Vladimir Vučković Samsung SCX-4720FMultifunkcionalni (MF) uređaji najčešće objedinjuju funkcije štampača i skenera, a kada su ova dva već prisutna onda je logično osposobiti ih da rade nezavisno od računara i tako se dobija funkcionalnost mašine za kopiranje. Pored toga, neko se povremeno seti da ubaci i faks-modem u ovu svestranu opremu, pa se još dobija samostalna faks mašina. E, ovo je već više nego što nudi prosečan fotokopir uređaj. Tim Samsung-a se setio da implementira sve navedeno u SCX-4720F, pri čemu su se odlučili za crno-belu tehnologiju laserske štampe. Da bi to funkcionisalo potreban je kertridž sa bojom (u ovom slučaju crna), koji u sebi, pored tonera (fini crni prah koji ostavlja otisak na papiru), sadrži i svu mehaniku i elektroniku potrebnu za proces laserskog štampanja. Ovo je rešenje koje se najčešće sreće, a veliku prednost predstavlja činjenica da se svi potrošni delovi iz ovog sklopa (prvenstveno se misli na fotoosetljivi valjak, koji, ukratko, prenosi toner iz kasete na papir) automatski menjaju svaki put kada promenite kertridž, čime se garantuje konstantan kvalitet štampe. Skener je tzv. flatbed odnosno lampa za skeniranje prolazi ispod ravnog stakla na koje se stavlja dokument (mada postoji još jedan kako atipičan tako i fantastičan način upotrebe iste lampe, primenjen kod ovog modela, a biće opisan u narednim odeljcima). Flatbed rešenje se primenjuje kod fotokopir mašina, što, između ostalog, omogućava jednostavno kopiranje strana knjiga.
Upotrebljeni skener je TWAIN i WIA kompatibilan. Obe oznake predstavljaju standarde za prenošenje slika (dokumenata) u elektronski oblik. TWAIN definiše interfejs odn. vezu između softvera (drajveri – upravljački programi) i samog uređaja (skener ili digitalna kamera) što znatno olakšava pisanje programa za ovu vrstu opreme. Uveden je 1992. godine, a podržava MS Windows i Apple Macintosh operativne sisteme. Sve do pojave Windows-a ME, TWAIN je bio praktično glavni standard, ali onda je Microsoft uveo WIA (Windows Image Acquisition) sa kojim je još jednostavnije pisanje podrške za skenere, ali je skup funkcija ograničen na osnovne. Ipak, postignuta je kompatibilnost između ova dva standarda, pa sve lepo funkcioniše. Za upotrebu faks funkcija koristi se modem brzine 33.6 Kbps (kilo bita po sekundi), odnosno 33.6/8=4.2 KBps (kilo bajta po sekundi – 1 bajt = 8 bita). Sasvim dovoljno za brz prenos dokumenata na ovaj način.
SCX-4720F je savršeno samostalan, ali ako ipak poželite da ga povežete sa kompjuterom, morate mu obezbediti jedan od MS Windows ili Linux operativnih sistema, a detaljan spisak možete videti u tabeli specifikacija. Ukoliko se odlučite za Linux varijantu, izbor povezivanja sa računarom biva sužen na USB (inicijalno je ugrađen još i paralelni port, ali o tome nešto kasnije). Za slučaj da je potrebno SCX-4720F deliti preko mreže postoje opcioni mrežni adapteri (naredni odeljak), ali je takođe moguće povezati ga običnim putem sa računarom koji je već na mreži i omogućiti deljenje ovog resursa između svih mrežnih tačaka. Svaka čast navedenim funkcionalnostima, mada prvo što ćete ćete primetiti jeste prelep dizajn ovog kompleta, počev od same kutije, preko uređaja, pa sve do sofvera koji dolazi uz pakovanje. Ništa neobično obzirom da Samsung dosta pažnje polaže ovom segmentu, naročito u poslednje vreme.
Fasada Obzirom da se radi o tipično kancelarijskom primerku, koji objedinjuje nekoliko mogućnosti, dimenzije su odgovarajuće, kao i težina (kompletno pakovanje teži 21 kg). Uz uređaj se isporučuje instalacioni poster, CD sa softverom i dokumentacijom, kabl za napajanje, kaseta s tonerom i (za našu zemlju) nestandardni telefonski priključak. Na kutiji je jasno označeno da se kablovi za povezivanje, u ovom slučaju USB i paralelni, ne isporučuju, pa ih i ne očekujte.
Uređaj je uglavnom beo i podseća na umanjenu fotokopir mašinu, jako lepo dizajniranu. Već prednja strana krije obilje fioka i pregrada, za koje verovatno ne biste pretpostavili da se tu uopšte nalaze, pa ćemo ih pogledati izbliza. Idući odozdo, prvo se uočava glavna ulazna fioka za papir, kapaciteta 250 listova, koja se bukvalno, kao fioka, uvlači i izvlači iz uređaja, pa je samim tim zaštićena od prašine i neželjenih čestica (npr. duvana), što je vrlo korisna karakteristika opreme koja se koristi u kancelarijama. Ispod nje je moguće dodati još jednu, identičnu ulaznu fioku, koja se kupuje posebno. Kada se fioka izvuče iz štampača, uočavaju se klizači za regulaciju dužine i širine papira i oni, pored prijatno uklopljenih boja sa okolinom, poseduju i besprekornu funkcionalnost, klizeći veoma glatko. Uz to, klizač za podešavanje dužine papira može dodatno da se produži, kako bi stao i papir većih dimenzija (ovo nije potrebno za standardni A4), a u tome mu pomaže plastična “žabica”, koja se može postaviti na jedno od 3 predviđena mesta. Ukoliko se pomenuta “žabica” nalazi u trećem položaju, tada je fioka najduža i ona će, nakon vraćanja u uređaj, malo štrčati sa zadnje strane, dok u ostalim položajima klizača to nije slučaj. Kod određenih modela je ovaj “problem” rešen dodavanjem maske koja se montira kada fioka izlazi iz štampača, sa ciljem zaštite papira od prašine, ali ovde to uglavnom nije ni potrebno, jer, kao što je pomenuto, za standardne veličine papira fioka se savršeno uklapa u dimenzije uređaja. Takođe, na klizačima za regulaciju širine medija nalazi se po jedna strelica, koja upućuje na najviši nivo do koga papir sme da dođe. Kada se fioka vrati u uređaj, mali plastični pokazivač sa njene desne strane se postavlja u položaj po vertikalnoj osi, ukazujući na ubačenu količinu medija (kada se nalazi u potpuno gornjem položaju označava da je fioka puna, a u donjem da nema papira ili je preostalo nekoliko listova).
Iznad glavne fioke nalaze se dve maske, jedna unutar druge. Ovo vrlo racionalno rešenje teško je zamisliti iz opisa, pa preporučujemo konsultovanje propratnih slika. Prva maska široka je koliko i uređaj i njenim otvaranjem povlači se i manja maska, koja ostaje skrivena. Pojavljuje se deo predviđen za kasetu s tonerom, koju ćete, prateći uputstva, instalirati savršeno jednostavno. Kada vratite glavnu masku na svoje mesto, možete se pozabaviti manjim pravougaonim okvirom izrezanim unutar nje. Otvaranjem samo tog okvira, na “magičan” način, ni iz čega, pojavljuje se tzv. višenamenska ulazna fioka spremna da prihvati do 50 listova papira. Ona takođe poseduje klizače, ali samo za regulaciju širine, a tu je i držač za papir koji se otvara ka spolja. Pored činjenice da niko ne bi pretpostavio kako se nešto ovako funkcionalno nalazi na pomenutom mestu, ova fioka zaista može poslužiti u situacijama kada želite da štampate na specijalnim vrstama medija ili jednostavno imate potrebu da nešto brzo odštampate, kada je znatno lakše ubaciti papir ovde nego vaditi glavnu fioku.
Idući još više, nailazi se na udubljenje, koje predstavlja glavnu izlaznu fioku kapaciteta 150 listova, zajedno sa držačem za papir koji se otvara ka spolja. Sada se privremeno selimo do zadnje strane uređaja, gde centralno mesto zauzima maska sa prorezima za ventilaciju, čijim podizanjem se otvara prostor za izlazak još nekoliko listova papira. Obzirom da nije reč o standardnoj izlaznoj fioci, njen kapacitet je vrlo mali, tj. po rečima proizvođača 1. U principu možete pustiti do nekoliko listova da izađu sa ove strane, ali to nije preporučljivo prosto zato što se ovaj izlaz nalazi u malom udubljenju i osim njega nema ničega što bi prihvatilo papir. Glavna prednost ovakvog rešenja je to što se medij vrlo malo savija na putu kroz uređaj, krećući se praktično pravolinijski (ulazne fioke se nalaze sa prednje strane, ova izlazna sa zadnje, a na putu do nje mehanizam za štampanje). Gde god se koristi proces laserske štampe prisutne su i vrlo visoke temperature, zbog čega se unutrašnjost štampača zagreje na oko 180÷200°C. U tom trenutku papir se može lako deformisati, što se obično i dešava prilikom prolaska kroz valjke (koji ga sprovode kroz štampač) uz nagle promene ugla kretanja. Kada kao izlaznu fioku koristimo onu sa prednje strane, papir se, nešto više nego u prvom slučaju, lomi na putu kroz uređaj, što svakako ne bi trebalo da vas brine, jer nije reč ni o kakvim drastičnim promenama oblika medija. Nedoumicu koju od ove dve izlazne fioke će koristiti, uređaj rešava vrlo jednostavno: kada je otvorena zadnja, sav papir izlazi tamo, a tek kada se ona zatvori, prednja se aktivira. Inače, rešenje sa dve izlazne fioke postavljene na ovim mestima javlja se kod većine laserskih printera, pa izbor jedne od njih zavisi od količine materijala za štampanje.
Kada smo već ovde, gledajući u leđa uređaja, ispod zadnje izlazne fioke vidi se (s leva na desno) prekidač za paljenje, utičnica kabla za napajanje i dva RJ-11 standardna telefonska priključka. Na početku odeljka pomenuto je da se isporučuje i nestandardni telefonski kabl (s jedne strane obična RJ-11 utičnica, ali deo koji bi trebalo da se poveže sa zidnom utičnicom ima 4 metalna konektora, a kod nas je standardno 3), pa ćete za upotrebu fax funkcija verovatno koristiti već postojeći u prostoriji. U svakom slučaju, kabl iz zidne utičnice ubacuje se na mesto označeno sa “LINE”, dok je drugi priključak “EXT” (extension – produžetak) predviđen za dalje sprovođenje veze do npr. telefonskog aparata. Uz desni deo zadnje strane vertikalno su poređani portovi za povezivanje, pa sledi kratak opis. Pri dnu se nalazi priključak na koji se povezuje kabl opcione druge glavne fioke (koja se montira ispod postojeće), kako bi uređaj mogao da je prepozna. Iznad njega idu redom paralelni, pa USB konektor, a mesto iznad zatvoreno je metalnom maskom, sa ciljem eventualnog kasnijeg ubacivanja opcione mrežne karte. Ethernet NIC (Network Interface Card – mrežna karta) možete kupiti posebno u bežičnoj ili žičnoj varijanti, a instalacija je veoma jednostavna. U tu svrhu se koristi ploča sa konektorima koja se nalazi ispod maske na levoj strani uređaja (gledano spreda). Maska je, kao i sve ostalo, urađena od izuzetno kvalitetne plastike i lagano se pomera povlačenjem ka zadnjoj strani, nakon čega se otkriva ploča sa dva prazna mesta za dodatne priključke. Jedno je predviđeno za mrežni adapter, a drugo za, takođe opcionu, dodatnu memoriju. Uređaj ima 32 MB RAM-a, koje je moguće proširiti na najviše 160 MB RAM, instaliranjem dodatnih DIMM modula od 16, 32, 64 ili 128 MB na sličan način kao kod matične ploče računara.
Na levoj strani se nalazi još i mali prorez,a ispod njega mikrofon, koji signalizira određene situacije (a i kakav bi to faks bio bez zvuka), a tu je i udubljenje prilagođeno ljudskoj ruci, koje u paru sa identičnim na desnoj strani uređaja, služi za lakše nošenje 17 kg teškog SCX-4720F. Sa desne (kao i sa zadnje) strane nalazi se jedan prorez za ventilaciju, pa imajte na umu da, nakon postavljanja na svoje mesto, 4720F mora imati bar 10 cm slobodnog prostora sa zadnje, leve i desne strane kako bi mogao neometano da “diše”, a sa prednje bi trebalo ostaviti bar ~50 cm (486.2 mm) zbog izvlačenja glavne ulazne fioke.
Sa prednje strane preskočili smo još jednu fenomenalnu i danas ekstremno korisnu stavku – USB priključak za povezivanje sa USB kompatibilnim uređajima npr. flash diskovima. Ovaj USB interfejs ne bi trebalo mešati sa onim na zadnjoj strani, koji je drugačijeg oblika i služi za povezivanjem sa kompjuterom, dok je ovaj sa prednje strane isti kao USB port na računaru. U svakom slučaju, on služi za direktno štampanje i skeniranje, bez upotrebe računara, a njegove mogućnosti biće opisane u narednim odeljcima.
Ostaje još da se pozabavimo samim vrhom uređaja, gde je smešten poklopac (koji nije samo to) ispod koga se nalazi staklo na koje se smeštaju dokumenti za skeniranje. A pomenuti poklopac ujedno služi i kao izuzetno interesantan mehanizam za automatsko kopiranje. Ovo funkcioniše tako što se do 50 listova paira stavi u gornji deo sklopa i graničnicima reguliše širina, a zatim se zada odgovarajuća komanda za kopiranje. Tako originalni dokument, koji je u deo za automatsko kopiranje stavljen okrenut na gore sa vrhom strane ka unutrašnjosti celog dela, automatski biva uvučen, za to vreme iskeniran i njegov otisak izbačen u jednu od standardnih izlaznih fioka. Originalni dokument se vraća u donji deo mehanizma za automatsko kopiranje (tj. pregrada ispod one u koju je prvobitno ubačen). Način na koji sve ovo funkcioniše je bukvalno fantastičan, a automatizacija celog procesa je perfektna. Ukoliko budete u prilici da vidite opisani mehanizam shvatićete zbog čega je toliko specifičan, odnosno kako je moguće da jedna lampa za skeniranje (onaj deo koji se pomera i prelazeći ispod celog dokumenta osvetljava ga kako bi formirala njegovu digitalnu kopiju) besprekorno zauzima jedan od ova dva položaja (jedan za standardno skeniranje i jedan za mod automatskog kopiranja). Imajte na umu da prilikom automatskog kopiranja papir uopšte ne prelazi preko stakla za skeniranje. Kada smo već kod skenera, ne bi bilo naodmet da pomenemo kako se on može koristiti samo kada je plastični klizač, koji se nalazi na gornjem levom delu udubljenja glavne izlazne fioke (koja je smeštena ispod skenera), u otključanom položaju tj. ka prednjoj strani, a nalazi se tu da biste se osigurali od pomeranja mehanizma za skeniranje prilikom transporta uređaja, što se postiže pomeranjem klizača ka unutrašnjosti. Pre prvog korišćenja, na plastični klizač je (kao i na sve spoljne pokretne delove) postavljena nalepnica, čijim skidanjem automatski povlačite klizač u otključan položaj. Stvarno su na sve mislili. Ostala je još i kontrolna tabla, koja se nalazi, malo iskošena, između gornjeg i prednjeg dela. Na njoj je smeštena gomila dugmića i jedan mali ekran (displej), a detaljniji opis sledi u narednom odeljku. U dokumentaciji na CD-u odlično je objašnjen način održavanja uređaja, a u skladu s tim, svi delovi kojima je u cilju održavanja neophodno prići, vrlo su pristupačni. Kaseta s tonerom na sebi ima plastični deo, preko koga bi trebalo da se odvija sva vaša komunikacija sa kasetom. Naravno, ništa se neće dogoditi ako dodirnete i bilo koje drugo plastično parče na kertridžu, ali se trudite da izbegnete kontakt sa zelenim fotoosetljivim valjkom. Pre prve upotrebe trebalo bi nekoliko puta roitirati kasetu oko uzdužne ose, kako bi se toner pravilno rasporedio. Ovaj postupak se preporučuje i kada je toner pri kraju, ako kvalitet značajno opadne ili se pojave bele pruge. U nekim slučajevima može da pomogne.
Specifikacija
Model MF uređaja
Samsung SCX-4720F
Dimenzije uređaja (širina x dubina x visina)
450 x 435 x 457 mm
Težina uređaja
17 kg
Težina pakovanja
21 kg
Memorija štampača
32 MB RAM, proširivo do max 160 MB RAM (DIMM moduli od 16, 32, 64 i 128 MB)
Kapacitet glavne ulazne fioke (i opcione istih dimenzija)
250 listova
Kapacitet višenamenske ulazne fioke
50 listova za običan papir, 5 listova za kartice, koverte, nalepnice i providan papir
Kapacitet prednje izlazne fioke
150 listova
Kapacitet zadnje izlazne fioke
1 list
Kapacitet fioke za automatsko kopiranje
50 listova
Veličina medija u fioci za automatsko kopiranje
142-216 x 148-356 mm
Veličina medija u višenamenskoj ulaznoj fioci
76-216 x 127-356 mm
Težina medija u glavnoj ulaznoj fioci
60 do 90 g/m2
Težina medija u višenamenskoj ulaznoj fioci
60 do 120 g/m2
Temperatura za rad
10 do 32 °C
Vlažnost vazduha za rad
20 do 80 %
Jezik
PCL 6 emulacija
Portovi za povezivanje
paralelni, USB 2.0 (opciono 10/100 Base TX, 802.11b Wireless LAN)
Dvostrano štampanje
nije podržano drajverom
Akustika
do 39 dBA u stand-by režimu, do 55 dBA za vreme štampanja
Potrošnja energije
standby (sleep) režim: 30 W
prosečno: 400 W
Tehnologija štampe
laser, crno-bela
Rezolucija štampača
600 x 600 dpi, 1200 x 600 dpi efektivno
Brzina štampanja
do 22 strane u minutu za koverte i do 20 strana u minutu za A4
Vreme štampanja prve strane
10 sekundi, odnosno 50 sekundi iz režima smanjene potrošnje energije
Tip skenera
flatbed
Metod skeniranja
Color CCD
Kompatibilnost skenera
TWAIN, WIA
Rezolucija skenera
optička: 600 x 1200 dpi
poboljšana: 4800 x 4800 dpi
Dubina boja
24 bita
Brzina skeniranja
27 sekundi za tekst režim, 75 sekundi za sivi režim, 150 sekundi za režim u boji
Maksimalna efektivna dužina za skeniranje
293 mm na staklu, 356 mm u fioci za automatsko kopiranje
Maksimalna efektivna širina za skeniranje
208 mm
Kompatibilnost modema
ITU-T Group 3
Brzina modema
33.6 Kbps
Brzina prenosa fakseva
otprilike 3 sekunde po strani
Korisnička memorija za faks
4 MB (320 strana)
Preporučena maksimalna mesečna količina upotrebe
štampanje: do 15 000 strana
skeniranje: do 1 000 strana
automatsko kopiranje dokumenata: do 1 000 strana
Linux podržani OS (povezivanje samo putem USB porta)
Red Hat Linux 7.1 i noviji, SuSE Linux 7.1 i noviji, Linux Mandrake 8.0 i noviji, Slackware 8.1 i noviji, Turbo Linux 7.0 i noviji, Caldera OpenLinux 3.1
MS Windows podržani OS
Win 95, 98, NT 4.0, ME, 2000, XP
Preporučeni sistemski zahtevi za Linux operativne sisteme
Pentium IV 1 GHz, 256 MB RAM, 1 GB slobodno na hard disku
Minimalni sistemski zahtevi za MS Windows operativne sisteme
Win 95, 98, ME, NT 4.0, 2000 – Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 300 MB slobodno na hard disku
Win XP – Pentium III 933 MHz, 128 MB RAM, 1 GB slobodno na hard disku
Preporučeni sistemski zahtevi za MS Windows operativne sisteme
Win 95, 98, ME, NT 4.0, 2000 – Pentium III 933 MHz, 128 MB RAM, 1 GB slobodno na hard disku
Win XP – Pentium IV 1 GHz, 256 MB RAM, 5 GB slobodno na hard disku
Model kertridža s tonerom
SCX-4720D3 (koristi se za uređaje SCX-4520/4720F/4720FN)
SCX-4720D5 (koristi se za uređaje SCX-4520/4720F/4720FN)
Prosečan broj odštampanih strana s jednim kertridžom
3000 za SCX-4720D3 (pri 5% pokrivenosti strane)
5000 za SCX-4720D5 (pri 5% pokrivenosti strane)
Cena uređaja (sa PDV-om)
480 evra
Sadržaj pakovanja
Samsung SCX-4720F MF uređaj, SCX-4720D3 kertridž, vodič za brzu instalaciju, CD sa softverom i dokumentacijom, kabl za napajanje, telefonski kabl
Drajver i softver
Drajver (koji ćete koristiti svaki put kada želite nešto da odštampate iz bilo koje aplikacije na računaru) pruža solidan spektar mogućnosti i vrlo je jednostavan za korišćenje, pa neće zbuniti ni manje iskusne korisnike, prvenstveno jer nije pretrpan retko korišćenim opcijama.
Sve dalje navedene opcije se odnose na Windows PCL drajver, dok se odgovarajuće varijante za Linux operativne sisteme eventualno razlikuju, zavisno od verzije. Pre nego što pređemo na mnogobrojne pozitivne strane ovog programčića, kratka napomena vezana za nedostatak mogućnosti dvostranog štampanja. Naime, praktično svi današnji uređaji koji implementiraju funkciju štampanja, imaju podršku i za štampu sa obe strane papira (uz najčešće ograničenje da korisnik mora sam da okrene papir), ali u ovom slučaju ovako nešto nije podržano čak ni drajverom. Sigurno bi bilo znatno bolje kada bi ljudi racionalnije koristili vredan resurs poput papira, ali za savesne ljude, kao i one koji žele da upola smanje potreban prostor za čuvanje odštampanog materijala, postoji rešenje u vidu korišćenja zasebnog programskog rešenja poput npr. drajvera za štampanje FinePrint, koji premošćava funkcije drajvera vašeg štampača, tako što sve zahteve šaljete ovom programu, a on ih dalje obrađuje i servira printeru. Ovo i slična rešenja, uz podršku za dvostranu štampu, nude i još gomilu opcija koje najčešće nećete pronaći u okviru drajvera koji se isporučuju uz uređaje, ali uglavnom nisu besplatna.
Za početak, da li ste sumnjali u dizajn korisničkog interfejsa drajvera (raspored, ikonice…)? Nije trebalo. Ali vizuelni utisak je mnogo bitniji na papiru, a kako bi on ispao što bolji nije naodmet upoznati se sa mogućnostima softverskog podešavanja. Na prvoj strani nailazimo na opcije vezane za orijentaciju strane (horizontalna, vertikalna), rotaciju (samo 0 ili 180 stepeni), a ono što malo popravlja utisak zbog nedostatka podrške za dvostrano štampanje jeste mogućnost štampe više strana dokumenta na jednoj papira i to u vrednostima od 2, 4, 6, 9 ili 16 strana. Nasuprot tome, možete podeliti jednu stranu originalnog dokumenta tako da se odštampa na više strana papira, čemu služi opcija “Poster”, a broj strana možete odabrati između ponuđenih 2×2, 3×3, 4×4 ili sami podesiti željenu vrednost.
Naredni skup srodnih opcija omogućava izbor broja kopija (od 1 do 999), veličine i vrste medija, fioke u kojoj se on nalazi, kao i mogućnosti definisanja posebne fioke u kojoj se eventualno nalazi prva strana, jer je često potrebno da ona bude odštampana na posebnom tipu papira. Korisno je i prisustvo skaliranja, tj. promene veličine originalnog dokumenta kako bi stao na određenu veličinu medija, bez potrebe za direktnim menjanjem samog dokumenta. Pri tom je moguće definisati željenu odredišnu veličinu ili povećavati odn. smanjivati dokument u procentima.
Svakako najčešće korišćene opcije nalaze se u grupi “Graphics”, gde se vrše podešavanja kvaliteta štampe. Ponuđena su tri tipa rezolucije: 300 (Draft), 600 (Normal) i 1200 (Best) dpi. U stvari, poslednji kvalitet od 1200 dpi ima sufiks “efektivno”, što znači da se maksimalna rezolucija od 600 dpi određenim tehnikama povećava, bez izmene samog hardvera zaduženog za štampanje, čime se dobija ekvivalent rezolucije od 1200 dpi. Dalje, izborom “Toner Save” načina štampanja automatski se uključuje mod smanjene potrošnje tonera (kako kažu iz Samsung-a, do 40%). Ako želite da poboljštate određeni deo vašeg dokumenta, poigrajte se sa “Image Mode” podešavanjima. Na taj način u prvi plan možete izbaciti tekst (Text Enhance), grafiku (Image Enhance) ili ostaviti sve netaknuto (Normal). U posebnom odeljku vezanom za TrueType podešavanja (fontovi – različiti stilovi karaktera), možete odrediti da se sav tekst štampa crno, čime regulišete da, ukoliko originalni dokument ima neke delove u različitim nijansama boja, one ne budu odštampane kao nijanse sive (što monohromatski laser može da “izvuče”) već kao čista crna boja.
Naredne opcije iz grupe TrueType, zahtevaju dodatno objašnjenje. Kako je u memoriji uređaja fabrički smešten priličan broj fontova (preko 50), najbrži rezultati štampanja se postižu kada se koriste samo oni, ali najčešće se u dokumentima koriste mnogi fontovi koji se u uređaju ne nalaze. Tada je potrebno poslati i te fontove, zajedno sa dokumentom, pri čemu se ceo proces štampanja za nijansu usporava. Imajući ovo u vidu, kao i podešavanja (podržana drajverom SCX-4720F modela) koja se na to odnose, možete postići za vas optimalne rezultate pomoću preostale tri opcije iz TrueType grupe vezane za manipulaciju fontovima: “Download as Outline”, “Download as Bit Image” i “Print as Graphics”. Koristeći njih, možete odrediti u kom obliku će se uređaju poslati svi fontovi koji nisu smešteni u njegovoj memoriji, od čega zavisi brzina štampe, kao i kvalitet odštampanog teksta. Ipak, većina korisnika će sigurno biti zadovoljna početno izabranom vrednošću “Download as Outline”. U vezi s ovom pričom, u narednoj grupi opcija (“Extras”), nalazi se polje “Use printer fonts”, što jasno upućuje da se uređaju ne šalju novi fontovi, već koriste isključivo oni smešteni u njegovoj memoriji. Na ovaj način se ubrzava ceo proces, ali ponekad otisak neće izgledati kao dokument koji ste poslali, u zavisnosti od toga koliko se korišćeni fontovi razlikuju od onih u memoriji uređaja. U pomenutoj grupi ekstra opcija može se naći i podrška za štampanje vodenih žigova, slika ispod dokumenata (overlay), a takođe je moguće izabrati redosled (od prve strane ka poslednjoj ili obrnuto) kao i štampanje samo parnih, odn. neparnih strana (ovako se može delimično simulirati dvostrano štampanje).
Vrlo interesantan dodatak predstavlja opcija za automatsku regulaciju tonera, ukoliko se nalazite na visokoj nadmorskoj visini.
Na CD-u se nalazi još i Printer Settings Utility, koji, kako ime upućuje, služi za podešavanje opcija štampača, logično ne onih kojima se može pristupiti putem drajvera. Tu su 4 grupe opcija, a prva od njih omogućava menjanje liste programa instaliranih na računaru, kojima SCX-4720F može direktno poslati skenirane dokumente, ako se procesom upravlja pomoću kontrolne table na samom uređaju (više o ovome u sledećem odeljku). Naredna grupa opcija znatno olakšava rukovanje telefonskim imenikom koji se može smestiti u memoriju uređaja direktno iz ovog programa, a moguće je i prebacivanje u obrnutom smeru (npr. zbog izmena i ponovnog vraćanja u uređaj), naravno sve u cilju lakšeg biranja brojeva prilikom rada sa faksom. Treća grupa sadrži nešto dodatnih opcija vezanih za štampanje, a najinteresantnija je podsekcija vezana za PCL podešavanja, iz koje možete odštampati listu svih fontova smeštenih u memoriju uređaja i vršiti ponuđene izmene. Poslednji deo namenjen je isključivo tehnički upućenim osobama koje održavaju uređaj, a omogućava promenu firmware-a na najjednostavniji način (potrebno je samo ukazati na lokaciju odgovarajućeg fajla sa podacima i kliknuti na dugme “Update”). Usput, firmware je mikroprogram u memoriji nekog uređaja, koji definiše šta data mašina može da uradi. Firmware predstavlja sponu između hardvera i aplikativnih programa, čineći softversku reprezentaciju skupa instrukcija koju određeni sistem može da izvrši, a koju je moguće menjati (bez promene hardvera).
Poslednji dodatak sa propratnog CD-a predstavlja aplikacija SmarThru 4, koja podržava sve mogućnosti ovog uređaja, pa tako iz nje možete skenirati, štampati, kopirati dokumente ili organizovati slike odn. postavljati ih ili uklanjati sa web strana. Tu je i OCR, kao dodatna podrška skeniranju, koju obezbeđuje poznata aplikacija Readiris u verziji 7.0, firme I.R.I.S. (Image Recognition Integrated Systems). OCR (Optical Character Recognition) je proces u kome računar automatski prepoznaje skenirane karaktere, te ih ne skladišti kao sliku, već tekst koji je moguće menjati. U paketu takođe dolazi i program SmarThru 4 Image Editor, koji sadrži sve standardne opcije za osnovnu obradu slika. Svi programi su vrlo jednostavni za korišćenje, pa svakako preporučujemo potencijalnim vlasnicima SCX-4720F da instaliraju ovaj paket i upoznaju se s njegovim mogućnostima.
Samostalne funkcije Kao da sve navedeno nije i više nego dovoljno, a nas čeka još mnoštvo funkcija kojima se pristupa putem kontrolne table na samom uređaju. Poveća grupa dugmića sa leve strane table služi za brzo biranje najčešće korišćenih telefonskih brojeva, što znatno ubrzava rad prilikom slanja fakseva. Broj lokacija u koje je moguće zapamtiti telefone iznosi 40, dok dugmića ima 20, pa postoji još jedan taster “Shift” kojim se vrši izbor između prvih ili poslednjih 20 mesta.
Kada smo već kod faks opcija, postoji označena grupa dugmića sa desne strane, namenjena ovoj vrsti posla. Tu je mogućnost izbora rezolucije između 5 vrednosti (za različite namene), zatim slanja fakseva na više različitih lokacija (“Broadcasting”), opcija za održavanje telefonskog imenika (kojoj se može pristupiti i iz Printer Settings Utility-a opisanog u prethodnom odeljku), a postoji i standardno dugme za ponovno biranje prethodnog broja. Ukoliko želite da ručno unesete određeni broj postoji taster “On Hook Dial” koji predstavlja ekvivalent podizanju slušalice kod telefona, a željeni broj birate pomoću tipične telefonske tastature sastavljene od cifara 0 do 9 i dva poznata znaka * i #. U svim slučajevima akcije će biti propraćene odgovarajućim zvucima, osim ukoliko niste promenili opcije putem menija.
Kopiranje funkcioniše perfektno zahvaljujući, između ostalog, velikom broju mogućnosti za fino podešavanje prema vašim potrebama. Pomoću posebnih tastera možete podesiti osvetljenost dokumenta (svetao, normalan ili taman), broj kopija, tip dokumenta (samo tekst, mešano tekst i slike, samo slike) pomoću čega se prilagođava otisak prema vrsti sadržaja na strani, a moguće je i povećanje/smanjenje originalnog dokumenta, sve baš kao kod fotokopir mašina, uz jedno malo podsećanje – većina specijalizovanih profesionalnih fotokopir uređaja nema mehanizam za automatsko kopiranje. Tu SCX-4720F pravi značajnu razliku. Očigledno, mogućnostima nikad kraja jer se na kontrolnoj tabli krije dugme “Special copy”, pomoću koga na malom ekranu birate jednu od mnogobrojnih nestandardnih opcija poput kloniranja (štampanje nekoliko originalnih dokumenata na jednoj strani papira, pri čemu se broj određuje prema odnosu veličine dokumenta i strane), automatskog povećanja/smanjenja originalnog dokumenta kako bi stao na celu stranu papira, zatim kopiranje tako da 2 ili 4 strane dokumenta stanu na 1 stranu novog i konačno, štampanje postera, ali samo u varijanti 3×3 (za veću fleksibilnost ipak je neophodan kompjuter).
One, koji često skeniraju, obradovaće taster “Scan-to” pomoću koga se na ekranu uređaja bira program u koji se želi poslati iskenirani dokument, a lista programa se ažurira pomoću Printer Settings Utility-a pomenutog ranije. Naravno, da bi ovo funkcionisalo SCX-4720F mora biti povezan sa kompjuterom. Ipak, jedna od opcija iz ovog menija, ujedno i najoriginalnija, ne zahteva prisustvo računara. Ako se setite USB konektora sa prednje strane uređaja, opisanog nešto ranije, onda vam postaje jasno koja opcija je preostala – direktno skeniranje na USB kompatibilni drajv. Nakon što ubacite USB flash uređaj i pritisnete taster “Scan-to” nakratko će biti ispisan slobodan prostor na drajvu, a zatim na malom ekranu možete odabrati skeniranje sa unapred posešenim parametrima ili ih sami podesiti. Ukoliko se odlučite za samostalno regulisanje opcija, možete izabrati između BMP, TIFF, JPEG ili PDF izlaznog formata, svaki još sa svojim specifičnim karakteristikama. Ovim putem moguće je i brisanje pojedinačnih podataka sa USB drajva, kao i formatiranje celog flash diska. Obezbeđeno je i štampanje sa jednog od ovih malih uređaja, pomoću elipsastog dugmeta “Direct Print” na desnoj strani kontrolne table. Moguće je štampati slike i to sledećih formata: TIFF, BMP, JPEG i PRN. Posebno je koristan poslednje pomenuti format, koji se jednostavno kreira, a omogućava pretvaranje običnog tekstualnog dokumenta u specifičan PRN (korišćenjem opcije “Print to file” iz Print menija programa na računaru), nakon čega se i tekst može štampati sa USB diska. Mašti nikad kraja, pa tako otkrivamo da je moguće napraviti rezervnu kopiju određenih podataka uređaja na USB drajv, pri čemu se bira skladištenje imenika ili sistemskih podešavanja.
Nekoliko reči i o “štedljivim” režimima. Kao i putem drajvera i pritiskom tastera “Toner Save” na kontrolnoj ploči aktivira se smanjena potrošnja tonera. Koliko je ova opcija efikasna možete proveriti praćenjem malog signalizatora nedostatka tonera, smeštenog pored displeja. Ispod “Toner Save” dugmeta nalazi se “Toll Save”, kojim se može programirati uređaj da šalje faks dokumente iz memorije u određeno vreme, kada je npr. cena poziva niža. Unosom početnog i krajnjeg vremena i smeštanjem materijala u memoriju uređaja, aktivira se ovaj mod, a može se deaktivirati svakog trenutka pritiskom na dugme “Toll Save”. Neophodan režim smanjene potrošnje energije podešava se putem menija na malom ekranu, a definiše vreme koje uređaj provede besposlen pre nego što uđe u standby mod. Ponuđene su vrednosti 5, 10, 15, 30 i 45 minuta. Takođe, moguće je posebno definisati i vreme pre ulaska u standby lampe za skeniranje, čime se ona štedi i smanjuje potrošnja energije. U ovom slučaju, vrednosti su nešto više i iznose 0.5, 1, 4, 8 i 12 sati. Obzirom na potrošnju energije ovog uređaja, poslednje dve opcije su i više nego logične.
Verovali ili ne, pored navedenih postoji još nebrojeno opcija kojima se pristupa putem menija (taster “Menu”), a sva podešavanja se prate na malom ekranu. U nekim menijima potrebno je unositi slova, što se jednostavno vrši preko tastature sa brojevima, pri čemu je jednoj cifri pridruženo više karaktera, slično kao kod telefona. Ovde stajemo sa prikazom različitih mogućnosti znajući da će samo izuzetno znatiželjni korisnici SCX-4720F saznati koje još sitnice je inventivni tim Samsung-a sakrio u ovom modelu.
SCX-4720F na delu Pored opisanih prednosti, za kompletnu sliku ipak ćemo morati da konsultujemo testove brzine i kvaliteta. Nakon paljenja uređaja, potrebno je sačekati oko 35 sekundi dok se ne inicijalizuje (ili ako više volite “zagreje”), nakon čega možete početi sa upotrebom. Po rečima proizvođača, ovo vreme iznosi do 42 sekunde – i jeste tako. Brzine štampanja iz aplikacija na računaru (veza preko USB kabla) izgledaju ovako:
Rezolucija (dpi)
Toner Save
Fontovi uređaja
Broj strana po minutu
300
uključen
koriste se
17.5
300
isključen
ne koriste se
16.5
600
uključen
koriste se
16
600
isključen
ne koriste se
15
1200
isključen
ne koriste se
12.5
U kolonama je označena rezolucija, da li je korišćena opcija smanjene potrošnje tonera, kao i da li se koriste fontovi iz memorije uređaja ili se šalju zajedno sa dokumentom. Iz tabele vidimo da se brzina štampanja kreće između 15 i 17.5 strana u minutu za rezolucije od 300 i 600 dpi, sa različitim podešavanjima, dok je nešto sporiji proces u slučaju maksimalnog kvaliteta od 1200 dpi. Pri tom, vreme štampanja prve strane u svim slučajevima iznosi između 14 i 15 sekundi, što uglavnom varira u zavisnosti od količine poslatog materijala. Kvalitet odštampanog teksta je perfektan, a zadovoljni smo bili čak i najnižom rezolucijom. Ipak, ovde govorimo o tekstu standardne veličine, kakav se koristi u gotovo svim dokumentima, a na najvišoj rezoluciji (1200 dpi) potpuno je čitljiv, bez optičkih pomagala (za osobu prosečnih vizuelnih sposobnosti), font veličine 2 pts. U prevodu, zadovoljiće svačije potrebe, a i više od toga. U cilju poređenja sa konkurentnim modelima, moraćemo da se obratimo mikro testu, sa nerealno malim veličinama fontova. Da vidimo šta se krija iza paravana. Pre toga napomena da se mikro test uvek radi u najvišoj rezoluciji. U ovom segmentu je SCX-4720F malo podbacio, jer tekst veličine 1 pt najčešće uopšte nije čitljiv, a u velikom broju slučajeva je jako bledo odštampan ili nedostaju određeni delovi. Na 1.5 pts se već popravio i tekst je bio jasan kod većine primenjenih fontova i različitih stilova, mada se i tu javi poneki propust. Kao što je navedeno, do ovakvih situacija ne dolazi već pri veličinama karaktera od 2 pts, što znači da ih ni korisnici neće primetiti (ali mi jesmo). Malo podsećanje da veličina karaktera od 1 pt (point – tačka) odgovara 1/72 inča, odnosno 0.3527 mm. Prilično minijaturno?
Margine tj. udaljenost od ivice papira gde nije moguće ostaviti otisak, iznose od 2 do 5 milimetara, što je uobičajeno za laserske štampače.
Ukoliko budete imali potrebu da ubacite i malo grafike u svoj dokument, slobodno se oslonite na SCX-4720F, obzirom da se u ovom segmentu veoma dobro snalazi. Opšti utisak odštampanih slika je zadovoljavajući, mada se opet primećuju sitniji propusti vezani za “finije radove”. Sigurno bi bilo mnogo bolje kada bi mogao da izvuče samo malo više nijansi sive boje, a prelaze između njih učini nešto detaljnijim, ali i ovako se nalazi u boljoj polovini, što se monohromatskog laserskog štampanja tiče. Ipak, za povremeno štampanje grafike na crno-belom laseru (kome to i nije glavna namena) poslužiće i više nego dobro.
Skeniranje je ukratko perfektno, a rezultate ostavljamo kako biste se i sami uverili, sa porukom da su naredne slike skenirane u rezoluciji 300 dpi (ni blizu maksimalnoj, ali za prenos putem Interneta i više nego dovoljno), sa TrueColor 24-bitnom paletom boja (maksimum za ovaj model).
Samsung SCX-4720F
Referentni skener
Samsung SCX-4720F
Referentni skener
Samsung SCX-4720F
Referentni skener
Poređenja radi, na raspolaganju su iste fotografije prebačene našim referentnim skenerom (Canon LIDE 35). Ostale mogućnosti funkcionišu savršeno, a posebno oduševljava opcija automatskog kopiranja (koristeći specifičan mehanizam na gornem delu uređaja), uz sjajan dodatak direktnog rada sa USB flash diskovima.
Kompletna slika
SCX-4720F objedinjuje 4 uređaja u jednom, fenomenalnog kvaliteta izrade. Predviđen prvenstveno za upotrebu u kancelariji, može se koristiti i nezavisno od računara, kao kopir ili faks mašina. Ni preostale dve funkcije (skeniranje i štampanje) nisu van dometa ako kompjuter nije u blizini (ili jednostavno nema potrebe za njegovim korišćenjem), za šta je zadužen fantastičan dodatak direktnog štampanja sa USB flash uređaja i skeniranja na iste. Pored USB direktnog priključka, posebno nas je oduševio mehanizam za automatsko kopiranje dokumenata, koji predstavlja perfektnu inovaciju, a značajno automatizuje ceo proces kopiranja. Za ovako nešto ocena ne postoji.
Samsung SCX-4720F – Bench-Market Highly Recommended
Odličan dodatak ovom kompletu dolazi u vidu softvera, sa kojim, pored drajvera, dobijate SmarThru aplikaciju za obavljanje svih poslova koje SCX-4720F može da obavi, uz deo za obradu slika, a na sve to bi trebalo dodati i Readiris program za OCR (prepoznavanje teksta). Ceo softverski paket ima samo jedan propust, a to je nedosatak opcije za dvostrano štampanje. Ostatku svaka čast. Podržan je veliki broj Windows i Linux operativnih sistema, ali Macintosh OS nije na ovoj listi. Kratak pregled nije predviđen za detaljno predstavljanje svih mogućnosti, ali ako se prisetite ostatka teksta i neverovatno velikog broj opcija koje SCX-4720F nudi, postaje jasno da je proizvođač zaista mislio o svemu. U skladu s tim, ostavljena je i opcija proširivanja memorije, kao i načina povezivanja dodavanjem mrežnog adaptera (žični ili bežični).
Imajući u vidu šta sve nudi, ni dimenzije ove spravice nisu preterane, naročito u poređenju sa fotokopir mašinama, koje su ipak po nekoliko puta veće. Uz to, SCX-4720F je prilično tih, kao da je u pitanju mnogo jednostavniji uređaj. Odličan kvalitet i vrlo velika brzina štampe, preporučuju ovaj model sami po sebi. Kada se tome doda još bolji rezultat skeniranja dokumenata i obrati pažnja na sve navedene prednosti, jasno je zašto ovaj proizvod zaslužuje nagradu “Highly Recommended”. Samsung multi-funkcijski uređaj ustupio na test ERC Commerce.