Google Nexus One

Google Nexus One

Pre nego što ste mogli da ga kupite u radnjama i pre nego što je bio dostupan u dovoljnim količinama širom Evrope, u našim rukama se našao prvi telefon kompanije Google - Nexus One. Android platforma se pokazala kao odlična, ali do sada nije bila na pravi način iskorišćena. Google je odlučio da svom pulenu da još malo vetra u jedra. Da li je njihov prvi mobilni telefon samo dobar pokazatelj koliko Android može, svoj

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Google Nexus One

      Sredinom decembra prošle godine Google je najavio svoj mobilni telefon. Pošto Google razvija i podržava Android platformu, jasno je bilo zašto je najavljeno da će taj telefon imati Android OS. Do tada je već postojao jedan Google “phone”, a to je bio T-Mobile G1 (HTC Dream). Ipak, ovaj telefon je imao taj nadimak samo zato je bio prvi telefon na svetu sa Google operativnim sistemom i sigurno da je Google u njemu učestvovao samo “softverski”, kao i u ostalom kod bilo kog drugog Android mobilnog telefona. Google Nexus One je bio prvi telefon u čijem hardveru je Google trebao da umešta prste.

      Naravno, Google nema pogone za proizvodnju elektronskih uređaja, pa se obratio HTC-u radi izrade ovog telefona. Za Nexus One se kaže da ga je HTC samo fizički proizveo, dok je Google bio glavni za dizajn, a naravno i za brendiranje i dalju distribuciju. Što se tiče razlikovanja prototipova i kodnih imena, situacija je sledeća: kodno ime za Nexus One bilo je HTC Passion. HTC telefon za Evropu sa gotovo istim hardverom se zvao HTC Bravo, ali je onda vremenom počeo da se zove HTC Desire. HTC Desire tek treba da se pojavi. U odnosu na Nexus One, HTC Desire će imati Sense UI i umesto kuglice za 4-smerno kretanje, imaće mini touchpad nalik onom koji smo videli na novom Blackberry Bold 9700 telefonu. Da li će se u Evropi paralelno prodavati Google Nexus One i HTC Desire (koji su, ponavljamo, faktički isti telefoni) ili samo HTC Desire, ne možemo tačno da kažemo, ali sve i ako se bude prodavao samo Desire, a budete želeli da imate Nexus One, Desire će nuditi sve isto, ako ne i više od Nexus One telefona.
       

      Google Nexus One je počeo da se prodaje 5. januara 2010. godine. U ovom trenutku moguće ga je kupiti bez ugovora i to preko Google-a za 529 dolara ili preko T-Mobile za 179 dolara uz dvogodišnji ugovor, sa nekoliko varijanti mesečne pretplate i uračunatih poziva, poruka i data protoka. U Evropi će se pojaviti u proleće tekuće godine putem Vodafone distribucije, mada zaista ostaje otvoreno pitanje da li će se Nexus One i Desire prodavati pralelno, jer obično Evropa nije tako obimno tržište što se elektronike tiče da bi se na njoj našla i uspešno prodavala dva tako bitna, a prilično slična proizvoda.

      Naše dosadašnje iskustvo sa Android telefonima je veoma pozitivno, ali je opšti utisak da veza između Google i njegovog operativnog sistema i proizvođača nije toliko jaka. Ono u čemu je Apple sa iPhoneom najjači jer se i hardver i softver nalaze pod jednim krovom, što je do sada davalo najbolje rezultate. Android platforma je sjajna, ali čini se da do sada Google nije obraćao pažnje na one sitnice koje entuzijastima i naprednim korisnicima najviše znače. Ukoliko takve stvari neće srediti kod svog telefona, gde će ih srediti? Novi Android 2.1 OS je tu, ali nije to jedino što je bilo potrebno uraditi. Dakle, krenimo od početka i pogledajmo da li je Nexus One nešto potpuno posebno i specijalno ili je u pitanju samo “još jedan Android”.

      Tehničke karakteristike
       

      Google Nexus One

      dimenzije

      119 x 59.8 x 11.5 mm

      masa

      130 g

      oblik

      blok

      baterija

      Li-Ion 1400 mAh

      ekran

      3.7″, 480 x 800, AMOLED

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5 MP, autofokus, led

      prednja kamera

      ne

      procesor

      Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz

      memorija

      512 MB RAM, 512 MB ROM

      proširenje memorije

      Micro SD – 4GB uz telefon, do 32GB

      zvučnici

      mono

      format melodija

      MP3, vibracija

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android OS, v2.1

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, Wifi

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G (HSDPA – 7.2 Mbps, HSUPA – 2 Mbps)

      GPS

      A-GPS

      poruke

      SMS, MMS, IM

      email

      da

      FM radio

      ne

      Dizajn, ergonomija

      Pošto je telefon izašao iz HTC pogona, za očekivati je fizički odličan. Prvi utisak jeste da je telefon za nijansu teži nego što bi se po dimenzijama reklo. Drugi je da je Nexus One jedan od najčvršćih telefona generalno gledano. Ove dve impresije vode samo do jednog zaključka – da su hardverske komponente fantastično upakovane i da Nexus One prosto nije mogao da bude manji i lakši jer se tačno oseća da nema ni delić milimetra šupljine bilo gde unutar telefona.

      Ono što bi mogli da zamerimo jesu previše obične dizajnerske linije i previše neutralne sive nijanse spoljašnosti. Nexus One je daleko od ružnog telefona, ali čini se da bi makar drugačijim izborom boja (ako ne zaokretom u dizajnu) učinio da ovaj telefon bude još atraktivniji. Ipak, činjenica je da je Google telefon značajno lepši uživo, nego na fotografijama, ali na slici ispod se može videti da nije baš lepotan u poređenju sa direktnim konkurentima.
       

      Slika iznad predstavlja vizuelno poređenje dimenzija direktnih konkurenata Google Nexus telefona (HTC HD2, Nexus One, iPhone 3GS i Motorola Droid). Čini se da ovde glavno poređenje treba da bude sa Apple-ovim modelom, jer su HD2 i Droid veliki onoliko koliko moraju da budu veliki, zbog svog ekrana, odnosno qwerty tastature. Nokiu N900 nismo ovde uključili, jer ma koliko voleli taj telefon, on je ipak dosta specifičan i hardverski i softverski (a i po konceptu – prim.ured.), To znači i da je, na neki način, namenjen kupcima koji imaju različite zahteve od jednog pametnog mobilnog telefona. Moramo reći da su naše tvrdnje iz prvog pasusa ove strane dokazane u direktnom poređenju Nexusa sa iPhone 3GS-om. Nexus je uži i tanji od generalno sjajno “upakovanog” iPhone-a, uz malo veću dužinu tj. visinu ukupno je manje zapremine, što uz činjenicu da Nexus ima 0.2″ veći ekran od iPhone pokazuje da ovaj telefon nije mogao da bude manji i kvalitetniji nego što jeste.

      Ekran koji ima Google Nexus One je idealan, pod uslovom da nećete da predstavite i tržištu ponudite nešto poput HD2 modela, kada se dosta žrtvuju dimenzije zarad zaista ogromnog ekrana. Dužina dijagonale ekrana je 3.7″ što je s jedne strane i dalje respektabilan podatak u industriji, a sa druge strane omogućava da telefon ne bude preveliki, što smo već pokazali na primeru gore. Tip ekrana je AMOLED, a takav tip ekrana smo videli kod dva Samsung telefona do sad i bili smo oduševljeni, pogotovo kvalitetom crne boje i belih ili jarkih slova na crnoj pozadini, mada ovakvi ekrani danas predstavljaju najbolje što se kod mobilnih uređaja može naći. Ništa manje nije bitna ni rezolucija ekrana od 480 x 800 tačaka, jer je značajno niža rezolucija dosadašnjih Android telefona bila nešto preko čega nismo mogli lako da pređemo. Sve u svemu ekran kome nemamo šta da zamerimo, štaviše, većina osobina ovog ekrana predstavlja sam vrh kvaliteta u industriji. (Postojale su neke informacije o tome da ekran prikazuje samo 16-bitnu paletu boja, te da dithering algoritam nije baš dobar ili da nije ni prisutan, ali bez više proverenih informacija, ne bismo dalje razglabali na tu temu. Naš utisak, kao i utisak svih članova redakcije i velikog broja kolega koji dugo koriste slične telefone za ekran Google Nexus One telefona je veoma, veoma pozitivan – prim.ured.)

      Ekran osetljiv na dodir znači da 90% stvari radite preko njega, ali čak i iPhone kod koga je to najizraženije ima dva hardverska tastera. Nexus One ih ima malo više. Pre svega, tu je kuglica za 4-smerno kretanje, koja može da se pritisne pa služi kao OK / Enter taster. Tokom testiranja ovu kuglicu nismo imali potrebe da koristimo, ona je tu više kao ispomoć, ali moramo da prokomentarišemo da nam se rešenje sa mini touchpad-om koji ima Blackberry Bold 9700 izuzetno svidelo i da radi dosta bolje od bilo koje kuglice, pa tako i ove. Njen kvalitet je prosečan, ali srećom nije neophodno koristiti je. Tu su još tri obavezna Android tastera: home, menu i povratak. Četvrti taster je search. Tasteri su takođe touch kao i ekran, ali je potrebno pritisnuti ih nešto jače nego ekran, što može da ostavi utisak da ne rade kako treba, jer ako više puta pritisnete po ekranu lagano i na to se naviknete, pa onda sledeći put na taster, jednako lagano, moguće je da on neće reagovati, s toga se treba navići da sami tasteri traže otprilike 20% jači dodir nego sam ekran.

      Sa gornje strane nalazi se taster za zaključavanje i pozivanje otključavanja telefona (koje se dovršava na ekranu – isti sistem kao iPhone), kao i za uključivanje / isključivanje telefona, flight i silent mod. Na boku se nalaze vol +/- tasteri za podešavanje svih glasnoća na telefonu: zvona, razgovora, multimedije. Google Nexus One poseduje 3.5 mm konektor za slušalice koji se nalazi sa gornje strane. Sa donje strane je micro USB konektor za punjenje i data prenos, a tu vidimo i minijaturne konektore za dock, kao i otvor mikrofona. Konačno, sa zadnje strane vidimo kameru, LED flash i zvučnik.

      Operativni sistem

      Naša dosadašnja iskustva sa Andorid operativnim sistemom su polovična. Ne bismo imali nikakvih zamerki da Android platformu proglasimo za najbolju, ali je realizacija do sada bila sporija nego što smo to želeli. Precizniji da budemo – razvoj aplikacija, uspeh telefona i širenje Androida generalno je bilo odlično, ali utisak sa 1.5 i 1.6 verzijama operativnog sistema bio je da je potrebno još “peglanja”.
       

      Ono u šta smo se uverili jeste da Android platforma najbolje od svih trpi torturu gomile aplikacija, moduliranja, prilagođavanja. Razlog za to jeste što su mnoge stvari kvalitetno povezane sa samim jezgrom Linux sistema, što omogućava održanje performansi i stabilnost. Sa druge strane, to predstavlja problem u programiranju nekih ozbiljnijih aplikacija. Uzmite recimo primer divx/avi reprodukcije na Androidima koje faktički nema, ili nekog naprednijeg muzičkog plejera sa kvalitetnim ekvilajzerom, boost volume opcijom ili možda podrškom za FLAC format. Daleko od toga da su ovi primeri na Androidu neizvodljivi, ali je samo pokazatelj druge strane medalje Android platforme koja još treba da raste.
       

      Pored pojedinih krupnih stvari, smetale su nam i neke sitne, koje jedan dobar programer može da reši za jedno popodne :). Multitouch je do sada stidljivo i trapavo ulazio među Android telefone, putem softverskog updatea (Sense UI za HTC Magic) ili novih mobilnih telefona. Druga stvar je takođe vezana za ekran. Primera radi, touch na Android telefonima je imao određeni lag, nešto kao “dead zone”, kada je sistem / driver, ignorisao vaš dodir određeni delić sekunde. Sve su to stvari koje su sitnice, a koje su činile da oni koji cene iPhone nikako ne mogu da smisle ekran na pojedinim Android modelima. Moramo dodati: s razlogom.

      Google Nexus One ima 2.1 verziju operativnog sistema i zasigurno je imao najbolju “komunikaciju” između izrade hardvera i softvera. Dobra vest je da su svi ovi problemčići rešeni. Ne ćemo reći da touchscreen i multitouch rade bolje nego na 3GS modelu (koji je do sada, bez dileme, nosio tu titulu), ali velikim slovima možemo da napišemo da Google Nexus One ima touchscreen i multitouch jednako dobar kao i Apple iPhone 3GS. I bilo je vreme!
       

      Ono što se nadovezuje na ove utiske jesu sveukupne performanse sistema, koje su zahvaljujući 1 GHz Snapdragon procesoru i 512 MB rama fantastične. Tokom normalnog i naprednog korišćenja ni jednom nismo uspeli da nateramo Nexus One da zastane ili uspori. Uz poboljšanje ponašanja ekrana, multitouch i brz hardver, Google Nexus One je u realnom radu ostavlja 2-3 bolji utisak od prvih Android telefona na tržištu.

      Android OS 2.1 je zaista bolji nego ikada i dok na internetu gledate informacije o unapređenjima, to prosto ne možete da osetite dok ne probate, jer su to obično sitnice koje vas u trenutku oduševe i veoma znače. Zbog boljeg drivera ekrana, odnosno komunikacije ekrana i sistema, kucanje poruka je sada olakšano, jer tastatura bolje reaguje, a i zahvaljujući većem ekranu, površina tastature je veća, pa je tako kucanje poruka odlično.
       

      Sam operativan sistem ne dolazi sa nekim značajnim opcijama i mogućnostima (kao, recimo, kod HTC HD2 telefona), ali već sada je mogućnost nadogradnje i modulacije Android OS faktički neograničena. Ukoliko koristite GMail i ostale Google servise (a ukoliko se odlučite za Android telefon, najbolje je da pređete na Google servise što pre) korišćenje imenika, kalendara i e-maila je pravo uživanje jer se Android OS automatski povezuje na vaš GMail / Google nalog. Istina, Exchange se može koristiti i sa drugim serverima, ali najbolji rezultati su ukoliko mail, kontakte i ostale stvari držite na Google.

      Market i Mape su dodatno unapređeni. Mape sada imaju mogućnost turn by turn navigacije, ali činjenica je da Google mapa za Srbiju još uvek treba da se razvije. Još uvek ni Beograd nije kompletiran, ali se napredak gotovo svakog dana vidi. Po prvi put vidimo Goggles opciju koja treba na osnovu fotografije koju snimite da vam da informacije o objektu koji ste uslikali. Da li smo slikali pogrešne stvari ili nešto nismo lepo radili, ne znamo, ali Goggles opcijom nismo oduševljeni. Ne zato što je loša, daleko od toga, nego samo zato što još treba da se razvija. Sigurni smo da će biti mnogo bolja. Ista je i voice opcija u sistemu koja prepoznaje glas, pa tako u umesto da ukucate nešto u search, dovoljno je da kažete. Za sada radi polovično ali sigurni smo da će biti izuzetno dobra, jer postoje neke najave da Google ima u planu da razvije telefon, odnosno sistem sa aplikacijom koja će u realnom vremenu prevoditi razgovor na razne jezike, pa je to dokaz da voice upravljanje telefonom smatraju za veoma bitnu mogućnost.
       

      Multimedija, Web, navigacija

      Počnimo od možda najbolje osobine ovog telefona – surf internetom. Nokiu N900 smo proglasili da šampiona web pretrage među mobilnim telefonima, ali ozbiljno se razmišljamo da li je Google Nexus One bolji. N900 je odličan što se tiče prikaza masivnih prezentacija, otvaranja mnogo web strana odjednom, ali ni Nexus One ne zaostaje ni malo. (Multi)touch koji, konačno, fantastično funckioniše na Android telefonu doprinosi izuzetno kvalitetnom korišćenju interneta. Ono po čemu je Nexus One apsolutni šampion, jeste učitavanje web strana. Tek sada vidimo koliko mobilni telefoni imaju problema sa brzinom učitavanja web strana, čak i oni najbolji za web. Google Nexus One učitava stranu onoliko koliko vam je brz internet.

      Putem WiFi omogućili smo 4 mbita brzinu za Nexus One i učitavanje strana je primetno brže čak i od najboljih telefona, a od nekih običnijih bukvalno 3-4x brže. Zapravo, nije Nexus One ništa specijalno brz, nego su drugi telefoni iz nekih razloga spori. Nexus One učitava strane onoliko brzo koliko brzu internet konekciju ima, što do sada nismo viđali na mobilnim telefonima. Apple iPhone 3GS ne smemo da zaboravimo da spomenemo, jer je to telefon koji je pružao najveću udobnost gledanja interneta na mobilnim telefonima. Nokia N900 je bila najbolja što se tiče kvaliteta prikaza strana i baratanja sa više strana/tabova i “teškim” web strana. Google Nexus One ne samo da kombinuje najbolje osobine ova dva telefona, nego pruža brzinu učitavanja web strana koju do sada nismo videli. Najprijatnije iznenađenje koje nam je ovaj telefon ponudio. Velika je šteta što web browser ne poseduje flash player.
       

      Što se tiče slušanja muzike, rezultati su osrednji, možda tek malo iznad proseka. Muzički plejer nije napredovao još 1.5 Android. S jedne strane plejer je dobar, pregledan, lak za upotrebu, ali sa druge strane ne nudi neke opcije koje bi unapredile kvalitet zvuka kao što je boost opcija (mada generalno ta opcija ne podiže kvalitet zvuka, ali videli smo kako kod Bold 9700 modela uz pojedine slušalice može sveukupno da poboljša utisak) ili ekvilajzer. Kvalitet zvuka 3.5 mm audio izlaza je dosta dobar, a njegovu jačinu možemo da okarakterišemo kao iznadprosečnu. Jer smo na njega povezali slušalice koje traže dosta jak izlaz i ipak smo dobili relativno glasan izlaz, mada moramo opet da se prisetimo da smo prosto ostali oduševljeni jačinom izlaza i kvalitetom kod Blackberry Bold 9700 telefona.

      Kada je reč o fotografijama, utisci su slični kao i što se tiče puštanja i slušanja muzike. Aplikacija za kameru je doživela kozmetičke promene, ali je spisak opcija i dalje mali. Iskreno, veći broj opcija vam nije ni potreban na mobilnom telefonu, ali treba znati da ima pojedinih mobilnih koji imaju istu količinu podešavanja kao neki prosečan fotoaparat, a to Google Nexus One (Android) nije. Veličina fotografija je 5 MP, a njihov kvalitet je u redu, mada smo viđali bolje 5 MP fotografije. Ova kamera je daleko od najbolje kamere koju smo videli na mobilnom telefonu, ali rezultati su sasvim pristojni i više nego upotrebljivi. Pogotovo kada se uzme u obzir da telefoni sa severnoameričkog kontinenta obično dolaze sa slabijim kamerama. Sreća da to nije slučaj kod Nexusa.

      Pregled fotografija je fantastičan. Ono što nas je iznanadilo jeste da se u galeriji našla i Picasa galerija (našeg Google naloga). Pogotovo što su albumi iz Picase potpuno ravnopravni sa onim u telefonu i jedino što otkriva da se te slike nalaze negde na webu, a ne u telefonu jeste učitavanje ukoliko vam je internet sporiji. Thumbs fotografije albuma se okreću onako kako okrećete vaš telefon (što sistem zna putem accelerometra), pa se stvara 3D osećaj. Multitouch (pinch) radi odlično kod fotografija, isto kao kod web pretrage ili Google Maps aplikacije. Galerija ima opcije za deljenje na poznate servise, a ukoliko određenog servisa nema, obično je dovoljno samo instalirati adekvatnu aplikaciju i u opcijama galerije će se pojaviti stavka za određeni servis. Pored web pretrage i galerija je jedna od stvari koja nas je pozitivno iznenadila na ovom telefonu.
       

      Google Nexus One naravno poseduje GPS prijemnik. Osnovna aplikacija za ovu namenu je Google Maps koja jeste napredovala vremenom, ali i dalje nije na nivou neke kvalitetnije navigacione aplikacije. Još uvek je potrebno dosta unapređenja što kada je reč o turn by turn navigaciji, ali i što se tiče detaljnosti ulica i u Beogradu i u ostalim delovima naše zemlje i regiona. Što se tiče nekih drugih aplikacija za navigaciju, u našim uslovima najbolje su NDrive i iGo aplikacije koje imaju izuzetno kvalitetne mape Srbije.

      Utisci

      Nexus One je mnogo bolji telefon nego što smo očekivali da će biti. Google nam je povodom Android OS delovao pomalo “nezainteresovano” posle izbacivanja 1.5 i 1.6 vezije sistema. Mnogo smo priča slušali o tome šta će se naći i šta će biti poboljšano u verzijama 2.0 i 2.1, ali nismo imali prilike da ih vidimo na delu, čak ni putem prikaza koje bismo pročitali na netu. U kompaniji Google je rečeno da se Nexus One neće previše forsirati, s obzirom na to da su drugi proizvođači mobilnih telefona njihovi partneri. Po onome što smo tokom korišćenja mogli da vidimo, moramo da se zapitamo kako bi tek bilo da je Google rešio da se ozbiljnije pozabavi nastupom sa Nexus One telefonom. Treba biti realan povodom te izjave i razumeti je na pravi način, jer smatramo da Google, iako neće biti agresivan sa promocijom i ponudama svog telefona, teško je ne primetiti da totalno suprotnu poslovnu ambiciju primenjuje kada je razvoj same Android platforme i čitavog “ekosistema” u pitanju.

      Iskreni da budemo, očekivali smo da Google Nexus One bude samo “još jedan Android”, ali to se na kraju nije desilo. Ovaj telefon je ako ne najbolji, onda u prva tri najbolja telefona na svetu i to kažemo bez ikakve dileme. Nismo očekivali da to kažemo u završnici ovog teksta, ali od gotovo prvog trenutka korišćenja nismo imali nikakvih problema u radu sa njim, a ubrzo su i prvi, veoma povoljni utisci bili dodatno prevaziđeni – telefon je nastavio da nas oduševljava svakim ulaskom u sledeći “meni”. Na vrhu liste želimo i dalje da držimo HTC HD2 i Apple iPhone 3GS (i N900 za posebne zahteve), ali opšti je utisak da Google Nexus One odlazi mali ali primetan korak dalje.
       

      Gotovo tri godine Apple je sa iPhone telefonima bio nedodirljiv što se tiče kvaliteta touch ekrana i multitouch opcije i zaista je sramota za čitavu industriju što je toliko vremena trebalo da prođe da bi se pojavila konkurencija. Srećom, Google Nexus One konačno ima kvalitetnu komunikaciju hardvera, drivera, operativnog sistema i aplikacija kako bi njegov touch ekran i multitouch implementacija bila u najmanju ruku jednaka kao ona kod iPhone telefona. A ukoliko niste koristili, verujte nam na reč, izjednačiti se sa Apple iPhone telefonima na ovom polju je značajno, možda i presudno kod krajnjih kupaca. Nećemo reći da Nexus One ima kvalitetnije touch mogućnosti od iPhone (3GS) telefona, ali nije nimalo lošiji!

      Ono po čemu Nexus One čisti konkurenciju jeste brzina učitavanja web strana. Internet sajtovi se konačno učitavaju kao na desktopu, odnosno onoliko koliko vam je brza konekcija ka internetu. Pošto smo navikli da se svi telefoni, pa čak i oni najbolji, na ovom polju budu lenji tako prosto nismo verovali svojim očima kada smo videli kako to radi Nexus One. Ovaj telefon ima neke, veoma sitne mane, ali zaista nema ni jednu krupnu zbog koje bismo rekli da je neko u kompaniji Google napravio pogrešan potez ili loše odradio svoj posao. U ovom zaključku ne pokušavamo da pokažemo da je Google Nexus One oduvao konkurenciju (naše omiljene i objektivno najbolje HTC HD2 i Apple iPhone 3GS telefone), ali možemo da kažemo da je sveukupno nešto bolji od njih kada se sve sabere i oduzme. Ne mnogo, na nekim poljima je i lošiji, na nekim bolji, ali se napredak sigurno oseća. Ukoliko imate neki od dva često pominjana konkurenta, Nexus One vas neće oboriti sa nogu jer već imate fantastične telefone. Ipak, naš dvojac je postao “najbolja trojka”, i to zbog svojih mogućnosti, jednostavnosti korišćenja, atraktivnosti, hardvera, softvera… Sve to je, čini nam se, dovoljno da Nexus One na kraju bude “Number One”.

      Za:

      – kvalitet ekrana
      – performanse
      – kvalitet touch ekrana i multi touch mogućnost
      – dimenzije i masa (obzirom na svoj hardver)
      – pregled interneta
      – brzina učitavanja strana
      – pregled fotografija i galerije

      Protiv:

      – muzički i video plejer
      – flash player u web browseru
      – trackball
      – sistem nije bogat aplikacijama u startu

      Telefon na test ustupio Pamet

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test