Darko Angeleski Epson Perfection V350 PhotoNakon zaista savršene V serije koju čine modeli V10 i V100, tim Epsonovih inženjera odlučio se da na bazi oprobanog recepta ode i jedan korak dalje. I dok konkurencija pažnju usmerava na modele sa ADF-om (Automatic Document Feeder), Epson se odlučio za pomalo nesvakidašnji potez ugradivši AFL (Automatic Film Loader) sistem u svoj entry-level model. Reč je o automatizovanom mehanizmu za uvlačenje standardnih 35 mm filmova, čime se ceo postupak skeniranja ovog izuzetno nezahvalnog medijuma (sa aspekta digitalizacije, prim. aut.) značajno pojednostavljuje i ubrzava. Ako ste se makar jednom susreli sa filmom koji ste trebali digitalizovati na nekom od tipičnih modela skenera, znate i sami koliko ceo postupak može biti mučan. A da li se uloženi trud isplati? Bez obzira što živimo u vremenu u kome apsolutno dominira digitalni standard, zar treba dopustiti da sve naše vredne uspomene iz prošlosti tek tako odu u zaborav? Dakle, trud se definitivno isplati, pod uslovom da radite sa pravim alatom (čitaj: skenerom), jer ono što ne može ponuditi ni jedna privatna foto-laboratorija za razuman odnos vreme/novac jeste željeni kvalitet po ukusu korisnika. Naime, usled bezbroj različitih tipova filmova (emulzija), prilikom skeniranja negativa dovoljno je nepravilno podesiti samo jedan parametar (npr. levels ili gamma) pa da rezultat skeniranja bude izrazito nepovoljan po krajnjeg korisnika. Naknadne softverske korekcije su moguće, ali rezultat ipak nije onakav koji se postiže još u samoj fazi skeniranja. Da situacija bude komplikovanija, svakom frejmu na traci treba posvetiti posebnu pažnju ako iziskujete maksimum, a za tako nešto malo ko ima vremena. Epson se potrudio da i kućnim korisnicima za vrlo pristojnu sumu novca omogući profesionalno iskustvo i rezultate. Naravno, imajući u vidu cenu, jer kako kaže narodna mudrost, uvek može bolje, samo je tehničko pitanje koliko je ko spreman da plati.
Kada smo pisali o V10 i V100 modelima, spomenuli smo da ovi modeli dele zajednički donji sprat sa V350. To je samo donekle tačno, obzirom da V350 poseduje veću rezoluciju u odnosu na slabije predstavnike, što implicira na moćniji CCD senzor. Inače, upotrebljena je istovetna kombinacija kvalitetnih plastičnih materijala i servo-mehanike, uz istovetan visoko-stilizovani dizajn. Kao i kod V100, V350 poseduje skrivenu pregradu iza bele pozadine koja se skida, a u kojoj je smešten AFL mehanizam za 35 mm film (šnite od minimalno 2 i maksimalno 6 snimaka), pozadinska lampa, kao i dodatni TMA plastični nosač ukoliko nemate poverenja u AFL mehanizam i negative želite skenirati na tradicionalni način. Plastični TMA nosač se postavlja u posebne žljebove sa leve strane i može prihvatiti 2 pozitiv slajda ili šnite 35 mm filma sa po 3 frejma (šnite od 6 snimaka se mogu skenirati po grupama).
Na prednjoj strani se nalazi frontalni poklopac AFL mehanizma koji radi po push-to-open principu. AFL će inteligentno detektovati vaše inicijalno uvlačenje negativa i automatski će samostalno uvući i kalibrisati poziciju frejmova, tako da se savršeno poklapaju sa pozicijom izdvojene pozadinske lampe. Sve se obavlja potpuno automatski i korisnik nema apsolutno nikakvog udela, osim kod inicijalnog uvlačenja filma. Tu je i Eject taster koji se aktivira za izvlačenje šnite po završetku skeniranja. Ukoliko se iz bilo kog razloga film zaglavi, na poleđini postoji točkić koji se može manuelno okretati u oba smera sve dok film ne izađe (mada nismo imali takvo iskustvo tokom testiranja).
Skener je zaista vrlo kompaktan, a ni sa svojom težinom od 2.8 kg ne predstavlja preveliki teret. Razlog za to je upotreba savremenih laganih, ali izdržljivih materijala, kao i nisko-profilni dizajn visine svega 70 mm. Ima naravno dvostruko tanjih CIF modela, ali treba imati u vidu da je u ovom slučaju reč o superiornoj CCD tehnologiji i senzoru od neverovatnih 4800 ppi! Ako zanemarimo pokretnu stranicu, koja je u ovom slučaju sasvim opravdano nešto veće debljine, V350 zajedno sa svojom starijom braćom V10 i V100 drži rekord kada je visina CCD skenera u pitanju.
Epson Perfection V350 Specifikacija
Epson Perfection V350
Tip
Flatbed
Senzor
6-line color CCD sensor 81.600 pixels
Optička rezolucija
4800 ppi
Mehanička rezolucija
9600 ppi
Efektivno piksela
40.800 × 56.160 pixels @ 4800 ppi
Bit depth (Color)
48 bit (internal) / 48 bit (external)
Bit depth (Grayscale)
16 bit (internal) / 16 bit (external)
Vreme pregleda
~ 6 sec
Dinamički opseg
3.2 Dmax
Brzina skeniranja
4.6 msec/line @ 600 ppi (~ 33 sec A4 @ 600 ppi) 21.5 msec/line @ 4800 ppi (~ 1210 sec A4 @ 4800 ppi)
Brzina skeniranja AFL 35mm negativ
preview 6×35 mm: 37 sec @ 1200 ppi: 95 sec @ 2400 ppi: 120 sec @ 3200 ppi: 240 sec @ 4800 ppi: 290 sec
Vertikalno postavljanje
Ne
Interfejs
USB 2.0 Hi Speed USB 1.1/USB 2.0 Full Speed
Format dokumenata
216 × 297 mm (8.5″ × 11.7″) A4 or US letter size
TMA
Auto Film Loader & Slide/Film Holder
Funkcijski tasteri
4 Scan/Copy/Email/PDF
Potrošnja energije
13.5 V / 1.5 A 20 W (operating) 13.5 W (stand-by) 4.1 W (sleep) Energy Star® Compliance
Bundled Software
Epson Scan, Epson Creativity Suite ArcSoft PhotoImpression 5 ABBYY FineReader Sprint 6 (Win) ABBYY FineReader Sprint 5 (Mac)
OS platforme
Microsoft Windows 98SE/Me/2000/XP 32/64/Vista 32/64 PowerPC or Intel Macintosh Apple MacOS X 10.2.8 (or later)
Dimenzije (W x D x H)
430 × 280 × 73 mm
Masa
2.8 kg
Cena
~ 150 €
EpsonScan
Odmah na početku pričice o softveru, savetujemo vam da potražite najnovije verzije drajvera i softvera na zvaničnom Epson sajtu, posebno ukoliko koristite novije Microsoft Vista operativne sisteme. Instalacija softvera je veoma jednostavna i postoje dva moda: Easy i Custom. Easy mod nudi grupisane stavke po važnosti (obavezne drajvere i odlično upustvo u html obliku) sa opcionim softverskim komponentama, dok Custom mod omogućava instalaciju svake od komponenti pojedinačno.
Instalacioni CD
CD Installer
Softverski paket je vrlo bogat, ali ćemo u daljem pregledu našu pažnju kompletno posvetiti Epson Scan Twain interfejsu. U pitanju je stand-alone aplikacija koja može raditi nezavisno od host programa. Aplikacija poseduje 3 načina rada: Full Auto, Home i Professional mod. U bilo kom trenutku se možete prebaciti u napredniji ili jednostavniji režim, bez restartovanja aplikacije.
Full Auto Mode je potpuno automatizovani režim u kojem skener samostalno određuje neophodne parametre, vrstu dokumenta koji se skenira i prema tome određuje način skeniranja. Postoji minimalni broj opcija kojima se može pristupiti pre samog postupka skeniranja. Home Mode nudi nešto veći broj opcija u odnosu na Full Auto, ali je i dalje izostavljen priličan set opcija. Professional Mode otkriva sve napredne opcije interfejsa, filtere i mogućnost kreiranja preseta.
Auto mode
Home mode
Professional Mode je podeljen u dva prozora. Desni “settings” prozor sadrži sve najvažnije opcije koje se tiču izbora dokumenata i parametara skeniranja, dok desni Preview prozor služi za pregled dokumenata i odabir selekcija. Površina Preview prozora je sasvim dovoljne veličine (u okviru Configuration menija postoji i izbor 3 predefinisane veličine), a Zoom funkcija radi na “hardverskom” nivou.
Professional mode
U okviru Professional Mode-a postoji priličan broj opcija kojima se može pristupiti. U pitanju su standardni setovi filtera koje smo do sada viđali i u okviru drugih modela. Filteri rade vrlo korektno i mogu biti od neprocenjive vrednosti u pojedinim slučajevima ili ako zahtevate savršeni rezultat. Novitet kod ove verzije softvera je unapređeni Digital Dust Correction algoritam koji analizira određene delove fotografija i prema njima primenjuje različiti intenzitet inteligentnog uklanjanja defekta na slici, bez globalnog gubljenja detalja. Slika se automatski deli na površine sa većim i manjim brojem detalja, a po završetku analize uklanjanje sitnih oštećenja je intenzivnije kod površina sa manjim brojem detalja (jednobojni delovi), dok se zadržavaju kod složenijih motiva. U okviru Configuration menija postoji i posebni Color tab u kome možete 1) isključiti sve filtere (No Color Correction) čime svi filteri u Settings prozoru na desnoj strani postaju zasivljeni, 2) koristiti predefinisani ICM profil koji ste sami kreirali ili instalirali sa diska i 3) koristiti korekciju boja (Color Control) koja podrazumeva aktivaciju filtera i/ili upotrebu Continuous Auto Exposure moda. Continuous Auto Exposure, za razliku od većine konkurentnih rešenja, vrši selektivnu korekciju tonaliteta, odnosno promene se dinamički prilagođavaju prema tamnijim i svetlijim delovima slike, čime se postižu optimalni rezultati. Intenzitet korekcije se može regulisati donjim klizačem u 7 koraka, a postoji i globalni gamma parametar.
Professional Mode configuration menu
Histogram adjustment
Tone correction
Image adjustment
Color palette
Histogram je dovoljno precizan, mada postoji izvesna razlika između Epson Scan i Photoshop merenja, zašta može biti nekoliko razloga. Ipak, opseg ekstremno svetlih i tamnih vrednosti se poklapaju, što je i najkritičnije prilikom upotrebe levels filtera.
Epson Scan – Histogram
Photoshop – Histogram
Zanimljiva “lupa” ispod Selection Mask opcija u Preview prozoru nosi naziv “Densitometer” i služi za proveru starih i novih vrednosti piksela na slici. Klikom na ovu lupu, otvara se mali prozor koji vam prikazuje RGB vrednosti piksela na proizvoljnom delu slike pre i posle primene selektovanih filtera. Postoji mogućnost izbora semplovane površine od 1×1, 3×3 ili 5×5 piksela (srednje vrednosti).
Densitometer
Epson Perfection V350 u praksi
Prednost Epson skenera je u tome što mogu premostiti sva interna procesiranja, kako biste po želji dobili što prirodniji rezultat prilikom skeniranja osetljivih dokumenata. Možda se pojedincima (ili većini) takvi rezultati previše ne dopadaju, ali to je upravo slika kakvu generiše naše “digitalno oko”. Za one koji vole veći kontrast, saturisane boje i korigovane nivoe postoji Auto Exposure algoritam koji dinamički koriguje i rekonstruiše skenirane dokumente. Naravno, automatika ne može univerzalno postizati savrešne rezultate u svim situacijama, pa tako imate mogućnost podešavanja intenziteta u okviru drajvera. Kvalitet skeniranog teksta pri standarnoj rezoluciji od 300 ppi je više nego odličan, a visok dinamički opseg koji se postiže nakon isključivanja post-procesiranja vam garantuje maksimalni nivo detalja kod kritičnih dokumenata.
Tekst @ 300 ppi (bez procesiranja)
Tekst @ 300 ppi (Auto Exposure Level 4)
Tekst @ 300 ppi (bez procesiranja)
Tekst @ 300 ppi (Auto Exposure Level 1)
4800 ppi je zaista ogromna cifra i osim u slučaju skeniranja transparentnih medija, u praksi nema neku veliku primenu kod skeniranja klasičnih reflektivnih dokumenata. No, nije da ovaj Epson nema mišiće 🙂
Detalj @ 2400 ppi (3.35 MB)
Detalj @ 4800 ppi (10.6 MB)
Epson Perfection V350 u praksi (nastavak)
Kao i kod skeniranja teksta, i ovde važi identična priča. Korisnik ima apsolutnu kontrolu nad skenerom i rezultatom koji može ostvariti zahvaljujući vrlo korektnoj EpsonScan kontrolnoj aplikaciji. Rezultati sami govore za sebe, a ako želite maksimum, uvek možete posegnuti za manuelnim kontrolama i ponuđenim filterima.
Fotografija 9×13 cm @ 300 ppi (bez procesiranja)
Fotografija 9×13 cm @ 300 ppi (Auto Exposure Level 1)
Epson Perfection V350
Konačno, vrhunac V350 modela je skeniranje 35 mm medija, gde AFL sistem zaista funkcioniše odlično. AFL automatski prepoznaje početak i kraj frejmova na traci i po inicijalnom preview skeniranju ih sortira u grupi kao na ilustraciji ispod (kliknite za uvećanje). Svaki frejm možete ubaciti ili izbaciti iz grupe prostim selektovanjem kvadratića, kao i nezavisno podesiti vrednosti svih filtera.
Grain, Dust i USM filteri su veoma poželjni kod skeniranja negativa i trebalo bi ih držati makar na Low setovanju. Isto važi i za Color Correction i Backlight kompenzaciju CCFL lampe. Praktično, jedina tehnologija koja nedostaje V350 modelu je Digital ICE, ali Epson je tu funkciju rezervisao za naprednije modele. Zaista, pored svega bilo bi previše očekivati tako nešto u ovom cenovnom rangu.
35mm film @ 1200 ppi (1.1 MB) Isključeni USM, Dust i Grain filteri
35mm film @ 1200 ppi (0.9 MB) USM (Medium), Grain (High), Dust (Low)
Za sve one sa bržom vezom prilažemo i skenove u višim rezolucijama (primeri su načinjeni bez upotrebe USM, Dust i Grain filtera):
35mm film (crop)
35mm film @ 2400 ppi (2.4 MB)
35mm film @ 3200 ppi (3.7 MB)
35mm film @ 4800 ppi (8.5 MB)
Kao što možete videti iz naših primera, tonalitet je savršeno uniforman bez obzira na rezoluciju. Nismo potrefili identična setovanja kao kod prethodnih V modela (upravo ono o čemu smo govorili na početku naše priče), ali smo izuzetno zadovoljni kvalitetom skeniranja negativa. Veličina fajlova nije zanemarljiva pri većim rezolucijama (pri 4800ppi jedan frejm je u proseku težak 15-20 MB), ali treba imati u vidu da smo koristili najfiniju JPEG kompresiju u okviru EpsonScan-a (stepen kompresije se može fino podešavati). Teorijski, ova rezolucija vam omogućava da jedan 24×36 snimak uvećate na veličinu postera dimenzija 384 x 576 mm ako ga štampate u standardnih 300 dpi, što je ravno površinskom optičkom uvećanju od 256 puta! Rezultati su izuzetni, obzirom na to da V350 poseduje vrlo solidan dinamički opseg i nisku količinu šuma. Kako je postupak skeniranja filmova pri ovim rezolucijama prilično spor, ugrađeni AFL sistem je izuzetno zahvalna stvar jer možete potpuno bezbrižno ostaviti skener da radi svoj deo posla, dok u međuvremenu npr. čitate najnovije vesti i testove sa Bench-Marketa 🙂 Zaista, AFL sistem je pun pogodak za digitalizaciju većih kolekcija 35mm filmova u kućnoj režiji.
Obećana nagrada
Epson Perfection V350 je prirodni korak napred u razvoju Epsonove V linije skenera. Epson se potrudio da osim veće rezolucije, ponudi i nešto više. Ovoga puta, to je AFL sistem za automatizovano skeniranja transparentnih medija. Ovaj model ima sve odlike prethodno testiranih V10 i V100 modela, tako da osim intenzivne kancelarijske primene, cilja i na kućne entuzijaste. Iz ovog razloga, odlučili smo da ovaj model nagradimo našom prestižnom Higly Recommended nagradom!
Epson Perfection V350 – Bench-Market Highly Recommended
Prednosti
elegantan dizajn
CCD tehnologija visoke rezolucije
velika brzina rada uz visok kvalitet skeniranja
podrška svih aktuelnih Microsoft & Apple operativnih sistema
dodatni nosač (adapter) za manuelno skeniranje transparentnih medija
AFL sistem za automatizovano skeniranje 35mm transparentnih medija
EPSON skener za potrebe testa ustupio BS Procesor.