Konica Minolta magicolor 4650EN
Da su se laserski štampači napokon spustili u mase najbolje govori podatak da je njihova prodaja iz godine u godinu sve bolja i bolja. Tome je ponajviše doprinelo naglo smanjenje cena komponenti i daleko moderniji proces izrade. Pored toga ključnu ulogu ka njihovom omasovljavanju u velikoj meri je odigrao i pad cena tonera, koji su do skoro bili veoma skupi, naročito za profesionalane i velike štamparske mašine. Ipak, kada se sve sabere i oduzme najveći napredak je napravljen u oblasti produkcije, pa sada i takozvana komercijalna rešenja nude veliki obim štampe i sasvim pristojan kvalitet otiska. Sa druge strane potražnja za profesionalnim jedinicama je iz godine u godinu sve veća, pa se veliki igrači na ovom polju svojski trude da ponude što bolji uređaj spreman da odgovori i na najzahtevnije potrebe velikih radnih okruženja.
Konica Minolta je upravo na tom polju otišla najdalje sa svojom prestižnom magicolor familijom mašina, a njen novi predstavnik je nedavno bio gost naše redakcije. Testirani model je moderno dizajniran laserski printer koga na prvom mestu odlikuje kompaktan dizajn i velika produkacija. Dolazi sa četiri odvojena Simitri tonera, specijalno dizajnirana za ovu familiju mašina. Proizvodi otiske vrhunskog kvaliteta iako operiše prilično skromnom rezolucijom od 600 x 600 dpi. Nešto je većih dimenzija i u radu proizvodi popriličnu buku, naročito izraženu u fazi buđenja, kada se elektronika mašine dovodi u radno stanje. Koliko je “veliki plavi” uspeo da dgovori na sve veće zahteve tržišta?
Ambalaža i testirani model
Testirani model dolazi u izuzetno velikoj kartonskoj ambalaži, što je ponajviše uzrokovano dimenzijama (536 x 469 x 385 mm) i masom (34.5 kg) samog uređaja. Na kutiji dominiraju bele i plave nijanse, kao i veliki logo proizvođača. I ovaj KM laser odlikuje prilično kampaktan dizajn i zavidan kvalitet izrade. U osnovnoj verziji dolazi sa jednom ulaznom fiokom kapaciteta svega 250 listova, koja se po potebi može nadogradi sa maksimalno još dve i time povećati broj raspoloživih medijuma za još 500 (odnosno do maksimalnih 750), što je daleko prihvatljivije za velika radna okruženja i pojedince sa specifičnim štamparskim zahtevima (mislimo u produkcionom smislu). Mesečni obim ovog lepotana 120.000 stranica, mada iz izvora kompanije saznajemo da je taj broj daleko veći. Ulazna fioka na sebi poseduje limitere za dužinu i širinu papira, kao i poseban mehanizam za uvlačenje istog, koji sprečava gužvanje prilikom pozivanja medijuma na štampu. Na žalost, izlazni tray je zbog toga morao da pretrpi izvesne korekcije, pa može da prihvati svega dvesta odštampanih stranica. Ne postoji mogućnost nadogradnje ovog bloka.Konica Minolta magicolor 4650EN koristi četiri odvojena Simitri HD kolor tonera (crna, ljubičasta, žuta i plava), zasnovana na posebnoj poli-mikro tehnologiji praha, a sve u cilju postizanja što boljeg izlaznog kvaliteta. Toneri se veoma lako postavljaju u ležišta pozicionirana odmah ispod prednje maske jedinice. Pre umetanja savetujemo da patrone obavezno zarotirate par puta oko svoje ose, kako bi se prah u njima pravilno rasporedio. Isto treba ponoviti i svaki put kada se primeti pad u kvalitetu otiska.
Posmatrajući dobijene grafičke i tekstualne dokumente, moramo priznati da smo veoma prijatno iznenađeni kvalitetom istih. Na grafičkim elementima nismo primetili nikakve znakove distorzije i savijanja. Prelazi su nešto blaži, a reprodukcija boja prilično verna. Ipak, za štampanje ozbiljnijih slikovnih podloga savetujemo da odaberete neki od rezoluciono jačih modela iz KM ponude, jer magicolor 4650 EN manipuliše sa skromnih 600 x 600 dpi. To mu je posmatrano iz drugog ugla omogućilo da u svojoj klasi bude brzinski šampion sa odštampanih 24 kolor/mono otisaka u minutu. U fazi zagrevanja elektronike je prilično bučan (52 dB), ali nivo buke pada na prihvatljivije vrednosti odmah po dostizanju pune radne spreme. Jedan od glavnih aduta ovog modela je svakako neverovatna lakoća korišćenja, postignuta ponajviše zahvaljujući odličnom realizovanom LCD displeju i malom kontrolnom bloku sastavljenom od navigacionih tastera, koji omogućava jednostavno i brzo kretanje kroz sve raspoložive funkcije mašine. Za sve one koji se lošije snalaze sa engleskim jezikom u okviru menija mogu odabrati neki od srodnih slovenskih jezika npr. Hrvatski. Na raspolaganju stoji veliki broj naprednih opcija za štampanje, za koje verujemo da većina korisnika (osim onih najzahtevnijih) nikada neće koristiti.
Printer sa PC-jem komunicira preko USB 2.0 veze i kompatibilan je sa većinom Windows platformi (uključujući Vistu i sve njene derivate), kao i Mac OS X (minimum 10.2), Linux i Netware operativnim sistemima. Dolazi sa procesormom na radnom taktu od 500 MHz i 256 MB radne memorije (maksimalno proširivom do 768 MB). Pored osnovnog modela u ponudi se nalazi i varijanta sa duplex opcijom (4650 DN). Njegova cena je za nijansu veća, ali i mogućnost koju nudi svakako veoma korisna. Održavanje mašine ne predstavlja neki veliki problem, jer su sve vitalne komponente jako dobro zaštićene od uticaja spoljnih faktora.
Proizvođač
Konica Minolta
Web strana
Vrsta proizvoda
Kolor laserski printer
Web strana proizvoda
http://www.konicaminolta.co.uk/printing-solutions/products/colour-printers/product-overview/magicolor-4650-endn/product-details.html
Naziv proizvoda
magicolor 4650EN
Dostupni proizvodi
magicolor 4650EN
magicolor 4650DN
Metoda štampe
Laserska
Brzina štampe
Do 24 strane u minutu
FPO (First page out) mono/kolor štampa
13 sec.
Preporučeni mesečni obim štampe
120.000 odštampanih stranica
Ugrađeni procesor/radni takt
NN/500 MHz
Memorija
256 MB
Maksimalna rezolucija
600 x 600 dpi
Emulacija
PostScript® 3™, XPS, PCL® 6 (XL3.0), PCL® 5 e/c/6
Kolor simulacija
SWOP, Commercial Press, Eurocolor, DIC, TOYO
Interfejsi za komunikaciju
Ethernet 10Base-T / 100Base-TX / 1000Base-T (podržava TCP/IP, Ethertalk®, IPX/SPX, UDP, IPP1.1, SNMP, HTTP, HTTPS, IPv6) IEEE 1284 kompatibilni paralelni port, USB 2.0 (High-Speed) i USB Host Port (za PictBridge i Direct Print)
Podržani operativni sistemi
Windows: Vista, Server 2003, XP, 2000
Macintosh: OS X (10.2, 10.3, 10.4)
Linux: RedHat v9.0, SuSe v8.2
Netware: Netware 4/5/6
Fontovi
137 standardnih PostScript® fontova, 93 PCL® skalabilnih, 51 set simbola i 10 standardnih linijskih printer fontva
Kapacitet ulazne fioke
250 listova
Mogućnost opcionih
Da
Maksimalan broj opcionih fioka
Dve (maksimalno još 500 lisova)
Kapacitet izlazne fioke
200 listova
Podržane veličine papira
A4, A5, A6, B5, B5 (ISO), B6, letter, legal, 16K, Kai16, Kai32, J-Postcard, executive, Government letter/legal, folio, double postcard, statement, UK Quarto, SP folio, foolscap, custom (92-216 mm x 148–356 mm)
Podržani medija formati
Plain papir, thick paper, recycled papir, transparency, letterhead, envelope, labels, postcard i glossy papir
Podržana dvostrana štampa
Samo kod modela magicolor 4650DN
Dimenzije mašine (D x V x Š)
536 x 469 x 385 mm
Težina štampača
34.5 kg sa postavljeni tonerima
Napajanje
220/240 VAC ±10%, 50/60 ±3% Hz
Radna temperatura
10 °C ~ 35 °C
Vlažnost
15 % to 85 % RH
Nivo buke
52 dB (u radu)
39 dB (u stanju mirovanja)
Upotrebljeni toneri
Plavi, Ljubičasti, Žuti i Crni
Startni kapacitet tonera
4000 odštamanih strana
Pun kapacitet tonera
8000 odštampanih strana
Preporučena maloprodajna cena (sa PDV-om)
Model magicolor 4650EN – 767 Eura
Model magicolor 4650DN – 986.5 Eura
Preporučena maloprodajna cena (bez PDV-a)
Model magicolor 4650EN – 650 Eura
Model magicolor 4650DN – 836 Eura
Sadražaj pakovanja
Konica Minolta magicolor 4650EN/DN printer, četiri Simitri HD tonera, veliki broj višejezičnih uputstava, originalana jednogodišnja garancija, vodič za instalaciju i povezivanje i disk sa drajverima i pratećim softverom.
Brzina štampe
Prvi brzinski parametar kojim smo se ozbiljnije pozabavili jeste štampanje takozvanog “golog” teksta. Kako je reč o mašini vrhunskih performansi odlučili smo da je poredimo sa rešenjima iz iste klase, konkretno svojom braćom iz magicolor i bizhub familije. Reč je modelima magicolor 5570 i bizhub C10P, koje smo imali prilike ranije da testiramo i čije tekstove možete pronaći na našem Web portalu. Oni su trenutno jedina prava konkurencija testiranom modelu, bar u segmentu kancelarijske primene. Pre nego smo krenuli sa testiranjem u drajveru sva tri modela smo setovali rezoluciju od 600 x 600 dpi (Best mod), doveli štampače u punu radnu spremu, a potom im istovremeno na štampanje poslali naš Word dokument od deset strana. Iz dobijenih rezultata, jasno se može videti da su sva tri modela bila prilično ujednačena.
Tekst A4
Konica Minolta magicolor 4650DN
Konica Minolta magicolor 5570
Konica Minolta bizhub C10P
Od momenta zadavanja naredbe “print”
13.5 sec.
14 sec.
15.2 sec.
Od momenta početka štampanja
11.3 sec.
10.5 sec.
12.5 sec.
Kod sledećeg brzinskog testa ponovo smo koristili isti fajl, s tim da smo ga obogatili sa par slikovnih i grafičkih formi, što bi trebalo da u određenoj meri uspori sve printere. To se naravno i dogodilo. Oba magicolor modela su postigla bolje rezultate u odnosu na bizhub jedinicu, što ponajviše može da zahvale svojim procesorsima, koji rade na znatno bržem taktu i imaju takvu arhtekturu koja brže i preciznije prelama grafičke forme.
Tekst i grafika A4
Konica Minolta magicolor 4650DN
Konica Minolta magicolor 5570
Konica Minolta bizhub C10P
Od momenta zadavanja naredbe “print”
20.5 sec.
19 sec.
25.3 sec.
Od momenta početka štampanja
16.5 sec.
15.4 sec.
22.1 sec.
Najzanimljiviji deo brzinskih testova je svakako štampanje fotografija. Iako to nije primarna funkcija lasera, odlučili smo ipak da se ozbiljnije pozabavimo njom, pošto iz generacije u generaciju zapažamo drastična poboljšanja na tom polju. KM magicolor familija se u prethodnim testovima pokazala odlično, što je i sada bio slučaj. Testirani primerak je za nijansu bio brži od modela magicolor 5570, dok je bizhub C10P laseru pobegao za čitavih 9 sekundi.
Kolor fotografija A4
Konica Minolta magicolor 4650DN
Konica Minolta magicolor 5570
Konica Minolta bizhub C10P
Od momenta zadavanja naredbe “print”
22.1 sec.
22.3 sec.
31.1 sec.
Od momenta početka štampanja
19.4 sec.
20.1 sec.
29.3 sec.
Za sam kraj smo ostavili proveru brzine štampanja monohromatskih fotografija. Rezoluciju nismo dirali, slika je takođe zadržana, samo smo u drajverima odabrali opciju za monohromatsku štampu. Situacija se nije drastično promenila u korist C10P printera, ali je zato testirani model postigao veću razliku u vremenu poređeno sa modelom magicolor 5570.
Mono fotografija A4
Konica Minolta magicolor 4650DN
Konica Minolta magicolor 5570
Konica Minolta bizhub C10P
Od momenta zadavanja naredbe “print”
19.5 sec.
21.4 sec.
27 sec.
Od momenta početka štampanja
18.1 sec.
19.1 sec.
24 sec.
Mikro testovi
Kada govorimo o kvalitetu štampe on zaslužuje sve naše pohvale. Materijalizovani otisci izgledaju perfektno, bez ikakvih znakova izobličenja i gubitka elemenata. O tome kao i uvek najbolje govore naši mikro testovi. Kako bi detaljno proverili jasnoću i popunjenost karaktera tonerom koristili smo izuzetno male veličine karaktera, čija upotreba korisnicima verovatno nikada neće zatrebati. Kvalitet odštampanih slova veličina 1, 1,5 i 2 pts (u različitim stilovima) spadaju među bolja koja smo videli kod laserskih printera. Ona veličine 1,5 pts potpuno su čitljiva, dok je 1 pt ostao izvan domašaja prosečnog ljudskog oka potpomognutog lupom.
Grafička reprodukcija
Grafička reprodukcija je verovatno najjača strana testiranog modela. Ono što se da odmah zapaziti posmatrajući materijalizovane otiske jesu savršeni prelazi između grafičkih objekata i tehstualnih delova. Na strukturi nismo primetili nikakve znakove izobličenja, a popunjenost prahom je veoma dobra. Na pojedinim složenijim formama smo uočili blag gubitak detaljnosti, ali je to jedva primetno makroskopski. Sve u svemu magicolor 4650 EN se odlično pokazao na ovom polju, što je po našem mišljenju glavna zasluga dosta brzog grafičkog procesora koji koristi i sjajnih Simitri HD tonera.
Fotografska reprodukcija
Kao što smo napomenuli fotografska reprodukcija nije primarna funkcija lasera, ali ono što je poslednjih godinu dana jako uočljivo jeste drastično pboljšanje u ovom segmentu štampe i to kod svih proizvođača, pa sada imamo mašine koje prilično verno reprodukuju fotografiju. Za proveru ove mogućnosti koristili smo naše tri standardne fotografije, koje smo štampali iz najviše podržane rezolucije (Best mod), bez ikakvih dodatnih podešavanja u okviru drajvera. Za krajnji rezultat smo dobili jako kvalitetne foto otiske, koji mgu da pariraju i obiljnijim mlaznim printerima. Detaljnost je doba, a ispunjenost poligona tonerom zadovoljavajuća. Prelazi su nešto blaži, a linijskog traga gotovo i da nema.
Zaključak
Na kraju, kada se podvuče crta na sve što smo videli tokom druženja sa magicolor 4650EN laserom, možemo biti veoma zadovoljni, ako ne i više nego zadovoljni, jer je i cena otiska prilično niska, što je veoma bitno za velike radne grupe, koje se trude da maksimalno smanje svoje štamparske troškove, pa ukoliko ste vlasnik neke manje firme i imate potrebu za čestim štampanjem raznoraznih kancelarijskih dokumenat savetujemo da testirani model obavezno uzmete u razmatranje.
Za:
Kvalitet izrade
Brzina štampe
Kvalitet kolor i mono grafičkih otisaka
Cena po otisku
Logistička podrška
Protiv:
Cena uređaja
Nivo buke
Veliki broj beskorisnih uputstava
Štampač na test ustupila kompanija Konica Minolta