Nebojša Rašković
Konica Minolta bizhub C10P
Kolor laserski štampači polako ali sigurno postaju dostupni najširem krugu potrošača. Ključni razlog za ovakvo stanje na tržištu svakako treba tražiti u drastičnom pojeftinjenju ovih mašina, koje je uzrokovano naglim padom cena mehaničkih i elektronskih komponenti, kao i rapidnim napretkom tehnologija same štampe. S druge strane i velika konkurencija čini svoje, pa smo od nedavno svedoci situacije da se za nešto više od 200 zelenih novčanica može priuštiti sasvim solidan kolor laser. Međutim, stara izreka ipak kaže da sve što vredi ima svoju cenu, a to upravo važi za nove bizhub jedinice koje dolaze sa znatno unapređenim prenosnim mehanizmima i daleko boljim odnosom kvalitet-cena otiska. Ekipa bench-marketa je kao i uvek do sada imala ekskluzivnu priliku da se detaljnije upozna sa jednom od njih, koja je prvenstveno namenjena opsluživanju manjih radnih grupa.
Konica Minolta bizhub C10P je direktan naslednik legendarnog 2530DL printera, koji je na domaćem tržištu postigao jako zapažen uspeh, prvenstveno zbog veoma dobrog kvaliteta štampe i prilično povoljne cene. Koristi jedan polimerizovani All-in-on Simitri HD toner, dizajniran po CMYK modelu sa specijalnim vlaknima koja ne dozvoljavaju propadanje otiska, čak i nakon 80 godina od momenta ispisa. Testirana mašina ima mogućnost za nadogradnju putem mnogobrojnih opcionih dodataka, što će posebno odgovarati korisnicima čije su potrebe nešto veće. Pogledajmo kakve nam sve novine još donosi bizhub C10P…
Eksterijer
Štampač dolazi u prilično velikoj ambalaži izrađenoj od jako kvalitetnog kartona, otpornog na veći broj mehaničkih oštećenja. Kako nas je ovaj proizvođač već godinama navikao sadržaj pakovanja je prilično bogat i pored samog uređaja donosi još kratko odštampano uputstvo za povezivanje, disk sa drajverima i pratećim softverom, Simitri HD All-in-on toner i detaljan višejezični vodič za korisnike. USB kabl se ne isporučuje kao standardni deo opreme, tako da je isti neophodno naknadno dokupiti.
C10P svojim izgledom veoma podseća na svoju stariju braću iz istoimene familije proizvoda. Nešto je većih dimenzija (430 x 395 x 349 mm) i teži bezmalo 21 kg sa sve umetnutim tonerom. U osnovnoj postavci se isporučuje sa ulaznom fiokom kapaciteta 250 listova, što je neki nepisani standard za ovu kategoriju kolor lasera, dok je na izlazu moguće smestiti maksimalno 200 odštampanih stranica. Svestan činjenice da ovako skroman ulazni blok može predstavljati prilično usko grlo za većinu današnjih kancelarijskih poslova, proizvođač je ostavio mogućnost za nadogradnju istog u vidu opcionih fioka, kojima se u znatnoj meri može podići raspoloživ broj listova (do maksimalno 700).
Rad sa ovim printerom je izuzetno lak i predstavlja pravo uživanje. Upravljački panel koji se nalazi na vrhu mašine (u gornjem desnom uglu) čine dvoredni monohromatski displej sa pet navigacionih tastera za kretanje kroz menije i dugmetom za otkazivanje svakog započetog procesa. Program koji (nezavisno od računara) upravlja mašinom je dosta dobro organizovan i prilično je funkcionalan, pa smo gotovo sigurni da će se i manje vešti korisnici, kao i svi oni koji se prvi put druže sa jednim ovakvim uređajem bez većih problema snaći. Na zadnjoj strani jedinice, pored naponskog prekidača i USB 2.0 ulaza, krije se i paralelni port (IEEE 1284), kao i konektor za mrežni kabl (10/100 Base TX). Uređaj se veoma jednostavno i lako konfiguriše kao mrežni štampač, a sve što je neophodno uraditi sastoji se u povezivanju sa mrežnim kablom i drugim računarima, nakon čega je u meniju printera potrebno konfigurisati IP adresu. Za testirani model je karakteristično da poseduje i PictBridge port koji omogućava štampanje sa bilo kog kompatibilnog izvora (digitalni aparat itd.). Ovo posebno ističemo, jer nismo skoro bili u situaciji da se družimo sa laserom koji ima pomenuti ulaz.
Mašina je u radu dosta bučna (preko 59 dBA) i iziskuje prilično vremena da se probudi iz stanja potpunog mirovanja (oko 55 sekundi), nakon čega može da odštampa do 20 mono, odnosno svega 5 stranica u koloru (za vremenski period od jednog minuta). Manipuliše prilično skromnom rezolucijom (600 x 600 dpi), ali sasvim dovoljnom za obavljanje većine kancelarijskih poslova. Koristi samo jedan Simitri HD All-in-on toner zasnovan na polimerizovanim česticama, oplemenjenim posebnim vezivnim vlaknima, koja u znatnoj meri utiču na dugotrajnost i očuvanje realističnosti otisaka.
Pokretačku snagu ovog lepotana čini Freescale MPC8220i procesor podešen na taktu od 300 MHz i zajedno sa 128 MB radne memorije (maksimalno proširive do 640 MB) u stanju je da obradi i dosta složenije grafičke forme, čime se u znatnoj meri proširuje spektar njegovog delovanja. Kompatibilan je sa svim Windows (uključujući i Vistu) i Mac platformama, a podržan je i veliki broj Linux OS-ova. C10P prati i jako dobra softverska podrška, koja je obično u drugom planu kod sličnih konkurentskih rešenja, ali očito da je ovaj proizvđač shvatio da je i to veoma bitna stavka pri odluci potrošača za kupovinu, pa je isporučio par veoma korisnih aplikacija.
Održavanje mašine je krajnje pojednostavljeno, što je uglavnom uzrokovano malim brojem sastvanih delova. Sve što treba uraditi svodi se na povremeno čišćenje spoljnih elemenata i uklanjanje eventualno rasutog tonera unutar bloka za postavljanje. Detaljno uputstvo o održavanju gotovo svakog dela sistema nalazi se u okviru pratećeg uputstva, pa savetujemo da ga obavezno konsultujete pre nego se upustite u bilo kakvo čišćenje, pogotovo unutrašnjih elemenata.
Specifikacija
Proizvođač
Konica Minolta
Web strana proizvođača
Vrsta proizvoda
Kolor laser printer
Naziv proizvoda
bizhub C10P
Dostupni modeli
• bizhub C10
• bizhub C10P
Metoda štampe
Electrostatic laser print, Multipass indirect
Brzina štampe (monohromatska A4)
Do 20 strana u minutu
Brzina štampe (kolor A4)
Do 5 strana u minutu
FPO (First page out) mono štampa
Približno 22 sec.
FPO (First page out) mono štampa
Približno 13 sec.
Vreme zagrevanja
Približno 55 sec.
Vrste papira
A4, B5, B5 (ISO), A5, A6, B6, photo (100 * 150 mm),
legal, letter, G-Letter, statement, executive, folio, SP folio, UK Quarto, foolscap, G-Legal, 16K, Kai16, Kai32, Japanese postcard, double postcard, Custom (92~216 * 148~1200 mm)
Veličina papira
A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, B6
Veličina koverti
Com10, C5, C6, DL, monarch, Japanese postcard, double postcard
Obostrana štampa
Podržana manuelno ili opcionim dodatkom
Preporučen papir za obostranu štampu
A4, A5, B5, executive, G-Letter, letter, folio, G-Legal, legal
Težina papira
• Plain paper (60-90 g/m2),
• Recycled paper (60-90 g/m2),
• Transparency, envelope,
letterhead, labels, thick paper 1 (91-150 g/m2),
• Thick paper 2 (151 -210 g/m2 )
Mesečni obim štampe
7.500 strana
Sistem tonera
All-in-one
Napredne tehnologije tonera
Simitri HD polymerised toner
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Kapacitet izlazne fioke
200 listova
Mogućnost dodavanja opcionih fioka
Da
Maksimalan broj opcionih fioka
Dve, kapaciteta od po 350 listova
Rezolucija štampe
600 x 600 dpi x 4 Bit PhotoArt-9600 (TM)
Komunikacija sa računarom
10-Base-T/100-Base-T Ethernet
USB 2.0 (highspeed)
IEEE 1284 parallel
Mrežni protokoli
TCP/IP
EtherTalk
NetWare
IPX/SPX
NetBIOS/NetBEUI
IPP1.1
SNMP
HTTP
UDP
SMB
Deskripcija
PCL 6c (PCL 5c + XL2.1)
PostScript 3
PDF 1.4
Memorija/Maks. mem. (MB)
128 MB (max. 640 MB)
Ugrađeni procesor
Freescale MPC8220i @ 300MHz
HDD
40 GB
Dimenzije (HxWxD)
430 x 395 x 341 mm
Težina štampača
19,3 kg
Težina pakovanja
21 kg
Voltaža
220V~240V (±10%)
Frekvencija
50~60 Hz ( ±3 Hz)
Potrošnja struje
600 W (max.), srednja potrošnja za vreme štampanja 450 W ili manje, 5 W (standby)
Nivo čuvanja energije
Manje od 20 W
Regulativa
Energy Star
Nivo buke
• Približno 52 dB (u radu)
• Približno 39 dB (u stanju mirovanja)
Temperaturni uslovi
10°~35°C (u operativnom stanju), 0°~35°C (u stanju mirovanja)
Nivo vlažnosti
15% to 85% RH (u operativnom stanju), 10% to 85% RH (u stanju mirovanja)
Regulative
UL, cUL, FCC-B, VCCI, CE Marking, C-Tick, CDRH, Nordic Swan, Eco Mark,
Lead free (AA rank), RoHS
Cena proizvoda (sa PDV-om)
Sample
Cena proizvoda (bez PDV-a)
Sample
Podržani operativni sistemi
Windows 98SE/ME/NT4.0/2000/XP
Macintosh 9.x, 10.x
Windows Server 2000/2003
Unix/Linux
Printer management
PageScope® NetCare, PageScope® Web Connection, PageScope® Network Setup, PageScope® Peer to Peer Printing Tool, PageScope® EMS plug-in, PageScope® WebJet Admin plug-in, PageScope® Plug and Print, PageScope® NDPS Gateway, PageScope® Direct Print, PageScope® Visual Count Server, download manager, print monitor, status monitor
Sadržaj pakovanja
bizhub C10P štampač, Simitri HD polimerizovani toner, uputstvo za povezivanje i održavanje štampača, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i kompletnom elektronskom dokumentacijom
Brzina štampe
Brzina štampe je prvi parametar kojim smo se ozbiljnije pozabavili. Kako bismo stekli što realniju sliku o brzinskim mogućnostima koje C10P nudi, izveli smo ga na crtu sa njegovim bratom iz magicolor serije (modelom 5570) i proslavljenim HP LaserJet 2605 štampačem. Kod sva tri printera samo inicirali rezoluciju od 600 x 600 dpi, a potom istovremeno na štampanje poslali četiri test dokumenta. Kao po običaju, krenuli smo od tekstualne forme. Mašine smo prvo doveli u stanje pune radne spreme i tek tada im prosledili test fajl. Sva tri modela su bila prilično ujednačena, mada je LaserJet 2605 za dlaku bežao testiranom štampaču, dok je magicolor 5570 zabeležio ubedljivo najbolja prolazna vremena.
Tekst (A4)
HP LaserJet
2605
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Od momenta zadavanja naredbe “print”
16 sec.
16.8 sec.
14 sec.
Od momenta početka štampanja
13,4 sec.
13,2 sec.
10,5 sec.
Za sledeći test brzine smo ponovo koristili isti fajl, samo sa određenim korekcijama – dodali smo grafičke elemente (slike, grafikoni…). Za krajnji rezultat smo imali prilično veliku prednost K M magicolor 5570 štampača u odnosu na LaserJet 2605 i bizhub C10P.
Tekst i grafika (A4)
HP LaserJet
2605
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Od momenta zadavanja naredbe “print”
22,3 sec.
23,6 sec.
19 sec.
Od momenta početka štampanja
19,5 sec.
20,3 sec.
15,4 sec.
Jedan od svakako najzanimljivijih delova ovog brzinskog testiranje je štampanje fotografija. U pethodnim tekstovima smo napomenuli da ovo nije osnovna namena lasera, ali ako već postoji treba je svakako detaljnije ispitati. U ljutoj borbi između LaserJet 2605 printera i C10P mašne, pobedu odnosi testirani model, dok je magicolor 5570 ponovo na čelnoj poziciji. Odabrane fotose smo još jednom prosledili laserima na štampanje, samo je ovoga puta zadatak bio nešto drugačiji – verovatno pogađate da je reč o monohromatskoj štampi. Grafički procesor testiranog modela sporije prelama složenu podlogu tj. usporava kod mnogo detalja, jer izvršava više paralelnih operacija da bi pravilno materijalizovao sive pigmente, što nije slučaj sa magicolor 5570 štampačem. Uostalom dobijeni rezultati sve govore.
Crno-bela štampa (A4)
HP LaserJet
2605
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Od momenta zadavanja naredbe “print”
25,2 sec.
22,5 sec.
20 sec.
Od momenta početka štampanja
21,5 sec.
19,4 sec.
17,1 sec.
Mikro testovi
Kao i uvek, priču o kvalitetu štampe počinjemo sa mikro testovima. U opticaju je bila naša standardna paleta testova, kreirana sa namerom da proveri popunjenost karaktera tonerom i samu njihovu jasnoću. Otisci koje smo dobili pokazuju da bizhub C10P dobro raspoređuje prah unutar elemenata, što samo po sebi inicira i dobru čitljivost. Oštrina karaktera je na zavidnom nivou, s tim da su manji fontovi ipak delimično izobličeni. Međutim, ovo se ne može uzeti kap neki veći nedostatak jer (samo da podsetimo) i prilično skuplje mašine “kubure” sa istim problemom.
Grafička reprodukcija
Kvalitet grafike je zaista za svaki repekt. Nijanse svih pigmenata su verno reprodukovane, a balans sivih tonova kod mono štampe je jedan od boljih u ovoj kategoriji kolor lasera. Prelazi između objekata i tekstualnih formi su očekivano besprekorni, mada smo mišljenja da kod dokumenata sa više slikovnih stuktura otisak deluje manje živahno. Elementi ne pate od distorzije i gubitka pojedinih delova, što je bio dosta čest slučaj kod rešenja koje nudi konkurencija. Popunjenost karaktera prahom je vrlo dobra i bez veće dileme možemo reći da je na polju grafičke reprodukcija bizhub C10P ispunio sva naša očekivanja.
Fotografska reprodukcija
Većina poznavalaca laserskih štampača tvrdi da fotografska reprodukcija nije njihova jača strana, sa čime se apsolutno možemo složiti, jer jednostavno inkjet printeri manipulišu sa mnogo više odvojenih pigmenata, dok pomenute mašine još uvek otisak prelamaju po CMYK spektru boja. Međutim, laseri imaju daleko veći potencijal u ovoj oblasti i na njegovom iskorišćenju se ubrzano radi, pa u narednom periodu možemo očekivati da tržište preplave modeli sa 5, 6, 7 ili čak osam zasebnih kolor tonera. Bizhub C10P proizvodi veoma dobar kvalitet forografija, mada smo mišljenja da je magicolor familija ipak bolji izbor, bar kada je reč o prelamanju boja i glatkoći prelaza. Uostalom pogledajte priloženi test materijal.
Utisci
Konica Minolta je testiranim modelom još jednom dokazala da joj je mesto u samom vrhu kada je u pitanju tržište kancelarijskih kolor lasera. Dobro osmišljen i još bolje realizovan, bizhub C10P je pravo malo osveženje u svojoj klasi, ako izuzmemo magicolor familiju proizvoda, koja je ipak znatno ispred bizhub printera, bar kada je fotografska reprodukcija u pitanju. Iako nije brzinski šampion, to kompenzuje besprekornim tekstualnim i grafičkim otiscima koji se mogu porediti sa onima koje daju znatno skuplji laseri, što će svakako predstavljati jedan od ključnih razloga pri odluci potencijalnih klijenata o kupovini. Primetno je da se proizvođač sa ovim primerkom potrudio da i na polju monohromatske laserske štampe ode još jedna korak, pa smo tako po prvi put u situaciji da uživamo u odličnim balansima sivih tonova.
Pored svega nabrojanog trebalo bi napomenuti i da bizhub C10P prati i izuzetna logistička i softverska podrška, koja je obično svih prethodnih godina bila nepravedno i neopravdano zapostavljana od strane vodećih proizvođača u ovoj oblasti. Drajver za Win32 platforme je odlično napisan i nudi veliki broj naprednih setovanja, mada smo mišljenja da će većina korisnika ključne parametre (kvalitet, oštrina, balans tonova…) držati na default vrednostima, ponajviše iz razloga što će i bazičnim podešavanjima biti zadovoljene sve elementarne potrebe jednog modernog kancelarijskog okruženja. Jedina veća zamerka koju možemo da uputimo na račun ovog lepotana jeste nešto veća buka, koja je u momentima zagrevanja elektronike gotovo nesnosna. Međutim, verujemo da će inženjeri ovog giganta u narednim revizijama pomenutog bar delimično anulirati ovaj problem (ugradnjom određenih prigušnica) i omogućiti štampanje u potpunoj tišini. Na kraju ove priče (kada se podvuče i poslednja crta) može se izvesti samo jedan potpuno logičan zaključak – C10P je odlična mašina, bez mnogo mana, spremna da odgovori na većinu današnjih potreba menje zahtevnog kancelarijskog okruženja. Ukoliko ste vlasnik neke manje firme ili želite da unapredite vaš office modernim kolor laserom, savetujemo da testirani model obavezno uzmete u razmatranje.
Za:
Kvalitet izrade
Kompaktan dizajn
Logistička podrška
Kvalitet tekstualne i grafičke reprodukcije
Protiv:
Brzina štampe
Nivo buke
Foto reprodukcija bi mogla biti bolja
Šturo uputstvo o proizvodu
Štampač za potrebe testa ustupila Konica Minolta