Nebojša Rašković
Epson Stylus D68 i Epson Stylus D88Mlazni štampači dominiraju tržištem gotovo dve decenije. U početku zamišljeni kao relativno jeftina zamena za plotere, ušli su u proizvodni program velikog broja renomiranih firmi što je za posledicu dovelo do značajnog pada cena, a napredak tehnologije omogućio dostizanje vrlo visokih rezolucija štampanja. Iz generacije u generaciju “zrno” je sve sitnije, zasićenost boja sve bolja, pa je za razlikovanje fotografija nastalih u foto laboratorijama i otisaka štampanih “foto” mastilom na odgovarajućem papiru neophodna lupa.
Kompanija Epson predstavlja vodećeg proizvođača periferijske opreme, deo je Seiko Epson korporacije, lidera na polju informacionih tehnologija, mikroelektronike, optike i robotike. Pomenuti proizvođač je sada već davne 1968. godine predstavio prvi štampač EP-101 i napravio revoluciju u tadašnjoj IT industriji. Od tada pa do danas proizvodni pogoni ovog giganta kupcima širom sveta nude rešenja za koja važi pravilo da su najbolja kod odnosa kvalitet-cena. Stylus serija printera promovisana je tačno pre 7 godina i predstavlja jednu od najprodavanijih. Proizvođač je godinama usavršavao modele, pa je tako prethodna “C” serija dobitnik niza prestižnih nagrada. Probirljivost kupaca zahtevao je potpuno novi pristup tržištu, pa je tako prostor između niže i visoke klase printera osvežen modelima D68 i D88 (oznaka D je sufiks za DURABrite boje) čije su glavne odlike pristupačna cena i odlični rezultati.
Epson na svojim ink-džet štampačima već duži niz godina koristi Micro Piezo tehnologiju, zasnovanu na piezo-elementima koji su smešteni iznad svake mlaznice u glavi printera. Delovanjem električne energije koja prolazi kroz piezo-kristale, dolazi do njihovog izobličenja, što za rezultat ima različite pritiske u mlaznicama. Pri promeni pritiska, kapljice mastila izleću iz glave formirajući otisak. Pomenuta tehnologija je karakteristična po tome, što se mogu dobiti različite zapremine kapljica, što je po rečima Epsonovih inženjera, ključ za savršeni kvalitet štampe. Zapremina kapi koja pada na papir kod kolor kartridža T0612, T0613 i T0614 je četiri pikolitara, dok crni sa oznakom T0611 izbacuje kap veličine šest pikolitara. Stylus D seriju karakteriše i povećan broj mlaznica kojih sada ima ukupno 135, od čega 48 pripada crnom kertridžu, a po 29 svakoj boji. Treba napomenuti da se glava za štampanje kod oba modela nalazi na samim printerima, a ne na kartridžima. Eventualno zapušavanje mlaznica na glavi Epsonovih štampača značilo bi i kraj životnog veka uređaja jer je istu nemoguće zameniti. Međutim zbog upotrebe posebne tehnologije, proizvođač garantuje duži eksploatacioni period nego kod standardnih termalnih ink-džet glava kod kojih se mastilo greje. Kod testiranih modela sadržaj tankova se nikada ne može istrošiti do kraja, čime se glava čuva od zapušavanja. Mnogo novina smešteno je ispod haube ova dva lepotana, a mi krećemo od ambalaže u kojoj su nam pristigli.
Pakovanje
Štampači su stigli u poprilično velikim kutijama za ovakvu vrstu proizvoda. Ostatak pakovanja pored samih printera donosi kablove za napajanje, uputstva za povezivanje i održavanje štampača, četiri kartridža, CD sa drajverima, softverom i pratećom dokumentacijom, a prisutna su i dva plastična naslona za papir. Politiku neisporučivanja USB kabla primenila je i ova kompanija, pa ćete isti morati obezbediti posebno. Na tržištu je moguće pronaći iste štampače sa oznakom “Photo Edition” pri čemu je osnovnom pakovanju pridodat kit od 20 listova 13 x 18cm (5 x 7″) Epson foto-papira, visokopigmentni foto-kartridž i foto-album.
EPSON Stylus D68
EPSON Stylus D88
Posmatrajući kutije reklo bi se da su printeri veoma dugi, međutim to nije slučaj i isti su dužine oko 22 inča, što je neki standard za većinu danas prisutnih inkdžet štampača na tržištu. Oba štampača izrađena su u kombinaciji svetlo sive i srebrne boje, veoma sličnog dizajna, sa gotovo identičnim spoljnim karakteristikama, osim na pojedinim mestima gde se neznatno razlikuju. Posmatrajući štampače sa zadnje strane, desno se uočavaju priključci za napajanje i USB portovi za povezivanje sa računarom. Jači model nudi mogućnost interakcije sa PC-jem i putem paralelne veze. Na levoj strani oba štampača izvedeni su prorezi čija je uloga da obezbede adekvatnu cirkulaciju svežeg vazduha, a sve u cilju nesmetanog rada istih. Sredinom zadnjeg dela dominiraju ulazne fioke čiji je kapacitet maksimalnih 100 listova papira. Fioke su postavljene gotovo vertikalno, sa implementiranim limiterima, koji omogućavaju pravilno uvlačenje papira u toku procesa štampanja, čime se isključuje mogućnost gužvanja i kolizije papira.
EPSON Stylus D68
EPSON Stylus D88
Prednja strana oba štampača krije izlazne fioke, koje su odlično uklopljene u celokupan dizajn printera i kojima se pristupa jednostavnim povlačenjem držača u obliku ručice na samom prednjem delu. Fioke poseduju produžetke za papir koji se izvlače iz njihove sredine i služe da prihvate duži odštampani materijal. Kapacitet ovih fioka je upola manji od ulaznih i iznosi svega 50 listova A4 formata ili 20 foto-papira. Daljim posmatranjem jasno se uočavaju tri tastera smeštena po sredini gornjeg dela printera. Kod modela D88 dugmad su izrađena od plastike, dok slabiji brat poseduje gumene. Prvi taster gledano s desna na levo je namenjen paljenju štampača i kod oba modela svetli isprekidanim zelenim svetlom u toku rada, a odmah pored njega nalazi se taster za trenutni prekid započetog štampanja. Poslednje dugme u nizu pruža informacije o stanju zaliha mastila u tankovima sa bojom (kada je jedna od boja pri kraju lampica na samom tasteru svetli isprekidanim, a ukoliko je kartridž u potpunosti ispražnjen konstantno crvenim svetlom) i upućuje na njihovu eventualnu zamenu ukoliko je to potrebno.
Celokupna gornja konstrukcija štampača osmišljena je u obliku poklopca, čijim se podizanjem pristupa delu za umetanje kartridža. Pre nego započnete postavljanje kartridža neophodno je printere povezati sa izvorom energije kako bi klizna konstrukcija na kojoj se nalaze ležišta došla u odgovarajuću poziciju. Uz oba modela stižu kertridži sa oznakama T0611 (crni), T0612 (svetloplava), T0613 (ljubičasta) i T0614 (žuta). Ukoliko printere pribavite sa oznakom “Photo Edition” dobićete i visokopigmentni T0611H foto-kartridž koji se umeće umesto crnog i znatno utiče na kvalitet otiska prilikom štampanja fotografija na foto-papiru. Epson Stylus D serija dolazi sa novom DURABrite Ultra Ink tehnologijom zaduženom za dostizanje visokog kvaliteta štampe dokumenta kako na običnom, tako i na sjajnom fotografskom papiru.
Jednostavna konstrukcija štampača ne zahteva neko posebno održavanje, pa se sve svodi na uklanjanje prašine sa spoljnih delova i eventualno unutrašnjih, gde bi mogla da utiče na tok i kvalitet štampe.
Specifikacija Epson Stylus D68
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Model štampača
Epson Stylus D68
Vrsta štampača
4-bojni inkdžet printer, Epson Micro Piezo™ glava štampača
Tehnologija štampe
Epson tehnologija promenljive veličine kapi za minimum 4pl veličinu kapljice Glava štampača od 90 nosnica za crnu, po 29 nosnica za svetloplavu, ljubičastu i žutu
Brzina štampanja
Crni tekst, kolor tekst
Fotografija bicikla 10×15 cm bez ivice
17 ppm, 9 ppm (ekonomski mod) 173 sekunde (default foto mod)
Potrošnja struje
11W (ISO 10561)
Regulativa
ENERGY STAR usaglašen EMC Direktiva 89/336/EEC i Uputstvo za nisku voltažu 73/23/EEC
Nivo buke
42dB (približno) (ISO 7779)
Kvalitet štampe
Do 5760 x 1440 optimizovanih dpi na odgovarajućem medijumu korišćenjem RPM (Resolution Performance Management – upravljanje rezolucijom)
Vrste papira
Premium Ink Jet običan papir A4, svetli beli Ink Jet papir A4, Premium sjajan foto papir A4,13 x 18cm (5 x 7″), 10 x 15cm (4 x 6″), Premium polusjajni foto papir A4, 10 x 15cm (4 x 6″), Ultra sjajan foto papir A4, 13 x 18cm (5 x 7″), 10 x15cm (4 x 6″), mat papir – velike težine A4, Dvostrani mat-papir A4, Plain Paper A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, custom, Foto papir A4, 10 x 15cm (4 x 6″), Ink Jet papir foto kvaliteta A4
Veličina papira
A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, 13 x 18cm (5 x 7″), 10x15cm (4 x 6″)
Veličina koverti
C6 (162 x 114mm), No 10 (241.3 x 104.8mm), DL (220x110mm)
Trajnost odštampane fotografije
* Lightfast do 120 godina na odgovarajućem medijumu, poseti www.epson-europe.com za više informacija
Tip kertridža
4-bojni sistem
Ink kertridži (crni)
T0611
Ink kertridži (kolor)
T0612 (Svetloplava), T0613 (Ljubičasta), T0614 (Žuta)
Kapacitet ulazne fioke
100 listova
Kapacitet izlazne fioke
50 listova
Komunikacija sa računarom
USB 1.1
Memorija/Maks. mem. (MB)
Nije navedeno
Standardna dimenzija (Š x D x V)
447 (Š) x 240 (D) x 240 (V) mm
Težina štampača
4.0kg
Podržani operativni sistemi
Microsoft® Windows® 98 / Me / 2000 / XP i Macintosh®
Kompatibilnost
Podudarnost boja: Epson Colour management sistem uključen u Windows®-u i Macintosh® drajveru Microsoft® Windows® 98SE / Me / 2000 / XP ICM, sRGB (Microsoft® Windows® 98SE / Me / 2000 / XP), Apple ColorSync 2.0 compatibilan
Preporučeni minimalni sistemski zahtevi
• Microsoft® Windows® 95, Pentium 166MHz ili jači, 128 MB, 150 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® 98, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® Me, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® 2000, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® XP, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Mac OS® ? 9.1, PowerPC G4 500 MHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Mac OS® ? 10.2, PowerPC G4 700 MHz ili jači, 256 MB, 2.1 GB ili više slobodnog prostora na hard disku
Softver
Epson Creativity Suite *Aplikacioni softver ne podržava Microsoft® Windows 95
Sadržaj pakovanja
Epson Stylus Epson D68 štampač, 4 kertridža, uputstvo za povezivanje i održavanje štampača, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i dokumentacijom. Photo Edition pakovanje uključuje 20 sjajnih listova 13 x 18cm (5 x 7″) Epson foto-papira
Specifikacija Epson Stylus D88
Proizvođač
Epson
Web strana proizvođača
Model štampača
Epson Stylus D88
Vrsta štampača
4-bojni inkdžet printer, Epson Micro Piezo™ glava štampača
Tehnologija štampe
Epson tehnologija promenljive veličine kapi za minimum 3pl veličinu kapljice. Glava štampača od 180 nosnica za crnu, po 59 nosnica za svetloplavu, ljubičastu i žutu
Brzina štampanja
Crni tekst, kolor tekst
Fotografija bicikla 10×15 cm bez ivice
2 ppm, 12 ppm (ekonomski mod) 92 sekunde (default foto mod)
Potrošnja struje
19W (ISO 10561)
Regulativa
ENERGY STAR usaglašen EMC Direktiva 89/336/EEC i Uputstvo za nisku voltažu 73/23/EEC
Nivo buke
42dB (približno) (ISO 7779)
Kvalitet štampe
Do 5760 x 1440 optimizovanih dpi na odgovarajućem medijumu korišćenjem RPM (Resolution Performance Management – upravljanje rezolucijom)
Vrste papira
Premium Ink Jet običan papir A4, svetli beli Ink Jet papir A4, Premium sjajan foto papir A4, 13 x 18cm (5 x 7″), 10 x 15cm (4 x 6″), Premium polusjajni foto papir A4, 10 x 15cm (4 x 6″), Ultra sjajan foto papir A4, 13 x 18cm (5 x 7″), 10 x15cm (4 x 6″), mat papir – velike težine A4, Dvostrani mat-papir A4, Plain Paper A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, custom, Foto papir A4, 10 x 15cm (4 x 6″), Ink Jet papir foto kvaliteta A4
Veličina papira
A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, 13 x 18cm (5 x 7″), 10x15cm (4 x 6″)
Veličina koverti
C6 (162 x 114mm), No 10 (241.3 x 104.8mm), DL (220x110mm)
Trajnost odštampane fotografije
* Lightfast do 120 godina na odgovarajućem medijumu, poseti www.epson-europe.com za više informacija
Tip kertridža
4-bojni sistem
Ink kertridži (crni)
T0611
Ink kertridži (kolor)
T0612 (Svetloplava), T0613 (Ljubičasta), T0614 (Žuta)
Kapacitet ulazne fioke
100 listova
Kapacitet izlazne fioke
50 listova
Komunikacija sa računarom
USB 1.1, Paralelni
Memorija/Maks. mem. (MB)
Nije navedeno
Standardna dimenzija (Š x D x V)
460 (Š) x 242 (D) x 198 (V) mm
Težina štampača
4.6kg
Podržani operativni sistemi
Microsoft® Windows® 98 / Me / 2000 / XP i Macintosh®
Kompatibilnost
Podudarnost boja: Epson Colour management sistem uključen u Windows®-u i Macintosh® drajveru Microsoft® Windows® 98SE / Me / 2000 / XP ICM, sRGB (Microsoft® Windows® 98SE / Me / 2000 / XP), Apple ColorSync 2.0 compatibilan
Preporučeni minimalni sistemski zahtevi
• Microsoft® Windows® 98, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® Me, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® 2000, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Microsoft® Windows® XP, Pentium 1.0 GHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Mac OS® ? 9.1, PowerPC G4 500 MHz ili jači, 256 MB, 550 MB ili više slobodnog prostora na hard disku • Mac OS® ? 10.2, PowerPC G4 700 MHz ili jači, 256 MB, 2.1 GB ili više slobodnog prostora na hard disku
Softver
Epson Creativity Suite
Sadržaj pakovanja
Epson Stylus D88 štampač, 4 kertridža, uputstvo za povezivanje i održavanje štampača, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i dokumentacijom
Drajveri i softverska podrška
Oba modela krase odlično napisani drajveri za sve podržane platforme (za detaljan spisak konsultujte tabelu sa specifikacijama), kao i bogata softverska podrška koja dolazi na instalacionim diskovima. Radi se o gotovo identičnoj upravljačkoj logici za oba printera pa nema potrebe za odvojenim prikazom mogućnosti, a mi krećemo sa opisom drajvera koji čine osnovu komfornog rada.
Nakon kraće instalacije bićete u prilici da sva podešavanja regulišete u okviru tri taba koji čine osnovu napisanih drajvera. Krenimo po stavkama. U okviru prvog (Main) taba pored definisanja vrste i veličine papira, određivanja orijentacije i kontrole nivoa mastila u tankovima, ponuđen je i set opcija namenjen određivanju željenog kvaliteta. Za uobičajene poslove štampanja prisutan je “Draft” mod koji koristi ? potrebnog mastila za dobijanje otiska na papiru. Ovu mogućnost većina korisnika koristi kada je u pitanju štampanje običnog teksta, u okviru kog nema slika i grafikona, jer tekst biva blago osvetljen. Naredni “Text” mod je zadužen za dobijanje štampanog teksta punog kvaliteta, dok “Text & image” opcija omogućava vrhunski izlazni kvalitet kod dokumenata gde je prisutno kombinovanje teksta i grafikona. Preostala dva (“Photo” i “Best Photo”) moda određuju kvalitet štampanja fotografija, bilo da je reč o običnom ili foto-sjajnom papiru. U okviru istog taba prisutna je sekcija “Advanced” koja krije par interesantnih podešavanja. Prva od njih je namenjena definisanju potrebnog vremena za sušenje određenog medija (podsetimo se samo da neke vrste papira sporije upijaju mastilo, pogotovo kod štampanja slika gde je prisutna veća količina boje i tom prilikom štampač usporava proces za ono vreme koje je otprilike neophodno da se medij prosuši). Još jedna od naprednih mogućnosti koja se krije u okviru pomenute sekcije jeste i prisustvo štampanja bez okvira, tj. od ivice do ivice papira. U ovom delu se vrši i izbor odgovarajuće rezolucije, a maksimalno podržana za oba printera je 5760 x 1440 optimizovanih dpi na odgovarajućem medijumu uz korišćenje RPM (Resolution Performance Management-upravljanje rezolucijom). Sledi drugi (Page Layout) tab, koji sa sobom nosi set podešavanja vezanih za rotaciju (180 stepeni) i određivanje broja kopija. U okviru istog prisutna je sada već standardna mogućnost štampanja vodenog žiga i grupa opcija namenjena dvostranom štampanju uz mogućnost štampanja booklet-a koji vrši raspodelu dokumenata u format knjige. Isti tab donosi i podršku za štampanje više strana dokumenata na jednom papiru a vrednosti su 2, 4, 6, 9 i 16 ili obrnutim redom, deljenjem jedne strane tako da stane na više listova izlaznog papira za šta je zadužena opcija “Poster printing” sa vrednostima 2 x 2, 3 x 3, 4 x 4 i 5 x 5. Poslednji (Maintenance) tab čini skup od pet podtabova čija je uloga u otklanjanju pukotina koje se mogu javiti usled dužeg mirovanja printera i otpušavanju eventualno zapušenih mlaznica.
“Mekani deo” upotpunjuje Creativity software paket koji dolazi sa tri veoma korisne aplikacije. Easy Photo Print je program koji znatno ubrzava editovanje i štampanje svih vrsta dokumenata, jednostavnog je grafičkog interfejsa (slično ACDSee-ju) i za većinu korisnika maksimalno upotrebljiv. Print Image Framer (PIF) predstavlja dodatak koji nudi mogućnost kreativnijeg pristupa fotografijama dodavanjem zabavnih okvira i ivica. Pomenuti dodatak dolazi sa većom grupom zabavnog sadržaja, a ukoliko poželite da postojeću bazu obogatite nekim novijim i lepšim efektima iste možete skinuti sa oficijalnog sajta proizvođača. Web-To-Print može predstavljati veoma korisnu alatku jer se nakon instalacije integriše sa vašim Web Browser-om omogućavajući automatsko prilagođavanje web stranice vašem papiru. Tokom rada nismo primetili nikakve “bagovitosti” u okviru ponuđenog paketa, pa toplo preporučujemo instalaciju svih aplikacija…
Akcija
Brzina štampanja je prvi verodostojan faktor kvaliteta printera, pa shodno toj činjenici uporedne testove ćemo započeti sa merenjima FPO (First Page Out). Vreme izlaska prve strane meri se od momenta zadate naredbe “print” do trenutka izlaska prve strane iz štampača. Na krajnje rezultate može uticati niz faktora kao npr. veličina materijala koja se šalje štampaču i brzina procesora, a mi smo se trudili da dobijemo prosečne rezultate koji bi verno oslikali situacije sa kojima će se većina korisnika sresti u praksi. Oba printera su bila gotovo ujednačena kod štampanja teksta iz “Text” moda, a dobijeni su sledeći rezultati.
“Text” mod
Epson Stylus D68
Epson Stylus D88
Od momenta zadavanja naredbe “print”
32,2 sekunde
33,6 sekunde
Od momenta početka štampanja
24,3 sekunde
27,2 sekunde
Cela stvar postaje interesantnija kad tekstu dodamo slike i grafiku, a pri tom sve dokumente odštampamo iz za to predviđenog moda. U ovoj situaciji jači model odnosi ubedljivu pobedu, a kod pojedinih kombinacija razlika je bila i više nego očekivana.
“Text & image” mod
Epson Stylus D68
Epson Stylus D88
Od momenta zadavanja naredbe “print”
109,8 sekunde
49,9 sekunde
Od momenta početka štampanja
85,3 sekunde
41,3 sekunde
Situacija sa štampanjem slika ponovo donosi blagu prednost modelu D88 i to u oba moda. Printerima je bilo potrebno nešto više vremena da obrade materijal poslat na štampanje, što je sasvim logično jer se radi o fajlovima složenije strukture veličine do 1 MB.
“Photo” mod
Epson Stylus D68
Epson Stylus D88
Od momenta zadavanja naredbe “print”
3 minuta 28,3 sekunde
2 minuta 58,6 sekunde
Od momenta početka štampanja
3 minuta 09,2 sekunde
2 minuta 31,1 sekunde
Tokom štampanja u najzahtevnije “Best Photo” modu možete primetiti kako se tankovi sa mastilom veoma brzo prazne. Razlog ovakve situacije je što štampač tada po default-u štampa do maksimalno podržane rezolucije od 5760 optimizovanih dpi, pri čemu se troši i do 30% više boje u odnosu na standardni “Photo” mod.
“Best Photo” mod
Epson Stylus D68
Epson Stylus D88
Od momenta zadavanja naredbe “print”
5 minuta 44,3 sekunde
5 minuta 06,5 sekunde
Od momenta početka štampanja
5 minuta 10,1 sekunde
4 minuta 33,7 sekunde
Najzanimljiviji za većinu korisnika je odnos snaga kod najmanje zahtevnog “Draft” moda. Ono što je sasvim očekivano kod ovakve vrste štampanja jesu znatno veće brzine koje se postižu tokom samog procesa, zahvaljujući manjoj količini mastila koja je potrebna da bi se odštampao tekst. Printeri su bili poprilično ujednačeni kada su dobijeni rezultati u pitanju, čak i kod fontova koji su bili jedva čitljivi (3, 4 i 5 pt).
“Draft” mod
Epson Stylus D68
Epson Stylus D88
Od momenta zadavanja naredbe “print”
11,3 sekunde
11 sekundi
Od momenta početka štampanja
10 sekundi
9,76 sekundi
EPSON Stylus D68
EPSON Stylus D88
Kvalitet odštampanog teksta je na vrlo visokom nivou za oba printera, nema vidljivih deformacija i savijanja u delovima gde se ovo obično očekuje. Tekst je u potpunosti čitljiv kada je reč o standardnim veličinama slova krećući se od 8 pt pa naviše, dok je manje veličine fontova teže čitati, a oni najmanji od 1 i 2 pt su potpuno nečitljivi. Prilikom štampanja teksta u “Draft” modu jasno se mogu uočiti nijanse sivih, naročito po sredini teksta što je pomalo neuobičajeno kod ink-džet printera. Odštampali smo i par crno-belih fotografija i stariji brat je dao nešto bolji kvalitet sa veoma zadovoljavajućim neutralnim tonovima sive. Slabiji model kod odštampane crno-bele fotografije znatno više ističe nijanse plavih tonova, a na određenim delovima dominirala je žuta boja. Na “default” vrednostima oba štampača su napravila kolor fotografije sa previše tamnih tonova i jako izraženom dominacijom žute i crvene. Pošto u okviru drajvera nema nekih naprednih opcija preko kojih se može uticati na otklanjanje pomenutog problema, većina korisnika će morati da u programima za obradu fotografija obavi sve potrebne pripreme uključujući i sva željena posvetljenja, kako bi izbegli dominacije određenih boja. Mi smo kompletnu pripremu obavili u Photoshop CS aplikaciji i nakon toga pokrenuli štampanje na običnom papiru. Kako što smo i očekivali, dobili smo potpuno verno prenesene fotografije, sa veoma blagim transformacijama pojedinih boja (plava, crvena, žuta i zelena).
“Premium” foto-papir je doneo još bolje rezultate koji se mogu porediti sa poluprofesionalnim otiscima. Oba štampača su napravila potpuno realne fotografije živih i zasićenih boja koje su samo kod slika gde je dominantna svetlo-crvena boja “vukli” na tamne nijanse iste boje. U skladu sa navodima proizvođača trajnost i nepromenjenost ovih otisaka dostiže i stotinu godina, a razlog tome su svakako nove DURABrite Ultra boje.
Summa summarum
Nakon desetodnevnog druženja sa „Stylus D“ štampačima možemo izneti samo reči hvale na odlično odrađenom poslu od strane Epson-a. Oba printera krasi visok nivo završne obrade kao i veoma prijatan dizajn. Proizvođač se potrudio da nova serija ergonomski bude bolje rešena nego prethodna i u tome je poprilično uspeo prvenstveno zahvaljujući mogućnošću sklapanja izlaznih fioka kada su štampači van funkcije. Interakcija sa gotovo svim Windows okruženjima funkcioniše besprekorno zahvaljujući odlično napisanim drajverima, kojima se jedino može zameriti nedostatak nekih naprednijih opcija kao npr. fina podešavanja za crno-belu i kolor štampu. Već tradicionalno za ovog proizvođača nije izostala ni podrška za Macintosh računare koji za komunikaciju koriste nešto sporiju USB 1.1 vezu, a drajverima napisanim u tu svrhu nema se mnogo toga prigovoriti.
Na odlično izvedene algoritme nadovezuje se bogat softverski paket koji dolazi u obliku Epson Creativity podrške. Iako besplatan, set aplikacija nudi pregršt kako osnovnih, tako i naprednih funkcija namenjenih svakodnevnoj obradi i štampanju raznovrsnog materijala. Izostavljanje PictBridge porta smatramo većim nedostatkom shodno činjenici da većinu printera ove klase krasi prisustvo ovog veoma korisnog dodatka. Kvalitet odštampanog teksta je na veoma visokom nivou i može se porediti sa otiscima koji se dobijaju laserskom tehnologijom. “Epson Stylus D” Serija podržava Micro Piezo tehnologiju koja omogućava štampanje u veoma visokim rezolucijama (do 5760 optimizovanih dpi) i zahvaljujući njoj postiže se odličan kvalitet štampanja slika kako na foto, tako i na običnom papiru. Nismo primetili veća odstupanja kod odštampanih primeraka fotografija i opšti utisak je da oba printera daju veoma prirodne otiske. Štampači takođe podržavaju štampanje bez ivice do veličine A4 formata. Iako nisu brzinski šampioni, oba modela zadovoljiće sve potrebe sa kojima se većina korisnika svakodnevno susreće.
Sumirajući dobijene rezultate, a pritom uzimajući u razmatranje isplativost dobijenog otiska i cenovni rang kojem pripadaju oba modela, iste u potpunosti možemo preporučiti ozbiljnijoj kućnoj upotrebi i manjem kancelarijskom okruženju. Štampače za potrebe testa ustupio BS Procesor.