Honor 8 Lite (Video)

Honor 8 Lite (Video)

Samo prisećanje na Honor 8 probudi u nama lepa sećanja: aktuelni vodeći model Huawei podbrenda pobrao je simpatije na našem testu, kako dobrim utiscima u radu, tako i vrlo elegantnim i zavodljivim dizajnom, kojim se isticao među konkurencijom. U međuvremenu, pojavili su se neki novi dizajnerski pristupi, ali Honor 8 ostao je među najprivlačnijim telefonima, a sudeći po procurelim renderima iz proverenih izvora - i Honor 9 će vizuelno biti "bomba".

    Sadržaj

      Miroslav Nikolić
      No, danas pričamo o Honor-u 8 Lite, uređaju usmerenom ka kupcima koji su zainteresovani za nešto pristupačnije modele. Ipak, i pored svog nižeg pozicioniranja, ovaj telefon “povlači” dosta dizajnerskih elemenata svog skupljeg “saborca”, dok ni hardverski nije za pocenjivanje. Samim tim, deluje da srednji segment tržišta dobija još jednu figuru vrednu pažnje.
      Na jedan detalj moramo da skrenemo pažnju. Unapred se izvinjavamo, ali verovatno će na više mesta u testu biti povučena paralela između ovog modela i Huawei P10 Lite. Iako po nazivu deluje da Honor 8 Lite ima najviše veze sa Honor-om 8, nije tako: može se reći da su Huawei P10 Lite i Honor P8 Lite gotovo identični telefoni, sa najvećim razlikama u vidu spoljašnjeg dizajna. Kako je Honor brend generalno osmišljen kao pristupačnija opcija, a Huawei modeli trebaju da pokriju i luksuznu kategoriju između ostalog – među retkim razlikama između ova dva modela, uvidećemo da P10 Lite ipak blago prednjači, ali zato Honor 8 nešto nižom cenom “mami” one kojima je to najvažnije. Mada poseduje on i drugih kvaliteta: pogledajmo konkretno na šta sve mislimo.

      Raspakivanje i dizajn
      Iako kutija u kojoj je u našu kancelariju stigao Honor 8 Lite nije identična onima u kojima će se nalaziti prodajne varijante ovog telefona, dovoljno nam govori o tome šta bismo mogli da očekujemo da sve prati ovaj model. Strujni adapter, micro-USB-kabl, iglica za otvaranje kombo-slota i uputstva za korišćenje se podrazumevaju, dok “u paketu” očekujemo i slušalice i providni “kejs”. Dakle, pristojno bogata oprema za model srednje kategorije.
      honor_8_lite_2_s.jpg
      U ovom trenutku, moramo vas malo razočarati: Honor 8 Lite nije lep i elegantan baš koliko i njegov istaknutiji prethodnik, Honor 8. Svakako da je dizajnerski pravac otprilike isti, ali onaj finalni dodir u završnici dizajna i izrade – ipak je na strani skupljeg modela. No, tako nešto smo i očekivali, a nemamo nikakve probleme sa njegovom pojavnom komponentom. Naprotiv.
      honor_8_lite_7_s.jpg
      Staklo i ovde prekriva i prednju i zadnju stranu telefona, bez ikakvih izbočina i smetnji, a ram između dve staklene površine je plastični, iako mu tekstura odaje utisak metalnog odsjaja. Ipak, ne vidimo ovo kao osobit problem: izrada je izvedena odlično, sve je uklopljeno na visokom nivou i telefon se doima vrlo čvrsto. O izdržljivosti, pak, ne možemo toliko pohvalno da pričamo, imajući u vidu da ni za jednu od staklenih površina nema pomena Gorilla Glass zaštite u specifikacijama. Dakle, padovi su vrlo nepoželjni – a biće ih!
      honor_8_lite_9_s.jpg
      Prosto, Honor 8 Lite je TOLIKO klizav, da je “pobedio” čak i same Honor 8 i HTC U11, koje smo videli kao šampione klizavosti… Jednostavno, ostavljanje ovog telefona na površini koja je makar malo zakošena ili nakrivljena, dovešće do toga da on sa nje sklizne. Uverili smo se u to na teži način, srećom bez posledica… Verujemo da je upotreba zaštitne futrole sa ovim uređajem gotovo imperativ, i nije ni čudo da je Huawei jednu uključio u pakovanje, iako se njome prikriva dopadljivi dizajn modela.
      honor_8_lite_3_s.jpg
      Ovoj dopadljivosti pomaže stilski privlačno prelamanje svetlosti na ravnim staklenim površinama, čemu pozadi doprinosi i vrlo sveden dizajn, bez mnogo suvišnih detalja. Štaviše, osim kamere i blica u gornjem levom uglu (nema “trake” kojom bi bili izdvojeni od ostatka telefona, kao kod P serije), senzora otiska prsta po sredini i Honor logoa, zadnja strana ne sadrži dodatne elemente, ali ne izgleda “prazno”, upravo zbog reflektivnosti koju nudi staklo preko nje. Usput, valja pomenuti i da je čitač otiska prsta okruglog oblika, što je još jedna stavka koja Honor telefone odvaja od Huawei-eve P serije (kod nje su pravougaoni oblici dominantniji).
      honor_8_lite_6_s.jpg
      Spreda, ispod ekrana imamo još jedan Honor natpis, dok su iznad notifikaciona lampica, senzori udaljenosti i osvetljenja, zvučnik i prednja kamera. Navigacioni tasteri su softverski, a Home i Volume “dugmad” su sa desne strane telefona. Levo je samo kombo-slot za kartice.
      honor_8_lite_5_s.jpg
      Sa donje strane vidimo micro-USB port, okružen dvema grupa rupica, od kojih jedne kriju mono zvučnik, dok su druge estetike radi tu, ali je iza njih samo mikrofon. Još jedan mikrofon je sa gornje strane, onaj za eliminaciju šumova, i blizu je njega je još samo 3.5mm ulaz za slušalice. Ergonomski, telefon je vrlo jednostavan za korišćenje, usled svojih kompaktnih dimenzija (svega 7.6 mm debljine), zaobljenih ivica, male težine i činjenice da staklo obeju strana na ruke prijanja vrlo lepo. E sad, što će to dovesti do potrebe za nešto češćim brisanjem telefona od otisaka…
       
       Dolazimo do dela teksta u kom ćemo najčešće pominjati Huawei P10 Lite: kratak pogled na tabelu sa specifikacijama ovog modela, kao i na tabelu specifikacija Honor 8 Lite-a, momentalno razjašnjavaju zašto je tako. Ovi uređaji koriste isti ekran, istu kameru, čipset u P10 Lite je praktično malo više klokovana verzija onog u Honor-u, ista baterija je tu… Sličnosti je mnogo, razlika malo.
      [modul]specifikacija=9184[/modul]
      No, kad malo bolje razmislimo – ovo su dobre vesti. P10 Lite se na našem testu pokazao vrlo dobro. Nudio je više nego što je to cena nagoveštavala, pa ne čudi da je takva situacija i sa modelom sa ovog testa. Naime, Honor 8 Lite radi vrlo lepo, nešto niži klokovi HiSilicon Kirin-a 655 (u odnosu na 658) se u radu ne osete, a i rezultati sintetičkih testova ovo potvrđuju – praktično iste brojke su u pitanju.
      h8l_antutu_s.jpg
      Do nekog posebnog zagrevanja telefona prilikom rada ne dolazi, pa ni kada se optereti jačim zadacima, mada se tada u suštini vidi da ipak nemamo Google Pixel pred sobom, ili HTC U11. No, kao što smo i rekli u prethodnim pasusima: u okvirima klase kojoj pripada, Honor 8 Lite nudi više nego zadovoljavajuće performanse. Jedino igranje igrica novijih naslova na višim podešavanjima neće biti baš najprijatnije iskustvo, za šta je “kriva” Mali-T830 MP2 grafika, koju bismo izdvojili kao možda jedini detalj koji se po negativnom izdvaja među specifikacijama.
      h8l_geekbench_s.jpg
      Softver i utisci u radu
      Honor 8 Lite dolazi sa Androidom 7.0 Nougat i, što je pomalo čudno, EMUI 5.0 korisničkim interfejsom. Radi se o tome da postoji i 5.1 verzija, koju zatičemo na P10 Lite modelu, predstavljenom u praktično isto vreme, no možda je i ovo jedan mali znak segmentacije uređaja. Bilo kako bilo, pored minornih razlika ispod haube, i one vizuelne svode se gotovo isključivo na drugačije ikonice i uređenja menija. U funkcionalnom smislu ne nalazimo da postoje različitosti.
      h8l_softver1_s.jpg
      Kao i na svim ostalim Huawei-evim telefonima, EMUI poseduje zaista širok dijapazon podešavanja i opcija u njima. Pored toga, vizuelno se u potpunosti razlikuje od stock Androida, što donekle možda i čudi, imajući u vidu da je Huawei koliko pretprošle godine pravio jedan od Nexus uređaja, ali se ipak odlučio na potpuno udaljavanje od “čistog” Androida na svojim uređajima.
      h8l_softver2_s.jpg
      Bilo kako bilo, razlike kreću već od Homescreen-ova, gde ne postoji pandan Google-ovom Now asistentu; s druge strane, podrazumevano podešavanje donosi postavku bez App Drawer-a, ali je njega moguće “uključiti” kroz podešavanja. I Quick Settings, tj. brza podešavanja iz notifikacionog bara se razlikuju, mada pre svega vizuelno – suština im je, uostalom, ista.
      h8l_softver4_s.jpg
      Skrolovanjem kroz Settings, vidimo da je Huawei obezbedio razne opcije za senzor otiska prsta, pored buđenja uređaja iz Sleep stanja (mogu se listati slike u galeriji “svajpom” po njemu, praviti skrinšot-ovi ekrana, gasiti alarm i tako dalje). Takođe mnoga podešavanja postoje i u cilju olakšanog korišćenja uređaja jednom rukom, poput Mini Screen-a, pomeranja tastature na jednu stranu ekrana, Floating Button-a…
      h8l_softver5_s.jpg
      Jednostavni režim je već uobičajen na Huawei uređajima, dok mnoge aplikacije iz Huawei kuhinje nude baš obratno – dosta opcija za napredno korišćenje smartfona, tj. u što više svrha koje su dostupne: pre svega tu mislimo na Snimanje zvuka, Kompas, Beleške… Nažalost, zatekli smo u sistemu i mnogo aplikacija čija upotrebna vrednost baš i nije mnogo visoka po našem mišljenju (pre svega tu mislimo na Phone Manager, HiCare, HiGame i slično), dok je i određena količina dupliranih aplikacija prisutna.
      h8l_softver7_s.jpg
      Bilo kako bilo, ovo se loše odražava na internu memoriju telefona, a pošto je Honor 8 Lite ima svega 16 GB, što za današnje potrebe i nije nešto, dolazimo u problem. Tek 3.82 GB memorije je ostalo na telefonu nakon što smo instalirali svega 5, 6 aplikacija koje redovno “nabacimo” na telefone koje testiramo… Nadamo se da i u Huawei-u uviđaju ovaj problem i da će to pitanje brzo biti adresirano. Šteta je da inače vrlo lep utisak o softveru ovog (i drugih) uređaja bude narušen prisustvom bloatware-a i uludim uzimanjem prostora od korisnika…
       Ekran
      Dobijajući Honor 8 Lite na test, a unapred znajući da između njega i P10 Lite postoji određen broj sličnosti, pomišljali smo da bi ekran mogao biti “žrtvovan” na Honor-u, imajući u vidu kako je on ipak nešto niže pozicioniran i pristupačniji. Srećom, prevarili smo se, i na ovom modelu vidimo isti odličan ekran kakav je krasio i P10 Lite: LTPS IPS LCD dijagonale 5.2 i Full HD rezolucije.
      honor_8_lite_10_s.jpg
      Kratko se samo podsetimo: testirajući P10 Lite, imali smo priliku da uporedimo njegov ekran sa onim sa modela P10, i došli smo do zaključka da su displeji jednakih kvaliteta, tj. da i onaj na P10 Lite ima duboke crne boje, odličan kontrast, jarku reprodukciju boja i vrlo visoko maksimalno osvetljenje, što je vodilo lagodnoj upotrebi i na Suncu. I, kad znamo da i Honor 8 Lite “deli” ovaj ekran sa pobratimskim modelom – apsolutno imamo razloga za zadovoljstvo.
      honor_8_lite_8_s.jpg
      Razlike eventualno postoje, i to u minimalnoj meri – displej Honor-a je nešto reflektivniji, i u kalibraciji boja. Konkretno, čini nam se da Honor 8 Lite nešto toplije prikazuje boje, što smo pre svega uočili posmatrajući nijanse bele boje. Kome se ovo ne svidi, moći će lako da promeni stanje, imajući u vidu da je Huawei omogućio podešavanje kalibracije boje (i to malo opširnije od pukog izbora moda za ovo), a postoji i mod za noćno čitanje, koji će svakako biti od koristi, imajući u vidu da minimalno osvetljenje nije najniže i ume da zasmeta sijanje ekrana prilikom njegovih iznenadnih noćnih paljenja.
      h8l_softver6_s.jpg
      Imajući u vidu cenu modela koji testiramo, pohvaljujemo još jednom potez Huawei-a sa ugradnjom ovog displeja u njega. Maksimalno osvetljenje od skoro 600 nita, 424 ppi, prijatna reprodukcija boja… Ne dobijemo ovo sve uvek ni na luksuznijim uređajima.
      Baterija
      Kaapacitet baterije koju poseduje Honor 8 Lite je 3.000 miliamperčasova, i za ekran dijagonale 5.2 i štedljivi čipset, zasnovan na 16-nanometarskoj arhitekturi, to zvuči kao “dosta”. Naravno, postoje tu i još mnogi drugi parametri, poput softverske optimizacije, i to što na papiru imamo pogodnu situaciju, ne znači da će autonomija sigurno biti sobra. Međutim, ona to jeste – čak, rekli bismo da je odlična.
      h8l_baterija_s.jpg
      Tokom celodnevnog testiranja, sa uobičajenim radnjama poput fotografisanja, puštanja sintetičkih testova da se “izvrte”, dosta surfovanja i gledanja YT videa, Honor 8 Lite nam je obezbedio preko 5.5h upaljenog ekrana, što je svakako natprosečan rezultat, pa čak i u kategoriji u kojoj ume da se nađe i pokoji model sa fokusom na bateriju.
      Nešto negativniji utisak ostavlja punjenje uređaja, imajući u vidu da sa fabričkim punjačem Honor 8 Lite “traži” više od 2h da bi se napunio u potpunosti. No, za uređaj ove klase i cene, primedba na ovu stavku bila bi preterivanje, te ostajemo pri pozitivnom utiscima kada je autonomija ovog telefona u pitanju.
       Pijatna iznenađenja sa Honor-om 8 Lite nastavljaju se i na polju kamere. Znamo da smo dosadni sa njegovim pominjanjem, ali i ovde imamo hardver kao kod P10 Lite-a: 12 MP senzor veličine 1/2.8″, sa pojedinačnim pikselima od 1.25 μm, a iza otvora blende od nešto “užih” f/2.2. I PD autofokus je tu, kao i LED blic, dok se video snimci oslanjaju na EIS, u nedostatku OIS-a. Naziru se lepe mogućnosti nakon ovog nabrajanja, a videćemo prvo aplikaciju koja će nam ih doneti.
      h8l_kamera1_s.jpg
      h8l_kamera2_s.jpg
      Radi se o klasičnom “huaveijevskom” rasporedu komandi: od 3 ekrana na kojima se sve krije, glavni je srednji, gde pored okidača fotografija, prelaska na video i galeriju sa donje strane, i prečica do blica i prednje kamere sa gornje, možemo podesiti i odabir filtera ili softvera za ulepšavanje; levi ekran sadrži modove rada (HDR, Panorama, Timelapse i ostali), dok su detaljnija podešavanja desno. U suštini, mnogo opcija je na raspolaganju korisniku, s tim da su pojedine “zavučene” na pokoji dodir ili “svajp” viška – pre svega tu mislimo na HDR mod, koji je obično na glavnom ekranu sa kadrom fotografije.
      h8lite_IMG_123421_s.jpg
      h8lite_IMG_123553_s.jpg
      Naravno, sve ovo je manje važno od toga kakve rezultate nam kamera donosi – a oni su vrlo dobri za klasu kojoj telefon pripada. Rekli bismo da postprocesing slika nije potpuno isti kao kod modela P10 Lite: boje nam se ovde čine nešto življima, dok je i HDR blago agresivniji, što je uglavnom bolje, mada ponekad malo previše posvetli komplet kadar fotografije. Savetujemo da uvek uslikate par primeraka, ne bi li bili sigurni da je među njima jedan odgovarajući.
      h8lite_IMG_123808_s.jpg
      h8lite_IMG_123758_s.jpg
      Dinamički opseg je korektan, mada HDR ume i dosta da popravi situaciju u senkama, ne upropaštavajući eksponirane delove kadra. Šuma ima u uniformno obojenim delovima kadra, ali nije intruzivan i ne vidimo ga kao problem. Nažalost, zbog lošeg vremena tokom dana testiranja Honor-a, nismo uspeli da proverimo njegove mogućnosti u uslovima slabijeg osvetljenja, ali ako je verovati zdravom razumu – očekujemo da bi i ovde rezultati bili slični kao kod P10 Lite modela, što bi značilo da su iznad proseka klase.
      h8lite_IMG_125206_s.jpg
      h8lite_IMG_125519_s.jpg
      h8lite_IMG_124716_s.jpg
      Prednja kamera nas je prijatno iznenadila – ovo je polje na kom Honor 8 Lite definitivno nadmašuje svog spiritualnog blizanca iz P10 serije. Boje na slikama su prilično verne, jarke i prijatne za gledanje, dok autofokus posao odrađuje odlično i detalja za fotografije načinjene jednom prednjom kamerom ima baš dosta, uz zavidnu oštrinu i čak i fin, blaži bokeh efekat u pozadini. Sve pohvale ne ovom polju.
      h8lite_IMG_124048_s.jpg
      h8lite_IMG_124058_s.jpg
      Video snimci, sa druge strane, pate od istih problema kao i na P10 Lite modelu: stabilizacija ne uspeva da “umiri” kadar, pa iako problema sa autofokusom, frejmretom i količinom detalja nema, ipak nismo oduševljeni video snimcima. Pritom, i dinamički opseg bi mogao biti bolji. Ipak, daleko od toga da su snimci neupotrebljivi, i svakako ne narušavaju opšti, pozitivan utisak o kameri Honor 8 Lite uređaja.
       Obično pri susretu sa telefonom srednje klase nemamo osobito visoka očekivanja na nekom posebnom polju. Telefoni ovog ranga imaju sve, u smislu da ne bi smeli da imaju slabih tačaka, da bi opstali na tržištu, ali se vrlo retko dešava da po više kriterijuma nude više no što se očekuje. Baš takva situacija je sa Honor 8 Lite smartfonom.

      Ekran ovog modela je praktično na flegšip nivou, za kameru ne možemo da damo baš tako visoke pohvale, ali je svakako pohvaljujemo, kao i dizajn, autonomiju i mnoštvo softverskih opcija. S druge strane, zamerki nema ni blizu toliko. Vrlo, vrlo klizavo kućište nam je zadavalo muke na trenutke, slobodne interne memorije je tek četvrtina deklarisane “količine”, a grafika nije sposobna za velika dela. Naravno, kako ovaj uređaj njih i ne pokušava da izvede, momentalno je jasno da su primedbe manje težine od pohvala.
      honor_8_lite_8_s.jpg
      Najzad, ne ostaje nam ništa no da primetimo da Huawei zaista pomera granice dobre ponude pojedinim svojim modelima, kao i da se nadamo da će nastaviti sa tom praksom. Mogu, naravno, i ostali proizvođači da im se pridruže. Bude li i zaista tako, jasno je ko će profitirati najviše: mi, korisnici.
      Prednosti:
      – Dobra kamera – Odlična autonomija – Ekran – Povoljna cena
      Nedostaci:
      – Klizavo kućište – Malo slobodne interne memorije
      Telefon na testiranje ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test