Canon PIXMA iP5300 i iP6700D

Canon PIXMA iP5300 i iP6700D

Canon nastavlja da postavlja domaće zadatke vodećim proizvođačima inkdžet printera. Nove Pixme pored svog sofisticiranog izgleda nude i zavidan nivo performansi. Pogledajmo šta nam konkretno nude testirani modeli...

    Sadržaj

      Nebojša Rašković
      Canon PIXMA iP5300 i iP6700DVeliko interesovanje za svoje mlazne printere Canon duguje predhodnoj generaciji Pixma štampača. Kako bi zadržao lidersku poziciju na ovom polju, proizvođač je nedavno osvežio pomenutu porodicu modelima IP5300 i IP6700D. Niska cena patrona je jedan od vodećih aduta testiranih printera a zanimljivo je da i nova generacija dolazi sa odvojenim glavama za štampanje.

      U prošlosti, sve glave štampača pravljene su spajanjem komponenti koje sadrže malene žlebove i/ili otvore. Dobijanje manjih kapi i većih brzina štampanja zahteva visoko precizne tehnologije da omogući smeštanje većeg broja mlaznica na određeno (veće) područje. Podržane FINE tehnologijom, Canon-ove glave štampača postižu visoku gustinu mlaznica sa više od 6.000 mlaznica smeštenih na oko 20 mm x 16 mm (veličina vašeg palca). Ranije nije bilo moguće postaviti tako veliki broj visokopreciznih mlaznica korišćenjem konvencionalne tehnologije proizvodnje, zbog ograničenja u preciznosti procesa spajanja komponenti. Canon je rešio problem razvojem procesa proizvodnje mlaznica koji kombinuje njegove tehnologije proizvodnje poluprovodnika, originalnih materijala i inovativne tehnologije procesiranja. Glava štampača je napravljena integrisanjem grejača i mlaznice u jednu jedinicu na podlozi. Prvo, grejač i šema kola formiraju se na silikonskoj podlozi. Specijalna smola A, koju je proizvođač razvio isklučivo za formiranje mlaznica, nanosi se na podlogu. Šema je napravljena putem razvijanja, korišćenjem poluprovodničke opreme za ekspoziciju. Preko ove šeme, smola B se nanosi da bi formirala novi sloj. Ovaj sloj se takođe eksponira i razvija, formirajući otvore za izbacivanje mastila, a specijalna tehnika graviranja se koristi da bi se napravio otvor za snabdevanje mastilom. Najzad, uklanjanje smole A rezultuje formiranjem visoko preciznih, šupljih mlaznica. Ovaj proces, koristeći poluprovodnički nivo preciznosti, omogućuje proizvodnju mlaznica preko velike površine bez potrebe za spajanjem.

      PIXMA IP5300
      Pixma IP5300 je promovisana krajem prošle godine kao naslednik veoma popularnog modela IP4300. Printer dolazi u kutiji veoma prijatnog dizajna i standardnih dimenzija za ovu vrstu proizvoda. Sadržaj koji donosi ambalaža je poprilično bogat, a pored uputstva za upotrebu uz uređaj se isporučuje glava za štampanje (koja se montira pre prve upotrebe printera), zatim uložak za štampanje po printabilnim CD/DVD diskovima, kabl za napajanje (ne i USB kabl) i pet kertridža. Novi model Pixme glavom i bradom liči na svog predhodnika i gledano vizuelno može se uočiti samo par detalja po kojima se razlikuju (pozicija On/Of tastera i neznatno drugačiji raspored konektora na zadnjoj strani printera). Izrada je savršena! Upotrebljeni su najfiniji komadi sive i crne plastike, a kako bi se ostavio što bolji vizuelni efekat na kupce crni delovi plastike su uglačani do veoma visokog sjaja.

      Prednja strana printera je mesto namenjeno izlaznoj fioci. Ona se formira otvaranjem maske koja definiše njenu širinu. Može da primi 150 odštampanih listova. Fioka poseduje nastavak koji se izvlači napred i celokupnom svojom dužinom predstavlja prihvatnu površinu za odštampane medije. Isti poseduje i graničnik koji u slučaju štampanja velike količine listova sprečava njihovo rasipanje. Iznad izlazne fioke primetićete još jednu manju masku koja prekriva ulzni “tray” namenjen za postavljanje uloška koji omogućava štampanje po printabilnim CD/DVD medijima. Postupak kojim se postiže formiranje otiska je ideničan kao kod HP-ovog modela Photosmart D5160. Jedina razlika je što testirani model poseduje dodatni prsten koji je namenjen štampanju po 8 cm diskovima. U desnom uglu se nalaze dva tastara i njihove prateće diode. Prvi je statusni koji svetli zeleno u toku rada, a njegovim dužim držanjem prekida sesvako započeto štampanje i u tom slučaju LED indikator blinkuje narandžasto. Drugi taster takođe poseduje dve manje diode koje pokazuju stanje papira u ulaznoj i izlaznoj fioci. Odmah ispod ovih tastera je izveden PictBridge port koji je namenjen za povezivanje sa kompatibilnim uređajima (digitalnim foto-aparatima i kamerama). Na samoj desnoj ivici printera smešten je On/Off taster koji po aktiviranju uređaja svetli zeleno.

      Prelazimo na zadnju stranu štampača gde sredinom dominira poklopac koji skriva jedan deo prenosnog mehanizma. Otvaranjem pomenutog se pristupa delu odakle se može izvući blokirani medijum. Desno od poklopca je manje udubljenje koje skriva tropinski “Power” konektor i USB port zadužen za interakciju sa računarom. Gornja površina uređaja je rezervisana za ulaznu fioku kojoj se pristupa podizanjem manje maske smeštene na zadnjem delu štampača. Na njoj se nalazi produžetak koji se izvlači na gore i predstavlja oslonac za papir. Ista poseduje i pokretni limiter koji određuje vrstu papira koja se šalje na štampanje (LTR, A4, B5, 2L, 1L, …). Fioka je kapaciteta 150 listova i u njenom gornjem delu se nalaze dva manja držača. Iako se čine labavim, držači za papir odlično fiksiraju medijume tako da nema bojazni da će doći do krivljenja listova unutar printera za vreme štampanja.

      Povlačimo se napred i dolazimo do još jedne veće maske koja zatvara “tank” blok (čitaj deo namenjen za postavljanje kertridža). Pixma IP5300 dolazi sa pet kertridža. Najvećeg kapaciteta je kertridž sa oznakom PGI-5BK koji sadrži 26 ml crnog pigmentnog mastila (namenjenog za štampanje teksta). Ostali tankovi su duplo manjeg kapaciteta (13 ml) i u njima su plava, žuta, ljubičasta i crna boja. Isto kao i kod predhodne serije i ovde imamo situaciju da kertridži poseduju LED indikatore koji svetle u dva slučaja. Prvi je kada pravilno postavite tank (svetli crveno) i drugi ukoliko se nivo mastila spusti ispod određenog nivo (svetli narandžasto). Kako mastila ponestaju u kertridžima, indikatori će sve brže treptati da bi u slučaju radikalnog smanjenja počeli konstantno da svetle. Tankovi su obeleženi „ChromaLife100” markicom, radi se posebnoj Canon-ovoj tehnologiji sa kojom ćete se detaljno upoznati u okviru odeljka “Tehnologije u pozadini”. Pre postavljanja kertridža neophodno je montirati glavu za štampanje. Ona se postavlja veoma lako u ležište predviđeno za nju nakon čega je moguće umetnuti tankove sa mastilom u posebno označene odeljke.

      Održavanje ovog štampača se može svrstati u red najlakših što je prvenstveno posledica izostavljene integracije glava i mastila tako da je veoma mala šansa da dođe do rasipanja boje. Zbog visokog nivoa uglačanosti plastičnih površina skerećemo pažnju da je najbolje koristiti mikrofiber tkaninu za uklanjanje prašine kako bi se izbeglo “risovanje” glatkih delova.

      PIXMA IP6700D
      Najbolji printer iz Canon-ove ponude nosi naziv IP6700D i zamenjuje model IP6600D koji je tokom prošle godine bio veoma tražen na našem tržištu. Pakovanje je identičnih dimenzija u poređenju sa predhodno testiranim modelom kao i sam prateći sadržaj za koji možemo reći da je veoma bogat. Jedina razlika je u broju kertridža koji dolaze sa Pixm-om IP6700D (njih ukupno šest) što ovaj uređaj svrstava u red foto-printera. Vrhunska izrada prati i ovaj štampač. Dobijen je kombinacijom svetlo sive i tamno sive brušene plastike. Raspored komponenti neznatno varira i to je jedan od ključnih razloga zašto smo opis ovog uređaja izdvojili u zaseban odeljak.

      Zadnja strana printera poseduje masku koja zatvara veći deo prenosnog mehanizma. Otvara se veoma jednostavno povlačenjem manje ručice koja se nalazi na samoj sredini poklopca. Osnovna uloga ovog dodatka je da omogući lako vađenje eventualno zaglavljenih listova papira (što je veoma retka situacija). Ovakav pristup proizvođača nam govori samo jedno – da se vodilo računa apsolutno o svemu. Levo od maske je tropinski ulaz za napajanje a nasuprot njemu USB port namenjen konverzaciji sa PC-jem.

      Pogled usmeravamo na prednji deo i odmah jasno uočavamo masku koja prekriva izlaznu fioku. Ona se otvara povlačenjem poklopca na dole. Poseduje dodatak u vidu produžetka koji se povlači napred i čija je osnovna namena prihvatanje odštampanih listova. Kompletno formirana izlazna fioka može da prihvati do 150 medijuma A4 formata. Tik iznad je položaj bloka zaduženog za umetanje posebnog dodatka koji omogućava štampanje po printabilnim diskovima. Postupak nastanka otiska je jednak modelu  IP5300. Levo od izlazne fioke je lociran čitač memorijskih kartica koji je prekriven manjom poluprovidnom maskom. Omogućeno je čitanje osam vrsta kartica: CompactFlash Type I i II, SmartMedia Card, Memory Stick, Memory Stick Pro, Secure Digital, MultiMediaCard i xD-Picture Card, uključujući i manje formate medijuma koristeći odgovarajuće adaptere. Ispod je izveden IrDA (infracrveni adapter) u verziji 1.2 (koji čita isključivo JPEG format) a pored njega je smešten PictBridge port (kompatibilan sa svim vrstama bluetooth adaptera.

      Položaj ulazne fioke možemo okarakterisati kao veoma povoljan prvenstveno iz razloga što omogućava da se papir uvlači pod “L” uglom (preciznije 90° C) koji je za većinu mlaznih printera (de-facto) standard. Kompletan spisak preporučenih veličina medijuma i njihovih težina možete pronaći u okviru specifikacija. Kapacitet ulaznog bloka je jednak izlaznoj fioci.

      Kontrolna tabla prekriva sektor rezervisan za postavljanje kertridža. Ovde treba posebno obratiti pažnju prilikom umetanja istih jer je ugao pod kojim se montiraju tankovi veoma mali, pa može da zada poprilično muka nedovoljno informisanim korisnicima (obavezno sledite uputstvo kako bi ste izbegli rasipanje mastila i smanjili rizik od oštećenja kertridža i same glave). Napomenuli smo da štampač dolazi sa šest patrona koji su jednakog kapaciteta (po 13 ml). Njihove oznake su: CLI-8BK (crni kertridž), CLI-8C (plavi kertridž), CLI-8PC (plavi foto kertridž), CLI-8M (ljubičasti kertridž), CLI-8PM (ljubičasti foto kertridž) i CLI-8Y (žuti kertridž). Pre nego kertridže postavite u polja rezervisana za njih, treba fiksirati i glavu printera koja dolazi odvojeno od patrona. Način umetanja tankova je potpuno isti kao i kod modela IP5300. Ponovo se susrećemo i sa “inktank” LED dijagnostikom.

      I kod ovog printera vam održavanje neće oduzeti mnogo vremena a za detaljno čišćenja uređaja predlažemo konsultovanje uputstva koje se nalazi na propratnom (instalacionom) CD-u.

      Kontrolna tabla i samostalne funkcije
      Model IP6700D nudi i mogućnost štampanja bez posredstva računara prvenstveno zahvaljujući izvedenom čitaču memorijskih kartica i ugrađenom 3,5″ kolor LCD ekranu. Slotovi za kartice se mogu koristiti za direktno štampanje JPEG i TIFF slika, a takođe mogu poslužiti i za prenos fotografija na vaš hard disk. Priključeni Canon Card Memory softver omogućuje vam da setujete slotove za kartice kao Read-Only (default) ili Read-Write (ako je potrebno da kopirate fajlove na karticu). Veliki 3,5″ kolor LCD može se nagnuti do bilo kog podesnog ugla tako da ga je lako gledati bilo da stojite ili sedite. Posle umetanja memorijske kartice možete listati slike na vrlo sličan način kako to radite na vašoj digitalnoj kameri ili računaru. Omogućeno je pregledanje, editovanje i selektovanje fotografija.

      Kontrolnu tablu možemo podeliti u tri celine. Prva poseduje četri tastera od kojih jedino On/Of dugme svetli zelenom bojom. Odmah pored njega je statusni taster koji poseduje dva manja LED indikatora i pruža izveštaj o stanju papira u ulaznoj, odnosno izlaznoj fioci. Što je manje papira u ulaznoj, to će treperanje crvene diode biti brže, dok će u suprotnom slučaju tj. punjenju izlazne blinkati narandžasto. Ispod su tasteri koji pružaju mogućnost prenosa slika sa kartice na hard disk računara ili u kombinaciji sa Canon-ovim bluetooth adapterom (BU-20) direktan transfer na vaš mobilni telefon ili PDA uređaj. Ovde ćete uočiti još jednu diodu koja pruža dodatne informacije o energetskoj situaciji, ali ona svetli isključivo kada je štampač odvojen od PC-ja. Sredina kontrolne table je predviđena za navigacione tastere i dugmad za pozicioniranje u okviru menija. Ovde izdvajamo taster “Search” za brzu pretragu po memororijskim karticama i flash diskovima kao i dugme za izveštaj o stanju mastila u tankovima koje je locirano odmah iznad predhodno pomenutog. Poslednju, treću celinu čini grupa od pet tastera kojom se veoma lako i brzo može manipulisati odabranim slikama. Posebno uočljivo je dugme “Trimming” koje vam omogućava da isecate delove slike ili čitave grupe fotografija. Zumiranje je omogućeno tasterima (+) i (–), a posebno nas je impresionirao efekat “uveličavajućeg stakla” (magnifying glass button). Od naprednih opcija prisutna je pretraga grupe slika na osnovu datuma i automatsko uklanjanje crvenog oka iz jednog poteza.

      Kao samostalna laboratorija, testirani model pruža veliki broj mogućnosti, pa smatramo da ćete u određenim situcijama poželeti totalnu izolovanost. Tokom nezavisne konverzije printer je bio savršeno stabilan, a ugrađeni softver ni jednog trenutka nije pokazao neki od znakova bagovitosti.

      Specifikacija PIXMA IP5300

      Proizvođač

      Canon

      Web strana proizvođača

      www.canon.com

      Model štampača

      PIXMA IP5300

      Tehnologija štampe

      Canon Termalna inkdžet tehnologija promenljive veličine kapi

      Brzina štampanja (za primerak fotografije 10 x 15 cm)

      • Približno 21 sekunda (Standard mod) • Približno 69 sekundi (High mod)

      Brzina štampanja (za crno-beli tekst A4)

      • Približno 31 strana (Fast mod) • Približno 14,8 strana (Standard mod)

      Brzina štampanja (kombinacija tekst/kolor grafici A4)

      • Približno 24 strana (Fast mod) • Približno 11,6 strana (Standard mod)

      Rezolucija štampe

      Podržano do 9600 x 2400 dpi

      Konfiguracija kertridža

      Pojedinačna ink tehnologija sa 5 odvojenih tankova

      Oznake kertridža

      • CLI-8BK (Crni kertridž) • PGI-5BK (Crni pigmentni kertridž) • CLI-8C (Plavi kertridž) • CLI-8M (Ljubičasti kertridž) • CLI-8Y (Žuti kertridž)

      Preporučeni medijumi

      Plain Paper, Envelopes, Photo Paper Pro (PR-101), Fine Art Paper “Photo Rag™” (FA-PR1), Photo Paper Plus Glossy (PP-101), Photo Paper Plus Double Sided (PP-101D), Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-101/SG-201), Glossy Photo Paper (GP-401), Glossy Photo Paper “Everyday Use” (GP-501), Matte Photo Paper (MP-101), High Resolution Paper (HR-101N), T-shirt Transfer (TR-301), Photo Stickers (PS-101), Super White Paper (SW-201) i CD/DVD omotnice

      Veličine medijuma

      Standardna: A4 (210 x 297 mm); A5 (148 x 210 mm); B5 (176 x 250 mm); DL (119 x 220 mm); C6 (114 x 162 mm); A6 (105 x 148 mm); (100 x 300 mm); (215 x 610 mm); (130 x 180 mm); (100 x 150 mm); (sa ivicom koja se može otcepiti); CD/DVD omoti, kao i proizvoljne veličine od 70 x 127 do 215 x 610 mm

      Preporučena težina medijuma

      A4: 60 do 90 g/m2, Canon koverte: 70 do 90 g/m2, Canon kartice: do 2000 g/m2, Canon foto papir: do 280 g/m2, CD-DVD omotnice i sve ostale vrste specialnog Canon papira do 273 g/m?

      Preporučeni medijumi za dvostrano štampanje

      Photo Paper Plus Double Sided, Super White Paper i obični papir veličine A4, B5, A5, Letter i 13 x 18cm

      Interfejs i povezivanje (PC)

      USB kompatibilan sa USB 2.0 specifikacijama

      Interfejs i povezivanje (Kamera)

      PictBridge port

      Interfejs i povezivanje (Mobilni telefon i PDA)

      Fotografska štampa preko PictBridge porta

      Kompatibilnost operativnih sistema

      • Microsoft Windows XP SP1,SP2 / Windows 2000 Professional SP2, SP3, SP4 / Windows Millennium Edition / Windows 98, 98 Second Edition • Mac OS X v.10.2.8 – v.10.4

      Minimalni sistemski zahtevi

      • Microsoft Windows ® XP, 2000 Professional, Millennium Edition, 98 / Internet Explorer 5.0-6.x / Pentium ® II 300 ili kompatibilni AMD procesor / 128 MB RAM-a / 400 MB HDD slobodnog prostora / CD-ROM • Mac OS X v.10.2.8 / Safari / Intel ® procesor PowerPC G3, G4, G5 / 128 MB RAM / 250 MB HDD slobodnog prostora / CD-ROM

      Napredne mogućnosti drajvera

      • Microsoft Windows: Photo Optimizer PRO, Image Optimizer, Photo Noise Reduction, Vivid Photo • Mac: Photo Optimizer PRO, Vivid Photo, Photo Noise Reduction

      Softver

      • Microsoft Windows: Easy-PhotoPrint, Easy-WebPrint, CD-LabelPrint, PhotoRecord • Mac: Easy-PhotoPrint, CD-LabelPrint

      Vreme zagrevanja štampača

      Oko 15 sekundi

      Električni izvor

      AC 220-240V, 50/60Hz

      Potrošnja struje

      • 12 W prosečno u radnom režimu • 0,5 W u isključenom stanju • 1 W u “Standby” modu

      Nivo buke

      Manje od 34 dBA (u režimu štampanja) pri maximalnoj rezoluciji

      Radna temperatura

      5° – 35° C

      Vlažnost

      10 – 90% RH (bez kondenzacije)

      Kapacitet ulazne fioke

      150 listova

      Kapacitet izlazne fioke

      150 listova

      Dimenzije štampača

      444 x 303 x 160 mm

      Težina štampača

      6,8 kg

      Cena štampača (sa PDV-om)

      165,20 Eura

      Cena štampača (bez PDV-a)

      135,46 Eura

      Cena potrošnog materijala (sa PDV-om)

      • CLI-8BK (Crni kertridž) – 12,98 Eura • PGI-5BK (Crni pigmentni kertridž) – 14,16 Eura • CLI-8C (Plavi kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8M (Ljubičasti kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8Y (Žuti kertridž) – 12,98 Eura

      Sadržaj Pakovanja

      PIXMA  IP5300 štampač, kertridži sa mastilom (ukupno pet), poster uputstvo za brzo povezivanje printera, kabl za napajanje, CD-a sa drajverima, softverom i dokumentacijom, glava štampača i plastični dodatak za štampanje po CD/DVD printabilnim diskovima

      Specifikacija PIXMA IP6700D

      Proizvođač

      Canon

      Web strana proizvođača

      www.canon.com

      Model štampača

      PIXMA IP6700D

      Tehnologija štampe

      Canon Termalna inkdžet tehnologija promenljive veličine kapi

      Brzina štampanja (za primerak fotografije 10 x 15 cm)

      • Približno 47 sekundi (Standard mod) • Približno 67 sekundi (High mod)

      Brzina štampanja (za crno-beli tekst A4)

      • Približno 18 strana (Fast mod) • Približno 6,5 strana (Standard mod)

      Brzina štampanja (kombinacija tekst/kolor grafici A4)

      • Približno 17 strana (Fast mod) • Približno 4,9 strana (Standard mod)

      Rezolucija štampe

      Podržano do 9600 x 2400 dpi

      Konfiguracija kertridža

      Pojedinačna ink tehnologija sa 6 odvojenih tankova

      Oznake kertridža

      • CLI-8BK (Crni kertridž) • CLI-8C (Plavi kertridž) • CLI-8PC (Plavi foto kertridž) • CLI-8M (Ljubičasti kertridž) • CLI-8PM (Ljubičasti foto kertridž) • CLI-8Y (Žuti kertridž)

      Preporučeni medijumi

      Plain Paper, Envelopes, Photo Paper Pro (PR-101), Fine Art Paper “Photo Rag™” (FA-PR1), Photo Paper Plus Glossy (PP-101), Photo Paper Plus Double Sided (PP-101D), Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-101/SG-201), Glossy Photo Paper (GP-401), Glossy Photo Paper “Everyday Use” (GP-501), Matte Photo Paper (MP-101), High Resolution Paper (HR-101N), T-shirt Transfer (TR-301), Photo Stickers (PS-101), Super White Paper (SW-201) i CD/DVD omotnice

      Veličine medijuma

      Standardna: A4 (210 x 297 mm); A5 (148 x 210 mm); B5 (176 x 250 mm); DL (119 x 220 mm); C6 (114 x 162 mm); A6 (105 x 148 mm); (100 x 300 mm); (215 x 610 mm); (130 x 180 mm); (100 x 150 mm); (sa ivicom koja se može otcepiti); CD/DVD omoti, kao i proizvoljne veličine od 70 x 127 do 215 x 610 mm

      Preporučena težina medijuma

      A4: 60 do 90 g/m2, Canon koverte: 70 do 90 g/m2, Canon kartice: do 2000 g/m2, Canon foto papir: do 280 g/m2, CD-DVD omotnice i sve ostale vrste specialnog Canon papira do 273 g/m?

      Preporučeni medijumi za dvostrano štampanje

      Photo Paper Plus Double Sided, Super White Paper i obični papir veličine A4, B5, A5, Letter i 13 x 18cm

      Interfejs i povezivanje (PC)

      USB kompatibilan sa USB 2.0 specifikacijama

      Interfejs i povezivanje (Kamera)

      PictBridge port

      Interfejs i povezivanje (Mobilni telefon i PDA)

      IrDA 1.2 (Isključivo za JPEG format)

      Opciono

      Canon Bluetooth adapter (BU-20)

      Podržane memorijske kartice

      CompactFlash® (I&II), xD-Picture Card™, SmartMedia™, SD Memory Card, MultiMediaCard, Magic Gate Memory Stick, Memory Stick®, Memory Stick PRO™, IBM Microdrive™. Adapter neophodan za Mini SD Card, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo i MagicGate Memory Stick Duo

      Veličina kolor displej-a

      3.5″ (8,9cm) kolor LCD sa 76.800 dpi na operativnom panelu

      Primenljivi foto efekti (direktno iz samog printera)

      Borderless/Bordered, Red Eye Correction, Face Brightener, Vivid Photo, Photo Optimizer PRO, Noise reduction, Image Optimizer, Brightness, Contrast, Colour Hue, Sepia i Simulate Illustration

      Broj podržanih jezika (u okviru softvera na samom printeru)

      15 jezika: Engleski, Nemački, Francuski, Italianski, Španski, Holandski, Portugalski, Švedski, Ruski, Češki, Mađarski, Poljski, Turski, Kineski i Japanski

      Kompatibilnost operativnih sistema

      • Microsoft Windows XP SP1,SP2 / Windows 2000 Professional SP2, SP3, SP4 / Windows Millennium Edition / Windows 98, 98 Second Edition • Mac OS X v.10.2.8 – v.10.4

      Minimalni sistemski zahtevi

      • Microsoft Windows ® XP, 2000 Professional, Millennium Edition, 98 / Internet Explorer 5.0-6.x / Pentium ® II 300 ili kompatibilni AMD procesor / 128 MB RAM-a / 400 MB HDD slobodnog prostora / CD-ROM • Mac OS X v.10.2.8 / Safari / Intel ® procesor PowerPC G3, G4, G5 / 128 MB RAM / 250 MB HDD slobodnog prostora / CD-ROM

      Napredne mogućnosti drajvera

      • Microsoft Windows: Photo Optimizer PRO, Image Optimizer, Photo Noise Reduction, Vivid Photo • Mac: Photo Optimizer PRO, Vivid Photo, Photo Noise Reduction

      Softver

      • Microsoft Windows: Easy-PhotoPrint, Easy-WebPrint, CD-LabelPrint, PhotoRecord • Mac: Easy-PhotoPrint, CD-LabelPrint

      Vreme zagrevanja štampača

      Oko 15 sekundi

      Električni izvor

      AC 220-240V, 50/60Hz

      Potrošnja struje

      • 17 W prosečno u radnom režimu • 0,8 W u isključenom stanju • 2 W u “Standby” modu

      Nivo buke

      Manje od 35 dBA (u režimu štampanja) pri maximalnoj rezoluciji

      Radna temperatura

      5° – 35° C

      Vlažnost

      10 – 90% RH (bez kondenzacije)

      Kapacitet ulazne fioke

      150 listova

      Kapacitet izlazne fioke

      150 listova

      Dimenzije štampača

      429 x 304 x 183 mm

      Težina štampača

      7,5 kg

      Cena štampača (sa PDV-om)

      204,14 Eura

      Cena štampača (bez PDV-a)

      167,40 Eura

      Cena potrošnog materijala (sa PDV-om)

      • CLI-8BK (Crni kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8C (Plavi kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8PC (Plavi foto kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8M (Ljubičasti kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8PM (Ljubičasti foto kertridž) – 12,98 Eura • CLI-8Y (Žuti kertridž) – 12,98 Eura

      Sadržaj Pakovanja

      PIXMA IP6700D štampač, kertridži sa mastilom (ukupno šest), poster uputstvo za brzo povezivanje printera, kabl za napajanje, CD-a sa drajverima, softverom i dokumentacijom, glava štampača i plastični dodatak za štampanje po CD/DVD printabilnim diskovima

      Tehnologije u pozadini
      Canon je poslednjih par godina dosta investirao u nove tehnologije za svoje mlazne printere koje prvenstveno za cilj imaju postizanje visokog kvaliteta štampe i što duže očuvanje dobijenih otisaka (u konkretnom slučaju fotografija). U ovom odeljku ukratko ćemo se upoznati sa pojedinim tehnologijama koje je proizvođač implementirao u novu seriju Pixma štampača.
      – ChromaLife100 – je napredna Canon-ova tehnologija mastila namenjena trajnom očuvanju fotografija. Pun efekat se postiže kombinovanjem originalnih Canon-ovih boja i preporučenog foto-papira. Pošto se mastila korišćena u Canon-ovim inkdžet štampačima trenutno zagrevaju do temperature od preko 300°C, može doći do zapušenja i deformacija nosnica na samoj glavi printera. Kako ne bi došlo do pomenutog problema proizvođač je preduzeo određene mere kako bi osigurao da se nosnice za mastilo ne zapuše i omogućio da se sferne kapljice mastila tačno postave na papir. Canon-ovi inženjeri koriste tehnologiju zasnovanu na organskoj, neorganskoj i hemiji visokih polimera da bi razvili visoko funkcionalna mastila koja zadovoljavaju striktne standarde bezbednosti i formiraju otiske vrhunskog kvaliteta. Sva nova mastila nose ChromaLife100 obeležje i pospešuju visoku jasnoću i superiorne vrednosti optičke gustine (OG). Visoke vrednosti OG-a čine mogućim dostizanje izuzetnog kvaliteta kolor štampe čak i na običnom papiru. Štaviše, nova mastila su otporna na izbleđivanje i znatno utiču na nepromenjivost dobijenog otiska. Zasnovana na unapređenoj formuli za zaštitu od ultraljubičastog i fluorescentnog svetla, ChromaLife100 tehnologija ostvaruje otpornost i do 30 godina na sve ostale svetlosne uticaje (u kombinaciji sa Photo Paper Pro papirom). Takođe, postiže se i 10-godišnja otpornost na sve ostale faktore prisutne u kućnom okruženju.
      – Mirror processing – Canon-ovi originalni foto medijumi se sastoje od višeslojne strukture. Sloj sa pulpom koji čini osnovu papira osigurava rapidnu apsorpciju mastila da bi se izbeglo razmazivanje i curenje boja. Koristi se “mirror processing” (tehnologija duplog procesiranja) na samu površinu papira kako bi se dobila tekstura visoko izražajnog nivoa kao što su jasnoća boja, sjaj i dubina. Sloj koji upija mastilo je presvučen materijalom koji poboljšava otpornost na vazduh i time minimalizuje propadanje slike tokom vremena.
      – Advanced Media Handling Technology – Obično su funkcije koje omogućavaju automatsko dupleks štampanje izvedene kao dodatne opcije i ostvaruju se dodavanjem posebnih komponenti štampaču. Pixma serija inkdžet printera, međutim, poseduje funkcije automatske dupleks štampe i dvostruki mehanizam za ulaz papira koristeći prednji i gornji deo štampača za ostvarivanje ove mogućnosti. Mogu se koristiti različite veličine i tipovi papira (do 300 listova običnog papira se može odštampati bez prekida). Ključna tačka kod “Advanced Media Handling Technology” (napredna tehnologija rukovanja medijumima) je upotreba U-okreta u putanji papira kroz kružni menanizam. Ovo je metoda snabdevanja papirom u kojoj se papir koji ulazi u štampač podiže u prednju fioku posle pravljenja U-okreta. Specijalni alati su razvijeni da bi se pronašao i simulirao idealan transportni put. Zasnovana na visoko preciznoj simulaciji, “Advanced Media Handling Technology” primenuje vodič u obliku U-okreta koji omogućava da se papir okrene unutar samog printera. Posebna pažnja je usmerena na proračune trenja kako bi se smanjio transportni otpor papiru, pa je kao rezultat sada moguće dupleks štampanje i foto papira. Dupleks štampa na debelom sjajnom papiru koja teži da ošteti površinu na koju se nanosi mastilo kao dodatak dvostranom štampanju bez margine, bili su značajan problem, ali su prevaziđeni pomenutom tehnologijom koja nudi visoko preciznu kontrolu kretanja papira čak i do mikrometarskog nivoa. Dva motora se koriste pri transportu papira. Kontrola za “simultanu” visoko preciznu rotaciju ovih motora koristi još jednu Canon-ovu tehnologiju nazvanu – Canon’s device technology and control software development technology – – Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering (FINE) – Da bi se dobio veran odraz slike, kapljice mastila moraju biti ekstremno male i precizno raspoređene. Međutim, kad kapljice mastila postanu mikroskopske, na kvalitet slike utiču problemi kao što su nejednaka veličina kapljice i njen položaj na papiru. Dok konvencionalni inkdžet štampači to kompenzuju primenjujući sistem štampanja višestrukog prolaza, pri kom glava štampača pravi nekoliko prelaza za svaku liniju, što značajno produžava vreme štampanja. Canon je odgovorio na dilemu “visoki kvalitet slike protiv visoke brzine” povratkom ka svojim Bubble Jet korenima i razvojem revolucionarne tehnologije nazvane FINE (Puni Fotolitografski Inženjering inkdžet mlaznica – “Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering”) za svoju novu generaciju inkdžet štampača. Tehnologija kombinuje mehanizam izbacivanja mastila zasnovan na jedinstvenom konceptu sa novom metodom proizvodnje mlaznica za mastilo. To je dovelo do dramatičnog poboljšanja u svim aspektima štampanja, uključujući kvalitet odštampanih fotografija, gradaciju boja i reprodukciju. Mehanizam izbacivanja omogućuje precizno postavljanje mikroskopskih 1 pl (pikolitarskih) kapljica mastila. Stvarna veličina kapljica mastila izbačenih iz mlaznica inkdžet štampača teži da varira u zavisnosti od brojnih faktora. Kvalitet slike se ne menja bitno kada su kapljice mastila relativno velike. Sa mikroskopskim kapljicama mastila, međutim, takve fluktuacije imaju značajan uticaj na kvalitet slike. Štaviše, efekti otpornosti na vazduh, koji mogu uzrokovati neravnomerno raspoređivanje tačke mastila na papiru, rastu kada kapljice postaju manje. Pri konvencionalnom inkdžet postupku, uključujući Bubble Jet i piezoelektrični postupak, kapljice mastila se formiraju stvaranjem pritiska na mastilo unutar mlaznice i, posle ponovljenih napred-nazad pokreta, odvajanjem malene zapremine mastila od mastila izbačenog iz vrha mlaznice. Jednom kad kapljice mastila napuste mlaznicu, postoje fluktuacije u izbačenoj zapremini i pravcu koje zavise od faktora kao što su temperatura mastila i viskoznost. Canon-ov novi mehanizam izbacivanja mastila odvaja i izbacuje kapljice koristeći mehuriće formirane pri vrhu mlaznica. Kod testiranih modela mlaznica je veoma mala i poseduje grejač na vrhu. Mehurići formirani na površini grejača uzrokuju da se kapljice mastila potisnu nadole. Pošto se celokupno mastilo ispod grejača izbacuje direktno na papir, zapremina je određena veličinom prostora između grejača i otvora za izbacivanje mastila, garantujući preciznu uniformnost veličine kapljice, na koju nema uticaja čak ni promena temperature mastila. Jedino je neophodan pritisak koji potiskuje mastilo sa mlaznice, rezultujući u visoko efikasnom prenosu sile nastale kada se stvori mehurić i dramatičnom povećanju brzine kapljice mastila – više nego 1,5 puta u odnosu na konvencionalne mehanizme. Pored toga, mastilo se izbacuje precizno, bez uticaja protoka vazduha uzrokovanog pokretima glave štampača.

      Mekani deo
      Oba modela sa PC-jem komuniciraju isključivo preko Hi-Speed USB porta. Pored standardnog USB-a testirani modeli poseduju i modifikovanu verziju istog poznatiju pod nazivom „Pict Bridge“ port koji služi za povezivanje sa kompatibilnim digitalnim foto aparatima ili sa nekom od „Bubble Jet Direct” kamera. Instalaciju drajvera i kompletnog softvera je moguće pokrenuti direktno iz menija koji će se startovati po umetanju diska u CD drajv. Sam meni je osmišljen u vidu čarobnjaka koji vas vodi iz koraka u korak sve do završetka celokupnog procesa. Možete birati između kompletne i brze instalacije “Easy install” ili vršiti odabir samo pojedinih delova paketa zahvaljujući “Custom install” opciji. U toku instalacije printer će automatski poravnati glave za šta će mu biti potrebno 2-3 minuta. Preostali deo instalacije drajvera i propratnog softvera će potrajati još minimum 10-tak minuta. Pored podrške za Windows operativne siteme počevši od Windowsa 98, 98 Second Edition, Milenium (ME), 2000, XP i Servera 2003 (uključujući i 64-bitne verzije), na disku su se našli i drajveri za Mac OS X zaključno sa verzijom 10.4. Sa oficijalnog sajta proizvođača možete skinuti i upravljačku logiku za nedavno promovisanu Vistu, pa ukoliko ste njen ponosni vlasnik a planirate kupovinu ili već posedujete neke od printera sa ovog testa, definitivno nemate razloga za brigu. Uz oba modela dolazi prilično bogata softverska ponuda na propratnom disku, ali počećemo sa drajverima, koji su ipak najbitniji deo kompletnog paketa. Obzirom da se radi o gotovo identičnim upravljačkim programima, opisivane opcije će se odnositi na oba modela, a biće posebno naglašene pojedinosti u kojima se razlikuju.

      Vizuelno je kompletna struktura drajvera veoma prijatnog dizajna. Osnovu ovog programčića čine pet celina koje integrišu gotovo sve funkcije koje nude oba printera. Prva grupa opcija je izvedena kroz tab “Main” koji nudi mogućnost izbora rezolucije. Ponuđena su četri različita kvaliteta štampe: Custom, Fast, Standard i High. Detaljnu kontrolu kvaliteta otiska možete odrediti preko seta instrukcija za upravljenje gustinom mastila smeštenu u okviru “Color/Intesity” podgrupe opcija. Pored “Auto” podešavanja prisutno je i manuelno određivanje nivo kolorita što će pojedinim korisnicima biti od velike važnosti. Posebno obratite pažnju na grupu opcija za određivanje količine mastila kod štampanja čisto tekstualnih dokumenata i skalu od 1 do 5 koja definiše intezitet i naglašenost karaktera. U okviru pomenutog taba nalazi se i opcija za crno-belo štampanje upotpunjena alatom za određivanje jačine i kontrasta “Grayscale” palete. Tab takođe nudi i mogućnost odabira tipa papira i fioke iz koje će se štampač pohranjivati istim.

      Upravljanje papirom je realizovano kroz tab “Page Setup” odakle možete vršiti izbor broja kopija (od 1 do 999) kao i izmenu veličine materijala koji se šalje na štampu (bilo da je u pitanju smanjenje ili uvećanje) u procentima od 25 do 400 (u koracima od po 1%). Opcija obostranog štampanja je (nekako logično) takođe materijalizovana u okviru ove celine zajedno sa grupom instrukcija za definisanje margina. Veličinu margina i uopšte njihovu prisutnost možete odrediti unosom željene mere u okviru posebnog bara izdvojenog u zaseban “Specify Margin” podtab. Iz pomenutog taba se vrši i promena orijentacije papira. Pored odabira između vertikalne i horizontalne (portrait odnosno landscape) pozicije prisutna je i mogućnost rotiranja za 180 stepeni kao i štampanje više strana željenog dokumenta na jednoj strani medija (ponuđene su vrednosti od 2, 4, 6, 9 i 16). Za obrnut postupak zadužena je opcija koja deli jednu strana dokumenta na više listova papira (izbor je fiksiran na 2×2, 3×3 i 4×4 broj poligona). Pozadinski efekti su najzanimljiviji deo “Page Setup” taba, a ono što se nama najviše dopalo je ogroman broj predloga koji vam je na raspolaganju. Uz sve predhodno pobrojane mogućnosti ovde se vrši i odabir veličine i vrste medija. Ponuđen je veliki broj unapred definisanih a ostavljena je i opcija za proizvoljni unos dimenzija.

      Sledeća struktura sa kojom se susrećemo donosi posebne grupe efekta za korisnike kojima je štampanje fotografija primarno. Tab “Effects” je kreiran sa namerom da materijalizovanje fotografija iz udobnosti kućnog ambijenta upotpuni brojnim naprednim mogućnostima. Pored skale za simulaciju ilustracije prisutan je i veliki broj monohromatskih efekata (Sepia, Blue, Green…) koji se takođe mogu proizvoljno odrediti zahvaljujući mikro kolornoj paleti. Sa modelom IP4200 proizvođač je predstavio tehnologije za poboljšanje foto efekta koje su prisutne i kod testiranih štampača. Jedna od najpoznatijih je svakako “Vivid Photo” koja daje posebnu realističnost odštampanim fotografijama. Od ostalih izdvojićemo “Photo Optimizer PRO” i “Photo Noise Reduction” čija je osnovna namena sprečavanje eventualnih kolor deformacija u toku štampanja. Detaljan izveštaj o svim setovanjima nalazi se u okviru taba “Profiles”. Svrha ove celine je da korisnicima omogući uvid u sve parametre koji su aktivirani i omogući njihovu eventualnu korekciju.

      Poslednja celina “Maintenance” je zapravo skup alata čija je osnovna namena održavanje uređaja. Izveden je čitav sistem za čišćenje glava štampača kao i njihovo detaljno poravnanje. Precizno otpušavanje eventualno zapušenih glava i detaljno skeniranje papira predviđenog za štampanje (prisutno samo kod modela IP6700D) samo su neke od naprednih mogućnosti novih Pixmi realizovanih direktno iz drajvera. Unapređen je  “Auto Power” mod koji u određenoj meri može da uštedi električni resurs a ponuđen je i “Quiet Mode” koji je predviđen za redukciju nivoa buke koja je zahvaljujući NO-NOIS tehnologiji veoma mala.

      Celokupnu sliku besprekorno napisanih drajvera upotpunjuje odličan softverski paket koji dolazi uz oba modela i sadrži nekoliko programa koje bi trebalo da olakšaju rad sa obradom fotografija i njihovim štampanjem. “Photo Record” je aplikacija namenjena jednostavnom kreiranju digitalnog albuma koji se kasnije, kada god to vi poželite, može pozvati na štampu. Aplikacija je veoma dopadljivog grafičkog interfejsa i nudi zavidan broj naprednih mogućnosti. “Easy-PhotoPrint” je program čija je prveshodna namena brzo i lako editovanje fotografija. Inače ovo je aplikacija koju Canon isporučuje sa svim svojim mlaznim printera, a pred nama je najnovija verzija koja se pokazala savršeno stabilno. Posebno je zanimljiva “Easy WebPrint” aplikacija i njena activX komponenta koja se vezuje za Internet Explorer i omogućava jednostavno prelamanje internet stranica i njihovo štampanje. Poslednja alatka koje se isporučuje namenjena je korisnicima koji imaju potreba za štampanjem po printabilnim CD/DVD diskovima. “CD-LabelPrint” je tu kao stvoren da sa lakoćom odradi svaku vašu zamisao a broj različitih (gotovih) efekata koji su na raspolaganju je ogroman…

      Brzina štampanja
      Brzina štampanja prve strane je prvi brzinski test kojim ćemo se pozabaviti. Kako bismo stekli što realniju sliku o brzinama koje mogu da postignu testirani štampači, izveli smo ih “na crtu“ sa HP-ovim printerima iz Photosmart serije, modelima D7160 i D7360. U popularnom tekst procesoru (u pitanju je Microsoft Word) kreirali smo dokument od 35 strana čistog teksta bez ijednog grafičkog parametra i poslali na štampanje svim printerima paralelno. Za rezultat smo imali da je model IP5300 bio najbrži kada je u pitanju postignuti FPO (First Page Out) koji je iznosio tačno 6 sekundi iz “Fast” moda dok se svaka naredna stranica pojavljivala u intervalu od 2 sekunde što je shodno specifikacijama za ovaj model u granicama navedenih. Za ostale printere dobijeni rezultati u ovoj kategoriji slede tabelarno.

      Tip dokumenta i rezolucija

      HP Photosmart D7160 Printer

      HP Photosmart D7360 Printer

      Canon PIXMA IP5300

      Canon PIXMA IP6700D

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      C/B tekst (A4)

      Fast

      9

      8.7

      6

      7.2

      Standard

      12.6

      13

      8.1

      9.4

      High

      34

      31.8

      27.8

      28.6

      Isti test smo ponovili još jednom, samo smo sada tekstualnoj strukturi dodali i grafičke objekte a dobijeni fajl konvertovali u PDF dokument. Štampanje smo pokrenuli iz Adobe Reader 8 aplikacije i ponovo kao pobednika dobili printer IP5300 koji je bio neznatno brži od modela IP6700D.

      Tip dokumenta i rezolucija

      HP Photosmart D7160 Printer

      HP Photosmart D7360 Printer

      Canon PIXMA IP5300

      Canon PIXMA IP6700D

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      FPO (sekunde)

      C/B tekst i grafika (A4)

      Fast

      14

      13

      9.3

      10.1

      Standard

      17.3

      15

      12.1

      13.6

      High

      32

      31.2

      28.8

      30.4

      Sledeći zadatak se odnosio na ukupan broj strana koji printeri mogu da odštampaju. HP-ovi modeli su bili neznatno brži od Canon-ove Pixme IP5300, ali samo u “Fast” modu dok je u ostalim rezolucijama pomenuta Pixma postigla daleko bolje rezultate. Model IP6700D je poprilično zaostao po broju odštampanih strana koje može da postigne u minutu ali je to kompenzovano znatno višim kvalitetom formiranih otisaka…

      Tip dokumenta i rezolucija

      HP Photosmart D7160 Printer

      HP Photosmart D7360 Printer

      Canon PIXMA IP5300

      Canon PIXMA IP6700D

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      C/B tekst (A4)

      Fast

      32

      32

      30

      19.8

      Standard

      7

      7.8

      14

      6.1

      High

      2

      2.2

      7.8

      3

      Situacija se nije bitno promenila ni kada je sadržaju dodata grafička forma. Dominacija modela IP5300 se nastavlja u višim modovima (čitaj rezolucijama). Sa druge strane HP je ponovo nadmoćniji u “Fast” režimu štampe što se jasno može videti po broju odštampanih strana.

      Tip dokumenta i rezolucija

      HP Photosmart D7160 Printer

      HP Photosmart D7360 Printer

      Canon PIXMA IP5300

      Canon PIXMA IP6700D

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      Broj strana u minutu

      C/B tekst i grafika (A4)

      Fast

      31

      31

      24

      17

      Standard

      5

      5.7

      11.3

      5

      High

      2

      2.3

      6

      3

      Ostaje još da pogledamo brzinski odnos u domenu štampanja standardne fotografije veličine 10 x 15 cm.

      Tip dokumenta i rezolucija

      HP Photosmart D7160 Printer

      HP Photosmart D7360 Printer

      Canon PIXMA IP5300

      Canon PIXMA IP6700D

      Broj fotografija u minutu

      Broj fotografija u minutu

      Broj fotografija u minutu

      Broj fotografija u minutu

      Fotografija 10 x 15 cm

      Fast

      4.1

      4.3

      6

      4.6

      Standard

      1.6

      1.4

      2.8

      1.7

      High

      1

      1.1

      0.93

      1.4

      Dobijeni rezultati govore da su Canon-ovi modeli apsolutni pobednici kada je u pitanju broj fotografija koji se materijalizuje za 60 sekundi. Još zanimljivija je činjenica da je stariji i veoma popularan model kod nas IP4200 tek neznatno zaostajao za  Hewlett-Packard-ovim modelima koji su čitavu generaciju ispred ovog printera…

      Kvalitet štampe
      Oba modela daju veoma zadovoljavajući kvalitet odštampanog teksta već u osnovnom “Fast” modu. Jedina zamerka kod ove rezolucije ide nedovoljno zacrnjenom tekstu, ali realno gledano, ovaj kvalitet štampe je i namenjen za korisnike koji imaju potrebu za većim obimom štampe gde dobijeni otisci ne igraju presudan faktor. “Standard” mod daje otiske veoma dobre oštrine i dovoljne zacrnjenosti. Odštampan tekst je u rangu onih koje proizvode laserski printeri iz više klase. Iz tog razloga ćemo ovu rezoluciju uzeti kao presudan faktor kada je kvalitet tekstualne forme u pitanju, prvenstveno zato što realno nema potrebe za nekim višim vrednostima. Mikro testovi pokazuju odličnu pokrivenost mastilom unutar pojedinačnih karaktera i kao rezultat toga imamo savršeno crna slova bez znakova bilo kakve dehidracije. Tekst je u potpunosti čitljiv čak i kod jako sitnih fontova (3 pt, 4 pt, 5 pt…).

      iP5300

      iP6700

      iP5300

      iP6700

      Fotografska reprodukcija je posebna priča novih Pixmi. Odštampali smo par fotografija na običnom papiru iz “Standard” i “High” moda i veoma smo zadovoljni dobijenim kvalitetom. Detalji su savršeno prikazani a reprodukcija boja je u potpunosti verna. Vidljivih deformacija nema, prelazi su blagi, dok je prisutnost zrnastog fragmenta jedva vidljiva, čak i pod višestrukim uvećanjem.

      iP5300

      iP6700

      iP5300

      iP6700

      Ipak priča dobija pravi smisao tek kada se štampa na specijalnom foto-papiru koji oslikava prave mogućnosti koje testirani modeli nude. Za potrebe ovog testa koristili smo Canon-ov “Glossy Photo Paper” i pokrenuli štampu u najvišoj podržanoj rezoluciji (preciznije, korišćen je “High” mod). Dobijeni fotosi su u rangu fotografija koje susrećemo svakog dana i koje su delo modernih laboratorijskih postupaka. Ono što je sigurno na ovom polju sasvim jasno leži u činjenici da šestobojna štampa ima dovoljno veliki potencijal kada je reč o foto reprodukciji, a modeli IP5300 i IP6700D samo dokazuju naše tvrdnje.

      iP5300

      iP6700

      Nakon testa…
      Nove Pixme su pred nama u svom punom sjaju i moramo priznati da smo se našli u veoma nezavidnom položaju bar kada je završna reč u pitanju. Oba modela su besprekorne izrade i ergonomije, a o dizajnu je suvišno trošiti reči. Dovljno je bilo samo posmatrati reakciju kolega za vreme boravka testiranih modela u redakciji i sasvim logično zaključiti da ravnodušnih pogleda nema. Ostavimo ipak po strani vizuelni utisak i vratimo se na rezultate koji su dobijeni. U odnosu na staru seriju Pixmi novi modeli su znatno unapređeni prvenstveno u domenu kvaliteta odštampanih fotografija. Brzinski šampion je svakako model IP5300 koji je u većini testova zauzeo čelnu poziciju. Za njega možemo reći da je dostojan naslednik svog predhodnika (u pitanju je štampač komercijalne oznake IP4300). Canon-ov pulen IP6700D iako nešto sporiji, to kompenzuje savršenim otiscima koji se dobijaju kao krajnji rezultat. Posedovanje čitača za memorijske kartice, ugrađeni LCD displej i potpuno samostalne mogućnosti samo su još jedan veliki plus za pomenuti štampač. Kontrola preko navigacionih tastera je veoma dobra a ugrađeni softver nudi dovoljan broj raznovrsnih opcija tako da nijednog momenta nećete osetiti nedostatak PC-ja. Automatska dvostrana štampa kao i mogućnost štampanja po „printable“ CD/DVD diskovima su opcije za poseban respekt i moramo priznati da je Canon na ovom polju nadmašio konkurenciju. U toku rada uređaji ne proizvode visok nivo buke što je najveća zasluga odlično inplementirane NO-NOIS tehnologije.

      Uz oba printera dolazi poprilično bogata softverska ponuda. Iako se radi o besplatnim aplikacijama njihova upotrebna vrednost je na veoma visokom nivou. Drajver za Windows nudi ogroman broj opcija i proizvođač još jednom potvrđuje da se vodilo računa apsolutno o svemu. Jedina zamerka u ovom segmentu ide na potpuno isključenu mogućnost rada pod Linux okruženjem. Ne smemo zaboraviti ni nove glave za štampanje. U Canon-u ističu da one troše znatno manje mastila u šta smo se mogli i uveriti za vreme testiranja printera. Broj dobijenih otisaka po tanku je skoro za trećinu veći od predhodne generacije. Ako na sve ovo dodamo i činjenicu da je cena mastila izuzetno povoljna, eto još jednog argumenta više za preporuku.

      Canon Pixma iP6700D – Benchmark Advanced Design Award

      Uz dužno poštovanje svih mogućnosti koje nude testirani modeli i verovatno najboljeg odnosa kada su u pitanju kvalitet i performanse, ne možemo se oteti utisku da je Canon Pixma IP6700D najlepši mlazni štampač koji smo testirali. Iz tog razloga smo rešili da ovaj printer posmatramo nezavisno od njegovih visokih karekteristika i u konkretnom slučaju fokus stavimo na izuzetan dizajn i shodno toj činjenici dodelimo “Bench-market Advanced Design” nagradu. Sumiraćemo prednosti i mane testiranih printera…
      Prednosti: – Visok kvalitet izrade – LCD je svetao i podesan za oči (za model IP6700D) – Vrlo brzo štampanje – Štampa i manipuliše fotografijama lako i bez kompjutera (za model IP6700D) – Lak pregled slika direktno iz memorijske kartice (za model IP6700D) – Kratko vreme pokretanja “startup time” (za model IP6700D) – USB high-speed konekcija – Vrhunski dizajn – Bežično štampanje preko Bluetooth adaptera (za model IP6700D) – Veoma tihi u radu – Štampanje po printabilnim CD/DVD diskovima – Dvostrana (obostrana) štampa
      Nedostaci: – Izostavljanje USB kabla (u okviru pakovanja) – Previše glatka površina koja ostavlja tragove po konstrukciji (za model IP5300) Uređaje na test ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test