Vladimir Vučković
Samsung ML-1610Južnokorejska kompanija Samsung Group, osnovana 1938. godine, bavi se bukvalno svakom delatnošću koju možete zamisliti, a ono što nas konkretno interesuje odnosi se na Samsung Electronics, nastao 1969. kao ogranak glavne grupe. Iz imena se naslućuje čime se ova firma bavi, a to prvenstveno uključuje televizore, monitore, mobilne telefone, frižidere, klima uređaje, poluprovodničku memoriju i još mnogo kategorija, ali ono što posebno izn enađuje je kvalitet njihovih laserskih štampača i multifunkcionalnih uređaja, koji se vrlo sigurno učvršćuju i na našem tržištu.
Ukratko ćemo se upoznati sa jednim delom tehnologije upotrebljene u Samsung laserskim štampačima, uključujući i ML-1610. Prvo ćemo se pozabaviti realizacijom kasete s tonerom. Kako je poznato, toner predstavlja fini crni prah koji u proces laserske štampe ostavlja otisak na papiru. Vrlo pojednostavljeno objašnjenje ovo g procesa izgledalo bi ovako: postoji nešto što se zove fotosetljivi valjak i na njemu laserski zrak naelektriše pojedina mesta na koja se zatim kontrolisanim postupkom hvata toner (koji u sebi sadrži malo rđe, kako bi mogao biti privučen naelektrisanom valjku), a potom se on prenosi na papir i utiskuje pod velikom toplotom (do 200°C). Postoji još mnogo mehaničkih i elektronskih delova koji učestvuju u ovome, ali zadržaćemo se na fotoosetljivom valjku, koji možete sresti pod imenom OPC (Organic Photo-conducting Cartridge). Postoji kaseta u kojoj se svakako nalazi toner, a opciono i određeni delovi mehanizma za štampanje. Ove delove je potrebno promeniti s vremena na vreme, kako bi se očuvao kvalitet otiska ili štampač uopšte mogao da radi. Samsung se odlučio za varijantu da u kasetu uključi i OPC, što znači da korisnici ne moraju da vode računa o njegovoj zameni, pošto dobijaju nov svaki put kada promene kasetu. Takođe, na ovaj način kvalitet je uvek na istom vrhunskom nivou.
Druga stvar je način na koji printer prevodi materijal p rimljen od kompjutera, kako bi mogao da ga odštampa. Malo više detalja o ovome izneli smo u delu “Jezici za komunikaciju sa štampačem” odeljka “Tehnologije u pozadini” u okviru teksta o HP Laserjet 1020, a sličnost sa ovim modelom predstavlja host-based jezik. Ukratko, sav prevod dokumenta se vrši na kompjuteru, koji predstavlja domaćina (host), pa se onda šalje štampaču u obliku koji mu je potpuno razumljiv, kako bi odmah započeo štampanje. U ovu svrhu se ko risti specijalni GDI (Graphical Device Interface) interfejs koji služi za prevođenje dokumenta u bitmap sliku, koja se zatim šalje printeru, sve ovo pod Windows operativnim sistemom. Inače, bitmap grafika je sastavljena od mreže tačkica, odno sno piksela, a poznati bitmap format je BMP. Kako bi dodatno skratili vreme za pripremu dokumenta Microsoft i Samsung su razvili SPL (Samsung Printer Language) , koji omogućava GDI-u da prevodi slike u toku štampanja.
Omot
Kao što nas je Samsung i navika o, bonus za oči nastaje već pri vizuelnom kontaktu sa kutijom, u ovom slučaju prilično kockastog oblika. A “kockica” čuva naš štampač i njegove saputnike: kasetu s tonerom, poster sa uputstvima za brzu instalaciju, CD sa drajverima, softverom i kompletnom dokumentacijom i kabl za napajanje, a tu negde je i plastična maska za zaštitu ulazne fioke štampača. Kabl za povezivanje sa kompjuterom moraćete da obezbedite samostalno, jer se ne isporučuj e uz uređaj, š to je vrlo lepo ilustrovano na dragom nam pakovanju.
Da počnemo sa glavnom atrakcijom – štampačem. Kombinacijom beličaste plastike i raspoloženih dizajnera dobijate rezultat u obliku ovog modela, kako prijatne tako i kvalitetne spoljašnjosti. A leva, desn a i zadnja strana te spoljašnjosti imaju proreze za ventilaciju, pa se potrudite da obezbedite po bar 10 cm slobodno sa svake od njih. Zadnja strana ima jedno ispupčenje na čijem su levom delu (gledano otpozadi) smešteni priključak za napajanje i prekidač za puštanje ove aparature u pogon. Inače, standardna lokacija prekidača za paljenje kod laserskih štampača jesu leđa uređaja, pa to ne bi trebalo da čudi ni u ovom slučaju. Sa desne strane ispupčenja nalazi se USB port. Pored ovog načina povezivanja postoje i dodatni eksterni bežični i žični Ethernet mrežni adapteri, koji se kupuju posebno. Naravno, povezivanje na mrežu je moguće i putem običnog USB kabla, tako što se štampač instalira na jedan računar u mreži, a ostalima se dozvoli pristup printeru kao del jenom resursu.
Korisno je upoznati se sa prednjim delom štampača, sastavljenom od dve maske od kojih je manja “spakovana” u veću, a svaka ima posebnu funkciju. Tako, otvaranjem veće maske (koja je širine štampača), pojavljuje se deo rezervisan za kasetu s tonerom, a ona se isporučuje na svom mestu u printeru, ali je pre prve upotrebe potrebno izvaditi i raspakovati. Instalacija kasete u štampač je perfektno tečna, a proces dodatno olakšava poveći plastični držač na samoj kaseti, kako bi se njome moglo jednostavno rukovati bez dodirivanja osetljivih delova. Sa druge strane kasete nalazi se zeleni fotoosetljivi valjak pomenut u uvodu, koji ne bi trebalo dirati, iz kog razloga i postoji držač. I da, ne zaboravite da pre prve upotrebe protresete kasetu prema savetima iz dokumentacije, kako bi se toner pravilno raspodelio. Nakon vraćanja veće maske u početni položaj, vreme je za otvaranje manje, koja predstavlja ulaznu fioku za papir, na kojoj se nalaze standardni klizači za regulaciju dužine i širine medija. U pakovanju stiže i providna plastična maska, koja se koristi baš na ovom mestu i odlično štiti papir od neželjenih čestica, pored toga što celu sliku estetski obogaćuje. Pošto ulazna fioka, kao i obično, stoji horizontalno kada se aktivira, trebalo bi obezbediti do pedesetak centimetara slobodnog prostora sa prednje strane štampača.
Kako je kompletna spoljašnost vrlo jednostavna, bez suvišnih detalja, tako je i gornja strana u istom stilu. Tamo se nalazi izlazna fioka, zajedno sa produžetkom za pridržavanje papira, fine dužine . Kao deo ove fioke predviđen je i poseban poklopac (ka zadnjoj strani uređaja), koji se koristi u slučajevima eventualnog glavljenja papira, kada se podizanjem plastične maske lako pristupa delu sa valjcima i izvlači blokirani medij (uz napomenu kako mi nismo imali priliku da probamo ovu mogućnost, pošto je sve proteklo vrlo tečno). Kada otvorite pomenuti poklopac uočićet e nalepnicu na kojoj se prepoznaje simbol 180°C, koji upozorava da ne dodirujete valjke jer dostižu ovu temperaturu pilikom štampanja, što smo pomenuli u uvodnom delu teksta. Jedino dugme na printeru (izuzev prekidača za paljenje na zadnjoj strani) smešteno je gore, a iznad njega dve lampice. “On Line/Error” svetlo signalizira da je štampač upaljen kada je sve u redu, odnosno do koje greške je eventualno došlo, a uputstvo za dešifrovanje poruke nalazi se u dokumentaciji na CD-u. Pored korišćenja “On Line/Error” svetla, uređaj daje informacije o stanju štampača i kombinacijom obe signalne lampice, pa je vrlo impresivan broj obaveštenja koje možete dobiti koristeći samo par LED-ova (Light Emitting Diode, tj. dioda koja odašilje svetlost). Osnovna funkcija “Cancel” tastera, koji smo pomenuli, jeste prekid započetog štampanja, a sekundarna mogućnost je uključivanje režima smanjene potrošnje tonera (štedi se do 40%) , za šta je potrebno držati ovo dugme otprilike jednu sekundu, nakon čega se pali druga lampica označena sa Toner Save. Ovaj režim se može aktivirati i putem drajvera, ali o tome u sledećem odeljku. Kad već pominjemo “Cancel” dugme, korisno je znati da njegovim držanjem u trajanju od oko dve sekunde aktivirate štampanje demo strane, koja nudi mnogo više podataka nego što joj ime implicira. Među informacijama na njoj možete pronaći osnovne karakteristike štampača (memorija, procesor, kapacitet ulazne fioke, podržani operativni sistemi, razni serijski brojevi), ali posebno bitan podatak jeste ukupan broj odštampanih strana.
Kaseta s tonerom za ovaj model postoji u dve varijante ML-1610D1 i ML-1610D2, od čega se prva isporučuje samo uz štampač i predviđena je za otpilike 1000 strana, dok D2 nastoji da ispuni obećanih 2000. Kada govorimo o prosečnom broju odštampanih medija, svi proizvođači podrazumevaju strane pokrivenosti 5%, što znači da je od ukupne površine lista, 5% zauzeto bojom. Uglavnom je re č o Letter veličini papira, standardnoj u SAD, mada A4 papir korišćen kod nas ima samo malo veću površinu (603.2 prema 623.7 cm 2 ), pa su slični rezultati primenljivi i na ovaj format , pogotovo imajući u vidu da se radi o približnim vrednostima. Pod istim uslovima računa se i ušteda u režimu smanjene potrošnje tonera. Ukoliko vas interesuje kolika je pokrivenost vašeg prosečnog dokumenta, postoje specijalizovani programi koji to računaju, mada možete i zvršiti i približnu procenu poređenjem sa nekim standardnim stranama koje demonstriraju različite procente popunjenosti bojom, a mogu se pronaći na web prezentacijama svih većih proizvođača printera.
Šta krije CD?
Okrugla pločica prečnika 12 cm sa malom rupom u sredini (poznata užem krugu ljudi i kao CD) služi za trajno smeštanje podataka, a u ovom slučaju, na nju su ubačeni upravljački programi (tj. drajveri) neophodni za rad pod raznim Windows i Linux operativnim sistemima, kao i vrlo detaljna dokumentacija. Ne čudi što softverska ponuda nije malo obimnija, jer aplikacije dodatnih mogućnosti gotovo nikad nisu pratilac monohromatskih la serskih štampača namenjenih grupi kućnih korisnika.
Vizuelna komponenta drajvera pruža ekstremno prijatan utisak, baš kao i ostatak paketa, ali naša, možda nerealna pretpostavka je da vas interesuju informacije o funkcionalnosti pomenutog programčića, pa navodimo i to, za one avanturistički nastrojene. Inače, sve nadalje opisane karakteristike drajvera se odnose na Windows operativne sistem e, a za odgovara juće Linu x se eventualno malo razlikuju u zavisnosti od verzije. Prva strana opcija nudi mogućnost promene orijentacija papira između vertikalne i horizontalne (portrait odn. landscape), rotacije za 180 stepeni i štampanja više strana originalnog dokumenta na jednoj strani medija, uz ponuđene vrednosti od 2, 4, 6, 9 i 16. Opcija poster nudi obrnut proces, tj. deljenje jedne strane dokumenta na više strana papira, uz izbor između 2×2, 3×3 i 4×4. To znači da, ako izaberete vrednost VxV, dobijate ef ekat kao da ste upotrebili medij koji je V puta širi i isto toliko puta duži od onog koji zaista koristite , naravno nakon približavanja dobijenih listova u odgovarajuću VxV formaciju. Druga grupa opcija vezana je za podešavanja papira, uz mogućnost izbora veličina i vrste medija, uz veliki broj unapred definisanih, a uvek možete podesiti proizvoljne dimenzije. Ovde se još vrši izbor broja kopija, od 1 do 999, kao i izmena veličine materijala za štampu (bilo da je u pitanju smanjenje ili uvećanje) u procentima (od 25 do 400 u koracima od po 1%) ili tako da stane na odgovarajuću stranu papira.
Odabir rezolucije je realizovan tako da ne zbunjuje korisnike koji ne žele mnogo da se upuštaju u detalje, a opet nudi nekoliko opcija za finije podešavanje. Ponuđene su dva različita kvaliteta štampe: Draft i Normal, od kojih prvi koristi rezoluciju od 300 dpi, a drugi maksimalnih 600 dpi. Za koju god da se odlučite možete nezavisno aktivirati režim smanjene potrošnje tonera, što je je takođe izvodljivo koristeći taster na samom štampaču, pomenut u prošlom odeljku. Za još detaljniju kontrolu kvaliteta otiska, postoji izbor gustine tonera između tri vrednosti: normalno, svetlo, tamno. Tu negde se nalaze i tzv. napredne opcije, a to su “Darken Text” koja jasno upućuje na do datno zatamnjenje teksta i “Print All Text Black”, koja štampa tekst kao čist crn, bez obzira da li dokument sadrži neke delove u boji (koje se prevode u nijanse sive pri monohromatskom štampanju).
Dodatne (extra) mogućnosti nude korišćenje standardno prisutnih vodenih žigova i overlay-eva. U prvom slučaju radi se o tekstu koji odaje efekat kao da je utisnut u papir (pravi watermark-ovi zaista i jesu, kao na novčanicama npr.), a u okviru drajvera možete uneti tekst, podesiti font, njegov stil i veličinu, stepen osenčenosti, proizvoljni ugao pod kojim će se žig nalaziti na strani, kao i da li će se štampati samo na prvoj ili na svim stranama. Što se druge opcije tiče, overlay u prevodu označava objekat koji se polaže na nešto, tj . pokriva površinu nečega. U slučaju štampanja, ta j objekat je najčešće kombinacija grafike i teksta, a on pokriva površinu papira. Overlay uglavnom koriste firme kako bi svaki papir sadržao osnovne informacije o njima, za šta se koriste unapred fabrički pripremljeni mediji sa već otisnutim podacima. Uz pomoć ove opcije, sličan efekat možete postići koristeći običan prazan papir. U grupi ekstra karakteristika svoje mesto zauzima i izbor redosleda štampanja, odnosno od prve ka poslednjoj strani ili obrnuto, kao i štampa samo parnih ili neparnih strana. A zaista ekstra (u smislu upotrebljivosti) dodatak dolazi u vidu mogućnosti ponovnog štampanja poslednje strane nakon njenog potencijalnog zaglavljivanja. Kao što rekosmo ranije, nismo imali takvo iskustvo sa ovim modelom, ali nije isključeno da se to nekad dogodi, a u ovom slučaju će ceo postupak pro te ći bez problema, za razliku od slične situacije kod većine ostalih modela koji ovu opciju nemaju.
Ostaje još jedna krajnje korisna i neophodna karakteristika i jedna ekstremno interesan tna. Prva pomenuta je definisanje vremena koje štampač provede besposlen nakon čega ulazi u režim smanjene potrošnje energije (Power Save). Da naglas i neophodnost korišćenja ove opcije, iz razloga makar minimalne štednje prirodnih resursa, proizvođač je po nudio vrednosti od 5, 10, 15, 30 i 60 minuta, ali je izostavljen broj 0, potpuno razumljivo . A inventivna mogućnost dolazi u vidu “High Altitude Correction”, tj. automatskog podešavanja tonera u slučaju kada se štampač koristi na visokim nadmorskim visinama, u cilju optimizacije kvaliteta otiska. Da poseduje bateriju i za nijansu manje dimenzije, ML-1610 bismo sigurno preporučili alpinistima, kojima je ovakva oprema praktično neophodn a . Do eventualne modifikacije ovog uređaja, jedino možemo da uverimo korisnike , koji se sele na više lokacije ili se već tamo nalaze , kako neće imati probleme sa štampanjem.
Nakon podešavanja navedenih opcija, izvršene izmene možete zapam titi korišćenjem menija “Favorites” za kasnije jednostavno učitavanje , odnosno brz izbor između više zapamćenih podešavanja, uključujući i fabrička.
Kao što vidite, drajver nudi sasvim solidne opcije, od kojih određene prosečan korisnik verovatno neće ni upotrebiti . Ali jedna koja je često u upotrebi, a vrlo je korisna kako sa ekološke, t ako i sa strane uštede prostora za smeštanje odštampanog materijala, sigurno je dvostrano štampanje, koje ovde nije našlo mesto. Oni koji imaju potrebu za ovakvim vidom štampanja mogu koristiti dodatne mogućnosti pojedinih programa, koji imaju ugrađenu podršku za dvostrano štampanje (kao što je npr. “Manuel duplex” u Word-u XP), a postoje i posebni drajveri koji nude ovu i još dodatnih mogućnosti, a malo više informacija o tome možete pronaći u tekstu o Samsung SCX-4720F multifunkcionalnom uređaju (odeljak “Drajver i softver”) , koji takođe nije imao ovu opciju.
Pored drajvera, jedina alatka koja stiže jeste Status Monitor, koji se podiže zajedno sa operativnim sistemom i nadzire rad štampača dok je uključen, pa po potrebi izbacuje poruku o nastaloj grešci. Moguće je definisati učestalost proveravanja stanja štampača, izborom od 1 do 10 sekundi. Inače, sve informacije koje Status Monitor izbacuje dokumentovane su u okviru programa, a operacije koje bi trebalo izvesti u tim sluč ajevima prelepo su ilustrovane flash animacijama. M ožda zvuči čudno, ali predlažemo vam da ih pogledate čak iako nemate potrebu za datim postupcima, jer se radi o specifičnoj vrsti umetnosti.
Formiranje mišljenja
Ostaje da pogledamo izbliza kako se ML-1610 snalazi pri kontaktu s kompjuterom. Brzina štampanja iznosila je oko 13.5 strana u minutu, praktično bez razlike da li se radi o rezoluciji od 300 ili 600 dpi, kao i da li je korišćena Toner Save opcija ili ne. U svim slučajevima korišćen je isti dokument malo više popunjen tekstom, uključujući i osenčene delove (gde je veća popunjenost bojom, odn. tonerom na papiru). Uvek pokušavamo da se prilagodimo srednjem slučaju, ali verovatno dosta korisnika ima potrebu za manje zahtevnim materijalom, pa u skladu s tim mogu očekivati i veću brzinu.
Pre komentara drugog bitnog parametra vezanog za brzinu, m alo podseća nje da FPO (First Page Out) predstavlja vreme od slanja dokumenta na štampanje (tj. trenutka kada korisnik pritisne “Print” u programu) do izlaska prve strane. Zašto se ovo vreme posmatra odvojeno od ukupnog za štampanje celog dokumenta, postaje jasno znajući da je potreban određeni period dok se dokument ne pripremi za štampu i pošalje printeru, a tu je i malo kašnjenje dok se ceo mehanizam za štampanje ne pokrene (kada se startuje posle sve ide mnogo brže, naravno u okviru jednog štampanja). U praksi, FPO najviše zavisi od veličine dokumenta, pa je u ovom slučaju iznosio nešto manje od 11 sekundi za štampanje do 5 strana teksta, a najviše izmereno vreme je 14.5 sekundi za 20 strana teksta. Ovo je i razumljivo obzirom da je potrebno više vremena za prevod većeg dokumenta u oblik razumljiv štampaču. Pošto se pomenuta konverzija vrši na kompjuteru u ovom slučaju (host-based, pogledati uvod), prevođenje protiče znatno brže, pa verovatno tu le ži glavni razlog malog iznosa FPO-a. Posebno interesantan rezultat predstavlja vreme štampanja našeg standardnog dokumenta sa vektorskom grafikom rađenom u Corel Draw-u. Radi se o jednoj strani sastavljenoj od grafike sa svim mogućim nijansama sive i raznim geometrijskim oblicima, a razl og zašto je pominjemo na ovom mestu predstavlja vreme od samo 20 sekundi potrebnih za njeno štampanje. Kod većine drugih laserskih modela, ovo vreme iznosi znatno više (pošto materijal koji se šalje na štampanje ima nešto iznad jednog megabajta, pa je potrebno više vremena da se obradi i pošalje), ponekad i po nekoliko puta.
Naravno, sva izmerena vremena, kao i ona u zvaničnim specifikacijama, uvek se odnose na štampanje iz budnog režima, ne iz moda smanjene potrošnje energije (ovde poznatog kao Power Save). U ovom drugom slučaju potrebno je dodatno vreme da se štampač probudi, ali smo proverili i taj detalj, koji ne unosi preterano usporenje kod ovog modela, što je takođe korisno znati. Na primer, jedna strana ranije korišćenog teksta, pri rezoluciji od 600 dpi i isključenom Toner Save opcijom, iz štampača izlazi za manje od 30 sekundi, kada ovaj mora da se budi iz uspavanog režima, što znači da taj proces unosi usporenje ispod 20 sekundi, što je niže, a tim i bolje od proseka.
Kvalitet štampe, kada je u pi tanju tekst, zaslužuje samo pohvale, jer otisak izgleda perfektno. Detaljniji uvid imali smo posle mikro testa, koristeći veličinu karaktera, čija upotreba korisnicima , koji ne rade u špijunskim službama, verovatno nikada neće pasti na pamet. Kvalitet odšt ampanih slova veličine 1 i 1.5 tačaka u različitim stilovima spadaju među najbolja koja smo videli kod laserskih štampača. Ona veličine 1.5 pts potpuno su čitljiva, dok je 1 pt ostao jedva izvan domašaja prosečnog ljudskog oka potpomognutog lupom. Ono što je jako bitno jeste da ni font od 1 pt nije bledunjav, tj. ne fale mu pojedine linije, čak ni pri podešavanju gustine tonera (tj. zatamnjenosti) na svetlo, već je samo malo “tanji” od onog pri normalnom ili tamnom kvalitetu. U svakom slučaju, odlično, a posebno imajući u vidu da se koristi rezolucija od 600 dpi, bez ikakvih dodatnih tehnika za njeno poboljšanje, koje koriste gotovi svi aktuelni modeli, a retko koji sa ovakvim ishodom.
I kvalitet grafike je odličan, u skladu sa ostatkom. Spektar nijansi sive boje, koje ML-1610 može da reprodukuje trebalo bi da zadovolji svakog korisnika, naročito imajući u vidu da se monohromatski laseri tipično ne koriste za štampanje fotografija. Ako ipak uz tekst često korisite osenčene površine različitih nijansi grayscale palete, dokument možete slobodno poslati ovom štampaču.
Margine unutar kojih nije moguće štampanje iznose u proseku 4 mm od svake ivice. Vrlo standardno i vrlo praktično .
Utisci
Ako bi nakon navedenih, gotovo samo pozitivnih, osobina ovog modela trebalo navesti i nešto što bi potvrdilo da se ipak radi o uređaju napravljenom na ovoj planeti, napomenuli bismo nedostatak obično prisutne zadnje izlazne fioke, što nama konkretno nije zasmetalo, a pitanje je koliko ljudi zaista i koristi sličnu pogodnost, obzirom da je ta sporedna fioka uglavnom predviđena za jedan list papira. Možda veći propust predstavlja izostanak opc ije za dvostrano štampanje u okviru drajvera, što, kako pomenusmo, nije nerešiv problem, ali zahteva pomoć “spolja”. Pretpostavljamo da do ovog dela teksta niste ni stigli ako spadate među maloborojne (ali sofisticirane) korisnike Macintosh računara, pošto ML-1610 ne zna da se sporazumeva sa operati vnim sistemom ovog proizvođača, ali to odlično nadomešćuje poznavanjem češće korišćenih “jezika”.
Samsung ML-1610 – Bench-Market.com Highly Recommended Award
Pobedu ipak odnosi ostatak paketa, počevši od perfektnog dizajna svih delova ovog kompleta, preko drajvera jednos tavnog za rukovanje, ali sa sasvim dovoljno opcija, do fine podrške za veliki broj Windows i Linux operativnih sistema. Opcija za redukciju potrošnje tonera je dobrodošla, kao i maska za zaštitu ulazne fioke od neželjenih čestica. Vrlo bitan faktora predst avljaju i dimenzije ovog štampača, koji nije posebno prostorno zahtevan, a sa svojih 5.5 kila ne iziskuje ni posebnu fizičku pripremu pre podizanja . Naravno, sve ovo bi bilo manje bitno da brzina i kvalitet štampe nisu otiš li u istom smeru. E pa upravo ih gledamo kako prestižu ostale karakteristike, a pošto vrlo jasno vidimo da je među njima i cena, nemamo nedoumica oko dodavanja male nalepnice. Sa naše strane to bi bila topla preporuka u vidu «Highly Recommended» nagrade! Uređaj na test ustupio ERC Commerce.