uz nezaobilazno povećanje rezolucije, osveženi vizuelni izgled i naravno softver. Popularnost LiDE modela (Light Direct Exposure) ogleda se u njihovoj kompaktnosti, napajanju direktno preko USB porta (savršeno za prenosne računare i kancelariju) i veoma visok kvalitet skeniranja u preko 90% situacija.
CanoScan LiDE 70 dolazi u izuzetno kompaktnom koferčetu od nepuna 2 kg kao i svi njegovi prethodnici, što ga čini ekstremno pogodnim za transport. U samom pakovanju se osim skenera, nalazi kratko uputstva za instalaciju, poduži USB kabl (ovoga puta nije smešten u modernoj providnoj izolaciji kao kod LiDE 60 modela), zatim, tu je i prepoznatljivo plastično postolje za vertikalno postavljanje kao i instalacioni CD sa pratećim drajverima i softverom. Procedura montaže je maksimalno jednostavna, sve što je potrebno da uradite jeste da pronađete prikladno mesto za vaš novi hardver, instalirate drajvere i softver, priključite USB kabl i zabava istog trenutka može da počne.
Sama spoljašnjost je veoma jednostavnog, ali stilizovanog dizajna. Iako je plastika dominantan materijal od kojeg je ovaj skener načinjen, završna obrada je na veoma visokom nivou. Canon oduvek potencira kvalitet završne obrade svojih proizvoda, pa ni kancelarijska oprema nije nikakav izuzetak. Na prednjoj strani postoje četiri ‘EZ’ tastera (Copy, Photo, PDF, Email) za brz pristup najčešće korišćenim funkcijama, dok se na poleđini skenera nalazi standardni USB 2.0 (tip “B”) priključak. Plastificirana bela pozadina na pokretnoj stranici naleže na sunđerastu podlogu koja nije baš najsjajnije zalepljena za podlogu i deluje nam kao da će se vremenom usled intenzivnije upotrebe odvojiti. Pokretna stranica se ne može skidati, ali poseduje mali plastični zglob sa unutrašnje strane (Z-Lid sistem) preko koga se može izdići oko 3 cm paralelno sa staklenom površinom, što je pogodno kod skeniranja debljih dokumenata (knjiga ili časopisa).
Specifikacija
CanoScan LiDE 70
Tip
Flatbed
Senzor
CIS (CMOS)
Izvor svetlosti
3-color RGB LED
Optička rezolucija
2400 ppi
Mehanička rezolucija
4800 ppi
Bit depth (Color)
48 bit (internal) / 48/24 bit (external)
Bit depth (Grayscale)
16 bit (internal) / 8 bit (external)
Vreme pregleda *1
~ 11 sec
Brzina skeniranja (Colour)
8.6 msec/line @ 1200 ppi (~ 120 sec A4 @ 1200 ppi) 17.3 msec/line @ 2400 ppi (~ 485 sec A4 @ 2400 ppi)
Vertikalno postavljanje
Da
Interfejs
USB 2.0 Hi Speed USB 1.1/USB 2.0 Full Speed
Format dokumenata
216 × 297 mm (8.5″ × 11.7″) A4 or US letter size
Film adapter
Nema
Funkcijski tasteri *2
4 Copy/Photo/Email/PDF
Potrošnja energije (USB)
2W standby 3W (max) operating
Energy Star® Compliance
Bundled Software
ArcSoft Photo Studio Presto! Page Manager ScanSoft OmniPage SE
OS platforme
Microsoft Windows 98SE/Me/2000/XP/Vista PowerPC or Intel Macintosh Apple MacOS X
Dimenzije (W x D x H)
258 × 374 × 40 mm
Masa
~ 1.7 kg
Cena
80 €
(1) Bench-Market test
(2) Programabilne funkcije
CanoScan Toolbox & ScanGear
Instalacija softvera je maksimalno pojednostavljena i prilično automatizovana, što će vam u startu izuzetno olakšati posao. Nakon ubacivanja diska i odabira jezika iz instalacionog menija možete odabrati i pojedinačne komponente koje želite instalirati po želji. Ukoliko vam je potrebno samo skeniranje dokumenata, dovoljno je instalirati ScanGear interfejs i eventualno CanoScan Toolbox aplikaciju, dok su PhotoStudio, Presto PageManager i ScanSoft OCR proizvoljni.
CanoScan Toolbox je matična Canonova aplikacija koja je doživela blagi facelifting i promenu naziva nekih opcija, ali je u suštini ostala nepromenjena. Ova aplikacija ima za cilj da maksimalno pojednostavi upotrebu Canon skenera i prevashodno je namenjena početnicima ili poslovnim korisnicima koji su u konstantnoj žurbi. Sve funkcije podeljene su u jednostavne logičke celine predstavljene ikonicama. Iako je njena instalacija opciona, svakako vam savetujemo da je probate jer poseduje dosta zanimljivih i jedinstvenih funkcija.
CanoScan Toolbox
U okviru svake celine (Copy, Print, Mail, OCR, Save, Photo 1/2, PDF i Settings) otvaraju se pojedinačni meniji sa detaljnijim opcijama. U okviru Photo 1/2 menija (u prethodnim verzijama Scan 1/2) mogu se predefinisati putanje do proizvoljnih aplikacija koje želite da koristite za editovanje skeniranih dokumenata (default je ArcSoft PhotoStudio). Canon je uvek bio poznat po izuzetno dobro koncipiranom softveru koji je podjednako upotrebljiv i kod početnika, ali i kod naprednijih korisnika. Photo 1 se po defaultu poziva pritiskom ‘EZ’ Photo tastera na prednjem panelu skenera, pri čemu se vrši skeniranje dokumenta, a potom se fajl automatski otvara u PhotoStudio-u (ili definisanom foto-editoru).
Toolbox funkcije
Nešto što je jedinstveno za Canon modele, Toolbox Settings meni vam omogućava da rekonfigurišete raspored i funkcije ‘EZ’ tastera na prednjoj strani skenera prema sopstvenim potrebama, što je još jedan odličan potez Canona koji pozdravljamo. Interesantno je i to da se sva podešavanja (rezolucija, tip dokumenta, putanja snimanja fajla…) u okviru ovih pojedinačnih grupa (Copy, OCR, Mail…) zasebno pamte:
Toolbox Settings
ScanGear je standardno dobro koncipiran interfejs koji poseduje Simple i Advanced modove sa mogućnošću kreiranja predefinisanih podešavanja (presets) koja se najčešće koriste. Multi-page mod se može koristiti za automatizovano simultano skeniranje više manjih dokumenata (na primer, vizit-karti), automatsko ravnanje i kropovanje. U okviru Advanced moda postoji set opcija za podešavanje parametara skeniranja i korekciju dokumenata. ScanGear pamti poslednje korišćena setovanja pri narednom startovanju (opciono), kao i poziciju skeniranog dokumenta i njegov raniji preview (može se sve podesiti u okviru Preferences menija). To može biti izuzetno zgodno ukoliko greškom obrišete dokument koji niste snimili ili jednostavno poželite da naknadno ponovite skeniranje istog dokumenta u većoj rezoluciji, naravno, ukoliko ga u međuvremenu niste pomerali.
Canon ScanGear
U okviru Advanced menija, Auto opcija za korekciju boja je po defaultu uključena, ali se i ova opcija može delimično ili potpuno isključiti. Treba naglasiti da kompletno premošćavanje Auto opcije onemogućava setovanja za backlight korekciju lampe, ali je taj korak neophodan ukoliko želite ‘prirodan’ sken u pojedinim situacijama. Kompletan ScanGear prozor se može maksimizovati i time iskoristiti raspoloživa radna površina vašeg monitora. Interfejs je zaista odličan i potpuno logičan, sve se radi potpuno intiutivno i sa tog apsekta nemamo apsolutno ni jednu zamerku. Ono što nama lično nedostaje u okviru ScanGear-a jesu brojne napredne opcije. Naime, skoro svi ponuđeni filteri (Unsharp, Descreen, Dust & Scratches, Grain, Backlight…) uglavnom nude samo dva položaja (On/Off) ili eventualno tri vrlo gruba preseta (Low/Medium/High) što je za svaku napredniju upotrebu nedovoljno. Posebno kritikujemo Auto algoritam koji ne poseduje mogućnost finog podešavanja, a koji je prilično agresivan i u mnogim situacijama neupotrebljiv iz razloga jer prenaglašava negativne osobine skeniranog dokumenta. Ne postoji mogućnost hardverskog zumiranja u toku pregleda, kao ni opcije za manuelno podešavanje rezolucije pregleda (a koja je u sartu veoma niska, svega par desetina piksela po inču). Dakle, spisak “promena” u okviru novog ScanGear-a praktično ne postoje, Canon očigledno nema nameru da ovim ustupkom ugrožava svoje naprednije modele.
U praksi
Iako LED tehnologija ne zahteva famozno zagrevanje kao u slučaju CCD modela koji koriste CCFL lampe kao izvor svetlosti, na početku rada sa Canon LiDE skenerom neophodno je izvršiti automatsku kalibraciju koja traje 30-tak sekundi. Kalibracija se obavlja periodično ili po želji manuelno, obično nakon duže pauze između dve uzastopne upotrebe:
Canon LiDE 70 zaista blista kod skeniranja tekstualnih dokumenata, što je ujedno i najčešća primena u kancelariji ili kućnim uslovima. Naša zamerka odnosi se na već pomenuti prilično agresivan Auto algoritam koji se trudi da poboljša izgled skeniranih dokumenata, ali obično čini potpuno suprotno. No, ovaj algoritam se može privremeno ili trajno isključiti, a za sve one koji žele da eksperimentišu ponuđeni su napredniji filteri.
Tekst @ 300 ppi (bez procesiranja)
Tekst @ 300 ppi (Auto)
Tekst @ 300 ppi (bez procesiranja)
Tekst @ 300 ppi (Auto)
Kvalitet skeniranih fotografija je na vrlo visokom nivou. Canon je u novoj generaciji vidno unapredio algoritme JPEG kompresije i tonalnu karakteristiku (konačno je iz LiDE serije otklonjen crvenkasti tonalitet), a usavršio je i algoritam za redukciju šuma uz maksimalnu očuvanost detalja:
Fotografija 9×13 cm @ 300 ppi (bez procesiranja)
Fotografija 9×13 cm @ 300 ppi (Auto)
Canon CanoScan LiDE 70
Canon je kod LiDE 70 udvostručio optičku rezoluciju i rezoluciju servo-mehanike u odnosu na prethodnu generaciju (2400/4800 umesto 1200/2400 ppi), ali visoke rezolucije se veoma retko koriste kod tekstualnih dokumenata. Iz ovog razloga, Canon se odlučio na pomalo nesvakidašnji restriktivni potez. Naime, veće rezolucije od 1200 ppi nisu dostupne direktno iz menija, već ih korisnik doslovno treba ukucati preko tastature. Podržane su sve proizvoljne vrednosti u rasponu 25-19200 sa korakom od 1 ppi:
Ponuđeno je svega nekoliko standardnih vrednosti
Veće vrednosti korisnik mora uneti manuelno
Nešto o čemu smo već u nekoliko navrata govorili, ukoliko redovno pratite našu sekciju o skenerima, je samo ograničenje kontakt-senzor tehnologije. Ukoliko naleganje dokumenta uz površinu za skeniranje nije idealno (na primer, odstupanje ±1 mm), rezultat će biti tonalno neujednačen i prilično mutan sken. To je ograničenje CIS tehnologije usled odsustva sistema ogledala i optike i ta odlika ne može se posmatrati kao nedostatak pojedinačnih modela, ali sa druge strane ostvarene su druge pogodnosti (manja težina i potrošnja).
Detalj @ 2400 ppi (2.95 MB)
Nezamenljiv u ofisu
Canon LiDE serija nastavlja sa svojom dominacijom kada je kancelarijska primena u pitanju, ali svakako i kada je reč o prosečnoj kućnoj upotrebi. Vrlo jednostavan i ispeglan upravljački interfejs ovaj model čini savršenim i za početnike i za nešto naprednije korisnike. Tačno je da Canon-u zameramo odsustvo naprednijih kontrolnih funkcija u okviru ScanGear aplikacije, uz pomoć kojih bi se već u startu velika vrednost LiDE 70 modela izdigla na jedan viši nivo, ali Canon je to očigledno rezervisao za svoje naprednije (i skuplje) modele. Ipak, čak i u ovakvom obliku ovo je jedan, slobodno možemo reći, savršen proizvod.
Canon LiDE 70 – Bench-Market Highly Recommended
Prednosti
velika brzina skeniranja uz odličan kvalitet
stilizovan dizajn i kvalitetna završna obrada
odsustvo napojnog adatera (USB powered)
odsustvo zagrevanja lampe (LED tehnologija)
odličan upravljački interfejs sa nekoliko režima
Primedbe
nešto bučniji servo-mehanizam
Canon skener za potrebe testa ustupio PiN Computers.