Asus ZenFone 5

Asus ZenFone 5

ASUS nije od juče u "phone areni", ali čini se da želi u ovaj posao da uđe znatno ozbiljnije nego do sada. Ovaj proizvođač je u nekim drugim segmentima svoje ponude uvek umeo kupcima da ponudi puno toga za korektnu sumu novca. Da li će takav slučaj biti i kada su mobilni telefoni u pitanju?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Iako se čini da je na smartfon tržištu fokus korisnika najviše usmeren ka visokoj klasi, ne treba zanemariti cenovno pristupačnije modele kao što je Zenfone 5. Može se reći da se i ovde odvija borba sa osnovnom idejom koja glasi: ko će ponuditi najviše za najmanju svotu novca. Asus je generalno poznat kao proizvođač koji se vodi takvom filozofijom, u koju smo se lično uverili veći broj puta tokom testiranja njihovih uređaja. U sferi jeftinih smartfona većina brendova ima svoje modele koji naziva budžetnim, a o kojim se ciframa zapravo radi varira od slučaja do slučaja. Budžetna sekcija ima svoju nižu i višu cenovnu podkategoriju – deli se na najjeftinije modele ispod 100 evra i one koje se kreću od 100 pa do 200 evra. Druga podkategorija je nama lično interesantnija, prvenstveno iz razloga što se u toj klasi mogu pronaći modeli sa specifikacijama koje su veoma pristojne za taj cenovni rang. Najpopularniji takav slučaj je bez sumnje bio Motorolin Moto G model, koji je očigledno insipirisao Asus da ponudi njegovu  nešto napredniju alternativu sa uporedivom cenom. Nedavno se pojavio i Moto G 2014 model, zapravo dosta sličan po specifikacijama sa Zenfone 5 modelom koji je dostupan još od aprila meseca…
      asus_zenfone5_s.jpg
      Hardver
      Zenfone 5 dolazi u nekoliko varijanti – sa Intel Atom Z2580 čipsetom 2GB RAM-a i 16GB skladištem (A500CG) ili najpristupačnijom ~150 USD/EUR A501CG verzijom sa Intel Atom Z2560 čipsetom, 1GB RAM-a i 8 GB skladištem. Tu je i treća LTE verzija (A500KL) sa Snapdragon 400 čipsetom, a konkretan primerak koji smo imali na testu bio je ovaj najosnoviji A501CG, ujedno i najjeftiniji. Poseduje 1.6 GHz Dual Core Silvermont procesor i PowerVR SGX544MP2 grafički čip – kombinacija koja pruža vrlo pristojne performanse. Tu je i 8MP zadnja kamera uz LED blic, microSD slot za proširenje memorije i Li-Po 2110 mAh baterija.
      Dizajn
      Asus Zenfone 5 je jedan od duguljastijih smartfona, trend koji je u poslednje vreme poprilično zastupljen. Otprilike se može uporediti po dužini sa HTC One M8 modelom koji takođe ima 5-inčni ekran. Razlog zbog čega je ovoliko izdužen je ogroman prostor iznad i ispod ekrana, pogotovo donja strana koja pored crnih traka u kojoj su smešteni kapacitivni senzori poseduje i dodatnu bradu sa šarom koncentričnih krugova. Pozadina je od mat plastike koja dolazi u više boja – crnoj, beloj, crvenoj, zlatnoj i ljubičastoj. Poklopac se skida i na taj način se pristupa Sim slotovima i microSD slotu, a pristup bateriji je onemogućen…
      Hardverski pristojan za jedan budžetni telefon, lagan u odnosu na dijagonalu ekrana i kvalitetno izrađen
      asus_zenfone_5_img_9136_s.jpg
      asus_zenfone_5_img_9144_s.jpg
      asus_zenfone_5_img_9153_s.jpg
      asus_zenfone_5_img_9155_s.jpgVerzija Androida koja se ovde koristi nažalost nije poslednja, već je reč o Jelly Bean 4.3 verziji. Korisnički interfejs ZenUI je zapravo dosta sličan sa MemoPad 7 ME176CX tabletom koji smo nedavno testirali. Poseduje Roboto Condensed font kao na KitKat-u, uz upotrebu ravnih elemenata, uz upotrebu boja koje nisu napadne, tako da je sveukupno čist i elegantan. Pošto je reč o Dual Sim telefonu, postoje podešavanja u kojim se može odabrati koja kartica će biti korišćena za pozive, sms ili prenos podataka.
      Iako ne poseduje KitKat verziju Androida, korisnički interfejs je i dalje minimalistički sa ravnijim elementima, dizajniran tako da korišćenje pruža sasvim ugodno iskustvo
      softver1_s.jpg
      softver2_s.jpg
      softver3_s.jpg
      softver4_s.jpg
      softver5_s.jpg
      softver6_s.jpg
      Utisci u radu
      Zenfone 5 je čvrst telefon sa dobrim kvalitetom izrade, nije preterano tanak, ali je zaobljen na zadnjoj strani, tačnije tanji je na ivicama, tako da je sveukupno prijatan za držane. Za svoju dijagonalu ekrana je lagan, tačnije 145g, identično kao kod Samsung Galaxy S5 modela. U pitanju je IPS tip ekrana, veličine 5 inča, uz 1280 x 720 rezoluciju. Oštrina je itekako pristojna (294 ppi), ali bitnija stvar kod ekrana je odlična tačnost boja – Delta E iznosi 3.20, uz takođe tačnu Gamma krivu. Temperatura boja iznosi 6798K, što je dosta dobra vrednost, dok jedina zamerka na ekran ide na njegovu svetlinu. Na maksimalnom osvetljenju izmerili smo samo 280 cd/m2, što znači da je ekran malo na tamnijoj strani i neće biti toliko vidljiv na dnevnom svetlu.
      asus_zenfone_5_img_9159_s.jpg
      asus_zenfone_5_img_9160_s.jpg
      asus_zenfone_5_img_9164_s.jpg
      asus_zenfone_5_calman_svetlina_s.jpg
      Intel Atom Z2560 nudi jako pristojne performanse, dosta slične onima koje smo zatekli kada smo testirali Asus FonePad 7 ME372CG tablet, jer je i kod njega prisutan pomenuti čipset. Rezultat od 22848 u Antutu je sasvim dobar, a na ovoj rezoluciji prisutni GPU pruža dobre performanse, mada ne treba očekivati da najzahtevniji naslovi rade potpuno fluidno. Surfovanje je glatko, stranice se učitavaju relativno brzo a prostranost 5-inčnog ekrana može biti samo plus, jer su elementi veći i lakši za pritiskanje. Baterija sa druge strane pri neprekidnom surfovanju na maksimalnom osvetljenju nije baš dobra – samo 4 sata je Screen On rezultat koji možete očekivati u ovom scenariju. Pričamo za surfovanje na WiFi mreži, dok će na 3G konekciji ta cifra biti još niža. Kamera sa senzorom rezolucije 8MP nije pružila preterano interesantne rezultate. Fotografije su prepune šuma, boje ne deluju preterano tačno, nezasićene su i celokupna fotografija deluje neprirodno. Snimak nažalost nije ništa bolji, sa dodatkom da je framerate jako nizak – samo 10FPS pa je zbog toga po našem mišljenju i neupotrebljiv. Kao i uvek, ostavljamo primere fotografija i video snimka, kako se u izrečeno možete uveriti i lično…
      Veoma živahan pri korišćenju, ekran sa poprilično tačnim bojama, mada ipak sa nešto slabijom autonomijom i lošijom kamerom
      asus_zenfone_5_img_9162_s.jpg
      asus_zenfone_5_baterija_s.jpg
      Primer video:
      asus_zenfone_5_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157649912625993/U ovom trenutku Zenfone 5 nije moguće kupiti zvaničnim kanalima u Srbiji, ali smo dobili informaciju da će se u prodaji pojaviti uskoro: kada se to bude dogodlo, po niskoj ceni od oko 150 evra, ovaj telefon će biti vrlo interesantna kupovina. Odlika koja se nama lično najviše dopala je tačnost ekrana, mada ekran nije toliko svetao. Interfejs je veoma čist i sasvim privlačan, a iako u ovom trenutku ne poseduje KitKat, verujemo da će nadogradnju dobiti u skorijem periodu.
      asus_zenfone_5_nagrada.jpg
      Telefon se u radu ponaša vrlo dobro za ovu cenovnu klasu, Intelov čipset daje sasvim glatke perfomanse bez ikakvih anomalija. Zamerke na koje smo naišli pri korišćenju Asus Zenfone 5 modela jesu loša kamera i ne tako dugačka autonomija baterije. Sve se ipak svodi na to da li telefon opravdava svoju cenu i naš odgovor je – svakako. Zenfone 5 nudi dobar odnos uloženog i dobijenog, te nalazimo za shodno i da ga pravilno nagradimo našom Value for Money “značkom”…
      “Tokom upotrebe Asus Zenfone 5 modela stekli smo utisak da je reč o vrlo pristojnom modelu, sa još pristojnijom cenom”
      Prednosti
      – Tačnost boja ekrana – Privlačan ZenUI korisnički interfejs – Izuzetno pristojne performanse – Jako pristupačna cena Mane
      – Loša kamera – Slabija autonomijaOčekivana cena: oko 150 evra
      Smartfon na test ustupio Asus

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test