Dragoljub Radovanović
Tek nedavno nam je skrenuta pažnja na postojanje ove kompanije, i zapravo smo prijatno iznenađeni njihovom ponudom. Blu Products je ozbiljnija firma u poređenju sa kineskim brendovima, i posao im ide veoma lepo. Njihov inovativni poslovni plan je urodio plodom, sa 4 miliona prodatih telefona prethodne godine, u prva tri kvaratala ove godine je već načinjen skok na oko 4.8 miliona, dok se očekuje da 2013. godinu završe sa preko 8 miliona prodatih jedinica. Cifre uopšte nisu loše kada uzmemo u obzir da je ovo mala kompanija sa Floride i s obzirom da će se fokus sledeće godine pomeriti sa skupih premium modela na nešto pristupačnije, Blu Products ima dobre predispozicije za svetlu budućnost.
Telefoni ove kompanije su tek kratak period u ponudi naših maloprodaja, i trenutno se ispituje odziv kupaca na njihovu pristupačniju cenu, a ako povratne informacije budu pozitivne, Blu lako može da pomrsi konce Prestigiu ili Gigabyte-u. Ne možemo znati sa sigurnošću šta im budućnost donosi, ali znamo da su njihovi telefoni privukli našu pažnju i da nam se generalno sviđa ono što nude. Blu Studio 5.0 S je drugi telefon od ukupno tri koliko smo dobili na test, i možemo reći da nije toliko dobar kao Life Play model, ali je od njega čitavih pet hiljada dinara jeftiniji, tako da i to treba imati u vidu.
Ako ste jedan od ljubitelja većih ekrana, biće vam zanimljiva 5-inčna dijagonala prisutna kod ovog modela. Ekran jeste prostran, ali njegova rezolucija nije toliko impresivna, tačnije samo 960 x 540 piksela. Sa druge strane, opet jedna prednost je to što je IPS tipa i uz dobar kvalitet prikaza nudi široke uglove gledanja. Četvorojezgarni procesor nije baš toliko dobar kako se možda čini, pošto je reč o staroj Cortex A5 arhitekturi. Njegova frekvencija rada iznosi 1.2 GHz, a u saradnji sa opet ne toliko impresivnim Adreno 203 grafičkim čipom, sačinjava Qualcomm MSM8225Q Snapdragon čipset.
Kada je u pitanju memorija, razlike između Blu Life Play i Studio 5.0 S modela ne postoje, tačnije oba modela raspolažu sa 4GB skladištem i 1GB-om radne memorije. Skladište jeste dosta skromno, ali upotrebom microSD kartice možete ga proširiti, barem za potrebe čuvanja muzike i fotografija. Senzor zadnje kamere ima rezoluciju od 8 MP, ima dvostruki LED blic i sposobna je za 720p snimanje. Baterija Blu Studio 5.0 S modela je Li-Ion tipa i poseduje kapacitet od 2000 mAh. Ovaj model stiže se ne baš najsvežijom verzijom Jelly Bean-a – 4.1.2.
[modul]specifikacija=3511[/modul]Ono što nam se zaista dopalo kod pakovanja Life Play modela – mislimo na njegovu sadržinu – takođe se dobija i kod ovog smartfona. Zaista je lepo videti da kod ovih cenovno pristupačnijih modela dobijate čak i više dodataka nego kod većine premium modela. Adapter, USB kabl i slušalice jesu standardna oprema, ali ono po čemu se Blu izdvaja je uključivanje silikonske futrole, kao i folije za ekran, što je sasvim lep gest. Kada je u pitanju dizajn, Blu Studio 5.0 S nas podseća na Samsung Galaxy S4, konkretno belu varijantu pomenutog modela. Ćoškovi imaju nešto veći radijus zaobljenja, iznad telefona se nalazi element sa rupicama iza kojeg je smešten zvučnik za razgovor, levo od njega prednja 2MP kamera i dalje levo od nje senzori za blizinu i ambijentalno osvetljenje. Ispod ekrana smeštena su tri kapacitivna senzora – Menu Home i Back.
Svakako nije toliko lagan kao Life Play, sa svojih 170 grama, a takođe je i 1mm deblji, tako da je njegov bok širine 8.9mm. Lajsne na bokovima su izrađene u metalik srebrnoj varijanti i one se pružaju do polovine boka. Pozadina telefona je kompletno bele boje, ona je potpuno glatka i dolazi u glossy beloj boji, kao što je slučaj i sa ostakom telefona. Iza je u vrhu smeštena 8MP kamera, desno od nje LED blic, a u dnu blizu levom donjem uglu rupice iza kojih je pozicioniran zvučnik. Skidanjem poklopca zatičemo microSD slot, kao i dva slota za Sim kartice regularne veličine. U pakovanju dobijate i veoma pristojnu blago providnu braon silikonsku futrolu koja lepo naleže na telefon.
Softver
Kao i kod prethodno testiranog Life Play modela, ovde nemamo ništa neočekivano. Ova dva modela se razlikuju po verzijama Androida sa kojima dolaze, tačnije Blu Studio 5.0 S ima nešto stariju Jelly Bean 4.1.2 verziju. Opet imamo situaciju kao i kod većine proizvođača koji nude cenovno pristupačnije modele (recimo Prestigio i Gigabyte), a to je prisutsvo AOSP korisničkog interfejsa sa blažim izmenama. Stvari koje su ovde korigovane nema previše, recimo imamo dve ikonice za jačinu signale mobilne mreže, Quick Toggle dugmići u notifikacionom panelu su nešto drugačiji. Dialer je takođe malo izmenjen jer ima velike sive tastere, kao i dva zelena dugmeta koja nude izbor da li ćete okrenuti neki broj pomoću Sim 1 ili Sim 2 kartice. Ostatak korisničkog interfejsa prati dizajn onako kako ga je Google originalno zamislio.
Kada bismo ga poredili sa svima poznatim Samsung Galaxy S4 modelom koji takođe ima 5-inčnu dijagonalu ekran, možemo reći da je Blu Studio 5.0 S duži i širi, iz razloga što nema toliko uzan prostor oko ekrana kao S4. Nismo ni očekivali da ovaj model bude tako dobro rešen kao vodeći Samsungov telefon, jer su ipak ova dva telefona u potpuno različitim cenovnim kategorijama. Ipak, kvalitet izrade nije nimalo loš, nije preterano debeo sa 8.9mm, ali je ipak malo teži sa 170 grama. Dizajn je pristojan, telefon je čvrst i lepo leži u ruci – ponekad više od toga i nije potrebno.
Blu Studio 5.0 S ima prostran 5-inčni ekran, koji jeste nešto veći u poređenju sa 4.7-inčnim ekranom Life Play modela, ali dolazi sa nižom 960 x 540 rezolucijom. To znači da će razlika u oštrini od 312 ppi vs 220 ppi biti svkako primetna. Ako vam oštrina ekrana ne igra preterano bitnu uloga, biće vam drago da saznate da je kvalitet prikaza koji nudi IPS ekran Studio 5.0 S poprilično dobar. Reprodukcija boja je verna, one su pravilno zasićene, a kao što je to često slučaj kod IPS tipa ekrana – uglovi gledanja su dosta široki. Kad bi ostavili oštrinu po strani, mogli smo reći da je ekran sasvim kvalitetan.
Na prvi pogled, četvorojezgarni procesor vas može pogrešno navesti da pomislite da su performanse na visokom nivou. Nažalost to nije slučaj ovde, jer četiri jezgra više služe kao marketinški trik nego što od njih ima neke koristi. Ključ problema leži u staroj Cortex A5 arhitekturi koja jednostavno po performansama ne može da se meri sa novijim generacijama. Kombinacija ovog procesora i grafičkog čipa je dovoljno moćna da pruži neometano korišćenje Jelly Bean verzije, sa razlikom da izvršavanje akcija neće biti super brzo, performanse u surfovanju neće biti na visokom nivou, a takođe nećete moći da igrate poznatije igre bez određenog nivoa seckanja.
Blu Studio 5.0 S
Blu Life Play
Quadrant
3617
3947
Nenamark 1
54.8 fps
61.8 fps
Nenamark 2
24.5 fps
42.9 fps
Vellamo
988
1452
Antutu
8109
13189
Linpack
6.459, 17.899
37.309, 126.912
BenchmarkPi
647ms
397ms
CF-Bench
9379
11839
Sunspider
1815ms
1382ms
BrowserMark
1598
1955
Peacekeeper
390
567
Octane
739
1380
SmartBench
3723
3581
GFXBench 2.5 Egypt Offscreen
4.2 fps
10 fps
GFXBench 2.5 Egypt Onscreen
8.0 fps
14 fps
Epic Citadel
24.4 fps
56 fps
3D Mark Ice Storm 720p
2485
3139
Baterija u poređenju sa Life Play modelom ima veći kapacitet za 200 mAh, ali veći ekran je takođe i veći potrošač, tako da smo dobili lošiji rezultat, kojim nismo preterano zadovoljni. Sa osvetljenjem postavljenim na 100%, scenarijom gde bi korisnik neprekidno surfovao internetom dobili smo samo 3 sata i 30 minuta uključenosti ekrana. Jako prosečna autonomija možemo reći.
Senzor zadnje kamere Blu Studio 5.0 S modela ima rezoluciju od 8 megapiksela, tačnije pruža 3200 x 2400 fotografije, dok je rezolucija video snimka 1280 x 720. Kvalitet fotografija je pristojan, ali on nažalost nije toliko dobar kao što je to slučaj kod Life Play modela. Nivo sitnih detalja je sasvim korektan, ali boje u fotografijama vuku ka nešto hladnijim tonovima. Količina šuma je na niskom nivou, što nam se dopada. Video snimanjem nismo toliko zadovoljni. U snimcima je je jako izražena pojava artefakta i jasno je primetna kompresija, pa su kvadratići itekako vidljivi. Nizak bitrate od 5.9 Mbps to i potvrđuje, dok je sa druge strane framerate dobar sa vrednošću od 29.691 FPS-a. Studio 5.0 S ima prosečnu kameru, ona nije ni preterano dobra, ali ujedno nije ni previše loša.
Zaključak
Još jedan solidan smartfon od kompanije Blu Products. Istina, Studio 5.0 S modelom nas nije toliko prijatno iznenadio kao Life Play, ali ipak je reč o telefonu sa nižom cenom. U poređenju sa pomenutim modelom, Studio 5.0 S ima veći ekran i tu se spisak njegovih prednosti završava. Rezolucija od 960 x 540 ne deluje toliko impresivno na ovoj dijagonali, mada je sam kvalitet prikaza IPS panela dosta dobar. Četvorojezgarni procesor ne nudi baš najbolje performanse, pošto je reč o staroj Cortex A5 arhitekturi.
Ako volite bele smartfone, ovaj telefon će vam se vizualno dopasti, a prednost je što uz njega dobijate i prateću zaštitu u vidu folije i silikonske futrole. Kamera je pristojna u polju fotografija, dok baš i nije toliko dobra kada je u pitanju video. Autonomija baterije je tek prosečna. Po ceni od 25 hiljada dinara on jeste solidna kupovina, ali po našem mišljenju isplati se dodati još 5 hiljada i dobiti veću rezoluciju ekrana, bolje performanse, dužu autonomiju, kvalitetniju kameru i svežiji Android kupovinom Blu Life Play modela…
Prednosti
– Dual Sim – Kvalitetan IPS ekran – Privlačan dizajn – Jelly Bean
Mane
– Ne tako dobra oštrina prikaza – Prosečna autonomija – Loše video snimanje – Skromnije performanse Cortex A5 procesora
Cena: 24.999 RSD – oko 219 evra
Uređaj na test ustupio PC Centar.