Benchmark redakcija
Kada je reč o Apple proizvodima, mnogi čitaoci bi došli na zaključak da im Benchmark pridaje mnogo manje pažnje nego što zaslužuju. Postoji vrlo logično objašnjenje iza toga – nedostatak zvaničnog prisustva kompanije Apple u Srbiji i samim tim nepostojeći zvanični kanali koji bi ih nam ustupili na test. Svaki iPhone test koji se pojavio na našem sajtu isključivo je bio naš lični trud da ih nezvanično pribavimo i prikažemo, dok je sada situacija (konačno) drugačija. Najzad su stanovnici Srbije dobili mogućnost da legalno kupuju Apple smartfone kroz ponudu mobilnih operatera. Nismo još uvek stigli do te tačke gde je prisustvo ove kompanije u Srbiji potpuno, ali složićete se da je i ovo veliki korak unapred.
Ono što je najbitnije u celoj priči dostupnosti iPhone-a zvaničnim putem je što se napokon nalazimo na Apple-ovom radaru, pa će proširivanje usluga i otvaranje oficijalnih Apple radnji u budućnosti biti olakšano. U trenutku pisanja ovog teksta prodavnica aplikacija za Srbiju nije dostupna, pa je registrovanje na Hrvatsku i dalje jedna od preporučenih akcija prilikom kupovine. Što se tiče samih uređaja, iPhone 6 i 6 Plus stigli su nam na test u vrlo nezgodnom trenutku i na izuzetno kratak period. Pošto je reč o izuzetno aktuelnim i poželjnim uređajima, drugi mediji su ih takođe iščekivali pa je period zadržavanja bio dosta ograničen. Ukratko, proveli smo mnogo manje vremena uz njih nego što smo želeli i planirali, ali smo ipak stekli utisak o tome šta to Apple ima najbolje da ponudi u oblasti smartfona.
Došli smo na ideju da realizaciji ovog testa pristupimo na nešto neuobičniji, i po našem mišljenju zanimljiviji način. Ovaj tekst neće pisati isključivo jedna osoba kao što to inače radimo, već tri. Ideja je da članovi naše redakcije sa čitaocima podele svoje viđenje iPhone 6 i 6 Plus modela, i generalno kakav utisak na njih ostavljaju Apple proizvodi. Kombinacijom tehničkog i subjektivnog dela teksta baviće se urednik mobilne i multimedijalne sekcije – Dragoljub Radovanović, koji će i pisati najveću porciju ovog teksta. Svoje utiske će takođe ostaviti i glavni odgovorni urednik sajta Petar Gredelj, kao i naš blizak kolega i saradnik Branko Mitić, koji je ujedno i najveći poznavalac Apple proizvoda među članovima redakcije. Ne preostaje nam ništa drugo nego da počnemo sa izlaganjem kakav su utisak na nas ostavili iPhone 6 i 6 Plus.
[modul]uporednaspecifikacija=7638,7639[/modul]Kao uredniku mobilne sekcije ovog sajta tokom godine kroz ruke mi prolazi ogroman broj smartfona raznih proizvođača. Među svim tim modelima, 98% dolazi sa Android operativnim sistemom, pa situacija ume da postane dosta monotona. Ne bih želeo da budem shvaćen pogrešno, jer sam lično pristalica Android platforme pa u sopstvene svrhe upravo i koristim Google proizvode. Android je sistem koji ima ogroman potencijal i izuzetan nivo prilagođavanja ukusa i potreba korisnika, ali tužna istina je da sve to prilagođavanje, flešovanje dodataka i igranje sa ROM-ovima i posle određenog vremena dosadi. Zbog dugogodišnjeg korišćenja Android uređaja, kako u sklopu opisa posla tako i van njega, zaista je osvežavajuće dobiti priliku koristiti nešto drugačije, u ovom konkrentom slučaju iOS 8 na iPhone 6 i 6 Plus modelima.
Moj susret sa iPhone modelima u prethodnim godinama bio je redak, jednim delom što i nisam preterano bio opčinjen iOS platformom, a drugim delom zbog generalnog manjka Apple proizvoda u društvu u kojem se krećem. Većina ljudi koje poznajem koristi ili Windows ili Google proizvode, da li zbog toga što im više odgovaraju, ili možda zbog niže cene – u to zaista ne bih dublje zalazio. Bilo kako bilo, mali je broj poznanika kod kojih bih mogao češće i duže da isprobam neki Apple uređaj. Iako nemam čest fizički kontakt sa pomenutim, moje znanje o njima je adekvatno, jer i priroda moga posla podrazumeva da budem pravilno informisan i upućen o svemu što je vezano za mobilne uređaje. Prethodne testove iPhone modela na Benchmarku pisale su moje kolege, pa je ovo prvi put da aktivno učestvujem u pisanju teksta smartfona ovog proizvođača.
Prethodni iPhone modeli po mom subjektivnom utisku nisu mi bili preterano interesantni, ali iPhone 6 i 6 Plus su me naterali drastično da korigujem mišljenje o iPhone-u. Ono što je svima poznato je to da Apple nikada u svojim smartfonima nije uključivao najveći broj jezgara procesora, ogromne frekvencije rada i veliku količinu radne memorije. Poenta je u tome što je bez obzira na naizgled slabije specifikacije u odnosu na Android konkurenciju, Apple svejedno ostvarivao bolje performanse, dobrim delom zbog odlične optimizovanosti iOS platforme. Samim tim, nikada me sam hardver iPhone modela nije sprečavao da razmišljam o njihovom korišćenju umesto Android pandana.
Kad smo već kod hardvera, evo šta se može zateći na iPhone 6 i 6 Plus modelima. Oba telefona poseduju Apple A8 čipset, koji se sastoji od dvojezgarnog Cyclone 1.4 GHz procesora i PowerVR GX6450 grafičkog čipa. Ovaj deo sa procesorom naterao bi nekog da pomisli da je reč o slabašnoj izvedbi, ali ovaj 20nm 64-bitni procesor je sve samo ne slab. Po rečima Apple-a, A8 čipset je 25% brži na CPU polju i čak 50% bolji kad su grafičke performanse u pitanju, u odnosu na prethodnika (Apple A7). Obično se priča da je 1GB radne memorije dovoljno kada je reč o iOS platformi, mada ja se lično ne slažem i voleo bih da je Apple u iPhone 6 i 6 Plus uključio 2GB RAM-a. Izbačena je 32GB varijanta skladišta kod oba modela, pa se mogu naći samo u 16/64/128GB-a.
Apple je samouveren kada je u pitanju kvalitet kamere i smatra da je 8MP dovoljno. U većini slučajeva ova rezolucija i jeste dovoljna, ali ništa ne bi “pokvarili” da su ove godine prešli barem na 13MP senzor. Postoji 1080p video u 60 frejmova po sekundi ili slow motion 720p u čak 240 FPS-a, a 2160p (4K) videa opet nema. Jedna razlika između ova dva Apple smartfona je da iPhone 6 Plus ima optičku stabilizaciju, dok je ona izostavljena na manjem modelu. Prednja kamera je 1.2MP, što je rezolucija koja neće oduševiti selfi ljubitelje, ali će svakako vršiti posao za Facetime, Skype, itd. NFC je uključen ove godine zbog novog Apple Pay sistema, a tu je i poznati čitač otiska prsta. Veći iPhone 6 Plus nudi i veću Li-Po 2915 mAh bateriju, a manji iPhone 6 Plus znatno niži kapacitet od 1810 mAh.
Oba telefona stigla su nam u svojim punim retail pakovanjima. Kutije su tipično Apple bele boje, maksimalno uprošćene, ovoga puta samo sa iPhone natpisom sa strane i blago izdignutim “obrisom” kućišta. Unutra se nalazi 1A punjač, USB Lightning kabl, vrlo kvalitetne EarPod slušalice, dokumentacija i alatka za otvaranje NanoSIM slota. Mnogi su bili skeptični po pitanju dizajna iPhone 6 i 6 Plus modela, ali meni se lično veoma dopada. Moja zamerka na dizajn ipak ide na previše duguljasto telo, najviše zbog širokog prostora ispod i iznad ekrana. Zbog fizičkog Home dugmeta sa čitačem otiska prsta malo toga je moglo biti urađeno po tom pitanju. Gornja ivica je ipak mogla biti mnogo kraća, ali tad ne bi bila simetrična sa donjom – pitanje je kako bi sve to izgledalo.
U odnosu na iPhone 5s nema puno izmena na prednjoj strani, isti radijus zakrviljenja ćoškova, mada su prednja kamera i senzor blizine zamenili mesta, pa je kamera sad levo od slušalice a senzor iznad. Ravni bokovi sa upuštenim ivicama zamenjeni su oblijom varijantom, ugodnijom za držanje. Naš iPhone 6 primerak došao je u zlatnoj varijanti, dok je 6 Plus bio u srebrnoj. Izbor boje je subjektivan pojam, pa je meni više odgovarala srebrna varijanta. U vrhu leve strane tu je Mute prekidač specifičan za Apple, razvdvojeni metalni Volume dugmići, u dnu bliže levoj strani je 3.5mm priključak, rupica mikrofona, Lightning port i zvučnik iza 6 ili 8 osam rupica, u zavisnosti da li je reč o iPhone 6 ili 6 Plus modelu. Sa desne strane je NanoSIM slot i iznad njega Power dugme, najzad na najlogičnijem mestu. Gornja strana je potpuno lišena elemenata.
Metalno kućište je izvanredno izrađeno u oba slučaja, mada nisam prezadovoljan kako je rešeno pitanje antena, sa sivim plastičnim trakama na vrhu i dnu, koje zalaze jednim delom i na bokove. Nisu toliko neprivlačne kada ih vidite uživo, ali ipak nekako odudaraju od dizajna. U vrhu u prostoru okruženom sivim trakama Apple je smestio 8MP kameru, a dvotonski LED blic smešten je u kružić ovog puta. Neizostavan detalj je srebrni Apple logo na pozadini, koji je više hromiranog izgleda, pa može da pokupi i po koji otisak prsta, pa mora biti prebrisan s vremena na vreme.
Softverski su iPhone modeli uvek bili savršeni, ali tek sa iOS 7 i iOS 8 verzijama razmislio bih o prelaženju sa Androida. Čim smo dobili oba modela, izvršili smo dostupnu nadogradnju na iOS 8.1. Interfejs vrlo elegantan u svakom smislu, belo sivi elementi i pozadine deluju čisto i minimalistički, a posebno mi se sviđa i čitljivost koju korišćeni font pruža. Nijedan deo interfejsa nije ni pretrpan, ni prazan, počevši od ekrana za otključavanje na kojem se nalazi veći časovnik i manji dan i datum. Može se koristiti standardno prevlačenje prstom, ili nešto veća zaštita korišćenjem skenera otiska prsta, koji neverovatno precizno i brzo prepoznaje otisak, što mi se jako dopalo. Izbor pozadina za početni ekran je interesantan, a među njima za oko mi je zapalo zvezdano nebo sa Aurorom Borealis, što je bila pozadina za koju sam se odlučio. Još jedan vrlo lep detalj je 3D panoramski efekat pozadine kada se pomera telefon.
Ikonice sa zaobljenim ćoškovima su interesantne i živopisne, imaju visok DPI i sveukupno su kvalitetne. Reachability opcija duplim tapkanjem na Home koja spušta redove ikona ispod donje polovine ekrana posebno mi je bila korisna za iPhone 6 Plus, jer se kod njega zbog veličine ekrana gornji elementi teže hvataju palcem. Pošto sa vremena na vreme koristim OSX na Hackintoshu, već sam imao iCloud nalog registrovan na Hrvatsku, tako da je početno podešavanje prošlo glatko na oba telefona. Dodavanje dva Gmail naloga koja koristim je takođe bilo jednostavno u Mail aplikaciji – postupak zahteva prolazak kroz jednostavnu proceduru.
Control center koji se povlači sa donjeg dela ekrana sadrži brze prečice za (de)aktiviranje opcija, kontrolu nivoa osvetljenja, može se kontrolisati muzika, a tu su još četiri prečice u dnu. Prevlačenjem sa gornjeg dela ekrana otvara se notifikacioni meni koji je dobio widgete koji su smešteni ovde, za razliku od Androida koji ih drži na početnom ekranu. Ovde se mogu preuzeti i postaviti widgeti iz raznih kategorija pored osnovnih ponuđenih, pa su najzad i Apple korisnici dobili ono što Androidaši imaju godinama, a sasvim je korisna stvar. U posebnoj kartici su smeštene notifikacije – mejlovi, poruke, notifikacije iz aplikacija, itd, dok u Today kartici mogu biti podsetnici, događaji iz kalendara, vremenska prognoza, itd…
Task Switcher se poziva duplim klikom na Home dugme, a pored kartica nedavno korišćenih aplikacija tu je i koristan Recents deo u kojem se prikazuju osobe sa kojima ste nedavno razgovarali, ali takođe i omiljeni kontakti. Pored kartice koja ilustruje šta ste poslednje radili u nekoj aplikaciji, ispod je i odgovarajuća ikonica i naziv te aplikacije, pa se ovaj donji red pomera kako šaltate kroz spisak. Zatvaranje aplikacije se vrši pokretom prsta ka gore. Posebno koristan i donekle zabavan deo iPhone-a je Siri asistent, koji mi je nekako dosta personalniji od Google Now opcije. Siri lepo pruža odgovore na većinu pitanja, ali i dalje nije potpuno iskorišćena kod nas jer ne može da traži lokale, kafiće, restorane, bioskope ili bilo kakva druga mesta koja se nalaze u Srbiji.
Broj kvalitetnih aplikacija dostupnih u App Store-u je jako visok, ali za razliku od Googla koji će ponuditi besplatne varijante sa reklamama, ovde je jedina opcija plaćanje aplikacije da bi je preuzeli. Cifre nisu ogromne, ali opet je potrebno platiti i to… Naravno, postoje i besplatne aplikacije, ali ne u toj meri kao na Google Play Store-u. Hteo bih da skrenem pažnju da ukoliko registrujete iCloud na Hrvatsku, nećete videti baš sve aplikacije kao recimo u Američkoj prodavnici. Ista situacija će verovatno biti i sa srpskim App Store-om, kada se on bude pojavio. Do tad je potrebno koristiti Hrvatski, koji bez problema prihvata naše kartice, ili USA varijantu.
Performanse kako iPhone 6 tako i 6 Plus modela iz mog iskustva su zaista izuzetne. U pitanju su jako brzi smartfoni, uprkos tome što imaju “samo” dva jezgra. Ono što mi se najviše dopada je taj nedostižan nivo glatkoće animacija koje su mi oba telefona pružala. Jesu vodeći Android smartfoni takođe izuzetno brzi i glatki, ali zaista treba odati priznanje Apple-u za nivo tečnosti kretanja kroz interfejs i izvršavanje raznih radnji u iOS-u. Pri surfovanju mi se pored odlične brzine učitavanja dopala Back i Forward page opcija svajpovanjem udesno/ulevo, koja se i kod aplikacija pokazala odlično. Vremena za opširnija sintetička testiranja nije bilo, ali sam došao do zaključka da su oba telefona u priloženim Basemark OS II i Sunspider testovima pružali jako slične rezultate.
Moram priznati da sam se dosta češće hvatao za iPhone 6 Plus, koji me je na neki način više privlačio u odnosu na običnu šesticu. Da li je to zbog prostranijeg ekrana, veće rezolucije ili kombinacije obe stvari, iPhone 6 je bio nekako zapostavljen pored njega. Nisam proveo dovoljno vremena uz iPhone 6 Plus da bi procenio da li je prevelik za svakodnevno nošenje u džepu, ali pošto sam duže vreme koristio Note 3, verujem da bih se navikao. Oba modela su vrlo tanka – 6.9 i 7.1mm, ali je zato razlika u težini primetna – 129g naspram 172g iPhone 6 Plus modela. Nesumnjivo je da iPhone 6 zbog manjih dimenzija lepše leži u ruci, ali je ipak prostraniji ekran iPhone 6 Plus modela učinio svoje i prosto me naterao da ga više koristim u odnosu na iPhone 6. Treba uzeti u obzir da su oba telefona nešto klizavija, ali meni bi zbog odličnog osećaja u ruci greota bilo staviti neki vid zaštite.
Kad sam već kod ekrana, usled nedostatka aplikacije kojom bih konkretno zadao svetlinu u procentima, morao sam da pribegnem merenju slajdera osvetljenja lenjirom, kako bih procenio gde je 75%, 50% i 25%. Deluje pomalo smešno, ali je bilo efikasno. Maksimalna svetlina osvetljenja kod iPhone 6 modela je 523 cd/m2, dok je kod iPhone 6 Plus ona bila dosta slična – 517 cd/m2. Štaviše, oba ekrana ako se izuzme niža 1334 x 750 rezolucija kod iPhone 6 modela(1920 x 1080 kod iP6 Plus), skoro su identična po pitanju prikaza. Ravnomernošću kontrole osvetljenja nisam potpuno zadovoljan, ali situacija je bolja u odnosu na neke Android flegšipe, a evo i tačnih cifara:
iPhone 6:
100% – 523 cd/m2 75% – 295 cd/m2 (treba da bude ~392 cd/m2) 50% – 158 cd/m2 (treba da bude ~261 cd/m2) 25% – 47 cd/m2 (treba da bude ~130 cd/m2)
iPhone 6 Plus:
100% – 517 cd/m2 75% – 260 cd/m2 (treba da bude ~388 cd/m2) 50% – 164 cd/m2 (treba da bude ~ 258 cd/m2) 25% – 51 cd/m2 (treba da bude ~129 cd/m2)
iPhone 6 Plus prikaz je među najboljima, mada nije potpuno savršen. Prikaz blago vuče ka plavičastijim, hladnijim nijansama, a primetio sam da sve više raznih proizvođača fabrički kalibrišu ekrane na hladne boje. Ne valja ni kada je bela boja previše topla, onda ispada onako žućkasta kada je ispod 6500K, dok je idealna temperatura zapravo 6500K, tu bela nije ni žućkasta ni plavičasta, već čisto bela. Kod iPhone 6 Plus ekrana je kao što rekoh malo plavija, konkretno 7881K (7896K za iPhone 6). DeltaE vrednosti su prilično dobre, ali opet ima poneki promašaj, konkretno cyan, magenta i naravno bela su malo netačnije. pa je prosečna vrednost 3.86. Gamma vrednost je prosto idealna, dovedena je na referentni nivo za iPhone 6 Plus – 2.20 (2.22 za iPhone 6), svaka čast Apple-u na tom polju. To znači da u svim tonovima, niskim srednjim i visokim, slika neće biti ni tamnija nego što treba ni svetlija, nego savršena od 0-100 IRE. Nisu najtačniji ekrani na svetu kada se u obzir uzme Nexus 5, koji je najtačniji ekran koji sam testirao, ali su skroz u vrhu među najboljima. Sveukupno sam prezadovoljan ekranima iPhone 6 i 6 Plus modela, mada zbog veće površine za rad i oštrijeg prikaza (401 vs 326 ppi), prvi izbor bi mi bio iPhone 6 Plus. Samo bih dodao da je prikaz još uverljiviji zbog toga što je ekran jako blizu stakla, pa donekle pruža utisak kao da je naslikan na samom staklu.
iPhone 6 merenja:
iPhone 6 Plus merenja:
Da budem iskren, s obzirom na naš vrlo ograničen period zadržavanja ovih telefona i pored ostalih poslovnih obaveza, nije bilo previše vremena za detaljno ispitivanje kamere. Tmurno i kišno vreme zasigurno nisu najbolji uslovi za dobijanje lepih fotografija, ali bez obzira na to dobio sam ideju o tome koliko su obe 8MP kamere kvalitetne. Na 8MP količina detalja nije spektakularna, ali ukoliko se fotke ne zumiraju, oštrina je vrlo dobra, boje su jako prirodne, a količina šuma je vrlo niska.
Još jedan detalj koji sam primetio je velika brzina beleženja fotografija, obe kamere su prilično brze, a fokus nije bio promašivan, barem u ovom broju fotografija koje sam zabeležio. Video iako nije u 4K rezoluciji je takođe odličan za 1080p kategoriju, pogotovo kod iPhone 6 Plus modela sa optičkom stabilizacijom. Sve u svemu, kamere kod iPhone 6 i 6 Plus modela jesu odlične, ali me nisu impresionirale kao recimo kamera Note 4 modela.
Primeri fotografija iPhone 6:
Link
Primeri fotografija iPhone 6 Plus:
Link
Video primer iPhone 6:
Video primer iPhone 6 Plus:
Što se tiče autonomije, rezultati koje sam dobio surfovanjem na 250 cd/m2 svetline ekrana nimalo me nisu impresionirali. U slučaju iPhone 6 Plus modela situacija je bila znatno bolja, 5 sati i 5 minuta neprekidno uključenog ekrana, dok je manji iPhone 6 pružio samo 3 sata i 41 minut. Iako su ovo cifre koje su znatno manje od onih koje možete naći na internetu, prostora za grešku sa moje strane nije bilo. Da li ovako loša autonomija softverski ili hardverski problem, nisam mogao dublje da proverim, jer kao što sam napomenuo, moje vreme predviđeno za testiranje oba modela bilo je veoma ograničeno.
Mini zaključak
Apple je svakako napravio odličan korak unapred u odnosu na iPhone 5s, sa novim iPhone 6 i 6 Plus modelima. Nema sumnje da će se oba modela izuzetno dobro prodavati, ali bitnije je da je Apple mene kao dugogodišnjeg Android korisnika prilično zaintrigirao svojim novim modelima. Da li iz mene govori prezasićenost Android smartfonima – u to zaista nisam siguran, ali kada su u pitanju kvalitet izrade, vrlo tečan i privlačan interfejs, odlične performanse i fenomenalan ekran, sve su to razlozi zbog kojeg bih kupio konkretno iPhone 6 Plus kao zamenu trenutnom Nexus 5 modelu koji koristim. Kamera je takođe vrlo dobra, ali ne bih rekao da je najbolja na tržištu. Ono što me brine je nešto slabija autonomija kod oba modela, barem iz kraćeg iskustva prilikom testiranja, ali osim toga iPhone 6 i 6 Plus su fantastični smartfoni i lično im dajem visoke preporuke, a ističem da je iPhone 6 Plus ipak u prednosti…
iPhone telefone na test je ustupio Vip MobileKao neko ko je korisnik obe platforme, mislim naravno na Android i iOS, želim da istaknem nekoliko stvari koje su za mene lično već dugo vremena iritirajuće…i svesno ću pobeći od ideje da svoj deo ovog članka posvetim isključivo iPhone 6 telefonu, jer, ovo je prava prilika da u pravom trenutku iznesem neka svoja razmišljanja na ovu temu. Nadam se da mi niko neće na tome zameriti.
Svi imamo pravo na izbor: jedino ne možemo odabrati ko će nam biti roditelji, ali mnogo stvari u svojim životima sami odlučujemo. I naš izbor je naš izbor, i naša odgovornost za naše odluke: niti zbog toga nas neko treba da mrzi, niti mi treba da mrzimo druge zbog njihovog izbora. Cela fama oko slučaja da li je ovaj OS za devojčice, a ovaj za dečake, da li je ovaj ili onaj sistem otvoren ili zatvoren, da li je onaj fensi a ovaj nije, da li onaj nose sponzoruše ili nedorečeni, iskompleksirani likovi…samo su sjajan mamac kreiran od strane konkurenata na tržištu, mamac na udici koji su zagrlizli brojni korisnici – ili što je još gore, oni koji to uopšte nisu.
Što bi naš kolega Branko Mitić rekao: interesantno je da “ajfonomrsci” znaju više o Ajfonu od njegovih korisnika!? Da, uglavnom tačno. Da li je vlasništvo nad nekim telefonom način za lečenje frustracija, ili želje da dokažemo da je baš naš izbor pravi a da oni oko nas nemaju pojma?
Oba sistema su – dobra, tu nema zbora. Kao neko ko je u prethodnih 20-ak godina promenio ogroman broj telefona i kome je već pomalo “preko glave” te čudne potrebe da se poseduje najnoviji model, kao neko ko je u poslednje vreme koristio uglavnom high end modele Samsunga, HTC-a – mogu da kažem, moj izbor je iPhone. Kao koncept, kao ideja, kao filozofija, kao jednostavnost. Zaista ne tražim da se iko složi sa mojim razmišljanjem niti da staje na moju stranu, jer to je moj lični odabir – ali sam uprkos svemu, poslednjih 3-4 godine proveo služeći se Android telefonima, i do ovog momenta nisam imao niti jedan jedini motiv da se vratim na “ajfon”
Razlog je jednostavan i nedvosmislen: veličina ekrana. Ne znam šta za ovo vreme dok pišem svoj deo ovog članka na drugom kraju grada “kucka” kolega Filip Majkić, ali pretpostavljam da će njegov deo priče negde biti vezan za čuvenu izjavu Stiva Džobsa koji je u “amanet” ostavio ideju da telefon ne može i ne sme biti preveliki. Jer, vremena se menjaju, ali i navike ujedno: uveren sam da bi da je Džobs danas živ, on sam pronašao način da opovrgne svoja pređašnja razmišljanja i promeni strategiju. Oko toga bi se digla buka 10 dana i sve bi se vratilo u normalu: ovako, njegova davno izrečena misao ostala je povod da se i dan danas mnogi “hvataju” za nju i to u najmanju ruku nije u redu.
Kada sam prvi put video ekran koji je u to vreme ponudio Samsung sa Galaxy S2 modelom, dileme više nije bilo, svaka čast iPhone-u ali veliki ekran na telefonu je moj prioritet. Tačka. Iako sam imao jedan kratak period povratka na iPhone 4, navika upotrebe telefona sa velikim ekranom me je brzo vratila u Android tabor: da li je bolji iOS ili Android, apsolutno me nije zanimalo: samo hoću ekran normalne veličine. Uskoro je stigao Galaxy Note i mislim da sam bio možda i prvi kupac phableta u Srbiji: jasno sam video ljude koji mi se smeju što nosim toliki telefon ali ja sam zaista uživao u takvom prikazu.
To se vreme nekako poklopilo sa ogromnom ekspanzijom Androida na domaćem tržištu: to je bio period tranzicije sa “glupih” telefona na nove, moderne. Sve više domaćih developera je počelo da izrađuje Android aplikacije koje su sve više dobijale upotrebnu vrednost na lokalnom tržištu, oni koji vole da “čačkaju” svoj telefon mogli su da uživaju u mogućnostima koje im iOS nikada nije (niti će) pružao…a uz sve to, XDA developers forum nam je pružao toliku širinu sa raznolikim mogućnostima prilagođavanja maltene svakog modela, da je to postalo fascinantno. Srbija se definisala kao apsolutno Android tržište, ne samo zato što ajfona nije bilo kod nas u ponudi, već što je Android platforma omogućila ulazak u svet pametnih telefona i onima sa jeftinijim ulaznicama. Oni koji su i pored svega želeli iPhone morali su da se snalaze na dobro poznate načine: e sad, što se tiče dobrog dela populacije koji su sebi mogli da ga priušte (a nije mogao da se uzme uz ugovor kod teleoperatera) – tu i jeste nastao problem i čuvena fama koja vlada oko iPhone-a u našoj zemlji. Da dalje ne prepričavam brojne komentare na ovu temu…jer, podsetiću, svako ima pravo na svoj izbor i što se mene tiče, to nije problem.
Telefon po meri Srbina…not!
iPhone je skup? A vrhunski Android modeli nisu? Netačno.
Prosečni Srbin nema novca ni za mnogo potrebnije stvari od dobrog telefona, pa opet, mnogi koriste vrhunske modele, bilo da su u pitanju Android telefoni ili iPhone. Shodno primanjima prosečnog građanina ove zemlje, telefon do 200e bi bio vrh vrhova, pa opet – nije tako. Fenomen potrebe da se poseduje novi telefon je pitanje koje više zadire u psihologiju nego u realno objašnjavanje od strane IT novinara. Pogledajmo samo tržište laptop računara: Srbija je zemlja sa jednim od najnižih ASP-a (average selling price) u Evropi: na domaćem tržištu se prodaje skoro pa isključivo –konfekcija, najjeftiniji modeli prenosnih računara. I u tablet segmentu je slična situacija, ponuda tableta po meri srpskog kupca je sve rasprostranjenija. O desktop segmentu računara ne treba ni govoriti jer je suvišno…
Ali da se razumemo: niti jedan telefon koji pripada high end klasi nije pravljen da bi se o njegovoj ceni na adekvatan način diskutovalo u Srbiji: ne samo telefoni kada su u pitanju, nego i mnoge druge stvari. Pa ipak, mi to možemo da radimo beskonačno dugo…
Ko je iole putovao u inostranstvo imao je prilike da vidi koliko zapravo običnih ljudi koriste različite telephone a kada je u pitanju iPhone, u Americi je dominantan, i nose ga svi, od bogatih do sasvim prosečnih ljudi. Da budem jasan: nigde na ovom svetu 5, 6 stotina dolara nije mali novac da bi ga neko tek tako potrošio na mobilni telefon. Bilo da je u pitanju iPhone ili neki od naprednih Android telefona. Zato i postoji kupovina uz potpisan ugovor sa teleoperaterom.
Interesantno je primetiti situaciju među korisnicima u Zapadnoj Evropi: putujući prethodne dve godine čini mi se da je polako slabio procenat iPhone telefona naspram korisnika Androida sa velikim ekranima. Jasno je primetno da je upravo veliki ekran imperativ korisnika i da oni upravo tome daju prednost. Zato sa novim modelima, iPhone opet dolazi u po sebe, veoma dobru poziciju na tržištu jer biće u prilici da vrati izvestan broj kupaca.
Savršeni tajming za iPhone
Za Apple i iPhone čini se da nije postojao bolji trenutak za lansiranje nove generacije telefona: iako su neposredno pre predstavljanja “šestice” mnogi predstavili svoje najnovije, najjače adute. U pitanju je borba dve filozofije: ako ste rešili da kupite iPhone, jedina stvar koja vas je u prethodnih par godina zaista ograničavala jeste veličina ekrana i naravno – cena. Za sve ostale, tu je Android…ali, iskreno rečeno, bezbroj Androida od strane bezbroj proizvođača. I koliko god taj posao bio veliki i ogroman, koliko god Android bio suvereni vladar nekog srednjeg cenovnog segmenta, činjenica je da taj biznis postaje sve manje isplativ po proizvođače.
Jedan Samsung je primera radi, sve to na vreme primetio, percepcirao potencijalne probleme koji će se pojaviti (i već su se pojavili) pre nego se ikome tome nadao: ali ni neverovatna snaga kompanije nije pomogla da se projekat Tizen istera do kraja i napravi kako treba. Samsung je odavno bio svestan da će doći do ove situacije: a ne zaboravimo kako su stvari po Samsung izgledale pre samo dve godine – perspektiva je izgledala sjajno. Konkurencija nespremna, zatečena, iznenađena…količine ogromne, Samsung je bio pravi igrač na pravom mestu, imao je ponudu, imao je snagu kompanije, neverovatan marketing. Imao je iza sebe izgubljeni spor sa Apple-om koji ih je koštao milijardu dolara a doneo im verovatno deset. Verovatno najbolje iskorišćeni sudski spor u istoriji koji je u očima korisnika izjednačio Samsung i Apple, te korejskog proizvođača doveo u odličnu poziciju na tržištu. Ali, i Samsung je znao da neće ostati zauvek tako, i grozničavo je razvijao Tizen platformu kao sopstveni ekosistem čime bi se razlikovao od Huawei-ja, LG-a, Sony-ja i gomile drugih (prvenstveno kineskih) proizvođača. I…nije uspeo…i siguran sam da nikada više Samsung neće imati dominantnu poziciju na Android tržištu kakvu je imao pre recimo dve godine. Samsung ne može da radi za nisku maržu, konkurencija je stala na noge, ima sve što ima i Samsung…
Rezime cele price, pobednik je Apple…jer jedini ima nešto drugačije, svoje. Apple će jesti sopstveni kolač koji je kao mini pizza u odnosu na porodičnu, ali će ga jesti sam dok će se svi ostali “polomiti” za parče velike…
App Store vs Google Play
Za korisnike u Srbiji Google-ova platforma zaista nudi mnogo više mogućnosti: definitivno je jasno da je Srbija Android tržište i tako će još dugo ostati. Ponuda lokalizovanih aplikacija ide znatno u korist Android platforme i to će tako ostati još veoma dugo, verovatno i zauvek…i to će ostati jak adut Androida, jer je ponuda daleko bolja u odnosu na lokalne iOS aplikacije kojih zaista nema puno. Ako dodamo da smo se negde svih ovih godina nekako “navukli” na upotrebu nekih od njih, jasno je da će to mnogima biti jedan od aduta za ostanak na Androidu.
Pratićemo šta se dešava po pitanju lokalizovane verzije App Store-a i šta će uopšte korisnicima u Srbiji biti ponuđeno na tom planu. Kao korisnik Androida u poslednjih nekoliko godina, ne vidim da sam u nekoj naročitoj prednosti nad onima koji koriste iPhone – i dalje se ne mogu kupiti aplikacije, na raspolaganju su samo one besplatne, igranke sa pristupom preko VPN-a me u 2014. godini zaista ne impresioniraju, čak ću reći da počinju da mi idu na živce.
Novi iPhone – da ili ne?
Da li sam oduševljen? Da budem iskren, nisam. Da li ću sa Androida nazad na iOS – da, siguran sam. Zašto? Pa zato što iPhone konačno ima razumnu veličinu ekrana: da se to desilo odavno, verovatno ne bih ni odlazio na Android. Zašto? Samo mi se više dopada, jednostavno…radi onako kako ja to očekujem od telefona, moj subjektivni utisak, moja stvar. Za sve ostalo tu je tablet, laptop, desktop računar…koji će to bolje i brže uraditi od bilo kog Android telefona.
Meni lično više ne treba “otvoren sistem” , imam “već” drugi telefon za redom koji nisam root-ovao, drugi telefon zaredom na koji nisam stavio custom ROM, niti mi pada na pamet. Vreme igranja sa telefonom za mene je završeno: slobodnog vremena naravno nikada dosta ali nije ga bilo ni pre, pa je bilo zanimljivo. Sada se većina custom ROM-ova ne razlikuje previse od originala, nema ničega novog niti previse interesantnog, optimizacija da bih zabeležio par poena više u benchmark aplikacijama me ne zanima. Za nekoga ko je intenzivno koristio XDA forum ne za vreme HTC HD2 modela ili pre toga HTC Diamonda, nego još u vreme Qtek-a, ta igranka je stvar prošlosti. Znao sam da promenim i po tri ROM-a na dnevnom nivou jer je tu bilo toliko toga novog, drugačijeg: danas, ne vidim čvrste razloge.
iPhone 6
Uz sve novotarije, savremene procesore i ostale hardverske dodatke, tri stvari kod većine korisnika telefona imaju presudnu ulogu – veličina i kvalitet ekrana, dizajn i trajanje baterije. Kome se dopao iPhone i navikao se na njega, nikada neće u suprotni tabor i obrnuto. Osim ukoliko okolnosti nametnu drugačije: poznajem najmanje nekoliko ljudi na visokim pozicijama kada su u pitanju proizvođači telefona koji “kukaju” što su morali da se odvoje od iPhone-a jer logično, po pravilima firme za koju rade ne smeju da ga koriste.
Što se tiče hardverske specifikacije, za mene one kod telefona ne igraju presudnu ulogu. Da li je A7, A8, Snapdragon 801 ili 805, ili neki Exynos, to sigurno neće igrati presudnu ulogu. Kamera mi takođe nije imperativ (ne slikam puno) jer u ovoj klasi retko nailazimo na telefone koji nemaju dobru kameru (osim ako neko kao HTC dva puta ne eksperimentiše na svoju štetu). Veličina baterije ne mora uvek da znači da će telefon imati dužu autonomiju, već ona zavisi od mnogo drugih faktora.
1. Ekran
Po prvi put imamo iPhone koji stiže sa dve različite veličine ekrana: iako sam kao i mnogi već video sebe kao budućeg korisnika većeg modela, “na jedan” sam odustao od toga pri prvom kontaktu. iPhone je za mene sinonim perfektnog ležanja u ruci a iPhone 6 Plus to nije: odmah mi je iskliznuo iz ruke, sva sreća pa se to dogodilo nad stolom. Telefon je preglomazan, Apple-ov centralni taster sa Touch ID-jem jednostavno nameće tolike gabarite. Iako sam korisnik koji je preferirao phablet modele, shvatio sam da je smartfon + tablet za mene ipak perfektna kombinacija i iPhone 6 Plus mi se tu nikako ne uklapa. Što bi Štefica Cvek u Raljama života rekla: “Isuse, kak je veliki…” Ajfon se drži i koristi jednom rukom i tu je za mene početak i kraj priče.
Kao sada već bivši korisnik phableta koji nema nameru da se vraća na tu teritoriju, čak mislim da bih pre posegao za Samsung Galaxy Note 4 modelom, bez obzira što naginjem iOS platformi.
Što se same rezolucije i kvaliteta prikaza tiče, Apple je sa Retinom odradio sjajan posao: nikada nije bilo nekih posebnih zamerki po pitanju kvaliteta. Iako manji iPhone ne donosi čak ni Full HD rezoluciju, to ništa ne menja, na 4.7” ekranu nema nikakvih problema. Što se tiče većeg modela, tu je sve zaista sjajno.
2. Dizajn
Nisam razočaran izgledom iPhone-a ali ne pripadam grupi oduševljenih. Za mene je ovo nešto vrlo nalik HTC One modelu (koji i inače koristim) ali lično mi se daleko više dopadao dizajn koji su “furali” četvorka i petica, koji za mene predstavljaju sinonim pravog telefona kada je osećaj u ruci po sredi. Opet smo se dizajnom vratili na “sapun” dizajn…a sa druge strane imamo Samsung Galaxy Alpha koji je (sasvim dobra) kopija iPhone-a 5, sa zakašnjenjem od godinu i po dana.
Već izvesno vreme držim se svog poimanja priče što se dizajna telefona tiče, nisam je nikada javno pominjao već isključivo u razgovoru: i sve sam uvereniji da tu nečega ima, a mislim da sam i svoje sagovornike makar naterao na razmišljanje: Nakon što je Apple tužio Samsung u vezi patenata, uskoro su se u vestima (pa i na našem sajtu) pojavile informacije da Apple tuži i HTC po sličnom osnovu. Nakon nekoliko informacija tog tipa, jednog dana pojavljuje se vest da su se Apple i HTC nagodili, te da će u budućnosti zajednički sarađivati. Moja prva sumnja se pojavila onog dana kada je HTC predstavio HTC One M7: ne bih želeo da me iko pogrešno shvati, ja prvi izuzetno volim i poštujem kompaniju HTC još iz vremena kada me je 95% ljudi pitalo kakav ti je to telefon, koja je to marka (Windows Phone, HTC Diamond i slični modeli), ali nisam siguran da je HTC sam mogao da “izmisli” onakav fantastičan dizajn, pa još izrađen iz komada metala – možda se nekome danas i ne dopada, ali u proleće 2013. dizajn HTC One-a je bio apsolutno različit u odnosu na trendove koji su vladali. Još kada sam ugledao prvi video koji pokazuje proces proizvodnje, impresivan način na koji je video snimljen i osmišljen me je naterao na razmišljanje – ovde je Apple umešao prste…
Setite se šta se dešava od tog trenutka: SVI žele metalni telefon, svaki telefon koji nije od premijum materijala (metal, staklo) počinje da se smatra za telefon sa lošim kvalitetom izrade: ko je prvi stradao? Pa naravno, Samsung! Galaxy Note-u 3 se nekako progledalo kroz prste, ali je Galaxy S5 nastradao – a to je upravo glavni protivnik iPhone-a. Svaka čast svima, ima tu odličnih telefona, ali niko nema snagu da proda broj telefona koji može Samsung, a S5 nije bio uspešan koliko se od njega očekivalo. Očekivao se telefon od metala, S5 to nije bio i nije ispunio planirano, plastika je izopštena i to je ovaj telefon (i naravno Samsung) itekako koštalo uspeha. Trojanski konj ne da je ispunio svoju misiju, nego u svakom pogledu… Stavite li danas iPhone 6 pored HTC One (a ja jesam), ne možete a da ne primetite evidentnu sličnost. I da…vest o tome da će Apple tužiti HTC po pitanju patenata se više nikada nije pojavila…
3. Trajanje baterije
Nažalost, nisam imao prilike da se predugo družim sa novim ajfonima ali mogu da primetim da iPhone 6 nije telefon koji se posebno ističe na tom planu. Da li bih mogao da preživim? Da, naravno…neretko sam imao telefon koji se na mnogim testovima pokazivao odlično, da bi i sa takvim telefonom imao problema kako bi se dan bližio kraju.
Iphone konačno u Srbiji
Da, drago mi je što se saga u vezi mogućnosti legalne kupovine iPhone-a u Srbiji privela kraju. Kaže naš narod, svakog čuda – tri dana dosta. Tolika nagađanja, toliko kontradiktornih informacija, toliko euforije i…za dvadesetak dana će se to sve dovesti u normalu. Lepo je da kupci imaju mogućnost izbora i sve će to doći na svoje mesto vrlo uskoro. Prvi talas ajfonmanije će proći: oni koji nikada nisu imali mogućnost da iskeširaju 5-6-7 stotina eura za novi ajfon, sada će uz ugovore kod teleoperatera konačno doći u priliku da poseduju ovaj telefon.
Oni koji preferiraju Android ostaće tu gde jesu, neki će možda i preći u suprotni tabor ali najvažnije od svega jeste da više ne moramo da trubimo o tome da li će, i kada će iPhone doći u Srbiju.
Kolika je cena, ko se koliko ugradio, da li je u paketu prenesi unutrašnje organe i slično, zaista ne treba nikoga da zanima dok ne daje svoje pare iz svog džepa. Ako ste se prethodna dva dana sablažnjavali kao mnogi na društvenim mrežama što svakakvi stoje satima u redu: nemojte, polovina su statisti koji se tu nalaze da bi se stvorio “hajp”. Ima naravno kupaca, ali mnogo više onih koji dođu da prave gužvu, jer slike moraju da budu što uverljivije. Imao sam prilike da prisustvujem otvaranju nekih drugih radnji i čudom se čudio odakle toliki ljudi…dok mi nisu objasnili 🙂
Da rezimiram…
Zvanični dolazak iPhone-a će se odraziti na domaće tržište, tačnije rečeno, posebno na high end segment ponude: i bojim se da će se mnogi poznati proizvođači naći u (izvesnom) problemu. Kolikom, nemam jasnu percepciju. Krenimo redom: Galaxy S5 ni u trenutku pojavljivanja nije bio preterano dobro primljen a sada je već u pitanju sedam meseci star model: veće šanse bi recimo imao u ovom trenutku Galaxy Alpha jer pripada klasi compact modela u kojoj je objektivno i iPhone 6. Slična sudbina važi i za HTC One M8 čiji su zvezdani trenuci već na izmaku – a do dolaska M9 modela ćemo se načekati. Xperia Z3 i LG G3 objektivno u ovom trenutku imaju najsnažnije adute u borbi protiv “ajfonmanije” ali veliko je pitanje mogu li oteti ozbiljniji deo kolača. Jer…uzmimo za primer da su i G2 i G3 sjajno primljeni od strane korisnika ali su količine naspram onoga što mogu da prodaju Apple ili Samsung – zanemarljive.
Kada je u pitanju iPhone 6 plus i ta kategorija korisnika, čini se da stvari stoje nešto bolje po Android nego na drugom terenu: tu imamo dosta svežijih modela kao što su Samsung Galaxy Note 4, Huawei Ascend Mate 7 i slični…ali, phablet nije za svakoga i mnogo korisnika ga i ne uzima u razmatranje. Pogledajte samo na kakav je mlak odziv naišao Nexus 6 – veliko razočaranje publike ogromnim dimenzijama.
iPhone 6 i iPhone 6 Plus su po mom mišljenju odlični telefoni i gađaju pravo u metu. Nikoga neću ni pokušati da ubedim da su bolji od vrhunskih Androida današnjice: niti tu iko može biti objektivan. Navike su navike i sve da su po svakom osnovu bolji, postoji veliki broj korisnika koje to jednostavno ne zanima. Po Apple se stvari odvijaju sjajno u ovom trenutku i moram priznati da im se situacija “otvorila”: duplo ili nešto malo manje od toga imaju manji udeo na svetskom tržištu – ali oni sami protiv svih ostalih. Ko ne bi poželeo takvu situaciju. iPhone je prisutan na sve većem broju svetskih tržišta, za razliku od nekih prošlih vremena, eto, došlo je do toga da ga čak i u Srbiji ima. Da li sam pomenuo Kinu? 200 miliona prodatih primeraka kako glase predviđanja ove kompanije uopšte ne zvuče nerealno…
Ponoviću reči sa početka izlaganja: svako ima pravo na svoj izbor…i na koji način će potrošiti svoj novac.iPhone 6 (Plus) iz ugla korisnika Apple proizvoda
Dugo vremena u redakciji smo razmišljali ko će i kako napisati test iPhone 6 i iPhone 6 Plus telefona. Na kraju smo, kao što možete videti, došli do atipičnog rešenja koje podrazumeva osvrst na nove telefone iz Kupertina od strane više osoba. Na ovoj stranici ću se osvrnuti na nove telefone iz ugla korisnika koji ne postavlja pitanje da li će koristiti Apple proizvode, već samo koje i kada.
Da li (ću) kupiti iPhone 6?
Pripadnost Apple ekosistemu je u mom slučaju zacementirano, obzirom da koristim iMac, MacBook Air, Apple TV, uz naravno iPhone. Razlog zbog čega spominjem ove uređaje jeste zbog toga kako bih podsetio da Apple i dalje ima zatvoren sistem, koji uslovljava međusobno korišćenje Apple softvera i hardvera. Podsetimo, budući Apple Watch će raditi samo sa (odbranim) iOS uređajima. Međutim, pored toga što me Apple uslovljava da koristim određene stvari, u isto vreme je kompanija zadobila moje veliko poverenje. Pa se korišćenje njihovih proizvoda ne završava samo na gore nabrojanim, već su tu i adekvatne periferije, kablovi, adapteri, ali i softver. Uvek ću izabrati aplikaciju ili servis koji već postoji na sistemskom nivou, čak i ako neki “treći” softver možda nudi bolje mogućnosti (mada obično Apple softver bolje iskorišćava hardver, što se posebno oseća na slabijim mašinama, ali i u slučaju čuvanja baterije na laptpopovima). Prema tome, jasno je da u mom slučaju ne postoji nikakva dilema – iPhone 6 će se pre ili kasnije naći u mom džepu.
Kada (ću) kupiti iPhone 6?
Do skoro sam mislio da će se desiti veoma brzo, ali je situaciju promenio iPhone 5S – tačnije njegova baterija. Moram priznati da sam imao iPhone 5 koji mi je pravio dosta problema sa trajanjem baterije. Mogao je da izdrži jedan radni dan, obično sam ga punio samo pred spavanje, ali nikada u njega nisam imao poverenje što se tiče autonomije rada. Problem nije bio u bateriji, već u, laički rečeno, određenom čipu koji služi da kontroliše punjenje baterije, ali u isto vreme zna da sam od sebe prazni bateriju ukoliko ne funkcioniše kako treba. Ovaj problem zapravo nije ni malo redak. Baš kada sam se razmišljao kako da kupim iPhone 6 (pre nego što su ga domaći operateri dobili), prijatelj je odlučio da sebi kupi iPhone 6 i prodao mi je njegov 5S. I mogu samo da kažem da je baterija fantastična. Najveći razlog zbog kojeg sam želeo da zamenim iPhone 5 je nestao, što znači da na kraju ipak neću žuriti sa kupovinom iPhone 6 telefona.
Da li je veličina ekrana bitna?
Veličina ekrana jeste bitna, ali uvećanje ekrana nije ono zbog čega bih danas pojurio da kupim iPhone 6. Sigurno da će mi jednog dana dijagonala od 4 inča biti mala, ali za sada još uvek nije. U vezi sa ovim moram da kažem da ne znam da li je dijagonala ekrana i samim tim veličina iPhone 6 telefona idealna. Za dugogodišnje korisnike telefona sa znakom jabuke, iPhone 6 je u startu dosta veliki. iPhone 6 Plus da ne spominjem. Prvih dana telefon definitivno ne leži lepo u ruci, a gornji deo ekrana nalazi se previše visoko (sreća u iOS-u su implementirana određena rešenja koja olakšavaju dohvatanje vrha ekrana). Apple u potpunosti redizajnirane telefone izbacuje na dve godine i jasno je da je iPhone 6 morao da dobije 4.7” ekran, koliko će imati i iPhone 6S sve do jeseni 2016. godine, kada se verovatno bude pojavio iPhone 7. Pritisak na Apple je bio ogroman i morali su da se pojave veći telefoni. Ne kažem da je 4.7” greška, ali za nekoga ko koristi samo iPhone već duži niz godina, biće potrebno dosta vremena za navikavanje na novi model.
Gde su u celoj priči iPhone 6 Plus i iPad mini?
Moram reći da iPhone 6 Plus u mom slučaju ne izaziva bilo kakve emocije, ni pozitivne ni negativne. Telefon je za moje ukuse preveliki i tu se za mene završava bilo kakvo interesovanje. Ne optužujem bilo koga ko ima Galaxy Note i slične telefone, ali bih se osvrnuo na one koji planiraju da manji tablet zamene za iPhone 6 Plus – nisam siguran koliko je to dobra ideja. Iz nekog razloga, iPad mini vidim kao manji uređaj u praktičnoj upotrebi, nego što je to iPhone 6 Plus. Kao bivši vlasnik iPad mini tableta (na kraju sam ipak kupio dugo željeni 11.6-ični MacBook Air) znam da nikada nisam imao problema da ga ponesem bilo gde. Uz malo šetnje po gradu našao sam običnu mušku torbicu u koju staje iPad mini i koja je spolja čak i manja od većine torbica koje inače muškarci nose. U više navrata sam sedeo u društvu gde sam nakon nekog vremena iz torbice izvadio iPad mini i svi su bili oduševljeni da je tako “moćna” sprava zapravo bila u blizini, a da niko nije ni znao. Međutim, iPhone 6 Plus ne možete ostaviti sa strane, kod kuće ili u automobilu. To je telefon i on mora uvek da bude sa vama. Nije praktično nositi ga u torbici, jer telefon stalno koristimo. Nije praktično nositi ga u džepu, jer je preveliki, a biće još veći kada prođe zima i vrati nam se letnja garderoba. iPhone 6 Plus (i zapravo bilo koji fablet) nije dobro rešenje da zameni tablet. Pogotovo što sumnjam da neko ko može da kupi 6 Plus nema dodatnih 200-300 evra (zavisno od toga da li želite običan mini ili Retinu) da kupi tablet. iPhone 6+iPad je daleko bolje rešenje od imanja samo iPhone 6 Plus fableta, a nije značajno ni skuplje. Pogotovo u današnje vreme kada je iCloud dovoljno “ispeglan” da je imati jedan ili deset iOS/OS X uređaja identičan posao, obzirom da sinhronizacija ide toliko duboko do istorije pregledanih strana u browseru, a o sadržaju i podešavanjima da ne govorim.
Kamera
Najbolji dokaz da iPhone 6 i iPhone 6 Plus telefoni imaju odličnu kameru jeste činjenica da je Apple hladnokrvno odlučio da zadrži rezoluciju od 8 megapiksela. To znači da su sigurni u ono što su napravili. Brojke kod konkurencije idu do 20 i više megapiksela, ali se Apple zadržao na 8 i čak ni najveći kritičari nisu bili previše glasni. Fotografije koje već nekoliko generacija prave iPhone telefoni su veoma prijatne. Usudiću se da kažem da me podsećaju na Canon fotografije koje su fantastične što se tiče izbalansiranosti boja, kontrasta i senki. Kameru je teško napraviti zbog toga što ljudski mozak neretko pogrešno vidi boje i dinamiku, odnosno vidi onako kako želi. Zbog toga nije moguće koristiti laboratorijske instrumente kako bi se sredio izgled slike. Za to su vam potrebni ljudi, koji ne treba da znaju ništa o razvoju senzora i procesiranju, ali treba da znaju kako da usmere inženjere do finalnih rezultata. Sam senzor u osnovi nije problem, ali je problem interno procesiranje, kao i konstrukcija objektiva i premazi sočiva koji mogu da stvore loše boje, neprirodan kontrast ili oštrenje.
Rekao bih da je Apple učio od najboljih i da je testirao puno konfiguracija senzora, procesiranja i objektiva pre nego što je došao do idealnog rešenja. Ovo su razlozi zbog kojih mi fotografije sa iPhonea već nekoliko generacija deluju najprirodnije od svih telefona. Čak i kada imaju manje detalja od određenih konkurenata, kompletna fotografija je ono što zaista impresionira za jedan mobilni telefon. iPhone 6 i iPhone 6 Plus su oduševili mnoge kada je u pitanju kvalitet fotografija, ali i videa. Negativne kritike je veoma teško naći, a 8MP skoro da niko i ne spominje. Ipak, ono što mi se nikako ne dopada jeste isturen objektiv kamere, koji znači da će se telefon “klatiti” kada se postavi na sto. Znamo da je prednje zaštitno sočivo napravljeno kristala safira, materijala koji je ekstremno izdrživ, ali zbog ove izbočine iPhone 6 će verovatno biti moj prvi telefon koji ću konstatno nositi u futroli, odnosno maski.
EarPods
Želim da podsetim da se iPhone telefoni već dve godine isporučuju sa EarPods slušalicama. Smatram da ove slušalice nisu dobile dovoljno priznanja na internetu, odnosno da su nezasluženo kritikovane i pokušaću to da ispravim. U mom slučaju su to najbolje bubice koje sam koristio, iako nisam koristio neke preterano skupe bubice. Neću ih nikada ni koristiti – nije problem u novcu, ali mislim da bilo kakvi Hi-Fi poduhvati zahtevaju minimum slučalice koje idu preko celih ušiju. Moje iskustvo sa bilo kojim bubicama kaže da one sviraju dobro onoliko koliko dobro stoje, a u većini slučajeva stoje loše. EarPods slušalice, u mom slučaju, su odlične jer: 1) uvek stoje na isti način i 2) ne moram da ih guram duboko u uvo i “glavim” kako bih dobio željeni zvuk. Istina, ove slušalice daju osećaj kao da će lako da ispadnu (čak i kada je zvuk i dalje duboko unutra), ali se u mom slučaju to faktički nikada nije desilo. Ukoliko imate malo sreće da vam EarPods slušalice odgovaraju kao meni, u pakovanju iPhone 6 i iPhone 6 Plus telefona “besplatno” ćete dobiti odlične bubice posle kojih nećete želeti da probate bilo koje druge.