HP ScanJet 4370

HP ScanJet 4370

HP je sredinom prošle godine predstavio još jedan skener u nizu namenjen arhiviranju dokumenata, fotografija, slajdova i negativa. Prvi pogled na specifikacije ovog uređaja će vas sigurno navesti da ga prosto poželite, a kada tome dodate i prilično nisku cenu, sledi i logično pitanje – da li ovom modelu ipak nešto nedostaje?

    Sadržaj

      Darko Angeleski
      HP ScanJet 4370HP Scanjet 4370 Photo Scanner je deo široke lepeze kancelarijske opreme kompanije HP, baziran je na klasičnoj CCD tehnologiji što i opravdava nešto veće gabarite u odnosu na sve popularnije modele bazirane na CIS tehnologiji. Skener je, uprkos tome, prilično kompaktan, a zbog zaobljenih ivica i blagog pada gornje površine gotovo da 9 cm njegove visine nećete ni primetiti na svom radnom stolu.

      HP Scanjet 4370 je pozicioniran u low-end segmentu HP-ove ponude i namenjen je prvenstveno početnicima koji žele da se upuste u svet skeniranja. Uređaj dolazi u jednostavno koncipiranom pakovanju koje sadrži sve neophodne kablove za konekciju sa računarom (USB i napojni kabl adaptera), kratko instalaciono uputstvo na nekoliko svetskih jezika, dok je TMA (film) adapter inteligentno integrisan u gornju pokretnu stranicu skenera čija se lampa napaja preko posebno izvedenog kabla na poleđini pokretne strane. U adapter se mogu smestiti dva slajda ili 35mm negativa, što će vam uštedeti vreme prilikom uzastopnog skeniranja. Gornja pokretna stranica se može kompletno skinuti (mada treba voditi računa o pomenutom TMA kabliću), obzirom da je podržano i (2D) skeniranje manjih 3D objekata.

      Skener je mahom izrađen od solidne plastike, te je i relativno lagan. Na prednjoj strani nalaze se 4 komandna tastera za najčešće korišćene funkcije koji će vam olakšati svakodnevni rad. Ono što prvo «pada u oči» kada se pogledaju specifikacije jeste impresivna optička rezolucija od 3600 ppi. U praksi ćete ovu rezoluciju retko koristiti za uobičajene dokumente, ali kod bekapa fotografija ili negativa to i te kako ima smisla. Ovaj skener je upravo i namenjen početnicima sa malo većim apetitom, no, pre nego što pređemo na detaljnije upoznavanje, pogledajmo i zvanične specifikacije:

      HP Scanjet 4370

      Tip skenera

      ravan (flatbad)

      Senzor

      CCD (Charged-coupled device)

      Izvor svetla

      Cold cathode fluorescent lamp

      Optička rezolucija

      3600 ppi

      Mehanička rezolucija

      7200 ppi

      Bit depth

      48 bit (Color)
      8 bit (Gray)

      TMA adapter

      Da (2x35mm)

      Interfejs

      USB 2.0 Hi-Speed

      Max. veličina dokumenta

      216x297mm (A4 / Letter)

      Funkcijski tasteri

      4 (Copy, Film, Print, Scan-to-Share)

      Vreme pregleda (Preview)

      ~ 10 sec

      Potrošnja energije

      12 V / 400 mA max

      Dimenzije

      472 mm x 298 mm x 90 mm

      Težina

      3.1 kg

      Instalacija. Drajveri. Softver.
      HP je poznat po svojoj filozofiji jednostavnosti, te se i svi proizvodi ove kompanije mahom kreiraju sa premisom «bezbrižnog» korišćenja. Po startovanju instalacionog diska, pokreće se jednostavan Setup meni koji vas vodi kroz celokupan proces instalacije. Na žalost, ovde upućujemo i našu prvu zamerku, softverski paket je potpuno integrisan i ne nudi apsolutno nikakvu mogućnost customizacije , a koji   inače teži oko 450 MB, što je prostor koji morate obezbediti na vašem hard disku. Upravo sama ideja «jednostavnosti» je u ovom slučaju možda i previše dosledno implementirana, te se naprednijim korisnicima ovo sigurno neće dopasti. Ipak, nakon prvobitne instalacije možete pokrenuti Add/Remove Programs opciju i ukloniti delove koji vam nisu potrebni, pošto su sami drajveri neophodni za funkcionisanje skenera izdvojeni. Instalacioni postupak traje oko desetak minuta, nakon čega vam mi (iako nije napomenuto) preporučujemo restart sistema. Posle uspešne instalacije, softver vam nudi registraciju proizvoda; a uvek je lepo videti da se i naša zemlja nalazi na listi jedne od podržanih. 🙂

      Centralna aplikacija čini HP Solution Center u kome su integrisane sve relevantne funkcije koje su u relaciji sa uobičajenom upotrebom skenera. HP aplikacije koje dolaze uz Scanjet 4370 u početku mogu delovati prilično nametljivo i agresivno u smislu da nakon svake vaše akcije dobijate određene savete (tips), ali se ponašanje programa u većini slučajeva može prilagoditi. Scan Picture/Document/Film opcije ćete svakako najviše koristiti, a u okviru ovih menija možete detaljno predefinisati parametre skeniranja i putanje snimljenih fajlova. Sama organizacija zaista nije loše urađena, nakon manjeg upoznavanja ovladaćete svim «skrivenim» opcijama. Ono što vam na prvi pogled neće biti očigledno jeste to da u okviru ovih menija zapravo podešavate dobar deo setovanja koja su povezana sa samom HP scanning aplikacijom, odnosno TWAIN interfejsom. U okviru podešavanja se može podesiti i stepen JPEG kompresije (najkvalitetniji stepen kompresije je zaista «fin»), što svakako pozdravljamo.

      U okviru grupe «Creative Ideas» se zapravo nalazi Help fajl koji će vam pomoći da se bolje upoznate sa načinima korišćenja skenera, kao i nekim opštim preporukama kod odabira korektne rezolucije, tipa izlaznog fajla i sl.

      TWAIN drajver je centralna komponenta svakog skenera i njegova korektna implementacija najvećim delom utiče na celokupnu upotrebnu vrednost paketa. Na prvi pogled, HP scanning engine je veoma dobro koncipiran sa pregledno organizovanim opcijama, ali, na drugi pogled dolazimo do nekoliko zamerki koje će vas u toku korišćena pomalo nervirati. Pre svega, HP softver se pri svakoj inicijalizaciji skeniranja vraća na default setovanja (recimo, inicijalna rezolucija kod fotografija je podešena na svega 200 ppi!). Osim toga, sve opcije u meniju sa desne strane panela po startovanju HP scanning interfejsa su uvek skupljene (klikom na određene podnaslove otvarate detaljna setovanja pojedinačnih funkcija – za Auto Fade korekciju, Rezoluciju, Scale, Color itd…). Ovo će vam svakako oduzimati dragoceno vreme, jer ćete za većinu dokumenata pre samog skeniranja svakako poželeti da promenite barem neke od parametara.

      Delimično rešenje ovog nedostatka leži u tome da se korektno upoznate sa filozofijom kojom je softver kreiran. Na žalost, ovo nije izvedeno na najbolji mogući način i ukoliko se prvi put srećete sa HP skenerom, to iskustvo može delovati kao ozbiljna frustracija. Naime, u okviru HP Solution Centra za svaki od predefinisanih dokumenta (Picture, Film, Document, Copy) možete (re)definisati default parametre, a samim tim i inicijalni Profil kojim ćete započinjati sesiju skeniranja u okviru HP scanning aplikacije. Profili su izuzetno olakšavajuća okolnost, obzirom da bi svaki put morali da pojedinačno vršite podešavanja nekih karakteristika dokumenta (koje softver inicijalno radi automatski). Naravno, Profili nisu potpuna zamena za pamćenje poslednje sesije skeniranja (drajver se uvek resetuje na default profil), te ćete u slučaju želje da ponovite prethodnu sesiju, sva podešavanja koja ste primenjivali ranije ponovo postavljati iz početka. Preview se po startovanju moda za skeniranje uvek vrši automatski, što u kombinaciji sa nekompletnim opcijama TWAIN interfejsa opet ima jednu negativnu posledicu – ukoliko se odlučite da upotrebljavate neki nezavisni program (odnosno program koji i uobičajeno koristite za pregled fotografija), prilikom inicijalizacije TWAIN interfejsa HP scanning će inicijalno izvršiti default profil (što uključuje i odgovarajući preview, a koji se baš i ne izvršava trenutno zbog pripreme lampe), dok ste vi (primera radi) želeli da skenirate negativ . Tek kasnije se, po izboru odgovarajućeg moda iz HP scanning drajvera uključuje gornja lampa i čeka njeno zagrevanje, što značajno usporava proces skeniranja.

      Druga zamerka odnosi se na samu preciznost crop funkcije. Kod predefinisanih profila se pamte i crop pozicije, odnosno veličina skeniranog dokumenta (cm, inch ili pixel skala). Sve je odlično zamišljeno, međutim, po učitavanju profila će vam se redovno dešavati «manjak» ili «višak» celih brojeva. Primera radi: ukoliko smo kreirali profil 1×1 (inch) sa snimljenim relativnim pozicijama, pri sledećem učitavanju Solution Center aplikacije i startovanja skeniranja, profil će učitati crop vrednosti 0,99 x 0,99 inča. Ovo možda nekome ne predstavlja nedostatak, ali ukoliko radite sa preciznom grafikom, i te kako jeste. U tom smislu, neretko će vam se dešavati «pomeraj» relativne pozicije kod novih i prethodno skeniranih dokumenata. Auto-crop funkcija kod nekih složenijih dokumenata (sa prelomima, kombinovanim tekstom i slikama) ne funkcioniše najbolje, tj. umesto da selektuje ceo dokument u globalu, auto-crop selektuje samo deo dokumenta za koji pretpostavlja da nam je u interesu, ali je selekcija potpuno nelogična. Treći nedostatak – nakon skeniranog dokumenta, HP drajver će vas apsolutno svaki put pitati da li želite da skenirate nove dokumenate ili je to sve – što je još jedna od «sitnica» koja će vašu pažnju održavati budnom. Upozorenja o selektovanju veće rezolucije od 200 ppi pri svakom skeniranju slika nećemo smatrati nedostatkom (ali iskreno, ni «extra dodatkom»), pošto se ova opcija jednostavno može isključiti, baš kao i upozorenje o isključenom Sharpen filteru. Zapravo, postoji opcija za isključivanje svih smart prijatelja ( Disable All Smart Friends ) u okviru samog drajvera, ali u sklopu toga, na žalost, nije uključeno i pitanje o ponovnom skeniranju.
      Rad HP scanning aplikacije je interesantan i sa još jednog aspekta – ukoliko kliknete na Zoom funkciju na Preview slici da bi ste bolje odredili deo za kropovanje dokumenta, Zoom se izvršava «hardverski», odnosno skener vrši re-skeniranje selektovanog dela u većoj rezoluciji. Kod nekih popularnih skenera zumiranje je softversko (i samim tim brže), iako je kvalitet tog metoda lošiji. Na žalost, ne postoji opcija kojom bi se regulisalo ponašanje ove funkcije prema želji i potrebi korisnika. Na kraju priče o interfejsu, pomenućemo da HP Scanjet 4370 podržava i WIA (Windows Image Acquisition) interfejs pod Windows XP i Milenium operativnim sistemima, što znači da možete koristiti implementirane Fax/Picture Wizzarde ili importovati dokumente direktno u Microsoft Word.
      Po završenom postupku skeniranja, svi dokumenti se snimaju u predefinisanoj lokaciji, a potom automatski otvaraju u HP Image Zone aplikaciji. Image Zone je svojevrsna fuzija fajl-menadžera i editora fotografija poput ACDSee programskog paketa. Obzirom da je ovaj segment podređen prvenstveno ličnim potreba i navikama, nećemo se previše zadržavati na njemu. Ipak, moramo da napomenemo da je manipulacija skeniranim dokumentima (fotografijama) zaista na bazičnom nivou koja se svodi na tonalne korekcije i primenu predefinisanih efekata. Smatramo da bi uz ovakav skener, po svoj prilici, daleko bolje pristajao znatno ozbiljniji softverski paket za obradu slika (ali bi to zasigurno uticalo i na njegovu krajnju cenu).

      HP Scanjet 4370 u praksi. Utisci
      Kvalitet skeniranja teksta je zaista odličan, opcije za auto-korekciju uglavnom rade dobar posao, a visoka rezolucija poput 2400 ppi dolazi do izražaja kod skeniranja negativa ili slajdova (pod uslovom da imate višak slobodnog vremena koje ćete posvetiti tom hobiju). Kod tekstualnih dokumenata će opravdanost za ove rezolucije prvenstveno zavisiti od samog kvaliteta izvornog materijala koji skenirate, dok će vam u većini slučajeva 300 ili 600 ppi završavati posao, dok je u nuždi i rezolucija od svega 150-200 ppi veoma upotrebljiva kod sitnijeg teksta. TWAIN interfejs nudi zaista širok dijapazon rezolucija, uključujući i softverski interpolirane 4800-19200 ppi. Napomena: da biste videli primere u punoj rezoluciji, kliknite na umanjene slike…

      Scanjet 4370 – Text 300 ppi (bez procesiranja)

      Scanjet 4370 – Text 300 ppi (Low Sharpen)

      Scanjet 4370 – Text 300 ppi (Levels)

      Scanjet 4370 – Text 300 ppi (Levels + Low Sharpen)

      Scanjet 4370 – Text 150 ppi

      Scanjet 4370 – Text 300 ppi

      Scanjet 4370 – Text 600 ppi

      Scanjet 4370 – Text 1200 ppi

      Scanjet 4370 – Text 2400 ppi

      Scanjet 4370 – Text 3600 ppi

      Scanjet 4370 – Logo 300 ppi

      Scanjet 4370 – Logo 600 ppi

      Scanjet 4370 – Logo 1200 ppi

      Scanjet 4370 – Logo 2400 ppi

      Scanjet 4370 – Logo 3600 ppi

      Vernost boja dosta zavisi od slučaja do slučaja, najveći problem su dokumenti sa dominacijom svetlih nijansi, gde se balans belog često maši (uglavnom prema žutoj ili crvenoj, pri čemu podrazumevamo kompletno isključen post-procesing). Međutim, generalno posmatrano, reprodukcija boja je na vrlo zadovoljavajućem nivou. Dinamika je svakako veća od skenera koji su bazirani na CIS tehnologiji, svetliji tonovi i finiji prelazi su znatno bolje izraženi. Ono što nam se posebno dopalo kod ovog skenera je suptilnije oštrenje, što vam ostavlja više prostora za kasniju obradu. Kod većine konkurentnih modela slike deluju preoštro (čak i sa isključenim Sharpen filterom), dok se kod Scanjet 4370 stepen oštrenja može preciznije podešavati (naravno, fabričko setovanje je Medium kako bi se pogodio ukus većine prosečnih korisnika, ali se u okviru Profila to može promeniti ili isključiti). Napomena: da biste videli primere u punoj rezoluciji, kliknite na umanjene slike…

      Scanjet 4370 – Image (bez procesiranja)

      Scanjet 4370 – Image (Auto)

      Scanjet 4370 – detalj 1×1 inch (300 ppi)

      Scanjet 4370 – detalj 1×1 inch (600 ppi)

      Scanjet 4370 – detalj 1×1 inch (1200 ppi)

      Scanjet 4370 – detalj 1×1 inch (2400 ppi)

      Scanjet 4370 – detalj 1×1 inch (3600 ppi)

      Još jedna od interesantnih primena je svakako skeniranje manjih 3D objekata, fokalna dubina je solidna, ali zbog intenziteta lampe koji opada sa rastojanjem, udaljene površine ostaju u senci, što treba posebno uzeti u obzir.

      Scanjet 4370 – Book

      Skeniranje transparentnih medija (slajdova i negativa) je praktično key feature ovog modela. Na žalost, ovde smo naišli na neobičan fenomen prilikom skeniranja negativa maksimalnom rezolucijom od 3600 ppi. Na nižim rezolucijama (1200-2400 ppi) je sve prolazilo bez problema, ali se pri maksimalnoj optičkoj rezoluciji (uz nepromenjeni setup) pojavljivao fenomen preosvetljenog snimka. Naše jedino logično objašnjenje za ovu pojavu leži u činjenici da servo-mehanika suviše sporo pomera nosač senzora koji iz tog razloga prima preveliku količinu pozadinskog svetla. Što se tiče rada na nižoj rezoluciji, kvalitet skeniranja je vrlo dobar sa solidnom dinamikom, a šum je na podnošljivom nivou, iako je prosto neizbežan. Skenovima ipak nedostaje malo oštrine, pa je primena oštrenja poželjna. HP-ov dust & scratch removal algoritam nije preterano efikasan i kod jačih setovanja je dolazilo do pojave naglašavanja oštećenja na pojedinim mestima koja inače nisu bila primetna u regularnom modu. Iako je proces skeniranja transparentnih materijala spor, uz malo truda (i obaveznog startovanja nekog naprednijeg foto editora) možete postići interesantne rezultate.

      Scanjet 4370 – Negativ 35mm (1200 ppi)

      Scanjet 4370 – Negativ 35mm (3600 ppi)

      Ukoliko bismo odvojeno ocenjivali hardver i prateći softver Scanjet 4370 modela, hardver bi nesumnjivo osvojio jednu od naših nagrada bez previše dvoumljenja. U ovom cenovnom razredu skoro da nepostoji bolji izbor kada je skener, ali i sama tehnologija izrade skenera u pitanju sa ovim karakteristikama, bez obzira na sve uočene nedostatke. Naravno, sve i pod uslovom da vam ne smeta dodatni adapter za napajanje i nešto veća spoljašnjost uređaja. Međutim, prateći softver i drajveri jesu boljka ovog paketa koji i pored vizuelnog savršenstva nisu na nivou na kojem bismo priželjkivali. Dakako, u pitanju su isključivo sitnice koje ga dele od zamišljnog idealnog skenera u ovom cenovnom razredu, ali upravo sitnice i čine drastičnu razliku između više sličnih proizvoda. Obzirom da svaki uređaj zahteva određeno vreme adaptacije i period upoznavanja sa svojim vlasnikom, to ni u ovom slučaju nije izuzetak. Nakon početnog perioda u kome će u prvom planu isplivati njegovi nedostaci, ovaj skener vam može otkriti i neke svoje skrivene vrline. Skener za potrebe testa ustupio Pakom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test