Mustek skeneri

Mustek skeneri

Za početak rada sekcije peripherals na sajtu Benchmark, spremili smo Vam test tri zanimljiva skenera koji nam stižu iz kompanije Mustek...

    Sadržaj

      Marko Cilic

      Svi dobro znamo da su maticne ploce, video karte, hard diskovi i procesori najpopularnije komponente racunara. Iz tog razloga se na njih obraca najvecu paznja na vecini sajtova koji se bave hardverom. Takva situacija je do sada bila i sa sajtom Benchmark. Ipak, na vase brojne zahteve odgovaramo potvrdno i pocinjemo sa testiranjem periferijskih uredjaja. Za sam pocetak smo izabrali skenere iz ekonomske klase.
      U proslosti, cena skenera je sputavala ove uredjaje da dozive vecu popularnost, dok je u poslednje vreme njihova cena postala sasvim pristupacna, cime su skeneri postali dostupni mnogo sirem krugu ljudi. Mogucnosti koriscenja skenera su zaista brojne. Najcesce su koriste za pretvaranje fotografija u digitalni oblik, a njegova kombinacija sa stampacem i modemom moze pretvoriti vas racunar u mini fotokopir masinu ili fax. Ako se odlucite za kupovinu ovakvog uredjaj sigurno je da ce te se sa njim druziti na duzi vremenski period, posto kod skenera nema cestih smena generacija kao, recimo, kod grafickih karti.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Skeneri kompanije Mustek su vec duze vreme prisutni na nasem trzistu. Kada se prica o jeftinijim skenerima svima ce prva asocijacja biti Mustek, jer su njihovi skeneri verovatno najzastupljeniji u tom segmentu trzista. Njihovi najpopularniji (tj. najprodavaniji) modeli su i do sada imali sasvim prihvatljivu cenu, uz vrlo pristojan kvalitet skeniranja. Takvi skeneri su najzanimljiviji za vecinu korisnika racunara, a moze se reci i za vecinu posetilaca ovog sajta. Naravno, postoji dosta firmi slicnih Musteku, koje ciljaju na isti segment trzista. U poslednje vreme kod nas je ponuda skenera postala dosta raznovrsna, ali Mustek i dalje drzi najveci deo trzista jeftinih skenera. To su postigli daljim snizavanjem cena, odnosno uporednim povecavanjem kvaliteta svojih proizvoda. Upravo je jedan od testiranih modela, Be@r Paw 1200, predstavnik najnovije generacije Mustekovih skenera. Ovde najbolje uocavamo koliko se proizvodjac potrudio da skener ima dobar izgled, zatim maksimalno olaksa proces skeniranja, i na kraju da sve bude zaokruzeno sa dobrim softverkim paketom… naravno nije zaboravljen ni na sam kvalitet skeniranja. Ukratko, proizvodjac se zaista potrudio da kupcima pruzi sto vise za ulozeni novac, te da se uvedenim novinama izdignu iznad konkurencije. Pored pomenutog Be@r Paw 1200, na testu smo imali i modele Plug-N-Scan 600 CP, kao i ScanExpress 1200 USB Plus. Mustek 600CP je nesto stariji i on je u sustini entry level model. Slicna situacija je i sa modelom 1200 USB+ koji je vec neko vreme u ponudi Musteka, ali je on za nijansu ozbiljniji model o cemu govore povecana rezolucija i USB veza sa racunarom. Tokom teksta cu se potruditi i da vam malo pojasnim proces skeniranja i da vam pokazem kako da iz svog skenera izvucete najbolji kvalitet. Krenimo redom i pogledajmo sta svaki od tri testirana skenera moze da ponudi.

      Mustek 600CP

      Kao sto rekoh, 600CP se vec duze vreme nalazi u Mustekovoj ponudi. To se moze zakljuciti prvim pogledom na sam skener koji je ostrih linija, i svojim dizajnom poprilicno odskace od druga dva modela koja smo imali na testu. Takodje, prikljucuje se na standardni printer port, dok svih noviji modeli poseduju USB konektor. Ipak, krenimo redom.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Skener dolazi u sasvim lepo dizajniranoj kutiji. Unutar nje se nalazi sam skener, zatim kabl koji vodi od skenera do printer porta na racunaru, ispravljac za struju, kao i CD sa drajverima i raznim programima. U paketu se nalazi i uputstvo za koriscenje skenera i program za izradu web prezentacija TrellixWeb (na posebnom CD-u). Bogatom paketu pripada i kratko uputstvo koje ce onim najneiskusnijim korisnicima u najkracim crtama objasniti kako da prikljuce skener i instaliraju drajvere.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Prvo sto primecujete po vadjenju skenera iz kutije jesu njegove male dimenzije. Duzina i sirina ovog skenera su za koji milimetar manji od nekog standarda, ali je zato visina izuzetno mala. Kod ovog modela ona iznosi 64mm, dok je recimo visina Be@r Paw 1200 citavih 100mm. Za smestanje 600CP, zbog njegove kompaktnosti, nece Vam biti potrebno puno mesta. Takodje svojom bojom ce se stopiti u okolis. Jedina stvar koja kvari “kamuflazu” je znak sa imenom modela na poklopcu skenera. Naime, on zbog svoje boje (no comment, vidite slike) apsolutno odskace od ostatka skenera i delimicno kvari izgled celog uredjaja. Zaista su ljudi iz Musteka mogli da obrate malo vise paznje na ovaj detalj. Dizajn skenera generalno je dopadljiv, a za oko najvise zapadaju detalji kao sto su simetricna bocna udubljenja, i nabor koji se pruza po sredini poklopca. Na skeneru inace nema nikakvih dugmica, dok je prisutna lampica koja vas obavestava da li je skener aktivan.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Na zadnjoj stani skenera se nalaze prikljuci za adapter za struju i printer kabl. Tu je i jos jedan prikljucak za 25-pinski printer kabl na koji se prikljucuje stampac (ukoliko zelite da koristite stampac i skener istovremeno).

      Vreme je i da se malo bolje upoznamo sa specifikacijama ovog skenera. Kao sto i samo ime nagovestava radi se o skeneru opticke rezolucije 600×300, a kroz softversku interpolaciju moguce je postici rezoluciju 9600×9600. Treba istaci da ovaj skener ne poseduje klasicnu lampu, vec skenira uz pomoc CIS (Contact Image Sensor) tehnologije tj. LED dioda. Upravo je zbog primene ove tehnologije 600CP tako tanak (tj. nizak), a zanimljivo je da su najnoviji modeli bazirani na ovoj tehnologiji visoki samo 30-40mm.

      Specifikacija
       

      Scanner Type

      Color CIS (Contact Image Sensor) Flatbed

      Scan Mode

      True Color: 30 bits/pixel (internal) 1,074 billion colors,
      24 bits/pixel (external) 16,7 million colors,
      Gray Scale:10 bits/pixel (internal) 1024 shades of gray,
      8 bits/pixel (external) 256 shades of gray,
      Text/Line Art: 1 bit/pixel (2 levels)

      Scan method

      1 scanning pass

      Scan Area

      216mm x 297mm (Letter/A4)

      Resolution

      Optical: 300 dpi x 600 dpi
      Maximum: 9600 dpi x 9600 dpi (software interpolated)

      Scanning Data Buffer

      32 KB

      Brightness Control

      255 adjustable steps (software controlled)

      Contrast Control

      255 adjustable steps (software controlled)

      Interface

      EPP

      Dimensions

      417mm x 282mm x 64mm

      Weight

      2.3 kg

      Power

      12V DC input

      Kada pogledate u specifikaciju videcete da 600CP skenira interno u 30bita, dok je slika koju dobijate kao rezultat ima 24 bita po pikselu. Isti slucaj je i sa crno-belim skeniranjem gde se slika skenira u 10bita po pikselu, a vi je dobijate u 8 bita po pikselu. Ovaj nacin rada donosi veci kvalitet slike koje dobijate na racunaru. To vam je recimo slicno kao kada smanjujete rezoluciju (i velicinu) slike. Dobijate sliku koja je manja ali bolje izgleda tj. Vi ne mozete da vidite neke nedostatke koje ste videli kada je slika imala vecu rezoluciju. Verovatno ste primetili i podatke za skeniranje u Text/Line Art modu i mozda zapitali cemu on sluzi. Slike koje dobijate kada skenirate u ovom modu koriste se za prepoznavanje teksta iliti OCR (Optical Character Recognition).
      Kao sto mozete da vidite ovaj skener ima data buffer od samo 32KB. Ne treba zaboraviti ni cinjenicu da LPT (paralelna) veza ima mali protok. Odmah se moze pretpostaviti da ovaj skener nije brzinski sampion. To se pokazalo tacnim i stvarno je potrebno pricekati kako bi videli skeniranu sliku na monitoru. Kao referencu za brzinu skeniranja koristili smo jednu A4 stranu sa kolor grafikom na njoj. U tabeli mozete videti koliko je bilo potrebno modelu 600CP da skenira tu stranu u razlicitim rezolucijama.

      Rezolucija

      Vreme (mm:ss)

      150dpi

      03:21

      300dpi

      06:25

      600dpi

      06:45

      Pored male brzine jos jedna osobina kojom se 600CP ne moze pohvaliti je buka. Ovaj skener je veoma bucan i zaista ga nije prijatno slusati dok radi. Pogotovu sto ce vas zvuk koji proizvodi navesti na pomisao da se nesto unutra lomi, ali nema potrebe za brigu vec samo za navikavanje na takve “zvucne efekte”.

      Ipak najvaznija stvar je kvalitet skeniranja. Generalno gledano on je dobar. Ali ako se malo bolje pogleda dobijena slika uocava se da su najsitniji detalji mutni. Ono sto se takodje moze videti je prenaglasavanje kontrasta sto je, doduse, slucaj i sa drugim LED skenerima. Takodje se primecuje da su svetlije nijanse prenaglasene. Ali u globalu sve to izgleda sasvim solidno. Kvalitet dobijenih skenova mozete videti na primeru novcanice od 100 dinara i jedne 9×13 fotografije. Obe slike su u rezoluciji 300dpi i kada ih otvarate budite strpljivi posto su malo vece. Uz ove slike ide i napomena da uopste nisu obradjivane, tj. ovo je sirovi kvalitet koji dobijate skeniranjem.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      600CP se ne snalazi bas najbolje sa materijalima koji ne prijnjaju dobro uz podlogu za skeniranje. To potvrdjuje i poklopac koj se ne moze podici koji santimetar u visinu ili skinuti. Ovo je jos jedna karakteristika (bolje reci mana) vec vidjena kod LED skenera.

      Mustek 600CP kao i sve ostale skenere mozete koristiti na dva nacina: iz nekog grafickog programa uz pomoc twain drajvera ili iz pomocnog programa koji dobijate uz skener, koji vam omogucava skeniranje na vrlo jednostavan nacin. Takav Mustekov program se zove DirectScan. On se startuje zajedno sa Windowsom a mozete mu lako pristupiti preko ikonice u system tray-u.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      U glavnom prozoru ovog programa mozete odabrati jednu od njegovih brojnih opcija. Mozete grubo podesiti rezoluciju, da izaberete da li zelite da skenirate u boji, crno-belo ili za OCR program. Takodje unosite i putanju do programa u kome zelite da se slika otvori kada je skenirate. Pored obicnog skeniranja ponudjeno vam je i da posaljete fax. U tom modu rada program skenira dokument i zatim ga salje na zeljeni broj (fax). U copy modu se skenirani dokument odmah i stampa. Korisna je mogucnost da se skenirana slika posalje putem maila. Potrebno je samo pritisnuti scan i uneti mail adresu primaoca. Jos jedna mogucnost jeste automatsko importovanje skenirane slike u program za prepoznavanje teksta. U svakom slucaju, ovaj program ce pojednostaviti koriscenje skenera, posebno onim manje iskusnim korisnicima koji ne zele da se petljaju sa twain drajverima.
      Model 600CP ima ugradjen senzor koji odmah po otvaranju poklopca startuje cover sensor koj posle klika na continue omogucava skeniranje, sto potvrdjuje da su ljudi iz Musteka teziti da sto je moguce vise pojednostave proces skeniranja.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Ipak ako zelite da iskoristite potencijale skenera do maksimuma i da obradjujete skeniranu sliku najbolje je koristiti twain drajvere. Oni omogucavaju da koristite skener iz bilo kog grafickog programa. Uglavnom se pokrece preko file>import tu postoje razlike od programa do programa ali uglavnom se bira ili twain source ili se na listi nalazi i sam skener. Tada je potrebno izabrati svoj skener sa ponudjene liste i otvorice vam se novi prozor.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      U prvom prozoru mozete izabrati mod skeniranja (color, gray, text/line art), zatim izabrati rezoluciju, kao i da li zelite da dimenzije u prirodi budu proporcijalne onima na monitoru. Odmah cete moci da vidite kolika ce biti velicina skenirane slike, a tu je i opcija za uklanjanje moire-a sa slike. Ako cesto koristite neka podesavanja mozete ih snimiti i kasnije lako ucitati i ponovo koristiti. Pre nego sto skenirate, potrebno je uraditi pre scan. Tada skener u maloj rezoluciji vrsi jedan prolaz i pokazu je vam sta se nalazi na povrsini za skeniranje. Na vam je da oznacite koji deo tacno hocete da skenirate. A postoji i opcija skeniranja nekoliko (do 10) razlicitih delova slike. Kada sve to zavrsite mozete pritisnuti scan i sacekati da na ekranu vidite sliku. Nju potom mozete obradjivati i prilagodjavati vasim potrebama. Zanimljivo je da se neka podesavanja mogu izvrsiti i pre skeniranja direktno iz twain drajvera.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      U tabu Enhance mozete podesavati brightness, kontrast i gamu a rezultate cete odmah videti. Takodje moguce je podesiti i intenzitet svih boja zajedno ili svake od njih (crvena, zelena, plava) pojedinacno.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      U tabu filers na koriscenje vam je ponudjeno 6 filterai. Mana je sto je moguce koristiti samo jedan filter. Dobro je sto postoje ovakve mogucnosti u drajverima, jer cesto mogu olaksati posao zato sto ne morate na svaku sliku posle skeniranja dodavati neki filter ili mozda menjati brightness. A ako je potrebno neko dalje obradjivanje slike tu je more opcija Photoshopa ili nekog slicnog programa. Kada smo vec kod Photoshopa… uz 600CP se isporucuje program za obradu slika pod imenom iPhoto Plus 4.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Program ima zanimljivo resen interfejs i ima solidne mogucnosti za obradu slike. Ovaj program ce biti dobar svima onima kojima je Photoshop previse glomazan.
      Program za OCR koji se dobija uz skener je TextBridge Classic. Ali bolje i da ga nema u paketu posto se pokazao veoma lose. Nije uspeo da prepozna nijedan tekst koji smo mu podmetnuli (a bilo ih je puuuno). Evidentno je da cete morati da nadjete neki bolji OCR program ako zelite da prepoznavanje teksta sa skeniranih dokumenata.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Ono sto treba pohvaliti svakako je tutorial koji stize na CD-u. U slici i reci je vrlo dobro objasnjen proces instalacije skenera, a tutorial ce vam pomoci i ako imate neke nedoumice oko samog skeniranja. Tu su i saveti koji vam mogu pomoci da dobijete bolje rezultate prilikom skeniranja.

      Mustek Scan Express 1200 USB

      Scan Express 1200 USB Plus spada u visu klasu od modela 600CP. Od starijeg modela se razlikuje po visoj rezoluciji i jos nekim karakteristikama (USB prikljucak, veca brzina itd.). Ipak, oni imaju dodirnih tacaka, pogotovu kada je rec o softveru. Kao i kod prethodnog modela sve je upakovano u simpaticnu sarenu kutiju. U njoj se nalazi adapter za struju, koji je i pored USB veze neophodan.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Naravno, tu je CD sa drajverima i propratnim softverom, kao i CD sa programom Ulead Photo Express 2.0SE. U paketu se dobija i dosta sturo uputstvo koje je, za utehu, napisano na vise jezika. Sve je to na neki nacin nadoknadjeno tutorialom za instalaciju skenere koji se nalazi na CD-u.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Dizajn ovog skenera je moderan, zaobljenih linija sa dosta detalja. Posto 1200 USB+ koristi klasicnu lampu umesto LED dioda sam uredjaj je nesto vislji. Generalno gledan ovaj skener je dosta robustan i uliva poverenje da je spreman za dug i mukotrpan rad. Kao i prethodnik, ni ovaj model nema nikakve dugmice na sebi, a zelena dioda se brine da vas obavesti da li je skener aktivan.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Zadnja strana skenera je ogoljena i na njoj se nalaze samo USB kabl i power konektor. Inace u uputstvu i u tutorialu za instalaciju je preporuceno da se prvo inastaliraju drajveri, a tek onda da se prikljuci USB kabl i adapter utakne u struju. Kod instalacije drajvera se nailazi na jednu manu. Naime nema drajvera za Windows 2000! Znaci da cete ovaj skener moci da koristite samo pod 98-icom ili da na netu potrazise nove drajvere. 600CP nije imao ovaj problem, jer on ima drajvere za NT koji rade pod 2000-kom.

      Specifikacija
       

      Scanner Type

      Color Flatbed

      Scan Mode

      True Color: 48 bits/pixel (software enhanced)
      36 bits/pixel (internal) 68,7 billion colors,
      24 bits/pixel (external) 16,7 million colors,
      Gray Scale:12 bits/pixel (internal) 4096 shades of gray,
      8 bits/pixel (external) 256 shades of gray,
      Text/Line Art: 1 bit/pixel (2 levels)

      Scan method

      1 scanning pass

      Scan Area

      216mm x 297mm (Letter/A4)

      Resolution

      Optical: 600 dpi x 1200 dpi
      Maximum: 19200 dpi x 19200 dpi (software interpolated)

      Interface

      USB

      Dimensions

      464mm x 290mm x 100mm

      Weight

      2.8 kg

      Power

      12V DC input

      Pored toga sto poseduje opticku rezoluciju od 600×1200 dpi, softverski je moguca interpolacija do neverovatnih 19200×19200 dpi. Ali to je samo podatak kojim proizvodjaci vole da se sepure, u sustini najvise cete koristiti rezolucije do 600dpi. Za stampu je dovoljno 300dpi, a za prikaz na monitoru je 150dpi vise nego zadovoljavajuce. Ono sto se moze zapaziti da 1200USB + interno skenira u jos vise boja nego 600CP.

      Pored poboljsanja u samom procesu skeniranja kod 1200 USB+ se islo i na povecanje brzine. To je pokazano u praksi prilikom skeniranja nase test A4 strane. Treba samo dodati da je prilikom prvog skeniranja potreban jedan minut da se lapma zagreje.

      Rezolucija

      Vreme (mm:ss)

      150dpi

      00:30

      300dpi

      01:08

      600dpi

      03:06

      1200dpi

      07:13

      Brzina skeniranja je vise nego prihvatljiva. Sva je sreca sto je tako, jer nece morati dugo da slusate buku koju proizvodi ovaj uredjaj. Nivo buke je, doduse, nesto nizi od onog koji proizvodi 600CP ali i dalje se moze reci da je ovaj model bucan.

      Za ocekivati je bilo da 1200 USB+ ima bolji kvalitet skeniranih slika od prethodno testiranog modela. I stvarno je tako. Nema gubljenja ni zamucivanja cak i onih najsitnijih detalja. Celokupna slika je jasna bez ikakvih zamucenja. Boje su dosta dobro izbalansirane, mada se malo boljim zagledanjem moze primetiti da su slike nesto tamnije. Uostalom u sve se to i sami mozete uveriti.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Zato sto ima lampu 1200 USB+ dobro skenira i materijale koje ne prijanjaju najbolje na povrsinu za skeniranje. Dokaz za to je i poklopac skenera koji moze da se podigne u visinu, a ako skenirate nesto kabasto moguce ga je i u potpunosti skinuti.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Scan Express 1200 USB+ se isporucuje sa istim pomocnim programom kao i 600CP (to je DirectScan). Posto ste vec mogli o njemu da citate necemo ponavljati pricu.

      Do promena je doslo kod twain drajvera. Mustek sa ovim skenerom isporucuje novu verziju koja je slicna ranijoj ali su unete neke promene. Najvece izmene su se desile u glavnom prozoru, dok se kod filtera i podesavanja boja (enhance tab) prakticno nista nije promenilo.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Descreen opcija sada ima zaseban meni, a uocljive su i dve nove funkcije – color match i auto levels. Njihovo koriscenje daje dosta nepredvidljive rezultate i bolje je da ovakve izmene radite u nekom grafickom programu.
      Moze se zapaziti da su neke ikonice su promenjene, nekima je promenjeno mesto ali sve one i dalje pozivaju vec vidjene funkcije. Zato sve ono sto je receno za twain drajvere u opisu modela 600CP vazi i za ove. Sa skenerom cete dobiti i graficki program Ulead Photo Express 2.0 SE. Ovaj program je slican iPhoto Plus-u. Ima graficki interfejs bas kao i on, ali se moze pohvaliti mnogo vecim brojem opcija i mogucnosti za obradu slike.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Pozitivna promena grafickog programa u paketu nije se prenela i na OCR program. Tu je i dalje nesrecni TextBridge Classic koji se jednostavno ne moze koristiti za ono za sta je namenjen.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Oko svih problema koji se jave prilikom upotrebe skenera pomoci ce vam tutorial. U novoj verziji on je veoma lepo dizajniran, a sto je vaznije pruzice vam puno korisnih informacija.

      Mustek Be@r Paw 1200

      Najbolje je ostavljeno za kraj. Mustek Be@r Paw 1200 je predstavnik nove generacije, i logicno je da bude bolji od svojih prethodnika. Inace Be@r Paw u prevodu znaci medvedja sapa. Zasto je Mustek svojoj seriji skenera dao bas takvo ime saznacete kasnije.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Kada sam skener izvadio iz kutije usledilo je prijatno iznenadjenje. Be@r Paw 1200 izgleda zaista dobro i mislim da bi svako zeleo da ga ima na svom stolu barem kao ukras. Najupecatljiviji detalj je svakako providno plavi gornji deo skenera, koji mu daje neki poseban “smek”. Pozitivnu sliku o izgledu upotpunjuju zaobljene linije skenera, kao i zanimljivo resen poklopac. Inace poklopac se moze podici kada skenirate nesto kabastije, a po potrebi i skinuti. Ovaj model svojim izgledom neodoljivo podseca na 1200USB +. To govori da su ljudi iz Musteka samo preradili raniji dizajn skenera i prilagodili ga svojoj novoj familiji. Slicnost nije samo u izgledu, vec ova dva modela imaju dodirnih tacaka i kada je rec o softverskom paketu. Slicnost sa modelom 1200USB+ podrazumeva i nesto vece dimenzije skenera.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Za razliku od svog starijeg brata Be@r Paw 1200 na sebi poseduje tastere, i to njih pet. Postavljeni su tako da lice na medvedju sapu. To je odgovor na pitanje otkud skeneru ime Be@r Paw. Tih pet tastera su tu da vam maksimalno olaksaju skeniranje. Najvece dugme je scan, koje smo vec vidjali i kod skenera drugih proizvodjaca, a samo ime objasnjava njegovu namenu. Postoji i dugme panel koje otvara program Be@r Paw panel, inace veoma slican programu DirectScan koji su koristila dva prethodna modela. Medvedju sapu cine jos i dugmici copy, fax i e-mail kojima se direktno izvrsavaju komande bez otvaranja programa. Zanimljivo resenje Musteka koje ponekada moze da bude korisno. Recimo, u zurbi ste i trebate da posaljete neku sliku na mail ili mozda faks. Medutim to se moze uraditi i preko Be@r Paw panela samo sa nekoliko klikova misem. Zato se cini da je ceo taj koncept medvedje sape postoji vise da ulepsa skener i da se Mustek hvali njime nego sto je zaista koristan.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      I ovaj model iako ima USB konektor mora da koristi dodatni izvor napajanja koji mu obezbedjuje adapter koji stize u paketu. Sa skenerom se dobijaju jos i dobro uputstvo na nekoliko jezika, kao i CD sa drajverima i raznim programima. Bas kao i kod modela 1200 USB+ uz skener dolaze samo drajveri za Win98.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Sa sajta se moze skinuti verzija drajvera za Win2000 (13MB) ali ostaje nejasno zasto ona nije na CD-u koji se dobija uz skener. Barem pod Windowsom 98 instalacija protice bez ikakvih problema. A ako nesto i zaskripi u pomoc ce vam priskociti uputstvo ili specijalni tutorial koji ce vam obajsniti kako da pravlino povezete skener i instalirate drajvere.

      Specifikacija
       

      Scanner Type

      Color Flatbed

      Scan Mode

      True Color: 48 bit (software enhanced),
      42 bits/pixel (internal),
      24 bits/pixel (external)
      Gray Scale: 8 bits/pixel
      Text/Line Art: 1 bit/pixel (2 levels)

      Scan method

      1 scanning pass

      Scan Area

      216mm x 297mm (Letter/A4)

      Resolution

      Optical: 600 dpi x 1200 dpi
      Maximum: 19200 dpi x 19200 dpi (software interpolated)

      Scanning Data Buffer

      512 KB

      Brightness Control

      255 adjustable steps (software controlled)

      Contrast Control

      255 adjustable steps (software controlled)

      Interface

      USB

      Dimensions

      464mm x 290mm x 100mm

      Weight

      2.8 kg

      Power

      12V (1.25A) power adapter

      Ako pogledamo u specifikaciju videcemo da je Be@r Paw klasican skener sa lampom i optickom rezolucijom od 600×1200. Zanimljivo je da interno skenira u 42bit-a sto je vise i od modela 1200USB+. Povrsina za skeniranje je jednaka onoj koju poseduju prethodna dva modela, a dimenzije su istovetne kao i kod 1200USB+. Posto je ovo USB uredjaj, a poseduje i buffer od 512kb bilo je za ocekivati da postigne zavidnu brzinu skeniranja.

      Rezolucija

      Vreme (mm:ss)

      150dpi

      00:20

      300dpi

      00:46

      600dpi

      03:15

      1200dpi

      07:42

      U rezolucijama 150 i 300dpi skenira zaista ekspresno i daleko je brzi od druga dva Musteka. U visim rezolucijama gubi dah i primat preuzima 1200USB+, ali je njegova brzina i dalje prihvatljiva. Najbolje od svega je sto brzina nije placena vecim nivoom buke prilikom rada. Naprotiv, Be@r Paw 1200 je gotovo necujan i to mu je veliki plus.

      Sto se kvaliteta skeniranja tice on je veoma slican onome sto daje Scan Express 1200USB Plus. I ovde se i najsitniji detalji uspesno reprodukuju, slike su veoma ciste, a boje dobro izbalansirane. Mada i kod ovog skenera ostaje utisak da su skenovi malo tamniji nego sto bi trebali da budu.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Kao ste mogli da procitate uz ovaj skener dolazi program Be@r Paw panel koji se moze pokrenuti pritiskom na dugme na samom skeneru ili preko ikonice u sys tray-u.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      U pitanju je zanimljiv program koji je ustvari unapredjena verzija programa DirectScan koje smo videli kod prethodnih modela. I ovde su glavne komande scan, copy, fax, e-mail, ocr koje ce na brzinu skenirati ono sto vi zelite i otvoriti u grafickom programu, odstampati, poslati na fax… Ovaj program ima jos neke zanimljive opcije. Recimo mozete izuzetno lako da skenirate neku fotografiju koja vam se svidja i da je postavite kao wallpaper, i sve to jednim klikom. Po istom principu se moze promeniti start up logo windowsa, mogu se menjati ikonice… Sve su ovo zanimljive opcije, ali su upravo vise zanimljive nego korisne. Treba pomenuti i igre koje ce vas razonoditi. Jedna od njih predstavlja slagalicu ciji je motiv upravo slika koju skenirate.

      Sto se tice twain drajvera, oni se nisu menjali u odnosu na one vidjene kod modela 1200USB Plus.

      Kao program za obradu slika sa ovim skenerom stize Photo Express 3.0 SE. Slicnost sa verzijom 2 je evidentna, interfejs je gotovo istovetan a ubaceno je nekoliko novina.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Uz sva tri skenera se dobija i program za izradu preznetacija TrellixWeb. On ima dosta konfuzan interfejs i apsolutno je ispod nivoa programa kakav je, recimo, Front Page a pogotovu Dreamweaver.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Program za prepoznavanje teksta koji dolazi uz Be@r Paw 1200 je TexBridge Classic 2.0 koji je jos jednom dokazao da sa njim nema ni O od OCR-a.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Kao i uz ostale modele i uz ovaj stize odlican tutorial. Ovoga puta on je dodatno nasminkan, pa je dobro pogledati ga barem zbog toga ako ne zbog svih onih saveta koje moze da vam pruzi.
       

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      Tri skenera koja smo imali na testu predstavljaju razlicite koncepcije i namenjeni su razlicitim ciljnim grupama. Oni govore da Mustek pored niske cene zaista ima jos sto sta da ponudi.

      karakteristike, statistike, mustek skeneri periferije

      600CP – Kao najslabiji model namenjen je pocetnicima ili korisnicima koji imaju potrebu samo za povremenim skeniranjem. Kvalitet skeniranja je sasvim pristojan i zadovoljice sve potrebe skeniranja fotografija ili koriscenja u slicne namene. Ne treba zaboraviti da je jedna od mana ovog skenera sporost, kao i visok nivo buke koji proizvodi. Ipak od sknera ove klase i starosti vise se ne moze ni ocekivati. Plus ovom modelu je sasvim solidan propratni paket koji stize uz njega.

      Scan Express 1200USB Plus – Pripadnik za stepenicu vise kategorije od modela 600CP. Svojom brzinom i robusnocu omogucava cesce skeniranje vecih kolicina materijala. Zato se moze koristiti u nekoj kancelariji, a mogu ga koristiti i svi oni korisnici koji imaju stalnu potrebu za skeniranjem. Pored brzine odlikuje ga i zaista dobar kvalitet skeniranja. Jedine mane su nesto bucniji rad i nedostatak drajvera za Win 2K. Naravno, i ovaj model je propracen sasvim korektnim softverskim paketom.

      Be@r Paw 1200 – Najbolji model od tri testirana Musteka. Noviji model sa dosta inovacija koji ce zadovoljiti svakoga ko zeli da ima dobar skener koji uz to i dobro izgleda. Moze se koristiti u vise svrha. Poseduje zavidnu brzinu i dobar kvalitet skeniranja. Veliki plus je cinjenica da je izuzetno tih u radu. Mana je sto u odlicnom propratnom paketu ne postoje drajveri za Windows 2000.

      Ovime zavrsavamo prvi test periferijskih uredjaja na Benchmarku. Nadamo se da cemo u buducnosti moci da vas upoznamo sa sto vise ovakvih uredjaja, kako iz ekonomske tako i iz vise klase.

      Skenere na test ustupio “PC Centar

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test