Dragoljub Radovanović
Nexus svakako nije toliko popularan u svetu mobilnih uređaja kao što je to recimo Galaxy linija ili iPhone, ali poenta je u tome da on nije ni predviđen da bude prodat u desetinama miliona primeraka. Priča iza ovog obeležja je nešto drugačija, jer su Nexus uređaji prvobitno bili namenjeni developerima u svrhu daljeg razvijanja softvera i modifikacija za Android. Oni nisu bili zaključani za određenog mobilnog operatera, niti je otključavanje Bootloadera predstavljalo ikakav problem. Ukratko, Nexus je bio (i ostao) “oličenje slobode” kada je u pitanju Android.
Bitna stvar koja prati Nexus liniju je to da je počevši od Nexus S modela koji je izašao 2010-e pa do sada, ona uvek bila vesnik nove verzije Androida. Nexus S je prvi doneo Gingerbread, Galaxy Nexus predstavio je Ice Cream Sandwich, Nexus 4 je otkrio Jelly Bean verziju, a Nexus 5 nastavlja tradiciju i donosi KitKat. Prednost Nexusa nije bila samo u tome da prvi poseduje najnoviju verziju Androida, već i da prvi dobije sledeću nadogradnju. U kombinaciji sa slobodom koju nude, to je nešto što je na kupovinu navelo čak i korisnike koji nisu developeri.
To svakako nije sve, jer je Google Nexus linija uređaja postala još privlačnija krajem 2012. kada su predstavljeni Nexus 4 smartfon i Nexus 7 tablet – modeli sa dosta niskom cenom u odnosu na snažan hardver koji su nudili. Tačnije, baš kao i Nexus 5, to su premium uređaji po ceni uređaja iz srednje klase, što su potrošači dočekali širom otvorenih ruku. Još jedna stvar koju korisnici, uključujući i autora, izuzetno cene kod Nexus uređaja, je to da nude čisto Google iskustvo bez modifikovanog korisničkog interfejsa kao što je slučaj kod Samsung, Sony, HTC ili drugih proizvođača. Jasno je zašto Nexus uređaj može da izazove veliko interesovanje kod korisnika.
Video opis:
Hardver
Drugu godinu zaredom Google je odabrao kompaniju LG da predstavlja njihov najnoviji Nexus smartfon. Dok je LG bio zadužen za sklapanje svih komponenti u jednu celinu, Qualcomm je taj koji je Nexus 5 učinio itekako moćnim smartfonom, korišćenjem široko raspostranjenog Snapdragon 800 čipseta. On se sastoji iz jako brzog četvorojezgarnog Krait 400 procesora na 2.3 GHz-a i Adreno 330 grafičkog čipa – što pomaže ovom smartfonu da nimalo ne zaostaje među premium modelima. Radna memorija iznosi 2GB, što je u današnje vreme svakako postao standard za višu klasu uređaja, a po pitanju skladišta Nexus 5 dolazi u varijantama od 16 ili 32GB, nažalost bez mogućnosti proširenja microSD karticama.
[modul]specifikacija=3585[/modul]
Pre nego što počnemo sa opisom izgleda uređaja, osvrnućemo se ukratko na pakovanje i njegovu sadržinu. Kutija se po dizajnu i boji najviše ugleda na onu kakvu smo zatekli kod Google Nexus 7 2013 tableta. Ona je plava (tačnije njen kartonski omot) sa Google natpisom i delimičnom ilustracijom dizajna. Sadržina nije preterano bogata, što je tipično za Nexus liniju čija cena ne dozvoljava nikakve specijalne dodatke. Unutra smo zatekli punjač, microUSB kabl, brzi vodič i alatku za otvaranje slota za microSIM karticu.
Sa dizajnerske tačke gledišta, Nexus 5 je izuzetno neupadljiv telefon, što nikako nije njegova loša strana. Naizgled potpuno običan sa jednostavnim linijama i zaobljenjima, a baš kao i prethodnici, zrači mračnim “stelt” utiskom dok je njegov ekran ugašen. On zapravo postoji u dve varijante, kompletno crnoj ili crnoj napred-beloj pozadi kombinaciji sa glossy crnim bokovima. Bela varijanta nam je takođe zanimljiva, ali utisak nam kvari upravo taj glossy bok, koji je inače mat na crnom modelu.
Dizajn je sasvim minimalistički i odiše jednostavnošću, a pošto je Unibody tipa, zadnji poklopac nije moguće ukloniti (barem ne bez upotrebe posebnog alata), tako da je onemogućen pristup bateriji – nešto što sve češće srećemo kod smartfona. Dugmići su keramički i imaju jako neupadljivu šaru brušenog metala, koja je vidljiva isključivo pri jačem dnevnom svetlu, dok unutra deluju crni. Donji bok sadrži dve grupe rupičastih otvora, koji pružaju utisak da se radi o zvučnicima. Ovo je samo polovično tačno, pošto je samo iza levog otvora zvučnik, dok je iza desnog mikrofon, što je obrnut redosled u poređenju sa iPhone 5/5s modelima.
Pozadina kod crnog modela je mat i blago je gumirana, kao što je to slučaj i kod Google Nexus 7 2013 tableta, koji je verovatno služio kao inspiracija. Zadnja kamera je blago izdignuta iznad površine, tako da telefon ne prijanja potpuno na ravnu površinu, već može da se “klacka” kad je položen na leđa. Nexus oznaka ispisana je horizontalno i njena slova su glossy, verovatno kako bi bila više upadljiva. Korisna informacija je da se ispod njih nalazi Qi risiver, tako da je Nexus 5 spreman za bežično punjenje – samo vam je potreban Qi punjač.
Pre nego što krenemo dalje, želimo da istaknemo da većina proizvođača na svoje mobilne uređaje ubacuje sopstveni korisnički interfejs, takoreći “skin” koji ističe njihov model u poređenju sa konkurencijom. Tip uređaja kao što je Nexus 5 ne vodi se tom politikom jer poseduje “čistu” verziju KitKat-a, koja direktno oslikava viziju interfejsa koju je Google zamislio kada ga je dizajnirao. Sa druge strane, verzija KitKat-a recimo za Samsung vodeće modele izgleda sasvim drugačije i više je u duhu TouchWiz-a. Problem je u tome što se svaki proizvođač samo donekle vodi idejom koju je imao Google, ali na kraju nudi svoju zamisao kada je u pitanju dizajn. Ovde, takoreći, pričamo o “originalnoj ideji”.
Početni element koji vas čeka kod svakog Androida – Lockscreen. Ne može se reći da je u odnosu na Jelly Bean pretrpeo ogromne promene, ali tu su sada elementi kao što su strelica u dnu, koja sugeriše pokret prstom na gore koji poziva Google Now, kao i ikonica fotoaparata u donjem desnom uglu, koja vam pokazuje da postoji ekran koji vas vodi direktno u aplikaciju za kameru. Naravno, i dalje su prisutni Widgeti za Lockscreen, koji dolaze isključeni, a opcija kojom se uključuju je smeštena na pomalo čudnoj lokaciji – unutar Security grupe u podešavanjima. Takođe, ovde dobijate prikaz preko celog ekrana Album Art-a pesme koju trenutno reprodukujete.
Nakon otključavanja telefona dočekaće vas početni ekran. Promena koju ste mogli uočiti još na Lockscreenu je transparentnost Status bar-a, što deluje mnogo lepše u odnosu na crne trake kakve smo imali u prethodnim verzijama Androida. Boja ikonica koje se sada nalaze na njemu nije viša plava, već je zamenjena elegantnijom belo-sivom varijantom. Navigacioni dugmići u dnu takođe imaju providnu pozadinu, i sivkasto bele su boje, baš kao i većina elemenata u KitKat-u. Linija koja se nalazila iznad Dock-a otišla je u zaborav, a umesto nje tu su kružići koji vam ukazuju na kojem se ekranu trenutno nalazite. Ono što je vidljivo još iz imena prečica je korišćenje novog kondenzovanog Roboto fonta, koji deluje jako lepo.
Google Now opcija je u KitKat-u postala pristupačnija više nego ikad. Postoji čak tri načina njenog pozivanja – zadržavanjem prsta preko Home dugmeta i povlačenjem na gore, izgovaranjem “Okay Google” fraze dok ste na početnom ekranu, ili jednostavnim prevlačenjem prsta u desno, pošto je ona sada jedan od početnih ekrana. Google Now je uvek pri ruci, a došli smo do informacije da je prepoznavanje glasa još tačnije, što pomaže pri nešto lošijem izgovoru reči, što barem u našem slučaju nije problem.
Notifikacioni bar je manje-više ostao isti, sa časovnikom i datumom u gornjem levom uglu, dugmetom za uklanjanje svih notifikacija i metodom prevlačenja notifikacija u levo i desno za njihovo pojedinačno uklanjanje. Gornji desni ugao sadrži dugme koje vas vodi u Toggle opcije, koje takođe možete pozvati direktno prevlačenjem dva prsta umesto jednog sa gornje ivice ekrana.
Fioka sa aplikacijama je u KitKat-u postala providna, tačnije pozadina nije više crna, tako da možete videti Wallpaper koji se nalazi iza. Ikonice su sada veće i lepše, zahvaljujući 4×5 rasporedu, umesto prethodnog 5×5. Novitet je da ovde nema više Widgets sekcije – ona je preseljena na novu lokaciju. Widgetima pristupate zadržavanjem prsta na ekranu, kao što je to bilo nekad u ranijim verzijima Androida, ali uz ovaj gest dobijate i prečicu ka Wallpaperima i glavnim podešavanjima. Unutar App Drawer-a nalazi se ne tako veliki broj aplikacija, što je zapravo i dobra stvar jer znači da nema nepotrebnog “bloatware-a”. Tu su Google aplikacije kao što je Chrome, Google Drive, Gmail, Maps, itd, ali takođe i QuickOffice, koji će vam svakako biti koristan ako planirate nešto poslovniju upotrebu i rad sa Word, Excel i PowerPoint fajlovima.
Dialer je doživeo popriličan redizajn. Nema više podele u tri kartice koje smo imali u Jelly Bean-u. Štaviše, nema više ni tipki sa ciframa kada prvobitno kliknete na njegovu ikonicu. Umesto njih, sada dobijate ekran sa osobama koje ste zvali najčešće, ili koje su najčešće zvale vas. Srednjim dugmetom u dnu pozivate tastaturu, koja ima crnu, ali blago providnu pozadinu. Ispod nje smešten je plavi pravougaonik sa slušalicom, dok dnevniku poziva pristupate pritiskom na ikonicu sa leve strane, koja se nalazi na tom mestu bilo da je tastatura spuštena ili podignuta.
Tri tačkice sa desne strane vode ka dodatnim opcijama, kao što je kompletan imenik, dodavanje novog kontakta, podešavanja, itd. Još jedna stvar koju treba pomenuti je pretraga u vrhu, ali ne samo vašeg imenika, već i lokacija sa Google mapa. Recimo, možete ukucati pojam “hotel” i dobiti brojeve neke od hotela u gradu. Naravno, na našim prostorima ovih informacija nema toliko kao recimo u Americi, ali ipak je funkcionalno.
Što se tiče noviteta koji utiču na korišćenje telefona, njih ima nekoliko, ali krenimo od Hangouts aplikacije. U KitKat 4.4 verziji potpuno je izbačen Messaging, i umesto njega postavljen je Hangouts kao glavni način primanja i slanja SMS poruka. Ova aplikacija takođe služi i za online četovanje sa vašim Google Plus kontaktima. Kako bi raspoznali koja je poruka kog tipa, na sličici kontakta u ćošku stoji SMS, ukoliko vam je poruka poslata putem mobilne mreže. Logično, poruka bez ove oznake stigla vam je online metodom, od nekog od vaših G+ prijatelja. Tastatura nije pretrpela preterane izmene, tačnije tu je nekoliko estetskih promena. Recimo, ukoliko unosite tekst Swype metodom, linija koju ocrtavate prstom nije više plava nego sivkasto bela. Predikcija i ispravljanje reči je i dalje tu, mada za unos reči na srpskom jeziku predlažemo mnogo bolje rešenje u vidu SwiftKey tastature. Još jedna stvar koja je novitet kod KitKat tastature je “Emoji” deo, tačnije smajliji/emotikoni.
Novitet vezan za određene aplikacije je takozvani “Immersive mode” koji kompatibilnu aplikaciju prikazuje preko celog ekrana, bez status bar-a i donjih dugmića. Dobra stvar je to što možete da proverite notifikacije recimo direktno iz igrice, bez potrebe da je stavite u pozadinu kao što je to ranije bio slučaj. Samo jedna kratka stvar vezana za štampanje – sada postoji opcija za štampače koji podržavaju štampanje kroz Cloud, kao što su recimo neki HP modeli..
Ono što se nama najviše dopada kada je u pitanju izrada Nexus 5 je osećaj koji imate dok ga držite u ruci. Sa jedne strane, tom utisku doprinosi veoma lagana konstrukcija koja teži samo 130 grama, dosta uzan 8.6mm bok, ali možda i najviše taj mekani osećaj koji daje gumirana plastika zadnje strane i bokova. Što se tiče dimenzija, one su prilično slične sa Samsung Galaxy S4 modelom, sa razlikama od polovine do celog milimetra po visini, širini i debljini, iste su težine, jedino što Nexus 5 nema tu ne-tako-dobru “glossy” plastiku kakvu ima S4. Gumirana plastika mnogo lepše leži u ruci, mada i ona takođe privlači otiske prstiju i zamasti se posle nekog vremena, ali čišćenje je jednostavno tako da par prelazaka krpicom rešava stvar.
Može se reći da je kvalitet izrade prilično dobar – ako izuzmemo određene propuste u proizvodnji. Ne možemo pričati o Nexus 5 smartfonu, a preskočiti da pomenemo slabiju kontrolu kvaliteta koja ga prati. Pričamo o određenim “defektima” koji vas mogu zadesiti pri kupovini. Ovde nam nije cilj da nekog uplašimo ili odvratimo ga od kupovine, već da čisto skrenemo pažnju na nedostatke koji su prijavljeni od strane korisnika. Jedan od najčešćih je labavo Power dugme, čija labavost varira od primerka do primerka, ali nijedno nije potpuno čvrsto kada se pritiska po ivicama. Drugi prijavljen defekt podrazumeva motor za vibraciju, koji može biti labav i nešto bučniji nego normalno pri vibriranju. Treći nedostatak koji smo primetili da korisnici prijavljuju je probijanje pozadinskog osvetljenja, što je u određenoj meri normalno za LCD tipove ekrana, ali ovde može biti i više izraženo, što se ipak najviše primećuje na crnoj pozadini. Četvrti problem mogu biti mrtvi ili zaglavljeni pikseli, koji nisu preterano primetni na ovoj gustini, ali su ipak tu. Nexus 5 ima više različitih serija podeljenih po datumu proizvodnje, a konkretno, naš primerak je 401k iz januara 2014-e, koji od svega pomenutog ima blago labavo dugme.
Posle ovog “plašenja”, pređimo na pozitivne stvari koje vas čekaju ukoliko se odlučite na kupovinu Nexus 5 modela. Jedna od njih je njegov ekran – odličan True HD IPS+ rezolucije 1920 x 1080 tačaka, sa impresivnom oštrinom od 445 piksela po inču. Ekran pruža jako verne i tople boje, ali mu pomalo nedostaje kontrasta, ni blizu toliko da je primetno, ali u direktnom poređenju recimo sa Samsung Galaxy Note 3 Super Amoled ekranom, deluje blago isprano. Sa druge strane, njegova svetlina je dosta visoka, pa je sasvim pogodan i za korišćenje pri jačoj dnevnoj svetlosti. Izuzetno dobar, ali ne i potpuno savršen ekran.
Nešto oko čega se u poslednje vreme digla galama je “varanje” pri pokretanju benchmark testova, gde procesori određenih modela podižu napon i frekvenciju na maksimalne vrednosti, ili koriste sva jezgra kako bi dobili veći rezultat. Zahvaljujući AnandTech izvoru došli smo do informacije da Nexus 5 ne vara ni u jednom testu, što znači da će u određenim testovima imati manji rezultat u odnosu na isti čipset u nekom drugom modelu. Odlična stvar kod Nexus 5 smartfona je to što mu nisu potrebni sintetički testovi da bi dokazao koliko je brz – to se može zaključiti nakon samo par minuta njegovog korišćenja. Jednostavno, Nexus 5 je iz našeg iskustva najbrži telefon koji smo koristili. U ovu procenu ulazi glatkoća animacija i kretanja po interfejsu, brzina reagovanja na komandu, brzina otvaranja aplikacija, brzina njihovog instaliranja… Nexus 5 je neprikosnoven po ovom pitanju. KitKat i njegov Projekat Svelte je delimično zaslužan za ovakve izuzetne performanse, ali sa druge strane verujemo da je tu faktor i čist Google interfejs, bez dodatnih elemenata, opcija ili aplikacija koje usporavaju sistem, samim tim i korišćenje telefona. Bez trenutka premišljanja možemo reći da je Nexus 5 najbrži Android smartfon koji trenutno postoji, čak iako nije hardverski najsuperiorniji.
Google (LG) Nexus 5 (ART)
Samsung Galaxy Note 3
Quadrant
11345
21227
Nenamark 1
59.4 fps
60.4 fps
Nenamark 2
59.4 fps
60.3 fps
Vellamo
1334
2703
Antutu
18533
32398
Linpack
120.624, 321.883
487.403, 1047.619
BenchmarkPi
262ms
100ms
CF-Bench
16625
24580
Sunspider
760ms
738ms
BrowserMark
2664
2777
Peacekeeper
678
889
Octane
3333
3698
SmartBench
5805
9729
GFXBench 2.5 Egypt
–
45 fps offscreen, 43 fps onscreen
Epic Citadel 1920 x 1080
58.9 fps
59.8 fps
3D Mark Ice Storm Unlimited
15919
14218
Veoma bitna promena nalazi se ispod haube KitKat-a. U ovom trenutku, ovo se još uvek smatra eksperimentalnom opcijom, ali bez obzira na to pruža dobre rezultate. Govorimo o ART-u (Android Runtime), koji bi u narednom periodu trebao kompletno da zameni dugo korišćeni Dalvik runtime. Ukratko, Dalvik koristi ne tako savršeni Just-In-Time (JIT) kompajler kada pokrećete neku aplikaciju na vašem telefonu. ART donosi mnogo bolje rešenje sa Ahead-Of-Time (AOT) kompajlerom, koji kompajlira “bajtkod” onog trenutka kada je aplikacija instalirana, a ne svaki put pre nego što se ona pokreće. Kao rezultat, dobijaju se bolje performanse i duža autonomija baterije. Iako je ART u ovom trenutku kompatibilan sa mnogim aplikacijama, postoje određeni naslovi koje neće funkcionisati sa istim, tako da ga treba isprobati i videti šta od vaših aplikacija radi, a šta ne.
Što se tiče kvaliteta zvuka, nismo primetili ništa neobično što bi ukazalo na potencijalni problem. Jasno i glasno smo čuli sagovornike, i oni su bez ikakvih problema čuli nas. Sa druge strane, zvuk koji dopire sa donjeg zvučnika je nešto slabiji, tako da u bučnim okolinama nećete savršeno čuti zvuk sa vašeg YouTube klipa, ili recimo zvono pri dolazećem pozivu. Zvuk sa slušalica je po našem (laičkom) mišljenju dosta dobar, ali takođe deluje tiši u konkretnom poređenju sa Samsung Galaxy Note 3 modelom. Jedna od najvećih stvari sa kojom korisnici nisu sasvim zadovoljni je autonomija. Ne možemo reći da je ona loša, ali ne može se opisati ni kao dobra. Sve zavisi od vašeg načina korišćenja, tako da rezultati variraju, ali kada je Nexus 5 u pitanju, ne predlažemo korišćenje maksimalnog nivoa osvetljenja iz dva razloga – prvi, zato što dosta “srče” bateriju, a drugi – previše je svetao u 90% slučajeva. Stvari koje bi trebalo da pomognu da baterija traje duže je gašenje Location Reporting i Location History opcija unutar Google Settings-a. Druga stvar koja pomaže je isključivanje Network notification i Scaning always available opcije unutar Advanced WiFi podešavanja. Postavljanjem osvetljenja na 30%, i korišćenjem ovih saveta, Nexus 5 će vas bez ikakvih problema provesti kroz jedan dan učestalijeg korišćenja. Možete očekivati rezultate od četiri, pa čak i do šest sati uključenosti ekrana u zavisnosti od upotrebe i nivoa osvetljenja.
Maksimalno osvetljenje – neprekidan surf:
Automatsko osvetljenje:
Nešto više od 15% osvetljenja:
U vreme kada je Nexus 5 postao dostupan na tržištu, kamera je imala nekoliko problema kao što su sporo fotografisanje ili sporo fokusiranje, slab kontrast ili jednostavno isprane boje. Srećom, svi ovi problemi su ispravljeni u narednoj manjoj nadogradnji, tako da sada u 4.4.2 verziji sve radi kako treba. Ipak, kvalitet fotografija nije drastično promenjen, a iako se ne može nazvati preterano dobrim, on ostaje i više nego prihvatljiv za jedan 8MP 1/3.2” senzor. Tu je i optička stabilizacija, koja svakako pomaže pri izbegavanju mutnih fotografija, kao i nešto boljih rezultata u noćnoj fotografiji.
Interfejs kamere je prilično jednostavan. Elementi koji se nalaze unutar aplikacije za kameru su okidač, dugme za pokazivanje dodatnih opcija i podešavanja, kao i ikonica pomoću koje menjate režim, ukoliko želite da snimite video, napravite panorama fotografiju ili već poznatu foto sferu. Dodatnim opcijama takođe možete pristupiti zadržavanjem prsta na bilom kojem delu ekrana, ali predlažemo da to uradite blizu sredine, kako opcije ne bi bile odsečene.
Sam kvalitet fotografija je kao što smo rekli, izuzetno prihvatljiv. Količina detalja koju 8MP pruža je na visokom nivou, ali pri zumiranju fotografije na računaru primetićete pikselizaciju usled nedostatka rezolucije. Makro fotografija je dobra, boje na fotografijama su tople i relativno tačne, ali predlažemo uključivanje HDR+ režima koji zapravo jako pozitivno utiče na kvalitet. Šum u dnevnim fotografijama nije izražen, ali u noćnim jeste, što je i očekivano. Ipak, noćne fotografije su po našem mišljenju sasvim solidnog kvaliteta. Video snimanje je takođe sasvim korektno, nije ni dobro ni loše. Količina detalja koju pruža 1920 x 1080 snimak je pristojna, boje su tople, ali primetili smo da kamera stalno refokusira, tačniji ima nešto agresivniji autofokus. Bitrate naših snimaka kreće se oko 16.9 Mbps, dok njihov framerate ostaje visok, tačnije oko 29.81 fps. Kada se saberu utisci – korektna, ali ne preterano dobra kamera, mada svakako napredak u poređenju sa Nexus 4 modelom…
Primeri fotografija i video klipova:
Da li je Nexus 5 nešto najbolje od Googla? Ne možemo reći da jeste jer svakako postoji još mesta za napredak. Da li je Nexus 5 dobar Android smartfon? Apsolutno, jedan od boljih koje smo imali prilike da koristimo. Toliko stvari mu idu u korist, počevši od tog minimalističnog, a opet privlačnog “stelt” dizajna i odličnog utiska koji ostavlja pri držanju. Sa druge strane, tu je slabija kontrola kvaliteta i potencijalni problem sa defektima, što je zaista šteta i nadamo se da je ograničeno samo na prve serije ovog inače veoma dobrog smartfona. Sa softverske strane, KitKat je odličan sistem, lep i funkcionalan, bez dodatnog opterećivanja korisničkog interfejsa ili uključivanja raznih aplikacija, kao što je to slučaj kod mnogih proizvođača.
Nexus 5 ima izuzetno dobar True HD+ ekran, sa odličnom oštrinom i jako dobrim kvalitetom, što je svakako važno kod uređaja kao što je smartfon. Hardverski je prilično snažan, rame uz rame sa premium modelima raznih proizvođača, sa bitnom činjenicom da mu je cena mnogo pristupačnija. Performanse u korišćenju su izuzetno dobre, i smatramo da je Nexus 5 jedan od najživahnijih Androida koje smo koristili. Baterija je jedna od njegovih negativnih strana, autonomija je mogla biti veća, ali ipak dovoljna da vas provede kroz dan bez stavljanja na punjač.
Kamera takođe nije idealna, ali fotografije i video snimci koje beleži su i više nego prihvatljivi kada je reč o Nexus uređajima, koji nikada nisu bili poznati po dobrim kamerama. Na kraju kada sve sumiramo, Google Nexus 5 je odličan smartfon. On neće biti interesantan svakom jer je više usmeren ka nešto napredinijim Android korisnicima, mada svojom cenom, dobrim hardverom i odličnim softverom svakako može biti jako zanimljiv uređaj i ostalima. Uprkos određenim nedostacima, naša konačna presuda glasi – Nexus 5 je sjajan Android smartfon i od nas ovom prilikom dobija visoke preporuke…
Prednosti
– Odličan utisak pri držanju – Jednostavan, a opet privlačan dizajn – Izvanredan softver – Izuzetne performanse u radu – Jako dobar ekran
Mane
– Prosečna autonomija – Nešto tiši zvuk sa zvučnika – Potencijalni problem sa defektima
Cena: 350$/€ bez ugovora kroz Google Play Store za 16GB verziju
Uređaj na test ustupio LG.
Dostupan kod domaćih operatera Vip i Telenor.