HP iPAQ hx4700

HP iPAQ hx4700

Svako od nas ponekad poželi da sebi priušti ono najbolje. Ponekad se to kosi sa realnim mogućnostima ali ipak, da nemamo svoje snove čemu sve... Novinarima pravo zadovoljstvo predstavlja momenat kada skoro besprekornom uređaju treba dodeliti nagradu. Na te slatke muke nas je stavio HP sa svojim sjajnim hx4700 modelom koji apsolutno zasluženo dobija našu najprestižniju nagradu...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      HP iPAQ hx4700

      Veoma je lep osećaj kada u rukama imate uređaj koji je najbolji predstavnik svoje vrste. Takav uređaji su uglavnom veoma skupi, ali moramo li baš stalno misliti na novčanik? Dobro je ponekad isključiti deo mozga koji brine o finansijama i prepustiti se igranju sa nekom zanimljivom spravom, pa čak i ako to nije vaša igračka. Jedna takva “naj” sprava zapravo nije previše bolja od onih koje idu iza nje, ali, samo jedan može biti najbolji, pa se može reći da jedan vrhunski uređaj, na korisnika pored kvaliteta koji se direktno može osetiti, ostavlja i dodatni psihološki utisak.
       

      Ukoliko želite da za vas neko napravi najbolji PDA uređaj, onda je logično da pokucate na vrata najvećem i najpoznatijem proizvođaču PDA uređaja. Svaka čast ostalima, ali HP je danas bez dileme najbolji proizvođač PDA uređaja. HP, ako uopšte pravi bolje, ne pravi mnogo bolje PDA uređaje od konkurencije. Sjajne uređaje možete naći u izlozima Dell-a, Asusa, Fujitsu Siemens-a, ali tu količini hrabrosti koju poseduje HP, ipak nećete naći kod spomenutih imena. HP hladnokrvno u ponudi drži po 5-6 aktivnih PDA uređaja, kao da je reč o mobilnim telefonima i kao da ove uređaje imaju svi, od dece do penzionera. 5-6 aktivnih modela znače da je HP gigant, ali još više znače da je HP broj jedan što se PDA uređaja tiče. Za to mogu zahvaliti mirazu koji je Compaq doneo u “kuću”.

      Izabrali smo najboljeg, da nam ponudi najbolji PDA koji se danas može kupiti. Zaboravljamo na cenu i počinjemo da se igramo s iPAQ-om hx4700.

      Specifikacija
       

      Model

      HP iPAQ hx4700

      Operativni sistem

      Windows Mobile 2003 – Premium Edition

      Procesor

      Intel® PXA270 Processor 624 MHz

      Memorija

      128 MB ROM and 64 MB SDRAM

      Slot za proširenje

      SD/MMC (SDIO), CF Type II

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi

      da

      GSM

      ne

      GPS

      ne

      Ekran

      640×480 tačaka, 4.0″ transflective, 65,536 boja

      Kamera

      ne

      Audio

      3.5mm, zvučnik

      Mikrofon

      da

      Tastatura

      ne

      Baterija

      1800 mAh

      Dimenzije

      131 x 77 x 14.9mm

      Masa

      186.7 gr

      Pakovanje

      – HP iPAQ hx4700 Pocket PC
      – ispravljač za struju
      – USB postolje za sinhronizaciju (Cradle)
      – Plastična zaštita za ekran
      – Olovčica
      – Uputstvo za upotrebu
      – HP iPAQ Pocket PC CD

      Čak i pre nego što je dospeo u ruke “testera” širom sveta, hx4700 je bio iščekivan kao najbolji. Izlazak ovog PDA uređaja se poklopio sa plasiranjem 640×480 ekrana u PDA svet, što je možda olakšalo put do slave ovog lepotana. Iz očiju ljudi koji PDA uređaje nisu “osetili na svojoj koži” uspeh hx4700 modela može da bude pomalo zbunjujući. hx4700 nije “nakinđurena” igračka, već pravi heteroseksualni PDA uređaj, jer hx4700 nema ništa što drugi nemaju, već samo ima neke stvari bolje od konkurencije. U pitanju su ekran i procesor pre svega, ali i još neke “sitnice”.

      Iz pakovanja standardnog sadržaja (možda ne dovoljno bogatog za jedan ovakav uređaj?), izvadili smo hx4700 i počeli da se upoznajemo s njim. hx4700 je za početak na nas ostavio utisak da je nešto većih dimenzija, nego što bi trebalo. Međutim, drugačije nije moglo, jer je hx4700 jedini PDA sa ekranom dijagonale 4 inča. Fizička izrada je dobra, mada se mora reći da bi uređaj mogao biti još malo čvršći (iako na njemu ništa ne škripi ili ne klima), dok su materijali od koje je izrađena spoljašnost odlični. Odmah nam u oči upada sjajna zaštita za prelep ekran, čime HP nastavlja tradiciju odličnih i praktičnih rešenja za zaštitu ekrana.
       

      Sa gornje strane uređaja nalazimo zvučnik, dve statusne lampice i senzor za svetlo. Jedna lampica služi za obaveštavanje o punjenju bateriju, dok je druga lampica uključena onda i kada je Bluetooth ili Wifi uključen. Senzor za svetlo meri jačinu ambijentalnog osvetljenja i prema njemu podešava pozadinsko osvetljenje na ekranu. Ova kontrola osvetljenja može biti vršena i ručno od strane korisnika. Najčudniji deo ovog PDA uređaja nalazimo na donjem delu prednje strane.
       

      Četiri uobičajena tastera nisu vidljiva, dok kursorskog i petog tastera, makar na prvi pogled, nema. Četiri tastera su ipak prisutna i dovoljno je prstom pritisnuti predeo sa sličicom tastera. Kursorski taster je zamenjen sa touch padom viđenim kod većine notebook računara. Softverski se može podesiti da li ćete kretanjem po ovom predelu pomerati strelicu po ekranu uređaja ili će sistem tapkanje po definisanim predelima razumeti kao: gore, dole, levo, desno, enter/ok. Na prvi pogled pomalo čudno rešenje HP-a, ali za koje nije potrebno previše vremena za navikavanje.
       

      Sa donje strane uređaja možemo videti rupicu u kojoj je reset taster, glavni konektor (za sinhronizaciju i punjenje), infracrveni port, kao i dva prekidača za skidanje baterije (što će reći da je baterija lako izmenjiva od strane korisnika).
       

      Pogledom odozgo možemo naći vrh olovčice, 3.5 milimetarski izlaz za slušalice, taster za uključivanje/isključivanje, te zaštitne plastike CF i SD slota. SD slot naravno podržava i MMC kartice, ali i SDIO uređaje. CF slot je “type II”, što znači da prihvata oba tipa CF kartica: običan i tzv. “microdrive” tip kartica. Dodatni uređaji postoje i za CF (II) slot. Zvuk koji nudi audio izlaz je odličan i prilično glasan, pa smatramo da će moći da zadovolji mnoge korisnike, među kojima vidimo i one prilično zahtevne.
       

      Sa zadnje strane vidimo bateriju koja je lako izmenjiva od strane korisnika. Baterija je kapaciteta 1800 mAh, ali se na listi dodatne opreme, tradicionalno za HP, nalazi baterija (duplo) većeg kapaciteta. Kao što se može videti, hx4700 nema kamericu, a to je upravo jedini razlog zašto smo pre određenog vremena rekli da FSC Pocket LOOX 720 donekle može da parira ovog HP PDA uređaju.
       

      Nothing here :)…
       

      Sa ove strane još nalazimo taster za snimanje zvuka, čije se funkcija u podešavanjima može promeniti.
       

      hx4700 nije mali uređaj i to se može videti na gornjoj fotografiji. Ipak, hx je taman tolikih dimenzija da ga ne možemo nazvati velikim, pogotovo kada je ovo jedan od veoma tankih PDA uređaja. Istina je postoji dosta manjih džepnih računara od ovog HP-a, ali zato nema ni jedan sa ekranom dijagonale čak 4 inča.

      Ekran

      hx4700 ne samo da na sebi ima ekran koji je na papiru trenutno najbolji na PDA uređajima, već je to slučaj i u praksi. Ovakav panel još samo ima Fujitsu Siemens Pocket LOOX 720, ali LOOX nema dijagonalu kao hx. Ekran je brilijantan po svim pitanjima i iz njega jednostavno nismo mogli da “iscedimo” ni jednu manu. Osećaj veličine je ravan 21+ inča na običnim kompjuterima. Osetljivost ekrana na dodir priloženom olovčicom je prvoklasan. Kvalitet prikaza je jednako upečatljiv kao i veličina ovog ekrana. Osvetljenje je odlično, a kada je to potrebno, može biti veoma jako. Prikaz na ekranu je prijatnog kontrasta, dok je reprodukcija boja sjajna i daleko bolja nego na bilo kojim drugim PDA ekranima. Ugao gledanja je skoro pa savršen i to iz svih uglova. Najveća prednost ovog ekrana je ipak VGA rezolucija, što znači da ekran ima 640×480 tačaka, što će posao olakšati svima, ali najviše onima koji dosta vremena surfuju ili rade u excel tabelama na svom PDA uređaju.

      Baterija

      hx4700 ima jaku bateriju, ali u sebi ima i dosta “jakih” potrošača. Pored svega, može se reći da baterija ovog PDA uređaja izdržava dva dana relativno intenzivnog korišćenja. Pod ovim ne mislimo 48 sati rada na ovom PDA uređaju bez prestanka, nego na dva uobičajena radna dana ispunjena obavezama. Istina je da se baterija na ovom uređaju može isprazniti i za samo jedan radni dan, ali se autonomija rada može produžiti i na nedelju dana, što sve opet zavisi od samog korisnika i načina na koji se koristi ovaj PDA. Utisak je da se hx4700 odlično drži sa ponuđenom baterijom i da je jedan od boljih PDA uređaja po ovom pitanju. Za sve ekstremno zahtevne korisnike, tu je dodatna baterija duplo većeg kapaciteta.

      Konekcije

      Logično bi bilo da najbolji PDA sveta ima redom sve konekcije uključujući i GSM i GPS? Odgovor je ne! Ne želivši da branimo hx4700, ali moramo reći da su GSM i GPS moduli u PDA uređajima rezervisani za specijalne modele. Od konekcija, hx4700 poseduje USB, Infrared, Bluetooth, i WiFi (802.11b) konekcije. Ne ništa bolje od konkurencije, ali dovoljno za jedan high-end PDA uređaj. USB konekciju ćete koristiti za sinronizaciju sa računarom i instalaciju programa, mada za ovu namenu može i Bluetooth odlično da posluži. Infrared konekcija je pomalo prevaziđena kada su prisutne Bluetooth i WiFi, ali je, recimo, razmena vizit kartica najbrža upravo preko Infrared konekcije, a ne treba ni zaboraviti da se uz određeni softver, svaki PDA uređaj koji ima Infrared port može da postane univerzalni daljinski upravljač. Bluetooth konekcija će služiti za konekciju sa mobilnim telefonom ili drugim mobilnim uređajima. WiFi je bežična konekcija, koja će odlično poslužiti za pristup radnim okruženjima sa bežičnom infrastrukturom, ali i “crpenje” interneta sa hotspotova, kojih će, nadamo se, sve više biti po kafićima, fakultetima i sličnim mestima. Jasno je da se od jednog PDA uređaja ne treba očekivati da hvata signale bežičnog interneta koji se emituju sa vrhova zgrada, makar ne ukoliko niste baš blizu access pointa – PDA za takve namene nije napravljen.

      Performanse

      Spb Benchmark Index nastaje od CPU, File System, Graphics i Platform indexa, koji nastaju na osnovu brda rezultata testiranja sistema. Na polusatnom Spb testu hx4700 pokazuje da je suvereno ispred svih Windows Mobile PDA uređaja koje smo do sada testirali, uključujući i direktnog rivala, LOOX 720. Obratite pažnju da u Graphics grupi testova, modeli sa VGA ekranima (hx4700, LOOX 720 i A730) ostvaruju slabe rezultate, jer imaju čak četiri puta veću rezoluciju.

       

      Softver

      Lista softvera: Calendar, Contacts, Tasks, Voice Recorder, Notes, Pocket Word, Pocket
      Excel, Pocket Internet Explorer, Windows Media Player 9, Calculator, Solitaire, Jawbreaker, Inbox, File Explorer, Pictures, Terminal Services, Client, VPN Client, Infrared Beaming, Clock, Align Screen, Memory, Volume control, ClearType Tuner, Bluetooth Manager, HP Mobile Printing, HP ProtectTools, iTask, iPAQ Wireless, iPAQ File Store, iPAQ Backup, HP Image Zone, Self Test, iPAQ Audio, Power Status.

      Utisci

      Obratili smo se HP-u prilikom naše potrage za najboljim PDA uređajem i oni su nam odgovorili hx4700 modelom. hx4700 je PDA odlične izrade, pristojnog dizajna, krcat softverom, koji ima najbolji ekran ikada viđen na PDA uređajima i najbolje brzinske rezultate viđene na našim testovima Windows Mobile uređaja. hx4700 nije samo brz u testovima, već je ovo definitivno najbrži PDA koji smo probali sa Windows operativnim sistemom u realnom radu. Pored toga, hx4700 poseduje bateriju koja se odlično bori sa brzim procesorom i bežičnim konekcijama, kao i blistavim ekranom, koja pored svega ostvaruje odlične rezultate.
       

      Naravno da nećemo završiti ovaj tekst bez upućivanja koje kritike na račun ovog sjajnog PDA uređaja. hx4700 je uglavnom osetno veći od suparničkih PDA uređaja, iako se on sam ne može okarakterisati kao ogroman. Touch pad i “skriveni” tasteri zaslužuju kritiku, makar od onih koji vole da se igraju na svojim džepnim ljubimcima. Međutim, pored svega, hx4700 dobija Editor's Choice nagradu.

      HP iPAQ hx4700

      hx4700 nije dobio Editor's Choice zato što iza njega stoji HP. hx4700 nije dobio Editor's Choice nagradu ni zato što je gotovo na svim sajtovima koji se bave tematikom PDA uređaja pokupio sličnu nagradu. HP iPAQ hx4700 je dobio ovu nagradu jer se u radu pokazao kao izuzetno brz, dok je “spolja” ponudio najbolji i najveći ekran ikada viđen na PDA uređajima. hx4700 nije postavio standarde samo na ova dva polja, već i na mnogim drugim. hx4700 je dugo očekivan, s pravom najavljivan kao sjajan uređaj, koji je praktično opravdao sva očekivanja i uspeo da, bez dileme, postane najbolji PDA uređaj na svetu.

      Uređaj za potrebe testiranja ustupio “Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test