Gigabyte GSmart Maya M1

Gigabyte GSmart Maya M1

Početkom prethodnog meseca prikazali smo vam Gigabyte-ov GSmart Maya M1 smartfon, a sada imamo priliku da pišemo o njegovoj osveženoj verziji. Radi se o modelu koji je veoma sličan svom prethodniku, ali ipak donosi par unapređenja, tačnije na dva polja. Bitnija promena je prelazak sa dvojezgarnog na četvorojezgarni procesor, dok je druga promena svežija 4.2.1 verzija Androida. Dual Sim je i dalje prisutan, IPS tip ekrana sa qHD rezolucijom, i ostatak specifikacija potpuno je isti kao na starijem modelu...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Kompanija Gigabyte je svakako poznata po svojim matičnim pločama, grafičkim kartama, kao i raznim periferijama, ali se sada veći duži period bavi i smartfonima. Njihovi modeli se obično kreću u cenovno pristupačnijoj kategoriji, tako da nisu stekli toliku popularnost kao što je to recimo slučaj sa Samsungom, HTC-om, Sonijem i drugim kompanijama koje proizvode modele u visokoj klasi. Gigabyte se odlučio za proizvodnju nešto skromnijih telefona za tržišta u razvoju, kao što je naše. Pred nama se nalazi model smartfona koji je predstavljen početkom aprila ove godine, dakle prva verzija Maya M1 smartfona, koja je u međuvremenu i blago osvežena i nosi naziv Maya M1 v2 verzija. U suštini, reč je o skoro identičnim telefonima, sa izuzetkom da je izvršena nadogradnja sa dvojezgarnog na četvorojezgarni procesor. Videćete i njegov prikaz u narednom perioda na Benchmarku, tako da se sada fokusiramo na stariji model.

      S obzirom da je reč o modelu iz niže klase, ne treba očekivati spektakularne stavke po pitanju hardvera. Procesor koji se nalazi unutar njega je dvojezgarni Cortex A9 sa ne tako visokom frekvencijom od jednog gigaherca. Za grafički deo brine se PowerVR SGX531 GPU, koji u kombinaciji sa pomenutim procesorom sačinjava MediaTek MTK 6577 čipset. Skladište ovog modela od 4GB je prilično skromno, tako da vam ostaje samo 2.6GB raspoloživog prostora. To se donekle može ispraviti upotrebom microSD kartica.

      Po pitanju dijagonale ekrana, 4.5 inča stavlja ovaj model u kategoriju “velikih” smartfona, mada opet ne spada u fablet kategoriju koja se kreće između 4.7 i 6 inča. Dobra vest je to da je prisutan IPS tip ekrana koji nudi lep prikaz boja, i kao što je to obično slučaj dosta široke uglove gledanja. Njegova rezolucija iznosi qHD 960 x 540 tačaka, sa sasvim pristojnom oštrinom od 245 piksela po inču. Kamera je rezolucije 8 megapiksela, prisutan je autofokus i Dual LED blic, dok se video beleži u 720p rezoluciji.

       
       
      [modul]specifikacija=3589[/modul]U kutiji ovog modela može se naći uobičajna oprema kao što je punjač, USB kabl i slušalice. Po pitanju dizajna se ne ističe naročito u poređenju sa telefonima drugih proizvođača. Ovde vidimo poznat oblik sa zaobljenim ivicama, crnim trakama oko ekrana i tri kapacitivna senzora osetljiva na dodir. Gigabyte se odlučio za pomalo čudnu poziciju Power tastera, koji se nalazi na sredini gornje ivice. Pozadina telefona je mat braonkaste boje i deluje blago gumirana, što nam se zapravo i dopalo. Za ovaj smartfon postoje i oficijalni zadnji poklopci u drugim bojama koje uključuju i foliju za ekran, i možete ih kupiti u u beloj, crnoj, crvenoj boji. Postoji i zaštitna maska koja je providna i tanka, tako da ne udebljava previše telefon.







      Softver
      Gigabyte GSmart Maya M1 dolazi sa Android Jelly Bean 4.1.1 verzijom operativnog sistema. Korisnički interfejs je baziran na Stock verziji Androida, ali u njemu su prisutne neke manje izmene. One uključuju blago redizajnirani notifikacioni panel sa 12 Quick toggle dugmića podeljenih u tri dela, izmena ikonica u podešavanijma telefona, i nešto izmenjeni Dialer. Pre nego što pozovete nekog, u notifikacionom panelu možete izabrati preko koje mreže ćete to uraditi. Takođe, ovde možete podesiti i koji će biti podrazumevani operater za pozive, ili ostaviti opciju da vam se pojavi prozorčić kojeg ćete provajdera mobilnih usluga za poziv. Isto važi i za SMS poruke.



      Dijagonala ekrana od 4.5-inča sasvim lepo leži u ruci, tako da telefon nije preveliki, ali ni premali. Kvalitet izrade je sasvim solidan, telefon deluje čvrsto i sa svojih 150 grama nešto je teži, što i nije tako loša stvar jer mu dodatna težina doprinosi na ozbiljnosti. Ne može se reći da je jedan od tanjih telefona sa svojim bokom debljine 9.7mm.

      Opšte je poznato da IPS tip ekrana već neko vreme nije više rezervisan samo za skuplje modele telefona, tako da je on našao put i do ovog cenovno pristupačnijeg smartfona. Kvalitet prikaza je sasvim dobar, boje su prijatne i zasićene i uglovi gledanja su široki. qHD rezolucija od 960 x 560 tačaka je sada već pomalo zastarela sa pojavom 720p i 1080p ekrana, ali cifra od 245 ppi i dalje nudi relativno oštar prikaz. Želimo da skrenemo pažnju da se ekran jako brzo masti, tako da je preporučljivo da sa sobom uvek pri ruci imate krpicu.


      Upotrebom dvojezgarnog Cortex A9 procesora sa frekvencijom rada od 1GHz i PowerVR SGX531 grafičkim čipom možete očekivati performanse u rangu telefona iz 2011-e godine – recimo Samsung Galaxy S2 modela. Sklanjanjem sintetičkih testova po strani, iskustvo u korišćenju je zaista sasvim prijatno. Interfejs baziran na AOSP verziji Androida nudi glatko i brzo iskustvo, tako da barem u tom pogledu nećete imati problema. Zahtevniji procesi kao što su 3D gejming neće biti baš najbolji na ovakvom hardveru, a isto tako rendering web stranica i brzina otvaranja neće biti na visokom nivou, ali će obe pomenute stvari biti na zadovoljavajućem nivou.

       
      Gigabyte GSmart Maya M1

      Quadrant
      2868

      Nenamark 1
      47.1 fps

      Nenamark 2
      24.0 fps

      Vellamo
      2263

      Antutu
      8366

      Linpack
      40.402 , 67.359

      BenchmarkPi
      495ms

      CF-Bench
      5253

      Sunspider
      1470ms

      BrowserMark
      1651

      Peacekeeper
      507

      Octane
      1324

      SmartBench
      2170

      GFXBench 2.5 Egypt
      3.6 fps

      Epic Citadel
      33.5 fps

      3D Mark Ice Storm
      481

      Baterija kapaciteta 1700 mAh na ovakvom hardveru pruža solidnu autonomiju. U režimu surfovanja internetom sa ekranom postavljenim na maksimalno osvetljenje, Gigabyte GSmart Maya M1 je pružio rezultat od nešto preko 4 sata uključenosti ekrana. Autonomija nije najbolja, ali je sa ovom cifrom sasvim solidna.

      Zadnja kamera sa senzorom od 8 megapiksela i autofokusom pruža sasvim dobre fotografije. U njima su boje tačne, a dobra stvar je što je prisustvo šuma na jako niskom nivou. Ipak, njihova detaljnost je mogla biti malo veća, ali kada se uzme u obzir ovaj cenovni rang, kamera u polju fotografija pruža jako solidne rezultete. 720p video snimak je korektan, iako u sebi sadrži veće prisustvo kompresije, detaljnost je na zadovoljavajućem nivou i framerate je zakucan na 30 FPS-a. Sve u svemu, veoma pristojna 8MP kamera.


      Gigabyte sa GSmart Maya M1 modelom svakako nije izmislio toplu vodu. Jednostavno, ovaj model dolazi sa hardverom kakvim smo mogli sresti u premium modelima par godina unazad, koji se sada nalazi u nižoj kategoriji, a samim tim telefon karakteriše i niža cena. Korisnicima koji nisu preterano zahtevni po pitanju 3D igara, ne moraju da imaju vrhunske performanse, ili nemaju budžet za premium modele, ovakav telefon će biti sasvim zanimljiva opcija. Iskustvo u korišćenju je zapravo glatko i telefon je relativno brz, što može svakako biti dovoljno velikom procentu potrošača.

      Prednost je svakako i Jelly Bean 4.1.1 verzija Androida, koja je bazirana na Stock korisničkom interfejsu, uz nekoliko blažih izmena. Pod uslovom da tražite veće skladište, raspoloživih 2.6GB kod ovog modela može biti prepreka, ali je možete nadomestiti upotrebom microSD kartice. Dual Sim podrška se može učiniti zanimljivom osobama kojim imaju dve Sim kartice. Još jedna stvar koja je veoma pristojna kod ovog modela je njegova 8MP kamera. GSmart Maya M1 svakako nije savršen telefon, ali je isto tako vrlo korektna kupovina za sve koji ne planiraju da potroše više novca na telefon od tih nešto više od 200-ak evra.  

      Prednosti
      – Dual Sim podrška – Jelly Bean zasnovan na AOSP verziji – IPS ekran – Glatko iskustvo u radu – Relativno dobra 8MP kamera – Pristupačna cena
      Mane
      – Raspoloživih 2.6GB skladišta – Ekran se brzo masti – Čudna pozicija Power dugmeta Cena: oko 220 evra
      Uređaj na test ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test