HP iPAQ rw6815

HP iPAQ rw6815

PDA uređaji sa GSM opcijom oduvek su za razgovaranje bili dobri koliko i mobilni telefoni. Problem je predstavljao što su ti uređaji spolja bili isti kao i neki PDA bez opcije telefoniranja. To je značilo velike dimenzije, koje su mnogo smetale onima koji su prosto želeli mobilni telefon krcat opcijama. HP, s malim zakašnjenjem, predstavlja jedan takav uređaj sa znatno manjim dimenzijama.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Naši džepovi svakog dana su sve puniji tehnikom što je u poslednih par godina nateralo proizvođače na integraciju uređaja. Nema sumnje da su samostalni uređaji kao takvi – mobilni za pričanje, fotoaparati za slikanje, iPod-ovi za slušanje – najbolje rešenje, ali možete li zamislite koliko bi takva situacija bila komplikovana. Pa čak i ako zanemarimo finansije, nemoguće bi bilo sve uređaje održavati, a i teško je sve poneti sa sobom. Iznad svega u bilo kakvom okruženju svako bi izgledao suludo sa takvim arsenalom tehnike kod sebe.
       

      Uređaj od koga smo najmanje spremni da se odvojimo jeste mobilni telefon i baš zbog toga mobilni telefoni diktiraju integracije. PDA uređaji odavno su nudili više uređaja od jednom, ali danas jednostavno moraju da imaju GSM opciju, kako bi uopšte bili primećeni na tržištu. Dosadašnje integracije mobilnih telefona u PDA uređaje bile su dobre, ali je finalni proizvod zadržavao iste, velike, dimenzija PDA prenosnika, što je predstavljalo problem.

      Kako bi se sve dimenzije smanjile, bilo je potrebno umanjiti najbitniji deo svakog PDA – ekran. HP je na tu ideju došao sa malim zakašnjenjem, ali je bitno da je ideja konačno ugledala svetlost dana. Zahvaljujući manjem ekranu, novi iPAQ je dosta uštedeo na visini i širini. Pogledajmo da li je rw6815 doneo nešto novo osim dimenzija.
       

      Model

      HP iPAQ rw6815 Personal Messenger

      Operativni sistem

      Microsoft Windows Mobile 5.0 Phone Edition

      Procesor

      Intel® PXA270 Processor 416 MHz

      Memorija

      128 MB ROM and 64 MB SDRAM

      Hard disk

      ne

      Slot za proširenje

      Mini SD

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da, 1.2

      WiFi

      da, 802.11b

      GSM

      tri band GSM/GPRS/EDGE

      GPS

      ne

      Ekran

      240 x 320 tačaka, 2.7″ transflective, 64K colours, LED backlight

      Kamera

      2.0 Megapixel, 1600 x 1200

      Audio

      2.5 mm, zvučnik

      Mikrofon

      da

      Tastatura

      ne

      Baterija

      1530 mAh Lithium-Ion

      Dimenzije

      102 x 58 x 20mm

      Masa

      140 grama

      Pakovanje i spoljašnji izgled

      – iPAQ rw6815 sa 1,530mAh Lithium-Polymer promenjivom i punjivom baterijom
      – 100~240V AC adapter
      – mini-USB kabal za sinhronizaciju
      – stereo handsfree
      – stylus (olovčica)
      – držač za kaiš
      – zaštitna plastika za ekran
      – drajveri i uputstva

      Kao što se mnoge stvari menjaju, tako se i promenila filozofija pravljenja kućišta u kojima PDA uređaji dolaze. To nije slučaj samo sa PDA uređajima, već je ušteda i dalje opšti trend prilikom konstrukcije spoljašnosti bilo kog mobilnog aparata. Nekada se nije pazilo na to koliko će se centi uštedeti na hiljadu komada, ali sada svaki proračun prođe deset puta kroz računar, pre nego što bude odobren. Kako PDA uređaji nisu jeftini, jasno je da neće biti urađeni od najgore plastike, ali ono što nam pomalo smeta jeste idealno proračunata “dovoljnost”. Plastika od koje je urađeno kućište jeste dovoljno kvalitetna, njena debljina je dovoljna, njena čvrstina je dovoljna, tasteri su dovoljno dobri, itd. To znači da sa aspekta fizičke izrade ništa ne možemo da zamerimo rw6815 iPAQ-u, jer se na njemu ništa ne klima, ne uvija, ne krcka ili izgleda kao da će se polomiti, ali jeftini materijali će i dalje biti jeftini, ma koliko bili unapređeni odličnom zavrčnom obradom.

      Što se veličine tiče, konačno je HP uradio ono što smo ranije videli na XDA / iMate / HTC uređajima. Stavljen je manji ekran što je omogućilo drastično smanjenje visine i širine. HP iPAQ rw6815 po svojim dimenzijama i dalje ne može da se meri sa “normalnim” mobilnim telefonima, ali kako se u poslednjih godinu dana povećao broj naprednih telefona, koji donose ne tako male dimenzije, bez problema možemo reći da ovaj PDA nema problema sa svojom veličinom.

      Sa prednje strane iPAQ-a dominira ekran dijagonale 2.7 inča, dok je iznad ekrana smeštena slušalica. U centru donjeg dela prednje strane aparata nalazi se kursorski taster sa enter/ok tasterom u sredini. Prisutna su i četiri tastera karakteristična za svaki PDA uređaj, ali su ta dva od ta četiri zamenjeni karakterističnim ok/zelena slušalica i cancel/crvena slušalica tasterima koji se nalaze na mobilnim telefonima. Pored njih vidio levi i desni zvučnik, pa tako sa ovim iPAQ-om možete imati stereo ugođaj i bez slušalica 🙂

      Ono po čemu je nekada HP bio poznat, a što danas nude gotovo svi proizvođači, jeste zaštita ekrana. Kao deo standardne opreme za ovaj PDA dobija se plastika koja može, ali i ne mora da bude zakačena, i kojoj je jedina funkcija zaštita ekrana, dok se isti ne koristi.

      Sa leve strane urađaja nalaze se takođe za mobilne telefone karakteristični tasteri “+” i “-” koji tokom razgovora služe za kontrolu glasnoće, dok u situacijama kada se ovaj PDA ne koristi kao mobilni telefon mogu da imaju najrazličitije funkcije. Sa zadnje strane nalazimo kameru koja ima rezoluciju 2 megapiksela (1600 x 1200), blic i sferično parče metala koje služi kao ogledalo prilikom fotografisanja autoportreta.

      Sa desne strane ovog PDA uređaja možemo naći taster za pokretanje kamere, taster za snimanje zvučnih poruka i infracrveni port. Na gornjem delu nalazi se taster za uključivanje/isključivanje uređaja i mini-SD slot. Donji deo je rezervisan za mini-USB port i 2.5 mm-ski ulaz/izlaz za (stereo) handsfree koji se dobija u standardnom pakovanju.

      HP iPaq na testu

      Najveća novina na ovom uređaju je ekran, ali ne u klasičnom smislu kada neki novi ekran dolazi sa novim specifikacijama. Ovaj ekran ima manju dijagonalu (od najčešće viđenih 3.5 inča) koja iznosi 2.7 inča. Kao što smo ranije tokom teksta rekli, smanjenje dijagonale nam se dopada, zato što je to doprinelo generalnom smanjenju dimenzija ovog uređaja, što će, bez dileme, direktno uticati na njegovu bolju prođu na tržištu. Ono što nam se nije dopalo, a što možda ipak ulazi u domen filozofije, jeste stara rezolucija ekrana koja iznosi 240 x 320. Na ovako malom ekranu, teško je očekivati 480 x 640 rezoluciju – nije nemoguće, ali bi to diglo cenu ovog uređaja u nebesa. Očekivati da baš HP i baš na ovom uređaju proba sa nekom međurezolucijom (kao što je, primera radi, 360 x 480) nije baš realno, a i pitanje je kako bi na nepoznatu rezoluciju reagovali mnogi programi, pisani za standardne rezolucije – verovatno ne dobro.

      Postojećih 240 x 320 deluje dovoljno, ali iz ugla korisnika, uvek želimo više. Sam prikaz na ekranu je vrlo dobar, ne senzacionalan, ali kada je reč o osvetljenosti, kontrastu i bojama sigurni smo da će samo najveći sitničari pronaći objektivne mane u prikazu ovog ekrana, kojih skoro da nema.

      Baterija koja se dobija u fabričkom pakovanju uz HP rw6815 je kapaciteta 1530 mAh. Prosečno vreme trajanja baterije je oko dva dana, što predstavlja normalan režim korišćenja. Zavisno od vremena korišćenja uređaja tokom dana, te korišćenja kamere i mobilnih konekcija, trajanje baterije se može skratiti na samo jedan dan, ali se i produžiti na 3-4 dana. Nemoguće je tačno reći autonomiju uređaja, jer trajanje baterije zavisi od konkretne situacije (načina korišćenja uređaja prim.aut.) Bitno je da ni ekstremno zahtevne korisnike uređaj neće ostaviti na cedilu tokom radnog dana, a produženje veka trajanja baterije neizbežno je ukoliko vam rw6815 nije glavna igračka tokom dana.

      Od konekcija, HP rw6815 poseduje USB, Infrared, Bluetooth, WiFi, GSM. To znači da ovaj iPAQ poseduje sve moguće konekcije koje krase mobilne uređaje današnjice, osim GPS-a. USB konekcija je neizbežna (tačnije, najpraktičnija) za sinhronizaciju sa računarom, instaliranje programa i slične poslove. Sve se to isto može raditi i sa Infracrvenom vezom, ali se ova veza danas uglavnom koristi za razmenu elektronskih vizit karti, jer je upravo preko ove veze to najbrži način. Ne treba zaboraviti da se uz jedan od programa, putem infracrvenog porta, svaki PDA uređaj može pretvoriti u univerzalni daljinski upravljač. Bluetooth se kod PDA uređaja najčešće koristi za konekciju sa mobilnim telefonom, kako bi se putem GPRS-a pristupilo Internetu. Na rw6815 modelu to najverovatnije neće biti slučaj, jer ovaj PDA ima mesto za GSM karticu, ali smo sigurni da će i BT način komuniciranja biti dobro iskorišćen, obzirom na popularnost i rasprostranjenost ovog vida komunikacije mobilnih i statičnih tehničkih uređaja. Ugrađeni BT modul poštuje specifikaciju 1.2. GSM konekcija znači da ovaj PDA ima mesto za GSM karticu, a praksa kaže da se PDA uređaji odlično snalaze kao mobilni telefoni, odnosno da se ne javljaju nikakva ograničenja, dok napredan operativni sistem omogućava primanje široke palete softvera i širenja mogućnosti ovakvih uređaja u daleko većoj meri i od najsavremenijih mobilnih telefona. WiFi konekcija je 802.11b specifikacije i uglavnom će se koristiti za “crpljenje” Interneta sa hotspotova ili brzo integraciju u mrežu u poslovnom okruženju.

      Kada je o realnim performansama reč, stvar je slična kao kod prethonih opisanih uređaja. Ko je i jednom probao Palm operativni sistem, ovaj uređaj će mu biti spor. Međutim, kako je Palm OS sada ne na putu, nego je odavno u večnim lovištima, manje-više jedino što nam ostaje jeste Windows na mobilnim uređajima, pa se zbog toga može reći da nije sve tako crno i da se, u principu, može preživeti tromost ovog sistema. Naravno, pričamo o tromosti koja je zasnovana na lošim osnovama Windows Mobile operativnih sistema, a kada je reč o sirovim performansama, potrebnim za multimediju, Intelov PXA270 procesor radnog takta 416 MHz se pokazao odlično.

      Softver

      Lista programa koji uopšte dolaze sa operativnim sistemom: Calendar, Contacts, Tasks, Voice Recorder, Notes, Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, Internet Explorer Mobile.

      Lista programa koji dolaze konkretno sa ovim modelom: Today Panel Lite, Java Virtual Machine, Auto Configurator , Microsoft Voice Command , Wi-Fi Utility tool, Modem Link

       

       

      Utisci

      Iako je HP iPAQ rw6815 vrlo dobar uređaj, bez nekih bitnih mana, pred njim je veoma težak posao da postigne dobre prodajne rezultate. Tržište je jednostavno krcato ovakvim tipom PDA uređaja ili naprednih mobilnih telefona i ni najveći stručnjak na ovom polju neće moći sve da ih nabroji. U odnosu na prethodno opisani HP iPAQ, rw6815 nema QWERTY tastaturu i GPS modul. To bi neko opisao kao manu, dok mi to samo gledamo kao pokrivanje što je moguće više segmenata tržišta, kako funkcijama, tako i cenama.

      Dok smo prethodnom iPAQ-u zamerali ekran male rezolucije, kod ovog možemo da zamerimo to što ste u nekim situacijama vezani za olovčicu. Zamislite da dok ste za volanom treba da napišete SMS ili pozovete broj telefona koji nije u imeniku. Obzirom da su za ovu operaciju potrebno obe ruke, takav poduhvat je jednostavno nemoguć.

      Sa druge strane, za pohvalu su male dimenzije ovog PDA telefona. One su omogućene implementacijom ekrana manje dijagonale što je dovelo do drastično manje zapremine i mase ovog iPAQ-a. Ekran je ostao rezolucije 240 x 320 što znači da je tačka manja i da je ceo prikaz za klasu kvalitetniji. Postojeća rezolucija može i možda zvuči nedovoljno, ali sigurni smo da je za 99% svakodnevnih operacija dovoljna.

      Ono što možemo da vam kažemo jeste da je HP ponudio veoma dobar uređaj i to je ono što ova kompanija radi godinama unazad. Da li je ovaj iPAQ rw6815 dobar za vas, to već ne možemo da kažemo. U poslednje vreme jeste obavljena koncentracija mobilnih uređaja, ali i dalje među njima postoje klase, kako vertikalne (cena), tako i horizontalne (veći ili manji ekran, prisustvo tastature ili ne…), pa je tako potrebno uvideti svoje potrebe i odlučiti se za neki od PDA uređaja ili naprednih mobilnih telefona.

      Uređaj za potrebe testa ustupio HP.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test