Dragoljub Radovanović
Verovali ili ne, Gigabyte se u poslu pravljenja Android smartfona nalazi nešto više od tri godine, tačnije njihov prvi telefon predstavljen je u januaru davne 2010-e. Naravno, ne možemo reći da je uspeh kompanije u ovom polju bio preterano veliki, tako da dobar procenat naših čitalaca i nije svestan činjenice da Gigabyte uopšte i proizvodi telefone. Osnovni razlog tome je što je poslovna politika bila takva da su telefoni bili fokusirani na tržište jugoistočne Azije, bez “going global” filozofije, tako da dugo vremena nismo mogli videti njihov telefon na drugim tržištima (nešto slično poput njihovih laptopova, prim. ur. ). Bilo da vam je ova informacija došla kao iznenađenje ili poznata stvar, vaš omiljeni proizvođač matičnih ploča i grafika ima novi model Android smartfona.
Ovo nam nije prvi put da se susrećemo sa Gigabyte telefonom, jer smo u julu prošle godine imali priliku da se poigramo sa GSmart G1342 modelom. Kao i tada, Gigabyte nastavlja sa uključivanjem dva slota za Sim kartice u svoje modele, u prevodu GSmart 202+ je takođe Dual Sim smartfon kao i prethodno testirani pomenuti model. Ono što je novitet kod telefona koji nam se nalazi na testu je nešto svežiji hardver, dok na softverskom polju promena nažalost nije bilo. Krenimo od komponenti koje možete zateći u Gigabyte GSmart 202+ smartfonu.
Pre svega, ono što možete zateći kao promenu nabolje je uključivanje dvojezgarnog Cortex A9 procesora. Pružićemo nešto više detalja i reći da se radi o relativno svežem MediaTek MT6577 procesoru sa frekvencijom rada od 1 GHz-a, dok je za grafički deo telefona zadužen PowerVR SGX531 GPU. Količina skladišne memorije je skromnih 4 GB-a, dok je radna memorija ne baš visokih 512 MB-a. Srećom, prisutan je microSD slot, tako da skladište možete proširiti microSD karticama do 32 GB-a.
Ekran Gigabyte GSmart GS202+ modela je IPS tipa i dijagonale je 4.3 inča, dok je njegova rezolucija 800 x 480 tačaka, što je sasvim ok za ovaj cenovni rang. Na telefonu se nalaze dve kamere – prednja rezolucije 0.3 megapiksela, i zadnja sa senzorom od solidnih 5 megapiksela, koju prati i LED blic. Baterija koja napaja ovaj model ima kapacitet od 1500 mAh, što je uobičajna cifra za ovu klasu uređaja. Više detalja u tabeli ispod.
[modul]specifikacija=3010[/modul]Pre nego što počnemo sa opisom dizajna uređaja, napomenućemo da Gigabyte GSmart 202+ dolazi u dve varijante – crnoj i beloj. Mi smo na testu imali obe verzije, i možemo reći da nam se bela nekako više dopala. Sa vizualne strane, za ovaj model se može reći da je privlačan. Prednja strana je većinom u staklu, ali tu je takođe i plastika širine par milimetara, koja se nastavlja na bokove uređaja. Iznad ekrana tu je prednja kamera i zvučnik za razgovor, dok su ispod ekrana smešteni senzori osetljivi na dodir.
Na delu gde se spaja staklo i plastika telefona sa donje strane, ostavljenja je polukružna rupica za mikrofon. Donji bok uređaja ne poseduje nikakve konekcije, ali tu je prostor za nokat, pomoću koga otvarate zadnji poklopac. Sa desne bočne strane zatičemo dva dugmeta – jedno za pojačavanje, drugo za smanjivanje zvuka.
Gornji bok uređaja sadrži ostatak konekcija kao što su 3.5mm ulaz za slušalice i microUSB port, ali i po nama čudno pozicionirano Power dugme koje se nalazi na strani, pa ga je jednom rukom malo teže dohvatiti.
Zadnja strana deluje pomalo praznjikavo, iz razloga što su kamera i blic postavljeni u samom vrhu, dok se logo i zvučnik nalaze u donjem delu. Poklopac je dosta teško otvoriti jer je prilično pričvršćen, ali kad uspete da ga uklonite, ispod njega ćete zateći 1500 mAh bateriju, slot za Sim karticu i microSD slot.
Kao i prethodni GSmart 1342 model, GS202+ dolazi sa Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom Android operativnog sistema. U suštini, ovo je zapravo Stock ICS “okrečen” u zelenu boju, sa veoma sitnim izmenama korisničkog interfejsa, u smislu lockscreen-a sa prečicama indikatorima koji odgovaraju Dual Sim modelu, i sličnim stvarima.
Još jedan dodatak od strane Gigabyta su Toggle ikonice kojih ima 11 i podeljene su u tri ekrana, koje menjate prevlačenjem prstom u tom predelu. Osim toga, nema puno toga što bismo dodali. App Drawer je u duhu ICS-a, Dialer, imenik, poruke, itd.
Utisci u radu Sa aspekta kvaliteta izrade, možemo reći da je GS202+ solidno napravljen telefon, kada se u jednačinu unese njegov cenovni rang. On sasvim lepo leži u ruci i deluje dosta čvrsto, dobrim delom zbog dobrog sistema zatvaranja poklopca koji podrazumeva veći broj žabica, koje ujedno i otežavaju otvaranje zadnje strane. Imamo zamerku na količinu RAM-a, tako da smo u više od par slučajeva ostajali bez slobodne radne memorije.
Utisak koji smo dobili u realnom korišćenju ovog modela je pozitivan. On svakako nije šampion što se tiče performansi, ali dvojezgarni procesor mu omogućava relativno glatko kretanje kroz korisnički interfejs i pristojnu brzinu izvršavanja komandi. Iako je odziv na dodir ekrana u ovom cenovnom rangu nešto lošiji, sa digitajzerom GS202+ modela smo bili zadovoljni.
Što se tiče samog kvaliteta ekrana, on je sasvim solidan zbog IPS tipa panela koji se nalazi u ovom telefonu. Iako je reč o ovom tipu koji bi trebao da nudi široke uglove gledanja, reč je o nešto inferiornijoj varijanti kod koje prikaz tamni promenom horizontalnog ugla i dobija plavičastu tintu promenom vertikalnog. Rezolucija od 800 x 480 je solidna na ovoj dijagonali, tako da bismo prikaz ekrana ocenili kao veoma prihvatljiv.
Dual Sim mogućnosti su funkcionisale onako kako smo očekivali. U status baru postoje dve odvojene ikonice za signal mreže i prenos podataka, tako da možete pratiti šta se dešava. Kada pozivate nekog iz dialera nudi imate nekoliko mogućnosti. Prva je da odaberete standardnog operatera za pozive, a druga je da vas telefon pri biranju uvek pita preko kog provajdera mobilnih usluga želite da okrenete broj. Kao što je to i bio slučaj do sada, kada pričate na jednoj kartici, na drugoj ćete biti nedostupni. Mada, nakon završetka poziva stiže vam SMS sa brojem koji vas je zvao, tako da uvek znate ko vas je tražio.
Gigabyte GSmart je veoma solidan model za svoju cenovnu kategoriju. On će vam ponuditi dosta stvari za ne tako veliku sumu novca. Pre svega, tu je Dual Sim mogućnost koja nije tako ustaljena na Android smartfonima, mada se u poslednje vreme situacija popravlja što se tiče toga. Druga prednost je dvojezgarni procesor, koji svakako neće oduševiti korisnike koji su u potrazi za vrhunskim performansama, ali će prosečnom korisniku pružiti glatko iskustvo, sa izuzetkom zahtevnih igara.
Prednost ovog telefona je njegov IPS ekran. Iako on nije savršen i vrhunskog kvaliteta sa širokim uglovima gledanja kao na skupljim modelima, svakako je bolji od TFT matrice. Rezolucija opet nije nešto što izdvaja telefon za današnje uslove, ali je sasvim dovoljna i itekako završava posao. Jedna od zamerki su niskih 512 MB RAM-a. Ovo ističemo pre svega zbog situacija gde pokrećete više aplikacija u isto vreme, tako da je multitasking ograničen. Sa solidnom izradom i privlačnim dizajnom, plus ostalim prednostima koje smo pomenuli, Gigabyte GSmart 202+ telefonu dodeljujemo Value for Money nagradu jer smatramo da predstavlja dobru kupovinu u ovom cenovnom rangu…
Prednosti
– Dual Sim mogućnosti – Solidan IPS ekran – Čvrst i lepo leži u ruci – Relativno glatke performanse – Pristupačna cena
Mane
– Iako se radi o IPS tipu, uglovi gledanja su nešto lošiji – Nedostatak RAM memorije
Cena: 21.490 RSD Uređaj na test ustupili PC Centar (crni) i Asbis (beli)
Gigabyte GSmart GS202+
Dobro poznati proizvođač matičnih ploča nam donosi još jedan Dual Sim Android smartfon, ovoga puta sa nešto svežijim hardverom. U današnje vreme kada nam baš i ne cvetaju ruže po pitanju ekonomske situacije, mnogi korisnici će cenovno pristupačni telefon poput ovoga dočekati raširenih ruku. Uvek zanimljivo pitanje je - šta ovaj model nudi za taj novac, i koje su njegove prednosti i mane?