Coolpad Cool S1 (Video)

Coolpad Cool S1 (Video)

Birate telefon po specifikacijama, pre nego po dizajnu? Najsnažniji telefon na svetu u ovom trenutku je stigao, i to iz kompanije Coolpad, po prilično povoljnoj ceni. Novi član Coolpad porodice rođen je kolaboracijom između pomenute kompanije i proizvođača LeEco. Cool S1 je smartfon koji je primamljiv po pitanju specifikacija, dok u isto vreme dolazi po ceni koja je niža od uobičajne za jedan flegšip telefon.

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Izbor smartfona je danas toliko bogat da kupac dobro mora proučiti ponudu pre nego što se upusti u kupovinu istog. Generalno gledano, pored standardih podela po cenovnim klasama, postoji još jedna podela – prepoznatljivost i popularnost brenda. Kompanija Coolpad se trudi da bude primećena na tržištu pametnih telefona, a najbolji način da se njihovo ime pročuje globalno je upravo kroz predstavljanje poželjnih modela kao što je Cool S1. Što se tiče ovog telefona, Coolpad nije bio sam u njegovoj realizaciji, već je dobio pomoć i podršku od strane proizvođača LeEco, koji je ujedno i vlasnik skoro trećine deonica ove kompanije.
       
      Šta je toliko interesantno kod Coolpad Cool S1 modela, tačnije zašto bi potencijalni kupac trebao da obrati pažnju na ovaj telefon? Razloga ima nekoliko, ali ključna stvar u celoj priči je odnos cene i performansi. Drugim rečima, telefon ima odličnu cenu kada se u obzir uzme kakve se specifikacije dobijaju za istu. Posebno bismo hteli da istaknemo da će usled dobre saradnje sa kompanijom Coolpad Benchmark Shop će biti jedini retailer u Srbiji koji će prodavati Cool S1 u narednom periodu. Zvaničan početak prodaje je 1. maj, a kod operatera će postati dostupan tek od avgusta. Kompanija Coolpad je prepoznala da naša publika upravo jeste ta koja ceni visoke performanse, i teži što većoj vrednosti za uloženi novac kada je hardverska snaga u pitanju. To, kao i dobra saradnja iz prethodnog perioda, rezultovali su ovom sjajnom ponudom i verujemo da će veliki broj naših vernih posetilaca i kupaca umeti da iskoristi priliku koju su im omogućili Benchmark i Coolpad, te dođu do odličnog telefona po prilično povoljnoj ceni.
      coolpad_cool_s1_napred_s.jpg
      Još uvek nismo došli do toga koja je zapravo cena i šta se dobija za istu, ali to ćemo naravno otkrivati postepeno u nastavku teksta. Pre svega, ovaj model će dolaziti u više varijanti, od kojih će najpristupačnija biti ona od 49.990 RSD, što je oko 400 evra. Vodeći modeli drugih kompanija se protežu od 700 pa do 800 i više evra, što je upravo stvar koja čini Cool S1 interesantnim. Kakva su naša zapažanja i utisci, koje su prednosti ili nedostaci?
      coolpad_cool_s1_pozadi_s.jpgPored specifikacija, izgled telefona je dosta bitna stvar koja će privući ili odbiti kupce. Coolpad kod ovog modela nema razloga za brigu, pošto je Cool S1 lep i kvalitetno izrađen. Kućište je, kako navodi Coolpad, izrađeno od metala, tačnije “avionskog aluminijuma visoke klase”. Ovaj materijal dominira procentom zastupljenosti u izradi telefona, pored naravno stakla od kojeg je izrađena prednja strana. Staklo je 2.5D, što znači da je blago zaobljeno na ivicama. Crna varijanta, koja je po našem mišljenju lepša od bele, dosta je elegantna i minimalistička sa prednje strane. Dok je ekran isključen, malo toga se može videti napred, u varijanti koju smo imali na testu jedino se ističe zlatna mrežica slušalice i zlatni bokovi. Postoji i skroz crna verzija telefona koja je još manje upadljiva po pitanju detalja, pa je tu telefon kompletno crn i monolitan. U bilo kojoj crnoj opciji, senzori su prilično neupadljivi, a kapacitivni tasteri ispod ekrana se skoro pa nevidljivi dok se ne uključi njihovo belo pozadinsko svetlo kad se koriste. 
      coolpad_cool_s1_1_s.jpg
      Odnos ekrana prema kućištu je dobar, 73.7%, tako da su površine levo i desno od ekrana uzane. Možda blaga zamerka može biti to da su gornje i donje ivice mogle biti još uže, pogotovo donja strana, jer tu nema fizičkih tastera, a kapacitivni tasteri ne zauzimaju toliko mesta, pa je tu moglo još malo da se uštedi na veličini. Bokovi su takođe metalni kao i leđa, sa prednje strane su konusni, sa zadnje su fino zaobljeni, tako da prijatno leži u ruci.
      coolpad_cool_s1_6_s.jpg
      coolpad_cool_s1_4_s.jpg
      Desna strana telefona u vrhu sadrži slot za dve Sim kartice nano veličine. Dosta modela ima opciju da umesto jedne kartice bude upotrebljena microSD kartica i da se na taj način proširi skladište, ali nažalost Cool S1 ne nudi tu mogućnost. Suprotna strana donosi kvalitetne metalne dugmiće za jačinu zvuka i za uključivanje/isključivanje ekrana. Na vrhu je IR emiter, kao i rupica mikrofona. Šta ovde nedostaje? Odgovor je 3.5mm za slušalice, kojeg nema kako na vrhu, tako i na dnu telefona. Cool S1 prati trend izostavljanja ovog porta, što znači da slušalice moraju da koriste port za punjenje, što je u ovom slučaju USB-C, ili da se koriste Bluetooth slušalice. Coolpad donosi mogućnost biranja boljeg paketa opreme kod kupovine, u kojem se dobijaju specijalne AKG slušalice USB-C tipa. Prorezi sa leve i desne strane pored pomenutog tipa konekcije nisu stereo zvučnici, već je reč o kombinaciji mikrofona i zvučnika. Ipak, stereo zvuk jeste prisutan, u vidu korišćenja slušalice na vrhu kao još jedan izvor zvuka, a celu priču zaokružuje prisustvo Harman-Kardon sertifikata.
      coolpad_cool_s1_5_s.jpg
      Leđa su metalna, kao što smo napomenuli, i pozadi je upotrebljena minimalna količina plastike. Zapravo, jedini plastični elementi na celom telefonu su uzane trake antene. Pozadi je prisutan modul kamere koji je malo više izdignut nego što bismo to voleli. Ispod nje nalazi se senzor otiska prsta, a sa desne strane tu je DualLED blic. Crno zlatna varijanta telefona donosi zlatnu Cool oznaku, dok čisto crna opcija ima sivi Cool znak. 
      coolpad_cool_s1_9_s.jpg
      Stižemo do najbolje odlike Cool S1 smartfona – njegovog hardvera. Šta to može biti toliko specijalno kod telefona koji košta 400 evra? Pre svega, donosi isti čipset kao nedavno predstavljeni LG G6, govorimo o Snapdragon 821 modelu. Procesor koji se unutra nalazi ima ukupno četiri jezgra, i to podeljenih na dva jača i dva slabija Kryo čipa, tačnije dva sa frekvencijom rada od 2.35GHz i još dva na 1.6GHz. 
      Grafika koja je zastupljena unutar Snapdragon 821 čipseta je Adreno 530 koji radi na 653 MHz. Čipset je izrađen u 14nm proizvodnom procesu. Što se tiče radne memorije, Cool S1 poseduje 6GB RAM-a, LPDDR4 tipa, koji imaju brzinu od 1866 MHz. Ovo su zaista odlike high-end telefona, po ceni telefona iz višeg dela srednje klase. Kada je u pitanju skladište, opet postoji izbor koji menja cenu telefona, tačnije možete se pronaći u opciji sa 6GB RAM-a i 64GB-a, ili kao naš primerak koji ima 6GB RAM-a i 128GB skladišta.
      coolpad_cool_s1_8_s.jpg
      Prednja kamera donosi rezoluciju od 8MP za selfije, što je dovoljno za većinu korisnika, dok je zadnja kamera 16MP, poseduje Sony IMX298 senzor i F2.0 otvor blende. Nema optičke stabilizacije, ali je tu elektronska stablizacija slike. Tip fokusa je PDAF, tačnije Phase Detection Auto Focus. Tip senzora je BSI, u prevodu Back-illuminated sensor. Kamera dozvoljava video snimanje u 4K rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Nešto kasnije u tekstu ćete moći videti kako sve to deluje u praksi.
      [modul]specifikacija=9132[/modul]
      Softver
      Hardver jeste dosta bitan, ali ono što je podjednako važno jeste i softver koji telefon poseduje. Govorimo naravno o Androidu, trenutno u 6.0.1 Marshmallow verziji, koja je presvučana LeEco-vim EUI 5.8 korisničkim interfejsom. Ovo je trenutno stanje Cool S1 kada je reč o softveru, a dobra vest je to da će paralelno sa početkom prodaje 1.maja stići i nadogradnja na najsvežiju verziju Androida – 7.1 Nougat. Nadogradnja će doći OTA putem, tako da će zahtevati minimalni trud od strane korisnika da je instaliraju. Takođe, imamo informaciju da će korisnički interfejs biti izmenjen nadogradnjom, u pitanju je takozvani Journey UI. Da ne bude zabune, trenutno diskutujemo o EUI varijanti koja se nalazi na Cool S1 modelu.
      coolpad_cool_s1_softver_1_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_2_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_3_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_4_s.jpg
      Kao što je moguće zaključiti iz skrinšotova, interfejs deluje interesantno, elegantan je i čist po dizajnu. Izgled prati generalni trend za koji se većina kineskih proizvođača odlučuje, kombinacija kružnih i kvadratnih grafičkih elemenata, sve to u nešto živopisnijem, šarenijem izdanju. Poveći sat i notifikacije na ekranu za otključavanje, kao i brze prečice kojima se može pristupiti prevlačnjem prsta sa dne ka vrhu telefona. Krupne ikonice su deo početnog ekrana, i ono što treba napomenuti jeste da ne postoij fioka sa aplikacijama, već se sve aplikacije izlistavaju na početnim ekranima. Notifikacioni panel nije spojen sa brzim prečicama kao kod većine telefona, već se one nalaze u Task switch delu koji se poziva kapacitivnim tasterom. Kartice sa nedavno pokrenutim aplikacijama se izlistavaju na horizontalnoj traci, svaka od njih ima svoju prateću ikonicu i zatvaraju se prevlačenjem prsta ka gornjem ka vrhu ekranu. Prevlačenje u suprotnu stranu zaključava aplikaciju, zapravo štiti je od automatskog isključivanja kod menadžmenta RAM-om, što je izuzetno korisna opcija koju bismo voleli da srećemo na što većem broju smartfona. Dialer nudi opciju sa koje će kartice biti napravljen poziv, ima standardno pametno biranje, a kod poruka i ostalog unosa teksta, prisutna je Google tastatura (Gboard). Broj preinstaliranih aplikacija je nešto veći, pa se tu mogu sresti razne korisne i manje korisne aplikacije koje spadaju u kategoriju bloatware-a.
      coolpad_cool_s1_softver_5_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_6_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_7_s.jpg
      coolpad_cool_s1_softver_8_s.jpgCoolpad Cool S1 ostavlja veoma pozitivan utisak kada je u pitanju kvalitet kućišta i uopšte dizajn. Prilično je čvrst, izrada je dosta precizna, a završna obrada je isto na visokom nivou. Prijatan je za korišćenje, nije preterano veliki, tanak je sa svojih 7.5mm, ali i nešto teži sa 168g zbog svog potpuno metalnog kućišta. Poleđina ne ostavlja otiske prstiju, matirana je i jednostavna za održavanje, u smislu da se prljavština neće toliko primećivati, a metal se lako čisti krpicom. Ono što primećujemo u poslednje vreme da većina smartfona, bilo da je reč o srednjoj ili visokoj klasi, imaju odličnu izradu, bilo da su oni skuplji ili jeftiniji, pa nam je drago što je situacija takva i ovde, jer Cool S1 ostavlja veoma visok premium osećaj najskupljih vodećih smartfona. Stereo zvuk je odlična stvar, dosta je glasan i kvalitetan zahvaljujući Harman-Kardon korekciji.
      coolpad_cool_s1_7_s.jpg
      coolpad_cool_s1_2_s.jpg
      Po našem mišljenju, dijagonala ekrana koja je takoreći “sweet spot” između dimenzija telefona i površine ekrana je upravo 5.5 inča, koliki je ekran na Cool S1 modelu. U pitanju je IPS tip ekrana, koji pruža dobre rezultate. Izuzetno je svetao na maksimalnom osvetljenju, i ono što nam se dopada jeste “plutajući ekran” kako ga Coolpad imenuje. To znači da je ekran izdignut koliko je to moguće, i da se nalaze što bliže gornjoj površini zaštitnog stakla. Zašto je ovo bitno? Čisto iz razloga što prikaz deluje realističnije i “više 3D-olik” nego kad je ekran “dublje” postavljen ispod stakla.Rezolucija nije QHD, već FullHD, što je i dalje vrlo prihvatljivo na ovoj dijagonali, jer se dobija 401 piksela po inču, što znači da je prikaz oštar. U podešavanjima je moguće odabrati između četiri režima prikaza boja – LeEco, Vivid, Natural i Soft. Fabrički je odabran LeEco režim, koji je po našem ukusu preterano hladan sa temperaturom boja od 9608K. Natural i Vivid imaju sličnu hladnu temperaturu boja, dok je Soft po našem mišljenju najbolji izbor, jer nudi temperaturu od 7039K i ujedno ima najtačnije boje sa Delta E cifrom od 5.75. Maksimalna svetlina ekrana koju smo izmerili kolorimetrom iznosi 508 cd/m2, tako da će ostati vidljiv i po jakom suncu. Prikaz ekrana je sveukupno vrlo dobar.
      coolpad_cool_s1_3_s.jpg
      LeEco režim:
      coolpad_cool_s1_calman_le_eco_s.jpgSoft režim:
      coolpad_cool_s1_calman_soft_s.jpg
      coolpad_cool_s1_svetlina_s.jpg
      Hardverski gledano, performanse bi trebalo da budu visoke sa ovakvim čipsetom, ali da li je tako u praksi? Odgovor je potvrdan. Cool S1 je u praksi dosta brz telefon, odziv na komande je trenutan i nema nikakvih neželjenih usporenja. Animacije su brze i glatke, i ne pokazuju znakove gubitka frejmova pri najvećem opterećenju. Snapdragon 821 je vrlo sposoban čipset, proveli smo ga kroz veći broj benchmark aplikacija i bili smo zadovoljni sintetičkim rezultatima koje pruža. Ono što nas oduševljava jeste da se po ceni od 400 evra dobijaju iste performanse LG G6 modela koji košta 750 evra, što nikako nije činjenica koju treba lako zanemariti. Ljubitelji sintetičkih rezultata mogu pogledati koje su to vrednosti u fotografijama ispod.


      coolpad_cool_s1_11_s.jpg
      Obično je slučaj da smartfoni manje poznatih proizvođača ne mogu da dostignu sveopšti kvalitet najpopularnijih i najskupljih, i takav slučaj jeste i ovde. Ipak, moramo priznati da smo kod Cool S1 modela dobili više nego što smo očekivali. Dnevne fotografije su prilično oštre i bogate detaljima, uz solidan dinamički raspon i relativno tačne, možda pomalo prezasićene boje. Problem leži u šumu koji je vidljiv i u dnevnim uslovima, ali takođe i u preteranom oštrenju koje ume da donese neprirodan izgled ivicama. Kvalitet pozadinskog zamućivanja je nešto lošiji, pozadina deluje razmazano i podseća na efekat koji ne viđamo prvi put, a to je efekat “ulja na platnu”. Noćne fotografije su i više nego u redu što se tiče količine prikupljenog svetla, ali količina šuma i ovaj efekat ih čini veštačkim, kao i to da količina detalja drastično opada u poređenju sa dnevnim rezultatima. Kamera po pitanju fotografija je pozicionirana sveukupno negde iznad proseka. Što se videa tiče, tu smo mnogo više zadovoljniji u poređenju sa fotografijama, barem u dnevnim uslovima. 4K video snimanje donosi pregršt detalja i odličnu oštrinu u dnevnim uslovima, bitrate je zapravo dosta dobar i iznosi oko 42Mbps, tako da nam se sveukupno dopadaju 4K performanse. To nažalost ne važi za noćne uslove, sa gubitkom svetla snimak postaje izuzetno šumovit i prepun neobičnih pokretnih artefakata koji kvare utisak.
      coolpad_cool_s1_10_s.jpg
      Video primeri:
      coolpad_cool_s1_4k_dan.jpg
      coolpad_cool_s1_4k_dan_2.jpg
      coolpad_cool_s1_4k_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Vrlo smo skeptični kada je u pitanju autonomija smartfona kineskih proizvođača, gde naravno ima i izuzetaka. Trajanjem baterije smo u slučaju Cool S1 modela, izuzetno zadovoljni. Kapacitet od 4070 mAh je dosta visok za ovu dijagonalu, pa i klasu uređaja. Ovako velika baterija naravno da pruža dobru autonomiju, čudno bi bilo da je situacija drugačija. Testiranje smo kao i obično sproveli na 250cd/m2 svetline ekrana, i neprekidnim surfovanjem dobili cifru od 6 sati i 40 minuta uključenosti ekrana, što je dobra i visoka vrednost autonomije.
      coolpad_cool_s1_baterija_s.jpgCoolpad jeste još uvek manje poznat brend, kako globalno, tako i lokalno, što će verovatno predstavljati i najveći izazov za dobre rezultate prodaje Cool S1 modela. Ipak, upravo ovakvim telefonima se treba istaći i zadobiti poverenje potrošača.
      Pre svega, moramo istaći cenu telefona od 400 evra, za koju se dobija izuzetan hardver kakav bi sreli u drugim vodećim telefonima koji su skuplji dve do tri stotine evra. Snapdragon 821 i 6GB RAM-a su ključne odlike, ali visoke performanse nisu i jedino što Cool S1 ima da ponudi. Kvalitet izrade je takođe vrhunski, kućište je potpuno metalno i vrlo kvalitetno, i po tom pitanju parira ili možda čak i nadmašuje druge smartfone iz više cenovne klase.
      coolpad_cool_s1_nagrada.jpg
      Blaga zamerka ide na izbočinu kamere, ali osim toga, ne vidimo šta bi moglo biti bolje u izradi Cool S1 modela. Dizajn je lep i elegantan, a telefon je vrlo prijatan za korišćenje, nije klizav i poleđina se teško prlja. Softver je malo šareniji za naš ukus, ali vrlo lepo radi u smislu animacija i odziva. Trenutno jeste na 6.0.1 verziji Androida, što nije problem jer će sa početkom prodaje 1. maja dobiti 7.1 Nougat i osvežen Journey interfejs. Kamera je sveukupno nešto iznad proseka, a autonomija je Cool S1 je dobra zahvaljujući visokom kapacitetu baterije. Ekran je i više nego dobar, kvalitetom prikaza smo vrlo zadovoljni. Ono što je odlična stvar jeste da nema nikakvih većih nedostataka, i da prednosti daleko nadmašuju sitne uočene mane. Cool S1 nudi odličan hardver po niskoj ceni, i smatramo da za četiri stotine evra zaista nudi veliku vrednost za uloženi novac.

      Za sam kraj ovog testa, još jednom naglašavamo da će Coolpad Cool S1 ekskluzivno biti dostupan u Benchmark Shopu u narednom periodu. Počev od maja, pa sve do avgusta, moći ćete da ga kupite samo u našem Shopu, dok će se kod operatera pojaviti tek od avgusta meseca. Imate celo leto za razmišljanje, ali po ovakvim cenama i sa ovakvim mogućnostima, pretpostavljamo da odluka nije naročito teška, posebno kada je u pitanju naša publika…
      Prednost
      – Odlične performanse- Kvalitetno metalno kućište- Dobar ekran- Dugačka autonomija- Stereo zvukMane– Svekupno prosečna kamera- (Uslovno) Šarenolik korisnički interfejs
      Cena: 49.990 RSD u Benchmark Shopu (oko 400 evra)64GB sa AKG slušalicama –  419 evra128GB sa AKG slušalicama –  469 evra
      Smartfon na test ustupio Coolpad.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test