Epson PictureMate 500

Epson PictureMate 500

Poželeli ste da vaše fotografije malog formata odštampate na brz, jednostavan i lak način, bez posete fotografskim radnjama? Pitate se da li je to moguće? Jedan od vodećih brendova na polju foto štampe se postarao da vam u tome pomogne. Veoma male dimenzije, nisu uticale na kvalitet štampe. Ako tome dodamo i povoljnu cenu, eto još jednog kandidata za preporuku...

    Sadržaj

      Nebojša Rašković
      Epson PictureMate 500Digitalna tehnologija je snažno i odlučno zakoračila u sve oblasti ljudske delatnosti, pa i u oblast fotografije kojom je oko 150 godina vladala hemija. Pojava komercijalnih digitalnih foto aparata uslovila je i razvoj različitih uređaja za štampanje fotografija dobijenih digitalnom tehnologijom. Sve do pojave foto-papira većina konzumenata fotografija bila je primorana na odlazak u foto radnje i slanje filma na razvijanje u laboratoriju, ili pak na dobijanje istih u sopstvenoj režiji. Problemu nazvanom kako dobiti fotografiju u kućnom okruženju, a pritom zaobići proces vađenja iste iz hemijske supstance i razvijanja štipaljkom u tamnoj komori, rešila su četiri svima nam poznata brenda. Kompanije Lexmark, HP, Canon i Epson su sada već davne 1992. godine započele rad na projektu “foto-papir”. Istini za volju, iako je inkdžet štampa za to vreme postizala neverovatne rezultate kada je tekst u pitanju, fotografska izvedba je bila veoma loša. Prvi vidljivi rezultati postaju primetni sa pojavom foto-kertridža, ali na običnom papiru dobijena fotografija znatno je zaostajala od one dobijene u laboratorijskom okruženju. Tako dolazimo do 1997. godine i pojave prvih foto-papira koji su, ako se malo bolje prisetimo, bili privilegija samo onih imućnijih, što zbog previsoke cene, što zbog malog broja uređaja koji su bili tehnološki sposobni da odštampaju fotografiju. Sve postaje tako moguće s pojavom foto-emulzije, tankog sloja lepljive supstance zadužene za vezivanje mastila za papir. I tako smo danas svedoci komercijalnih foto-papira, prekrivenih različitim slojevima emulzija zaduženih da vašem otisku daju kvalitet i dugovečnost. Tim inženjera u Epson-ovim proizvodnim pogonima stvorio je takvu vrstu foto-emulzije koja omogućava trajnost i nepromenjenost fotografije i do 100 godina.

      Imamo foto-kertridž, pribavili smo foto-papir, nedostaje još samo štampač koji će omogućiti da željene nam fotografije ugledaju svetlost dana. Kao moguće rešenje izdvajamo Epson-ovu seriju PictureMate štampača. Kako se digitalne kamere i dalje favorizuju nad tradicionalnom filmskom kamerom, broj fotografija štampanih kod kuće nastavlja da raste. U svetlu ove promene, domet Epsonovog (lakog za upotrebu) kućnog foto printera dobija tim više. PictureMate 500 je najnoviji 10 x 15 cm foto štampač koji daje fotografije kvaliteta profesionalne laboratorije iz udobnosti vašeg sopstvenog doma. On čini kućnu foto štampu bržom i lakšom. Sada možete uživati u visokom kvalitetu fotografija, za samo nekoliko minuta nakon snimanja. Uređaj krakteriše šestobojna štampa, koja je u kombinaciji sa Mikro Piezo tehnologijom zadužena za dobijanje foto-otiska. Iako najavljen u novembru 2005 godine, uređaj se na evropskom tržištu pojavio tek u martu 2006 godine, sa čitavih godinu dana zakašnjenja u odnosu na američku promociju. Za ili protiv. Prednosti i mane? Pitanja su, na koja smo potražili odgovor za vreme boravka ovog mališe u našoj redakciji.

      Epson PictureMate 500 – Šta je u kutiji? Pored Epson PictureMate 500 ”personalne foto laboratorije” u kutiji se nalazi kabl za napajanje, uputstvo za povezivanje štampača, PictureMate foto kertridž, PictureMate foto papir (20 listova) i CD sa drajverima, propratnim softverom i tehničkom dokumentacijom. Odgovarajući USB kabl za povezivanje sa računarom je izostao, pa ćete isti morati naknadno da dokupite. Zahvaljujući ljubaznošću domaćeg distributera test primerak uređaja nam je došao sa litijum-jonskom baterijom koja se dodatno kupuje i sam štampač čini istinski prenosivim.

      Ure đaj je dizajniran tako da svojim izgledom podseća na domaći toster, mase približno 2,8 kg, opremljen nešto slabijom plastičnom konstrukcijom u kombinaciji srebrne i tamno plave boje. Prednja strana ovog malenog štampača otkriva izlaznu fioku kapaciteta 20 odštampanih fotografija. Iako se prilikom otvaranja fioka čini krhkom i lako lomljivom pri prihvatanju fotografija koje su prošle proces štampe, u praksi je to znatno drugačije i funkcioniše besprekorno. Pored same fioke uklanjanjem zaštitne maske, pristupamo skupu slotova za memorijske kartice. Prisutna su ukupno tri slota za kartice različitog tipa, a Epson se odlučio da podrži sve široko prihvaćene formate, počevši od CompactFlash (I i II), xD-Picture Card, SmartMedia, SD Memory Card, MultiMediaCard, Magic Gate Memory Stick, Memory Stick, Memory Stick PRO, IBM Microdrive, pa sve do   Mini SD Card, Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo i MagicGate Memory Stick Duo za koje je neophodan odgovarajući adapter.

      Gornjim delom uređaja dominira 2,4-inčni kolor LCD ekran, koji se može izvući do bilo kog podesnog ugla, sa dugmićima na maloj kontrolnoj tabli na samom prednjem delu. Ima ih ukupno dvanaest i koriste se za kretanje kroz ekranske menije i odabir slika za štampanje. LCD ekran pruža instrukcije korak po korak koje čine štampanje fotografija zaista jednostavnim, čak i za one sa malo tehnološkog iskustva. Daje vam mogućnost da primenite niz zabavnih efekata, na primer, mogu biti dodate margine vašim fotografijama, primenjeni crno i beli ili crvenosmeđi tonovi. Takođe možete zumirati određeni deo slike, a zatim odbaciti ostatak slike iz vašeg snimka (detaljnije o mogućnostima u nastavku teksta).

      Ulazna fioka za papir otkriva se sa zadnje strane štampača i može da prihvati do 20 listova foto papira. Gledano desno od same ulazne fioke smeštena je jedinica za napajanje, a iznad nje se nalazi skriveno ležište za opciono pakovanje litium-jonskih baterija. Proizvođač ističe da pre prve upotrebe bateriju treba puniti 4-5 sati, nakon čega su dovoljna približno 2,5 sata za njeno kompletno punjenje. Moguće je odštampati do 35 fotografija sa potpuno punom baterijom, no broj može varirati, i zavisi od vremena koje printer provede na čekanju između štampanja. Levo od ulazne fioke smešten je PictBridge priključak koji omogućava direktno štampanje sa kompatibilnog uređaja, tj. digitalnog fotoaparata (ujedno i flash memorije) i USB 2.0 konektor za PC. Konstrukcija štampača upotpunjena je ručicom za prenos, koja u kombinaciji sa batarejom čini uređaj maksimalno mobilnim.

      Za razliku od većine Epsonovih inkdžet printera, gde se tank sa mastilom smešta pozadi same glave štampača, PictureMate 500 se pridružuje prethodnim modelima PictureMate uređaja u korišćenju jednodelnog kertridža koji se proteže celom dužinom printera i uleže u slot pozadi. Mastilo se dovodi do glave štampača kroz savitljive cevi, a kertridž sadrži komplet od 6 pigmenata: svetloplava, žuta, ljubičasta, crna, crvena i plava. Podr žana je   Micro Piezo inkdžet tehnologija visokog sjaja što daje štampu visokog kvaliteta i najmanje dva do četiri puta duže trajanje kertridža nego vodeće marke modela štampača zasnovane na klasičnoj (termičkoj) inkdžet tehnologiji. Micro Piezo tehnologija je karakteristična po tome što za izbacivanje mastila koristi pritisak izazvan širenjem piezo-kristala pri kontaktu sa elektricnom strujom. Ova tehnologija omogućava vrlo visoku preciznost izbacivanja mastila, što za rezultat ima visok kvalitet odštampanog materijala, u ovom slučaju fotografija.

      Sa samo jednim kertridžom za njegov sistem šestobojne štampe, uređaj   teško da može biti lakši za održavanje. Preporučuje se da štampač povremeno obrišete od prašine kako bi produžili njegov životni vek, a mi predlažemo korišćenje mikrofiber krpice uz malo vode i nekog deterdženta.

      Epson PictureMate 500 – Potpuno samostalan

      Pre nego štampač povežemo sa računarom na trenutak ćemo se okrenuti njegovim samostalnim mogućnostima i proces štampanja pokrenuti direktno s njega bez posredstva računara. Baterijska opcija vam omogu ćava da ukoliko želite da transportujete svoj PictureMate 500, sad to možete i da učinite, bez brige za traženjem odgovarajućeg izvora energije. Nakon formiranja baterije bićete u prilici da isprobate sve prednost štampanja fotografija bilo gde i bilo kada, a set aplikacija koji se nalazi na samom printeru će vam pomoći da sa lakoćom dobijete željeni izlazni rezultat.

      Kada uključite štampač potrebno je sačekati izvestan, kraći vremenski period pre nego vas isti uvede u osnovni meni. Meni printera čine osam celina kojima se krećete posredstvom navigacijskog tastera. Svaku od celina ukratko ćemo opisati u nastavku teksta.
      “Print All” je prva celina koja daje mogućnost da odštampate sve fotografije smeštene na flash memoriji ili nekoj od podržanih memorijskih kartica. Nema nekih većih podešavanja u opcijama koje nudi ova celina, a ono što može da zasmeta je izostavljanja mogućnost da se isecanje primeni na skup fotografija tj. isecanje nekog dela može biti primenjeno samo na jednoj tekućoj slici, što ume da bude veoma nezgodno, jer je često potrebna primena na set slika. “Print Same” nudi mogućnost odabira (selekcije) nekoliko slika i određivanja jedne ili više kopija za svaku. Ono što ovde može da iritira, jeste da nakon štampanja više kopija jednog seta, indeks pregleda se vraća na prvu sliku u setu, a ne na prethodnu poziciju, pa ume da bude prilično zbunjujuće većini korisnika. Sledi “Print Range”, celina zadužena za štampanje skupa slika (sekvenci) u nizu od 5 do 20. Skrolovanje kroz set slika može početi od početka ili kraja seta ali indeksni pogled bi   mogao biti efikasniji kad bi bilo načina za skok (skip) napred i nazad kroz svaki set od 9 fotografija, uz dodatak skrolovanju napred i nazad za pojedinačnu sliku. “Print Index” vam daje mogućnost da odštampate umanjeni set svih fotografija, dok “Print by Date” vrši odabir želejnih slika po datumu i njihovo štampanje. Oznake za datum, vreme, boju, veličinu i položaj ne mogu se konfigurisati. Ovo može da zasmeta u slučaju da slika sadrži žuto, narandžasto ili crveno u donjem desnom delu (zavisno od orijentacije). Nema formatiranja za godinu od dve cifre i najkompaktniji format je američki tj. yyyy.mm.dd. Stižemo do najzanimljivije “Add Frame” celine koja nudi veliki broj zabavnih efekata počevši od raznoraznih okvira pa do mogućnosti umetanja sličica životanja i cveća. Ponuđene efekte možete primeniti na jednu, grupu ili sve slike koje želite da odštampate. Vrlo korisno. Poslednja “Camera-Selected DPOF Photos” pruža mogućnost štampanja seta fotografija direktno sa kamere zahvaljujući DPOF (Digital Print Order Format) instrukcijama.
      Zavisno od relativne rezolucije, fool preview se ne generiše trenutno i inicijalno stvara sliku niske rezolucije na LCD-u ali se brzo obogaćuje (nije pravi problem) što može da iziskuje dodatno vreme ako se krećete kroz mnogo preview ekrana tražeći sliku. Nije omogućeno organizovanje ili manipulacija slikama na memorijskom medijumu, pošto se struktura direktorijuma potpuno ignoriše. Mi bi smo voleli da imamo mogućnost selektivnog brisanja grupe prema datumu kao i mogućnost formatiranja medijuma.

      Epson PictureMate 500 – Drajveri i prateći softver

      Štampač se može instalirati na Windows ili Mac OS operativne sisteme, a za detaljan spisak podržanih platformi konsultujte tabelu specifikacija. Uz sam uređaj dolazi poprilično bogata softverska ponuda, a mi ćemo početi sa drajverima koji čine osnovu kvalitetnog rada štampača. Instalacija je kratka i nakon par minuta uređaj je spreman za rad. Desnim klikom na štampač i odabirom opcije “Properties” bićete u prilici da se upoznate sa dva taba koji čine osnovu svih podešavanja uređaja. Prvi tab “Main” nudi mogućnosti podešavanja okvira fotografije, ekspanzije i kolor setovanja. U okviru kolor opcija ponuđene su mogućnosti štampanja crno-belih, sepia, bez korekcije i sa auto korekcijom fotografija. Istim tabom možete definisati željni kvalitet fotografija, orijentaciju i broj kopija, a sve promene prikazane su u “Preview” prozoru. Drugi tab “Maintenance” čini skup od pet podtabova,   prvi od njih Status Monitor 3 prikazuje nivo mastila preostalog u kertridžu. Naredni “Nozzle Check” predstavlja korisnu opciju u slučaju pojave pukotina (bledih i neofarbanih područja) u otisku i ima ulogu u resetu mlaznica čime se otklanjaju predhodno navedene deformacije. U slučaju zapušenja glave štampača pomoćiće vam podtab “Head Cleaning” koji za ulogu ima otpušavanje iste. Problem pojave vertikalnog neporavnjanja rešava se “Print Head Aligment” opcijom. Sva podešavanja opcionih dodataka i njihova verifikacija vrše se iz petog, ujedno poslednjeg podtaba sasvim logičnog naziva “Printer and Option information”.

      Softverska podrška Epson PictureMate 500 štampaču dolazi u vidu Creativity software-a koji nudi pregršt mogućnosti. Sastoji se iz dve celine “Epson Easy Photo Print” i “Epson Photo Module” koje su međusobno povezane (slično Adobe Photoshop-u i Image Ready-ju). Aplikacija omogućava pregled i obradu slika sa računara, korekciju osvetljenja, zasićenosti i oštrine, uključujući mogućnost redukcije crvenog oka. Epson je ceo softver osmislio tako da korisnika vodi iz koraka u korak od odabira slike i papira pa do samog procesa štampanja.

      Epson PictureMate 500 – Testovi
      Uprkos bilo kojoj tvrdnji Epsona da je za dobijanje primerka fotografije potrebno 77 sekundi, vreme štampanja je promenljivo i zavisno od faktora kao što su količina boje, kompleksnost zadatka i foto rezolucija. Od momenta zadavanja naredbe print, uređaju je bilo potrebno tačno 94 sekunde do završetka štampanja, dok je vreme računato od trenutka štampanja znatno kraće i iznosi 79 sekundi. Kad štampa grupu fotografija, potrebno vreme je u proseku oko 87 sekundi po fotosu za standardnu sliku dobijenu digitalnim foto aparatom od 5 megapiksela. Štampanje 4 različite fotografije za pasoš traje oko 124 sekunde, dok indeksno štampanje (20 slika po listu) traje oko 65 sekundi (ne uzimajući u obzir vreme izmene kertridža koje traje u proseku oko 20 sekundi). Više smo nego zadovoljni dobijenim rezultatima, a u prilog tome ide i činjenica da smo u toku pisanja ovog teksta dobili Lexmarkov model foto štampača P450, koji je postigao znatno lošije rezultate kada je u pitanju brzina štampanja. Kvalitet štampe je vrlo, vrlo dobar. Sistem šestobojne štampe zaista poboljšava svetlosne senke, dajući im posebnu treperavost i dodajući vernost koja je retko viđena kod inkdžet štampača. Boje su zasićene, prelazi malčice preblagi u tamnim delovima slike. Oštrina detalja je savršena, čak i pri štampanju u najvećim podržanim rezolucijama. Nismo primetili nikakve deformacije u vidu linija, pruga i kockastih izobličenja na odštampanim fotografijama, a na zrnastu strukturu zaboravite, nećete moći da je primetite koliko god zamarali oči. Tek sa pojačanom rezolucijom od 5.760 x 1.440, možete da primetite tačkice u delovima ravnomernih prelaza boja, kao što je npr. vedro nebo. Napravili smo poređenje fotografija dobijenih Epsonovim PictureMate 500 i Lexmark P450 štampačima u odnosu na originalne slike.

      Dobijeni rezultati govore sami za sebe, jasno se vidi da su fotografije dobijene Epsonom najvernije originalnim slikama. Jedino su nijanse crvene nesto svetlije, ali to je jedva primetno i uočljivo tek ako se fotografija detaljno zagleda. Impresionirani smo crno-belim fotografijama koje pravi štampač, sve nijanse sive su savršeno neutralne, a bela je jedna od najvernije reprodukovanih. Fotografije su otporne na vodu, razmazivanje i otiske prstiju i u skladu sa Wilhelm Research Laboratory one ne blede i do 104 godine, što je oko dva do četiri puta duže od vodećih brendova fotografskih otisaka i oko četiri do 20 puta duže od otisaka drugih sličnih 10 x 15 cm digitalnih foto štampača. Sledi galerija fotografija.

      Epson PictureMate 500 – Galerija

      Epson PictureMate 500 – Finalni utisci
      Dan za danom, fotografija za fotografijom, došlo je vreme da se oprostimo od druženja sa Epson-ovim PictureMate 500 foto štampačem. Ako bi sve utiske trebalo svesti u jednu rečenicu onda bi ona svakako glasila: Epson je uspeo da nas oduševi tosterom 🙂 koji je krcat velikim brojem dopunskih opcija. Vrlo male dimenzije, odlična kompatibilnost sa svim najčešće korišćenim operativnim sistemima, uključujući i Mac OS platformu , kao i mogućnost lakog prenošenja i štampanja gde god poželite, čine ovaj printer maksimalno upotrebljivim. Štampač pored relativno brzog štampanja, nudi nadmoćan kvalitet otiska sa minimumom šuma. Podržanost velikog broja memorijskih kartica, uključujući i mogućnost prenosa slika preko opcionog bluetooth adaptera, većini potencijalnih korisnika biće od velike koristi. Stižemo i do najbitnijeg dela, isplativost dobijenog otiska. Činjenica da je fotopapir poprilično skup ne ide u prilog ceni dobijene fotografije, s druge strane kvalitet je na zanatno višem nivou u poređenju sa fotografijama razvijenim klasičnom metodom. Ono što nas posebno raduje je najava Epsona da će korigovati cene fotopapira i kertridža za celih 20% već tokom narednog kvartala, čime se razlika u ceni između fotografija dobijenih fotoprinterom i onih čije je nastajanje delo hemijskog procesa znatno približava.

      EPSON PictureMate 500 – Bench-Market Best Buy Award

      Šteta, zaista šteta što je završna obrada na nešto lošijem nivou od očekivane, pa izostaje naša najprestižnija nagrada. To međutim ne umanjuje impresivne rezultate koje je ovaj mališa pokazao tokom boravka u našoj redakciji, kao i odlično izbalansiraniog odnosa cena, kvalitet i preformanse, pa iz tog kao i predhodno svih navedenih razloga sledi Bench-Market Best Buy nagrada. Uređaj na test ustupio BS Procesor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test