Darko Angeleski
Epson Perfection V10 & V100 – Dizajn i specifikacije
Epson brend je nastao kombinovanjem slovne oznake prvog elektronskog minijaturnog printera “EP-101” kompanije Seiko i engleske reči “son” (sin, prim. aut.) u čast njegovog naslednika, što je u figurativnom smislu postalo sinonim za sve proizvode koji su vremenom proistekli iz ove kompanije. Epson definitivno važi za jednog od vrhunskih proizvođača kancelarijske opreme na svetu i iz tog razloga ga apsolutno ne treba specijalno predstavljati. Iako se njegovi proizvodi ne mogu baš uvek okarakterisati kao “najjeftiniji”, to svakako i nije bez razloga. Za sve one koji zahtevaju beskompromisni kvalitet, Epson je tu da im izađe u susret!
Danas su pred nama dva najmlađa “deteta”, tačnije, dva entry-level modela vrlo bogate linije skenera ovog japanskog giganta: Epson Perfection V10 i Epson Perfection V100. Kada smo rekli “entry-level” (upravo pod navodnicima), komparacija se odnosila na kvalitetnu liniju Epson skenera, a nikako u odnosu na svetski “prosek”. Ciljna publika, prema rečima zvaničnika, jesu prefinjeni poslovni prostori i kućni korisnici kojima je osim visoke funkcionalnosti i karakteristika, stalo i do prestižnog izgleda njihovog hardvera.
Ono što već na prvi pogled postaje upadljivo su prilično skromne dimenzije uređaja, što nas inicijalno može navesti na pogrešan zaključak da je reč o modelima baziranim na CIS tehnologiji. Ipak, u pitanju su CCD modeli koji definitivno postavljaju temelj nove generacije CCD skenera i po pitanju dimenzija i po pitanju optičke rezolucije u odnosu na ranije modele koje smo imali prilike testirati.
Epson Perfection V10
Epson Perfection V10
Epson Perfection V10
Epson Perfection V10
U pitanju su dva skoro potpuno identična modela, s jedinom razlikom što napredniji model V100 na gornjem poklopcu ima i ugrađenu TMA lampu, odnosno mogućnost skeniranja filmova i slajdova, dok je “donji sprat” kod oba skenera potpuno identičan. To potvrđuje i poleđina skenera, koja nosi univerzalnu oznaku V10/V100/V350.
Pokretna stranica kod V10 modela se može otvoriti za čitavih 180° zahvaljujući mehanizmu koji je uvučen u ležište koji inicijalno zaključava maksimalni raspon na 90°. Podizanjem stranice u vis pod pravim uglom izdiže se pokretni nastavak i vrata se “oslobađaju” za puni raspon, što je izuzetno korisno kod knjiga ili čaospisa.
Jedna neobičnost koju još uvek nismo uspeli da dešifrujemo odnosi se za “nulti” (default) položaj nosača senzora i optike (kao što se može i videti sa naših fotografija) i koji je kod ovih modela postavljen na sredini. Dakle, nemojte se začuditi kada po podizanju poklopca ugledate “zaglavljeni” nosač koji stoji na sredini tik iza stakla. Ovo je normalni položaj koji nosač zauzima po završetku skeniranja. Naime, po inicijalizaciji skeniranja mehanizam se iz središnjeg položaja vraća na “regularni početni”, obavlja skeniranje od početka do kraja dokumenta tj. selekcije, vraća se na početak, čeka nekoliko sekundi (u tom intervalu možete pokrenuti novo skeniranje bez zadrške), a potom automatski vraća nosač na sredinu. Ovo je pojava koja nije sama po sebi iritirajuća, ali svako vraćanje nosača na nulti položaj znači i produžetak preview vremena ili vremena skeniranja za oko 4 sekunde. Da li je ovo učinjeno iz razloga automatske kalibracije (koju skener po pretpostavci obavlja u letu), iz razloga automatskog prepoznavanja vrste dokumenta koju skener inicijalno obavlja (prisutno kod Full Auto moda) ili je nešto sasvim drugo po sredi, zaista nam nije poznato i u ovom trenutku ne možemo dati precizan odgovor.
Epson Perfection V100
Epson Perfection V100
Epson Perfection V100
Epson Perfection V100
Kvalitet izrade je na veoma visokom nivou, u duhu tradicionalnog japanskog minimalizma, uz odsustvo apsolutno svih kičastih detalja. Kvalitet funkcijskih tastera je zaista odličan, u pitanju su precizne “klik” varijante sa ugrađenom zadrškom od 1 sekunde, kako bi se sprečile slučajne aktivacije. Između Copy i PDF tastera u prorezu je smeštena dvobojna lampica koja svetli zelenom bojom (stand-by), treperi zelenom bojom (proces skeniranja) ili treperi crvenom ukoliko je došlo do neke greške (npr. nije sklonjen poklopac sa TMA lampe prilikom skeniranja filma). Skeneri se savršeno uklapaju u praktično sve savremene poslovne prostore, a pažljiv odabir boja neće izazvati stid ni kod ponosnih vlasnika elegantnih PC ili Mac računara. Uz oba modela dolaze identični prateći instalacioni CD (V10/V100 dele istovetne verzije drajvera i softvera!), AC/DC adapter i USB kabl sasvim dovoljne dužine.
Uz V100 dolazi i priloženi TMA adapter koji se može “sakriti” u samu pokretnu stranicu sa unutrašnje strane kada se ne koristi, a preko njega dolazi plastični poklopac sa belom kartonskom površinom kao pozadina. Vrlo inteligentno rešeni sistem!
Epson Perfection V100
V10 & V100 prateći deo paketa
Epson V100 adapter (položaj za skeniranje slajda)
Epson V100 adapter (položaj za skeniranje filma)
Skeneri su prilično lagani i mogu komotno konkurisati nekim CIS modelima koje smo ranije testirali, a ono što je svakako fascinantno je visina od svega 41 mm kod V10 modela! Napredniji model V100 poseduje nešto deblju pokretnu stranicu koja je stilski projektovana sa zakrivljenim padom, a visina ovog modela je takođe respektivna i iznosi 57 mm.
Još jedan detalj vezan za specifikaciju oduzima dah. Pored već impresivne optičke rezolucije od 3200 ppi i pomalo neobične mehaničke rezolucije od 9600 ppi (3 puta veća preciznost servo-mehanizma u odnosu na CCD), ovi modeli poseduju i izuzetno kratko vreme pregleda od svega 7,5 sekundi! Time se svrstavaju u jedne od najbržih CCD modela, a pozitivna stvar je što smo u toku testiranja vrlo retko nailazili na poruku o zagrevanju lampe (nakon 15-minutnog stand-by perioda skener prelazi u sleep-mode).
Kada uzmete u obzir kratko Preview vreme, sasvim je prirodno pomisliti da je to jedan izuzetno bučan uređaj. Naprotiv, ovi modeli i po tom pitanju ruše predrasude i ustanovljene kriterijume! Ovi skeneri, naravno, nisu bešumni, ali je “buka” (pod znacima navoda) koju proizvode podnošljiva iz dva razloga: prvi, u pitanju je prefinjeni zvuk precizne sevo-mehanike koji ne iritira; a drugo, nivo buke nije uopšte kritičan i skeneri se mogu upotrebljavati čak i u kasnim večernjim satima. Epson Perfection V1x series
Model:
Epson Perfection V10
Epson Perfection V100
Tip skenera
flatbed
flatbed
Senzor
CCD
CCD
Optička rezolucija
3200 ppi
3200 ppi
Mehanička rezolucija
9600 ppi
9600 ppi
Efektivno piksela
27.200 × 37.440 @ 3200 ppi
27.200 × 37.440 @ 3200 ppi
Interpolirana rezolucija
12.800 x 12.800 ppi
12.800 x 12.800 ppi
Bit depth (Color)
48 bit (internal) / 48 bit (external)
48 bit (internal) / 48 bit (external)
Bit depth (Grayscale)
16 bit (internal) / 16 bit (external)
16 bit (internal) / 16 bit (external)
Vreme pregleda* (Preview)
~ 7.5 (11.0) sec.
~ 7.5 (11.0) sec.
Brzina skeniranja
4 msec/line @ 600 ppi (28 sec A4 @ 600 ppi) 14.6 msec/line @ 3200 ppi (547 sec A4 @ 3200 ppi)
4 msec/line @ 600 ppi (28 sec A4 @ 600 ppi) 14.6 msec/line @ 3200 ppi (547 sec A4 @ 3200 ppi)
Brzina skeniranja 35mm filma
–
1200 ppi: 62 sec. 2400 ppi: 115 sec. 3200 ppi: 145 sec.
Vertikalno postavljanje
Ne
Ne
Interfejs
USB 2.0 Hi-Speed
USB 2.0 Hi-Speed
Max. veličina dokumenta
216 x 297 mm (8.5″ x 11.7″) A4 / Letter
216 x 297 mm (8.5″ x 11.7″) A4 / Letter
TMA adapter
Ne
6 x 35 mm film 4 x 35 mm slide
Funkcijski tasteri
4 Scan, Copy, Email, PDF
4 Scan, Copy, Email, PDF
Potrošnja energije
AC/DC 13.5 V, 1.5 A Energy Star® Compliance 16 W operating 12 W stand-by 3.5 W sleep
AC/DC 13.5V, 1.5 A Energy Star® Compliance 16 W operating 13 W stand-by 3.5 W sleep
Bundled Software
Epson Scan, Epson Creativity Suite ArcSoft PhotoImpression 5 ABBYY FineReader Sprint 6 (Win) ABBYY FineReader Sprint 5 (Mac)
Epson Scan, Epson Creativity Suite ArcSoft PhotoImpression 5 ABBYY FineReader Sprint 6 (Win) ABBYY FineReader Sprint 5 (Mac)
Podržane Platforme
Microsoft Windows 98/Me/2000/XP/Pro x64 PowerPC-based Macintosh Mac OS X 10.2.8+
Microsoft Windows 98/Me/2000/XP/Pro x64 PowerPC-based Macintosh Mac OS X 10.2.8+
Dimenzije (W x D x H)
430 mm x 280 mm x 41 mm
430 mm x 280 mm x 57 mm
Masa
~ 2.2 kg
~ 2.6 kg
Preporučena cena
99 €
109 €
* vrednost u zagradi za nosač u srednjem (default) položaju
Epson Perfection V10 & V100 – EpsonScan Twain Interfejs
Već smo pomenuli da oba modela koriste identičnu verziju drajvera i softvera, što znači da su međusobno ovi modeli 100% kompatibilni. Naravno, kod V10 modela je opcija skeniranja transaprentnih materijala zasivljena u okviru drajvera. Instalacija softvera je veoma jednostavna i postoje dva moda: Easy i Custom. Easy mod nudi grupisane stavke po važnosti (obavezne drajvere i odlično upustvo u html obliku) sa opcionim softverskim komponentama, dok Custom mod omogućava instalaciju svake od komponenti pojedinačno.
Instalacioni CD
Installer
Easy Install
Custom Install
Softverski paket je vrlo bogat, ali ćemo u daljem pregledu našu pažnju kompletno posvetiti Epson Scan Twain interfejsu. U pitanju je stand-alone aplikacija koja može raditi nezavisno od host programa. Aplikacija poseduje 3 načina rada: Full Auto, Home i Professional modove.
Full Auto Mode – sama reč govori, u pitanju je potpuno automatizovani mod gde skener samostalno određuje neophodne parametre, vrstu dokumenta koji se skenira i prema tome određuje način skeniranja. Postoji minimalni broj opcija kojima se može pristupiti pre samog postupka skeniranja.
Home Mode – nudi nešto veći broj opcija u odnosu na Full Auto, ali je i dalje izostavljen priličan set opcija.
Professional Mode – otkriva sve napredne opcije interfejsa, filtere i mogućnost kreiranja preseta.
Auto mode
Home mode
Professional Mode je podeljen u dva prozora. Desni “settings” prozor sadrži sve najvažnije opcije koje se tiču izbora dokumenata i parametara skeniranja, dok desni “preview” prozor služi za pregled dokumenata i odabir selekcija. Površina Preview prozora je sasvim dovoljne veličine (u okviru Configuration menija postoji i izbor predefinisanih veličina), a Zoom funkcija radi na “hardverskom” nivou.
Professional mode
U okviru Professional Mode-a postoji priličan broj opcija kojima se može pristupiti. U pitanju su standardni setovi filtera koje smo do sada viđali i u okviru drugih modela. Filteri rade vrlo korektno i mogu biti od neprocenjive vrednosti u pojedinim slučajevima ili ako zahtevate savršeni rezultat.
Novitet kod ove verzije softvera je unapređeni Digital Dust Correction algoritam koji analizira određene delove fotografija i prema njima primenjuje različiti intenzitet inteligentnog uklanjanja defekta na slici, bez globalnog gubljenja detalja. Slika se automatski deli na površine sa većim i manjim brojem detalja, a po završetku analize uklanjanje sitnih oštećenja je intenzivnije kod površina sa manjim brojem detalja (uniformni delovi), dok se zadržavaju kod složenijih površina.
U okviru Configuration menija postoji i posebni Color tab u kome možete 1) isključiti sve filtere (No Color Correction) čime svi filteri u Settings prozoru na desnoj strani postaju zasivljeni, 2) koristiti predefinisani ICM profil ili 3) koristiti korekciju boja (Color Control) koja podrazumeva aktivaciju filtera i/ili upotrebu Continuous Auto Exposure moda. Continuous Auto Exposure korekcija vrši selektivnu korekciju nad slikom, tj. promene se dinamički prilagođavaju prema tamnijim i svetlijim delovima slike, čime se postižu bolji rezultati. Intenzitet Auto korekcije se može regulisati donjim klizačem u 7 koraka.
Professional mode – Configuration Menu
Histogram adjustment
Tone correction
Image adjustment
Color palette
Histogram je dovoljno precizan, mada postoji izvesna razlika između Epson Scan i Photoshop merenja, zašta može biti nekoliko razloga. Ipak, opseg ekstremno svetlih i tamnih vrednosti se poklapa, što je i najkritičnije prilikom upotrebe levels filtera.
Epson Scan – Histogram
Photoshop – Histogram
Zanimljiva “lupa” ispod Selection Mask opcija u Preview prozoru nosi naziv “Densitometer” i služi za proveru starih i novih vrednosti piksela na slici. Klikom na ovu lupu, otvara se mali prozor koji vam prikazuje RGB vrednosti piksela na proizvoljnom delu slike pre i posle primene selektovanih filtera. Postoji mogućnost izbora semplovane površine od 1×1, 3×3 ili 5×5 piksela (srednje vrednosti).
Densitometer
Skeneri u praksi
Slika govori više od reči, što u slučaju 3200 ppi modela dobija i figurativni smisao. “Težina” skeniranog A4 dokumenta u ovoj rezoluciji iznosi više stotina megabajta pri najfinijoj JPEG kompresiji, a na toliko prostora se može smestiti nekoliko hiljada ljubavnih romana sa svim nastavcima u elektronskoj formi. 🙂 Kako su u pitanju praktično identični skeneri, priloženi su samo primeri načinjeni uz pomoć V10 modela. Kvalitet skeniranja reflektivnih dokumenata kod V100 je apsolutno identičan, pa smo ovim postupkom izbegli nepotrebno dupliranje primera i opterećivanje našeg servera, ali istovremeno i skratili potrebno vreme pregleda testa od strane naših čitalaca. Jedinu razliku, a koja se ogleda u vidu ugrađene TMA lampe i mogućnosti skeniranja transparentnih materijala kod V100, posebno smo obradili u narednom poglavlju.
Kliknite na primere za pregled u punoj rezoluciji. Primeri su načinjeni u standardnom JPEG formatu (najfinija kompresija) bez primenjenog procesiranja i efekata, osim ukoliko drugačije nije naznačeno.
Text
Text 300ppi (default)
Text 300ppi (ICM sRGB profile)
Text Pattern
Text Pattern 150ppi
Text Pattern 300ppi
Text Pattern 600ppi
Text Pattern 1200ppi (detalj 474 kB)
Text Pattern 2400ppi (detalj 1.27 MB)
Text Pattern 3200ppi (detalj 2.03 MB)
Logo
Logo 150ppi
Logo 300ppi
Logo 600ppi
Logo 1200ppi (detalj 900 kB)
Logo 2400ppi (detalj 650 kB)
Logo 3200ppi (detalj 1.05 MB)
Kvalitet skeniranja teksta i složenih paterna je na vrlo visokom nivou. Ipak, treba imati u vidu da smo sve primere izvršili bez ikakvog internog procesiranja, što nam je i otkrilo da ovi skeneri ne vrše agresivno oštrenje, niti primenjuju izveštačeni kontrast. Ukoliko ove rezultate uporedimo sa BenQ 7550T modelom koji nas je oduševio po pitanju oštrine, učiniće vam se da Epson modeli daju nešto manje oštar rezultat. To je samo prividno, obzirom da BenQ model na defaultu ima izrazito oštrenje, što nije slučaj kod Epson modela. Nakon primene Unsharp filtera iz samih drajvera, rezultati postaju gotovo identični. Dakle, nema uopšte sumnje da je upotrebljena vrhunska optika i vrlo je pohvalno što se materijali mogu skenirati u “prirodnom” modu, ali prema želji i potrebi postoji i mogućnost primene brojnih opcija u okviru Twain interfejsa.
Foto
Epson skeneri ne vrše agresivnu saturaciju poput nekih modela koje smo prethodno testirali, a može se reći da kod isključenog procesiranja kao rezultat imamo i blago podeksponirane i desaturisane fotografije. To je u suštini i dobro, obzirom da nam ostaje više prostora za igranje sa filterima, a direktno utiče i na dinamiku kod svetlijih detalja koji samim tim ne odlaze zasićenje.
Epson Perfection V10 / V100
BenQ 7550T
Jednostavan test kolornih paterna nam ovo i potvrđuje. Pored veoma prirodne i skoro savršene tonalne karakteristike, ovaj test nam otkriva i mane prethodno testiranog BenQ modela (tačnije, njegovog softvera) i izraženu saturaciju i povišeni kolorni šum. Epson modeli postižu zaista odličan rezultat!
Knjige
Knjiga 300ppi (default)
Knjiga 300ppi (na odstojanju 10 mm)
3D
3D objekat
Epson Perfection V100 – 35mm film
35mm film (Epson Perfection V100)
Konačno, dolazimo i do poslednje stavke – model V100 ima ugrađeno pozadinsko osvetljenje i priloženi plastični adapter koji vam omogućava skeniranje transaprentnih medija u rezoluciji od 3200 ppi, što vam omogućava da standardnu fotografiju 35 mm film formata uvećate i odštampate u razmeri od 38,5 x 25,5 cm @ 300dpi. Skeniranje jednog frejma filma traje nešto kraće od 2,5 minuta, a u jednom prolazu možete skenirati do 6 snimaka.
Negativ 35mm 3200ppi (manuelna korekcija, 12.7 MB)
Postoje dve pozicije adaptera, tako da deo koji skenirate uvek pada ispod same lampe, a u tome ne možete pogrešiti, jer i na samom skeneru postoje ugravirane oznake za “film” ili “slajd” koje se moraju poklopiti sa oznakama na adapteru. Negativi se zaista lako uvlače u dovoljno širok žljeb, tako da su šanse za njihovo oštećenje minimalne. Obzirom na dizajn i poziciju adaptera, ne možete koristiti “cele rolne” filma (nepravilan način čuvanja negativa koji je naširoko rasprostranjen kod nas), pošto sa druge strane postoji zglobni mehanizam za koji je pokretni element adaptera pričvršćen.
Najveći posao kod skeniranja filma odlazi na inicijalno podešavanje filtera, obzirom na veliki broj različitih emulzija i vrsta filmova, pa se za neki ozbiljniji rezultat treba pomučiti sa podešavanjima. Kvalitet skeniranja je sasvim korektan, boje su blage, šum je prisutan u razumnim količinama, dok je brzina skeniranja na zaista zavidnom nivou (poređenja radi, BenQ 7550T pri 2400 ppi zahteva skoro dvostruko više vremena). Zamerka koju upućujemo V100 modelu je kvalitet upotrebljenog materijala za TMA adapter, koji bi po našem mišljenju mogao biti izrađen od neke kvalitetnije i tvrđe plastike, jer realno postoji bojazan da se isti može oštetiti usled nepažljive ili intenzivne upotrebe.
Dodela nagrada
I posle svega, dileme nema. Ovi Epson modeli su potpuno opravdali “Perfection” u svom nazivu. Prvenstveno, pozitivnom utisku doprineo je prefinjeni elegantni dizajn, potom specifikacije, zatim lakoća korišćenja i postignut kvalitet skeniranja. Epson je uložio priličan trud kako bi omogućio moderan izgled svoje najnovije generacije CCD skenera, a da pritom nije žrtvovao određene stavke. Osim dizajna, ove modele krasi i skoro savršeni rad koji se očekuje od ovih uređaja.
Epson Perfection V10/V100 – Bench-Market Advanced Design Award!
Pozitivne strane: + kvalitetni stand-alone twain interfejs + visoka realističnost boja + visok kvalitet skeniranja + veliki dinamički opseg + nizak nivo šuma + nizak nivo buke + kratko vreme pregleda + izuzetna brzina skeniranja filma (model V100) + moderan i izuzetno tanak dizajn (posebno model V10) + podrška za 64-bitni Windows XP i Mac OS X
Negativne strane: – kvalitet izrade plastičnog TMA adaptera (model V100)
Kao što se može i videti iz naše Pros/Cons liste, ozbiljnijih negativnih strana praktično i nema. Dobro, nekome će se cena ovih modela na prvi pogled učiniti previsokom za ono što jedan uređaj ovog tipa može da uradi, obzirom da se sada za taj novac mogu priuštiti All-In-One MF uređaji najniže ekonomske klase. To u ovom slučaju ipak nije tako, u ovom slučaju ne treba postaviti pitanje “koliko?”, već “kako?”. Prvo, ugrađeni skeneri u pomenutim MF uređajima se ni približno ne mogu porediti sa kvalitetom koji stand-alone, odnosno ovi Epson modeli pružaju, uloga skenera (za koje često i ne postoje specifikacije) u MF uređaju je akcentovana mogućnost kopiranja kod kojih kvalitet i nije presudan. Epson V1x modeli, sa druge strane, pored brzine pružaju i zavidan nivo kvaliteta, što u kombinaciji sa savremenim dizajnom čini usklađenu celinu. Iz ovih razloga, odlučili smo da ove modele nagradimo našom prestižnom Bench-Market Advanced Design nagradom! EPSON skenere za potrebe testa ustupio BS Procesor.