Honor 8A (Video)

Honor 8A (Video)

Honor nastavlja sa svojom misijom, a to je postaviti svoj brend na mapu svih kojima je potreban telefon sa odličnim odnosom uloženog i dobijenog. Logično, takav pristup će ponajviše ceniti kupci u pristupačnijim kategorijama. Stoga, vreme je da malo zaboravimo na sjajne i bajne skupe modele, već da sagledamo koliko i šta može Honor u nižoj kategoriji.

    Sadržaj

      Honor 8A je telefon iz kategorije pristupačnijih. Sa cenom od oko 22 hiljade dinara, jasno je da je reč o uređaju namenjenom nezahtevnim korisnicima, koji ima za cilj da donese puno funkcionalnosti. No, da li je reč o dobrom i odmerenom kompromisu? Tu smo upravo da ispitamo tako nešto.
       
      Treba imati na umu da ovo nije telefon iz više kategorije, te da nema previše ambicija osim isporučiti korektan telefon kupcu po korektnoj ceni. U tom smislu, sve je podređeno činjenici da je reč o budžetnom telefonu. Ovde nećete zateći dual i tripl kamere, nema skupih materijala, a čipset je stigao iz MediaTek-a. Stoga, čega ima?
      Uređaj na testu
      U kutiji zatičemo samo najosnovnije. Nema silikonske futrole, niti slušalica, uopšte bilo čega što bi uvećavalo cenu uređaja. Osim SIM iglice, tu su samo punjač i micro-USB kabl. Da, micro-USB kabl je u pitanju, tako da zaboravite na brzo punjenje. Štaviše, ako koristite standardan punjač, koji je snage svega 5 W (5 V 1 A) načekaćete se prilično da napunite bateriju.
       
      Dizajnerski posmatrano, telefon deluje relativno atraktivno. Naravno, moramo da prihvatimo ograničenja koja cenovni razred nameće, ali zbilja ne možemo reći da postoji nešto što Honor 8A “odaje”. Nema kvrckanja, telefon je itekako čvrst, u tom smislu nemamo primedbi. Kvalitet izrade je na prvu loptu sasvim pristojan. Debljina 8 milimetara, težina 150 grama – uređaj veoma, veoma dobro leži u ruci.
       
      Na testu smo imali plavu verziju, i ona – baš kao i ostale boje – neodoljivo podseća na vodeći model ove serije, Honor 8X. Leđa su izdeljena otprilike u proporciji 70-30, gde je uži deo mat plave boje, a širi deo plave boje visokog sjaja. Sve u svemu, izgleda prilično atraktivno i ne bismo imali primedbi na taj aspekat telefona.
       
      Raduje nas i sam način izrade. Na prednjoj strani imamo staklo sa zaštitnom folijom. Nema pomena o nekom zaštitnom staklu, tako da tu informaciju nemamo i prepostavljamo da se ništa u tom smislu i ne koristi. Leđa su izrađena od plastike, što je sasvim korektno i prihvatljivo u ovoj cenovnoj kategoriji. Ono gde se Honor 8A izdvaja jeste frejm, odnosno bokovi telefona, koji su po svemu sudeći izrađeni od metala – slično kao i za staklo s prednje strane, ni ovde nemamo eksplicitnu potvrdu, ali smeli bismo se zakleti da je tako. To nam se veoma dopada i još jedna pohvala s naše strane, jer obično bude obrnuto. Gleda se da leđa budu od nekog finog materijala, a okviri zanemare, iako oni daju krutost i čvrstinu celoj konstrukciji telefona.
       
      S prednje strane zatičemo ekran koji je u FullView stilu sa Teardrop izrezom u vidu male kružnice na vrhu. Bokovi nisu prenaglašeni, ali jesu primetni. Naročito je donja ivica primetna, sa velikim Honor natpisom. Sa desne strane su kontrolni tasteri, a levo je SIM slot, u kome postoji mesto i za dve SIM kartice i izdvojen slot za microSD karticu za proširenje memorije.
       
      Leđa su posebna priča i ako sudite o telefonu samo po izgledu otpozadi, možete se – baš kao i u realnom životu – zavarati u pozitivnom smislu. Na centralnoj osi, nešto iznad sredine, je smešten skener otiska prsta. Kamera je samo jedna, i postavljena je u levom ćošku. Neposredno ispod nje je blic, a Honor oznaka, kao i prateće oznake telefona su postavljene bočno. Čitav aranžman deluje veoma lepo, osmišljen je sa ukusom i u tom pogledu smo veoma zadovoljni kako Honor 8A “startuje” na našem prikazu.Nekako smo navikli da Huawei i Honor koriste sopstvena hardverska rešenja. To nije slučaj ovog puta. I to nije nikakvo iznenađenje, budući da Hauwei i Honor u nižim kategorijama koriste rešenja Qualcomm-a ili MediaTek-a. Tako je i ovog puta – Honor 8A se bazira na MediaTek čipsetu.
      [modul]specifikacija=9660[/modul]
      Konkretno, reč je o Mediatek MT6765 Helio P35 čipsetu. Ovo je 12-nanometarski čipset, relativno novije generacije, koji ima osmojezgarni procesorski deo, je dizajniran pre svega sa akcentom na energetskoj efikasnosti. Sad, znamo da će mnogi naši čitaoci na sam pomen Mediatek čipseta sumnjičavo zavrteti glavom, i ne možemo im reći da trebaju da ignorišu neka ranija iskustva sa ovim proizvođačem.
      hon8a_cpuz_s.jpg
      Helio P35 je čipset korektnih performansi, naročito za ovu klasu telefona – makar teorijski posmatrano. Ima osam jezgara, pri čemu četiri Cortex-A53 jezgra rade na 2.3 GHz, dok još četiri ista Cortex-A53 jezgra rade na 1.8 GHz. Koristi se PowerVR GE8320 grafika, koja će sasvim korektno obavljati svoj posao, posebno imamo li u vidu cenovni rang telefona. Možda se nećete naigrati na najvišim grafičkim podešavanjima, ali se to i ne očekuje u ovoj kategoriji.
      hon8a_antutu_s.jpg
      hon8a_geekbench_s.jpg
      Telefon na naše tržište stiže sa 32 GB skladišnog prostora. Ukoliko to nije dovoljno, može se koristiti microSD memorijski slot, koji ima svoje posebno mesto u Dual SIM slotu, tako da korisnik ne mora da bira između korišćenja druge SIM kartice i proširenja memorije. Kako se prepoznaju kartice kapaciteta do 512 GB, jasno je da se prostor može lako proširiti. Memorije pak ima 3 GB. Da li je to dovoljno? Videćemo, ali je jasno da kombinaciju 3/32 GB zatičemo i u nešto skupljim telefonima, pa u tom smislu možemo da kažemo da Honor 8A donosi dosta u tom pogledu.
      hon8a_3dmark_s.jpg
      hon8a_gfxbench_s.jpg
      Na priloženim fotografijama možete videti rezultate uređaja. U principu, on je u rangu Snapdragon 450. S tim u vezi, interesantno je primetiti da je samim tim Honor 8A u rangu Honor 7C modela. Stoga se može postaviti pitanje čemu uopšte novi model ako ne donosi pomak u performansama. Legitimno… Za razliku od, recimo, Huawei Y7 2019 i drugih modela iz te cenovne klase kompanije Huawei, Honor 8A isporučuje svoj telefon sa najsvežijim softverom. To znači da telefon stiže sa Android 9 Pie operativnim sistemom. Kao i kod drugih Honor i Huawei modela, OS je presvučen EMUI korisničkim interfejsom, u EMUI 9 verziji.
      hon8a_softver1_s.jpg
      Dakle, pohvale moramo uputiti na tome što je Honor svoj telefon u nižoj kategoriji isporučio sa svežom verzijom softvera. S druge strane, performanse nisu ništa naročito, okarakterisali bismo ih tek podnošljivim. Prosto, vidi se da telefonu fali više hardverske snage, a možda i RAM-a. Imali smo veoma lepa iskustva i sa 3 GB RAMa u Android 9 Pie operativnom sistemu, ali je to bilo sa snažnijim čipsetovima i grafijkama.

      Honor telefoni stižu sa određenom količinom preinstaliranih aplikacija, ali je utisak da je kao nikada do sada vođen red u devetoj generaciji Androida / EMUI interfejsa. Jedan broj aplikacija i servisa će tražiti Huawei ID da bi radile pravilno, ali ih sada možete komotno deinstalirati ukoliko ih ne želite na svom telefonu. Dovoljno je da se malo duže drži prst na ikonici i odabere opcija uninstall.

      Tu je set Google preinstaliranih aplikacija, kao i alatke, među kojima ćete naći snimač glasa, alatke za bekap, kalkulator, FM radio, kao i Party Mode, koji omogućava sinhronizaciju više telefona i puštanje muzike sa njih dokle god su bežično povezani u istoj Wi-Fi mreži. Tu su i standardne aplikacije za kalendar, fajl menadžer, e-mail, časovnik, sve u standardnom Honor/EMUI stilu.

      Što se bezbednosnih funkcija tiče, poverenje bismo poklonili skeneru otiska prsta, pozicioniranom na zadnjem delu telefona, praktično na idealnoj poziciji. Radi brzo, elegantno, bez mnogo suvišnih propratnih stavki. Ukoliko se odlučite za prepoznavanje lica, imaćete problema, posebno u uslovima slabijeg osvetljenja. Jednostavno, na ovom telefonu nema govora o nekim naprednim senzorima, a to se više ne dešava ni na daleko skupljim modelima, koji dobijaju sve manji izrez, pa samim tim nema mesta za neke naprednije mehanizme tog tipa.

      Dakle, da sumiramo – performanse nisu na najvišem nivou ukoliko vam zatreba išta van standardnog. Kretanje kroz menije i prelazne animacije će raditi lepo, ali za nešto više bi ipak valjalo imati kvalitetniji i brži hardver. Opet, nije da je to neočekivano, čim se pogleda specifikacija telefona. Imamo li u vidu njegovu cenovnu klasu, možemo reći da je u ovom domenu Honor 8A zadovoljio.
       
       Ekran
      Interesantno je da, po svemu sudeći, tip ekrana telefona zavisi od tržišta. Na nekim tržištima, gde Honor 8A izlazi kao Honor Play 8A, koristi se običan LCD ekran u kombinaciji sa OGS (One Glass Solution) tehnologijom. Na drugim, u koje izgleda spada i naše, Honor 8A koristi IPS ekran. Reč je o FullView ekranom sa Dewdrop izrezom, odnosno malim kružnim izrezom na gornjoj strani.

      Dijagonala ekrana iznosi 6,09 inčla, dok je rezolucija nevelikih 1560  x 720 piksela, što u praksi znači gustinu prikaza od oko 283 piksela po inču. Nije loše, imamo li u vidu kategoriju. Odnos stranica ekrana je 19,5 : 9. Uz neveliku dijagonalu, telefon odlično leži u ruci.
      hon8a_ekran_s.jpg
      Veoma je lepo videti da, bez obzira na nižu kategoriju uređaja, Honor zadržava širok dijapazon mogućnosti softverskog prilagođavanja ekrana putem softvera EMUI nudi pregršt opcija kada je podešavanje displeja u pitanju. Postoje mogućnosti promene topline boja putem čuvenog kruga sa temperaturama boja, opcije menjanja filtera, režima prikaza i slično. Imaćete mnoštvo opcija na raspolaganju.

      Zvuk
      Telefon (naravno) ne podržava stereo zvuk, već stiže u tradicionalnoj izvedbi sa standardnim zvučnikom na donjoj ivici telefona. Rekli bismo da je prosečne i korektne glasnoće. Prisutan je 3,5-mm konektor, a podržan je i FM radio, što verujemo da će mnogi pozdraviti, naročito korisnici budžetnih telefona. Podržani su i Huawei Histen zvučni efekti, pa tako zvuk koji dobijate na bubicama i slušalicama možete dodatno softverski prilagođavati.
      hon8a_audio_s.jpg
      Baterija
      Honor stiže sa baterijom nevelikog kapaciteta od 3020 mAh. Međutim, moramo se setiti da su Huawei i Honor iz takvih baterija uvek izvlačili veoma dobru autonomiju. To se dešava i ovog puta. Istini za volju – uz pomoć nešto agresivnijeg senzora automatskog osvetljenja, pa dobijene rezultate uzmite uz dozu opreza. Nakon 10 sati YouTube videa Honor 8A ima na raspolaganju još čak 46% baterije, što je u rangu telefona sa baterijama preko 3600 mAh. Zabeležili smo 15 sati upotrebe ekrana tokom obdanice.
      hon8a_baterija_s.jpg
      Svakako je reč o rezultatima iznad očekivanja!  U tom pogledu, svaka čast za autonomiju, a zašto ne reći, i priznanje MediaTek Helio P35 čipsetu koji je pokazao odlične mogućnosti u domenu energetske efikasnosti. Baterija se puni preko micro-USB porta. Podsetimo na priču iz uvoda – stiže sa neverovatno sporim punjačem od svega 5 W, tj. 5V 1A, tako da toplo preporučujemo da nabavite neku alternativu jer je telefon sposoban da se puni makar nešto brže nego punjačem iz paketa. No, bez obzira na to, baterija je veliki adut telefona. Dok se mnogi povode za trendovima i implementiraju po nekoliko kamera i u pristupačnije telefone, Honor kod 8A smartfona nije išao tim stazama. Odlučio se za jednu kameru pozadi i jednu napred – rešenje koje svakako nije komplikovano. Međutim, da li se to odrazilo na rezultate, odnosno na kvalitete snimaka?
       
      Softver smo već puno puta videli i odlično ga upoznali, jer je reč o standardnom Huawei / Honor softveru. Ovde, na 8A telefonu, on izgleda kao “Lite”, odnosno “olakšana” verzija softvera sa jačih telefona. Razlog za to je jednostavan – ovde imamo daleko manje opcija i varijanti, tako da sa manje mogućnosti na raspolaganju meniji deluju praznije. Dovoljno je samo videti svega nekoliko modova snimanja, naspram dvadesetak i više na koliko smo navikli na telefonima više kategorije. No, softver je sasvim korektan, sa njim nećete imati problema.
      hon8a_kamera_s.jpg
      Kamera je – prosek. Mogli bismo joj zameriti štošta, ali je pitanje ima li neke velike poente, budući da je reč o kameri veoma pristupačnog, budžetnog telefona. Za to koliko košta uređaj, kamera radi svoj posao sasvim pristojno. Pri dobrom osvetljenju moći ćete da napravite sasvim pristojne fotografije.



      Sam senzor ima rezoluciju od 13 megapiksela. Podržava Phase Detection autofokus, te otvor blende od f/1.8. Nema AI podrške, nema nikakvih naprednijih funkcija, budimo zadovoljni sa PDAF implementacijom i ne tražimo preko hleba pogaču, mogli bismo reći. Podržan je LED blic, mada su veoma retke situacije da će on išta pomoći.




      Oštrina je nešto sa čime kamera ima određenih problema. To se očigledno pokušava malo prikriti koloritom. Naime, Honor 8A snima prilično tamne fotografije – da ne znamo kakvo je vreme bilo tog dana, sa fotografija bismo zaključili da je bilo neko predolujno stanje. Ponekad će telefon iznenaditi detaljnošću, ali to je pre izuzetak nego pravilo.




      Noćno snimanje je – veoma loše. Ništa od noćnog režima snimanja, kakav recimo ima Honor 10 Lite, ali on je praktično klasa iznad ovog telefona. Šum je prilično izražen, i telefon se zaista bori sa svakim detaljem. Jednostavno, kao i svi slabiji telefoni, sa smanjenjem osvetljenja progresivno opada nivo detalja i kvaliteta fotografije, što kulminira u noćnim snimcima. Prosto je tako.



      Prednja kamera je sasvim pristojna. Snima u rezoluciji od 8 megapiksela. Nema svoj blic, već se u tim situacijama koristi virtuelni blic, to jest beli ekran telefona. Ni ovde nema AI funkcija koje, pomalo se ponavljamo, možete naći na Honor 10 Lite telefonu. No, uspevaćete lako da snimite solidne selfije. Fokus je prilično dobro optimizovan kada je distanca u pitanju, pa nećete morati da mnogo lutate kako biste pronašli pravu poziciju za snimak.




      Video snimanje…ipak ne! Sa 1080p rezolucijom, ali veoma niskim nivoom detalja, prilično mračnim snimkom i izostankom bilo kakve stabilizacije, nemate mnogo čemu da se nadate. Ne kažemo da u nekim situacijama neće poslužiti, ali ovo jednostavno nije telefon za takve namene. Nisu ni mnogo skuplji Huawei / Honor telefoni, ako je neka uteha.
       

      Uvek se stvari komplikuju kada kod budžetnih telefona ubacimo faktor cene, što je sasvim logično. Tako je i sa Honor 8A uređajem. Često za ovakve telefone svega par hiljada dinara razlike znači da su fenomenalno pogođeni balans ili potpuni promašaj. Honor 8A je svakako korektan uređaj niže kategorije. No, njegova cena iznosi 22 hiljade dinara, nešto manje od 200 evra. Sa cenom od 130-150 evra, nema sumnje da bismo imali daleko bolje mišljenje o telefonu.
       
      No, on jeste svakako sasvim solidan. Sa vrlo dobrom i dopadljivom izradom, modernim softverom, pristojnom autonomijom baterije, lakim upravljanjem jednom rukom, biće sve što će mnogima biti potrebno. Da, neke stvari bi mogle da budu na višem nivou – kamera ili displej, na primer. Međutim,  to je uvek tako.
       honor8a_6_s.jpg
      Sad, da li bismo preporučili da doplatite za neki uređaj koji košta malo više, ali je drastično bolji? Da, ukoliko možete da se “ispružite” do, recimo, Honor 10 Lite telefona, koji košta svega 6000 dinara više. No, nekada je tih 6000 dinara ogromna razlika. Ukoliko niste u stanju da je prebrodite, Honor 8A će poslužiti.
      Prednosti:
      – Simpatičan dizajn – Pristojna autonomija – Korektna izrada Nedostaci:
      – Honor 10 Lite je daleko bolji telefon nego što iznosi razlika u ceni – Samo micro-USB konektor, bez brzog punjenja, sa veoma sporim punjačem – Kamera je mogla biti bolja 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test