Technics AZ100 recenzija - Konkretna unapređenja, vrhunski zvuk

Technics AZ100 recenzija - Konkretna unapređenja, vrhunski zvuk

Technics AZ100 je novi flagship model bežičnih slušalica koje su napredak donele baš tamo gde je trebalo. Kakav je rezultat, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Technics AZ100 recenzija – Konkretna unapređenja, vrhunski zvuk

      Pozitivne ocene

      • Izvanredan zvuk
      • Vrhunska redukcija buke
      • Dolby Atmos i Head Tracking podrška

      Negativne ocene

      • Bez bitnih zamerki

      Technics AZ100 je u odnosu na prethodni flagship model kompanije doneo unapređenja tačno gde su bila potrebna, što ih čini jednim od najboljih slušalica na tržištu u ovom trenutku.

      Japanski brend Technics jedan je od onih koji uživaju legendarni status među audiofilima, a koji mlađoj publici možda i nisu poznati u meri u kojoj to zaslužuju.

      Osnovan još 1965, dakle pre ravno 60 godina od strane čuvenog Panasonic-a, Technics ima dugu istoriju inovacija i vrhunskih audio proizvoda, pogotovo se proslavivši svojim direct drive gramofonima, prvim takve vrste za profesionalno tržište, koji su i dan danas verovatno glavni zaštitni znak brenda i koje ćete videti na stolovima mnogih DJ-eva.

      Kao i mnogi brendovi sa tako dugom tradicijom, Technics je imao ne baš jednostavan period prilagođavanja u tranziciji na digitalne tehnologije, zbog čega ih jedno vreme praktično nismo ni viđali na tržištu. Razlog je filozofija kompanije koja je duboko ukorenjena u japanskoj kulturi, gde ako nešto ne možeš raditi na vrhunskom nivou, nemoj ni da radiš, dok ne postaneš dovoljno dobar da to bude u skladu sa tvojom reputacijom.

      Ulazak Technics-a na tržište bežičnog prenosnog zvuka dogodio se pre 5 godina AZ70 modelom true wireless slušalica, godinu kasnije pojavili su se povoljniji AZ60 i AZ40, a 2023. naredni flagship model, AZ80, koji ste imali prilike i da vidite na našem testu.

      Ono što je zanimljivo je da Technics ne prati tempo ostatka industrije, gde je svake godine neophodno izbaciti novi model kako bi se držala pažnja kupaca, već se na osvežavanje ponude odlučuju isključivo kada za to postoji dobar razlog, odnosno kada to opravdavaju napredak tehnologije i materijala i nova inovativna rešenja. Zbog toga smo od AZ80 čekali dve godine na naslednika, koji je najzad stigao u vidu Technics AZ100 modela.

      Novi flagship donosi vrlo konkretna unapređenja u različitim aspektima, sa kojima smo najpre imali prilike da se upoznamo na događaju koji je Technics organizovao u Varšavi, a nakon toga i iz prve ruke tokom dvonedeljnog testiranja u realnoj upotrebi. Kakvi su nam utisci? Možemo reći sjajni, ali da krenemo od početka.

      Technics AZ100 – Dizajn

      Prva stvar koju ćete primetiti nakon raspakivanja Technics AZ100 je da kutija za nošenje vrlo podseća, oblikom i dizajnom, na ono što smo videli kod AZ80, ako izuzmemo činjenicu da je primerak na testu ovog puta u crnoj umesto srebrnoj boji (a obe su dostupne u prodaji). AZ80, koje sam još od izlaska svakodnevno koristio, bile vrlo praktične u tom pogledu, a kutija novog modela je je još za koji milimetar niža i uža, što samo dodatno popravlja utisak u svakodnevnoj upotrebi.

      Izduženi ovalni oblik kutije sa potpuno zaobljenim uglovima na svim stranama je čini zgodnom za nošenje u džepovima i lako stavljanje i vađenje iz njih uz solidno kompaktne ukupne dimenzije. Spoljašnjost kutije je izrađena od crne mat plastike sa blago peskiranom teksturom, izuzev vrha poklopca koji je brušene teksture, sa zlatnim graviranim Technics logotipom.

      Na prednjoj strani kutije je diskretna indikatorska dioda, a na sredini poleđine USB-C port za punjenje. Zanimljivo, na novom modelu je u odnosu na kutiju AZ80 izostao izrez na prednjoj strani koji je služio za lakše otvaranje, mada se AZ100 otvaraju bez ikakvih problema i ovako, verovatno zbog nešto promenjenje šarke i optimizovane sile koja poklopac drži u zatvorenom položaju.

      Primetićete da ni na spoljašnjosti, a ni sa unutrašnje strane nema tastera za uparivanje, jer se njegova funkcionalnost dobija dugim pritiskom na obe slušalice istovremeno kada ih stavite u uši. Naravno, podržano je i automatsko obaveštavanje o novom uređaju na vašem telefonu ili računaru, pa je uparivanje svakako vrlo jednostavno. Zanimljivo, tokom prezentacije u Varšavi, svi prisutni novinari su istovremeno uparivali svoje test primerke slušalica na jednom mestu i nekim čudom niko nije upario pogrešne.

      Takođe, Technics Audio Connect aplikacija radi besprekorno i nema ni traga problemima kakve često viđamo prilikom uparivanja i prepoznavanja uređaja. Technics AZ100 podržavaju uparivanje sa do 3 uređaja istovremeno, a stekli smo utisak i da je automatsko povezivanje sa više uređaja nakon vađenja iz kutije i nešto brže nego kod prethodnika.

      Kad smo kod vađenja slušalica, to je rekli bismo i jedina stvar koja je bila bolja kod AZ80, jer se taj model vrlo lako vadio iz kutije, dok ćete kod AZ100 morati da pronađete “foru” za lakše vađenje – meni je recimo najlakše da svaku od slušalica prvo gurnem ka spoljašnjoj strani kutije, nakon čega ona izađe dovoljno da je lako uhvatiti je.

      Razlog za ovo je što su dimenzije i oblik samih slušalica konkretno smanjene u odnosu na prethodni model, što je apsolutno dobrodošla promena. AZ100 deluju su manje glomazno u ušima, a teške su 5.9 grama po slušalici u odnosu na prethodnih 7g, dok je kutija 42g umesto 50g kod AZ80.

      Udobnost je zadržana na najvišem nivou, uz dodatno optimizovan oblik dela koji naleže na uvo, nešto što u Technicsu nazivaju Concha-Fit. U ovom pogledu smo i za AZ80 imali samo pohvale, ali sitna optimizacija oblika i težine novi model čini još udobnijim i lakšim za dugotrajno nošenje.

      Slušalice nemaju tendenciju da ispadaju iz uveta, pa zbog oblika i male težine stoje čvrsto i pri naglijim pokretima i aktivnostima. Ovome doprinose i silikonski nastavci koje dobijate u čak pet različitih veličina, što je nešto što nije baš čest slučaj, a korisno je kako biste našli baš onaj koji vam savršeno odgovara.

      Ako se baš oznojite, slušalice će postati klizavije, pa će puno zavisiti od konkretnog uveta samog korisnika, kao i kod svih modela ovog tipa. Za one koji puno trče, uvek je preporuka pre za modele sa kukicom oko ušne školjke. Kad pominjemo znojenje, slušalice su IPX4 otporne na kišu, znoj i prskanje vodom.

      Kontrole, redukcija buke

      Spoljašnja površina obe slušalice je osetljiva na dodir i omogućuje kontrolu onoga što slušate. Za svaku od slušalica je moguće podesiti različite akcije za pojedinačni, dvostruki, trostruki i dugi dodir, što daje priličnu fleksibilnost.

      Moguće je odvojeno podesiti akcije za javljanje na pozive i tokom poziva, kao i osam različitih akcija za generalnu upotrebu, koje će vam biti dostupne na dodir u svakom trenutku, pa bismo rekli da je ono što Technics nudi možda i najfleksibilniji sistem ove vrste koji smo videli na nekom true wireless modelu.

      Na listi onoga što možete odabrati su stvari poput puštanja, pauziranja i preskakanja pesama, kontrole glasnoće, pozivanja glasovnog asistenta, podešavanje redukcije buke i sl.

      Što se redukcije buke tiče, slušalice nude vrlo dobru pasivnu izolaciju, pogotovo ako odaberete nastavak u odgovarajućoj veličini. Pored nje, tu je i aktivna redukcija buke, koja je dodatno optimizovana u odnosu na ono što su nudile AZ80, pogotovo u srednjem i nižem delu spektra, koji su i najizazovniji za efektivnu redukciju.

      Rezultat je konkretno poboljšanje i zaista odlična aktivna redukcija koja praktično u potpunosti eliminiše konstantne zvuke poput klima uređaja npr. , a značajno umanjuje ostale, poput glasova i nasumičnih zvukova iz okoline. Technics je implementirao vrlo dobar adaptivni algoritam koji se u hodu prilagođava onome što se dešava u okolini, a na koji je dodatno moguće uticati putem slajdera koji će blago prebacivati fokus na različite tipove buke.

      Pored pasivnog moda i aktivne redukcije, na raspolaganju će vam biti i Ambient Sound mod koji zaobilazi pasivnu izolaciju i dodaje zvuk spolja kako biste čuli šta se dešava u okolini. Ovaj mod poseduje dva režima, Transparent koji je relativno neutralan i zvuči približno onome što čujete bez slušalica, i Attention, koji ističe glasove, ali umanjuje ostatak zvukova. Njegov efekat fokusira zvuk u srednji deo spektra, pa glasovi zvuče malo kao preko telefonske veze, ali je zapravo efektan u jasnijoj reprodukciji dijaloga oko vas.

      Pored aktivne redukcije buke za ono što čujete u slušalicama, unapređenje, možda još veće, je doživela i redukcija buke oko vas prilikom razgovora, kako bi vas vaši sagovornici jasnije čuli i kada se nalazite u vrlo bučnim sredinama. Funkcija nazvana Voice Focus AI koristi informacije sa po tri mikrofona u svakoj slušalici, aktivnu redukciju i mašinsko učenje, kako bi izdvojila glas u odnosu na okolinu.

      Ta poslednja, AI komponenta je čini se ono što je ključno u pomeranju granica u odnosu na AZ80, što smo mogli videti i na demonstraciji u Varšavi, kada je oko predstavnika Panasonica driftovao trkački automobil, a njegov glas bio potpuno izolovan i jasno razumljiv.

      Treba istaći da će, kada buka pređe određenu granicu, glas početi da zvuči pomalo robotizovano, usled AI-a koji pokušava da ga rekonstruiše od smanjenih informacija, ali je to svakako daleko bolje nego da vas buka nadjača. Zanimljivo rešenje i u krajnjoj liniji vrlo efektno.

      Technics AZ100 – Zvuk

      Uz sve pomenuto, inovacije nisu zaobišle ni kvalitet zvuka, gde Technics AZ100 donose vrlo konkretna i čujna unapređenja u odnosu na već odlični AZ80.

      Iako je veličina same membrane ostala identičnih 10mm, Technics je posegao za tehnologijom koju je ranije implementirao u svoje flagship TZ700 in-ear monitore kako bi kvalitet podigao na viši nivo. Kako su TZ700 slušalice od oko 1200$, tehnologija je naravno morala biti adaptirana za razumniju cenu proizvodnje, što je i razlog zbog čega je i ranije nismo videli na AZ seriji.

      U pitanju je takozvani Magnetic Fluid Driver, patent koji se odnosi na upotrebu feromagnetne tečnosti radi stabilizacije bočnih pokreta membrane, što rezultuje znatno manjim nivoom izobličenja. Membrana je izrađena od aluminijuma, kao i kod AZ80, ali je zbog povećane stabilnosti pokreta bilo moguće dodatno stanjiti ivicu nosača membrane, što joj omogućuje slobodnije i brže pokrete, pa samim tim i bolju i precizniju reprodukciju tranzijenata.

      Kako to radi u praksi? Pa baš kao što bi se i očekivalo. U poređenju sa prethodnim modelom, Technics AZ100 imaju dinamičniji zvuk, sa osetnijim “udarcem” u niskim i nižim-srednjim delovima spektra, uz poboljšan nivo detalja u čitavom frekventnom opsegu i čini se malo prisutniji srednji deo spektra nego što je to bio slučaj sa AZ80.

      Rekli bismo da su unapređenja došla tačno u onim aspektima u kojima je trebalo, pa je ukupan utisak zaista izvanredan. Reprodukcija niskih frekvencija se uz očekivane za ovakvu konstrukciju i veličinu, ali zaista minimalne varijacije na 120 i 70Hz, prostire dosta ravno do oko 28Hz, nakon čega opada do minimalnih 20.

      Posebno je impresivna čistoća reprodukcije do 30 Hz, za koju bismo rekli da je na apsolutno vrhunskom nivou, možda i najboljem koji smo do sada čuli od nekih bubica, a za šta je pored pomenutih tehnologija zaslužna i optimizacija oblika i konstrukcije unutar samih slušalica.

      Zanimljivo je da u procesu finog doterivanja zvuka učestvuje član upravnog odbora Panasonica i šef Technicsa Michico Ogava, koja je i čuveni japanski jazz pijanista, pa očigledno ima odlično uvo. Ako vam se fabrički frekventni balans ne dopada i imate drugačiji ukus, moguće je odabrati i neki od posebnih modova, poput Bass+, Super Bass+, Vocal, Treble+ i Dynamic, ili prilagoditi jedan od tri Custom modova putem osmopojasnog ekvilajzera.

      Povezivanje, kodeci, baterija i okružujući zvuk

      Da bi sva pomenuta fizička unapređenja zvuka došla do izražaja, neophodan je i napredniji Bluetooth kodek, pa Technics AZ100 podržavaju LDAC sa rezolucijom do 96 kHz i protokom do 990 kbps.
      LDAC je potrebno aktivirati u opcijama, ali će on biti dostupan samo ukoliko slušalice povezujete sa do dva izvora zvuka – treći će ih ograničiti na AAC kodek.

      Jedan od noviteta koje donosi AZ100 je i podrška za LE Audio, odnosno prenos zvuka putem Bluetooth Low Energy standarda koji je znatno efikasniji od standardnog Bluetooth-a i omogućuje duže trajanje baterije.

      Ova vrsta povezivanja doduše ima svojih ograničenja, pa je trenutno podržana veza samo sa jednim uređajem i bez naprednih mogućnosti, a koristi se LC3 kodek koji bi u okviru promenljivog bitrate-a od 160 do 345kbps trebao ponuditi znatno bolji kvalitet zvuka od standardnog SBC kodeka.

      Pitanje je koliko će ova opcija biti od koristi ciljnoj publici Technicsa koja želi maksimalni kvalitet, ali je svakako pohvalno da kompanija radi na implementaciji najnovijih tehnologija.

      Kad smo kod opcija veze, odlična stvar je što Technics u aplikaciji nudi mnoštvo opcija i vrlo detaljna podešavanja koja se tiču veze, pa je moguće birati da li vam je prioritet kvalitet zvuka, stabilnost veze, ili minimalno kašnjenje.

      Kad pominjemo ovo poslednje, latencija veze u kvalitetnijem modu zavisi od veze, pa je moguće kada gledate neki video, bez kompenzacije kašnjenja, primetiti desinhronizaciju kada neko govori. Moguće je odabrati opciju Suppress Sound Delay koja praktično služi kao Game mod, ali je naša preporuka da ovu opciju ostavite na Auto, jer će u većini slučajeva kašnjenje zapravo biti dovoljno nisko da ga primetite, pa čak i niže nego u pomenutom modu.

      Još jedan zanimljiv novitet koji donosi Technics AZ100 je podrška za Dolby Atmos okružujući zvuk, koji u kombinaciji sa odgovarajućim sadržajima zvuči jako dobro i daje odličnu zvučnu sliku.

      Moguće je aktivirati i Head Tracking opciju, koja će pri pokretima vaše glave pomerati zvučnu sliku, praktično dajući utisak da se nalazite u prostoru i da direkcioni zvukovi reaguju onako kako bi to bio slučaj i u stvarnosti. Ovo nekada može biti interesantno, pogotovo npr. za gaming, ili ako volite interaktivnost u okružujućim sadržajima, mada sam u nekad i preferirao fiksnu zvučnu sliku bez ove opcije.

      Za kraj, pomenimo trajanje baterije, koja je deklarisana na 10 sati neprekidnog slušanja sa aktivnom redukcijom buke, ili 28 sati sa dopunjavanjem iz dodatne baterije u kutiji. Brzo punjenje od 15 minuta pruža do sat i po slušanja, a punjenje je moguće putem USB-C porta na zadnjoj strani kutije, ali i bežično uz bilo koji Qi kompatibilni punjač.

      Technics AZ100 – Utisci i cena

      Ukupno, možemo reći da su Technics AZ100 izvanredne slušalice, svakako jedne od najboljih ovog tipa koje trenutno možete kupiti na domaćem tržištu, a koje donose konkretna unapređenja u odnosu na prethodni model i to baš tamo gde je trebalo.

      Technics je odradio odličan posao, pružio još bolji i precizniji zvuk, unapređenu redukciju buke, jasniji glas pri razgovorima i korisne dodatke kao što je Dolby Atmos podrška i Head Tracking.

      Što se nas tiče, apsolutna preporuka ako tražite baš dobre true wireless bubice sa mnoštvom opcija. Kada je cena u pitanju, Technics AZ100 će vas na domaćem tržištu koštati 37.999 dinara, odnosno oko 320€.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test