Nebojša Rašković
Konica Minolta PagePro 4650EN
Iako kolor laseri polako postaju dominantni na tržištu štampe, monohromatski printeri i dalje ostaju ubedljivo najbolja rešenja kada su brzina i kvalitet crno-belog otiska u pitanju. Ovo posebno važi za kancelarijska okruženja, koja prvenstveno imaju porebe za velikim obimom štame i visokim kvalitetom izlaznog materijala, što je pojedine proizvođače nateralo da kreiraju posebne familije mašine namenjene upravo office klijentima. Razvoj monohromatskih jedinica je veoma dug i prešao je put od gotovo 40 godina, što je posmatrano iz sadašnjeg ugla popriličan period za usavršavanje jedne (i na njoj zasnovanih) tehnologije u IT industriji. Međutim, mogućnosti koje nudi laserski zrak imaju toliki potencijal da se skoro svake godine na pomenutom principu zasnuje bar po jedan novi metod za formiranje otiska, što u velikoj meri opravdava gore pomenuti vremenski raspon usavršavanja. Trenutno se radi na mogućnosti dobijanja trenutnog otiska, a dok sa nestrpljenjem iščekujemo prve rezultate, veliki giganti nam redovno lansiraju nove jedinice – sve brže i sve rentabilnije.
Iz bogate ponude KM monohromatskih mašina, po svojim naprednim karakteristikama se izdvaja model PagePro 4650EN, koji smo imali prilike nedavno da testiramo u protorijama domaćeg predstavništva. Ono što ovu jedinicu čini posebnom je mogućnost da na mesečnom nivou produkuje do 150.000 stranica i ostavljen prostor za ugradnju čvrstog diska, koji se u daljem ekspolatacionom periodu može pohranjivati najrazličitiji fajlovima predviđenim za štampu. Pored toga, kvalitet otiska koji nudi testirani laser je iznad proseka za ovu kategoriju proizvoda – naročito tekstualnih i grafičkih formi, što automatski ovaj laser čini idealnim za najzahtevnije radne grupe i sve one koji traže spoj brze i kvalitetne štampe. Ali kako kažu iz “plavog” tabora, priča se ne završava na tome…
Ambalaža
Testirani model dolazi u izuzetno lepo dizajniranoj kutiji na kojoj dominiraju plave nijanse (zaštitni znak ovog brenda) i veliki logo proizvođača. Na pomenutoj se nalaze plastični rukohvati jer kompletan sadržaj koji nosi teži nešto preko 28 kg, pa je njihova ugradnja bila neminovna, kako bi se kupcu olakšao prenos do željene lokacije. U kutiji ćete pored samog štampača naći i kasetu sa tonerom, instalacioni disk sa pratećim programima, odštampan vodič za povezivanje, kompletnu višejezičnu dokumentaciju i kabl za napajanje. Kako smo mogli i pretpostaviti, USB kabl se ne isporučuje, tako da je pomenuti neophodno naknadno dokupiti.
Konica Minolta PagePro 4650EN je monohromatski laserski printer veoma neobičnog oblika, koji je izrađen je od izuzetno kvalitetne plastike, kombinovanjem sivih i belih elemenata. Posmatrajući sam štampač, primetićete da su beli delovi dominatni i da je sivom površinom zahvaćen samo izlazni blok i kontrolna tabla. Po dimenzijama (465 x 422 x 404 mm) spada u srednje tešku kategoriju mono lasera kakve smo do sada već imali priliku da testiramo, ali je po samo konstrukciji prilično drugačije realizovan. Na prednjoj strani se uočava ulazna fioka čiji je kapacitet zavidnih 550 listova. Unutrašnjost ulazne fioke poseduje graničnike za širinu i dužinu papira, koji sprečavaju da listovi uđu u prenosni mehanizam pod kosim uglom i u procesu štampe dožive izobličenje (odnosno, budu deformisani). Izlazni tray je pozicioniran na vrhu jedinice i može da primi do 500 odštampanih stranica (okrenutih licem na dole). Za mašine iz ove klase karakteristično je da poseduju još jednu ulaznu – takozvanu multifunkcionalnu fioku. Izuzetak nije ni testirani model, a njena osnovna namena je čuvanje različitih vrsta papira (providne folije, tanke kartonske listove ili koverte) od spoljnih uticaja. Kako je PagePro 4650EN namenjen izuzetno zahtevnim radnim okruženjima (mesečni obim štampe 150.000 listova), tako je proizvođač ponudio mogućnost nadogradnje ulazno-izlaznog bloka, pomoćnim (opcionim) fiokama – maksimalno još dve ulazne (2 x 550 listova) i još jedan prihvatni tray .
Zadnja strana uređaja krije naponsku jedincu i jedan USB konektor – zadužen za vezu sa računarom. Kod ovakvih mašina standardno je prisutan Ethernet kontroler, a ugrađeni podržava sve aktuelne protokole (TCP/IP, EtherTalk, IPX/SPX, NetBEUI, UDP, NetBIOS, IPP1.1, SNMP, HTTP, HTTPS…) i u kombinaciji sa odgovarajućim softverom postiže optimalne rezultate pri transferu podataka. Takođe, uočićete i pomalo već zaboravljeni paralelni port, koji itekako dobro dođe ako PagePro 4650EN planirate da povežete sa nekom malo starijom konfiguracijom. Napomenuli smo da testirani primerak dolazi sa jednim Simitri HD tonerom, čiji kapacitet nismo uspeli da saznamo, ali povedeni nekim prethodnim iskustvom sa prilično velikom sigurnošću možemo reći da je reč o startnoj verziji. Njegovo postavljanje je prilično jednostavno i svodi se na umetanje u odgovarajuće ležište pozicionirano ispod maske na prednjoj strani. Pre samog postavljanja savetujemo da obavezno par puta zarotirate kertridž oko svoje ose, kako bi se prah ravnomerno rasporedio unutar tanka. Preporučujemo da ovaj postupak ponovite svaki put kada primetite gubitak u kvalitetu otiska, što je najčešće posledica neravnomernog položaja praha unutar kertridža.
Upravljanje jedinicom se obavlja preko LCD displeja (poseduje plavo pozadinsko osvetljenje) i navigacionih tastera (ukupno šest). Kretanje kroz opcije je veoma jednostavno, a za korisnike sa manje iskustva savetujemo iniciranje nekog od srodnih slovenskih jezika (npr. hrvatski). Tokom zagrevanja i u radu mašina proizvodi nešto veći stepen buke, pogotovo u fazi dok se elektonika ne dovede u stanje pripravnosti. Dok ovaj proces traje dolazi i do naglog podizanja temperature unutar štampača i to do veoma visokih vrednosti, pa ćete primetiti da na prorezima sa leve i desne strane izlazi topao vazduh. U momentima dostizanja limita aktiviraće se i dva mala pomoćna ventilatora koja veoma brzo rashlađuju čitav sistem i sprečavaju da dođe do pregrevanja sistema i mogućnosti deformacije medijuma tokom štampanja. Tada je nivo buke koju PagePro 4650EN proizvodi (preko 57 dB) gotovo jedva podnošljiv.
Srce printera čini procesor poslednje generacije, koji operiše na taktu od 500 MHz i u kombinaciji sa ugrađenih 128 MB radne memorije predstavlja sasvim solidno rešenje za većinu kancelarijskih poslova. Međutim, kod prelamanja složenijih grafičkih formi ovo može da bude prilično usko grlo, pa ako osetite potrebu za većom količinom proizvođač je ostavio dovoljno prostora za nadogradnju (maksimalno do 384 MB). Četvrta serija PagePro mono lasera je osmišljena tako da se prilagođava potrošaču. Verovatno se pitate se kako? Odgovor je veoma jednostavan, putem opcionih dodataka. Na raspolaganju stoji pregršt mogućnosti, počevši od pomenutih ulzanih i izlaznih fioka, pa sve do hard disk kit-a i Compact Flash card slota.
Svakako jedan od veoma bitnih segmenata je održavanje mašine. Iako je reč o poprilično ozbiljnom sklopu, njegovo čišćnje je svedeno na minimum i ne zahteva neko preterano angažovanje. Dovoljno je sa vidljivih površina ukloniti prašinu i druge nečistoće, kako bi se sprečio njihov ulazak u mehaničke delove i time onemogućio pravilan rad jedinice. Detaljan postupak održavanja je prikazan u okviru propratnog uputsva, pa savetujemo da ga obavezno proučite, pre bilo kakve intervencije.
Specifikacija
Proizvođač
Konica Minolta
Web strana proizvođača
Vrsta proizvoda
Mono laser printer
Naziv proizvoda
PagePro 4650EN
Dostupni modeli
PagePro 4650EN
Metoda štampe
desktop A4 laser beam printer
Brzina štampe (A4)
Do 34 strane u minutu
FPO (First page out) mono štampa
Približno 10.5 sec.
Vreme zagrevanja
Približno 20 sec.
Rezolucija štampe
1200 x 1200 dpi
Vrste papira
A4, B5, B5 (ISO), A5, A6, B6, photo (100 * 150 mm),
legal, letter, G-Letter, statement, executive, folio, SP folio, UK Quarto, foolscap, G-Legal, 16K, Kai16, Kai32, Japanese postcard, double postcard, Custom (92~216 * 148~1200 mm)
Veličina papira
A4, A5, B5, Letter, Legal, A6, B6
Veličina koverti
Com10, C5, C6, DL, monarch, Japanese postcard, double postcard
Obostrana štampa
Podržana manuelno ili opcionim dodatkom
Preporučen papir za obostranu štampu
A4, A5, B5, executive, G-Letter, letter, folio, G-Legal, legal
Težina papira
• Plain paper (60-90 g/m2),
• Recycled paper (60-90 g/m2),
• Transparency, envelope,
letterhead, labels, thick paper 1 (91-150 g/m2),
• Thick paper 2 (151 -210 g/m2 )
Mesečni obim štampe
150.000 stranica
Napredne tehnologije tonera
Simitri HD toner
Kapacitet ulazne fioke
550 listova
Opcione ulazne fioke
Dve (maksimalno još 1100 listova, odnosno 2 x 550 listova)
Multifunkcijska fioka
Da
Kapacitet izlazne fioke
500 stranica (licem na dole)
Obostrana štampa
Da
Komunikacija sa računarom
10-Base-T/100-Base-T Ethernet
USB 2.0 (highspeed)
IEEE 1284 parallel
Mrežni protokoli
TCP/IP
EtherTalk
NetWare
IPX/SPX
NetBIOS/NetBEUI
IPP1.1
SNMP
HTTP
UDP
SMB
Deskripcija
PCL 6c (PCL 5c + XL2.1)
PostScript 3
PDF 1.4
Opcioni dodaci
– Interni HDD
– Compact Flash card slot
Memorija/Maks. mem. (MB)
128 MB (max. 384 MB)
Ugrađeni procesor
500MHz
Dimenzije (H x W x D)
465 x 422 x 404 mm
Težina štampača
25 kg
Težina pakovanja
28 kg
Voltaža
220/240 VAC ±10%
Frekvencija
50~60 Hz ( ±3 Hz)
Potrošnja struje
1015 W (max.), srednja potrošnja za vreme štampanja 598 W ili manje, 113 W (standby)
Nivo čuvanja energije
Manje od 19 W
Regulativa
Energy Star
Nivo buke
• Približno 53.6 dB (u radu)
• Približno 27 dB (u stanju mirovanja)
Temperaturni uslovi
5°~35°C (u operativnom stanju), 0°~35°C (u stanju mirovanja)
Nivo vlažnosti
15% do 85% RH (u operativnom stanju), 10% do 85% RH (u stanju mirovanja)
Regulative
UL, cUL, FCC-B, VCCI, CE Marking, C-Tick, CDRH, Nordic Swan, Eco Mark,
Lead free (AA rank), RoHS
Cena proizvoda (sa PDV-om)
Sample
Cena proizvoda (bez PDV-a)
Sample
Podržani operativni sistemi
Windows 98SE/ME/NT4.0/2000/XP
Macintosh 9.x, 10.x
Windows Server 2000/2003
Unix/Linux
Printer management
PageScope® NetCare, PageScope® Web Connection, PageScope® Network Setup, PageScope® Peer to Peer Printing Tool, PageScope® EMS plug-in, PageScope® WebJet Admin plug-in, PageScope® Plug and Print, PageScope® NDPS Gateway, PageScope® Direct Print, PageScope® Visual Count Server, download manager, print monitor, status monitor
Sadržaj pakovanja
PagePro 4650EN štampač, Simitri HD toner, uputstvo za povezivanje i održavanje štampača, kabl za napajanje i CD sa drajverima, softverom i kompletnom elektronskom dokumentacijom
Brzina štampe
Kao po običaju brzina štampe je prvi parametar kojim smo se ozbiljnije pozabavili. Kako bismo o testiranom modelu stekli što realniju sliku (bar kada je reč o brzinskim mogućnostima), izveli smo ga na crtu sa njegovoj braći iz magicolor i bizhub familije mašina – konkretno modelima bizhub C10P i magicolor 5570. Iako ova dva modela imaju mogućnost štampanja i u koloru, fokus smo isključivo stavili na monohromatsku štampu, koja je osnova PagePro 4650EN printera. Kod sva tri štampača setovali smo rezoluciju na vrednost od 600 x 600 dpi i krenuli sa merenjem brzina. Krenuli smo sa testovima baziranim na čisto tekstualnoj formi. Sve mašine smo prvo doveli u stanje pune radne spreme i tek tada im prosledili test fajl – 10 stranica teksta kreiranih u MS Word-u. Za početak nas je zanimalo koliko je vremena printerima potrebno za obradu i štampanje prve strane – dakle Testirani model je ostvario najbolje rezultate, ali i ostali štampači su bili prilično ujednačeni sa njim.
Tekst (A4)
Konica Minolta PagePro 4650EN
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Tražene vrednosti
FPO
FPO
FPO
Od momenta zadavanja naredbe “print”
12.3 sec.
16.8 sec.
14 sec.
Od momenta početka štampanja
10.6 sec.
13.2 sec.
10.5 sec.
I kod sledećeg brzinskog testa smo ponovo koristili isti fajl, samo smo mu dodali grafičke elemente (slike, grafikoni…), koji bi u određenoj meri trebalo da uspore odabrane mašine. Kako smo i očekivali to se i dogodilo. Za krajnji rezultat smo imali prilično veliku prednost PagePro 4650EN štampača u odnosu na ostala dva modela.
Tekst i grafika (A4)
Konica Minolta PagePro 4650EN
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Tražene vrednosti
FPO
FPO
FPO
Od momenta zadavanja naredbe “print”
15.3 sec.
23.6 sec.
19 sec.
Od momenta početka štampanja
13.4 sec.
20.3 sec.
15.4 sec.
Jedan od svakako najzanimljivijih delova ovog brzinskog testiranja je štampanje fotografija. Iako ovo nije osnovna namena lasera, svakako je treba detaljnije ispitati, jer ono što je tendencija poslednjih godina jeste upravo usavršavanje fotografske reprodukcije. Odabrane fotose (ukupno četiri) smo paralelno prosledili svim laserima na štampanje i ono što smo u startu primetili, jeste da im je potrebno prilično vremena da obrade složenije strukture. Grafički procesor testiranog modela nešto brže prelama zahtevniju podlogu tj. daleko manje vremena mu je potrebno za obradu mnogo detalja, jer izvršava više paralelnih operacija istovremeno, što nije slučaj sa magicolor i bizhub (odabranim) modelima. Uostalom, dobijeni rezultati sve govore.
Crno-bela foto štampa (A4)
Konica Minolta PagePro 4650EN
Konica Minolta bizhub C10P
Konica Minolta magicolor 5570
Tražene vrednosti
FPO
FPO
FPO
Od momenta zadavanja naredbe “print”
18.2 sec.
22.5 sec.
20 sec.
Od momenta početka štampanja
15.4 sec.
19.4 sec.
17.1 sec.
Mikro testovi
Priču o kvalitetu štampe započinjemo mikro testovima. Kao i u prethodnim prikazima u opticaju je bila naša standardna paleta testova, osmišljena sa namerom da proveri popunjenost karaktera tonerom i samu njihovu jasnoću. Testove smo pokrenuli iz obe podržane rezolucije (600 i 1200 dpi). Otiske koje smo dobili iz niže rezolucije (600 dpi) pokazuju da 4650EN veoma dobro raspoređuje prah unutar karaktera, što samo po sebi donosi i odličnu čitljivost. Oštrina elemenata i simbola je na zavidnom nivou, ali su manji fontovi ipak blago izobličeni. Međutim, ovo se ne može uzeti kao neki veći nedostatak jer realno gledano i dosta skuplje mašine imaju isti problem problem.
Situacija po pitanju izobličenja se delimično popravlja povećanjem rezolucije (1200 dpi), ali i dalje se ne anulira u potpunosti. Oštrina je odlična, kao i popunjenost karaktera tonerom. Ipak, ovaj mod troši znatno veću količinu praha, pa savetujemo da ga izbegavate, odnosno da ga koristite samo kada imate potrebu da štampate poslovna dokumenta za čuvanje.
Grafička reprodukcija
Kvalitet grafike je posebna priča, bilo da se štampa iz niže ili više rezolucije. Nijanse svih sivih pigmenata su verno reprodukovane, a balans tonova je jedan od najboljih koji smo videli u ovoj kategoriji mono lasera. Prelaz između objekata i tekstualnih formi kod niže rezolucije (600 dpi) je nešto jači, što kod grafičkih formi sa više elemenata ume pomalo da zasmeta. S druge strane, elementi ne pate od distorzije i gubitka pojedinih blokova (delova), što je bio prilično čest slučaj kod sličnih rešenja koje nudi konkurencija.
Otisci dobijeni iniciranjem iz više rezolucije (1200 dpi) su gotovo savršeni. Popunjenost karaktera prahom je odlična, a balans sivih tonova sjajan, pa bez veće dileme možemo reći da je na polju grafičke reprodukcija PagePro 4650EN ispunio apsolutno sva naša očekivanja.
Fotografska reprodukcija
Već smo napomenuli da fotografska reprodukcija nije primarna funkcija lasera, ali ono što je svakako činjenično stanje, jeste da se na njenom usavršavanju ubrzano radi, pa u periodu koji je pred nama mažemo očekivati sjajne laserske mašine namenjene upravo štampanju fotosa. Kako je Konica Minolta PagePro 4650EN mono štampač i manipuliše rezolucijama od 600 i 1200 dpi, tako smo odlučili da odabrane fotografije štampamo iz oba podržana moda, bez ikakvih setovanja balansa u okviru logistike. Pri štampi iz niže rezolucije, prelazi su nešto blaži ali je detaljnost prilično dobra. Popunjenost formi prahom je na zavidnom nivou i detaljnim posmatranjem fotosa pod lupom nismo uspeli da uočimo prazne blokove.
Situacija je gotovo ista i kada se pokrene štampanje iz maksimalno podržane rezolucije (1200 dpi), s tim da se jasno može uočiti razlika između glatkoće i jasnoće prelaza, poređeno sa nižom rezolucijom. Ovaj mod donosi i nešto bolju popunjenost tonerom, kao i neznatno bolju živahnost.
Zaključak
Konica Minolta PagePro 4650EN je odličan monohromatski laser, koji će u predstojećem periodu svakako biti veoma tražen od strane većih kancelarisjkih okruženja i zahtevnijih radnih grupa, prvenstveno zbog mogućnosti velike produkcije (mesečni obim štampe – 150.000 listova) i sasvim solidnog kvaliteta otiska. Odlikuju ga veoma dobre brzinske mogućnosti i prilično stabilan rad, koji jedino kvari nešto veći stepen buke (preko 53 dB), što je ponajviše posledica ugradnje starijeg prenosnog mehanizma, koji ne poseduje prigušnice za redukciju nivoa buke. Ipak, kada postigne punu radnu spremu nivo buke pada na sasvim prihvatljive vrednosti (ispod 40 dB). Jedna od svakako većih prednosti testiranog modela jeste mogućnost nadogradnje velikim brojem opcionih dodataka, koji značajno mogu podeći njegovu upotrebnu vrednost. Tu prvenstveno mislimo na unapređenje ulaznog i izlaznog bloka, kao i mogućnost iniciranja čvrstog diska, koga sve češće srećemo kod sličnih rešenja. Posmatrajući dobijene otiske možemo reći da je PagePro 4650EN u rangu prosečnih monohromatskih mašina, od kojih jedino “beži” po nešto boljem prelamanju sivih tonova i znatno boljoj detaljnosti – koju postiže kod štampanja složenijih struktura.
Za razliku od konkurentskih lasera (iz ove kategorije), PagePro 4650EN dolazi sa veoma dobrom logističkom podrškom, koja nudi veliki broj naprednih podešavanja, za koja smo gotovo sigurni da će iskoristiti samo specifične grupe korisnika, kojima su zapravo i namenjene. Uz ovaj model proizvođač isporučuje i par veoma korisnih aplikacija, koje predlažemo da obavezno instalirate jer omogućavaju veoma brzu i laku manipulaciju sa svim vrstama sadržaja koji se žele odštampati. Ako posmatramo cenu tonera i broj otisaka koji isti može da materijalizuje, ovaj model možemo svrstati među najisplativije. Na žalost, previsoka cena koju ima sama jedinica definitivno je ograničavajući faktor ka možda snažnijem odzivu kod malih i srednjih radnih okruženja. Ipak, jedno je sasvim sigurno – PagePro 4650EN je sjajna mono laserska mašina, koja po svim svojim karakteristikama (naročito produkcijskim i brzinskim) znatno prednjači za sličnim printerima, te stoga od nas zalužuje svaku pohvalu.
Za:
– Kvalitet izrade
– Brzina štampe
– Kvalitet materijalizovanih otisaka
– Ugrađeni displej
– Mogućnost nadogradnje opcionim dodacima
– Velika produktivnost
Protiv:
– Cena
– Nivo buke koji proizvodi u radu
– Nedostatak informacija o proizvodu
– Šturo korisničko uputstvo
Štampač za potrebe testa ustupila kompanija Konica Minolta