Apple iPhone 5

Apple iPhone 5

Nakon iPhone 4S telefona, naredni logični korak je bio - iPhone 5. Uređaj o kome se puno pričalo i koji je bio glavni hit u celokupnoj jesenjoj turi gedžeta koji su se pojavili, je konačno stigao i do nas i bili smo u prilici da ga detaljno isprobamo i družimo se sa njim nekoliko nedelja. Sasvim je sigurno, iPhone 5 donosi dosta promena u odnosu na koncept kod ranijih Apple telefona. Bonus na sam uređaj jeste i novi operativni sistem iOS6, koji dolazi zajedno sa njim. Hit ili promašaj? Evolucija ili revolucija? Vesnik novog doba potpune Apple dominacije tržištem smartfona ili prevojna tačka nakon koje počinje stagnacija, ili čak pad?

    Sadržaj

      Branko Maksimović Kao što je mesecima unapred spekulisano, a onda i zvanično najavljeno, Apple je svoju šestu generaciju pametnog telefona predstavio 12. septembra, zajedno sa novim iteracijama iPod Touch i iPod Nano modela i još nekim, sitnijim novitetima, uglavnom na polju softvera. Smenu generacija iPhone-a mnogi porede sa Intel-ovim tick-tock sistemom rada. Tako je originalni iPhone 2G bio probni model, a kada je Apple postao siguran da njihov smartfon postaje tržišna ikona, naslednik bi se zapravo mogao smatrati pravim inicijalnim modelom. iPhone 3G (tick) je tako predstavljao nov model (ono što je kod Intel-a nova arhitektura), već proveren sistem rada i dodaci u vidu GPS-a i softverskog ekosistema (AppStore), dok je iPhone 3GS (tock) samo dalje usavršavanje proverenog koncepta (sitniji proizvodni proces).

      Apple iPhone 3GS je, iako u istom pakovanju, došao sa dosta poboljšanja u okviru operativnog sistema koji je uz njega predstavljen, te je od ove verzije postao privlačan kako za business, tako i tzv. power-user-e, koji su pre toga bili vezani za Blackberry, Windows Mobile ili tada još mladi Android.

      Iako je za kompaniju, a i tržište, bitan svaki evolutivni pomak koji predstavlja novodolazeći model, korisnici – koje je zbog oštre konkurencije na ovom tržištu izrazito teško zadovoljiti – potpuno drugačije gledaju na tick, a drugačije na tockmodele.
      Tako je iPhone 4, sledeća nova tehnologija (tick), značajno bolje dočekan od njegovog naslednika (4S, tock), koji je imao identičan dizajn i kućište, ali je po svemu ostalom značajno bolji telefon (tu ubrajamo i poboljšanja na nivou iOS-a i, da, smatramo da je bitno posebno pomenuti i Siri). iPhone 4S je potpuno zreo proizvod kome je teško pronaći manu, bar ako ne smatrate da je ekran dijagonale od 3.5 inča premali za jedan flagship smartfon. Ipak, kako se trendovi menjaju, čak i mahom tvrdoglavi Apple korisnici smatraju da bi još malo prostora na ekranu dobro došlo.

      Nikako nije potrebno konkurisati tabletima, niti kreirati nešto što će preterano da odstupa od proverenog koncepta ili, recimo, zahtevati da telefon morate da koristite sa obe ruke. Najbogatija ICT kompanija na svetu jako dobro zna šta njeni korisnici traže, pa je sa iPhone 5 odlučeno da se napravi radikalni korak i raskrsti sa dijagonalom od 3.5 inča. Šta smo dobili, verovatno već svi čitaoci Benchmark sajta dobro znaju i imaju neko formirano mišljenje, ali, krenimo redom…
      [modul]specifikacija=1801[/modul]Mnogi korisnici Apple hardvera će vam reći: iUređaj ne opisuje samo specifikacija na papiru. Za njih je MacBook Pro više od samo dobrog laptopa, a iPhone više od sjajnog smartfona. Ipak, za većinu onih koji na ove uređaje ne gledaju na taj način, a ubrajaju se u red iUser-a, bilo je potrebno i da “na papiru”, poslednja generacija iPhone-a – zablista. Kao i uvek, novi iPhone donosi dosta toga novog. Ovoga puta, tu je i veći i kvalitetniji ekran, System on Chip procesor poslednje generacije, brži storage i RAM memorija, generalno bolji i još dopadljiviji dizajn, kvalitetnija završna obrada i materijali od kojih je izrađeno kućište telefona… iPhone 4S je doneo više pomaka na polju softvera i možda će i ubuduće važiti to da Apple-ov tock “izgleda isto” kao i prethodnik, ali je iOS5 zaista bio veliki korak unapred u odnosu na iOS4. Ovoga puta, iPhone 5 donosi više promena kada je hardver u pitanju, nego što ih donosi prateći iOS6.

      iPhone 5 liči na iPhone 4, ali tu se, otprilike, priča i završava. Dok su iPhone 4 i 4S imali okvir-antene od nerđajućeg čelika, a prednju i zadnju stranu od pojačanog Gorilla stakla, iPhone 5 je izrađen po drugačijem principu. Upotrebljen je lakši metal: posebna legura aluminijuma za okvir, koji je ponovo i četvorostruka antena (GSM + WiFi / Bluetooth + LTE + A-GPS), a isti „anodirani“ aluminijum je upotrebljen i kao najveći deo leđa. Kažemo „najveći deo“, jer je poslednjih 9 milimetara gornjeg i donjeg dela zadnje strane prekriveno istim staklom kao i prednji deo. Dakle, od plastike ni traga, a to je veoma pohvalno. Stakleni delovi su tu zbog toga što se ispod njih nalazi i dobar deo antene, koja je sada nešto veće zapremine u odnosu na na iPhone 4 i 4S, što zbog poboljšanja GSM prijema, što zbog neophodnih promena koje je zahtevala kompatibilnost sa LTE mrežom. Antena se i dalje nalazi u okviru telefona i radi po istom principu kao i ona kod iPhone 4 i 4S modela, ali sa njom nema ni najmanjeg pada kvaliteta signala kada se susedne antene prstom „prespoje“ kao što je to bio slučaj na prvim serijama iPhone-a 4.

      iPhone 5 ima za 0.5 inča veći ekran, ima do sada najveću bateriju, brži CPU i GPU, bolju kameru (plus HD readyFaceTimecam) od svih svojih prethodnika, ali je do sada najmanji i najlakši iPhone. Kada kažemo najmanji, mislimo na najmanju zapreminu. Sam telefon jeste nešto viši od prethodnika, ali je i značajno tanji. I pored toga što ima veći i svetliji ekran i što podržava LTE mrežu (što je zahtevalo i veću bateriju),svako će se iznenaditi kada ga uzme u ruku i shvati koliko je lagan. iPhone je do sada važio za veoma težak telefon, no, situacija se promenila, pa je postao dosta lakši. To se možda neće svima dopasti, ali činjenica je da će na novim iPhone-ima biti daleko manje napuklih i razbijenih stakala nakon agresivnih susreta sa betonom. Bez obzira na to da li vam je smanjena masa prednost ili ne, vrlo brzo ćete se navići na njegovih 112 grama. Masa je u odnosu na iPhone-a 4S manja za samo jednu petinu, ali verujte nam na reč – u praksi deluje da je gotovo duplo lakši. Ekran jeste primetno veći, ali sam telefon ne deluje veće od prethodnika. Na kraju krajeva, viši je za nepunih 9 milimetara, što nije razlika koja se tako lako uočava kada je visina u pitanju koliko bi bila da je telefon, recimo, proširen. Takođe, iPhone 5 leži u ruci znatno bolje jer je matirani aluminijum prijatniji na dodir od stakla.

      Ekran je sa 3.5 povećan na 4.0 inča. Rezolucija od 960 x 640 piksela je proširenado 1136 x 640 piksela uz zadržan dot-pitch od 326 piksela po inču. Dužoj ivici je, dakle, dodato 176 piksela, pa je ekran sa aspekta 3 : 2 proširen na u PC i HDTV svetu popularnih 16 : 9. Naravno, radi se o full 24-bit RGB S-IPS matrici koja pokriva pun sRGB spektar i najveći deo NTSC kolornog prostora, barem prema nekim nezavisnim merenjima stranih kolega. Ovakav aspekt donosi više benefita, od kojih su najbitniji veći broj ikona i stavki unutar aplikacija koje odjednom mogu da se prikažu na ekranu (broj mejlova, kalendar koji sada prikazuje čitavu sedmicu), a tu je i veća upotrebna površina prilikom gledanja filmova i serija, koje se snimaju u standardnom HDTV formatu.

      Ovakav potez je za Apple bio logičan iz više razloga. Programeri će lako optimizovati aplikacije za dodatnih 176 linija grafike (nedorađene aplikacije se sada prikazuju na centru ekrana, na dijagonali od 3.5 inča, uz zatamnjenih 88 linija iznad i ispod popunjenog sadržaja), dok će i dalje morati da vode računa o armiji korisnika koji još uvek imaju ekrane sa aspektom od 3 : 2. Drugi razlog za ovakav način povećanja ekrana je još jednostavniji: iPhone 5 se i dalje može koristiti jednom rukom, što se lepo može videti na video prilogu pre samog zaključka ovog teksta.  Novi iPhone zaista nikako ne deluje kao veći telefon od prethodnika, a ekran jeste veći. I tu je njegova, možemo odmah reći, jedna od najbitnijih prednosti. Iako iPhone 4S odavno nije najtanji smartfon, i dalje spada u tanke, ali iPhone 5 je za 25% tanji. Svega 7.6 milimetara konstantne „debljine“ je bitan napredak kada se pogleda šta je sve u njega spakovano, a ne radi se o telefonu koji ima ekran dijagonale od oko pet i više inča. Apple je tokom prezentacije skrenuo pažnju na to da „svako može da napravi bolji telefon koji je veći [od njegovog prethodnika“, ali i na to da je njihovim inžinjerima bio cilj da naprave telefon koji nije veći i da on u svakom aspektu bude bolji. I svakako su u tome uspeli.

      iPhone 5 stiže u dve boje, koje sada nisu samo jednostavna bela i crna (što zapravo i nisu boje, ako ćemo da budemo potpuno precizni). Black & Slate (Crni i tamno-sivi) i White & Silver (Belo-srebrni) su sada dve potpuno nova dizajnerska fazona – da se tako slobodnije izrazimo. „Srebrna“ boja „belog“ modela je zapravo boja brušenog aluminijuma nakon postupka nanošenja farbe pod naponom (anodizacija). Crni model je nešto „opasnijeg“ izgleda, a pošto je potpuno crn, tu uključujući i precizno brušene ivice, može se desiti da se na istim mestima ova boja oguli (ključevima, ne i tokom normalne upotrebe). S druge strane, metalna leđa su ekstremno otporna na grebanje ključevima i sitnim metalom, što pokazuju brojni video klipovi koji se mogu pronaći online. Objektivni zaključak o tome koji je lepši je nemoguće doneti – zapravo, objektivni sud o lepoti je oksimoron, jer je poznato da se ukusi razlikuju, pa je i sam taj sud – subjektivan. Ako nas pitate, beli model je značajno „lepši“ od bele verzije prethodnika, pa sada lakše dolazi u obzir kao „muški telefon“ nego što je to ranije bio slučaj. Ipak, crni iPhone 5 izgleda zaista sjajno, najpre zbog toga što je to po prvi put potpuno crn telefon, tu uključujući i ivice i Apple logo. I opet ćemo ponoviti – izgleda „opasno“.

      Ekran štiti Gorilla Glass druge generacije, što je i očekivano, a sa prednje strane ćete uočiti i FaceTime kameru, koja je sada HD Ready i snima 720p video, ima autofokus i pravi značajno bolje fotografije od prednjih kamera na iPhone 4 i iPhone 4S modelima. Ovo je bitno zbog kvaliteta video konferencije, ali i onih momenata kada poželite da se slikate sa nekim, a nema ko da vas slika. FaceTime HD kamera je sada tačno iznad zvučnika slušalice, dok je senzor blizine (proximity) smešten odmah pored i, kao i kod prethodnika, ne može se videti kod crne verzije telefona, ali je uočljiv kod bele (kod koje je, ruku na srce, dosta diskretniji). Centralni (Home) taster je nešto manji u odnosu na sve prethodne modele, ali to je jedva primetno. U odnosu na iPhone 4, model 4S je imao znatno kvalitetniji i izdržljiviji Home button mehanizam, a čini se da je kod novog modela, ovo i dodatno poboljšano. Vreme će pokazati da li smo u pravu. Pošto je telefon lakši, vibracija se nešto jače oseća nego kod direktnog prethodnika, a tear-down telefona je otkrio da se Apple vratio na rotacioni vibrator (mali elektro motor sa zamajcem) iz modela iPhone 4. iPhone 4S je imao vibraciju sa tegom i bio je baziran na elektro-magnetu.Sa donje strane zatičemo novitet: drugačije rešene otvore za mikrofon i zvučnike, koji su sada i znatno većih dimenzija. Oni su porasli iz jednog prostog razloga – Apple je svoj 30-pin konektor zamenio za novi i znatno manji 8-pin „Lightning“ konektor, o kome ćemo više reći u nastavku teksta.Na donjoj strani uočavamo još jedan novitet, a to je 3.5 mm audio džek. Istina je da se na najvećem broju iPod plejera, ovaj džek uvek nalazio sa donje strane uređaja. Kada se pojavio prvi iPhone, korisnici su se bunili što je on„premešten“ na gornju i pisali on-line peticije da se vrati „dole“. Sada se opet javljaju oni kojima smeta što je dole i jasno je da ne mogu uvek svi biti zadovoljni, kao što je jasno da je ovo, realno, jedna sitnica kojoj ne treba pridavati mnogo značaja. Leva strana je opet zadužena za „plus“ i „minus“ tastere, kružnog tipa, baš kakve smo imali i na dva prethodna modela, ali ovoga puta izrađena od aluminijuma. Kako je audio džek premešten sa donje strane, na gornjoj zatičemo samo „Power“ taster. Svaki novi iPhone je bio brži od prethodnika i za to je, svakako, zaslužan brži i bolji CPU i brži grafički podsistem, izuzev kod modela iPhone 3G, koji je imao isti CPU kao i prvi iPhone. Iako su mnogi očekivali da će iPhone 5 imati samo „overklokovanu“ verziju A5 procesora izrađenu u sitnijoj litografiji i brži grafički procesor pozajmljen od novog iPad-a, iPhone 5 je iznenadio sa Apple A6 čipom, a nešto kasnije, kada su njegove performanse analizirane, iznenadio nas je još jednom – i to vrlo pozitivno. Apple o (n)ovom procesoru, u tradicionalno škrtom maniru, nije rekao previše (dva puta je brži od A5 i u isto vreme je 22% manji). Iako u ovom slučaju nema čega da se stidi, Apple korisnike jednostavno ne želi da zamara detaljnom specifikacijom i sada se opet možemo vratiti na početak ovog teksta i podsetiti se činjenice da korisnici „iUređaja“ iPhone posmatraju kao simbiozu hardvera i softvera, kao i da ga ne posmatraju kroz prizmu specifikacije posmatrane na papiru ili rezultata postignutih u sintetičkim benchmark programima.

      No, oni koji su to baš želeli, uporedili su performanse novog iPhone 5 telefona sa flagship modelima smartfona i tableta na drugim operativnim sistemima, ali i prethodnim iPad i iPhone modelima. Rezultati su pokazali da je iPhone 5 od 60 do 270% brži od modela iPhone 4S, nešto manje od iPad-a 2 i solidno brži od novog iPad-a. Zanimljivo je, ipak, da je iPhone 5 u CPU testovima nadmašio četvorojezgarne „zveri“ unutar Android i Windows Phone tableta i telefona, tu uključujući i Quad-core Qualcomm, Samsung Exynos i NVIDIA Tegra 3 rešenja, što je rezultat nove ARM A15-bazirane arhitekture. Klok-za-klok, moglo bi se reći da je prelazak sa A9 na A15 generaciju SoC-a (System on a Chip) sličan prelasku sa Intel Core 2 Duo na Intel Core i7 procesore. Još zanimljiviji su GPU testovi, gde je iPhone 5 nadmašio svu konkurenciju, tu uključujući i NVIDIA Tegra 3 varijante (koje je proizvela kompanija koja je napravila prvi GPU i koja je lider na tržištu grafičke akceleracije), gde mu se opasno približio samo izuzetno brzi ASUS Nexus 7 tablet.

      A6 System on a Chip je, dakle, Apple posebno dizajnirao po „predlošku“ ARM Cortex A15 arhitekture da bude izuzetno efikasan u zadacima koje mu postavlja iOS, pripadajući API-ji i softver. Efikasan, naravno, znači i to da je ovaj SoC odličan i u kategoriji „performanse-po-utrošenom-vatu“. Ova kategorija je veoma bitna u svetu prenosnih računara, ali je od izuzetne važnosti (može se reći i najvažnija) kada je u pitanju jedan mobilni telefon. Nakon toga, možemo reći da je za kompaniju Apple od još veće važnosti, jer u smartfon iPhone 5 formata ne možete smestiti „akumulator“ kao i u jedan phablet sa ekranom dijagonale od 5 ili 5.5 inča. Apple A6 radi na različitim taktovima, što je sasvim logično i što je praksa u svetu mikroprocesora još od vremena prvih Intel Pentium i AMD Athlon CPU-ova, a kasnije i NVIDIA GeForce i ATI Radeon grafičkih čipova. U stanju mirovanja, A6 će raditi na oko 300-400 MHz, a pri nešto većem opterećenju na oko 1.05 GHz. Tek kada „zagusti“, A6 će uključiti „turbinu“ i doći do nekih 1.4 GHz. Stručnjaci koji su rastavljali iPhone 5, obavestili su svet i da ovaj smartfon ima i znatno bržu RAM memoriju u odnosu na dva prethodnika i novi iPad, a ona sada broji 1024 MB (1 GB). Kao i dva prethodna modela, iPhone 5 stiže u verzijama sa 16, 32 i 64GB storage memorije.

      Takođe, postoji i nekoliko verzija telefona za različite mreže, ali sve one poseduju mogućnost povezivanja na 2G, 3G i 3.9G (LTE) mreže, bilo da se radi o GSM ili CDMA varijantama istih. Evropski model je kompatibilan sa LTE mrežama evropskih provajdera, pa verujemo da će biti kompatibilan i sa LTE standardom koji će biti uveden i kod domaćih operatera (koji će, verujemo, da uvedu standarde kompatibilne sa svojim stranim kolegama, a ne nečim što se koristi u Sjedinjenim Državama ili Australiji). Ovo je (ili će biti) jako bitno u trenutku kada LTE „proradi“ kod nas – ako imate evropski model iPhone-a 5, sve su šanse da će taj LTE raditi i u Srbiji. 2G i 3G ćete moći da koristite i na drugim kontinentima, baš kao što i sada možete da koristite američku verziju iPhone-a 5 u EU zemljama, uz tu razliku da LTE čip namenjen za tamošnje provajdere neće raditi u, recimo, Nemačkoj ili Velikoj Britaniji. S obzirom na to da Apple ovde koristi radio čipove koji su trenutno najmoderniji (i plaća licence za LTE kompaniji Nokia), nadamo se da će se ratovi oko licenci smiriti u narednim godinama, te da ćemo vrlo brzo imati telefon čiji 3G i LTE rade u (skoro) celom svetu (sa izuzetkom nekoliko zemalja koje nećemo sada da imenujemo).

      Apple je poznat i po tome što voli da koristi sopstvene standarde za konekciju sa uređajima, pa je nakon iPod 30-pin konektora, koji je bio u službi čitavu deceniju (od kako je predstavljen prvi Apple iPod), konačno stigao naslednik, nazvan Lightning connector. Dakle, uz Intel / Apple Thunderbolt, sada imamo i „munju”. Oba konektora služe za protok informacija, i dok je “Grom” (elektrostatičko pražnjenje između dva oblaka) daleko kompleksniji i namenjen “PC” svetu, “Munja” (elektrostatičko pražnjenje između oblaka i zemlje) je novi konektor koji će biti standard kod mobilnih uređaja kompanije Apple. Zbog čega smo odvojili poseban pasus da bi pisali o običnom konektoru? Upravo zato što za iPod (Touch, Nano, Classic, Mini…), iPhone i iPad postoji ogroman broj uređaja koji stižu sa Apple-ovim 30-pin dock port-om. Tu ne mislimo samo na zvučnike iz Logitech-a, JBL-a, BOSE-a, Harman Kardon-a ili Sony-ja, već i na Mini linije, Blu ray i DVD plejere, pa čak i risivere iz kompanije kakva je Marantz. Da, na stotine uređaja iz pomenutih klasa su imali 30-pin dock konektor, jer su njihovi proizvođači bili svesni popularnosti iPod, a kasnije i iPhone uređaja.

      Najvažniji razlog za ukidanje starog porta je prostor i redudantnost dve trećine signala (ili oko dvadesetak pinova) koji se u 99% slučajeva više neće ni koristiti na starom, 30-pin konektoru. Osim toga, Lightning konektor je znatno manji, a jasno je da je kod telefona koji je tako male zapremine, svaki kubni milimetar prostora jako bitan. Novi konektor možete okrenuti kako god želite (koliko puta ste USB pokušali da ubacite, pa niste mogli, jer ste ga pogrešno okrenuli?), a po veličini je uporediv sa Micro-USB konektorom, iako opet moramo priznati da se osećate znatno ugodnije kada ga utaknete u iPhone, za razliku od Micro USB-a, koji, bar nama, deluje da je moguće da će se iskriviti i popucati svaki put kada ga priključujemo. Apple je verovatno bio svestan i svih problema koje će Lightningkonektor neminovno doneti. Neki od izlaza na 30-pin iPod konektoru su bili analogni, audio signali posebne specifikacije (i eto odgovora na pitanje iz Samsung-ove mocking reklame, Next big thing is already here, koji kaže: “Lightning connector je potpuno digitalan?” “Šta to uopšte znači?”. To znači da sada više nema analognih signala koji bi mogli da dovedu do interferencije, ali to, nažalost po sve one koji imaju iPod Audio Out konekciju u svojim kolima (ili pak neki od starijih audio uređaja sa iPod dock konektorom) znači i da analogni audio neće biti moguć kada se koristi 30-pin-to-Lightning adapter koji je Apple predstavio paralelno sa šestom generacijom iPhone-a.

      Gubitak dve trećine signalnih puteva onemogućiće brojnim uređajima i kontrolu nad osnovnim funkcijama u iPod plejeru. Primera radi, potpisnik ovih redova ima Logitech PureFi Express Plus, koji ima IR daljinski upravljač, na kome je moguće podesiti nivo zvuka, premotati pesmu ili preskočiti na sledeću, ali i isključiti ekran “dock-ovanog” uređaja. Kada se uređaj koristi sa 30-pin-to-Lightning adapter-om, odnosno iPhone “peticom”, daljinski nema nikakvu funkciju osim one za kontrolu jačine zvuka. Na kraju, ono što je mnoge dodatno razočaralo je i to što Lightning konekcija neće videti nikakve koristi od USB 3.0 standarda.  Dakle, podaci će se prebacivati istom brzinom, iako smo mi uočili nekakve pomake tokom Sync-ovanja, koji nam kažu da je prebacivanje oko 6.5 GB muzike na telefon trajalo za minut kraće od sinhronizacije sa iPhone 4S-om, što je verovatno posledica bržeg internog hardvera kod šest generacije iPhone-a. I pored toga, sinhronizacija traje poprilično dugo, što ne bi bio slučaj da je Lightning kompatibilan sa USB 3.0 standardom, koji sada podržavaju i aktuelni MacBook Pro i Air računari. Imajući u vidu da sada mnogi korisnici imaju 64GB verzije iPhone-a (ova verzija je najbrže rasprodata u svim Apple Store radnjama širom sveta), desetak puta brži transfer podataka bi bio veoma poželjan.
      Ekran novog iPhone-a zaslužuje poseban podnaslov. RetinaDisplay kod iPhone-a je, po prvi put nakon punih pet godina, porastao sa 3.5 na 4 inča. Već smo pričali o njegovim specifikacijama: rezolucija je sada 1136 x 640 piksela što na ovom prostoru iznosi 326 piksela po inču, a sa aspekta 3 : 2 smo došli na popularnih 16 : 9. In Cell S-IPS matrica je posebno razvijana u kompanijama Sharp i LG.Display, naravno u saradnji sa inženjerima iz samog Apple-a. Ekran je dodatno kalibrisan, te su boje toplije. Pošto se radi o novijoj generaciji IPS tehnologije i jačem pozadinskom osvetljenju, ekran je kontrastniji, dinamika veća, a kolorit prirodniji. Kao i najbolji profesionalni monitori za PC DTP tržište i rad sa fotografijom, iPhone 5 Retina Display pokriva pun sRGB kolorni prostor, što je zaista fantastičan podatak. S obzirom na to da su i ekrani na novom iPad-u i MacBook Pro i Air računarima identično konfigurisani, vaše slike (share-ovane na iCloud-u) će isto izgledati gde god ih posmatrali.

      Dodatnih pola inča u dijagonali, odnosno nešto manje od toga po visini neće učiniti da telefon morate koristiti sa dve ruke. Autor teksta koji čitate ima nešto veće šake, pa bez ikakvih problema palcem može da dohvati svaki deo ekrana. Moguće je da bi manja, ženska šaka imala problema sa nešto većim ekranom, ali sumnjamo da će biti većih problema ili potreba da se posao obavi sa obe ruke. U poređenju sa već odličnim ekranom iPhone 4S telefona, već na prvi pogled se primećuje razlika. To vam video klipovi teško mogu dočarati, ali ako ih ikad vidite jedan pored drugog, odmah ćete se složiti sa nama da je novi, 4.0“ Retina Display znatno, znatno bolji. Osim kvaliteta, ekran je i dodatno istanjen, pa sada ne postoji red LED dioda, LCD matrice, Touch panela i zaštitno staklo, već su LCD matrica i Touch panel implementirani u istu ravan.
       

      Pošto znamo kako LCD ekran funkcioniše na mikro-nivou i pomislimo na to kako su ovo uspeli, zaista počinjemo da razmišljamo o temama koje zalaze u sferu naučne fantastike. Tako sada imamo LCD matricu sa kapacitivnim touch karakteristikama i zaštitno staklo. Sve ovo je omogućilo da se telefon dodatno istanji. Ova tehnologija je bila spremana i za novi iPod, ali nije stigla na vreme, a pošto je yieldkod ovih ekrana i dalje prilično mali, postoje i poteškoće sa isporukama, zbog čega je širom sveta iPhone 5 trenutno u velikom deficitu. Krenimo sada i sa kratkim opisom onoga što se prikazuje na sjajnom, novom Retina ekranu… Softver Opis iOS-a i noviteta koji je donela šesta generacija ovog mobilnog operativnog sistema, zaslužuje poseban tekst na našem sajtu. Istina je da iOS nije značajno redizajniran još od svoje prve verzije. Sada izgleda znatno, znatno bolje, ali je koncept ostao isti. Baš kao što se Apple drži proverenog recepta i u kreiranju desktop OS-a i baš kao što se MacBook Pro i Air nisu bitno menjali u poslednje četiri godine. Zbog čega menjati nešto što je već provereno najbolje rešenje na tržištu? Zar nije logičnije samo ga dodatno usavršavati? Apple smatra da je to najbolje rešenje i da se velike promene uvode samo kada je to zaista neophodno. Tako je bilo i u slučaju prelaska sa PowerPC procesora na x86 Intel arhitekturu, i onda kada je izbačen optički drajv ili kada je „ukinut“ MacBook Pro računar dijagonale od 17 inča. Apple je prilično siguran u poteze koje pravi i retko kada se pokaže da su ti potezi bili pogrešni. A i ako se desi, ova kompanija je dovoljno velika da ih podnese.

      Pa ipak, čak i da „apgrejd“ sa iOS5 na iOS6 nazovemo blagim evolutivnim pomakom, pravih noviteta nema mnogo, ali su zato sitna unapređenja prisutna „na sve strane“. Da li to znači da će „parne“ verzije iOS-a ubuduće biti super-ispolirane verzije neparnog prethodnika, ostaje da se vidi. Kada je Apple uveo multi-tasking, mnogi su se razočarali zbog toga što određene aplikacije bivaju uspavane kada su u pozadini, dok neke od njih (YouTube ili Facebook upload, Skype, Mail, iPod…) zaista ostaju aktivne i kada se ne prikazuju na ekranu. Ipak, smatramo da je to bolje rešenje od mogućnosti da vam se telefon toliko uspori da prestane da reaguje na vaš input.

      One aplikacije za koje je logično da rade u pozadini (Skype, FB Messenger) mogu da ostanu aktivne i ostaju aktivne, ali zbog čega bi u pozadini radila Need For Speed aplikacija čiji je instalacioni fajl težak preko 1GB? Ovakav app i njemu slični se uvek mogu osloniti na sistem push notifikacija, koji na iOS-u radi perfektno. Isto tako, mnogi su negodovali što je Safari na iPhone-u ograničen na 8 tabova. Zbog čega biste na telefonu otvarali 20 tabova i rizikovali da vam se radna memorija napuni do te mere da ne možete da ga koristite? Postoje korisnici koji ne znaju da bi aplikacije trebalo da gase – zbog čega bi njima smartfon trebalo da se „zaglupi“ tokom poziva koji upravo dolazi?

      Sve ove situacije su se dešavale potpisniku ovih redova na drugim mobilnim operativnim sistemima, baš zbog toga što je telefon namerno koristio kao neko ko nije tehnički potkovano lice. A baš zbog nemogućnosti da vam se tako nešto desi na iOS uređaju (barem onom koji nije jailbreak-ovan) – iPhone vole da koriste i osnovci sa jedne, ali i doktori medicine sa druge strane.


      Sitnice koje je Apple uveo u iOS6 se svode na neke od onih „koje život znače“ i koje su, ruku na srce, bile dostupne preko raznih hack-ova, ali i kod konkurentskih mobilnih operativnih sistema. Međutim, Apple-ovo rešenje najčešće nije kopija već viđenog. Najbolji primer za to je rešenje koje je Apple uradio sa kreiranjem foldera (pre nekoliko generacija). Tako je i sa novitetima u šestoj iteraciji iOS-a.

      Do Not Disturb je integrisan unutar Settings aplikacije i praktično izvršava funkciju posebno kupljene aplikacije koja se najčešće zove Blacklist, a koja služi da filtrirate pozive i poruke od određenih brojeva ili grupa brojeva i u određenom periodu dana ili nedelje. iOS Settings app jeste lepo organizovan, ali kako je sada u njemu i previše veliki broj funkcija, smatramo da je dodatni redizajn Notificationcentermenija neophodan kako bi se do nekih opcija došlo brže. Sada je, recimo, potrebno napraviti tri koraka kako biste uključili Location servise i čak četiri ako želite da uključite data protok ili LTE / 3G.

      Prečice za ove osnovne i najčešće korištene funkcije bi morale da se nađu unutar pull-downNotification menija i za one korisnike koji se ne oslanjaju na jailbreak. Način na koji vas aplikacija obaveštava se i dalje može se prikazati kao banner (animirana traka na gornjem delu ekrana) ili kao alert (pop-up poruka, poput one koja iskače kada vam stigne SMS). Kada vas aplikacija o nečemu obavesti, notifikacija se smešta u Notification Centar, koji se spušta sa gornjeg dela ekrana, poput roletne. Korisnik ima mogućnost za fino podešavanje ovog segmenta rada iOS-a, tako da smatramo da će i najzahtevniji biti zadovoljni.



      Veliki pomak je učinjen na polju share-ovanja, pa sada vaše slike i video klipove, ali i bilo koji sadržaj iz content-creating aplikacija možete da podelite sa svetom putem poruke (ako ima smisla), Mail-a, Facebook-a, Twitter-a, Dropbox-a… Iz Safari-ja možete direktno da uploadujete sliku na neki forum ili bilo koji submit form (browse for files prozor se otvara, baš kao i na stonom računaru), a postovanje na Twitter i Facebook je omogućeno sa praktično svake lokacije (aplikacije) koju imate instaliranu na vašem telefonu. Ipak, i pored svega nivo integracije servisa za share-ovanje nije na toliko visokom nivou kao što je to slučaj kod poslednje generacije Android operativnog sistema.

      Pomenuta integracija sa Twitter-om i Facebook-om ima i svoje dobre, ali i loše strane. Twitter je prilično jednosmeran servis, pa sa njim nismo imali većih problema, ali ako odlučite da se vaši kontakti i kalendar sinhronizuju sa Facebook-om, možete se pokajati. Na svu sreću, u Contacts aplikaciji uvek možete izabrati da li želite da vam se prikazuju kontakti sa telefona, iCloud-a i Facebook-a i izabrati jednu, dve ili sve tri od tih grupa. Dodatno je moguće i kreirati posebne grupe kontakata, što je i očekivano. Kada je kalendar u pitanju, pored poslovnog i privatnog, sada su tu i deljeni kalendari sa vašeg iCloud account-a, ali i Facebook kalendar, koji će vas podsetiti na rođendane vaših 800 prijatelja, a u 23:00 zazvoniti da vas podseti da dođete na trance žurku na koju vas je pozvao „Disko Drugar“ – poziv koji niste ni prihvatili, niti ste stigli da pogledate da vam je upućen.

      S obzirom na to da većina nas dobija 20 ovakvih poziva dnevno, vrlo je zamorno ulaziti u svaku od tih stranica kako biste u „RSVP“ rekli da konkretni event nećete posetiti (u kom slučaju vam se podsetnik iz Facebook kalendara automatski briše, ali ne i sam event). Dok se iOS programeri ne sete da odvoje rođendane prijatelja od javnih event-ova kada je kalendar u pitanju, odlučićemo se da nam se Facebook kalendar ne prikazuje unutar glavnog kalendara u iOS-u. Inače, povezivanje imena prijatelja sa Facebook-a i objedinjavanje informacija sa onim koji se nalaze u vašoj Contacts listi je fenomenalno odrađeno – daleko je preciznije od posebnih plaćenih aplikacija kao što je, recimo, AllSync. Iznenadili smo se koliko ljudi zapravo drži broj svog mobilnog telefona kao javnu informaciju na Facebook-u.

      Location based podsetnici su bili prisutni i ranije, ali ih jednostavno moramo ponovo pomenuti jer rade fantastično. Ovaj servis vam omogućava da vas (Siri) podseti da nešto uradite u onom trenutku kada stignete na određenu lokaciju ili kada krenete da je napustite. I ovde, naravno, ima prostora za poboljšanja, jer location based podsetnik možete da postavite samo na one lokacije na kojima ste bili i koje ste definisali. To ćete učiniti tako što ćete Siri (jednostavnim engleskim jezikom) reći da vam je određena lokacija kuća ili mesto na kome radite.



      Aplikacija Maps je izazvala mnogo polemike među kritičarima i dosta razočarenja kod korisnika iOS-a. Do prethodne verzije, ovaj app se oslanjao na Google Maps servis, dok se sada oslanja na Apple Maps, koji je još uvek u „predškolskom uzrastu“, da se tako blago izrazimo. Ako ste na nekoj od lokacija kao što su New York, Chicago, San Francisco Bay Area ili iznad Houstona u državi Texas, onda problema neće biti. 3D zgrade izgledaju impresivno, pogotovo tokom 3D Flyover režima, a Siri lepo diktira kako doći od tačke A do tačke B unutar turn-by-turn navigacije koja je integrisana u Maps app.

      Navigacija je bazirana na TomTom mapama, što znači da ćete u Beogradu zateći svega nekoliko ulica, dok je Kraljevo samo tačka pored puta. Na zapadnim tržištima – gde su ljudi naviknuti i na servis koji se zove Traffic data, a koji u realnom vremenu obaveštava o gužvama, zakrčenjima i radovima na putu koji se nalaze ispred vas i kalkuliše alternativne pravce – korisnici su još više razočarani nedostacima koji Apple-ova verzija ovog servisa ima u odnosu na već provereni Google Maps. Situacija je bila toliko alarmantna da je Tim Cook, CEO kompanije Apple, dao i javno izvinjenje korisnicima iPhone smartfona i iPad tableta, baš zbog stanja u kome se nalazi njihov Maps servis i preporučio svima da neko vreme koriste third party rešenja koja mogu pronaći u AppStore-u.

      Ako pogledamo šta Apple Maps može biti u budućnosti, videćemo predivne 3D modele gradova i vizuelno i strukturno fenomenalno rešenu navigaciju. Nedostaje, i pored svega, Street View, odnosno izgled ulice iz perspektive pešaka, po čemu je Google Maps posebno poznat.

      Email aplikacija je dosta napredovala u prethodnoj verziji iOS-a, tako da je u iOS6 dodato samo nekoliko sitnih poboljšanja, među kojima je VIP inbox, poboljšan sistem flag-ovanja i mogućnost čitanja još nekih formata dokumenata bez potrebe za da imate instalirane njihove native aplikacije. Ipak, pretraga mejlova kroz ključne reči unutar mail aplikacije još uvek ne postoji, pa ako hoćete da tražite mail po nekoj reči koja se u njemu pominje ili po onome ko ju je poslao, morate ići u glavni Search iOS-a koji se i dalje nalazi levo od početne homescreen stranice. Ipak, bilo bi lepo da postoji i pretraga unutar Mail aplikacije, kako upit na reč „gray“ ne bi upućivala na iBook knjige „50 shades of gray“, video klipove iz holivudskog filma koji je snimila mlada glumica sa ovim prezimenom i mejlove koji su stigli iz agencije sa istim imenom.

      Kao što ćete takođe videti u klipu pri kraju ovog testa, Siri – vaša virtuelna asistentkinja, naučila je neke nove stvari. Još uvek je ne možete navesti da vam ispriča vic, ali sada zna da vam preporuči film, rezerviše karte, mesto u restoranu ili na sportskom stadionu, kaže rezultate mečeva svih liga koje se igraju u Americi (i neke Evropske, ali to je još uvek work in progress)… Siri je godinu dana starija i dovoljno pametnija, mnogo se manje oslanja na Google Search, a sve više na servise poput WolframAlpha, Yelp! ili na neke od brojnih Yahoo! informacionih servisa. I pre ste mogli da joj kažete da za vas pošalje SMS poruku ili pozove nekoga, ali sada možete da joj diktirate i status za Facebook ili Twitter, nešto bolje razume i kada joj diktirate e-mail, a ume i da otvori svaku aplikaciju koju imate instaliranu na vašem iOS uređaju. Passbook je još jedna od mogućnosti o kojoj se dosta priča u Americi i Zapadnoj Evropi, ali pošto kod nas neće uskoro funkcionisati, detaljniju priču o ovom servisu koji se oslanja na QR kodove ćemo ostaviti za neki drugi tekst.

      iCloud je, kao naslednik već postojećeg servisa „MobileMe“, Apple-ov Cloud-based sistem koji  dodatno olakšava život korisniku koji je sve pretrpaniji raznim podešavanjima u brojnim aplikacijama, zajedno sa gotovo neograničenom količinom sadržaja koji uz njih stiže. Ideja nije nova, ali ju je Apple usavršio i čini se, otišao još jedan korak dalje. Kako svaki korisnik ima svoj iTunes (iCloud, AppStore) nalog i do sada je bekap telefona, uključujući vaša podešavanja istog (mail i SMS poruke, kontakti, slike, aplikacije i login za iste, skorovi i pozicije u igrama, itd.) bio čuvan na vašem računaru, unutar iTunes baze. 

      Kada pređete na novu verziju operativnog sistema, kupite novi model iPhone-a ili pak iPad, sve te vaše informacije se mogu „preseliti“ na novi uređaj bez potrebe da išta (ponovo) ručno podešavate. To je savršeno funkcionisalo ako sa sobom uvek imate računar, ali šta ako ste na putovanju u stranoj zemlji kupili novi iPhone? Da li morate da čekate da se vratite kući kako biste na njega prebacili sve aplikacije koje ste kupili? iCloud rešava ovaj problem jer se vaš bekap nalazi „u oblaku“, te je za vraćanje svih aplikacija, ali i vašeg sadržaja koji se u njima nalazi, potrebna samo WiFi konekcija.

      Svaki korisnik na raspolaganju ima 5 GB za smeštanje svog sadržaja, dok se više prostora može dokupiti. Ova količina je sasvim dovoljna, jer u tih 5 GB ne ulaze same aplikacije koje se ionako nalaze na AppStore-u, već samo vaš sadržaj unutar njih. Primera radi, autor ovog teksta ima oko 6 GB aplikacija na telefonu, a bekap za sve njih je nešto više od 300 MB.iCloud-u je dodat i Shared Photo Streamsservis koji omogućava da sa određenim prijateljima delite određene foto-albume na koje oni mogu komentarisati ili ih „lajkovati“. Pored Facebook-a i Google+ servisa, ne verujemo da će ovo zaživeti u većoj meri, ali može biti korisno ako želite da određene slike podelite, recimo, sa nekim rođakom ili majkom, koja ne posećuje pomenute Social Networking sajtove.

      iOS6 svakako nije doneo onoliko novina kao njegovi prethodnici, ali je vidljiv pomak na ogromnom broju sitnica i ti pomaci su vrlo dobrodošli. Još uvek nema mogućnosti da na notifikaciju odgovorite bez ulaženja u pripadajuću aplikaciju (Messages je, recimo, odličan kandidat za tako nešto), niti ima traga od Widget-a, ali bar znamo da ima prostora za dalji napredak i da će Apple, kada odluči da se posveti rešavanju ovih problema, te probleme rešiti na maestralan način.


      iPhone 4S je bio značajno brži od prethodnika, a ista situacija je i sa „peticom“. Prema podacima koje je dao Apple, iPhone 5 je dva puta brži od iPhone-a 4S i na polju rada u aplikacijama i u grafički intenzivnim naslovima. iPhone 5 je u Geekbench aplikaciji, koja se besplatno može skinuti sa AppStore-a, postigao 1633 poena, dok je iPhone 4S 32GB, koji još uvek koristimo kao drugi telefon, postigao svega 638. Dakle, ovde vidimo i više od stoprocentnog ubrzanja. Neki drugi testovi koji su uradile strane kolege, kao što smo već naveli u ovom tekstu i ranije, pokazuju da je iPhone 5 najbrži mobilni uređaj trenutno.

      Ali, gde se ubrzanja primećuju kada je realan rad u pitanju. Telefon se znatno brže startuje, a velike aplikacije učitavaju dosta ranije. Render video klipa u iMovie-u i njegov eksport je gotovo tri puta brži! Procesiranje HDR slika radi gotovo trenutno, a svi znamo da je to oduzimalo dosta vremena na iPhone 4, kao i da je čekanje na HDR sliku kod modela iPhone 4S i dalje zadržavalo rad sa kamerom na bar sekundu do sekunde i po. Kod iPhone-a 5, HDR procesiranje zaista deluje da radi trenutno, a slična situacija je i sa novim Panorama modom, koji radi i na iPhone-u 4S (o čemu ćemo takođe uskoro reći i nešto više).


      Takođe, i 3D gradovi unutar Maps aplikacije se prikazuju dosta brže, a podaci duže ostaju u cache memoriji tokom zoom-in / zoom-out igrarija. Pošto kod nas nismo mogli da testiramo telefon sa LTE mrežom (štaviše, morali smo i našu Micro SIM karticu da preradimo, isečemo i smanjimo na Nano SIM dimenzije), testirali smo trajanje baterije na 3G mreži. U samom startu, može vam se učiniti da je baterija i znatno slabija od proseka koji ste imali sa iPhone-om 4S, ali nakon nekoliko ciklusa punjenja i pražnjenja, rezultat se popravlja – baterija se verovatno ne formira, jer se radi o Polimer-Ion tehnologiji – ali se svakako dešava nekakav proces, možda i na nivou softvera.


      U svakom slučaju, možete očekivati između 5.5 i 8 časova „heavy usage“ upotrebe tokom dana, u zavisnosti od toga koliko koristite 3G, a koliko WiFi i Location Services kao i na koliko procenata držite osvetljenje ekrana. Pored toliko sati ovakvog načina upotrebe, možete očekivati 28-32h stand-by vremena. Ukoliko se manje oslanjate na 3G i WiFi, a više čitate i slušate muziku ili SMS-ujete (klasičnim putem, a ne preko servisa koji koriste protok podataka), možete očekivati usage time od 7-10 časova i puna dva dana stand-by vremena. To su rezultati koji su u rangu ili za nijansu bolji od onog koji je nudio iPhone 4S, što znači da vas iPhone 5 neće „izdati“ do kraja dana, šta god mu radili.

      Kada je prijem u pitanju, možemo reći da nije lošiji od onoga što je nudio iPhone 4S, odnosno da je nešto bolji od prijema kod iPhone 4 modela, bar kada je u pitanju naša standardna test procedura koja se sastoji od laganog šetanja kroz „mrtve zone“ jedne novobeogradske podzemne garaže. Kvalitet zvuka je svakako napredovao, što se u prethodnoj generaciji nije desilo i verujemo da je sada iPhone jedan od telefona sa najkvalitetnijim zvukom u slušalici. Eksterni zvučnik je, takođe, za nijansu glasniji, ali rezultati jesu uporedivi sa onim što bi moglo da se očekuje od poslednjeg modela Apple smartfona.

      Nove slušalice zaista nismo ni otpakovali, niti testirali, jer koristimo Apple in-ear model iz 2007. godine, koji je kupljen paralelno sa prvom generacijom iPod Nano plejera. Smatramo da su svakako bolje od prethodnih, koje su zaista davale prazan i neubedljiv zvuk i tu verujemo na reč kolegama koje su ih probale i koje kažu da jesu bolje, ali da ne treba očekivati da su nadmašeni in-ear modeli poznatih proizvođača, čije se cene kreću od 50 do 250 dolara. I svakako, bilo bi suludo očekivati tako nešto od slušalica koje dolaze uz telefon i koje odvojeno koštaju 29 dolara. Bez obzira na to, pozdravljamo činjenicu da je Apple nakon dužeg niza godina redizajnirao svoje „default“ slušalice koje su sada udobnije i, verujemo, reprodukuju nešto kvalitetniji zvuk.
      Mnogi korisnici su očekivali da će iPhone 5 stići sa boljom kamerom koja proizvodi slike veće rezolucije. Međutim, potpisnik ovih redova je znao da je još uvek nemoguće smestiti bolju kameru u 25% tanje kućište (za iPhone 5 se i ranije spekulisalo da će biti dosta tanji) i samo se plašio da iPhone 5 zapravo ne dođe sa kamerom koja će davati lošije rezultate od Sony kamere sa modela iPhone 4S. Ipak, inženjeri koji su kreirali novu kameru za Apple su imali rešenje koje je uspelo da u tanje kućište spakuje kameru jednakog kvaliteta… ili za nijansu boljeg, kako to tvrde u samoj kompaniji. Staklo koje štiti kameru sa gornje strane je izbačeno, pa je ostao samo „objektiv“ same kamerice, koji je, umesto stakla, izrađen od safirnog kristala izuzetne tvrdoće (koristi se i kod skupih ručnih satova koji su otporni na ogrebotine).

      iPhone 5 stiže sa 8 MP kamerom i sličnim backside-illuminated CMOS senzorom kakav je imao i prethodnik. Objektiv se sastoji od pet elemenata i ima svetlinu koja odgovara vrednosti od F2.4, što je sasvim dobro za ovako malu kameru. Apple zato ponosno ističe da je nova kamera, iako tanja, znatno bolja u low-light fotografiji.

      Camera app je blago redizajniran, najpre zbog toga što 16 : 9 ekran ostavlja prostora za screen-view sa senzora koji ima aspekt 3 : 2, te je shutter „taster“ značajno veći i lepše je dizajniran. Isto tako, kada pređete u video mod, koji je i dalje 1080p (1920 x 1080 piksela pri 30 frejmova po sekundi), ovaj „taster“ – „lebdi“ na samom ekranu kako bi cela površina bila iskorištena da vidite ono što se snima.

      U osnovi, kvalitet slike je ostao na istom nivou, uz samo malo bolje rezultate kada se slika u polu-mraku. I iPhone 4S je ovde već bio veoma dobar, ali je iPhone 5 nešto bolji na ovom polju i to je dobro. Ono što je osetno bolje je tzv. burst fotografija, pa ako ne koristite HDR mod, možete napraviti i 4-5 slika u sekundi, naravno, ako imate dovoljno svetla.

      iOS6 je doneo i Panorama mod, koji radi i na iPhone 4S-u, ali je značajno brži kod „petice“. Radi se, naravno, o automatskom kreiranju široke fotografije na krugu od 270 stepeni i rezolucije od oko 11000 x 2400 piksela ili nešto manje od 30 megapiksela! Full HD video mod je poboljšan, baš kao i anti-shake sistem, što su pokazali razni uporedni testovi. Najzanimljivije je i to što je Apple promenio HDR algoritam unutar iOS-a 6, pa su HDR slike sada daleko kvalitetnije nego ranije.


      Najveći napredak je napravljen kod prednje, FaceTime kamere, koja sada zasluženo nosi sufiks HD. Ova malecka 1.2 MP kamera ima odličan autofokus sistem, snima 720p video i dobro radi u mraku, te je u svakoj kategoriji unapređenje u odnosu na staru kameru bar onoliko koliko je standardna iPhone kamera napredovala od iPhone-a 3G do iPhone-a 5! Dakle, zaista mnogo.

      Možemo reći da smo zadovoljni onim što je sistem kamera doneo kod nove generacije iPhone-a. Oni koji su očekivali 10 ili 12 megapiksela će možda biti razočarani (dok ne vide rezultate), baš kao i oni koji su se razočarali zbog toga što A6 procesor nije četvorojezgarni (opet, dok nisu videli rezultate).







      Apple se drži proverenog recepta u kreiranju desktop OS-a i baš zbog toga se ni MacBook Pro i Air, ali ni iMac i Mac Mini računari nisu bitno menjali u poslednje četiri godine. Zbog čega menjati nešto što je već provereno najbolje rešenje na tržištu? Zar nije logičnije samo ga dodatno usavršavati? Notebook i smartfon su uređaji kod kojih funkcija određuje dizajn u mnogo većoj meri nego kod, recimo, automobila. Tako jedna generacija RenaultMegane-a može da izgleda potpuno drugačije od naredne i to je, za potrebe kompanije koja ima tome prigodnu poslovnu politiku sasvim u redu. Notebook je, pak, drugačija kategorija uređaja kod koje funkcija mnogo više diktira dizajn, te sam proizvod ne može da izgleda bitno drugačije sve dok se ne pojave neke revolucionarno nove tehnologije koje bi omogućile da, recimo, kućište bude znatno tanje. Apple to jeste iskoristio kada su SSD diskovi krenuli ka mainstream tržištu, izbacio optički drajv i napravio ultra-tanki MacBook Air, koji je Intel godinama kasnije iskoristio kao predložak za specifikaciju Ultrabook računara.

      Isto tako, Apple je iskoristio priliku da napravi tanji telefon kada je bilo jasno da će In-Cell TouchS-IPS ekran moći da bude par milimetara tanji. Upravo to je pristup kojim je potrebno ići kada želite da napravite bolji telefon – bar tako smatraju u kompaniji Apple. Nije potrebno da znatno povećate dijagonalu ekrana ako želite da idete na HD Ready rezoluciju samo zbog toga što niste u mogućnosti da kreirate manji dot-pitch na AMOLED matrici. Ili da povećate dimenzije telefona zbog potrebe da se telefon opremi ogromnom baterijom koja će biti dovoljna za slabo optimizovani četvorojezgarni procesor koji pre odgovara tablet računarima, nego mobilnim telefonima. U ovom tekstu nismo pominjali modele iz konkurencije, jer ne postoji flagship Android ili Windows Mobile telefon dijagonale od 3.5 do 4 inča koji bi po karakteristikama i cenovnom rangu mogao da se poredi sa iPhone 4S ili iPhone 5 modelima. Diskusiju o tome da li konkurencija nije u stanju ili nema interesa da kreira manji smartfon koji će istovremeno biti i najbrži na tržištu (ili makar jednako brz kao i 50% veći modeli iz istih tih kompanija) ostavićemo za naše forume. Ovde smo da damo sud o tome koliko je iPhone 5 dobar telefon i koliko je bolji od svog prethodnika, te da li vam se isplati da ga nabavite ako već imate iPhone 4 ili iPhone 4S…

      Ponovićemo jednu rečenicu koju smo na početku rekli: Novi iPhone zaista nikako ne deluje kao veći telefon od prethodnika, ali je njegov ekran primetno veći. I tu je njegova najveća prednost. Apple iPhone 5 nesumnjivo predstavlja konkretan pomak unapred – verovatno i veći nego što je to iPhone 4S bio u odnosu na iPhone 4. Istina, iPhone 4S je imao isti dizajn, ali je unutar iOS-a 5 bilo dosta unapređenja u odnosu na iOS4. iPhone 5 donosi i novi dizajn, LTE, veći ekran i generalno daleko brži i bolji hardver, ali sveukupno nije napravio veći pomak u odnosu na onaj koji je ostvario njegov prethodnik – baš zbog toga što iOS6 nije doneo adekvatnu ili očekivanu količinu konkretnih noviteta. Bez obzira na to, Apple iPhone 5 zaslužuje vašu pažnju, te ako ste zaljubljenik u proizvode ove kompanije, od sveg srca vam ga preporučujemo. Ako ste, pak, jedan od onih koji pre delaju racionalno nego emotivno, a imate iPhone 4S, nećete preterano propustiti ako preskočite ovu generaciju, pogotovo zbog toga što iOS6 radi perfektno na pomenutom prethodniku, koji je i dalje sjajan telefon. Ako vam veći ekran i manje dimenzije (iPhone 5 je skoro neprimetan u džepu vaše košulje ili jakne) ne znače mnogo, a uzevši u obzir i to da LTE u Srbiji uskoro nećete koristiti, onda je za vas možda i mudro da sačekate neki iPhone 5S ili iPhone 6.

      Na kraju bismo želeli da kažemo i to da verujemo da neki naredni iPhone može biti još bolji, ali da je i iPhone 5 sasvim dovoljno dobar – u svakom smislu. Ipak, pred iOS-om stoji još neutabanog puta, još toliko mogućnosti koje bi mogle biti implementirane da se korisniku olakša svakodnevnica, ali se pitamo da li je sve to moguće izvesti bez značajnog redizajna ovog operativnog sistema, koji je, i u to verujemo, neminovan.

      Prednosti: – konačno veći i još kvalitetniji ekran – manja masa, dizajn i kvalitet završne obrade – In-cell touch tehnologija i tanji profil – LTE – vrhunske performanse Protiv: – iOS6 još ima prostora za unapređenja – kvalitet Maps aplikacije / servisa – cena koja je za 50$ / 50€ veća od prethodnih modela kada se kupuje bez ugovora  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test