Dragoljub Radovanović
Honor brend nastavlja da se razvija kako u Evropi, tako i na teritoriji Srbije od 2016. godine. Ovo je posebno bitno istaći iz razloga što Honor nije baš tako sveže ime u svetu smartfona, jer su ovi telefoni u prodaji isključivo na teritoriji Kine još od 2014. Biznis model kompanije Huawei i njihovog pod-brenda zasnivao se na online prodaji unutar svoje zemlje, ali doneta je odluka da se Honor proširi i na Evropu sa početkom ove godine, a samim tim i na naše tržište.
Do ovog momenta, testirali smo već dva modela brenda kompanije Huawei – Honor 5X i Honor 7. Sada je na red za testiranje došla još pristupačnija varijanta Honor 7 smartfona, njegova Lite varijanta.
Jedna zanimljivost u vezi Honor 7 Lite modela jeste velika hardverska sličnost sa jednim Huawei smartfonom koji smo nedavno prikazali na Benchmarku – P9 Lite. Ovo i nije toliko iznenađujuće budući da je u pitanju isti proizvođač, tako da je Honor na taj način u ponudu uvrstio vrlo sličan telefon kao P9 Lite. Ipak, nije baš sve identično kod ovih modela, recimo dizajnerski su različiti a takođe Honor 7 Lite donosi i nešto nižu cenu, što nikako ne može biti loša stvar. Takođe moramo istaći da je ovaj smartfon takođe poznat i pod imenom Honor 5c, ali ne 5c varijanta za evropsko tržište koja nema čitač otiska prsta, već Honor 5c koji se prodaje na tržištu Kine.
Hardver
Neko ko bi direktno uporedio specifikacije Honor 7 Lite i Huawei P9 Lite bi se zbunio i upitao “u čemu je razlika između ovih modela?”. Kao što smo već napomenuli, hardverskih razlika nema, barem sa ove strane radi se o identičnim modelima. Pogledajmo i tačno koje su odlike identične, počevši od čipseta. Honor 7 Lite i P9 Lite dolaze sa HiSilicon Kirin 650 čipsetom, koji je sačinjen od octacore rešenja, tačnije dva Quad Core procesora – Cortex A53 na 2GHz i Cortex A53 na 1.7GHz, Grafički čip unutar Kirin 650 čipseta je Mali-T830 MP2, koji je među slabijim GPU rešenjima.
[modul]specifikacija=9037[/modul]
Kada je u pitanju skladišna memorija, Honor 7 Lite poseduje 16GB, uz mogućnost proširenja microSD karticama kapaciteta čak do 256GB-a. Po pitanju radne memorije, imamo 2GB-a RAM-a, što je otprilike standardna vrednost za ovu klasu uređaja. Sve što smo do sad pomenuli važi i za Huawei P9 Lite, a sličnosti koje nastavljaju da dele tiču se zadnje kamere koja ima rezoluciju od 13MP i F2.0 otvor blende. Takođe, isto važi i za prednju kameru, sa senzorom od 8MP i F2.0 blendom. Na kraju, tu je baterija istog kapaciteta, velikodušnih 3000 mAh. Dok jeste identičan po pitanju hardvera sa P9 Lite uređajem, kada je izgled u pitanju tu možemo zateći veći broj razlika. Obzirom da imaju istu dijagonalu ekrana, dimenzije su takođe približne, ne i iste. Pre svega, osvrnimo se ukratko na pakovanje Honor 7 Lite modela. Kutija je tirkzine boje sa manjim i većim Honor logoom na prednjoj strani, a što se tiče njene sadržine, ovde se pokazuje “budžetnost” telefona, pa usled snižavanja cene u kutiji ne zatičemo slušalice. Dobija se 5V 1A punjač, koji je mogao biti jači, kao i kabl sa standardnim microUSB portom. Vratimo se na dizajn Honor 7 Lite smartfona, koji uključuje više zaobljene ivice u odnosu na P9 Lite.
Spreda imamo tradicionalni Huawei izgled koji smo sretali kod mnogih prethodnih modela, šire površine ispod i iznad ekrana, kao i uzane trake sa njegove leve i desne strane. Gore je različit raspored elemenata u odnosu na P9 Lite, tako da imamo pre svega senzor blizine i ambijentalnog svetla, zatim kraću slušalicu za razgovor, prednju 8MP kameru i skroz desno sićušni notifikacioni LED. Ispod ekrana je Honor logo, a inače se na telefonu nigde ne sreće ime Huawei.
Sa leve strane na boku telefona u vrhu nalazi se slot za NanoSIM, a ujedno i prostor za microSD karticu. Honor 7 Lite je Dual SIM telefon, ali poseduje takoreći hibridni slot, tako da ukoliko želite da koristite dve kartice, morate žrtvovati microSD proširenje. Sa donje strane telefona imamo dva izreza. Iza levog se krije mikrofon, dok je iza desnog zvučnik, a između njih je standardni microUSB port. Desna strana telefona udomljava power taster manjih dimenzija kao i dvodelni taster za kontrolu jačine zvuka, a na vrhu ostaje nam 3.5mm ulaz za slušalice i rupica mikrofona.
Honor 7 Lite je delimično metalan telefon, a kada to kažemo mislimo na činjenicu da su bokovi izrađeni od plastike koja imitira metal, dok su leđa od pravog brušenog metala. Pozadi se nalazi modul kamere koji ima osrednje ispupčenje, levo je LED blic i ispod je smešten čitač otiska prsta.
Lepo je videti da se na softverkom polju Huawei trudi da ostane svež, kako unutar Honor brenda tako i van njega. Verovatno ste već upoznati sa činjenicom da P9 Lite dolazi sa Android 6.0 Marshmallow verzijom, a isto važi i za Honor 7 Lite.
Ukoliko ste pratili ranije Huawei modele, onda ste takođe upoznati da se na njima uvek nalazi teže modifikovan korisnički interfejs koji se zove EMUI, konkretno ovde u iteraciji 4.1. Čemu tolike kontroverze oko modifikacije UI-a od strane proizvođača? Potrošači generalno ne vole kada se Android opterećuje raznim aplikacijama i silnim izmenama, to je jednostavno stvar koju korisnici smatraju negativnom.
Naravno, proizvođačima nije cilj da ovakvim potezom namerno učine svoj interfejs nepoželjnim, već u želji da se istaknu među drugim brendovima i ponude nešto “lično” ponekad preteraju sa modifikacijama i dodacima. EMUI 4.1 je teže modifikovan interfejs u poređenju sa Google Stock verzijom kakvu srećemo na Nexus ili drugim telefonima koji ga usvoje. Interfejs koji se nalazi na Honor 7 Lite modelu neće se dopasti svakom, ali to ne znači da je loš. Uključene su aplikacije za menadžment i optimizaciju sistema, upravljanje fajlovima, aplikacija za teme, kao i druge preinstalirane aplikacija za društevene mreže, vesti, preinstalirane igre, itd.
Interfejs pomalo deluje šarenolik kao i u prethodnim verzijama, i nema fioke sa aplikacijama kao i kod većine modela kineskih proizvođača. Čitač otiska prsta je rešen vrlo lepo, tako da ne uključuje samo otključavanje telefona, već i druge pogodnosti. Recimo, može se koristiti za beleženje fotografija ili videa unutar aplikacije za kameru, javljanje na poziv, stopiranje alarma, spuštanja notifikacionog panela prevlačenjem preko senzora sa vrha, ili pak prevlačenja levo ili desno u galeriji za lakši pregled fotografija. Pritom sama brzina i tačnost senzora otiska prsta kada se koristi je visokom nivou, Huawei je konkretno na tom polju u samom vrhu.
Honor 7 Lite je kvalitetno izrađen telefon, koji po svojoj izradi vrlo lako zalazi u premium vode. U odnosu na P9 Lite koristi se više metala u izradi, konkretno na leđima, dok je na bokovima i dalje plastika koja imitira aluminijum. Huawei je izjavio da je takav potez učinjen kako bi se poboljšao stisak nad telefonom, a dok nismo potpuno ubeđeni da tu plastika pomaže, ipak nemamo većih zamerki jer su bokovi vrlo čvrsti i ta plastika deluje kvalitetno. Honor 7 Lite je desetak grama teži, ispod milimetra deblji i trećinu milimetra širi od P9 Lite modela, tako da su to detalji koji takođe uz različit dizajn odvajaju ova dva smartfona.
Dijagonala ekrana je 5.2 inča, a uz prateću 1920×1080 rezoluciju donosi oštrinu od 424 piksela po inču. Tip ekrana Honor 7 Lite modela je IPS, i kao takav je sasvim solidan. Merenjem kolorimetrom kao i ličnom procenom došli smo do zaključka da su boje hladne, sa temperaturom od čak 9191K. Srećom, prisutna je Color Temperature opcija pomoću koje se može promeniti temperatura boja i spustiti na 7316K. Tačnost boja pre promene temperature je osrednja, tačnije 5.89 DeltaE, dok su nakon promene temperature boje tačnije, 3.85 DeltaE. Svetlina ekrana je vrlo dobra, na maksimalnom osvetljenju cifra se penje do 506cd/m2. Gamma vrednost je baš kako treba, nijanse boja ne deluju isprane i generalno prikaz je vrlo solidan za ovu klasu uređaja.
Kirin 650 čipset koji je prisutan nudi vrlo slične performanse kao i kod P9 Lite modela, što i nije iznenađujuće obzirom da je u pitanju identičan hardver. Sa procesorske strane kombinovanje dva quad core CPU-a se pokazalo kao dobar potez, tu zaista nema nikakvih prigovora sa naše strane i može se nositi po tom pitanju sa skupljim telefonima. Ipak, Kirin 650 nema tako dobar grafički čip, Mali-T830MP2 je slabije rešenje, pa nije baš pogodan za bilo kakve ozbiljnije 3D igre. U praksi, brzina telefona je sasvim zadovoljavajuća, pa nema većih usporenja ili nefluidnosti u animacijama. Pružičemo i konkretnu cifru dobijenu pokretanjem Antutu testa, koja iznosi 53415 poena.
Zadnja kamera poseduje senzor rezolucije 13MP i F2.0 otvor blende i kao takva donosi vrlo pristojne rezultate. Prva stvar koja se primećuje u fotografijama je njihova oštrina, nivo detalja je dosta visok. Ipak, čak i u dnevnim uslovima primećuje se veće prisustvo šuma, što ume da pokvari utisak. Dinamički raspon u fotografijama je veoma dobar, dok su boje po našem mišljenju možda malo previše zasićene. Interesantan podatak je da postoji pro režim za video i fotografije, pa su mogu nameštati vrednosti kao što su brzina okidača, ISO vrednost, balans bele boje, ručni fokus, i metering sistem. Video je moguće snimati u 1080p rezoluciji i kvalitet je osrednji, nije oštar kao što je to slučaj sa fotografijama. Primere fotografija i videa možete pronaći ispod.
Jedna stvar kod Honor 7 modela koja nas je veoma prijatno iznenadila jeste autonomija baterije. Naslućivali smo da sa 3000mAh na ovakvom hardveru mogu biti postignuti lepi rezultati, ali su naša očekivanja čak i premašena. Standardizovani test koji uključuje postatavljanje svetline na 250 cd/m2 vratio je cifru od 7 sati i 13 minuta uključenosti ekrana. Autonomija je prilično dobra tako da nije obavezno puniti ga svaku noć pred spavanje, već možete izdržati čak i polovinu narednog dana. Naravno, sve ovo zavisi od načina korišćenja telefona.
Kao što je to i zamišljeno, Honor modeli su tu da ponude alternativu Huawei modelima, a konkretan model kojem je Honor 7 Lite alternativa jeste P9 Lite. Pomenuli smo da je hardver ovih telefona identičan, pritom da je cena ovog modela još i niža, što može biti stavka koja će presuditi u njegovu korist. Dopada nam se kvalitetna izrada Honor 7 Lite modela, možda čak i više od P9 Lite jer su ovde prisutna metalna leđa koja mu donose dodatnu ozbiljnost. Hardver telefona je sasvim u redu za ovu cenovnu klasu, pa smo istim zadovoljni.
Softver je ujedno i dobra i loša strana ovog modela. Dobra obzirom da je reč o svežijoj Marshmallow 6.0 verziji, ali je sa druge strane presvučen ne tako popularnim EMUI korisničkim interfejsom koji donosi dosta izmena i preinstaliranih aplikacija. Prikaz ekrana je plavičast i hladan, ali uz minimalnu količinu truda može se učiniti toplijim korišćenjem Color Temperature opcije. Performanse su u praksi sasvim u redu, nema seckanja, ali igranje ozbiljnijih 3D igara neće biti tako glatko iskustvo jer je grafički čip ipak nešto slabiji. Kamera je sveukupno solidna i pristojna, dok nas je najviše kod ovog modela iznenadila odlična autonomija. Sveukupno, Honor 7 Lite je dobar telefon i odlična je alternativa u svojoj cenovnoj klasi…
Prednosti
– Odlična autonomija- Android Marshmallow 6.0- Kvalitetna izrada- Veoma brz i precizan čitač otiska prsta- Solidna kameraNedostaci– Slab grafički čip- EMUI interfejs nije za svakoga
Cena: oko 220 evra
Smartfon na test ustupio Huawei.