Nebojša Rašković
HP Color LaserJet 2600nŠkolski drugovi na Univerzitetu Stanford Bil Hjulit (Bill Hewlett) i Dejv Pakard (Dave Packard) osnovali su HP davne 1939. godine. Od tada pa do danas kompanija je postala najveći proizvođač IT opreme na svetu i lider u proizvodnji i distribuciji proizvoda namenjenih obradi i štampanju različitih vrsta materijala. Veoma brzi razvoj kompanije i sve veći udeo na tržištu uslovio je definisanje četiri osnovne poslovne grupe. Enterprise Systems Group (ESG) – (Grupa za sisteme preduzeća) usredsređena je ka iznalaženju rešenja namenjenih velikim kompanijama. Projektovanje servera, proizvodnja softvera i realizacija zamišljenih IT projekata u preduzećima osnovne su delatnosti ove grupe. Imaging and Printing Group (IPG) – (Grupa za obradu slika i štampanje) najstariji je HP-ov odeljak, radi na realizaciji komercijalnih uređaja za štampanje na različitim vrstama medija, uključujući i foto štampu. IPG čini skup od 26 fabrika širom sveta, namenjenih proizvodnji hardvera za štampanje, multifunkcionalnih uređaja, foto-aparata, skenera, kao i propratne opreme. HP Services (HPS) – (HP usluge) je vodeći globalni tim u oblasti IT usluge. Nastao je sa ciljem da potencijalnim kupcima približi mogućnosti svojih proizvoda, kao i njihovu implementaciju u svim privrednim granama. Personal Systems Group (PSG) – (Grupa za personalne sisteme) je usredsređen na proizvodnju uređaja za poslovnu i kućnu upotrebu. Iz pogona ove grupe dolaze nam stoni računari, prenosivi računari, radne stanice i smart uređaji različitih namena. Svim prethodno pobrojanim grupama pridružuju se HP Labs (HP laboratorije) koje obezbeđuju centralne istraživačke funkcije za čitavu kompaniju.
LaserJet serija štampača prisutna je na tržištu gotovo čitavu jednu deceniju. Velikom broju modela u okviru pomenute porodice pridodata su tri nova člana koja donose mogućnost štampanja u koloru. Iz trilinga prinova odabrali smo model sa oznakom 2600n. Glavna odlika printera je štampanje 8 stranica u minutu za crno-belu i kolor štampu. Povećan broj strana u koloru postignut je zahvaljujući vertikalnoj konstrukciji za postavljanje tonera koja omogućava štampu iz samo jednog prolaza. Zaobilaženje kružne konstrukcije donelo je nešto lošija prolazna vremena kod štampanja crno-belih dokumenata, ali bez uticaja na kvalitet odštampanog materijala. HP-ov “Smart Printing” set instrukcija implementiran je i kod ovog modela kao i “Memory Enhancement” tehnologija koja iz raspoloživih 16 MB memorije izvlači maksimum. Preporučen mesečni obim štampe ovog lepotana od 35.000 strana i prisustvo mrežnog adaptera jasno definišu ciljnu grupu kojoj je štampač namenjen. Mnogo novina je HP uveo sa novom linijom LaserJet uređaja, a mi krećemo redom od opisa pakovanja u kom se nalazio printer.
Pakovanje
Kutija u kojoj dolazi printer je nešto većih gabarita, što je sasvim očekivano za dimenzije uređaja od 370 mm x 453 mm x 407 mm. Ostatak sadržaja koji krije pakovanje čini set od četiri kasete sa tonerom, propratni CD sa drajverima i softverom, odštampan vodič za brzo povezivanje štampača, kabl za napajanje i plastični držač za papir. USB kabl nećete naći u kutiji, pa ukoliko planirate da Color LaserJet 2600n povežete sa računarom isti je neophodno naknadno dokupiti. Ušteda na ovako malim sitnicama je praksa koju većina proizvođača praktikuje niz godina unazad, i svakako nije za pohvalu. Prisetite se ovoga još dok ste u prodavnici, kako se ne bi neprijatno iznenadili pri otvaranju kutije, a mi verujemo da će vam većina prodavaca skrenuti pažnju na pomenuti nedostatak.
Štampač je dizajniran u kombinaciji sive, bele i crne boje. Svojim izgledom podseća na umanjenu mašinu za pranje posuđa, izrađenu od veoma kvalitetne brušene plastike sa glatkim delovima na vrhu uređaja. Uz odlično osmišljen dizajn ide i veoma dobar raspored svih spoljno vidljivih komponenti (utičnica i portova), osim ako na zadnjoj strani printera izuzmemo izvedeni prekidač za paljenje pored kojeg se nalazi utičnica za napajanje. Ovakav raspored “Power” komponenti je pomalo nefunkcionalan, i definitivno bi bilo bolje da se nalaze na nekom pristupačnijem mestu. Na zadnjoj strani primetićete ispupčenje koje je posledica implementiranja nešto duže ulazne fioke. Razlog iz kog ulazna fioka “štrči” 5-7 cm pozadi je prisustvo valjkastog tela na istoj, zahvaljujući kom je omogućeno dodavanje još jedne ili par ulaznih fioka. Rešenje u vidu valjkastog tela se jako često sreće kod printera namenjenih mrežnom okruženju, jer predstavlja jedini način grupisanja više fioka. Selimo se na prednji deo uređaja u čijem je gornjem desnom uglu smešten kontrolni panel, na kome se nalazi set od tri navigaciona tastera, dvoredni šesnaesto karakterni LCD displej i dugme za trenutni prekid svih započetih aktivnosti. Kretanje kroz menije je jednostavno, prvenstveno zahvaljujući minimalnom broju funkcija i podešavanja koje se mogu narediti. U okviru menija “Language” nismo pronašli mogućnost pozivanja na srpski ili hrvatski, iako je na oficijalnom sajtu proizvođača jasno istaknuta takva opcija. Tokom štampanja, displej će vas obaveštavati o količini tonera koja se nalazi u kertridžima, što je veoma lepo predstavljeno bojama sa kojima dolazi sam printer. Tik do tastera za prekid započetog štampanja izvedena su i dva LED indikatora. Prvi od njih svetli crveno u slučaju da postoji neki problem sa samim printerom, a u kombinaciji sa zvučnim signalom upozorava na nepravilno umetnut toner. Drugi indikator je namenjen izveštavanju o toku započetog štampanja i treperi zeleno, a ukoliko je nestalo papira u fioci obavestiće vas zajedno sa zvučnom podlogom.
Odmah ispod ekrana, negde na sredini štampača, uočava se fino uklopljena ručica. Njenim povlačenjem napred pristupa se vertikalnoj konstrukciji gde se vrši raspored tonera. LaserJet 2600n dolazi sa četiri kertridža (crna, plava, ljubičasta i žuta) koja su već uložena u ležišta predviđena za njih. Pomenute kertridže je ipak neophodno izvaditi jer dolaze upakovani u folije koje treba ukloniti zajedno sa trakama i plastikom koji sprečavaju da dođe do eventualnog lomljenja tokom transporta. Preporučujemo da svaki od kertridža pojedinačno blago protresete, kako bi se toner unutar tankova ravnomerno rasporedio. Kada je reč o tonerima, HP zaslužuje svaku našu preporuku, iz razloga što štampač isporučuje sa punim kapacitetom kertridža umesto polovičnih ili dvotrećinski praznih „startnih“ kertridža, kako to čini konkurencija grabeći se za svaki dinar. Sa crnim kertridžom moguće je odštampati 2500 strana, a preostala tri kolor tonera su procenjena na po 2000 strana. Proizvođač iznosi tvrdnje da kertridži nude “Smart Printing” tehnologiju, što znači da svaki kertridž sadrži sistem automatske procene papira na kojem se vrši štampanje i visoko foto osetljiv bubanj namenjen dobijanju znatno višeg kvaliteta kod štampanja slika, kao i toner, tako da nema drugih delova za zamenu (iako nismo prestali da se pitamo da li uređaj možda traži neka dodatna podešavanja ili bar novi prenosni kaiš posle 50.000 ili 100.000 odštampanih stranica). Na unutrašnjem delu poklopca (nasuprot ležištima za tonere) koji formira celu konstrukciju postavljen je prenosni kaiš. Njegova uloga je da papir izvučen iz fioke za štampanje dovede do foto ćelija, gde se dalje vrši nanošenje tonera. Ovo je sasvim razumno i jedino moguće rešenje kada je reč o štampanju iz jednog prolaza. Zatvaramo poklopac i krećemo naniže…
Daljim posmatranjem prednjeg dela izdvaja se ulazna fioka, koja svojim znatno manjim dimenzijama ostavlja utisak nedovršenosti. To naravno nije slučaj, u šta ćete se uveriti kada je potpuno izvučete iz ležišta. Na samoj fioci jasno se uočava indikator papira, koji u zavisnosti od svog položaja pruža informaciju o količini papira prisutnoj u njoj. Celom širinom fioke nalazi se prorez namenjen ubacivanju specijalnih vrste papira za štampanje. U principu ovako formirani dodatni “tray” bi mogao da predstavlja i zasebnu (pomoćnu fioku), pošto je svojom unutrašnjom konstrukcijom jasno odvojen od glavne fioke. Dizajneri, a i sami inženjeri iz HP-a su se ipak odlučili da ovu formu zadrže u okviru glavne ulazne fioke, ne odvajajući je od celine. Kapacitet ovog malog dodatka je svega jedan list paprira. Zahvaljujući ovom dodatku možete štampati pojedinačna zaglavlja pisama ili druge specijalne vrste papira (kao npr. papir u boji, samolepljivi papir).Ulazni “tray” poseduje limitere, koji sprečavaju moguće savijanje listova prilikom uvlačenja papira. Glavna fioka je kapaciteta 250 listova i služi kao osnovni magacin za stranice koje kada prođu proces štampe izlaze orijentisane licem na dole u izlazni odeljak za 125 listova na vrhu. Unutar same ulazne fioke, sa leve i desne strane postavljene su vođice za papir, čija je primarna uloga (pored definisanja vrste medija na kojem se želi štampati) da onemoguće deformaciju papira tokom uvlačenja u procesu štampanja. Napomenuli smo da je moguće dodati još jednu ili više fioka, čime se znatno povećava broj listova koji se mogu naći u opticaju, i time izbegnuti potreba za čestim dodavanjem papira, što je veoma korisno ukoliko planirate da LaserJet 2600n opslužuje neku manju radnu grupu. Treba istaći da opcione fioke ne poseduju dodatak u vidu pomoćnog višenamenskog “tray-a”, a ova informacija je jasno istaknuta u okviru propratne dokumentacije.
Leva i desna strana printera su mesta koja celom svojom površinom poseduju proreze za ventilaciju. Ovako veliki broj otvora je neminovan, bar kada je u pitanju laserska štampa, jer valjci unutar konstrukcije mogu da podignu temperaturu i do jedva podnošljivih 200°C. Na desnoj strani u zadnjem donjem delu primetićete manje udubljenje, koje krije Ethernet (10BaseT/100BaseTX) mrežni priključak i USB 2.0 port. Sva potrebna snaga ovog lepotana smeštena je na silikonskom čipu brzine 264 MHz, koji je plod tesne saradnje HP-a i Motorole. Implementirana “Memory Enhancement” tehnologija manipuliše sa 16 MB RAM-a, tako da nikada neće biti potrebe za dodatnom memorijom. Pomenuta tehnologija do maksimuma koristi resurse raspoložive memorije i za razliku od konkurentnih modela koji zahtevaju nezanemarljivih dodatnih 256 MB kod štampanja slika visoke rezolucije, testirani model je postigao daleko bolje rezultate sa 15 puta manjom količinom memorije. Bili smo skeptični, ili bar sumnjičavi da Color LaserJet 2600n može da “ukrade” popriličnu količinu memorije našeg PC-ja i/ili snage procesora. Ipak, to su bile samo predrasude. Nismo imali problema sa štampanjem “full-page” slika i dijalog aplikacije “Now Printing” nestao je veoma brzo, umesto da uzrokuje primetno čekanje na uspostavljanje kontrole nad sistemom.
Održavanje celokupnog sistema je maksimalno pojednostavljeno i u odnosu na tehnologiju štampe u četiri prelaza i kružne konstrukcije koja iziskuje dosta napora prilikom uklanjanja rasutog tonera unutar sklopa, ovde to nije slučaj. Sve što je neophodno da uradite se svodi na postupak odstranjivanja prašine sa uređaja i prenosnog kaiša, kao i delova unutar sklopa gde je eventualno došlo do rasipanja manje količine tonera. Detalje vezane za postupak održavanja možete pronaći u okviru dokumentacije na propratnom CD-u.
Specifikacije
Proizvođač
Hewlett-Packard
Web strana proizvođača
www.hp.com
Model štampača
HP Color LaserJet 2600n
Serijski broj proizvoda
Q6455A
Tehnologija štampe
Laser, kolor
Brzina štampanja
8 strana u minutu za A4(crno-bela štampa) 8 strana u minutu za A4(kolor štampa – Normal mod) 8 strana u minutu za A4(kolor štampa – Best Quality mod)
Vreme štampanja prve strane
Nešto manje od 20 sekundi
Vreme zagrevanja štampača
Oko 40 sekundi
Potrošnja struje
190 W prosečno u radnom režimu Manje od 13 W u sleep modu
Nivo buke
Manje od 52 dBA (u režimu mirovanja) Manje od 60 dBA (u režimu štampanja)
Rezolucija
Crno-bela štampa 600 x 600 dpi Kolor štampa 600 x 600 dpi 2400 dpi kvalitet štampe koristeći HP Image Resolution Enhancement Technology (ImageREt) 2400
Procesor štampača
HP Motorola 264 MHz
Memorija štampača
16 MB RAM
Tip tonera
? Kertridž sa crnom bojom Q6000A ? Kertridž sa plavom bojom Q6001A ? Kertridž sa žutom bojom Q6002A ? Kertridž sa ljubičastom bojom Q6003A
Prosečan broj odštampanih strana
? Kertridž sa crnom bojom – 2.500 strana ? Kertridž sa plavom bojom – 2.000 strana ? Kertridž sa žutom bojom – 2.000 strana ? Kertridž sa ljubičastom bojom – 2.000 strana
Preporučeno štampanje strana po mesecu
Do 35.000 strana
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
150 listova
Maksimalna veličina medija
A4 (8.25 “ x 11.7 “), Legal (8.5 “ x 14 “)
Tipovi podržanih medija
Papir (obični, za zaglavlja pisama, perforirani, papir za obveznice i garantna pisma, u boji, hrapav, prethodno štampan, recikliran), HP Color Laser sjajni foto-papir, HP Color Laser sjajni papir za brošure, HP Color Laser matirani (mat-papir) za brošure, HP Color Laser mat-papir za fotografije i slike, HP Color Laser mekani sjajni papir za prezentacije, HP Color Laser transparentni, etikete (nalepnice), koverte…
Veličine podržanih medija
3 × 5 inča, “Legal” – 8,5 × 14 inča odnosno 356 × 216 mm), “Letter A Size” – približan A4 formatu (8,5 × 11 inča odnosno 279 × 216 mm, “Executive” (7,25 × 10,5 inča odnosno 267 × 184 mm
Dvostrano štampanje
Manuelnim premeštanjem papira
Instrukcioni set
RISC
Jezik štampača
Host-based
Komunikacija sa računarom
USB 2.0
Mrežni adapter
Ethernet 10/100 Base TX
Mreža
Print server
Transport protokol
TCP/IP
Data link protokol
Ethernet, Fast Ethernet
Opciono
Fioka za dodatnih 250 listova
Podržani operativni sistemi
? Microsoft Windows 98 Second Edition ? Microsoft Windows Millennium Edition ? Microsoft® Windows® 2000 ? Microsoft Windows XP (32-bit) Home edition ? Microsoft Windows XP (32-bit) Professional edition ? Microsoft Windows Server 2003
Mecintosh operativni sistemi
? Mac OS X v 10.2 i noviji
Minimalni sistemski zahtevi
? Win 98 SE i Win Me- Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 150 MB slobodno na hard disku ? Win NT 4.0 – Pentium 233 MHz, 64 MB RAM, 150 MB slobodno na hard disku ? Win 2000 – Pentium 233 MHz, 128 MB RAM, 400 MB slobodno na hard disku ? Win XP- Pentium 300 MHz, 128 MB RAM, 500 MB slobodno na hard disku ? Win Server 2003 – Pentium 600 MHz, 256 MB RAM, 1.5 GB slobodno na hard disku
Preporučeni sistemski zahtevi
? Pentium IV 1 GHz ? 256 MB RAM ? 1 GB slobodnog prostora na HDD
Dimenzije štampača
370 mm x 453 mm x 407 mm (14.6’’ x 17.83’’ x 16.02’’)
Dimenzije štampača sa opcionom fiokom (za dodatnih 250 listova)
460 mm x 451 mm x 482 mm (18.1’’ x 17.76’’ x 18.98’’)
Težina štampača
15.67 kg
Težina štampača sa opcionom fiokom (za dodatnih 250 listova)
20.16 kg
Emulacija
PCL 6, SPL, IBM ProPrinter, EPSON, PostScript 3 (opciono)
Radna Temperatura
? Preporučena radna temperatura 15° – 32.5°C (59° – 90.5°F) ? Preporučena temperatura čuvanja 20° – 27°C (68° – 81°F)
Softver
MF Toolbox
Cena štampača (sa PDV-om)
407,10 eura
Cena tonera (sa PDV-om)
? HP Toner (Q6001A) Cyan – 96,76 eura ? HP Toner (Q6002A) Yellow – 96,76 eura ? HP Toner (Q6003A) Magenta – 96,76 eura
Sadržaj pakovanja
Color LaserJet 2600n štampač, HP Color LaserJet Q6000A crni kertridž, HP Color LaserJet Q6001A plavi kertridž, HP Color LaserJet Q6002A žuti kertridž, HP Color LaserJet Q6003A ljubičasti, kabl za napajanje, CD sa drajverima i pratećim softverom, uputstvo za povezivanje printera i plastični držač za papir
Drajveri, instalacija i prateći softver
Na propratnom CD-u pored upravljačkih programa (drajvera) neophodnih za rad pod Windows i Macintosh okruženjem, nalazi se i veoma detaljno odrađena dokumentacija i softver namenjen radu u mreži. Instalacija je kratka i nakon par minuta bićete u prilici da se upoznate sa odlično odrađenim setom instrukcija. Krenimo redom…
Drajver je odlično napisan sa gomilom opcija za koje verujemo da većina korisnika neće drugačije setovati od njihovih default vrednosti. Opcijama se upravlja preko korisničkog interfejsa koji se sastoji od četiri taba. Prvi tab nudi mogućnost definisanja orijentacije papira biranjem između vertikalne i horizontalne (portrait i landscape) rotacije za 180 stepeni i štampanja više strana dokumenta na jednoj strani medija (2, 4, 6, 9 i 16). Nasuprot ovom podešavanju je opcija “Poster” koja nudi obrnut proces tj. deli jednu stranu dokumenta na više papira (2×2, 3×3, 4×4). Drugi tab se odnosi na podešavanje vrste i veličine medija (papira).
Ovde je moguće izvršiti izbor broja kopija (od 1 do 999), izmeniti veličinu materijala za štampu procentulno od 25 do 400 u koracima od 1%. Iz trećeg taba moguće je vršiti odabir rezolucije. Realizovan je tako da i manje veštim korisnicima koji ne žele da se upliću u bilo kakvo eksperimentisanje omogućuje da sa lakoćom pristupe svim naprednijim podešavanjima. Možete birati između tri različita kvaliteta štampe: Draft, Normal i Best. Prvi koristi najnižu rezoluciju (300 dpi), a druga dva resurse maksimalno podržane od 2400 IQ dpi. IQ, ili Image Quality, predstavlja pokušaj da se osnovna vrednost od 600 dpi posebnom tehnologijom “razvuče” na ekvivalent rezolucija od 1200 dpi odnosno 2400 dpi. HP nije ponudio mogućnost uštede tonera koju praktikuju neki od proizvođača laserskih štampača, ali je zato implementirao mogućnost finog podešavanja gustine tonera, što korisnik može definisati biranjem između tri ponuđene vrednosti: normalno, svetlo i tamno. Od naprednijih opcija prisutne su “Darken Text” koji blago posvetli tekst i “Black Text” koji štampa tekst čisto crno. Poslednji, četvrti tab, nosi sa sobom dodatne mogućnosti drajvera koji nudi dobar spektar N-up, scale-to-fit i watermark opcije (vodeni žig), kao i navođenje za ručno dupleks ili dvostrano štampanje. Set dugmadi i dvolinijski LCD omogućuju ručnu default kontrolu i poništavanje zadate štampe (job canceling), ali smo zapazili da je LCD suviše bled da bi se lako čitao pa smo se “zaglavljivali” kod drajvera i HP-ovog listinga statusa (nalik browser-u) i menija za konfiguraciju. Iz pomenutog taba je moguće izvršiti i većinu osnovnih podešavanja vezanih za PCL, kao i manipulaciju fontovima koji nisu instalirani na samom printeru. Ostavljena je opcija da korisnik sam doda određeni font ili grupu fontova, kako bi ih uvek imao na raspolaganju, čime se znatno skraćuje vreme neophodno štampaču tokom pripreme za štampu. U okviru ovog poslednjeg taba u levom uglu primetićete dugme “Update”. Verujemo da predpostavljate da je reč o mogućnosti da iz jednog poteza unapredite postojeću verziju drajva. Naravno, neophodno je da se predhodno konektujete na net. Od pomoćnih aplikacija tu je MF Toolbox paket namenjen radu u mreži. Softver pruža mogućnost administratorima da detaljno setuju sve parametre štampača u mrežnom okruženju. Aplikacija je u suštini skup alata koji se generišu direktno u Explorer browser odakle se vrše dalja podešavanja TCP/IP parametara. Program ima mogućnost da pretražuje lokalne i udaljene mreže u cilju detektovanja novih mrežnih uređaja i konfigurisanje TCP/IP protokola svakog od njih. Sa instalacijom kompletnog paketa dolazi i HP Status Monitor, alatka veoma dopadljivog grafičkog interfejsa koja vas informiše o svim vitalnim parametrima printera i obaveštava o eventualno nastaloj greški.
Formiranje mišljenja
Ono po čemu LaserJet 2600n nadmašuje konkurenciju je to što ne koristi kolor mašinu sa četiri prolaza (koje mogu da štampaju, recimo, 20 stranica u minuti crnog teksta a usporavaju na 5 ppm kod slojeva crne, plave, ljubičaste i žute pri štampi u boji). Umesto toga, on je dizajniran za jedan prolaz, procenjen na 8 ppm za monohromatsku i isto toliko za štampu u koloru. To znači postizanje znatno boljih rezultata kod štampanja PowerPoint slajdova, reklamnih letaka i biltena. Štampač je bio vrlo blizu tvrdnji HP-a da se prva strana može odštampati za 20 sekundi. Za naše jednostrano pismo sa logo-om sajta (u pitanju je kolor štampa) trebala je 21 sekunda (tačnije 23 zbog neaktivnosti štampača od nekoliko časova kada se iz 190-vatnog rada prebacio na 13-vatni standby mod). Kod obimnije štampe u boji, jednoprolazni sistem pobeđuje svoje četvoroprolazne vršnjake. Šest PowerPoint slajdova na celoj strani sa belom pozadinom odštampano je za 67 sekundi, dok za 6 sa tamnom pozadinom treba 73 sekunde. HP je odštampao 65-strano uputstvo Adobe Photoshop CS aplikacije za 6 minuta i 48 sekundi, jedno od najbržih vremena koje smo zabeležili. Ono što nas je posebno iznenadilo je činjenica da je printeru iz potpunog stanja mirovanja neophodno celih minut i 37 sekundi da odštampa tekstualni Microsoft Word dokument. Nakon ovako degradirajućeg vremena, nastavili smo sa printiranjem još nekoliko fajlova većeg gabarita kako bi štampač doveli u full radno stanje. Po dobijanju pune radne spreme ponovili smo štampanje tekstualnog dokumenta, a dobijeni rezultat od 23 sekunde je bio znatno bolji i bliži navodima proizvođača o prolaznom vremenu za tekst fajl. U pogledu kvaliteta otiska, tekst izgleda oštro kao britva što biste i očekivali od jednog HP lasera. Nismo primetili nikakve vidljive deformacije kod štampanog teksta. Nije bilo ni traga od savijanja u delovima gde se ono obično javlja. Anomalije tipa vidljivog transformisanja crne u nijanse sive nećete uočiti, osim u slučaju da drajverom niste drugačije definisali željeni efekat na tekstu. Ono što nas je posebno zanimalo je kakav će kvalitet printer dati pri kombinaciji teksta i grafičkih formi? Problem kod ovakve strukture u dokumentu je što procesor štampača pri obradi podataka i zadavanju naredbe “Print” odvojeno tretira tekstualnu od grafičke forme. Ovakvo deljenje zadatka u znatnoj meri može da utiče na brzinu i kvalitet štampanog dokumenta. To se nije dogodilo. Jednom rečju, štampač je na ovom polju briljirao, što se jasno može videti na priloženim test dokumentima.
Pomalo smo razočarani rezultatom kod štampanja 8 x 10-inčnih fotografija na običnom papiru, gde se fotos pojavljivao u proseku za 42 sekunde. Slike su izgledale tamnije i zrnastije, što nismo očekivali. Na običnom papiru kolor fotografije izgledaju bledo, sa mnogo traka. Boje su prezasićene, a koža ima neprirodno narandžastu komponentu. Sjajne fotografije izgledaju pomalo zelenkaste, sa vidljivo zrnastim elementima i imaju blede trake (sve to na default vrednostima pri rezoluciji od 600 dpi). Korigovanjem nivoa tamnih nijansi i finim podešavanjem kolorita dobijaju se mnogo bolji rezultati, sa jedva primetnim izobličenjima u smislu deformacije određenih boja i transformacije istih u nijanse nekih drugih. I pored velikog napora da redukujemo broj jasno vidljivih linija, nismo u tome uspeli. Broj se jedva neznatno smanjio kada smo pripremu za štampu odradili iz svima dobro poznate alatke, Adobe-ovog Photoshop-a. Zanimalo nas je kakve će rezultate printer postići pri štampanju fotografija visoke rezolucije. U tu svrhu smo štampali tri fotografije dobijene digitalnim aparatom od 7,0 MP, težine fajlova od približno 6-7 MB. Iz potpuno zagrejanog stanja štampaču je bilo neophodno minut i 43 sekunde do pojavljivanja prve fotografije, a preostale dve su izlazile u intervalu od 23 sekunde. Ovde stvari dolaze na svoje, jer broj tačaka po inču znatno utiče na kvalitet dobijenih fotosa. Pogledajte fotografije odštampane na običnom A4 papiru.
Krajnji utisak
Druženje sa LaserJet 2600n se privelo kraju, ostaje još da sumiramo dobijene rezultate i damo naš konačan sud. Izgledu i konstrukciji samog printera se nema šta prigovoriti. Iako je malo većih dimenzija i iziskuje nešto više prostora zbog efikasnije ventilacije, printer je ergonomski besprekorno izveden. Gotovo je sve postavljeno na pravo mesto (ukoliko izuzmemo položaj “Power” konektora). Upotrebljeni su vrhunski materijali pri izradi, što uliva posebnu sigurnost kod većine potencijalnih kupaca. HP je štampač namenio manjem kancelarijskom okruženju i u tu svrhu ga opremio Ethernet 10/100 Base TX mrežnim adapterom. Ostavljena je i mogućnost dodavanja bežičnog mrežnog adaptera za direktno povezivanje na Ethernet ili Token Ring mreže, što je veoma pohvalno. Sasvim logično, prisutna je podrška za gotovo sve aktuelne Windows platforme, a i oni malobrojni korisnici Macintosh računara mogu da odahnu jer HP Color LaserJet 2600n odlično komunicira sa operativnim sistemima ovog proizvođača. Softverska podrška, iako minimalna, pruža mnogo više od osnovnih mogućnosti deljenja u mreži, a šlag na torti su definitivno vrhunski napisani drajveri, koji donose pregršt naprednijih podešavanja.
HP Color LaserJet 2600n – Bench-Market Best Buy
Štampač je veoma brz, bilo da se radi o crno-beloj ili kolor štampi, što je i potvrđeno kroz većinu brzinskih testova gde je isti postigao rezultate približne navodima proizvođača. Kvalitet odštampanog teksta je na najvišem mogućem nivou bez ikakvih vidljivih deformacija. Čak i najmanji tekst fontovi su oštri i čitljivi, dok su PDF-ovi, prezentacioni fajlovi, leci i bilteni savršeno jasni. Dobijeni fotosi su osrednjeg kvaliteta, ali budimo realni, mala je verovatnoća da će kancelarijskom okruženju (kome je printer prvenstveno namenjen) zatrebati štampanje fotografije vrhunskog kvaliteta. Krajnji utisak odlično odmerenog proizvoda upotpunjuje činjenica da uređaj dolazi sa “full” kertridžima (podsetimo samo da veliki broj proizvođača praktikuje da uz sam uređaj isporučuje startne tonere kojima se može odštampati maksimalnih 250-300 listova papira). Povišen nivo buke, nepostojanje zadnje izlazne fioke i izostavljanje USB kabla jedine su zamerke koje se mogu uputiti na adresu testiranog modela. Svim prethodno pobrojnim prednostima pridružuje se i ona najbitnija: cena dobijenog otiska koja opasno preti da preuzme tron inkdžet tehnologiji. Visok nivo izrade, vrhunske performanse i sasvim prihvatljiva cena proizvoda, opravdano zaslužuju našu prestižnu Bench-Market Best Buy nagradu. Uređaj za potrebe testa ustupio HP.