Nebojša Rašković
Samsung CLP-300Tehnologija na kojoj je zasnovana laserska štampa datira još iz 1938. godine i vezuje se za ime Čestera Karlsona koji je otkrio i patentirao proces elektrofotografije (suva štampa). Od tada je prošlo gotovo dvadeset godina do pojavljivanja prvih uređaja zasnovanih na ovom procesu. Prvo su to bile elektrofotografske kopir-mašine a krajem sedamesetih godina i prvi laserski printeri. Shvativši velike potencijale koje nudi suva štampa, sada već veliki giganti na ovom polju, kompanije HP, Canon, Konica Minolta i Epson usmeravaju sva svoja istraživanja ka iznalaženju široko upotrebljivih rešenja (konkretnije printera) zasnovanih na laserskom zraku. Nakon kupovine Korea Semiconductor-a 1974. godine i osnivanja Samsung Electronics-a, i ovaj proizvođač se pridružio velikoj četvorki. U okviru svojih pogona Samsung je sada već daleke 1978. godine počeo da proizvodi sopstvena rešenja. Od tada pa do danas je prošlo još par decenija do pojavljivanja jeftinih i široko rasprostranjenih laserskih štampača, a pomenuti proizvođač poslednjih par godina dominira svetskim tržištem i iz dana u dan nudi nove teme za razmišljanje vodećim kompanijama u ovoj oblasti. Ovoga puta i na polju kolor laserske štampe…
Samsung CLP-300 je jedan od pet osnovnih modela iz komercijalne kolor laser serije ovog proizvođača. Projektovan je da zadovolji potrebe kućnog korisnika ali svojim višim karekteristikama može naći primenu i u nekom manjem kancelarijskom okruženju. Male dimezije i veoma povoljna cena uštedeće vaš prostor i budžet. I to nije sve…
Pakovanje
Štampač dolazi u pakovanju nešto većih dimenzija i sa sadržajem za koji slobodno možemo reći da je standardan za većinu modela ovog proizvođača. Pored samog printera u okviru pakovanja nalazi se još: odštampan vodič za brzo povezivanje uređaja, dva CD-a sa drajverima, softverom i propratnom dokumentacijom, kabl s adapterom za napajanje i četiri tonera. USB kabl je izostavljen. Ovo svakako treba imati na umu ukoliko se odlučite za kupovinu ovog modela kako bi na vreme dokupili isti a mi verujemo da će vam svaki ozbiljniji prodavac skrenuti pažnju na pomenuti nedostatak još dok ste u samoj radnji.
Nalik mnogim personalnim mono laser štampačima, CLP-300 ima konvencionalni kuboidni dizajn. Izrada je na izuzetno visokom nivou što se može uočiti već samim vizuelnim posmatranjem uređaja. Upotrebljeni su komadi sive brušene i tamno bele glatke plastike. Sa dimenzijama od 390 x 344 x 265 mm i masom nešto većom od 13 kg testirani model pripada kategoriji masivnijih štampača. Zadnjom stranom printera, konkretnije njenim gornjim delom, dominiraju ventilacioni prorezi. Oni su izvedeni u sklopu maske koja se otvara jednostavnim pritiskom na taster koji se nalazi tik iznad proreza. Maska skriva veći deo prenosnog mehanizma a njena osnovna uloga je da omogući uklanjanje eventualno blokiranog medija. U donjem levom uglu nalazi se USB port a odmah do njega i tropinski priključak za napajanje kao i prekidač za puštanje ove aparature u pogon. Iznad USB porta primetićete još jedan skriveni prorez. To je zapravo mesto predviđeno za Ethernet adapter koji je ipak ostao rezervisan za model sa oznakom CLP-300N.
Selimo se na prednju stranu uređaja gde centralno mesto zauzima maska koja prekriva kompletan C blok namenjen ležištima za tonere. Printer dolazi sa četri tonera: crni (CLP-K300A), žuti (CLP-Y300A), plavi (CLP-C300A) i ljubičasti (CLP-M300A). Crni je najvećeg kapaciteta i može da odštampa do 2.000 strana dok su kolor toneri duplo manjeg kapaciteta. Toneri su cilindričnog oblika i ne poseduju fotoosetljive ćelije (valjke). Zapravo postoji samo jedno foto-telo koje se proteže celom dužinom printera unutar prenosnog sklopa. Inače sam mehanizam je veoma tih, verovatno jedan od najtiših sa kojim smo se do sada sreli. Sa leve strane ove konstrukcije je mesto za tank koji sakuplja višak tonera. Ovaj tank kao i fotoprovodnik su potrošni materijal, baš kao i sami toneri. Njihovo postavljanje je veoma jednostavno i svodi se na umetanje u ležišta predviđena za njih, a ceo postupak je slikovito prikazan na unutrašnjem delu maske. U procesu štampe u boji papir četri puta odvojeno prelazi preko svakog od kolornih tonera i uz pomoć foto-senzitivnog valjka formira otisak. Pri štampanju crno-belog materijala sve se obavlja iz jednog prolaza što je rezultiralo znatno većim brojem odštampanih strana u minutu.
Ulazna fioka je svoje mesto našla odmah ispod predhodno opisanog bloka. Kapaciteta je 150 listova, a u cilju što jednostavnijeg pohranjivanja papirom u potpunosti je moguće izvući vani. Fioka poseduje graničnike za širinu i dužinu papira kao i manju zaštitinu masku. Njena uloga je da onemogući da prašina i druge čestice padnu na neodštampane medije i na taj način dospeju unutar samog prenosnog mehanizma gde bi mogle da izazovu eventualno gužvanje papira. Indikator nivoa papira je izostavljen, pa u slučaju da ostanete bez istog, printer će vas obavestiti kratkim isprekidanim zvučnim signalom. Mediji koji prođu proces štampe bivaju izvučeni licem na dole na gornju površinu štampača. Ona je izvedena tako da svojim udubljenjem formira izlaznu fioku. Poseduje dodatak koji kada se rasklopi služi kao graničnik za odštampane listove. Njen kapacitet je ograničen na 100 odštampanih strana.
Pored izlazne fioke je kompletna LED diagnostika. Statusni indikator pruža osnovne informacije o radu štampača (treperi zeleno pri štampanju i crveno ukoliko postoji neki problem). Iznad njega su diode za kontrolu nivoa tonera u tankovima. Centralno mesto na kontrolnoj tabli zauzima narandžasti taster koji prekida svaki započeti proces i vraća printer u stanje mirovanja. Leva i desna strana printera takođe poseduju ventilacione proreze, a u okviru specifikacija proizvođač navodi da je neophodno obezbediti bar po 10 cm slobodnog prostora celom dužinom kako bi printer nesmetano mogao da diše. Štampač je moguće veoma lako premeštati sa jednog mesta na drugo zahvaljujući ugrađenim rukohvatima koji su izvedeni u vidu udubljenja koja se takođe nalaze sa strane.
Samsung je testirani model opremio CHORUSm procesorom koji radi na taktu od 300 MHz. Štampač poseduje 32 MB RAM-a a izostavljenja je mogućnost proširivanja modulima. Raspoloživa količina memorije svakako može biti usko grlo za velike poslove ali je i više nego dovoljna za potrebe prosečnog kućnog korisnika. Kao i ostali modele iz kolor serije i CLP-300 poseduje AC čip koji maksimalno manipuliše sa postojećom memorijom i sprečava da dođe do eventualnog blokiranja u komunikaciji sa procesorom. Održavanje printera ne iziskuje neko preterano angažovanje i sve što je neophdno uraditi se u osnovi svodi na uklanjanje prašine sa vidljivih delova i eventualno rasutog tonera unutar C bloka. Sam postupak čišćenja je veoma detaljno objašnjen u okviru uputstva na propratnom disku.
Specifikacije
Proizvođač
Samsung
Web strana proizvođača
www.samsungprinter.com
Model štampača
Samsung CLP-300
Tehnologija štampe
Laser, kolor
Kolor profil
ICC Tehnologija
Brzina štampanja
Crno-bela štampa: 16 strana u minutu za A4 (17 strane za koverte) Kolor štampa: 4 strane u minutu
Vreme štampanja prve strane iz “Ready” moda
Crno-bela štampa: Nešto manje od 14 sekundi Kolor štampa: Nešto manje od 26 sekundi
Vreme štampanja prve strane iz “Sleep” moda
Crno-bela štampa: Nešto manje od 45 sekundi Kolor štampa: Nešto manje od 57 sekundi
Vreme zagrevanja štampača
Oko 35 sekundi
Potrošnja struje
300 W prosečno u radnom režimu Manje od 17 W u sleep modu
Nivo buke
Manje od 35 dBA (u režimu mirovanja) Manje od 49 dBA (u režimu štampanja)
Rezolucija
2400 x 600 dpi efektivno
Procesor štampača
Samsung CHORUSm 300 MHz
Memorija štampača
32 MB RAM (bez mogućnosti proširivanja)
Tip tonera
Kertridži sa crnom, žutom, ljubičastom i plavom bojom
Prosečan broj odštampanih strana sa jednim tonerom (kasetom)
• Crni toner: 2.000 strana A4 formata sa pokrivenošću od 5% (sa startnim tonerom do1.500 strana) • Kolor toneri (Žuta, Ljubičasta i Plava): 1.000 strana A4 formata sa pokrivenošću od 5% (sa startnim tonerom do 700 strana)
Preporučeno štampanje strana po mesecu
Do 24.200 strana
Kapacitet glavne ulazne fioke
150 listova
Kapacitet glavne izlazne fioke
100 listova
Minimalna veličina medija
76 x 127 mm
Maksimalna veličina medija
216 x 356 mm
Dvostrano štampanje
Manuelnim premeštanjem papira
Instrukcioni set
RISC
Komunikacija sa računarom
USB 2.0
Opciono
Ethernet 10/100 Base TX (Internal), Ethernet 10/100 Base TX + 802.11b Wireless LAN
Podržani operativni sistemi
Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP, Linux Operativni sistemi uključujući Red Hat, Caldera, Debian, Mandrake, Slackware, SuSE i Turbo Linux, Mac OS 10.3 ~10.4
Minimalni sistemski zahtevi
• Win 98 SE i Win Me – Pentium 200 MHz, 32 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku • Win NT 4.0 – Pentium, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku • Win 2000 – Pentium 200 MHz, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku • Win XP – Pentium 300 MHz, 128 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku • Win Server 2003 – Pentium 600 MHz, 256 MB RAM, 500 MB slobodno na hard disku
Preporučeni sistemski zahtevi
• Pentium IV 1 GHz • 256 MB RAM • 1 GB slobodnog prostora na hard disku
Dimenzije štampača (W x D x H)
390 x 344 x 265 mm (15.4” x 13.5” x 10.4”)
Dimenzije pakovanja (W x D x H)
531 x 440 x 418 mm (20.9” x 17.3” x 16.5”)
Težina štampača
13.6 kg
Težina pakovanja
17 kg
Emulacija
SPL-C (Samsung Printer Language Colour), PCL 6, SPL, IBM ProPrinter, EPSON, PostScript 3 (opciono)
Radna Temperatura
50 ~ 90.5 °F (10 ~ 32.5 °C)
Temeperatura za čuvanje
0 ~ 40 °C
Cena štampača (Bez PDV-a)
17.415,16 din
Cena štampača (sa PDV-om)
21.238,00 din
Cena tonera (sa PDV-om)
• Crni – 3.936,00 din • Žuti – 3.280,00 din • Ljubičasti – 3.280,00 din • Plavi – 3.280,00 din
Sadržaj pakovanja
Samsung CLP-300 štampač, četiri kasete sa tonerom, poster uputstvo za brzo povezivanje štampača, kabl za napajanje i 2 CD-a sa drajverima, softverom i pratećom dokumentacijom
Instalacija, drajveri i prateći softver
Štampač dolazi u pakovanju sa dva CD-a. Prvi sadrži darjvere i neophodna uputstva dok je drugi rezervisan za kompletan propratni softver. Na disku sa upravljačkim alatima nalaze se drajveri za gotovo sve aktuelene verzije Windows platformi kao i za veliki broj Linux operativnih sistema. Nisu zaboravljeni ni malobrojni vlasnici Macintosh računara koje Samsung sa poslednjim generacijama svojih proizvoda potpuno ravnopravno tretira. Na oficijelnom sajtu proizvođača nalazi se i skup alata za tek promovisanu Vistu, pa ukoliko ste ponosan vlasnik ovog operativnog sistema a planirate kupovinu CLP-300 štampača, slobodno možete da odahnete. Instalaciju je moguće pokrenuti direktno iz menija koji će se startovati po umetanju diska u CD drajv ili uz pomoć Windows-ovog HW wizarda. Sam tok protiče bez ikakvih problema.
Struktura drajvera je manje više-standardna za sve modele ovog proizvođača i izvedena je preko četri taba. U daljem nastavku teksta sve opisane karakteristike drajvera se odnose na Windows platforme dok se za Linux operativne sisteme razlikuju u zavisnosti od proizvođača i verzije. Prvi tab “Layout” donosi osnovna podešavanja vezana za orijentaciju papira (vertikalna i horizontalna) i njegovu rotaciju (za 180 stepeni). Prisutne su i opcije za štampanje više strana dokumenta na jednoj strani medija sa ponuđenim vrednostima od 2, 4, 6, 9 i 16 sa ili bez graničnih linija između stranica. Za izvođenje obrnutog procesa tj. deljenje jedne strane dokumenta na više strana papira zadužena je opcija poster sa izborom deljenika od 2×2, 3×3 i 4×4. Izvedena je i mogućnost dvostranog štampanja ali je za taj postupak neophodno dokupiti opcioni dodatak. U suprotnom ovo je moguće realizovati manuelnim okretanjem papira.
Sledeća grupa opcija je namenjena podešavanjima papira. Tab sasvim logično nosi naziv “Paper” i u okviru njega je moguće izabrati veličinu i vrstu medija. Ponuđen je i veliki broj unapred definisanih izbora uz ostavljenu mogućnost određivanja proizvoljnih dimenzija. U okviru istog taba se vrši i izbor broja kopija (od 1 do 999) kao i izmena veličine materijala koji se šalje na štampu (smanjenje ili uvećanje), procentualno od 25 do 400 u koracima od po 1%.
Odabir željene rezolucije se realizuje iz taba “Graphics” koji je u osnovi veoma jednostavno koncipiran sa ciljem da ne zbunjuje manje vešte korisnike i one koji ne žele da se previše upuštaju u detalje. Ponuđena su tri različita kvaliteta štampe: Draft, Normal i Best. Draft mod koristi rezoluciju od 300 dpi i namenjen je isključivo za štampanje teksta dok Normal mod operiše sa 600 dpi što znatno podiže kvalitet odštampanog materijala, naročito kada su grafički prikazi u pitanju. Efektivno je podržana rezolucija od 2400 x 600 dpi koja se postiže IQ (Image Quality) tehnologijom. Ona zapravo predstavlja pokušaj da se osnovna vrednost od 600 dpi određenim tehnikama za povećanje rezolucije kao npr. FastRes i REt (Resolution Enhancement technology – tehnologija za poboljšanje rezolucije) “razvuče” na ekvivalent rezolucija od 1200 dpi odnosno 2400 dpi. Pored odabira rezolucije moguće je definisati i kolor mod tj. izvršiti izbor između crno-bele i kolor štampe. Kod obe vrste štampanja ponuđen je širok spektar naprednih podešavanja koja se mogu definisati po želji korisnika. Tako se npr. može fino podesiti nijansiranje u okviru grayscale palete. Za detaljniju kontrolu kvaliteta otiska postoje opcije za izbor gustine tonera a može se birati između tri vrednosti: svetlo, normalno i tamno. Od naprednih opcija izdvajamo set alata za dodatno zatamnjenje teksta “Darken Text” i štampanje čisto crnog teksta preko instrukcije “Print All Text Black” (delove u boji konvertuje u nijanse sive pri monohromatskoj štampi).
Poslednji tab u nizu “Extras” donosi dodatne (extra) mogućnosti koje se prvenstveno odnose na korišćenje vodenih žigova i overlay-eva. Obe opcije su gotovo standardne za sve Samsung-ove monohromatske i kolor laser štampače i dolaze sa najčešće korišćenom grupom efekata. Pri štampanju vodenih žigova možete uneti tekst, podesiti font, stepen osenčenosti, stil i veličinu, proizvoljni ugao pod kojim će se žig nalaziti na strani, kao i da li će se štampati samo na prvoj ili na svim stranama dokumenta. Overlay najčešće koriste firme u cilju ostavljanja što profesionalnijeg utiska na klijente. Ovom opcijom zapravo prekrivate površinu papira tačnije njegove delove sa nekim od podataka za koje želite da budu stalno uočljivi (npr. osnovnim informacijama o preduzeću). Grupa naprednih opcija upotpunjena je i mogućnošću izbora redosleda štampanja i to od prve ka poslednjoj strani i obrnuto, kao i odabiru samo parnih ili neparnih strana.
Samsung je određene karakteristike izdvojio iz samog drajvera i realizovao ih kroz dodatni programčić nazvan “Printer Settings Utility”. Jedna od opcija koja nije našla mesto u okviru samog drajva je režim smanjene potrošnje energije (Power Save). Izdvojen kao zasebna struktura ovog programa, pomenuta opcija automatski detektuje vreme koje printer provede van radnog režima i uvodi ga u stanje smanjene potrošnje iz razloga makar minimalne uštede energetskog resursa. Ponuđene su vrednosti od 5, 10, 30, 45, 60 i 120 minuta. Posebno je zanimljivo da je i kontrola potrošnje tonera realizovana iz ove aplikacije kao i štampanje test strane. Poslednje generacije laserskih printera ovog proizvođača dolaze sa jednom vrlo inventivnom opcijom, pogađate to je “Altitude Correction” koja automatski podešava toner u slučaju da štampač koristite na visokim nadmorskim visinama a sve u cilju bolje optimizacije kvaliteta otiska.
Za praćenje vitalnih funkcija zadužen je Status Monitor, koji se aktivira zajedno sa podizanjem operativnog sistema i kontroliše rad štampača dok je uključen. Od programa za editovanje slika i obradu prisutan je Corel-ov Paint Shop Pro X ali je njegovo korišćenje limitirano na 30 dana, konkretnije isporučena je probna verzija ove aplikacije. Jedan kraći vremenski period smo se družili sa Paint Shop-om i moramo priznati da je veoma lak za upotrebu. Većina opcija je odmah ispred vas tako da nema potrebe da ih tražite po menijima. Prosto rečeno softver je namenjen za brzu intervenciju nad fotografijama. Ostaje još samo pitanje cene, koja za naš standard svakako nije zanemarljiva…
Testovi mogućnosti
Došlo je vreme da se pozabavimo i konkretnim mogućnostima koje nudi CLP-300. Analizu dobijenih rezultata podelićemo u četri grupe: štampanje prve strane (First Page Out, skraćeno FPO), ukupna brzina štampanja, mikro testovi i kvalitet odštampanog otiska. First Page Out u mnogome zavisi od toga da li se štampač nalazi u sleep modu (stanje mirovanja) ili ne. Printeru je bilo potrebno tačno 37 sekundi da se probudi (zagreje). U specifikacijama je navedeno da je vreme štampanja prve strane za crno beli tekst oko 14 sekundi pa smo shodno toj činjenici kreirali dokument od 16 strana u popularnom Microsoft-ovom Wordu čija je bazna struktura isključivo čist tekst. Štampanje smo pokrenuli iz stanja potpunog mirovanja a do izlaska prve strane proteklo je tačno 45 sekundi, da bi preostalih 15 strana bilo odštampano za 48 sekundi što je u proseku nešto više od 3 sekunde po strani. Isti dokument smo ponovo odštampali odmah nakon dostizanja pune radne spreme, a za rezultat smo imali da je proteklo vreme do izlaska prve strane bilo znatno kraće, tačnije iznosilo je nepunih 15 sekundi, dok je preostali broj strana izašao za približno 45 sekundi, što je apsolutno identično navodima proizvođača u okviru specifikacija. Iskustvo nam ipak govori da u zavisnosti od toga iz koje se aplikacije štampa, može doći i do određenih odstupanja (u pojedinim slučajevima i drastično velikih) u broju odštampanih strana pa smo shodno toj tvrdnji isti dokument konvertovali u PDF fajl čije smo štampanje zadali iz Adob-ovog Reader-a. Dobijeni su rezultati sa minimalnim odstupanjima ne većim od par sekundi u korist štampanja iz Word-a. Sve u svemu vrlo dobar rezultat obzirom da FPO ni u jednom testu nije bio veći od 15 sekundi a broj odštampanih strana crno belog teksta nije prelazio 17 strana. Kod štampanja fotografija situacija je daleko drugačija iz razloga što se otisak formira iz četri prelaza što u mnogome utiče na brzinu samog uređaja. Odštampali smo 5 fotografija iz ACDSee-ja iz potpuno nezagrejanog stanja i za rezultat smo imali da se prvi fotos pojavio za nešto više od minuta a svaki naredni u rasponu od 11,5 sekundi, što je bilo i za očekivati shodno činjenici da je vreme zadržavanja lista papira unutar C bloka daleko veći jer isti “prolazi” preko svakog od četri tonera. Kvalitet odštampanog teksta je veoma visok. Fontovi veličina 5 i više izgledaju perfektno i dovoljno su zasićeni. Mikro testovi potvrđuju da nema vidljivih belih tačkica i drugih mikroskopski uočljivih deformacija, bez obzira na korišćenu rezoluciju i potrošnju tonera. Manji fontovi su takođe potpuno čitljivi ali poseduju manje anomalije u vidu postojanja sivih tonova i gubljenja pojedinih delova samih karaktera. Jedina veća zamerka je slabija čitljivost teksta u određenim bojama. Pri štampanju dokumenata sa grafičkom podlogom, linije su idealno prave, a intenzitet popune većih homogenih površina s bojom je vrlo dobar.
Kada je reč o samoj reprodukciji boja, ona je na nivou ink-džet printera iz više srednje klase. Dobijene fotografije su prosečnog kvaliteta i u poređenju sa HP-ovim Color LaserJet 2600n koji smo nedavno testirali, poseduju neznatno manje detalja čak i u najviše podržanoj rezoluciji. Zasićenost je dobra a fotosi imaju nešto hladniju notu. Isto je i kod štampanja crno-belih fotografija. Nijanse sivih tonova su dosta hladne a po ivicama je ova pojava najviše izražena.
Priču o kvalitetu odštampanih fotografija završavamo poređenjem otisaka štampanih iz Normal i Best moda. Niža rezolucija donosi manji broj detalja i nešto svetlije tonove kod većine boja. Na par fotografija smo uočili jedva vidljive linije celom dužinom fotosa. Drugih uočljivih deformacija nije bilo mada moramo priznati da smo očekivali nešto življe otiske.
Best mode
Normal mode
Formiranje mišljenja
Samsung je modelom CLP-300 kolor lasersku štampu učinio maksimalno dostupnu većini kućnih korisnika koji su zbog previsoke cene ovih uređaja svih ovih godina alternativu tražili u nekom ink-džet modelu. Printer krasi moderan dizajn i visok nivo završne obrade kao i znatno manji gabariti. Napisani drajver odlično funkcioniše i nudi i više nego dovoljan broj naprednih opcija. Ipak treba napomenuti da pomenuti programčić ne podržava HP-ov PCL jezik koji je (de-facto) standard, već sopstveni SPL-C koji se u velikoj meri oslanja na procesorsku snagu PC-ja. Inplementirana NO-NOIS tehnologija u radu proizvodi buku od svega 48 dB što automatski CLP-300 svrstava u grupu tiših štampača. Iako ne poseduje statusni ekran, štampač se i bez njega pokazao veoma jednostavnim za kontrolisanje. Brzina štampanja bilo da je reč o crno-belom ili kolor materijalu zaostaje u odnosu na modele koje nudi konkurencija. Kvalitet odštampanog materijala je sasvim zadovoljavajući pogotovo ako se uzme u obzir ciljna grupa kojoj je model namenjen. Sa mesečnim obimom štampe koji prelazi 20.000 odštampanih stranica, Samsung CLP-300 može da opslužuje i manje zahtevne radne grupe. Kada se sve uzme u obzir, pogotovo cena po kojoj se testirani model može nabaviti, sasvim je jasno da je vreme jeftinih kolor laserskih printera definitivno pred nama. Sumiraćemo prednosti i mane testiranog printera…
Za:
Mala veličina
Vrhunski nivo izrade
Odličan kvalitet otiska primeren ceni
Cena proizvoda
Jednostavnost upotrebe
Tih u radu
Protiv:
Nije uključen USB kabl u okviru pakovanja Dug vremenski period buđenja iz stanja mirovanja Uređaj za potrebe testa ustupio ERC Commerce Computers.