Dragoljub Radovanović Godina 2015-a je neparna, a svi znamo šta to znači kada je u pitanju Apple u pitanju, obzirom da se u prethodnim neparnim godinama ovaj proizvođač striktno držao svoje tradicije. Ukoliko ne razumete o čemu pričamo, podsetićemo vas da je od 2009-e Apple počeo da koristi takozvanu “S” oznaku u imenovanju svojih novih modela, tako da je prvi model koji je započeo sada već dobro poznatu praksu bio iPhone 3Gs. Sufiks se zadržao u predstojećim godinama, tako da je 2011-e usledio iPhone 4s, zatim 2013-e iPhone 5s i najzad ove godine – iPhone 6s. Interesantna klasifikacija nam zapravo i govori šta očekujemo od novih iPhone modela, jer u slučaju “S” verzija podrazumeva se novi hardver u identičnom telu prethodnika, dok su parne godine i naredni redni broj modela rezervisani za kompletan redizajn, moguću promenu veličinu ekrana, unapređenje rezolucije i slično. Naizgled može delovati da S varijante iPhone-a i nisu tako velika unapređenja u odnosu na prethodnika i to je našem mišljenju pogrešna konstatacija, a objasnićemo i zašto. Nama su “S” iPhone modeli posebno interesantni iz razloga što su u svakom smislu “doterane” verzije svojih prethodnika, kako hardverski, tako i softverski.
Upravo zbog toga je iPhone 6s ove godine autoru teksta takoreći “zapao za oko”, i definitivno predstavlja prvi iPhone model koji je dugogodišnje korisnika i velikog poklonika Android platforme, zaintrigirao do te mere, da ozbiljno razmišlja o prelasku na novu platformu. Jednostavno, posle nekog vremena korisnik vapi za promenom, dolazi do zasićenja, a ovo se definitivno ne odnosi samo na smartfone u ovom slučaju, već i za mnoge druge stvari. U prirodi nam je da isprobavamo nove stvari, da vidimo kakvo je iskustvo na drugoj “suparničkoj” strani. Iako je autoru do pre ne tako davnog vremena prelazak sa Androida na iOS bio nezamisliv, iPhone 6s je svojim novim hardverom, ali i odličnim novim softverom za nedelju dana aktivnog korišćenja poprilično promenio “sliku” o iPhone-u. Počnimo pre svega sa novitetima na hardverskom polju.
Hardver iPhone nikada nije imao loše specifikacije, ali svaki put kada bi u poslednjih par godinana papiru bio upoređivan sa Android konkurencijom, na prvi pogled delovao inferiornije, kao da pomalo zaostaje na određenim poljima. Manje upućenim korisnicima se činilo da je iPhone hardverski inferiorniji u poređenju sa vodećim modelima kompanija koje koriste Android rešenje, a razumemo i zašto: značajniji podaci u specifikacijama, sasvim logično, deluju privlačnije potencijalnim kupcima. Recimo, iPhone 6s je model koji je dosta smanjio taj “jaz” kada pričamo isključivo o brojkama na papiru, tako da je na primer povećao količinu radne memorije u odnosu na iPhone 6 i 6 Plus sa 1GB na 2GB-a. Takođe, mnogima je iuzetno bitna stvar kamera, a s obzirom da je do ovog modela bio korišćen 8MP senzor, praktično je nedostajalo piksela da bude moguće snimanje u 4K rezoluciji. Sada sa iPhone 6s i 6s Plus modelima, prelaskom na 12MP senzor, 4K video je najzad moguć. U pitanju je i dalje Sonijev senzor veličine 1/3”, ponovo sa F2.2 otvorom blende i 1.22 μm veličinom piksela. Za razliku od iPhone 6s Plus modela, nije prisutna optička stabilizacija, isto kao i prethodne godine. Zadnja kamera dakle nije drastično unapređena, ali je skok sa 8MP na 12MP koji je doneo 4K snimanje odličan sam po sebi. Tu je i najzad, dosta bolja rezolucija prednje kamere, povećanje sa neprivlačnih 1.2MP na značajno boljih 5MP.
[modul]uporednaspecifikacija=8891,7638[/modul]
Neko će reći – “opet samo dva jezgra procesora”? To definitivno nije običan dvojezgarni procesor, već izuzetno moćni Twister na 1.8 GHz, osetno brži od prošlogodišnjeg Cyclone-a na 1.4 GHz. Sada je tu i brži grafički čip, konkretno PowerVR GT7600, koji takođe predstavlja primetno unapređenje u odnosu na PowerVR GX6450, a pomenuti CPU i GPU sačinjavaju Apple A9 čipset. Naravno, čuli ste svakako za poznati “chipgate”, koji je nastao zbog toga što A9 proizvode dva proizvođača – TSMC i Samsung. Kako se ispostavilo, Samsungovi čipsetovi koji su proizvedeni u manjem, 14nm proizvodnom procesu, imaju za koji procenat slabije performanse i trajanje baterije u odnosu na 16nm TSMC; u teoriji to ne bi trebalo da bude tako već suprotno, ali pokazalo se obrnuto i situacija je takva kakva jeste.
Konkretne oznake za čipove su N71MAP za TSMC varijantu i N71AP za Samsung varijantu. Naš primerak je konkretno stigao sa TSMC proizvedenim A9 čipsetom. Pomalo nelogičan potez kompanije je da skladište iPhone 6s i 6s Plus modela ponovo kreće od 16GB, pogotovo sada kada je tu 2160p (4K) video snimanje umesto 1080p rezolucije, koje logično i zauzima značajno više memorije po minutu snimljenog video sadržaja. Očekivali smo da će skladište kretati od 32GB-a, ali na raspolaganju su 16, 64GB i 128GB varijante – naravno i dalje bez mogućnosti proširenja microSD karticom. Rezolucija ekrana i dijagonala 6s modela ostali su nepromenjeni – 4.7 inča i 1334×750 tačaka (326PPI) a bateriji je čak i smanjen kapacitet sa 1810 na 1715mAh.
Kao što smo napomenuli, ideja “S” modela nije u fizičkoj i estetskoj promeni, već o nadogradnji koja se krije “ispod haube”. U suštini, osim slova S na pozadini telefona, nema izmena u dizajnu koje bi diferencirala novi model od starog. U stvari, postoji ipak jedna nova karakteristika koja je unikatna za iPhone 6s i 6s Plus, a to je nova boja – Rose Gold. Nažalost, nismo imali prilike da je i uživo pogledamo još uvek, pošto je naš primerak došao u sada već uobičajenoj Gold varijanti. Naravno, i novi iPhone 6S je izrađen od metala, izuzetno precizno i kvalitetno, prosto odiše stilom. Kao i obično, pakovanje je u Apple stilu bele boje, unutar koga se nalaze EarPod slušalice, USB-Lightning kabl, punjač, dokumentacija i otvarač Sim slota za karticu.
Dizajn iPhone 6s modela vam je sasvim sigurno poznat zbog vrlo sličnog, skoro pa identičnog iPhone-a 6 koji smo testirali u ovo vreme prethodne godine. Iz tog razloga se nećemo previše zadržavati na opisivanju već viđenog izgleda, pa ćemo ukratko proći kroz prednju stranu, bokove i poleđinu iPhone 6s modela. Napred su zaobljene ivice, ponovo dosta široke površine ispod i iznad ekrana, pružajući relativno loš 65.6% odnos ekran/telo. Dimenzije u odnosu na iPhone 6 nisu u milimetar iste, jer je 6s koju desetinu milimetara deblji, širi i duži. Odličan podatak je što se sada koristi kvalitetniji i čvršći aluminijum iz 7000 serije, pa definitivno ove godine neće biti problema sa savijanjem kućišta.
Iznad ekrana su standardni ambijentalni/senzor za blizinu, slušalica, odnosno prednja kamera sa novom, 5MP rezolucijom. Ispod ekrana nalazi se Home taster koji je ujedno i čitač otiska prsta, baš kao i prošle godine. Sa leve strane nalazi se mute prekidač, volume dugmići, dok na dnu imamo 3.5mm priključak, mikrofon, Lightning port i jedan zvučnik; na sredini desne strane je slot za NanoSIM karticu. Iznad njega nalazi se power taster, dok je gornja strana prazna. Blago zaobljenje stakla napred, dosta veće zaobljenje ka poleđini, gde ponovo imamo kameru koja štrči, DualLED blic, bele trake antene, reflektivnu jabuku i skroz dole slovo S koje nam govori da je ovo novi iPhone model.
Prošle godine kada smo testirali iPhone 6 i iPhone 6 Plus, u to vreme aktuelna je bila iOS 8 verzija koja je bila sasvim korektna, ali smatramo da je ove godine iOS 9 poprilično unapredio korisničko iskustvo. Nismo sigurni da li je to zbog novog bržeg procesora ili dodatnog “peglanja” iOS-a, ali iOS 9 nam se čini primetno bržim kada je odziv u pitanju.
U vreme kada smo testirali iPhone 6s postojala je nadogradnja na 9.0.2 verziju, koju smo primenili čim se telefon zatekao u našem posedu. Otklonjeni su neki sitniji problemi kako smo pročitali u change logu i kako smo saznali iz priče postojećih korisnika, brzina je blago unapređena u odnosu na inicijalni 9.0.0. Tu su i nadogradnje za Keynote, Numbers i Pages, koje su između ostalog donosile podršku za 3D Touch.
Pošto već godinama povremeno koristimo OSX platformu i dobro smo upoznati sa problematikom, Apple ID koji je povezan na Hrvatsku je već postojao i bio spreman za korišćenje. Godinu dana je prošlo od zvanične prodaje iPhone modela u Srbiji a niti jedne reči o zvaničnoj podršci za App Store i ostale servise još uvek – nema. Za sada, hrvatski nalog funkcioniše za kupovinu aplikacija, ali korisniku nije na raspolaganju i iTunes Store, pa recimo nismo bili u mogućnosti da isprobamo Apple Music trial.
Posedujemo još jedan američki nalog uz pomoć kojeg možemo da rešimo pitanje vidljivosti iTunes Store-a, ali u tom slučaju gubimo mogućnost kupovine aplikacija – pa i dalje ne možemo da isprobamo Apple Music jer je u tom slučaju potrebna validna američka kreditna kartica. Moramo da naglasimo, ne možemo da budemo zadovoljni što u Srbiji ne možemo da iskoristimo pun potencijal svih Apple servisa na iPhone-u, mada dobar deo ipak funkcioniše. Ali, ne kupujemo pola telefona, već kompletan doživljaj – to je karika koja još uvek nedostaje.
Da pređemo na novitete: Maps je recimo doneo novinu da sada podržava informacije i rute javnog prevoza, što (naravno) nije podržano i kod nas. Dopada nam se posebna search strana skroz levo na početnim ekranima, kao i inteligentna pretraga. Recimo, u polju možete upisati razne konverzije, pretragu sadržaja mejlova, događaje sa kalendara, beleške, itd. Tu su i novi Siri predlozi sa kontaktima i aplikacijama, budući da Siri na pametan način analizira koga često zovete, koje aplikacije pokrećete, tip vesti koje pratite i još mnogo toga; zaključujemo da je Siri sada značajno “pametniji” i napredniji digitalni asistent koji prati sve što radite na telefonu.
Što se tiče same Siri pretrage, možete recimo zadati glasovnu komandu i uposliti Siri da vam pronađe sve fotografije koje ste napravili pre recimo dva dana na određenoj lokaciji, na osnovu ključnih reči u albumima. Siri je takođe 40% brža, sada čak može da sluša i aktivira se komandom “hey Siri” iako telefon nije na punjaču, ili može da se aktivira dugim pritiskom na Home taster.
iOS 9 donosi brojne korisne novitete kao recimo podsetnike za sadržaje iz samih aplikacija, indeksiranje sadržaja za pretragu, deep linkovanje i nešto što se svima u redakciji izuzetno dopalo, naročito autoru teksta – obzirom da dolazi sa Androida – Back taster u uglu koje vas vraća tamo gde ste prethodno bili i tačno označi u koju vas aplikaciju vraća. Još jedna interesantna stvar koja odlično funkcioniše je pametno skeniranje mejlova i povezivanje nepoznatih brojeva sa tim kontaktom, ukoliko se njegov broj nalazi u sadržini ili potpisu mejla.
Notifikacije su takođe izmenjene, pa se sada prikazuju hronološki umesto da budu grupisane po tipovima. Tu je još mnoštvo pametnih stvari kao što je dodavanje događaja u kalendar automatski na osnovu dobijenih pozivnica, predlaganje primalaca na osnovu subjekta mejla koji najčešće koristite, dobijanja notifikacije kada treba da krenete na neki događaj, kako biste na vreme stigli ukoliko imamo podatke o adresi dešavanja. Da pomenemo i novu News aplikaciju za vesti iz raznih odabranih izvora, ali Benchmark nažalost nije među dostupnim.
Nikako ne treba zaboraviti 3D Touch implementaciju na novom iPhone 6s modelu, koja donosi određena odnosno brži ili lakši pristup određenim opcijama. U ovom trenutku 3D Touch nije podržan u svim aplikacijama, za sada je upotrebljiv samo u onim popularnijim ili osnovnim Apple aplikacijama. Postoje dva gesta – Peek i Pop. Peek recimo dozvoljava da blažim pritiskom vidite sadržaj mejlova bez direktno ulaska, možete pogledati sadržaj linka u mejlu bez otvaranja, pregled adrese u mapama bez ulaženja, itd. Pop sa druge strane predstavlja gest “jačeg” pritiska na ekran kojim izvršavate radnje koje ste samo pregledali Peek gestom.
Moguće je pokrenuti razne prečice sa početnog ekrana, recimo, započeti snimanje videa ili napraviti fotografiju jačim pritiskom na Camera aplikaciju, dodati događaj na kalendaru jačim pritiskom na Calendar, brzo napraviti tweet, započeti novi WhatsApp chat, pustiti Live fotografiju i još mnogo stvari, a mogućnosti će se i vremenom proširivati kako podrška za aplikacije bude rasla. 3D Touch po našem mišljenju predstavlja vrlo značajan novitet, samo još da prođe određeni period kako bi mnoge dobre aplikacije iskoristile ovaj potencijal.
Kao i uvek, krenućemo od samog utiska držanja telefona u ruci. iPhone 6s je u toj sferi baš kao i iPhone 6 više nego dobar, pošto su bokovi vrlo lepo zaobljeni a svakako nam se dopada i blaga zaobljenost stakla na ivicama, gde prst vrlo lako klizi sa ivica. Kvalitet izrade je perfektan: izuzetno kvalitetan alumunijum i obraćanje pažnje na najsitnije detalje, baš kao i do sada. To što su se dimenzije povećale za koju desetinu milimetra je praktično neprimetno, ali više nam smeta to što je i dalje iPhone 6s, baš kao i njegov prethodnik, previše dugačak za svoju dijagonalu ekrana. Kada bi Apple uspeo da pronađe način da to reši bili bi još zadovoljniji, ali fizički home taster sa čitačem otiska ostavlja malo prostora za neke drastične promene. Čitač je izuzetno brz i tačan, vrlo je pouzdan, ali možda čak i previše brz u situacijama kada otključavate telefon, jer se dešava da vam u procesu otključavanja promaknu notifikacije, obzirom na to koliko se brzo prelazi na početni ekran.
Ekran je i dalje dijagonale 4.7 inča: ne bismo se uopšte bunili da se ta brojka popne do 5 inča, pod uslovom da se nađe rešenje za previše široke površine ispod i iznad njega. Rezolucija je ostala nepromenjena, 1334×750 tačaka, što na papiru ne deluje previše impresivno u odnosu na uveliko dostupne 1080p i 1440p ekrane, ali na ovoj “manjoj” dijagonali sve ipak deluje vrlo oštro, uz vrednost od 326 piksela po inču. Kvalitet prikaza je ekvivalentan onom iz prošle godine jer u pitanju je identičan IPS panel sa solidno tačnim bojama. Imali smo prilike da vidimo i tačnije boje, ali je prikaz svejedno odličan na ekranu iPhone 6s modela.
Pre svega, izmerili smo 3.21 Delta E vrednost, koja je prilično dobra, takođe je i Gamma kriva odlična uz 2.19 vrednost, ali ekran ima hladnije boje nego što bismo to voleli, sa temperaturom od 7849K. Svetlina je skoro pa identična kao i prošle godine, nešto preko pet stotina kandela po kvadratnom metru, tačnije vrlo dobrih 506 cd/m2 na maksimalnom osvetljenju. Dubina crne boje je tek u redu sa 0.32 cd/m2 na maksimalnoj svetlini, 0.10 cd/m2 na polovini i 0.02 cd/m2 na minimumu. Ravnomernost kontrole slajdera za osvetljenje nije baš najbolja, jer na 75% svetlina se spušta čak na 288 cd/m2, na 50% smanjuje se na 147 cd/m2 i na 25% ekran je dosta taman sa 37 cd/m2. Sveukupno vrlo dobar ekran sa tačnim bojama, ali ima par pomenutih nedostataka.
Od svih telefona koje smo ove godine imali prilike da testiramo, iPhone 6s je ubedljivo najbrži model, sa svojim izuzetno moćnim dvojezgarnim Twister procesorom. Taj nivo odziva u kombinaciji sa vrlo optimizovanom iOS 9.0.2 verzijom zaista do sad nismo susreli ni na jednom Android telefonu. Posebno nas je oduševila brzina prilikom surfovanja, brzina otvaranja stranica je gotovo na nivou desktop računara, što su izuzetno visoki rezultati sintetičkih testova u browseru i potvrdili. Nijedan Android telefon do sad nije uspeo da postigne 220ms u Sunspider testu, 4622 poena u Peacekeeperu, i čak 15397 poena u Octane Benchmark-u. Pokrenuli smo naravno i vrlo popularni GeekBench 3.4.0 i dobili 2532 poena za Single Core i 4402 poena za Multi Core. Brzina odziva je zaista spektakularna, svaka animacija savršeno glatka, bez ikakve naznake o padu performansi, štucanju ili bilo čemu sličnom. Android jeste brz, pogotovo Nexus modeli, ali iOS ipak ovde drži prednost kada su performanse u pitanju.
Čitali smo o raznim informacijama kako je zvučnik iPhone 6s modela malo tiši ove godine, ali bez posebne opreme to nismo uspeli da primetimo. Jedan jedini zvučnik na dnu je i dalje prilično glasan, pa zvuk ima solidnu definiciju i dubinu, svakako ne i dalje kao recimo One M serije kompanije HTC koja je i dalje šampion na tom polju, ali zvučnik ima kvalitetniji zvuk od većine Androida u višoj klasi koje smo u poslednje vreme testirali. Pruža izuzetno čist, glasan i kvalitet zvuk na EarPod slušalicama, u toj kategoriji je u samom vrhu, tako da će i ozbiljniji audiofili biti vrlo zadovoljni.
Dolazimo do autonomije, koja ne deluje previše obećavajuće obzirom na mali kapacitet baterije od samo 1715mAh. Problem koji postoji kod iOS-a je što je nemoguće potpuno precizno izmeriti kakva je autonomija u poređenju sa Android modelima koji pružaju jasan podatak o vremenu uključenosti ekrana. Apple jeste uključio ovu mogućnost u novi iOS, ali sa detaljima koliko je koja aplikacija bila na ekranu. U čemu je onda problem, onda samo treba sabrati sve rezultati i dobiti krajnju cifru, zar ne? Deluje lako, ali u praksi je ipak komplikovanije, jer se upotreba aplikacija meri u poslednjih 24 sata, a ne od trenutka maksimalne napunjenosti baterije kao na Androidu. Šta to znači? Znači da ne možemo sa sigurnošći znati kada tih 24 sata počinje i kada se završava, u međuvremenu čak moramo i da punimo telefon, a statistike uključenosti ekrana sa aplikacije se ne resetuju.
Jedini polukorisni podatak je Usage, koji uključuje vreme koliko se telefon koristio, ali to uključuje podatke čak i kada je ekran bio ugašen a bilo je neke pozadinske aktivnosti. Na automatskom osvetljenju, naš Usage se kretao između 7 sati i 32 minuta u najboljem slučaju, ali bilo je i dana kada je ta cifra bila i 5 sati i 39 minuta, pa nekada čak i ispod 5 sati Usage u prometnijim danima. Bilo kako bilo, ovakav nizak kapacitet baterije uspeo je da nas nekako dovede kroz dan korišćenja. Autonomija deluje da je na granici da vam omogući dan bez traženja utičnice, ali nemojte na to uvek računati da će biti slučaj, pri učestalijem korišćenju i još na LTE mreži, ne verujemo da može da izdrži od jutra do mraka bez punjača. Povrh svega toga, ne postoji brzo punjenje, pa je za kompletan ciklus od 1 do 100% koliko smo izmerili potrebno tačno 2 sata i 28 minuta.
Ove godine smo se dosta više posvetili testiranju kamere iPhone 6s modela u odnosu na prošlu godinu kada smo imali prilike da testiramo iPhone 6 i 6s. Veoma smo zadovoljni odlukom da se najzad pređe na nešto višu rezoluciju senzora, ali Apple je nekako “stao” samo na tome, i nije recimo koristio fizički veći senzor ili nešto konkurentniji otvor blende. Konkurencija ima senzore rezolucije do 23MP ili blende do f1.8, a Apple nekako zaostaje sa 12MP rezolucijom i F2.2 blendeom i 1/3″ senzorom. Nije sve u rezoluciji ili otvoru blende, vrlo značajnu ulogu ipak igra i veličina senzora, ali takođe i softversko procesiranje fotografija. U našem skorašnjem uporednom testu kamera na smartfonima, iPhone 6 je osvojio treće mesto, iza pobednika LG G4 i drugoplasiranog Samsung Galaxy S6 modela. Situacija sa iPhone 6s kada je kvalitet fotografija u pitanju, nije puno izmenjena u odnosu na iPhone 6. Dobijamo slične rezultate, sada ipak sa nešto većom količinom detalja – jer je povećana rezolucija. Ovoga puta smo želeli da iPhone 6s kameru direktno uporedimo sa još tri uređaja – našim Canon EOS 6D Full Frame DSLR-om koji je služio kao referentni kvalitet, Sony Xperia Z5 koji nam je takođe bio dostupan, a kao dopunu smo uključili i Nexus 5 smartfon. Naravno, zabeležili smo dosta fotografija slikanih iPhone 6s modelom u dnevnim i noćnim uslovima, ali smo odredili četiri uporedna primera za dnevne i pet uporednih za noćne fotografije. Kako se iPhone 6s pokazao? Možemo reći, u odnosu na Xperia Z5 i Nexus 5 nešto bolje na svim poljima, i naravno, očekivano lošije u odnosu na DSLR koji definitivno nije ista klasa i tu je samo kao reper.
Naravno, DSLR kvalitet nikako ne možemo očekivati na smartfonima u skorije vreme, ali bitno je istaći koji se smartfon najviše približio DSLR kvalitetu. Dakle, EOS 6D je aparat sa senzorom dijagonale 35mm, dok u poređenju sa njim iPhone 6s ima mali senzor dijagonale 6mm – fizika je naravno na strani DSLR-a. EOS 6D ima 20.2MP rezoluciju senzora, objektiv koji smo koristili na njemu bio je stariji Canon 35mm F2.0 bez stabilizacije. Sva veštačka podešavanja na DSLR-u su isključena i sa namerom smo koristili Neutral profil za fotografije, kako bismo izbegli neprirodno oštrenje i dodatno zasićenje fotografija. Ideja je da vam prikažemo kako skuplji DSLR “vidi boje” bez ikakvih korekcija, i da vam na taj način približimo kvalitet kojem bi smartfoni trebali biti najbliži. Naravno, možda ćete primetiti da su fotografije malo mekanije, bez dodatnog oštrenja Standard profila u DSLR-u, i da su mutnije zbog većeg DOF-a, ali i kao takve deluju prirodnije u odnosu na smartfone koji pribegavaju oštrenju ivica i možda nešto jačem zasićenju boja kako bi izgledale “lepše na oko”.
Da se bacimo konkretno na iPhone 6s kvalitet u dnevnim uslovima, gde smo primetili da su boje uglavnom tačne. Ali, zaključujemo da iPhone ipak malo više pribegava zasićenju boja, više nego što bismo to želeli. Temperatura nije previše topla, mada u određenim uslovima određene boje deluju istaknutuje, najviše plava i zelena. Kao takve, iako niže rezolucije, fotografije napravljene iPhone 6s modelom svejedno deluju lepše u odnosu na Sony Xperia Z5 sa mnogo većom rezolucijom senzora, jer je temperatura boja ovog modela hladnija nego što bi to trebalo da bude. Dinamika kamere iPhone 6s je fantastična, nebo uvek ostaje plavo i puno detalja i nije se desilo da hajlajti van kontrole. Klikom na primere ispod otvarate ogromnu fotografiju koja poseduje sklopljene sve četiri fotke u jednom kolažu sa originalnim i punim rezolucijama i aspektima, a upozoravamo vas pre nego što otvorite da puna rezolucija kombinovanih fotki može iznositi od 20MB do čak 50MB.
Kakva je situacija noću? Naravno, zbog dosta većeg senzora, objektiva i boljih ISO performansi, EOS 6D se jasno ističe po pitanju svetline i kvaliteta fotografija, takođe i bokeh efekta. iPhone 6s i ovde ostaje dosta solidan, mada ne pogađa baš najbolje balans bele boje, tonovi vuku ka zelenkastim, mada recimo Z5 ima i još hladnije boje. Količina detalja na iPhone 6s ostaje sasvim solidna sa 12MP senzorom, a šum je u granicama normale. Sveukupno, na polju fotografija iPhone 6s se snalazi jako dobro, ali i dalje smatramo da je ukupan kvalitet lošiji u odnosu na LG G4 i Samsung Galaxy S6.
Izuzetno smo zadovoljni kvalitetom 4K video snimka, prepun je detalja i vrlo je oštar, mada pomalo žalimo za nedostatkom optičke stabilizacije na iPhone 6s modelu. Za kraj nam ostaje da pomenemo i Live photos koji pruža par sekundi animacije, tačnije snimka 3D Touch gestom na fotografiji. U početku deluje zanimljivo, ali kako je vreme proticalo sve smo manje i manje koristili Live Photos opciju. Zaključak vezan za kameru iPhone 6s modela – jako dobra, prilično smo zadovoljni, ali ima i boljih kamera na WindowsPhone i Android platformama.
Primeri svih iPhone 6s fotografija sa kamere u Flickr galeriji:
Link
Video primeri:
Novi iPhone i još jedno kompletnije i dosta detaljnije istraživanje mogućnosti iOS-a; pozdravljamo to što nam je Vip mobile pružio šansu da testiramo 6s model pre početka same prodaje. Da li nam se novi iPhone 6s dopao? Apsolutno, oko toga zaista nema nikakve dileme, pogotovo nakon izuzetno velike količine Android modela koji nam prolaze kroz ruke, ovo je ipak bilo jedno dosta prijatnije iskustvo – jednostavno, drugačije je, a imamo priliku za to jednom godišnje. Da li je iPhone 6s drastično unapređenje u odnosu na iPhone 6? Sve zavisi kako to posmatrate. Možemo reći ne, ako je jedina stvar koja vas zanima kod telefona novi dizajn. U tom slučaju, osim nove Rose Gold boje, nećete dobiti mnogo drugačije iskustvo.
Ipak, ako ste malo više upućeni u novitete kao što su nova rezolucija zadnje kamere, odlično 4K video snimanje koje je dodato, stvari koje olakšavaju upotrebu iOS-a kao što je 3D Touch, onda svakako imate razloga za kupovinu. Nikako ne smemo zaboraviti novi i primetno brži čipset, sa sigurno najboljim performansama koje smo sreli na nekom smartfonu do ovog trenutka. Najviše pozitivnih utisaka ostavio je novi iOS 9 koji je po našem mišljenju mnogo napredniji u odnosu na iOS 8 koji smo koristili prošle godine. Naravno, iPhone 6 korisnici su takođe dobili iOS 9 koji nije vezan isključivo za iPhone 6s model, pa to neće predstavljati relevantan razlog za kupovinu novog modela. Kvalitet prikaza ekrana je ostao vrlo dobar, kao i kod prethodnog modela, kamera je unapređena na polju detaljnosti fotografija; dobijate takođe isprva zanimljivu Live Photos opciju na “S” modelu. Tu je i vrlo tačan i izuzetno brz senzor za otisak prsta, a ako se bojite savijanja alumunijuma, o tome ne treba da brinete na iPhone 6s modelu jer koristi znatno čvršći Series 7000 alumunijum.
Najviše razloga za prelazak imaju možda korisnici starijeg iPhone 5s modela, ali u prvom redu Android korisnici koji traže novo iskustvo u korišćenju, neku svežu promenu, koju iPhone 6s svakako može da pruži. Nije sve tako sjajno, autonomija nam se ne čini toliko dobrom, kao ni činjenica da ne podržava brzo punjenje, možda da je malo predugačak za dijagonalu ekrana, ali to nikako nisu stvari koje bi mogle da vas odvrate od ovog modela jer sveukupno gledano, mnogo je više pozitivnih iskustava nego negativnih. Tražiti i pronalaziti mane najpopularnijem telefonu na svetu je iluzorno: svaki iPhone predstavlja korak unapred i ako ga sagledavamo kao uređaj, bez dileme predstavlja najbolje korisničko uputstvo. Nije sve uvek u specifikacijama, Apple je na tu temu sa “ajfonom” ovu nauku doktorirao… Prednosti – Novi 3D Touch i opcije koje donosi- Izuzetno brz čipset- Dobra 12MP kamera sa 4K snimanjem- iOS iskustvo je odlično- Vrlo precizan i brz senzor za otiske- Jako kvalitetna izrada i materijali- Nova Rose Gold boja i čvršći aluminijum Mane – Autonomija ne oduševljava- Nema brzog punjenja- Lošiji odnos ekran/telo Cena: od 24.000 do 100.000 u zavisnosti od Vip Mobile paketa i verzije skladišta Smartfon na test ustupio Vip Mobile.
Apple iPhone 6s
Novi iPhone je najzad dostupan u Srbiji a Benchmark je dobio ekskluzivnu priliku da ga testira nekoliko dana pre početka zvanične prodaje koja startuje danas. Poznata "S" verzija iPhone-a uvek donosi brojna hardverska poboljšanja i poneki novitet kao što je recimo 3D Touch, novi softver u vidu iOS-a 9, novu Rose Gold boju i još dosta stvari koje ćemo pokriti u nastavku testa najnovijeg iPhone 6s smartfona...