Konica Minolta bizhub PRO C5501

Konica Minolta bizhub PRO C5501

Uvek kada govorimo o Konica Minolta poslovnim rešenjima, pažnju najviše usmeravamo na proizvode namenjene malim i srednjim preduzećima, nepravedno zapostavljajući ozbiljne štamparske mašine, čiji su glavni korisnici velike korporacije i ozbiljne štamparije. Jedno takvo rešenje smo imali prilike nedavno da testiramo. Pogledajmo šta sve može i ume Konica Minolta bizhub PRO C5501...

    Sadržaj

      Nebojša Rašković

      Konica Minolta bizhub PRO C5501

      Konica Minolta bizhub PRO C5501 je jedna potpuno nova vizija modere male štamparije koja je u stanju da paralelno opsluži veliki broj korisnika i kao takva objedinjuje veći broj funkcija. Kada to kažemo prvenstveno mislimo na tri operacije koje susrećemo i kod standardnih kopir mašina: štampanje, skeniranje i kopiranje, a opciono ju je moguće opremiti nizom dodataka pomoću kojih se između ostalog dobijaju različiti izlazni efekti printa, kao i detaljno upravljanje svim resursima jedinice. U pogledu kvaliteta štampe bizhub PRO C5501 je daleko naprednije rešenje u odnosu na osnovnu bizub familiju sa kojom smo već imali prilike da se družimo u više navrata. Koristi četiri Simitri HD tonera (po CMYK modelu) bazirana na polimerizovanim česticama koje u velikoj meri doprinose postizanju što realističnijeg kolor otiska. Da ne dužimo priču, vreme je da se bolje upoznamo sa bizhub PRO C5501 mašinom…

      Mašina na testu

      Konica Minolta već duže vreme radi na projektovanju ozbiljnih štamparskih mašina koje po svojim mogućnostima ciljaju na primenu u velikim preduzećima i okruženjima koja imaju ogromne potrebe za brzom i visoko kvalitetnom štampom u boji. Trenutno se u ponudi proizvođača nalazi par jako zanimljivih rešenja od kojih se po svojim visokim performansama posebno izdvaja model PRO C5501. Ono što ovu mašinu definitivno čini posebnom u odnosu na prethodna rešenja jeste novi, napredniji prenosni mehanizam, zbog koga sada imamo situaciju da za vremenski interval od 60 sekundi bude formirano čak 55 mono otisaka A4 formata, odnosno 33 kada je reč o A3 medijima. Za ovako brzu štampu je pored pomenutog novog prenosnog mehanizma dobrim delom zaslužan i položaj samih tonera unutar boxa, kao i moćni fjuzer koji gotovo trenutno fiksira prah za papir. U startnoj postavci bizhub PRO C5501 dolazi sa četiri ulazne fioke, od kojih prve tri nose listove A4 formata i manje, dok je četvrta izdvojena kao zasebana celina i u njoj se nalaze mediji A3 veličine. Ukupan kapacitet svih fioka je 4250 listova, što je za ovu kategoriju mašina neki prosek, a slučaju da vam zatreba veći broj na raspolaganju vam uvek stoji mogućnost opcionog dokupljivanja. O prelomu boja i radnim performansama printera (preko IC-408 kontrolera – dolazi u startnoj postavci) se brine Intel-ov Celeron procesor (na radnom taktu od 2.8 GHz), a karajnjem korisniku je za smeštaj raznoraznih podataka namenjen čvrsti disk velikog kapaciteta.

      Uvek kada smo govorili o bizhub kopir mašinama sa respektom smo se odnosili prema ugrađenim skenerima, što je i ovoga puta slučaj. Po pitanju brzine i kvaliteta dobijenih skenova bihub PRO C5501 je bar za jedan korak ispred svoje mlađe braće. Glavnog krivaca zašto je to tako svakako treba tražiti u samoj eketronici sken bloka, kao i u odabranom senzoru, koji bez obzira što operiše malom rezolucijom (600 x 600 dpi) nudi visok stepen preciznost i detaljnosti. Na svim našim testovima je postigao odlične rezlutate, bilo da je reč o skeniranju direktno sa stakla, ili iz ADF-a (za potrebe kopiranja).

      ADF (Automatic document feeder) na ovom modelu može da primi do 100 listova papira (max. veličine A3+). Isti poseduje graničnike i fiksatore koji sprečavaju da u procesu uvlačenja materijala u sken blok dođe do njegovog gužvanja. Ceo postupak funkcioniše tako što se željeni dokumenti postave u gornji deo sklopa, zatim reguliše njihova širina, a potom zada odgovarajuća komanda za kopiranje (kolor ili monohromatska). Dokumet automatski biva uvučen, za par sekundi iskeniran i njegov otisak izbačen u jednu od standardnih izlaznih fioka (max. četri, opciono). Po obavljenom zadatku polazni materijal biva vraćen u donji deo mehanizma za automatsko kopiranje. Jedina vidljiva mana sken bloka je što je dosta spor, osim u situacijama kada se kopiranje vrši iz ADF-a. Poprilično je bučan, pa ponekad ume da iritira ukoliko se duže vreme obavljate posao sa njim. Ono što nas je bez sumnje ostavilo bez daha je odlično rešena kontrolna tabla koja je u konkretnom slučaju izdvojena od mašine preko posebno dizajniranog nosača koji omogućava njeno kretanje u bilo kom smeru.

      Što se tiče dodatnih elemenata funkcionalnosti, krajnjim kupcima se opciono nude razne vrste finišera (za heftanje, sortiranje, bušenje rupa…), kao i dodatne ulazne kasete za najrazličitije vrste papira. Pošto je bihub PRO C5501 ozbiljna štamparska mašina dizajneri iz Konica Minolta labratorije su za nju kreirali poseban server, preko koga se na brz i jednostavan način može upravljati kvalitetom i brzinom štampe, kao i nadgledati potrošnja, što je u ovim vremenima opšte ekonomske krize jedan od jako bitnih faktora. Održavanje mašine je maksimalno jednostavno i svodi se na čišćenje spoljnih elemenata, dok se za unutrašnji sklop brine poseban sistem samoodržavanja sastvaljen od cevčica i malih kontejnera koji sakupljaju rasuti toner.

      Kada smo već kod tonera treba reći da je Konica Minolta jedan od retkih proizvođača koji ima sopstvene laboratorije za razvoj i unapređenje novih tehnologija. Pojedine su napravile pravu revoluciju na polju visoko kvalitetne štampe pa smo rešili da im posvetimo određeni deo ove priče. Simitri – je naziv za polimerizovane tonere poslednje generacije. Zahvaljujući svojoj finoj strukturi i malom promeru čestice (formiranoj pomoću hemijske reakcije), pomenuta tehnologija podiže mogućnost štampanja na izuzetno visok nivo. Za vreme sintetičkog procesa, formirana čestica se dodatno oblikuje kako bi postala manja i dobila pravilniju formu, za razliku od konvencionalnih rešenja, koja imaju veće i nepravilnije strukturalne delove. Zahvaljujući manjoj veličini i jačoj oštrini čestice, može se postići daleko širi spektar pigmenata, a samim tim i znatno unaprediti kvalitet štampe. Treba napomenuti da je proizvođač kroz Simitri tonere znatno smanjio i potrošnju praha, što samu štampu sada čini dodatno povoljnijom.

      Simitri HD toner koji koristi ovaj model je naslednik gore pomenute tehnologije. Njegovu osnovu takođe čini polimerizovan toner s tim da isti sadrži i određena vlakna koja dodatno utiču na kvalitet otiska. Pored direktnog uticaja na sam kvalitet, vlakna čuvaju otisak od propadanja i omogućavaju visok stepen otpornosti na različite faktore “starenja”. Proizvođač dodatno usavršava HD (High Definition) steping, pa se u budućnosti može očekivati niz novih rešenja zasnovanih na ovom principu.

      Specifikacija

      Proizvođač

      Konica Minolta

      Naziv proizvoda

      bizhub PRO C5501

      Skup funkcija

      Štampanje, kopiranje, skeniranje

      Cena proizvoda (bez PDV-a)

      1.797.120,00 dinara

      Karakteristike kopir bloka

      Brzina kopiranja

      55 cpm (A4), 33 cpm (A3)

      Rezolucija kopiranja

      600 x 600 dpi

      Vreme do prve kopije

      6.5 sec. (kolor A4)

      Gradacija

      256 gradacija

      Uvećanje

      25-400% u koracima od po 0,1%

      Broj kopija

      Od 1 do 9999

      Memorija kopir bloka

      4 x 256 MB

      HDD podsistem kopir bloka

      4 x 40 GB

      Karakteristike printera

      Brzina štampe

      55 ppm (A4), 33 ppm (A3)

      Rezolucija printera

      600 x 1800 dpi

      PDL

      PostScript 3, PCL, TIFF, PDF

      Logistička podrška printeru

      Windows 2000/XP/Server 2003, Mac OS X

      CPU

      Intel Celeron  2.8 GHz

      Interfejsi

      Ethernet (10/100/1000-Base-T)

      Memorija printera

      512 MB

      HDD printera

      80 GB

      Karakteristike skenera

      Brzina skeniranja

      39 opm (A4), 22 opm (A3)

      Rezolucija skenera

      600 x 600 dpi

      Modovi skeniranja

      TWAIN scan, Scan-to-eMail, Scan-to-FTP, Scan-to-SMB, Scan-to-HDD

      Formati skeniranja

      TIFF, PDF

      ADF

      Broj originala

      Do 100

      Težina originala

      35 do 210 gsm

      Ostale karakteristike

      Težina papira za štampu

      64 do 256 gsm

      Veličina papira

      A5-A3+

      Ukupan kapacitet ulaznih fioka

      4250 listova

      Ukupan kpacitet izlaznih fioka

      3000 + 100 otisaka

      Vreme zagrevanja

      420 sekundi

      Dimenzije uređaja

      786 x 1,056 x 992 mm

      Težina

      360 kg

      Kako smo testirali?

      Naši čitaoci koji redovno prate tekstove o štampačima i multifunkcijskim mašinama do sada su uglavnom imali prilike da vide testove koje je autor u sprezi sa urednikom sam kreirao i koji nisu u toj meri opterećujući kao pravi testovi. Na žalost, to je bila neminovnost jer pravi benchmark testovi za ove jedinice koštaju i po par stotina dolara po stranici i ne mogu se naći “razbijeni” kao ostali sintetički programi koji se koriste za testiranje matičnih ploča, procesora i grafike. Čak i ako ih kupite od odgovarajućeg distributera tu nije kraj, jer da biste zaista do kraja ispratili neki test prinetera ili multifunkcionalca, trebaju vam i mašine koje će da skeniraju dobijeni otisak i uporede ga sa propisanim ISO standardima, a one koštaju basnoslovne količine novca (20.000, 30.000 pa i više hiljada evra).

      U želji da našim čitaocima ponudimo što kvalitetnije i realnije testove ovih mašina, pokušali smo da pronađemo odgovarajućeg partnera, koji bi nam ustupio full benchmark testove i omogućio da na odgovarajućim uređajima ispitamo strukturu i sam kvalitet otiska. Zahvaljujući kompaniji Colorsys koja je jedini ovlašćeni distributer kako štampača svih vodećih proizvođača (Canon, Epson, HP i drugi), tako i opreme za testiranje i kalibraciju printera velikih formata uspeli smo u svojoj nameri i sada po prvi put Vama, našim vernim čiaocima, možemo predstaviti jedne od možda najboljih testova printera na Webu, ali da ne dužimo priču, pogledajmo o čemu se zapravo radi.

      Brzina štampe, kopiranja i skeniranja

      Odmah moramo da kažemo da pravi merni instrumenti za brzinu štampanja (itovaži i a kopranje i skeniranje) u našoj zemlji, a i u okruženju nisu dostupni i po tom pitanju mnogo filozofije u ovom trenutku nema – štoperica u ruke, mnogo strpljenja i to je to. Zapravo, postoje sintetički programi, ali naše iskustvo govori da oni u velikom broju slučajeva daju nepravilne rezultate, pa smo ih svih ovih godina koristili samo kao alternativu kada nismo imali vremena da merimo brzinu ili je bilo mnogo uređaja na testu, pa bi nam trebalo x dana da dođemo do pravih rezultata. Ono što je najbitnije da suštinski u ovom delu nismo ništa promenili – i dalje je dakle štoperica i strpljenje način na koji dolaimo do brzinskih rezultata.

      Mikro testovi

      Mikro testovi su jedan od najvernijih pokazatelja popunjenosti karaktera mastilom, odnosno prahom, što je samo po sebi jedan od bitnih faktora gledano na ukupan kvalitet štampe. Pored naših standardnih testova u ovoj grupi od sada ćemo koristiti i specijalne Altona testove. Ono što je karakteristično za Altona mikro testove, jeste da koriste najrazličitije veličine fontova u kombinaciji sa određenim fragmentima čija je osnovna uloga da nam pokažu kolika je popunjenost karaktera mastilom, odnosno prahom. Mašina (skener) koji čita dobijene vrednosti poredi ih sa propisanim ISO standardima i kao krajnji rezultat nam govori sa kojim veličinama i u kojoj meri printer ima problema, odnosno kakva je popunjenost elemenata tonerom (mastilom). Altona Micro Test Suite 1.2 će ići paralelno sa našim testovima.

      Grafička reprodukcija

      Kada je reč o grafičkoj reprodukciju, mi smo već imali jedan sjajan test koji smo vrteli prethodnih godinu dana, a za one manje upućene reč je SpencerLab Printer Test Suite benchmark programu, koji se sastoji od pet strukturno jako zahtevnih fjlova, koji na najverniji mogući način odslikavaju mogućnosti grafičke štampe jednog printera. Ovaj test će svakako i dalje biti u opticaju, s tim da će ga pratiti Altona Graphics Test Suite 1.2, koji je u suštini u sprezi sa njim, jer nam pokazuje i kovalitet reprodukcije svih boja. Oba testa će u našim daljim prikazima svih vrsta printera i multifunkcionalaca ići paralelno.

      Fotografska reprodukcija

      Po pitanju fotografske reprodukcije dugo nismo imali adekvatno rešenje, pa smo u najvećem broju slučajeva bili primorani da koristimo raznorazne fotografije napravljene u viskoj rezoluciji kako bi mogli da uočimo eventualna odstupanja u reprodukciji boja i nedostatku strukture kod formiranog otiska. Od sada, a zahvaljujći kompaniji Colorsys ćemo koristiti Altona Test Suite poslednje generacije koji u svetu printa slovi za jedan od najsavršenijih testova. O detaljima ovog testa mogla bi se napisati jedna poveća knjiga, a mi ćemo samo napomenuti tri bitne stvari vezane za ovaj segment Altona testa. Test se sastoji od kombinacije više izuzetno zahtevnih slika, koje pored toga što znaju maksimalno da namuče printer u pogledu prelamanja boja, obično i uspore samu štampu -ponekad toliko da je neophodno i više od pet minuta da printer složi strukturu u svoju memoriju i krene sa formiranjem otiska.

      Test sadrži deo koji se odnosi na detaljnu proveru reprodukcije svake boje i to ga izdvaja od sličnih rešenja. Po dobijanju otiska isti se prosleđuje posebnoj mašini (skeneru) koji iščitava strukturu određenog pigmenta i poredi ga sa propisanim ISO standardom, što nam na najverniji način pruža informacije da li je printer u tom segmentu dobar ili ne.
      Altona test se koristi u svim vodećim svetskim laboratorijama koje mere otpornost i dugovečnost otiska, pa nam i u tom delu pruža određene (jako bitne) informacije koje u daljoj priči o nekom printeru mogu biti od presudnog značaja kako za sam kvalitet štampe, tako i za našu krajnju ocenu.

      Važna napomena: Altona test se koristi kako za proveru kolor, tako i za kvalitet mono otisaka.

      Kvalitet skeniranih dokumenata

      Kvalitet skeniranih detalja se takođe meri posebnim softverskim instrumentima, koji na sličan način kao i kod određivanja kvaliteta štampe mere odstupanja od propisanih ISO vrednosti. Mi još uvek nismo u mogućnosti da sebi priuštimo jedan takav alat (cena ovog softvera je oko 3.000 dolara), ali zato koristimo propisanu elektronsku ISO tablicu, prema kojoj poredimo dobijene kolor i mono skenove. Princip je verovatno svima jasan – otisci se stave jedan do drugog na monitoru i onda se makroskopsi posmatraju. Svako odstupanje u određenom koloritu od propisanih vrednosti se smatra deformacijom.

      Kvalitet kopija

      Kod provere kopija imamo situaciju koja se faktički poklapa sa gore opisanim načinom testiranja štampača. U osnovi sve se pononovo svodi na Altona test, tačnije njegovo štampanje, a potom i kopiranje tih materijalizovanih stranica. Dobijene kopije se šalju određenom mernom instrumentu na skeniranje. Pravilo je isto – svako odstupanje u kolor, odnosno sivoj paleti se smatra deformacijom.

      Brzina štampe

      Konica Minolta bizhub PRO C5501 je prema izvedenim specifikacijama jedana od najbržih mašina u ponudi ovog proizvođača. Poredili smo je sa modelima bizhub C200 i bizhub C252, čisto da bi samo imali uvid kolika je razlika. Sve brzinske testove smo pokrenuli iz rezolucije 600 x 600 dp, pri punoj radnoj spremi mašina. Prvo smo krenuli od merenja prolaznih vremena za štampu čisto tekstualnog dokumenta (kreiranog u Microsoft Wordu). Dobijeni rezultati jasno govore koliko je proizvođač uspeo da unapredjenim sistemima prenosa u znatnoj meri ubrza sam proces rada.

      Tekst (A4)

      Konica Minolta bizhub C200

      Konica Minolta bizhub C252

      Konica Minolta bizhub PRO C5501

      Od momenta zadavanja naredbe “print”

      13.1 sec.

      14.3 sec.

      9.7 sec.

      Od momenta početka štampanja

      10.5 sec.

      12.2 sec.

      7.4 sec

      Priča naravno postaje mnogo zanimljivija tek kada se postojećoj tekstualnoj strukturi dodaju i određeni grafički elementi (slike, grafikoni…), koji bi trebalo u znatnoj meri da uspore kompletan tok štampe. To se naravno i dogodilo, ali ono što je pomalo neočekivano je da je razlika u ostvarenim vremenima sada još veća imezđu samih uređaja, što je prvenstveno zasluga bržeg procesorskog jezgra koje poseduje noviji model.

      Tekst i grafika (A4)

      Konica Minolta bizhub C200

      Konica Minolta bizhub C252

      Konica Minolta bizhub PRO C5501

      Od momenta zadavanja naredbe “print”

      17.3 sec.

      21.5 sec.

      13.8 sec.

      Od momenta početka štampanja

      14.6 sec.

      19.1 sec.

      11.5 sec.

      Za sam kraj smo ostavili merenje brzina pri štampanju fotografija. Interesantno je da je naš test fotos veoma, veoma kratko čekao na analizu od strane bizhub PRO C5501 mašine jedinice, što je generalno zasluga velike količine memorije i izuzetno brzog procesora. Očekivano, pokazao se kao superiorniji model.

      Foto štampa (A4)

      Konica Minolta bizhub C200

      Konica Minolta bizhub C252

      Konica Minolta bizhub PRO C5501

      Od momenta zadavanja naredbe “print”

      29.3 sec.

      31.2 sec.

      17.4 sec.

      Od momenta početka štampanja

      27.1 sec.

      28.5 sec.

      15.3 sec.

      Kvalitet štampe, kopija i skenova: SpancerLab i Altona testovi

      U pogledu štampe bizhub PRO C5501 predstavlja jedno od najboljih rešenja koja se mogu pazarati kod nas. Simitri HD toneri i ovoga puta dokazuju superiornost što dodano potvrđuju Altona i SpancerLab testovi. Popunjenost karaktera i elemenata tonerom je odlična, dok ni na jednom test otisku nismo primetili nikakve tragove izobličenja ili gubljenja strukture. Pogledajte otiske štampane iz najviše podržane rezolucije…

      Posle naših sada već ubičajeni Altona i SpancerLab testova odštampali smo i par Konica Minolta fotosa iz najviše podržane rezolucije. Na njima se najbolje može videti koliko se proizvođač postarao da sve bude na najvišem “štamparskom” nivou. Boje su verne i postojane, a odstupanja od propisanih ISO vrednosti su uočljiva samo kod jedne nijanse crvene. Svaka čast!

      U pogledu kvalitet kopija ovaj model “šije” prethodna bizhub rešenja i jasno nam stavlja do znanja da je reč o zaista posebnoj mašini spremnoj da odgovori na najrazličitije kopir zahteve. Ista je priča i kada govorimo o dobijenim skenovima, koji su bez obzira na relativno malu rezolucija senzora (600 x 600 dpi) pogodni za dalju obradu i skladištenje u bazi podataka.

      Utisci

      Došli smo i do samog kraja priče o bizhub PRO C5501 mašini, koja bar u ovom momentu po svemu viđenom predstavlja najbolji izbor za velike korporacije i preduzeća koja traže vrhunsko štamparsko rešenje i nisu spremna na kompromise u pogledu kvaliteta otiska. Sve funkcije uređaja su u radu perfektno usklađene i tokom testiranja ni jednog, jedinog trenutka se nije dogodilo da jedinica zastane ili eventualno potpuno stane sa štampom ili kopiranje. Glavni razlog za to svakako leži u velikoj količini radne memorije, koja je u konkretnom slučaju izdvojena za svaku funkciju. To znači da se jedna količina RAM-a ne deli za svaku operaciju, što je rezultiralo sjajnim brzinskim rezultatima, a velikim delom je uticalo i nam sam izlazni kvalitet štampe. Posebno su nas impresionirali odlične kopije, koje se tek minimalno razlikuju od originala. Ovo posebno naglašavamo, jer smo kod ranijih testiranja sličnih “multifunkcionalaca” jako često nailazili na poprilično velika odstupanja u kvalitetu kopija, posmatrano iz ugla prelamanja pigmenata. Sken blok je ostavio jako dobre utiske, mada smo mišljenja da je proizvođač mogao da ide na varijantu senzora sa većom optičkom rezolucijom, jer bi na taj način podigao nivo upotrebljivosto ovo uređaja na najviši moguć nivo. Na kraju kada podvučemo crtu na sve viđeno i u obzir uzmemo sjajne razultate koje je ovaj uređaj postigao na svim testovima, prostora za mnogo razmišljanje nema jer je naša zvanična preporuka definitivno zasluženo priznanje.


      Konica Minolta bizhub PRO C5501 – Benchmark Highly Recommended Award

      Za:

      Brzina štampe

      Kvalitet štampe i kopija

      Vrhunski kvalitet izrade

      Odličan kontrolni panel

      Mogućnost nadogradnje najrazličitijim dodacima

      HD toneri

      Protiv:

      Nivo buke bi mogao biti manji

      Mašinu na test ustupila Konica Minolta.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test