Dragoljub Radovanović
Telefoni kojim smo se ukratko pozabavili pre par meseci stigli su ponovo u Benchmark redakciju kako bismo ih detaljnije ispitali i u procesu dobili više informacija i detalja. Predstavili smo vam prvo manji model Porto pre nešto više od nedelju dana, sada je red došao i na drugi model iz Coolpad para koji se našao u domaćoj ponudi – fablet Modena.
Oba modela pripadaju nižem segmentu srednje klase, tačnije rečeno, nalaze se u cenovnoj kategoriji oko dve stotine evra, sa napomenom da Modena ima višu cenu za dve hiljade dinara, što i nije tako velika razlika. Bitno je napomenuti da ukoliko je korisniku potreban DualSIM slot, u tom slučaju će pogodniji biti veći Modena mode kojim se bavimo danas, jer Porto ima samo jedan SIM slot. Oba modela inače imaju 4G LTE podršku, i vrlo slične specifikacije, samo se treba odlučiti koja forma korisniku najviše odgovara.
Hardver
Nisu identični po pitanju hardvera, ali Modena i Porto dele većinu odlika, ako izuzmemo različite dijagonale ekrana i kapacitet baterije. Šta imaju ispod haube? Pokreće ih Qualcomm Snapdragon 410 čipset srednje klase, što je sasvim u redu rešenje za ovaj cenovni rang. Tačnije, tu je Quad Core Cortex A53 na 1.3 GHz i Adreno 306 GPU na 450 MHz, a reč je o 64-bitnom čipsetu.
[modul]uporednaspecifikacija=8770,8769[/modul]
8MP kamera sa f2.0 blendom nalazi se na Modena modelu, isto kao i kod njegovog manjeg brata, uz 1080p video snimanje, a istu kameru imaju i sa prednje strane, u pitanju je 5MP senzor i f2.2 blenda. Pošto je Modena fizički veći, poseduje 2500 mAh bateriju, dok Porto ima manju bateriju kapaciteta 1800 mAh. Skladište koje se nalazi na ovom fabletu veličine je 8GB, dostupan je slot za microSD kartice, a kada je u pitanju radna memorija, Modena isto kao i Porto ima 1GB RAM-a.Kao što smo napomenuli u tekstu sa inicijalnim utiscima, Coolpad se ugleda na konkurentnog Meizu proizvođača / takođe iz Kine, pa ovi telefoni podsećaju na Meizu MX4. Modena ima veće kvadratno pakovanje sa pregradama u kojima se nalazi punjač, microUSB kabl i slušalice, sve to u beloj boji baš kao i sami telefoni. Porto je manji i ima dosta manju kutiju, ali isti sadržaj je u pitanju. Oblik telefona kod Modena i Porto je identičan, samo što je Porto fizički manjih dimenzija zbog manjeg ekrana i ima blago drugačiji raspored tastera.
Recimo, na Modena modelu sa desne strane tu je samo power dugme, volume taster je sa suprotne strane, dok Porto ima i power i volume na desnoj strani telefona. microUSB je smešten dole kod oba modela, dok je na vrhu 3.5mm priključak, a manji Porto poseduje i IR emiter, dok na Modeni ne postoji ova odlika. Drugačija je konfiguracija zadnje strane kod ovih smartfona, pa je na leđima veće Modene Coolpad logo smešten dole bliže zvučniku, dok je ta lokacija bliža 8MP kameri kod Porto-a. Modul kamere takođe ima drugačiji oblik, a Modena za razliku od manjeg modela ima poklopac koji se otvara, tako da se ispod njega nalazi ne jedan slot kao kod Porto modela, već dva, pošto je u pitanju DualSim fablet. Takođe se ispod poklopca nalazi i microSD slot.
Kineski proizvođači gotovo kao da imaju neki interni dogovor da svaki od njih mora da ima svoj prepoznatljivi korisnički interfejs, ili jednostavno žitelji Kine vole takav UI. Šta to znači? Znaći da je kod Modena modela isto kao i kod Porto-a prisutan Android 5.1.1 Lollipop, koji je modifikovan od strane Coolpad-a. Još jedna stvar koja je prepoznatljiva kod svih telefona kineskih proizvođača – nijedan telefon nema fioku sa aplikacijama, pa sve aplikacije nalaze se na početnim ekranima u folderima, ili van njih.
Ekran za otključavanje sadrži časovnik i datum, prečice ka dialeru i kameri, a na njemu se vide i prispele notifikacije koje su mogu proširiti ukoliko ih ima više istog tipa, recimo gmail mejlovi. Početni ekran sadrži šarenu pozadinu, widget sa časovnikom, datumom i vremenskom prognozom. Ikonice su blago zaobljene i imaju pastelne boje kao i većina interfejsa. Notifikacioni meni je u AOSP stilu, isto i meni sa brzim prečicama bele su kada su opcije aktivne, samo su drugačijeg oblika u odnosu na Stock. Porto ima aplikaciju za univerzalni daljinski jer ima IR emiter, a jedan i drugi imaju softverski dodatak u vidu crtanja određenog slova na ekranu za brzo pokretanje aplikacija.
Ko voli manje varijante smartfona svakako bi se odlučio za Porto koji ima 4.7-inčni ekran jer ga je dosta zgodnije držati i koristiti jednom rukom. Modena je sa druge strane ipak veći fablet sa 5.5-inčnom dijagonalom i malo je nezgodniji za upotrebu jednom rukom. Sve zavisi šta je prioritet kod korisnika, da li je to prostrana površina ekrana ili lakoća pri držanju, nošenju i korišćenju. Porto je naravno manji, tanji i lakši – 8mm naspram 8.6mm i 119g naspram 158g kod Modene.
Osim dijagonale, većih razlika kod ekrana ovih smartfona zapravo i nema. Da ponovimo, Modena ima 5.5 inča, Porto ima 4.7 inča, a oba poseduju qHD 960×540 rezoluciju. Ista rezolucija sa različitim dijagonalama logično donosi i razliku u oštrini, tako da je prikaz kod većeg Modena modela sa 200 PPI manje oštar od 234 PPI naspram koliko je kod manjeg Porto modela. U punom testu sada imamo i nešto više detalja o prikazu boja i njihovoj temperaturi, kao i o ciframa maksimalne svetline ekrana.
Prvo bismo istakli da Modena ima tačniji prikaz sa 5.50 Delta E vrednosti, dok je Porto manje tačan sa 7.62 Delta E. Obrnuta je situacija kod temperature boje, pa je sada tu Porto bolji sa 7949K, gde Modena ima još nešto hladnije ali zasićenije boje uz 8345K. Modena ima blago tamniji ekran sa 329cd m2, dok je Porto malo svetliji uz 362cd/m2 na maksimalnom osvetljenju. Uglavnom, prikaz je sličan na oba modela i nismo sigurni kojem bismo dali prednost.
Performanse Modena smartfona su sasvim korektne, definitivno nije neki ozbiljni izvođač po tom pitanju kao ni vrlo slični Porto, jer je ipak Qualcomm Snapdragon 410 ipak čipset srednje klase. Sintetički rezultati su im dosta slični s obzirom da je isti čipset u pitanju kod oba telefona, provrteli smo naše uobičajne testove, a kao neki popularniji pokazatelj performansi ističe se Antutu gde je Modena postigla 15598 poena, a Porto 15511 poena, ukratko osrednji rezultat kod oba telefona. U praksi je Modena relativno glatka, nije baš brza kada je otvaranje aplikacija u pitanju, ali ne bismo rekli da je ovaj fablet preterano spor, ipak je ovo srednja klasa u pitanju.
Kamere bi u praksi trebalo da budu slične s obzirom da imaju 8MP senzore i f2.2 blende, ali kako se ispostavilo da manji Porto ima vidno kvalitetnije fotografije. Oštrije su, detaljnije i boje su tačnije, iako nijedna od ove tri stvari nisu idealne, ali su svakako bolje nego na Modeni. Na većem Modena fabletu boje su nekako previše hladne i plave, dinamika je lošija, pa probijaju hajlajti, a manji je i nivo detalja, Porto je u ovim poljima ipak primetno bolji. Identična je situacija i kod 1080p videa, Porto je ovde takođe superiorniji, pa ako više cenite kameru u odnosu na dijagonalu ekrana, naš glas kada je kamera u pitanju ide ipak za manji smartfon.
Video primeri:
Primeri fotografija:
Modena
Polje gde veći fableti imaju prednosti nad manjim smartfonima je svakako autonomija, prvenstveno zbog prostora da se upotrebi baterija većih dimenzija, pa samim tim i većeg kapaciteta. Modena ima 2500 mAh bateriju, Porto ima 1800 mAh. U praksi, na 250 cd/m2 Modena može da postigne do 6 sati uključenog ekrana kada se procenat više približi nuli, dok Porto tu postiže otprilike sat vremena manje i kreće se oko 5 časova uključenog ekrana. Dakle, Modena ima vrlo dobru autonomiju, dok Porto ostaje sasvim korektan u toj kategoriji.
Generalni utisak o ovim telefonima nije se preterano promenio u ovom, takoreći kompletnijem testu. Stekli smo neke detaljnije informacije o ekranima, performansama i autonomiji, pa smo saznali koji model ima bolje ili lošije vrednosti, ali sveukupno i dalje smatramo da su ovi Coolpad modeli zanimljivi. Nisu super povoljni kao što smo očekivali sa cenama od 24 i 22 hiljade dinara, ali s obzirom da je ovo taj neki prelaz između niže i srednje klase, cena ipak ostaje korektna. Modena je veći fablet model i donosi DualSIM slotove i veći kapacitet baterije, samim tim i bolju autonomiju, pa su to odlike koje bi potencijalnog kupca mogle usmeriti u pravcu većeg Modena fableta.
Dopada nam se dizajn Modene, jeste malo veći kao i svi fableti, ali ostaje elegantan i privlačno dizajniran. Dobra stvar koju je Coolpad uradio je to da je potrošaču ostavljen izbor da li želi veći Modena ili manji Porto smartfon. Verzija Androida je relativno sveža, nije poslednji Marshmallow, ali je odmah iza tu Lollipop 5.1.1, stilizovan dodatno od strane Coolpad-a. Kamera je manje prihvatljiva na Modena modelu, smatramo da je bolja na Porto smartfonu, ali zato Modena ima bolju autonomiju i DualSIM. Nije lako odlučiti se između ova dva telefona, ali ako razmišljate o kupovini, nikako ne možete pogrešiti koji god da odaberete…
Prednosti
– Elegantan dizajn- Lollipop 5.1.1- Dobra autonomija- DualSIM
Mane
– Ne tako visoka rezolucija ekrana- Osrednje performanse
Cena: 24.000 RSD
Smartfone na test ustupio Coolpad.
Coolpad Modena
Pisali smo nedavno o Porto modelu, a sada je došlo vreme da se dotaknemo i drugog smartfona u Coolpad ponudi. Reč je o vrlo sličnom, ali u isto vreme i svakako različitom telefonu, pre svega po pitanju dimenzija, tačnije dijagonale ekrana. Modena sa Portom deli većinu hardvera, ali donosi veći 5.5-inčni ekran, i ono što je bitno napomenuti, dolazi sa DualSIM podrškom...